IOERENOPROER IN TUBBERGEN 'Velen verdienen minder dan minimum' sjonge-jongep HARTEVEU jong* iamer is voo afloop verplichtingen kerk Dertien gewonden bij stemmingover ruilverkaveling l Grote vernielingen i in dorpscentrum Vermindering lesuren afknabbelen van vakken met de meeste tijd Ach mensen, voor f44,-is uw badkamer verwarmd. Daalderop Minister Boersma constateert: ISDAG 22 DECEMBER 1971 ADVERTENTIE TUBBERGEN In het Overijselse dorp Tubbergen werd gisteren een complete veldslag geleverd tussen hon derden woedende boeren en een legertje rijkspolitieman nen. Inzet van deze „boerenoproer" was een ruilverkave lingsplan, waartegen in de omgeving ernstige bezwaren be stonden. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA4 fYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Toen gisteravond laat de ge moederen waren gekalmeerd en de balans was opgemaakt bleek dat een agent zwaar gewond in een Almelo's ziekenhuis lag na een messteek in zijn rug, terwijl negen andere collega's verwon dingen hadden opgelopen door stenen of stokslagen. Ook drie burgers kregen rake klappen tij dens' de charges van de getergde politie. Gisteren heerste er de hele dag al een geladen stemming in Tubbergen, omdat een eerdere stemming over de ruilverkaveling ook al in het honderd was gelopen door het verzet van de boeren. In de cafés mocht niet wor den getapt, terwijl drie mobiele een heden van de Rijkspolitie tot taak hadden de tent, waar de stemming werd gehouden, te bewaken. Uit de hand In de loop van de middag werd het steeds duidelijker dat de politie de zaak niet in de hand zou houden. Ondanks de barricades in het dorp slaagden de boeren erin met hun gierkarren en trekkers tot vlak bij de tent te komen. Onder het zingen van „Wij leven vrij, wij leven bly" werden niet alleen rotjes en rook bommen, maar ook straatstenen en stukken hout in de richting van de tent gegooid. Een gierregen. afkom stig uit enkele spuitwagens daalde op het tentdoek neer. Agenten werden natgespoten en op diverse plaatsen ontstond brand. Een begin van brand in de temt kon in de kiem worden en van de vele brandbom- I tent waar de stemming werd ge- gesmoord door de brandweer. elandde gistermiddag ov de 1 houden. Een cabine van een vrachtauto, die intoor gaat tf" I woedend over ristenbelasting RLE—NASSAU De afdeling Vereniging voor Vreemdelin- rkeer in Baarle-Nassau heeft I zich zelf op te heffen. Dat als de gemeenteraad mor- voorstel van burgemeester louders om een toeristenbe- in te stellen, aanneemt, aneente wil toeristen die lan- vierentwintig uur blijven een per dag laten betalen. Fo lie meer dan negentig dagen r in Baarle-Nassau wonen belasting betalen over de pervlakte van hun huis. Dat n oplopen tot zo'n driehonderd per jaar. legrammen aan de ministers onomisohe Zaken en van Cul- Recreratie wordt gezegd dat buiten medeweten van de de plaatselijke kampinghou- opgesteld. Het zou de genade etekenen voor een deel van de istand. Vooral de camping- ang dat hun klanten lphen, Chaam of naar België ikken, waar de prijzen toch ■IPLAUS VOOR VAN THIEL AAG Met 'n hartelijk ap- fieft de Tweede Kamer giste- erzitter mr. F. J. F. M. van lefelioiteerd met zijn 65-ste lag. Mr. Van Thiel blijft ook bereiken van de pensioenge- le leeftijd nog enige tijd Ka- titter, 't Is de bedoeling, dat het begin van het parlemen- iar iar '73'74 wordt opgevolgd PvdA-Kamerlid dr. ir. A. ög. ,r lpl" lE Irel DEN HAAG De tweede-kamer fracties van KVP en CHU hebben, evenals de minderheid van de frac tie van de PvdA, hun verzet tegen het schrappen van artikel 185 uit de Grondwet opgegeven. Dat betekent dat 't nu wel vast staat, dat dit ver ouderde artikel over de financiële verhouding tussen de staat en de kerken zal verdwijnen. Daarvoor is namelijk een twee-derde meerder heid in de Kamer nodig. De tegenstanders van het rege ringsvoorstel, dat beoogt de sedert 1815 in de Grondwet geregelde fi nanciële band tussen staat en kerken af te kopen, hadden aanvankelijk ge pleit voor een andere subsidierege ling. Omdat de kamermeerderheid echter voor het afkopen van de an derhalve eeuw oude verplichtingen bleek, gaven de tegenstanders hun verzet op. Mej. mr. E. Haars (CHU) voegde daar echter wel aan toe, dat haar fractie de bezwaren nog volle dig handhaaft. Wanneer de regering dan ook met concrete voorstellen over de afkoop komt, zullen die be zwaren zeker weer op tafel komen. Die voorstellen kunnen overigens nog wel even op zich laten wachten. Staatssecretaris Van der Stee (Fi nanciën) zei. dat met het oog op de noodzakelijke bestudering van het onderwerp en het overleg met de be trokkenen. wel op een jaar of twee moet worden gerekend voor de re gering met een definitieve nota komt. waarin de financiële voorstel len zijn vervat. De staatssecretaris onderstreepte nogmaals, dat de rege ring bij de afkoop "ruimhartig" wil zijn: nadat al eens eerder was ge sproken van een bedrag van f 60 miljoen, zou het hem niet verbazen, wanneer de hele afkoopregeling straks een bedrag van f90 miljoen zal vergen. ADVERTENTIE als barrière werd gebruikt brandde echter geheel uit. Ook de erker van Tubbergens burgemeester mr. L. Pr H. Schepers vloog in brand. De toege snelde wachtmeester Van der Klugt uit Rijssen die de brand wilde blus sen kreeg onmiddellijk een steek met een mes in de rug en moest per am bulance naar het ziekenhuis worden overgebracht. Charg< ;es Omstreeks 'vijf uur gaf de burge meester na overleg met de Almelose officier van Justitie, mr. W. L. de Walle de politie opdracht charges uit te voeren. Met traangasgranaten probeerde men de steeds driester op tredende menigte uit elkaar te drij ven. Inmiddels stelden de boeren alles in het werk om belangstellenden die toch hun stem wilden uitbrengen daarvan te weerhouden. Ondanks het cordon wist zo nu en dan iemand tot de tent door te drin gen en zo kon gedeputeerde H. H. Schoemaker, rond acht urn- bekend maken dat de ruilverkaveling was aangenomen omdat van de 2938 stemgerechtigden 27 personen hun stem hadden uitgebracht (12 tegen 15 voor) en de wegblijvers bij de voorstemmers worden gerekend. De leider van het actiecomité, de be drijfseconoom drs. Huub Wenniger, reageerde onmiddellijk: „Hiermee is aangetoond hoe belachelijk het is dat volgens de ruilverkavelingswet de Frans krijgt jaar respijt in brugklas LOCHEM Het Frans zal hoogst waarschijnlijk nog een Jaar respijt krijgen in het Nederlandse onder wijs: het ziet er niet naar uit dat er volgend jaar verandering komt in de voorrangspositie die deze taal in de brugklassen van scholen voor de VWO, HAVO en MAVO heeft. Sinds enige tijd was er sprake van een mogelijke verwijdering van het Frans uit de reeks van verplichte vakken voor de brugklassen. Op voor hand kwam daar fel protest tegen van de zijde van de leraren Frans, na een massale vergadering in ok tober. De materie blijkt thans te in gewikkeld om veranderingen in 1972 mogelijk te maken. De scholen moe ten beslist in Januari al weten waar zij aan toe zijn, om te kunnen be ginnen met het maken van de nieuwe roosters voor augustus aanstaande. Dat is een karwei van vele maan den. De vergadering van onderwijsin spectie, ministerie, schoolbesturen, en leraren, gisteren en vandaag in Lochem bijeen, is trouwens in het geheel niet aan deze kwestie toege komen door de allesoverheersende problematiek van de lesurenvermin- dering van 32 naar 30 per week in het voortgezet onderwijs. Wat be treft de positie van het Frans viel juist enkele dagen geleden te ver nemen dat de Franse regering be zorgd is over de ontwikkelingen in Nederland. wegblijvers bij de voorstemmers wor- Brandweerlieden moesten in I vrachtwagens die als barricades den gerekend. Iedereen weet nu hoe actie komen toen een van de waren gébruikt in brand raakte. democratisch de Ruilverkavelingswet Is: van de ruim 2900 stemgerechtig den hebben er 27 hun stem uitge bracht en toch is het aangenomen. Bovendien hebben de landbouwers die betrokken zijn bij de verkaveling slechts een stemmenminderbeiü. Onrustig Ook na de uitslag van de stemming bleef het nog vele uren bijzonder on rustig in het dorp. Vooral groepen jongelui waren actief en bekogelden de politie met eieren en knollen. Ook het oude gemeentehuis moest het ontgelden: vrijwel alle ruiten snuivelden. Een begin van brand kon snel worden geblust. In de hoofd straat werden barricades opgeworpen en winkelruiten vernield met grote stukken puin. De mobiele eenheden bleven ook in de avonduren actief en voerden nog diverse charges uit, waarbij rake klappen vielen. Rond middernacht werd de toestand rus tiger en deden zich hier en daar nog wat kleine relletjes voor. Actieleider Wenniger kondigde aan dat het werkelijke verzet tegen de ruilverkaveling nog pas begonnen was. We komen pas werkelijk in actie de eerste bulldozers komen de verkaveling uit te voeren. LOCHEM Als de Tweede Kamer vandaag akkoord gaat niet vermin dering van het aantal lesuren in alle Nederlandse voorgezet onderwijs van 32 tot 30 per week, zullen ongeveer tegelijkertijd in Lochem de verenigde leraren, de schoolbesturen en het mi nisterie een akkoord kunnen hebben bereikt over de manier waarop dat moet gaan gebeuren. Honderdduizenden leerlingen in het land zijn daarbij betrokken. Het zag er vanmorgen vroeg naar uit, dat het ADVERTENTIE Voor zo'n vijf, zes lienljes - ja, zelfs al voor J 43,50 - voorlaan aliijd behaaglijke warmie in uw badkamer of douchecel. Onmiddellijk. Mei een Daalderop badkamerkachel. Keuze uii zes modellen. Alle mei KEMA-keur en walerdichiheidsteken: een dubbele garanlie voor een uitstekend produki. Zo'n koesterende kachel moei u loch eigenlijk nog snel even kopen voor de kou komt. badkamèrverwarming gebeurt door de mindere uren af te knabbelen van de vakken waarin de leerlingen over him hele school periode gerekend het grootste aan tal lessen krijgen. Dit betekent, dat de lesurenver- mindering in de verschillende school soorten totaal verschillende gevolgen kan gaan hebben: bijvoorbeeld in MAVO heel anders dan in gymna sium. Men is het bij het overleg min of meer eens geworden over de stel regel dat om te beginnen de vakken, waarin gedurende de hele school car rière der leerlingen minder dan acht uur les wordt gegeven (per week bui ten beschouwing blijven. In geen geval kiest men vandaag in Lochem voor een andere, vaak geopperde oplosing: een inkorting van alle lessen in alle vakken van 50 tot 45 minuten. Daarvan zijn de gevolgen voor de rechtspositie van de leraren zijn salaris en zijn zeker heid namelijk niet te overzien. De leraren hebben in Lochem dui delijk gemaakt, dat zij in geen geval verantwoordelijk voor de gevolgen wensen te dragen, al werken zij nu loyaal mee. Wel is bij sommige ver tegenwoordigingen, bijvoorbeeld die van het MAVO, te peilen dat men thans veel meer oog heeft voor de budgettaire onontkoombaarheid van de maatregel. Van die zijde viel zelfs te vernemen dat het gehele onderwijs rijp is voor een verbetering van de efficiency en dat men een onderzoek daarnaar zou verwelkomen. Als het Lochemse overleg vandaag zie over politieke moeilijkheden daarover elders in deze krant de kant op gaat van deze oplossing, be tekent het een keus voor een lan delijke, van bovenaf opgelegde me thode: aantasting der zogenaamde basistabellen van het voortgezet on derwijs. De meerderheid der afge vaardigden voelde weinig of niets voor oplossingen waarbij de scholen de vrijheid zou worden gelaten om zelf de maatregel naar goeddunken in te voeren^ DEN HAAG (ANP) Vast staat dat in toenemende mate Ionen wor den betaald die beneden het wette lijk vastgestelde minimumloon lig gen. Dit geldt zowel voor werkne mers die onder een collectieve ar beidsovereenkomst vallen als voor hen die geen cao hebben. Minister drs. J. Boersma van So ciale Zaken deelde dit gisteravond mee aan de tweede kamer tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het mi nimumloon, de minimum vakantie toeslag en een aantal sociale verze keringswetten. "Een verontrustende en te betreu ren ontwikkeling", zo vond de minis ter. volgens wie ook een vrij groot aantal werknemers niet meer dan het minimumloon ontvangt. De regering wacht op het resultaat van een en quête van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welk resultaat naar mi nister Boersma hoopt binnenkort be kend wordt. "Ik hoop dat het mee valt". het minimumloon geadviseerd geen strafsancties op te nemen. Minister Boersma acht het echter niet uitge sloten dat de SER toch zal moeten besluiten tot de instelling van straf sancties. "Al realiseer ik mij dat voor bepaalde categorieën bijv het huishoudelijk personeel ontdui king moeilijk te achterhalen valt". De socialist mr. Van Lier meende dat de structurele herziening van 't minimumloon niet om de drie jaar, zoals de wet aangeeft, maar min stens jaarlijks of tweemaal per Jaar zou moeten plaatsvinden. In een amendement beperkte hij zich er ech ter toe tot het openen van de moge lijkheid tot het aanbrengen van zo danige correcties op het minimum loon, dat dit niet zal achterblijven bij de loonontwikkeling van de laag ste loongroepen. Zowel regering als regeringspartijen voelen niets voor deze amendering. Overigens was de kamer unaniem van oordeel dat in het wetsontwerp een belangrijke vereenvoudiging van de sociale wetgeving tot stand is ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7