Rijnstreekhal wacht op zijn bezoekers Veranderingen bij Defensie Alphenaar bouwde eigen spinet in anderhalf jaar Boerenkool en worst drs. D. Coupriel met de kerstdagen Drie tientjes voor omver werpen auto Woensdag komt Shocking Blue DINSDAG 21 DECEMBER 1971 Maandagmorgen omstreeks zes uur zijn de NOS-werkploegen aan het werk gegaan om alles voor de (.rechtstreekse) uitzending in orde te maken. Het eerste karwei was het opzetten van het open podium, waarmee men tegen de middag al een heel eind was gevorderd. Eigen lijk zijn de eerste maatregelen zon dagmiddag al getroffen. Nadat de wedstrijden in de sporthal achter de rug waren is er door de mensen van de hal een groot zeil over de vloer aangebracht om beschadigingen van het hout te voorkomen. Aanvankelijk had men gepland gistermiddag de stoelen in de ruim te neer te zetten. Maar dat lukte niet. omdat eerst andere werkjes moesten worden uitgevoerd, waarbij de werklieden de stoelen niet konden gebruiken. Deze zijn nu in de avond uren plaatst. De NOS-ploegen los ten elkaar om de zoveel uur af. Toen het podium er eenmaal stond gingen de bouwers weg èn kwa men de mensen die het decor moes ten aanbrengen. En zoals te begrijpen had men vol doende belangstelling van de jeugd, die op het ogenblik kerstvakantie heeft. Tegen de middag werdhet bedrijfsleider Van Winsen al te gek, toen er zo'n vijftien knulletjes in en uit liepen. Hij gaf tenslotte op dracht om de deuren af te sluiten en de scholiertjes weg te sturen. Twee dagen kan er in de hal niet worden gesport. Ten eerste vanavond maar ook morgenavond is de hal voor de sporters hermetisch afge grendeld. Dan is er namelijk een popgebeuren (het laatste culturele klapstuk van dit jaar) waarin Shoc king Blue en Focus zullen optreden. De Wonderland Lichtshow, zo lang zamerhand een oude bekende, zorgt tijdens de optredens voor de licht effecten. Voor dit optreden, dat om half acht begint, zullen alle stoelen uit de zaal worden verwijderd. Het po dium blijft gehandhaafd. De jongelui zullen een plaatsje op de grond moe ten zoeken. Negenhonderd "tieners" hebben zich reeds van een plaatsje verzekerd voor dit optreden. Maar als het moet kunnen er nog zeker zeshonderd' i Wat de beide groepen betreft, Fo cus wordt wel in het hokje "all round" geplaatst, omdat het aan de ene kant progressief is en aan de andere kant toch ook wel een fijn stukje klassieke pop weet te spelen. "Shocking Blue" heeft de groot ste roem in Amerika vergaard. Even "teruggezakt" schiet het thans weer pijlsnel omhoog. De best-betaalde Nederlandse groep staat nu ook weer op de hitlijsten. Shocking Blue is nog enkele maanden in Nederland Dan beginnen de tournees weer. PTT en kerst LEIDEN Op vrijdag 24 decem ber zullen de postkantoren in Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest, Rijnsburg en Noordwij kerhout om 's middags uur worden gesloten. De avondopenstelling van de postkantoren te Hazerswoude (Dorp en Rijndijk), Koudekerk a. d. Rijn, Roelof ar endsveen, Voorhout, War mond en Zoeterwoude vervalt, de middagopenstelling wordt echter ver lengd tot 4 uur. Het kantoor te Rijp- wetering blijft geopend tot 3.30 uur. De bestelling zal deze dag normaal worden uitgevoerd. De tweede lich ting van de stadsbrievenbussen zal op een eerder tijdstip geschieden, namelijk te 4'uur in plaats van 7 uur De avondlichting van 11 uur vervalt. Zoals bekend waren de kaarten voor de televisie-uitzending "Met liedjes het land in" in luttele minuten uit verkocht. Producer Joop van den Ende besloot, mensen, die het pro gramma toch wel wilden zien, in de gelegenheid te stellen 's middags de generale bij te wonen. Maar tot nog toe is dit alternatief een flop. Tot rond het middaguur waren er nog geen tachtig kaarten verkocht. Het reisbureau Europa en culturele za ken, deelden dit aantal broederlijk. Benoeming van LEIDEN In het academiege bouw aan het Rapenburg is drs. Dick Couprie gisteravond gekozen tot voorzitter van de eerste Leidse uni versiteitsraad. Hij bekleedde deze functie al enige maanden voorlopig. De heer L. F. Molle werd benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de raad. Mr. Houtman, die de plaats in zou nemen in de universiteitsraad van prof. Maas (toegetreden tot een da gelijks-bestuur van de universiteit), heeft inmiddels voor deze zetel be dankt. De opvolger van prof. Maas wordt nu de heer J. Reugebrink. „Zit u ook te dubben, wat U met de Kerstdagen moet eten?" Zo luidt het eerste gedeelte van het onder schrift bij de foto op de voorpagina van het L.D van vrijdag 17 decem ber j.l., waarop een zekere Linda Stone prijkt met een enorme kal koen tegen zich aangeklemd. Voor mij was dit de aanleiding, om te be schrijven. wat ik een poosje geleden heb gezien, nl. een kippenfarm, in vaktermen ook wel „legbatterij" ge noemd. Stelt U zich even voor: een schuur, waarin geen daglicht komt, een broeierige lucht hangt en dan 5000 kippen, die in 1000 hokjes ge propt zijn, waarin ze hun hele leven LEIDEN In de zaak tegen drie 20-jarige grondwerkers uit Kat wijk vond de officier hets pijtig, dat de hoogste straf voor baldadigheid maar dertig gulden bedraagt. De Katwijkers stonden in Leiden te recht; omdat zij in de Prinsenstraat in hun woonplaats een geparkeerd staande auto aam één kant hadden opgetild en gekanteld. Iemand had de wegstromende benzine in brand gestoken met als gevolg, dat de auto geheel uitbrandde. De drie Katwijkers konden niets tot hun verdediging aanvoeren. Als enig „excuus" voerden ze aan, dat het maar een oude auto van een langparkeerder betrof. „Jammer", vond ook mr. De Ko ning over het lage vonnis dat hij moest uitspreken: drie tientjes de man. Een 25-jarige slager uit Katwijk had op de Rijnsburger weg te Rijns burg op onverantwoorde wijze inge haald. Hij kwam op de linkerweg helft terecht, waar een tegenligger door een scherpe schuiver naar de kant van de weg slechts ternau wernood een frontale botsing kon verhinderen. De slager was het met die voor stelling van zaken die door getuigen werd ondersteund, niet eens. Er was volgens hem van enig gevaar voor een botsing geen sprake. De officier van justitie dacht daar anders over. Hij eiste een geldboete van f 100 of 10 dagen en bij wijze van waarschuwing een voorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, met een proeftijd van 2 jaar. Mr. De Koning de kantonrech ter was niet bereid hier iets af te doen. Vonnis conform. De gebreken van de stokoude auto waarmee een 41-jarige chauffeur uit Leiden op de Vondellaan werd aan gehouden, beliepen een ware was lijst. De chauffeur vond zelf dat het nog wel mee viel. De banden wa ren niet zo glad als in 't proces-ver- baal vermeld stond. En ook de stuur inrichting functioneerde heus nog. Anders zou hij toch wel eens een botsing hebben veroorzaakt? Achter de balie stond men min of meer paf. Kantonrechter mr. W. de Koning, hield de Leidenaar het keurings rapport voor, dat door een deskundi ge van de politie was opge maakt. „Uw auto was van '58 en had zijn tijd kennelijk wel gehad". De officier van justitie mr. A. S. M. Horstink, vroeg zich af waar de chauffeur de durf vandaan haalde om met zo'n vehikel de weg op te gaan. Omdat de man de wagen ech ter vrijwillig had afgestaan voor de sloop, beperkte hij zijn eis tot een totale boete van f 200 of 20 dagen. Het vonnis luidde overeenkomstig. In een andere zaak verwonderde de kantonrechter er zich over, dat een 20-jarige automonteur uit Voor schoten geen rijbewijs bezat. „Dat hoort toch bij het vak?", veronder stelde hij. Eén en ander kwam aan 't licht toen de monteur in de componisten- wijk te Voorschoten was aangehou den omdat hijmet zijn motor tot tweemaal toe links was afgeslagen, zonder richting aan te geven. De agent ontdekte ook nog. dat de mo tor niet van een kentekenplaat was voorzien. „Er was praktisch geen ver keer op de weg, dus was het aange ven van richtingverandering niet zo nodig", voerde de automonteur aan. De eis van drie geldboeten f 80.- f 20,- en f 50,- of 15 dagen ver zachtte de kantonrechter iets in zijn vonnis: totaal f 140,- of 14 dagen „Ik heb, geen geld en kon dus het schikkingsbedrag niet voldoen. Daarom liet ik m'n zaak maar voor komen". Aldus een 22-jarige student uit Leiden, die met zijn auto in de Hoofdstraat te Sassenheim een snel heid van circa 79 km/u had ontwik keld waar mé.ar 50 km is toege staan. „Als u niet kunt betalen is dat niet erg. Daarin voorziet de wet óók. U kunt de straf dan uitzitten in het huis van bewaring. Wij maken voor studenten geen uitzondering", zei mr. De Koning, die overeenkomstig de eis vonniste tot f 80, dan wel 8 da gen zitten. doorbrengen. Als'ze alle 'vijf,stil zou den kitten in hun hokje, zou de ruimte precies voldoende zijn, Maar kippen zitten niet stil, dus tuimelen ze over elkaar heen, pikken elkaar weg, vallen weer, pikken weer, enz. enz. enz. Veren hebben ze dan ook zo goed als niet. Onder aan het hok je hangt een net, waarin de eieren vallen; de produktie is dank zij het kunstlicht en het kunstvoer meer dan één per dag per kip. De boerin vertelde, dat de hele schuur voor Kerstmis geleegd zou worden voor de diepvries, dan kwamen er weer Jonge hennetjes, die dan weer zo'n 16 maanden mee kunnen. Misschien vindt u het vreemd of overdreven, dat ik hierover schrijf, want „het zijn toch maar stomme dieren," maar ook deze dieren heb ben gevoel! Als wij bij de tandarts zitten lijden we ook geen pijn met ons verstand, maar met ons gevoel. De dierenbescherming heeft wel ge probeerd, om een verbod op deze vorm van kippen houden te bewer ken. maar nog zonder resultaat. Het meest verbaasde mij nog de opmerking, dat de kippen de laatste jaren geen winst meer opbrachten, maar dat er gelukkig van overheids wege een subsidie van enkele dui zenden per jaar gegeven werd. Dan geef ik de pogingen om de zin hier van te begrijpen maar op en neem me gewoon voor: in mijn keuken geen kip. Wat dacht U van boeren kool met worst met de Kerst? H. M. du Gardijn-Bikker Leiden Natuurlijk is voor uw stukje worst ook een dier geslacht. Red. On(der)geschikt Niettegenstaande dat de heer Couprie een voorstander blijkt te zijn van een anarchistisch ambte narenapparaat, is de tendens van zijn ingezonden stuk, het onderge schikt zijn van de arbeidersklasse. Het niet kunnen of willen begrijpen van de heer Couprie, dat de aan wezigheid van de heer In 't Veld als fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad o.i. belangrijker was, dan de aanwezigheid op deze avond bij de universiteit. Alleen al om het feit, dat het gemakkelijker is de laatste vergadering uit te stellen dan de eerste. „The way of no re turn" is hier van toepassing. In dit geval is het woord ondergeschikt minder zwaarwegend dan het woord ongeschikt, Om op het laatste woord terug te komen, hiervan zijn 10.236 bewoners de dupe van gewor den. De denktrant van deze heren is gelijk aan de historische woorden van Keizer Nero, Geef het volk brood en spelen, en ze zijn tevre den". L. Cavé Officieren hebben suggestie: DEN HAAG De Algemene Christen Officiersvereniging (A.C. O.V.) heeft een reeks ingrijpende veranderingen in de Nederlandse defensie voorgesteld. Een rapport over die wijzigingen is aangebo den aan de commissie-Van Rij- ckevorsel, die vóór 1 maart 1972 de krijgsmacht moet doorlichten Het Algemeen Dagblad vermeldde vanochtend de voorstellen van de i A.C.O.V.. die ruim tweeduizend offi- I eieren omvat. Gesuggereerd wordt bijvoorbeeld: opheffing varjhet Marine Lucht- j vaart .Dienst Squadron in de West: 9 overbrenging van de Marine Luchtvaart Dienst naar de Lucht macht; fusie van het Korps Mariniers en het Korps Commandotroepen; samenvoeging van onderstaande diensten van luchtmacht en land- j macht; inlichtingen- en veiligheids- diensten, officiersopleidingen, perso- I neelsselectie. geneeskundige diensten, j juridische diensten en krijgsraden, j Verder stelt de A.C.O.V. een ver- I dergaande internationalisering van de NAVO-verdedigingsstrijdkrachten i voor. Samenwerking in internationaal verband moet, volgens het A.C.O.V.- rapport, worden aangemoedigd bij gezamenlijke aanschaf van materiaal j en opleidingen. Tenslotte suggereert de A.C.O.V. j nog een nieuwe indeling van de top van het departement van Defensie, j waardoor de besluitvorming sneller I tot stand kan komen. Dat zou kun- nen gebeuren via een Defensieraad I waarin naast de minister en de I staatssecretarissen enkele militaire i topfunctionarissen zouden moeten zitten. Opvolging van Thant Geen van de zeven kandidaten voor de post van Naties, als opvolger van Thant, heeft in de Veiligheidsraad bij een eerste stemming het vereiste aantal stemmen weten te behalen. Deze ze ven kandidaten zijn Kurt WaMheim van Oostenrijk,Max Jakobson van Finland, GUnnar Jarring van Zwe den, Prins Sadroeddin Aga Chan van Perzië, Felipe Herrera van Chili, Endalkachew Makpnnen van Ethio pië en Shirley Amerasinghe van Ceylon. Herkent u dit tweetal? Het is dr_ Anne Vondeling en het oud kamerlid voor de CHU freule Wtteioaall van Stoetwegen. Zij zullen op 4 januari een nieuw jaarswens a la Thomasvaer en Pieternel uitspreken voor de NCRV-televisie. ALPHEN AAN DEN RIJN An derhalf jaar heeft Huub Langeveld (27) nodig gehad om zijn eigen spi net te bouwen. Voordat hij eenmaal aan het karwei begon heeft hij vele bezoeken aan het Haagse Gemeen temuseum gebracht waar een prachtige verzameling van deze in strumenten staat. Eén hiervan heeft hij gekopieerd. Hoe komt iemand ertoe een spinet te bouwen? "Je moet het eigenlijk maar zien als een soort hobby. Het geluid, dat een spinet voortbrengt vind ik bijzon der fijn en er is, voor zover ik weet, geen enkel ander instrument, dat dit kan benaderen, Ik kan er zelf ook wat op "rommelen" maar ik ben niet zo'n ster hoor. Wil je er goed op vooruit kunnen, dan moet je wel van goede huize komen. Het is bijzonder moeilijk om op een spinet te leren spelen". Het is overigens niet het enige in strument. dat Langeveld bespeelt Vooral met het orgel kan hij goed overweg. Hij is dan ook organist in de Opstandingskerk. "Het bespelen van een orgel komt wel wat overeen met een spinet", zegt Langeveld. "Als je een toets aanslaat heb Je een toon. Of je dat nu hard of zacht doet, de klank blijft hetzelfde. Bij 'n piano is dat heel anders". Langeveld trof het, toen hij op een werk kwam en daar enkele orgelbou wers tegen het lijf liep. Hij toonde belangstelling (uiteraard) voor het oude instrument, dat moest worden gerestaureerd en toen vertelde hij, dat hij bezig was met het bouwen van een spinet. De restaurateurs bo den hem direct aan, wanneer het no dig zou zijn, dat hij best bij hen voor technische informatie mocht aan kloppen. En daar heeft hij ook en kele keren gebruik van gemaakt. Langeveld werd zelfs uitgenodigd eens een kijkje in de werk- ts van de orgelbouwers te ko- Die lange voorbereiding van ander half jaar had de Alphenaar wel no dig. Eerst moest hij uitvissen of al le spullen wel te koop zouden zijn. De kast van het instrument bijvoor beeld, is gemaakt van voordeoorlogs eikenhout. Iets dat op het ogenblik echt niet meer voor het oprapen ligt. Daarnaast is er eveneens niet al te gemakkelijk aan het zangbodemhout te komen. Maar toen hij eenmaal ze ker wist, dat dit geen problemen voor hem zou opleveren is hij snel aan het tekenen gegaan. Viermaal heeft hij de tekening (op ware groot te) overgemaakt, voordat hij door de beugel kon. "Aan spullen heeft het spinet me zo'n driehonderd gulden gekost. Ik moet er dan wel direct aan toevoe gen, dat ik bij het kopen van 't hout en diverse andere onderdelen bij zonder veel mazzel heb gehad. Zou dit niet het geval zyn geweest, dan had het instrument me ongetwijfeld een boel geld meer gekost". In Gotische letters heeft hij zijn naam en de datum dat het spinet ge reed kwam in het instrument gesne den. Grapt hij: "Daar heb ik wel tot het allerlaatste moment mee ge wacht. Stel je voor, dat het niets was geworden, dan had ik mooi voor schut gestaan. Overigens als men een spinet wil kopen, moet men er wel op rekenen zo'n f3500 neer te. moeten tellen. Want dat is ongeveer de winkel prijs. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen kan vanavond ,,Met liedjes het land in". Een stampvolle Rijnstreekhal (vijftienhonderd plaatsen), voor tweederde gevuld met Alphenaren en eenderde Rotterdammers, kan genieten van het optreden van een keur van artiesten, die optreedt. Freek Baak zorgt voor bokssuccesje LEIDEN —Tijdens de gisteravond gehouden boksgala in de sport hal „De Springers" in Gouda heeft Freek Baak voor een Leids succesje gezorgd. De 18-jarige halfzwaarge- wicht van DTS bereikte in zijn par tij tegen De Mooy van sportschool Theo Huizenaar een verdienstelijk onbeslist. De moedige middenge wicht Cees Sloos kwam niet in de ring, waardoor de DTS'er jammer genoeg weer wat ervaring misliep voor de volgende maand in Den Haag te houden kampioenschappen van Zuid-Holland. Voor de strijd om de Zuidholland se bokstitels heeft „Ome Dick" Snik uiteraard ook zijn hoop gevestigd op zwaarw el tergewicht Chris Lantrok. De reeds gevreesde Leidenaar suk kelt echter met een knie-blessure, waarvoor hij behandeld wordt in het Academisch ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4