Leidse Release wil als afschuif-adres niet werken WONINGNOOD GROOTSTE PROBLEEM NZH tevreden over situatie in binnenstad Duitse nieren in Leiden RESTORAMA Ideologische bezinning is overal gaande Diefstal van 3000 uit een pompstation LEZING OVER ZUID-AFRIKA Beroepingswerk Als actie Hamburg slaagt: yOENSDAO 22 DECEMBER 1971 LEIDEN LEIDEN Bij de Leidse afde ling van Release klopten in een jaar tajds (het eerste jaar dat Re lease hier werkzaam was) 655 mensen bij de vrijwilligersorgani satie aan. In totaal kwamen er 1327 aanvragen om hulp binnen. Uit een verzamellijstje blijkt hoe de moeilijkheden verdeeld lagen: woningnood 215 aanvragen; me dische vragen 208; huwelijks- en gezinsmoeilijkheden 186; psychi sche spanningen 185; werkproble men 136; sooiale vraagstukken 113; juridische vragen 88; hulp aan buitenlanders 69; algemene in formatie 65; drugs 44 en militaire dienst 18. De hulp-zoekenden waren voor het merendeel Jonger dan twintig Jaar (279) of tussen de twintig en dertig Jaar (222). Het verdere leef tijdsbestand 76 aanvragers van 30-40 Jaar; 47 van 40-50 Jaar; 20 van 50-65 Jaar en elf 65-plussers. In bijna de helft van alle geval len kon snel een aanvaardbare oplossing worden gevonden. Maar in 34 procent van de aanvragen kon geen uitkomst worden gebo den (terugval op oude probleem, voortdurende woningnood, geen ge schikte kliniek). Zeker in Leiden is de woning nood volksvijand nummer één ge bleken, bij Release. Dat er ver band bestaat tussen huwelijks moeilijkheden en slechte huisves ting, kwam meer dan eens duide lijk aan het daglicht. Ook conflic ten tussen ouders en kinderen, slechte studieresultaten etc. vloei en in menig geval voort uit de mi serabele woontoestanden. Release kon wat deze woning nood betreft niet veel meer doen dan de gemeente wijzen op de leegstaande panden in de stad, aandringen op een duidelijk sys teem van urgentie-verklaringen van woningzoekenden en helpen bij het invullen van ambtelijke formulieren. Bij de medische hulp ging het voornamelijk om het wegnemen van een drempelvrees voor de of ficiële instanties. Ook bestond er bij velen een sterke ebhoefte aan een persoonlijk gesprek over bv. geslachtsziekte, voorbehoedsmidde len). Dikwijls was men ook een voudig niet op de hoogte van de wegen die leiden naar de specia list. ziekenfonds enz. Begrip Wat de huwelijks- en gezins moeilijkheden betreft: bijna een kwart van deze gevallen bestond uit ouders, die zelf bij Release kwamen praten over de moeilijk heden met hun kinderen. Een vijftigtal minderjarigen met pro blemen belandde eveneens bij Re lease, waar men de huiselijke moeilijkheden thuis met praten probeert bloot te leggen, om via een beter begrip van eikaars standpunten naar een oplossing te zoeken. De confrontatie van Release met de psychische moeilijkheden, ko men vooral neer op „identiteits problemen". Bijvoorbeeld op het gebied van sexualiteit (het niet accepteren van het homosexueel zijn, huwelijksrelatie) of een on genoegen over een gevolgde psy chotherapie.) Hier komt het voor al op „uitpraten" aan, waarvoor veel takt, tijd en geduld van de Releasers wordt vereist. De problemen met drugs behel zen meestal het te onverwacht, on zorgvuldig of overmatig gebruik van hasj en LSD. De kliënt is bij na altijd gebaat bij het intensief en rustig praten met een Release- medewerker. Dikwijls blijkt, dat de ingeroe pen hulp van een medicus ave rechts of onvoldoende helpt. Vol gens Release komt dit door de slechte kennis van zaken bij de Leidse medici. Er wordt nu echter gewerkt aan een goed drugteam in de stad, door artsen en Release samen. De 18 aanvragen over militaire dienst hadden bijna allemaal be trekking op het niet in dienst wil len. De inschakeling van een psy chiater doet dan veel. Daaraan vooraf gaand praat de Release medewerker met de kliënt over z'n motieven van dienstweigering, zo dat hij zich meer bewust wordt van de oprechtheid van zijn be zwaren. LEIDEN In verscheidene grote steden hebben de plaatse lijke afdelingen van Release de werkzaamheden tijdelijk ge staakt. Enerzijds is daar de grote toevloed van hulpbehoeven den verantwoordelijk voor. Aan de andere kant, het voornaam ste punt eigenlijk, wil Release zich bezinnen. Een voorbeeld Release in Utrecht, waar de dienstverlening is stopgezet tot kerstmis. De medewerkers van al deze Releases constateren met stijgend ongenoegen dat hun organisatie na aanvanke lijk met hooglopende argwaan te zijn bekeken snel is in gekapseld en dreigt te verworden tot een soort EHBO-post, waar patiënten die overal elders hun hoofd stoten nog wel een verbandje kunnen halen. Een dergelijke ontwikkeling te kent zich ook af bij Release in Lei den, dat één hoog gevestigd zit in pand aan de Nieuwe Rijn 20a, tegenover het stadhuis. De afde- dateert van februari vorig Jaar. Althans, toen openden een stel jongeren in Troef de discussie met de bedoeling een vrijwilligersorga nisatie op te richten om leeftijds genoten te helpen met hun problemen op het gebied van drugs, zwanger schap, huisvesting enz. Om tot een opzet te komen, werden er om. gesprekken gevoerd met de GGD, de gemeente, de kin derpolitie en de Leidse Jeugdactie. Gedaan werd er de eerste maanden echter nog weinig. Totdat enkele Re leasers de knoop doorhakten en in september '70 gewoon begonnen met een bureau in Troef, waar iedereen die problemen had langs kon komen. Twee maanden later al. moest Re- alease daar weg: De universiteit stel de naderhand enige slooppanden aan de Witte Singel beschikbaar. Daar kon Release zowel een aantal dak lozen opvangen, als een kantoortje vergaderruimte houden. Een bruikbare noodoplossing. Wél beseft Release nu. dat men van de- omgeving het lastig te verwijde ren etiket van "een organisatie voor langharige druggebruikers" heeft overgehouden. Terwijl er zoveel méér hulpgebieden zijn. Wat willen we? "Wat willen we eigenlijk?" was toen al een belangrijke vraag voor Release. Eén van de medewerkers Rivan het eerste uur: "Toen we ons verdiepten in de problemen waar de nsen mee aankwamen, bleek dat hulpverlenende overheidsinstellin gen zich voornamelijk op één gebied toeleggen: alcoholisme, of woning- dl 1 nood of geldgebrek. Maar de moei lijkheden van de mensen grijpen vaak in elkaar en laten zich niet op lossen door één instantie". Er is een grote categorie van hulp vragers die Release op vrij eenvoudi ge wijze kan helpen. Een klapper met adressen en telefoonnumers, ADVERTENTIE KERST „TOPPERS" VAN UW DRANKENADVISEUR ftause Landwijn literfles nu 2,95 rood of wit Vin Rosé demi-sec fles 2,75 Bherry medium dry fles 3,95 Graves Supérieures, moulleux fles 4.25 Beaujolais 1970 Pasquir fles 5,25 Excellent Scotch Whisky fles 13,95 franse Cognac Cicard Fils fles 14,50 GRATIS THUISBEZORGD STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 doet wonderen. Eenvoudig VVV-werk dus, waarbij het dikwijls gaat om simpele vragen als "waar moet ik zijn" of "wat wordt met deze brief bedoeld?" Daar is duidelijk behoef te aan. Daarnaast zijn er de gevallen die niet in een handomdraai zijn op te lossen. Daarover gaat de ideologi sche bezinning van dit ogenblik. Nog maar kort geleden hebben de me dewerkers van de Leidse afdeling zich teruggetrokken om zich af te vragen hoe hun houding is tegenover de samenleving en hoe de opborre lende menselijke problemen waar de bestaande overheidsinstellingen kennelijk geen antwoord op hebben, moeten worden opgelost. In de goot "De vraag daarbij was, of Relea se een organisatie moet zijn die als een EHBO werkt. Moeten wij men sen die in de goot terecht komen, nog even oprapen? Moeten wij hen bij spijkeren om hen dan weer terug te sturen naar hun leefomstandighe den waar de bron van de ellende ligt? Moeten wij er iemand van overtuigen dat het best kan om met z'n vieren op twee kamertjes te wo nen?" De discussie hierover heeft binnen Release zelf nogal wat wrijving ver oorzaakt. Tijdens de bezinnings- weekeinden werd alle medewerkers gevraagd waarom ze bij Release zijn. Uit een drang naar liefdadigheid? Of uit een streven om de maat schappij te veranderen? De laatste groep heeft de over hand: "het werk van Release heeft weinig zin als in een kort tijdsbestek tien mensen aankomen met hetzelf de probleem en als daar dan geen conclusies uit worden getrokken, om de oorzaken van dat probleem te veranderen". Afschuif-adres Dat Release in Leiden nog niet dicht is, zoals in andere steden, komt omdat hier al in een vroeg stadium ervoor is gewaakt om een afschuif- adres te worden van de overheids instellingen. Voorbeelden: de GGD, of de studentendecaan stuurden al eens "lastige gevallen" door naar Release. Een ander punt is de toegekende gemeentelijke subsidie van f21.000,- die nog steeds op zich laat wachten. In dat bedrag is begrepen een be ginkapitaal voor een opvangcen trum dat Release samen met ande re instanties in Leiden wil openen. Opvangcentrum Het centrum is voornamelijk be doeld voor jongeren, die zich niet bij de maatschappij kunnen aanpassen: "We willen in dat opvangcentrum een man hebben die hun problemen onder woorden kan brengen, niet een figuur die zegt: "nou jo, dit is jouw ziekte", maar iemand, die het in z'n vingers heeft om de proble men uit te praten". Tot dusverre is de toegekende sub sidie nog niet afgekomen. Ondanks bijna dagelijkse telefoontjes naar stadhuis en ministerie. De Release organisatie wordt nu grotendeels uit eigen zak betaald, wil het werk niet staken.. Waar heb ik die klacht laatst meer gehoord? DEN HAAG Het was wel aar dig op touw gezet, de diefstal van f3000 uit de kluis van een benzine station aan de rijksweg in Sassen- heim, doch er bon met redelijkheid wel worden verwacht, dat het mis zou gaan. De vrouwelijke pompbe diende had een vriend, een 20-ja- rige vertegenwoordiger uit Leiden, die overigens in sterke mate het gevangenisleven vertegenwoordigde, gezien het ruim voorziene strafblad met forse gevangenisstraffen. Deze Jongeman, toen hij nog maar nauwelijks op vrije voeten was, assisteerde bij genoemde diefstal, door zijn vriendin de pompbediende in het magazijn even op aangename wijze bezig te houden. Intussen zou de vriend zijn slag hebben geslagen en het geld uit de kluis hebben ge haald. Het meisje had bij terugkeer wel ontdekt, dat er wat uitgehaald was met het geld en de daders wa ren dan ook niet moeilijk op te sporen. Nu stond de vertegenwoordiger voor de Haagse rechtbank terzake het geven van gelegenheid tot ple gen van de diefstal, die op klaar lichte diag gebeurde. De vriend die het geld greep, verscheen als getuige voor de rechtbank en dit was aan leiding tot het wederzijds beschul digen wat betreft het initiatief. Volgens de vertegenwoordiger zou hij door de vriend zijn bedreigd als hij niet meedeed, maar dit werd door de vriend beslist ontkend. De officier vroeg ziöh af wat er met verdachte na de diverse vonnis sen met de vertegenwoordiger moet gebeuren, ook omdat hy nog drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk boven zijn hoofd heeft han gen. "Van die straf vorderde de offi cier nu tenuitvoerlegging, boven dien acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk en aftrek van het voorarrest. De verdediger vond het bewijs niet geleverd en bepleitte vrijspraak. Vonnis op 4 januari. Ruitentikker actief LEIDEN - In de afgelo pen week is een ruitentikker 's nachts actief geweest in de Leidse Professoren- en Burge- meesterwijken. Er zijn al heel wat ruiten gesneuveld door ste nen, die afkomstig lijken van de spoorlijn. Sneuvelden gisternacht twee ruiten in één huis aan de Lam- menschansweg, in de afgelopen nacht werden twee ruiten in gegooid van even zoveel panden aan de Franchimontlaan. De politie voert extra con trole uit in de wijk, maar heeft nog geen spoor van de dader. LEIDEN Onder auspiciën van K. en O. wordt morgenavond in de Stadsgehoorzaal een kerstpromena de-concert gegeven. Het Noordelijk Philharmonisch Orkest en het koor van de Nederlandse Bachvereniging verlenen aan dit concert, waarbij ook een plaats voor samenzang wordt ingeruimd, hun medewerking. Wim van Beek bespeelt het orgel, terwijl als solisten optreden Renée Wagenaar (sopraan), Lijda Spoon (alt) en Ton Kluizenaar «tenor). Het geheel staat onder leiding van Char les de Wolff, die in 1965 werd aange wezen als opvolger van Anton van der Horst voor het dirigeren van de Matthaus Passion op Goede Vrijdag in de Grote Kerk te Naarden. Het programma van morgenavond ver meldt werken van Handel, Vivaldi en Bach. Release-medeioerker Boude- wijn Büch op het bureau aan de Nieuwe Rijn: „Nog even bijspij- (Foto Holvast) LEIDEN De Zuidafrikaanse sociaal-antropoloog (volkenkundige) M. West houdit dinsdag 4 januari in het universiteitsgebouw aan het Stationsplein 12 een lezing over de verbinding van ohristendom en Afri kaanse cultuur en over de rol van de Afrikaanse kerken op het ge bied van onderwijs en opvoeding. De heer West zal over dit onder werp een eigen film tonen tijdens deze voor iedereen toegankelijke bijeenkomst alsmede een serie dia's. LEIDEN In het kerstnummer in het NZH-maandblad in ver band met de kosten wordt de uitga- in deze (fraaie) vorm gestaakt met een Jubileumnummer (50 Jaar) in het voorjaar spreekt rayon chef C. Jongejan zijn tevredenheid >ver de maatregelen, die in de Leidse binnenstad zijn genomen ten bate van het openbaar vervoer. Jongejan: „Er moeten in Leiden nog wel een paar dingen gebeuren het openbaar vervoer een vrijere doortocht te geven, maar we zijn over de thans bereikte resultaten en de door het gemeentebestuur genomen maatregelen al aardig tevreden. Dit ondanks het feit dat de drukke Bree- straat nog steeds niet voor het parti culiere vervoer is afgesloten. Deze uitspraak doet vermoeden dat ik ook echte autohater ben, maar dat is niet waar. We moeten ons alleen pragmatischer opstellen. De situa- in de Breestraat is verre van ideaal doordat al die auto's zichzelf en ook het openbaar vervoer in de weg zitten. Als de bus er alleen rijdt, dan kan iedereen de Breestraat bereiken en hebben de winkelende voetgangers het een stuk rustiger!" De rayonchef stelt, dat de rijtij den nu al beter zijn geworden door de doorstromingsmogelijkheden voor de bus. Het zou ideaal zijn als de rijtijden van 1962 weer bereikt zou den kunnen worden, dat wil zeggen rond de vijf a zes minuten voor het trajekt Statlon-Korevaarstraat. „Gemiddelde rijtijden van twaalf minuten op dat traject waren in de winter van 1970-1971 usance en dat zijn geen tijden voor een stadsdienst. Toen kwam het voor dat Je sneller kon lopen naar de Korevaarstraat, dan de bus kon rijden. De Breestraat is thans nog het storende tussenstuk in de route Station—Korevaarstraat, Ik heb echter goede hoop dat dat volgend Jaar ook verbeterd zal zijn. De belangrijkste knelpunten liggen momenteel echter op de in- en uit valswegen". Wat de volgende stap zou moeten zijn om het openbaar busvervoer te gemoet te komen? Vrije busbanen op de Rijns- burgerweg in het noordelijk stads deel, Vrije banen op de Lammen- schans weg, Vrije banen op het Levendaal en op de Ir. Driessenstraat en de Hooigracht, Vrije banen op het Noordeinde. Op de uitvalswegen is de situatie moeilijk. Het Noordeinde is een ver re van ideale route voor het openbaar vervoer, de bussen hebben hier veel last van de particuliere auto. Dikwijls staan in het Noordein'de wagens ge parkeerd, waardoor er helemaal geen doorkomen aan is. Ook in de Ir. Driessenstraat, op de uitvalsroute in oostelijke richting, ondervindt de bus nog wel eens hin der. Op 't Levendaal is een busbaan ze ker noodzakelijk, omdat de bus daar in de spitsuren altijd vast zit. Op de Lammenschansweg is de si tuatie niet hopeloos, maar in de spitsuren ondervindt de bus ook hier veel hinder. He moet gezien de brede' opzet van het wegprofiel toch uiterst gemakkelijk zijn om hier een eigen busbaan te creëren. De drukst bereden route in de Leidse agglomeratie is de Rijnsbur- gerweg, waar dagelijks duizenden auto's rijden en zich elke dag hon derden bussen een weg moeten banen. Op de Rijnsburgerweg is een eigen, vrije busbaan op korte termijn zon- meer noodzakelijk. Als daar niets gebeurt, dan ontstaan binnenkort de situatie dat het stadsverkeer niet uit de weg kan omdat op de Rijnsburger weg de file maar aangroeit. Deze zaak is zeer urgent, omdat op deze route negen buslijnen van de NZH ïen lijn van Maarse en Kroon lopen, aldus de heer Jongejan. ADVERTENTIE Voor GOUDEN Kwaliteits- Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181, Leiden Grote keuze en vak-service. Raadslid over wethouders clausule PAK LEIDEN Nu zijn ook de overige bladzijden verschenen van „De Par tijgenoot". maandblad van Leidens PvdA, en daaruit blijkt, dat er in de partij mensen zijn, die anders over wethoudersclausule en PAK denken dan de nieuwe hoofdredac teur Hans Jansen (zie deze krant van gisteren). Raadslid v. d. Horst is aan het woord over de samenstelling van het college van B. en W. Hij stelt, dat men na een jaar kan zeggen, dat de PAK-overeenkomst en de wet houdersclausule verstandiger zijn ge bleken dan velen destijds dachten. De tijd heeft de ontwerpers van de PAK-overeenkomst z.i. gelijk ge geven. De PvdA-fractie gaat in het be gin van het nieuwe jaar verslag doen van het gevoerde beleid. Dat gebeurt op 27 januari in zaal Mekel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stockholm (Zweden) (Ned. prot. gemeente)A. C. J. van de Poel. hoofdluchtmachtpredikant te Den Haag. Aangenomen naar Nijkerk J. M. Snijders te Warmond, naar Ridder kerk/Slikkerveer: P. J. Bos te Amei- de. Bedankt voor Ridderkerk: A. J. Timmer te Woudenberg, voor Nieuw veen en Waardenburg/Neerrijne: M. H. Geertsema te H. I. Ambacht. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Lutten/Gramsbergen W. Pouwelse, kandidaat te Apel doorn. Aangenomen naar Amersfoort» drs. A. N. Hendriks te Delft. Geref. Gemeenten Beroepen te Katwijk a/Zee: C. de Ridder te Nunspeet. Bedankt voor Wolfaartsdijk: A. M. den Boer te Ridderkerk. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: H. 3% Jansen Klomp te Oudebildtzijl. ADVERTENTIE KERSTMENU 1971 Wildpasteitje Heldere groentesoep 1 Haze-achterbout in rode wijnsaus of Kalkoen chasseur Brussels lof Compóte puree Coup Noël Irish koffie f 18,50. Speciaal kindermenu Beide kerstdagen geopend RIJKSSTRAATWEG 324, WASSENAAR TELEFOON 01751—2500 LEIDEN Een actie in Hamburg, waarbij de bewoners van deze Hanze stad en de Bondsrepubliek wordt ge vraagd na hun dood hun organen beschikbaar te stellen voor zieken, kan ook de niertransplantatiekliniek in Leiden ten goede komen. Als reactie op een oproep van de Hamburgse senaat voor de volksge zondheid hebben zich tot nu toe 10.000 mensen uit binnen- en buiten land gemeld. Uit Hamburg zelf zijn In West-Duitsland heeft men Jaar lijks ongeveer 1000 nieren nodig. Bin nen tien tot twaalf uur na het over lijden van de schenker moet de transplantatie worden uitgevoerd. De deelnemers aan de actie krijgen van de Hamburgse autoriteiten een kaart waarop hun persoonlijke gegevens en de aantekening 'ik ben een organen- schenker' staan vermeld. Deze kaart moet de schenker steeds bij zich bestaat geen wet die het mogelijk dragen. Sterft hij bijv. als gevolg van een ongeluk dan kan de arts zich met de niertransplantatiecen trales in Hamburg, Heidelberg, Aar- hus (Denemarken) en Leiden in ver binding stellen. Overbrugging Tot nu toe heeft men in Hamburg steeds een beroep moeten doen op organenschenkers uit de Scandina vische landen. In West-Duitsland maakt dat artsen zonder toestem ming van de familieleden organen wegnemen en deze voor operaties gebruiken. De Hamburgse senator voor gezondheidszorg Hans Joachim Seeler wil begin volgend Jaar een wetsontwerp indienen dat wel die mogelijkheid opent. De huidige actio is opgezet om in de overbruggings periode tot een eventuele wet van kracht wordt toch niertransplan taties te kunnen verrichten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3