Tekort is groter dan ooit MOTIVEREN, AMENDEREN, STEMMEN EN TELLEN Ei Wil PvdA weer wethouders? (haring? tips Leidse begroting algemeen aanvaard Voor karweilanger parkeren in centrum geef iets van de slijter.. DINSDAG 21 DECEMBER 1971 LEIDEN Een tip voor de komende feest- VVD-fractie compleet. '"Benjamin" dagen: de Leidse raad bedacht gis- Wiebenga was terug uit de VS. Dat teravond bij de afsluiting van de legde kennelijk zoveel gewicht in begroting een gezelschapsspel, dat de schaal, dat PvdA-er Jonker bleef viereneenhalf uur duurde. Tn7.pt- 'n zitten, ondanks 't feit dat hij zicht- aantal voorstellen, moties en amen- baar ziek was en zieker werd. Ten- dementen. slotte liet hij 't afweten in deze wat Collega-raadsver slaggever Henk burgemeester Vis overigens te vre de Kat had ongelijk, toen hij me den ovei' 6an? van zaken slij- Die slag was vooral in het begin vervelend met stootjes over en weer. PAK-fractieleider In 't Veld had het weer over de orde, wethou der Kret begreep het PAK weer niet (hij stak er zijn tong bij uit) e ga zo maar door. De spelregels ble ken moeilijk te hanteren. Spellei der Vis sloeg er zich bewonde- ringswaardig doorheen, locosecre taris De Jong raakte bij de vele stemmingen het spoor weieens bijs ter. de financiële ambtenaren had den een telmachine onder handbe reik. omdat de guldens veel hoger opliepen dan het aantal raadsleden Door Hans Melkert gisteren voorhield, dat ik dit stukje in voetbaltermen zou kunnen schrij ven. Het werd ditmaal bij de be groting geen strijd tussen twee on geveer gelijke ploegen. Natuurlijk was er in een aantal voorstellen wel de scheidslijn PAK- rest te ontdekken, maar vaak lie pen bij de stemmingen de menin gen per fractie (lid) uiteen. Ik vind dat een goede ontwikkeling in deze raad, die zich zo vaak heeft terug- dat tijdens de vergadering terugliep Jonker (op voorgrond): ziek, Kwik (naast hem): nog kwiek. (Foto Holvast) getrokken op de politieke stellingen. Ook natuurlijk waren er de pla gerijtjes over en weer, zoals je die kent uit gezelschapsspelen als bij voorbeeld. Mens erger je niet. Ik dacht even, dat Portheine zich vaak "opvrat". Hij zat er niet bij als "vrolijke Frits", maar lbop bleek hij als nestor raad dankbaar tegenover iedereen. Daarvoor had hij ook reden bin nen de eigen liberale kring, want voor het eerst sinds tijden was de 38 tot 34. Van het begin af was er één niet bij en die dreigde een beetje spel breker te worden. Dat was com munist Hoeven. Toen ik naar de raadsvergadering ging, liet hij zijn hond uit. maar hij wilde er kenne- af- lijk niiet bij zijn, toen twee honden in de raadszaal vochten om een been.(deze woordspeling, die iedereen overigens kan maken, zegt Paul van Vliet, is niet onvriende lijk bedoeld). Al gauw staakten de stemmen: met B. en W. mee 19 enerzijds, PAK. PSP. DS'70 en CPN 19 an derzijds. Vis waarschuwde voor de mogelijkheid van verplichte ver lenging van het begrotingsspel nog dit jaar. PAK-leider In 't Veld had een oplossing: "Als ik denk, dat de stemmen staken, steek ik mijn vin ger op. Bewaar die onderdelen voor overleg, we komen er den best uit". Deze vingerwijziging bleek te kloppen. Na stemmingen, waarin men het (on)eens bleek, vroeg het PAK een kwartier en gaf burge meester Vis een half uur schor sing. Toen kwamen de "hete hang ijzers" op tafel, die tevoren al wa ren afgekoeld. Het PAK wist wat het moest doen doorzetten of zich terugtrekken en het college wist dat ook. Wethouder Harmsen noemde het "neuzen tellen", 't Zou een goede naam zijn voor dit voor buitenstaanders wellicht saaie, maar voor belangstellenden inte ressante spel. Tot die geïnteresseerden behoor den gisteravond liefst 18 burgers, een record tijdens deze begrotings behandeling. die met alle voorwerk in de commissies niet bepaald vlot is verlopen. Ik geloof, dat we vol gende keer net zo goed gelijk raadsvergadering kunnen houden, al zal die dan wel veertien dagen achtereen duren. Het publiek kreeg overigens wel de "spelregels", afschriften van voorstellen e.d. nadat Van Dam (PvdA) daarom had gevraagd. Eén bezoeker van de tribune viel prompt in slaap. Niet boven het "raadswerk", maar boven een krant, waarvan ik de naam niet zal noemen, in elk geval niet de onze. Ik hoop, dat wij als raadsredactie ondanks alles u hebben weten wak ker te houden. Serieus, de Leidse toestand is zó slecht, dat u er eigenlijk wakker van zou moeten liggen. Welterusten, het is midden in de nacht... Van onze raadsredactie LEIDEN Het gemeentelijk huishoudboekje voor ko mend jaar vertoont een tekort, dat groter is dan ooit: f 12.100.000. Voor dat bedrag vraagt Leiden bijstand van het rijk. Dat is gisteravond met algemene stemmen aan vaard in de raad, die na eerf dertigtal vergaderingen (in commissies en in de raad) instemmend knikte bij de ha merslag, waarmee de begroting werd goedgekeurd. Voornamelijk door voorstellen van het Progressief Akkoord werd het door B. en W. berekende tekort ver groot. De raad ging akkoord met de eis van het PAK om de tarieven en belastingen niet verder op te schroe ven dan noodzakelijk: ruim 4% ton inplaats van ruim 2 miljoen. Een aantal andere verhogingen en verlagingen van de uitgaven, zoals door de oppositie voorgesteld, werd door B. en W. overgenomen, o.a. voor verbetering van de sociale in frastructuur in oude woonwijken. Door deze ingreep kwam het begro tingstekort op ruim f 11% miljoen. ADVERTENTIE ®4 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerdeharing of rolmops. Garneren met tomaat, r 2) Kippers: Zó op 't brood öf even bakken met mej puntje boter öf kort koken j n bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naai ^smaak sherry of cognac Coördinator welzijnsbeleid i LEIDEN Burgemeester en wet- louders hebben besloten de heer S. "|A. Hage uit Terneuzen te benoemen I tot chef van de nieuwe secretarie - I afdeling cultuur, 6port. Jeugd, recre- IJatie, wijk- en samenlevingsopbouw. De heer Hage, die gehuwd is, is 40 Na zijn studie aan de H.B.S. behaalde hij de diploma's gemeen- dminostratie I en II. Hij was op ichillende afdelingen werkzaam [bij de gemeenten Steenbergen, Zoe- neer, Amstelveen, Maassluis en ;n op Zoom, alsmede bij de pro- Gelderland. In Terneuzen was hij chef van de Weling onderwijs, sport, jeugd- en "Iturele zaken en recreatie en te- plaatsvervangend gemeentese- retaris. Dg heer Hage zal in Leiden wor den belast'met de coördinatie van bet welzijnsbeleid. Vervolgens waohtte de raad een reeks van stemmingen over voorstel len van het PAK, waartegen B. en W. zich (in sommige gevallen aan vankelijk) verzetten. Desondanks aanvaardde de raad toch o.a. een post van f 110.000 ten bate van het onderwijs, waarbij samen spraak tussen openbaar en bijzonder onderwijs voorwaarde is; een post van ruim f 155.000 voor de stichting van kinderdagverblijven en subsidiëring hiervan en van kin- een post van f 10.000 voor ama teur-symfonie-orkesten en van f 4000 voor jeugdafdelingen van sportvere nigingen. Een PAK-post van f 90.000 voor sti mulering middenstandsbeleid werd opgenomen op een bredere basis: on derzoeken met betrekking tot mid denstandsbeleid. werkgelegenheid Openbaar vervoer Het subsidie voor voer werd vastgesteld op f 153.000, wat afwijkt van de ruim 2% ton van B. en W. en het dubbele van het PAK. Het z.g. drempelbedrag per inwoner (fl.10) werd vastgesteld en besloten werd het subsidiebedrag af hankelijk te stellen van de uiteinde lijke rijksbijdrage. Al met al verhoogde de raad door deze besluiten het tekort met een half miljoen, waardoor het eindbe drag van ruim 12 miljoen werd be reikt. De raad zal zich later verdiepen in het structureel tekort. In de com missie hiervoor benoemde de raad naast burgemeester Vis, wethouder Harmsen van financiën en directeur Visser van financiën (secretaris) als raadsleden PvdA-er In 't Veld, KVP- er Harm en Elsgeest (prot. chr. Er werd nog een commissie be noemd, voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. Hierin werden benoemd Van Aken en Waal (PvdA) mevr. Geelkerken (prot. chr.), Port heine (WD), Driessen (KVP), me vrouw v. d. Blom (CPN, Oosterman (D'66), Zunderman (DS'70) en Ger- kema (PSP). Voorstellen Met betrekking tot door de raad in gebrachte voorstellen werd besloten aan te nemen voorstellen over de verkeerssituatie in de Kootwijk, over het tegengaan van oost-westverkeer in afwachting gereedkoming rijksweg 11, over ruimtelijke ordening, over nieuwe richtlijnen voor het huisves tingsbeleid, over de invoering van een speciale dienst renovatie en sa nering, over inspraak voor het plan Stevenshove, over actief bouw- en woningtoezicht, over huurbelasting, over nota's bejaardenbeleid en werk gelegenheid, over de financiële ver houding rijk-gemeenten, over 't ver lenen van bijdragen in de bouw of verbetering van clublokalen van sportverenigingen, over subsidie stichting Leids Studiefonds, over het per 1 april as. buiten de huurverho ging houden van gemeentelijke wo ningen in Noord in afwachting van een kwaliteitsonderzoek, over be strijding van veelvuldig voorkomen de overtredingen, over de instelling van een vaste raadscommissie voor LEIDEN In vragen aan B. en W. stelt het &VP-raadslid Corne- lissens, dat door de opneming in de blauwe-zone van een gedeelte van de binnenstad een aantal onderne mers in de detailhandel en de dienstverlenende sector zich onver wacht voor grote moeilijkheden ge plaatst ziet. Hij is er zich van be wust. dat de door de gemeenteraad getroffen maatregelen voor de toe komstige ontwikkeling van de bin nenstad van grote betekenis zijn. Desalniettemin zal naar zijn oor deel dienen te worden vermeden, dat het bedrijfsleven en de consument door deze voorzieningen ernstig wor den gedupeerd. De moeilijkheden zijn in de prak tijk het grootst voor ondernemers, die b.v. het loodgieters- en schilders bedrijf uitoefenen en ter plaatse binnen het blauwe-zone gebied be paalde opdrachten moeten uitvoe ren, die meestal geruime tijd duren. Een oplossing zou wellicht kun nen worden gevonden deze onderne mers een doorlopende vergunning te verlenen lang te parkeren. Deze weg ls naar het oordeel van het raads lid te verkiezen boven incidentele ADVERTENTIE stadsontwikkeling en over uitbreiding van de welstandscommissie. De stemmen staakten (opnieuw stemming in volgende vergadering) over voorstellen m.b.t. het saneriings- bedrijf en een tarief voor bejaarden en invaliden op de NZH-busdiensten. Een aantal andere van de bijna der tig ingebrachte en eerder gepubli ceerde voorstellen werd verworpen. Ook werden zaken in handen ge steld van B. en W.. zoals de aanleg van busbanen op Levendaal en Rijns- burgerweg. Tenslotte werd de bouwnota aan vaard, waarbij de door het PAK in gebrachte eis, dat na 1973 geen hoog bouw meer mag worden gepleegd, werd verschoven naar een vergade ring in hot begin van komend jaar. Tekenend beeld: PAK-fractie leider In 't Veld aan het ivoord. Rechts achteraan PvdA-leider Van Akendie niet meer zei dan voor of tegenOp voorgrond Els- geest (prot. chr.), geflankeerd door zijn fractieleider mevr. Geel kerken (links) en communiste mevr. v. d. Blom. (Foto Holvast) LEIDEN Voor zover nu valt te bekijken de eerste drie pagina's zijn pas van de stencilmachine denkt de nieuwe hoofdredacteur vau „De Partijgenoot," het blad van de Partij van de Arbeid in Leiden, an ders over de samenwerking in het PAK dan zijn voorganger. Al in zijn afscheid van Menno Wolters en zijn eigen introductie heeft Hans Jansen het over de wethoudersclausule. Daarvan is hij een duidelijke te genstander. En volgens „De Partij genoot" staat hij niet alleen. Ter il lustratie deze zinsneden uit een arti kei, waarin het uittreden van de PSP uit het PAK wordt gemeld: „In het bezit van tien maal zoveel politiek instinct als welke PvdA no tabel ook, verklaart Amptmeijer, volgens het Leidsch Dagblad van 15 december, dat de PvdA op wet^ houderszetels aast. Inderdaad. Dat is zo. Een grote partij als de PvdA aast per definitie op wethouders. En zo lang die PvdA-wethouders niet met een Sohmelzer of een Udink hoeven samen te werken, zullen er altijd le den van de PvdA bereid worden ge vonden bestuursverantwoordelijk- heid, zelfs voor Leiden, te aan vaarden. Dat zal vaak ten koste van de gezondheid van zo'n PvdA-wet- houder gaan: het betekent eindeloos touwtrekken met onwillige „collega". Het betekent vervreemding van de leden van de Partij, die wel de af wijkingen van het partijprogram ma door de PvdA-wethouder zien, maar geen oog hebben voor de (soms binnenkamers) bereikte re sultaten. Waarom heeft de PvdA er dan toch behoefte aan om, zoals in Am sterdam en elders samen met prin cipieel onmogelijke partijen verant woordelijkheid voor het stadsbestuur te aanvaarden? Omdat de PvdA voor deze wereld heeft dan de stu dentikoze pacifist Amptmeijer en z'n gelijken. Laten we er geen geheim van ma ken dat er binnen de PvdA tiental len leden rondlopen die nog wel be reid zijn de landelijke samenwer king met andere partijen te accep teren maar die onmogelijk de plaat selijke clown's die onze PAK-part- ners in het veld brengen in de ge meenteraad kunn enaccepteren. La ten zij, nu de verhoudingen gezui verd worden, weer aktief worden in de PvdA, de enige partij die op de lange duur het vertrouwen van de kiezers waard is" Hoofdredacteur Jansen is aan het woord over het afscheid van raads lid Dirks, die de dagbladjournalis tiek verlaat om voorlichter te worden in de IJselmeerpolders, en ook daar bij steekt hij zijn mening niet on- meer hart der stoelen of banken. Jansen vindt, dat er rondom zijn vertrek vragen rijzen en vervolgt dan: „In het Hol lands maandblad van september staat een artikel van prof. Daalder, waarin hij schrijft dat de PvdA voor komnetente heertjes zoals Theo Dirks was steeds minder aantrek kelijk wordt naarmate de PvdA zich fanatieker in het oppositie voeren vastbijt en regerings- of bestuurs- verantwoordelijkheid weigert. Het wordt op een gegeven moment ge woon aantrekkelijker om dan maar een hoge functie bij het bedrijfsle ven of de overheid te aanvaarden en het oppositie-voeren aan ande ren. minder constructief ingestelden, over te laten. De persoonlijke frustaties van Dirks met de dagbladjournalistiek zouden natuurlijk ook opgelost zijn geweest als wij, de PvdA, hem tot wethouder van de gemeente Lei den hadden gemaakt. We hebben ons echter in een positie laten ma- noevreren. waarin wij geen wet houders leveren, ondanks dat onze fractie bijna één-derde van de ge meenteraad uitmaakt. Het is een natuurlijke ontwikke ling dat die leden van de fractie die wethouder geworden zouden zijn als het anders was gelopen, naar een vruchtbaarder veld om hun talenten te ontplooien gaan uitzien. Wie zoals Dirks werkelijk wat kan, is er niet tevreden mee, steeds te moe ten vaststellen dat de huidige wet houders het niet kunnen. Nee, die wil gewoon zelf wethouder of be stuurder worden, want de beste stuurlui laten zich niet blijvend aan wal houden. Laat niemand durven zeggen dat Theo Dirks zijn plicht verzaakt door Leiden te verlaten. Het zal met de huidige wijze van politiek voeren Bteeds moeilijker worden werkelijk talent voor de fractie te behouden. Het is niet Theo Dirks, maar de Leidse PvdA die zijn plicht heeft verzaakt". Tenslotte uit het maandblad nog twee reacties van PvdA-zijde op het besluit van de PSP. O Van Aken PvdA-fractieleider) „Wij zijn de overeenkomst na gekomen. Hoe het verder zal gaan kan ik niet zeggen. Het is als een volslagen verrassing gekomen. Er ls geen reden te denken dat wij de wethoudersclausule niet zullen na komen". Voorzitter Dallinga van de af deling Leiden aan de PvdA: „Wie een hond wil slaan, vindt altijd wel een stok. Dit lijkt me de beste sa menvatting van de schijnargumen- tatie die op de PSP-ledenvergade- ring ls gegeven om uit het Leidse PAK te stappen. De beslissing voorbereid en genomen zonder over leg met, of mededeling aan de PAK partners, die elkaar toch gereleld ontmoeten. (Voor het laatst op 30 noevemberl). Te betreuren is deze gang van za ken vooral voor de PSP: de terug val in politieke onbetekenendheid, veroorzaakt door de onmacht tot constructieve samenwerking, zal ge paard gaan met toenemend onder ling gekrakeel. De PvdA, hoezeer ook steeds be reid geweest om zich aan de vrijwil lig gesloten PAK-overeenkomst t( houden, hoeft deze gang van zaken niet al te zeer te betreuren. De PAK- fractie is wat kleiner in getal ge worden, maar zeker niet zwakker. Het bestuur van de PvdA-Leiden wordt bevrijd van het soms veelei send meeleven met allerlei Interne PSP-perikelen. De PvdA blijft stre ven naar uitvoering van het PAK- programma, met de daaraan ver bonden consequenties". vergunningen, die zowel het be drijsleven als het ambtelijk appa raat onnodig belasten. Volgens de huidige regeling kun nen voorts ondernemers, die buiten het blauwe zone gebied wonen en hun bedrijf uitoefenen binnen de blauwe zone, niet in het bezit wor den gesteld van een parkeerpasje. Bij de uitvoering van bestellingen moeten zij eerst hun auto buiten de blauwe zone gaan halen voor zij htm klanten kunnen bedienen. Dit betekent uiteraard een groot tijds- verlies. De winst van deze bedrijven, die het toch vaak al erg moeilijk hebben, zal zich hierdoor ongetwij feld in een dalende linie bewegen. Het raadslid vraagt maatregelen in deze geest. Verbetering bij Prinsenstraat LEIDEN In antwoord op vragen van mevrouw C. A. K er ling-Simons, (PvdA) inzake het gebruik van de percelen Prinsenstraat 34 en 36 tot en met 46 en de mogelijkheid tot ver wijdering van deze panden voor de aanleg van een speelplaats voor de Jeugd zeggen burgemeester en wet houders met het oog op het leefmi lieu en de handhaving van het ka* rakter van woonbuurt de onwikke- ling ter plaatse ongewenst te vin den. De mogelijkheid tot blijvende ver betering voor de Prinsenstraat en omgeving heeft aandacht in het ka der van het stedebouwkundig onder zoek en de voorbereiding van pro jecten tot verhoging van de leef baarheid in de oude wijken. De rea lisering van voorzieningen, zoals ont sluiting van een binnenterrein en verwijdering van ongewenste bebou wing, is echter mede afhankelijk van het in het leven roepen door het rijk van meer doeltreffende financiële en Juridische bepalingen inzake recon structie of rehabilitatie van bestaan de wijken, waarover overleg is met het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. Het gebruik van de percelen aan en achter de Prinsenstraat heeft de aandacht van de brandweer en van de hoofdafdeling bouw- en woning toezicht van de dienst van gemeen tewerken. De aard van de opgesla gen materialen is niet zodanig, dat deze kunnen worden gerangschikt onder de brandgevaarlijke stoffen. De dienst voor de reiniging zal aan dacht blijven schenken aan maat regelen in verband met het storten van vuil op het binnenterrein tussen de panden. Nog zeer onlangs werd dit terrein volledig schoongemaakt. (ADVERTENTIE) KERSTGESCHENK en HELEMAAL NIETS VAN BONT WETEN Dat is geen bezwaar, wan neer u een BONTMANTEL, STOLA of BONTMUTS bij Peperzak gaat bewonderen. U doet dat vrijblijvend en kunt op persoonlijk- en be trouwbaar advies rekenen. Bovendien is er nog de be kende PEPERZAK-GARAN TIE, terwijl onze prijzen enorm meevallen. Komt u ian9S? PEPERZAK beheerst 't vak at vete, vele Jarenl SPUI 149-151. Den Haag (bij de Markthof) TEL. 070-604895

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3