De terrorist en het wettig gezag DieseUiT 0 LSB-wintertitel voor LSG III SCHAAKCOMPETITIE SP00RBANKET banket (SDAG 21 DECEMBER 1971 [oderne criminologie is niet alleen r de studie van de oorzaken misdaad. Na 1950 is het arbeids- an de victiomologie (leer slachtoffers) aanzienlijk uitge- >d. Op het ogenblik gaan we ei oit, dat we criminologie niet doel- kunnen bedrijven zonder te houden met de relatie is wisselwerking) tussen de iger en zijn slachtoffer, achtoffers kunnen directe per- ilijke tegenstanders zijn, r onpersoonlijke (het wettig g politie, de buurt) of een individu in de ogen van de misdadiger npersoonlijke tegenstander v« nwoordigt. ifessor W. H. Nagel ogleraar in de ininologie aan de idse universiteit ;t is van groot belang, dat de cri- jloog er mee is opgehouden het [recht als uitgangspunt te nemen omdat dit zeker geen natuur- is. We gaan er van uit dat be lde aspecten van 't menselijk ge- als crimineel of zelfs terroris- worden ervaren. De persoon- ieid en de maatschappelijke om- digheden van hen, die daarover elen, maar ook van hen die een tie hebben gevonden die hen in t stelt de wet te respecteren zijn er net zo belangrijk als van die- lie men ziet als crimineel en, ons conferentiethema terug n, terroristisch, terrorist, zoals hij zich aan ons doet, staat buiten de gevestigde het wettige gezag. Nog nauwelijks drie weken geleden le een jonge strafpleltster me Parijs op het congres van de ité Internationale de Defense rer een gesprek met een quent. Tijdens dat gesprek kreeg :t volgende antwoord: "Waarom aanpassen aan de m&at- ppij? Wat stelt die maatschappij i eigenlijk voor?" vraag is minder retorisch dan denkt. Laten we, alvorens we «raliteiten van het wettig gezag n, eerst eens nagaan hoe het and is gekomen het begin verdedigde ieder in- zijn vrouw, zijn kinderen en bezittingen tegen iedere agres- larna ontstond een fase waarin ich met anderen verbond om el- te helpen bij de persoonlijke rtiging. Hier ligt het begin van rettig gezag. it wettig gezag krijgt een eigen ilteit, wordt een persoon (geen lonlijkheid) waarvan de bèlan- rerder strekken dan de gezamen- belangen van alle afzonderlijke iduen; et individu komt tot de overtui- dat 't belang van dat supra-in- luele wettige gezag niet strookt zijn individuele belang. Hij zich daarbij neer. Zoals het wet- gezag borg staat voor hem. of- hij zich van zijn kant op voor wettige gezag. Een soort van lerzijdse verzekering. it goed tot een bepaalde li- wordt overschreden. Die grens idt zich daar waar het offer van idu niet meer voldoende wordt npenseerd door het wettig ge waar het wettig gezag de elementaire beginselen van zijn schepper en borg: ndividu. VORIGE EEUW Criminologen hadden in de vorige eeuw weliswaar enige belangstelling voor terroristen, maar dan als ko- ningsmoordernaars, extremisten. De introductie van de term konings moordenaar zou kunnen wijzen op 'n victiomologische betekenis maar heeft die in werkelijkheid niet. Cri minologie ging toendertijd uit van 't principe van de "natuurlijke mis daad": een moord was een moord en een koningsmoord een natuurlijke misdaad, die een politieke betekenis had. De onderzoekers van die tijd maten in alle gemoedsrust het aantal mili- meters tussen beide wenkbrauwen, telden het aantal haren op de borst, bepaalden aan de hand daarvan de mat van degeneratie van de mis dadigers en daarmee was de kous af. Na 1945 geloofde de criminoloog het recht en de plicht te hebben de wet gever en zijn daden te betrekken in zijn onderzoekingen naar 't crimine le gedrag. Zeg me niet dat dat geen probleem is, we zijn het er allemaal wel over eens dat een moord een mis daad is waarvoor motieven zijn, het geeft niet welke. Als een koning die op het ogen blik en bijna overal een abstracte figuur is geworden de oorlog verklaart dan spoort hij aan tot moord. Dat doodslag wettig vrijge pleit wordt en gerechtvaardigd is van geen enkele essentiële betekenis omdat het de denkbeeldige koning zelf is die de wetten heeft gemaakt, de daad heeft bevolen en hem later rechtvaardigt en wettigt. De koning meent op zijn recht te kunnen staan. Mogen criminologen zich afvragen, wat het recht is waarop zogenaamde terroristen zich menen te kunnen ba seren? Wie is de terrorist en wie de contra-terrorist? Dat is geen gemak kelijke vraag. Wat kan een individu met afwij kend gedrag doen? Hij kan: A. zijn pogingen voortzetten om met democratische middelen een nieuwe structuur van het wettige ge zag te bewerkstelligen en hij kan B. het wettig gezag verloochenen, een afwijkende houding aannemen aar in dat geval zal hij in conflict komen en het wettig gezag zal rea geren met onderdrukkingsmaatrege len. Het hangt van de persoonlijke moed van het afwijkende individu af fan de waarden die voor hem op het spel staan of hij A of B zal kiezen en op welk moment. Als het gaat om een eenling en om strict persoonlijke waarden, staan we een conflict dat afhangt van het strafrecht: een veroordeling en straf zullen er het gevolg van zijn. De bur ger mag zich weer aanpassen. Maar zou best eens zo kunnen zijn dat het de burger gaat om een conflict de waarden van het wettig ge zag. Moet de burger zich niet garant kunnen stellen voor het wettig gezag zoals dat voor hem? Maar in dit ge val verzet de burger zich tegen het bestaande wettige gezag, zich daar bij baserend op het wettige gezag, zoals hij dat ideëel ziet. Tegenover zijn wettig gezag, zijn eigen schep ping, voelt het individu zich als de tovenaarsleerling. Er ontstaat een strijd. Het wettig gezag moet zich aanpassen. De maatschappij moet zich opnieuw socialiseren. aanvaard zoals het is. Dat wil zeggen in geval van oorlog of daarna, tij dens een koloniale bezetting of welke andere vorm van bezetting dan ook Ik zou een voorbeeld willen geven van een situatie waarbij ik per soonlijk betrokken ben geweest. PRODUKT De terrorist is zoals wij hem ken- ;n dikwijls het produkt van een ex tern politiek conflict, wanneer' een vreemd wettig gezag in botsing komt met het al aanwezige, dat wordt OORLOG In 1940 werd Nederland de oorlog opgedrongen. Vijftien mei legde de vesting "Holland" de wapens neer; 19 mei gaven de laatste troepen van het Nederlandse leger zich in Zee land over: land en volk werden door de vijand bezet. Gelukkig, zo zou men op het eerste gezicht willen zeggen, dat een wettig gezag van superieur niveau, een conventie over wetten en gebruiken tijdens een oorlog in 1899 getekend en in 1907 herzien, in dergelijke gevallen had voorzien. Omdat dit tijdperk voorbij is en als afgedaan moet worden be schouwd. wil ik deze situatie koel be schouwen. zonder emoties. Welnu, iedereen, de bezetter en het bezet te volk wisten waaraan hij zich moest houden in de nieuwe -situa tie: tot op zekere hoogte moesten de burgers de bezetter respecteren en de bezetter de burgers. De bezetter mocht voor zijn oorlogsdoeleinden niet beslag leggen op het manlijke deel van de bevolking en bepaald zitteingen maa.r helemaal niet gaan tot vervolgingen op racistische gronden. Maar laten we deze zaak buiten be schouwing latenbeperken we on de constatering dat er geen sprake kon zijn van een onvoorwaardelijke overgave, want de voorwaarden waaraan beide partijen zich dienden te houden waren neergelegd ii conventie van 1899. In het begin houdt de bezetter zich er inderdaad aan. Kwaadwilligheid interne moeilijkheden doen de be zetter er toe overgaan de conventie geweld aan te doen. De bevolking is In feite zonder verdediging. Maar niet mentaal. Het feit dat de con tie, het wettig gezag in deze situatie is verkracht, betekent dat de burger formeel zijn rechten heeft herkregen en vrij is zich te verzetten als hij het risico daarvoor durft te dragen. Hij kan daarbij uitgaan van indivi duele criteria, zoals bijvoorbeeld de menselijke waardigheid. Wanneer landgenoten door de bezetter gear resteerd worden om hen te vernede ren of als zij de kans lopen doodge schoten te worden, hebben de bur gers het recht en ik durf zelfs te gen de plicht, de slachtoffers helpen hen een schuilplaats voedsel te verschaffen. De burger, die voedsel probeert te pakken te krijgen voor iemand, die hij een schuilplaats verschaft gaat zonder meer in tegen de voorschriften het wettig gezag; maar het wordt nog erger met hem: hij verzet zich tegen een arrestatie, waardoor hij het lot van zijn landgenoot zou i ten delen, hij gaat de vijand en zijn handlangers gewapend berechten. Zo wordt de burger militant tegen zijn wil; beroofd van zijn leger, in de steek gelaten door zijn rechterlij ke macht, verraden door een deel van zijn eigen politie, is hij niet bang om de vijand en de plaatse lijke verraders, die het op zijn le ven hebben voorzien te doden. Ik wil het hier niet hebben het "vaderland", "naties" of "glo rie" maar over burgerzin. In deze strijd zal hij vaker verliezen dan en, de bezetter en zijn handlan gers zullen hem een terrorist noemen, hij zal worden opgejaagd en een wrede dood vinden. Kan men hem terrorist noemen? Laten we er eens van uit gaan dat ADVERTENTIE ofwel de hoogst verwonderlijke Mercedes /Vie van de ene verbazing in de andere wil .allen, stapt in een Mercedes Diesel. Zelden zag u zo weinig (verkeerde) verwachtingen uitkomen. De motor laat geen dieselgeluiden horen, maar een zacht gesnor. Van diesel traagheid is geen sprake, wèl van een soepel opschakelen naar 130 km per uur. En al doet de afwijkende benaming „diesel" anders vermoeden,^*'u rijdt in het originele Mercedes concept. Tot in alle details gelijk aan de overeenkomstige benzine-types van Mercedes. Wonderlijk, niet? Even wonder baarlijk als uw eerste tankstop: voor rond de 15 gulden gaat de 65-litertank vol. En u kunt weer zo'n 700 km voort. Dat is Diesel GT... van Mercedes! Geïnteresseerd? Een (lange!) proefrit is een kwestie van nu even bellen! Mercedes-Benz Diesels omwille van comfortabele zuinigheid N.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 4 45 45 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1tel. 01710 - 5 18 55 l iedere dealer kan u alle Mercedes-Benz lypen tonen; hij zal u daar- we, centrale showroom in Utrecht. Daar kunt u kiezen uit vele typen 3 Reactorweg 25, langs de autoweg Utrecht-Amsterdam, afslag Lage Weide. U bent Ti desgewenst gaarne vergezellen r i kleuren. U vindt de showroom aan m harte welkom maandag t/m vrijdag In het afgelopen weekeinde hield de Leidse criminoloog prof. mr. W. H. Nagel in Parijs voor de Société Internationale de Prophylaxie Criminelle een lezing bij het thema „La prophylaxie du terrorisme". Prof. Nagel is in ons land vooral als literator bekend en dan speciaal als schrijver van het boek Volg het spoor terug. Enkele thema's uit dit boek vindt men in deze voordracht terug. Aan het eind van zijn voordracht keert prof. Nagel zich tegen de ideeën van de Franse generaal Massu, zoals die onlangs nog eens gestalten kregen in de memoires van deze Franse houwdegen. Over Massu's herinneringen aan zijn aandeel in de Algerijnse oorlog worden op het ogenblik in Frankrijk verbitterde polemieken gevoerd. Kortom, er was voor ons reden genoeg om de voordracht van de Leidse hoogleraar praktisch integraal te publiceren. hij met zijn geweld een algemeen ef fect van intimidatie wil bereiken. Maar zelfs in dat geval is hy nog geen terrorist. Hij is slechts een ver vanger van de afwezige rechterlijke organen van zijn eigen wettig ge zag, een onhandig vervanger, maar een van goede wil die slechts moet improviseren. BENAMING Iemand geeft zichzelf nooit de naam terrorist, dat doet altijd de tegen partij. De benaming terrorist is op zichzelf al een vijandige daad. Er be staat een oorlog. In die oorlog staat het nadeel altijd aan de kant van het individu, omdat hetzelfde wet tig gezag dat zijn vijand is, recht spreekt tussen beide partijen. Daar zit het breukpunt van de democra tie. Ons schema: 1. eenling; 2. samenwerking het wettig ge- za£ staat borg voor de eenling; 3. het wettig gezag wordt een per soon; 4. de individuen staan borg voor de persoon van het wettig gezag, blijkt niet meer op te gaan. Ik neem direct aan dat het vanuit kritisch oogpunt een beetje te ge makkelijk is om de conceptie terro risme door dit voorbeeld te verkla ren. Het is waar dat het woord wat al te vaak gebruikt lijkt te worden in situaties waar geen overeenstem ming bestaat tussen minderheden (of zelfs meerderheden) en een wettig gezag, dat. vooral bij een militaire bezetting of een koloniale overheer sing niets prijs wil geven. Maar het probleem kan op dezelf de wijze gesteld worden voor de in terne verhoudingen in een land, wan neer de ideologische tegenstelingen tussen de verschillende bevolkings groepen onoverbrugbaar zijn. We kunnen dan op een punt komen dat we ons tegen ons eigen wettig ge zag, in principe onze eigen schep ping, opstellen als tegenover een vreemde. Niet alleen heeft dat wettig gezag andere ideeën dan ik, maar ze zijn mij ook vijandig gezind en het omgekeerde is het geval. WIJ staan voor een onverenigbaar heid van ideologieën. Voor sommigen dikwijls is het nog moeilijker tussen twee ideologieën te kiezen. Twee mensen met dezelf de graad van intelligenties met de zelfde serieuze en vreemdzame be doelingen, die elkaar hoogachten, kunnen radicaal verdeeld zijn in him keuze van het wettig gezag; een uiterst moeilijke zaak. Wie zal scheidsrechter zijn? Formeel gespro ken de meerderheid (of zelfs de min derheid) die aan de macht is. Be staat er geen waardevoller criterium om te weten wie "ongelijk" en wie "gelijk" heeft. Ik geloof van wel. Wat mij betreft wens ik me te houden aan de zegs wijze van Herman Milikowski: on aangepast gedrag dat een hinderpaal vormt voor de vrijmaking van de mensheid of wel het tegenoverge stelde bereikt, is 'n anti-maatschap pelijke houding". Zelfs als dat het gedrag van een meerderheid is. Dat is niet veel maar het is al wat. Daardoor creëert men een kli maat dat' gunstig is voor de strijd en het is daardoor dat dappere burgers niets anders zullen kunnen doen, dan de naam terrorist te accepteren in tragische gebeurtenissen, waarvan ik in mijn voorbeeld heb verteld. Voor doortastende onderzoekers zijn er meer rationele aanwijzingen voor de keus tussen twee ideolo gieën dan men denkt. Wanneer iemand gelooft dat het doel onmen selijke middelen rechtvaardigt, kan men zich zonder te aarzelen tegen over hem opstellen. Zijn wettig ge zag zal onaanvaardbaar zijn. GENERAAL Wanneer een generaal zegt, dat het martelen van weerloze gevange nen met electronen op de geslachts delen, een aanvaardbare methode ia wanneer het gaat om het versterken van het wettige gezag —hijge bruikt dat woord niet maar uitdruk kingen als het Vaderland en de Glo rie en de Overwinning dan is het verrichten van een onderzoek niet nodig: die generaal is onze vijand en zijn wettig gezag eveneens. Ter zelfder tijd is hy de vijand van zijn volk, terwijl hij waarschijnlijk zelf meent er de paladijn van te zijn. Hij is de doodgraver van zijn kerk, ter wijl hij misschien gelooft er een trouwe zoon van te zijn. Hij is de vij and van de mens en voor criminolo gen zal hij degenen zijn die ze moe ten bestuderen. LEIDEN Ondanks de grote concurrentie van Leiderdorp I, Voorschoten I en in mindere mate van Philidor IV is LSG III er toch in geslaagd ongeslagen winter-kampioen van de LSB in de eerste klasse te worden. De zwakke broeders in deze klasse, Leithen I en Sassenheim I, moeten zo langzamerhand een eindsprint gaan inzetten, omdat anders degradatie een feit zal worden In 2A zal de itelstrijd een aange legenheid worden van drie clubs: Katwyk I, Boskoop I en LSG V. Alphen II sprong in de derde ron de van de laatste naar een veiliger zesde plaats. Gezien de huidige si tuatie maakt Leithen III een nare kans op degradatie. In 2B veilen nog enige klappen: de arbiter vonniste twee hangpartij- in het voordeel van LSG IV en verklaarde tevens een afgebroken stelling gewonnen voor Voorhout I, zodat de einduitslagen werden: LSG IV—Noordwijk I 6%-3% en Voor hout IRijnsburg 5%-4%. Philidor on in tweede zitting één van de beide resterende partijen van Kat wijk II dankzij een blunderend paard, terwijl de andere, die reeds 75 zetten vergde, zal worden gear- bitreerd met als prognose: remise. De stand is nu 4%-4%. Wegens het opstellen van een ongerechtigde Kat- wijkse speler werde uitslag van de wedstrijd KoudekerkKatwijk n van -7% veranderd in 3%—6%. LSG n een verrassend goed draaiend Leithen II gaan in deze klasse op kop, terwijl Philidor V geduldig zijn kans moet afwachten. Koudekerk, Rijnsburg en zelfs Noordwijk I zul len in hun onderlinge duels moeten uitmaken wie van de drie terug mag keren naar de derde klasse. In 3a heeft het duo. Philidor VI en Leiderdorp III, een comforta bele voorsprong van drie match- punten opgebouwd op nummer drie, zodat het wel duidelijk is, dat voor promotie naar de tweede klasse slechts de beide bovengenoemde teams in aanmerking komen. Ook in 3a werd een uitslag wegens het onregelmentair opstellen van een Katwijkse speler gewijzigd: Reed I —Katwyk III 6%—3% (was 5 4%). In 3B zien we weer teams van Leiderdorp en Philidor bovenaan staan, maar hier is de strijd feller en de concurrentie groter. LSG VI en Boskoop II liggen voortdurend op de loer. De sleutelmatch in deze klasse is het treffen tussen Leider dorp II en Philidor VII op 18 1a- nuarl. Voor de finale-groep van de zes- tallen-competitie hebben Bodegraven II en Philidor VIII zich zo goed als geplaatst. De andere twee be schikbare plaatsen schijnen ingeno men te zullen worden door Reed II en Lisse, hoewel er nog wel wat strijd geleverd zal moeten worden. De standen in de L.S.B. luiden: EERSTE KLASSE gesp. m.p. b.p. LSG III 3 6 18% Leiderdorp I 3 5 17% Voorschoten I 3 4 15% Philidor IV 3 3 14% Alphen I 3 2 15 Voorschoten n 3 2 14% Leithen I 3 1 12% Sassenheim I 3 1 12 TWEEDE KLASSE A Katwyk I 3 5 20 Boskoop I 3 5 19% LSG V 3 5 18 VTL I 3 3 14 Alphen II 3 2 12 Voorschoten m 3 2 11 Bodegraven I 3 1 14 Leithen III 3 1 11% TWEEDE KLASSE B LSG IV 3 6 23 4 Leithen II 3 6 20% Philidor V 3 5 19*) Katwyk H 3 4 16%*) Voorhout I 3 3 12 Noordwijk I 3 0 11 Rynsburg 3 0 10 Koudekerk 3 0 7% DERDE KLASSE A Philidor VI 3 6 23 Leiderdorp III 3 6 21 Reed I 3 3 15% Katwyk III 3 2 14% Noordwijk II 3 2 12% Sassenheim II 3 2 11% Valkenburg I 3 2 10 Revanche 3 1 12 DERDE KLASSE B Leiderdorp II 3 6 25% Philidor VH 3 6 18% LSG VI 3 5 18% Boskoop II 3 4 16 Sassenheim III 3 2 11% Leimuiden I 3 18 Roelof arendsveen 3 0 11% Noordwijk IH 3 0 10% ZESTALLEN POULE A Bodegraven II 3 5 12% Reed II 2 3 6% Alphen ni 2 2 5% Leimuiden n 3 16 VTL II 2 15% ZESTALLEN POULE B Philidor VIII 3 4 11 Lisse 2 2 7 Katwyk IV 3 2 7 Voorhout II 2 2 6 Valkenburg H 2 2 5 In de standenlyst is het treffen tussen Katwyk II en Philidor V als zijnde een gelijkspel (55) verwerkt. ADVERTENTIE Zondagmiddag miste Leo Holl in de derby tegen Roodenburg na de rust een mooie kans op een (derde) doelpunt, maar gister middag schoot de 24-jarige UVS- er toch raakin het Leidse stadhuis bekroonde Holl de één twee-van-zijn-leven met Sylvia Candido met (huwelijks)contract voor-zijn-leven. De blauwwitte pupillen juichten die 'goal' harts tochtelijk toe. (Foto Holvast) ADVERTENTIE met échte spijs Let op de naam enkhuizer meesterbanketbakkers

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19