Jijna kwart van vrouwen in ibortuskliniek minderjarig Lessen pater Krekelberg in kort geding KWIK IN VIS VALT NOG MEE „Ik zou ook naar het JAC gaan Op 25 december:kaviaar of kaas uittKerstvuistje? ÏÏSSO pleit voor betere sexuele voorlichting MEER ECHTSCHEIDINGEN IN RANDSTAD Duitse gift voor Anne Frankhuis Staatssecretaris Grosheide (Justitie): gPAG 21 DECEMBER 1971 BINNENLAND PAGINA 1 iEN HAAG (ANP) Bijna een I irt van de 906 vrouwen, die in ober en november bij zeven I rtusklinieken in ons land om I ;tus provocatus verzochten, is I deriarig. Dit heeft een onder- I [van het Nederlands Instituut I r Sociaal Sexuologisch Onder- j x (NISSO) aan het licht ge- I cht. Het is uitgevoerd voor I leso-Nederland en de Neder- I fee Vereniging voor Sexuele I prming (NVSH). aantal minderjarigen (23,5 is aan de heel erg hoge kant I b het instituut: de Nederlands© I ipelijke bevolking van 15 tot 50 I bestaat voor 17,6 pet. uit min- I irlgen en van deze minderja- i heeft slechts 19 pot. sexuele II eten, aldus het rapport. i Werkende meisjes minderjarige meisjes, die om I us verzochten, zijn bijna alle- j werkende meisjes. Van hen 5 pet. op een middelbare school udeert. De groep bestaat voor [root deel uit ongeschoolde of 5 tooide arbeidsters. 5 ir velen van deze minderjarl- rerden snel zwanger, d.w.z. bin- 5 jaar na him eerste sexuele om- 9 I Het niet geven van voorbe- I oiddelen aan minderjarigen I ent, aldus het nisso, niet dat iet dan ook niet doen", zoals r ouders denken, maar wel dat eisjes erg gauw met een onge il e zwangerschap zitten. Als men as wil voorkomen, verdient de- oep speciale aandacht. II 6exuele voorlichting zou moe- starten op fabrieken, levens- edrijfsscholen, huishoudscholen s'en en eigenlijk op de lagere in. Het praten over sexualiteit oorbeho edm iddelen moet zijn niveau van ongeschoolde en Joolde arbeidsters. Misschien er meer getoond worden bij- «fv eeld films dan gepraat, al- Xv et rapport Weerstanden g ébruik van voorbehoedömidde *V> st laatste jaar voor de abortus Sm de onderzochte groep niet veel er dan het gebruik van de ge ilde Nederlander. De helft heeft weerstanden om naar een of consultatiebureau te gaan voorbehoedmdidelen te pra- Deze weerstanden zijn het bij de minderjarigen, de on- e, de arbeiders en de mid- se. is te hopen, dat deze groe- hun weerstanden overwinnen pil en andere goede voorbe- uiddelen in het ziekenfonds- komen, aldus het Nisso. laatste zwangerschap, aldus het rt, is in de meeste gevallen an omdat er niet aan anti- ptie werd gedaan. 20 pet. zegt er te zijn geworden ondanks Terwijl men druk bezig is met de aanleg van de metro heeft een handelaar van het Waterloo- plein een grote partij banken en stoelen voor de verkoop staan. Of zijn ze bedoeld voor de wacht kamers van de metrostations? het gebruiken van condooms. De morning-afterpil was bij 20 pot. van de groep onbekend. Driekwart van de deelneemsters aan het onaerzoek besprak abortus met de huisarts. In de meeste ge vallen reageerde de huisarts positief op het abortusverzoek, slechts een enkele arts wisit niet naar wie o' wat hij de vrouw moest venvijzen. Vooral de vrouwen uit de hogere klasse gingen niet naar de huisarts, maar direct naar een consultatie bureau. DEN HAAG (ANP) De invoe ring van het nieuwe echtscheidings recht in oktober heeft zoals ver wacht voor grotere drukte bij de griffies van de rechtbanken ge zorgd. Dat geldt althans voor de Randstad. Bij de Amsterdamse griffie zijn de eerste tien weken na 1 oktober j.l. ongeveer 850 echt scheidingszaken aangebracht, dat is bijna 300 meer dan het vorig jaar. In Den Haag dienden in die perio de wekelijks gemiddeld 100 zaken, wat volgens die griffie ongeveer twee keer zoveel is als vroeger. In Rotterdam is hgt verschijnsel minder duide lijk. ADVERTENTIE Voor veel geld krijg je maar heel weinig kaviaar. En niet iedereen is er gek op. Voor weinig geld serveert u bij de Kerstborrel een geweldig plateau: oude, jonge, Leidseen roomkaas, Kernhemen St. Paulin, boerenkaas en Bluefort. Allemaal vaderlandse toppers met voor iedereen en ieders glaasje 't juiste smaakje. Spring es uit de vuist dit jaar! DELFT Viseters hoeven niet bang te zijn voor een scholletje. Zo veel kwik zit er (nog> niet in de vis. Tot deze voorlopige conclusie Is dr. J. J. M. de Goeij gekomen. Hij stelt in het Universitair Reactor Instituut te Delft een onderzoek in naar de gevaren van kwikvergifti ging door het eten van vis. Hij heeft haarmonsters verzameld van grote viseters in verschillende plaatsen in de provincie Zuid-Hol land en van mensen die geen vis op him bord kunnen zien. De uitschei ding van kwik in 't haar is namelijk de beste maatstaf voor de hoeveel heid die het menselijk lichaam heeft opgenomen. De eerste resultaten aan de hand aan dat het haar van niet-viseters gemiddeld 0,7 microgram kwik per gram haar (PPM) bevat. Bij het eten van een veertigtal monsters tonen van een kilo van allerlei soorten zee- en zoetwatervis per week stijgt het gehalte met ongeveer 1 PPM. Deze stijging noemt dr. De Goey beslist niet verontrustend. De Zweedse norm de strengste tot nu toe staat 6 PPM nog toe. Indertijd traden bij wat men in Ja pan de Minamata-ziekte noemde de eerste verschijnselen van een kwik vergiftiging op bij 70 tot 100 PPM kwik in het haar. Dr. De Goeij gaat nu nog onder zoeken hoe het met de zeer grote viseters staat, die meer dan een kilo vis per week eten. Ook de vraag welke vis de meeste kwik opneemt wordt daarbij bekeken. AMSTERDAM De Westduit- se ambassadeur dr. Hans Arnold heeft gisteren namens president Hei- nemann een cheque van tien mille overhandigd aan het bestuur van de stichting Anne Frankhuis in Amster dam. Het geld is bedoeld als bijdrage in de kosten van de restauratie van het huis aan de Prinsengracht, waar de kleine Anne Frank in de oorlog haar later beroemd geworden dagboek bij hield. DEN HAAG (ANP) De 58- irige Jezuiet Pater Ed Krekel- erg heeft gisteren in kort ge- voor de president van de laagse rechtbank gevorderd, at de St. Willibrordusstichting em weer wiskundelessen zal ten geven op het Stanislas- in Delft en hem zijn ^ledige salaris vanaf Juni 1970 uitbetalen. Pater Krekelberg, zegde eehtbank-presddent mr. J. H. Slotemaker ter zitting ech- toe over zijn conflict met de willibrordusstichting te Wil li overleggen. Mr. Slotemaker eeft daarom in afwachting an de resultaten van het over- 8 het kort geding aangehou- en. Het conflict was inmiddels al hoog gelopen, dat de gene ral van de Jezuïetenorde in ome, pater Arupe, er een af- aant voor naar Nederland ad gestuurd. Namens pater Krekelberg be oogde mr. L. van Heijningen lat het gedeeltelijk onthouden an het salaris en het verbod te geven onrechtmatig aren. Pater Krekelberg woon- tot Juni 1970 in het paters- ais bij het Stanislascollege. i]n lerarensalaris werd steeds ichtstreeks overgemaakt aan Jezuitenorde. Toen pater rekelberg wegens spanningen iet zijn medebroeders elders roest gaan wonen, vroeg hij In lerarensalaris zelf te mo to ontvangen om in zijn on thoud te voorzien. „Aan zijn verzoek werd niet voldaan en sinds september 1970 kreeg hij cheques van slechts 500,- -600,- per maand, van de procurator der Jezuieten. Dat is niet voldoende voor hem om van te leven," aldus mr Van Heijningen. Op 25 oktober had de recto) van het college, pater Eijken boom volgens mr. Van Heijnin gen verhinderd, dat pater Kre kelberg verder les zou geven „Het schoolbestuur had geen gebruik gemaakt van de moge lijkheden pater Krekelberg te berispen, te schorsen of te ont slaan, maar hem werd alleen gezegd dat hij niet meer op school mocht verschijnen," al dus mr. Van Heijningen. Namens de Sint Willibrordus stichting zei mr. B. J. J. Schwanebeck dat de vorderin gen moeten worden afgewezen „Tegen de persoon van pater Krekelberg bestaat binnen de orde der Jezuieten geen wrok Hij is in de letterlijke zin nog altijd een medebroeder," zei mr Schwanebeck. Hij stelde dat er geen sprake van is, dat de rector pater Krekelberg ver hinderd heeft de lessen te ge ven. Nadat hij in oktober enkele lessen niet had gegeven en geen verklaring voor zijn gedrag had willen geven, is onderling tus sen de rector en pater Krekel berg overeengekomen dat deze laatste voorlopig geen lessen zou geven. DEN HAAG Als de staatssecretaris van Justitie, mr. J. H. Grosheide (41) nu pas zestien jaar was en in moeilijkheden zat zou ook hij voor hulp aankloppen bij een Jongeren Advies Centrum (JAC). Tenminste, als hij thuis overhoop lag en geen hulp vond in zijn eigen omgeving. Grosheide: „Als Jongen van zes tien zou ik missohien niet eens weten dat er ook nog zoiets be staat als een Raad voor de kin derbescherming, waar Je ook met problemen terecht kunt". Johan Hendrik Grosheide staat bekend als een serieus man, is ietwat verlegen. Een rustige pra ter, maar ook een type dat voort durend met zijn handen vertelt. Toen hij in vorige kabinetten nog staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen was, dat hield hü acht jaar vol, heette hü de man die zo goed met de werkende jeugd kon opschieten. Als justi- tie-man met onder meer als taak de kinderbescherming, heeft hij ook veel met de jeugd te maken, maar op een heel andere manier. U heeft al vaker gezegd dat u positief staat tegenover instellin gen zoals JAC en ReleaseHoe ziet u die alternatieve hulpverle ning? Grosheide: „Het is de sfeer die meer zal passen bij het „sfeertje" van een aantal jongeren. JAC en Release hebben een veel lagere drempel dan officiële instanties zoals een Raad voor de kinderbe scherming, hoewel dat van raad tot raad verschillend is. Ze zijn gemakkelijk bereikbaar, Je kunt er 's avonds en 's nachts terecht. Mensen die bij een ^JAC of Relea se werken, worden vaak gedreven door een hartverwarmend idealis me. Juist daardoor worden er ook wel eens grote fouten gemaakt. Maar het komt sterk over bij de jeugd. Er worden heel wat jonge ren doorverwezen naar een JAC via de raden of andere instanties". Moeten er meer van zulke hulp instellingen komen, of moeten de zogenaamde officiële instanties hun taak geleidelijk overnemen? „Het moet eigenlijk allebei gebeu ren. In de alternatieve hulpverle ning zitten elementen die bij de officiële of traditionele hulp inge bouwd zouden moeten worden. Ik denk dat een officiële insteling toch behoefte heeft aan prikkels van buitenaf. Het JAC en Release moeten blijven bestaan. Misschien over tien jaar in een andere vorm, omdat er dan weer andere proble men zijn. Een nadeel is wel dat men nogal snel wisselt van mede werkers en dat er soms sprake is- van te weinig deskundigheid". De traditionele instellingen moeten de deur dus verder open zetten voor het publiek. Dat lijkt op papier heel aardig, maar ivat komt er in de praktijk van te recht? „Er kan niet genoeg gezocht wor den naar een verbetering van de hulp. We moeten meer aandacht besteden aan preventieve hulp om te voorkomen dat op een gegeven moment door Justitie moet wor den ingegrepen. Voor een uitbrei ding van de justitiële zorg moeten we oppassen. Want anider komen daar zaken in die er helemaal niet thuishoren. Er is een goede experimentele vorm van samen werking nodig tussen justitiële en niet-j ustitiële kinderbescherming Daar is zelfs haast bij. Maar het is ook een kwestie van geld". Je hoort vaak de wens dat de kinderbescherming soepeler moet aansluiten bij de jeugdwelzijns- zorg. „Dat is heel logisch. Maar we moeten onderscheid maken tussen vrijwillige en gedwongen hulpver lening (door maatregel van de rechter). Kunnen die twee zonder bezwaar in dezelfde hand blijven, bijvoorbeeld als een maatschappe lijk werkster eens te maken heeft met hulp verlenen op vrijwillige basis en daarna in hetzelfde geval met gedwongen hulp? Ik ben het er wel mee eens dat er een nau were samenwerking moet komen met de Jeugdwelzijnszorg". Wat kunnen de gevolgen zijn van een verlaging van de meer der jarigheidsgrens van 21 jaar naar 18 jaar? „Dan kan de vraag naar vrijwilli ge hulpverlening toenemen, omdat de Jongen en het meisje van 18 jaar die onder de jeugdbescher ming vallen, dan min of meer op eigen benen moeten gaan staan. Maar dat kunnen ze niét altijd. En Juist die zwakke, kwetsbare groep moet opgevangen worden. Daarbij denk ik aan pensiontehui zen, waar meer vrijheid is dan ln vele huidige tehuizen. Zo'n pen siontehuis zou vooral geschikt zijn voor de Jeugd van zeventien Jaar en ouder. Een soort voorbereiding om zich straks in de matschappij te kunnen handhaven". Sanering bij de inrichtingen is nodig door de huidige onderbe zetting. Het aantal bedden wordt verminderd met tien procent: is 1500 bedden. „Die sanering zal heel geleidelijk gaan. Het aantal kinderen dat op grond van een maatregel van de kinderbescherming in een tehuis wordt geplaats, zal nog verder da len. Die behoefte wordt steeds kleiner. Maar het zou wel eens kunnen zijn dat het aantal plaat singen weer iets gaat toenemen op andere gronden, bijvoorbeeld kin deren die ergens geplaatst worden via een gemeentelijke sociale dienst". U heeft inderenWordt u door hen ivel eens geconfronteerd met jeugdproblemen? „Jazeker. Ik heb vier kinderen, onder wie één van vijftien en een van dertien jaar. Die gaan zich zelf vragen stellen over de zin en onzin van het leven. Maar ik denk dat Je niet kunt spreken van de Jeugd met haar problemen. Het is zo individueel en zo verschil lend". U heeft jaren op onderwijs samengewerkt met oud-minister Veringa, die zelf op uw huidige gebied uiterst deskudig is. Heeft u wel eens voordelen uit dat con tact? „Het zou niet juist als ik klap zou lopen, maar ik spreek hem wel eens". Wat ontbreekt er in de aanpak van de kinderbescherming? „Een samenhangend geheel van hulpverlenlngstnogelijkheden en werkelijkheden. Daardoor kryg je problemen dat een kind van de ene hand in de andere terecht komt. Ook weten de mensen niet waar ze om hulp moeten gaan. Het ontbreken van dat geheel is niet zo zichtbaar voor de meeste mensen". „Justitie is volstrekt anders dan onderwijs. Eigenlijk heeft mij dat ln de overgang naar dit ministerie het meest geboeid. Ik heb het op onderwijs altijd fijn gevonden. Maar ik zag het altijd als een uitdaging, en dat doe ik nu ook. Op onderwijs kon Je beslssingen nemen voor een half miljoen kinderen. Hier beslis Je over één kind, één vreemdeling, één gratie geval, één naamsverandering. Dat is niet makkelijk".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7