India heeft het moeilijk met Vloek l i iüropa£üpres5 ESCALATIE IN ON-VREDE Guerrillastrijders nauwelijks van massale wraakacties te weerhouden £üropa^Kpress nu REISPROGRAMMA 1972 Neger uit delegatie VS bij VN PAUS PAULUS WIL KIES SYSTEEM VERANDEREN in vogelvlucht in vogelvlucht jATERDAG 18 DECEMBER 1971 BUITENLAND PAGINA 11 NIEUW DELHI (AFP/DPA/Reuter) De Indiase en Pa- staanse troepen op het westelijk deel van het subcontinent ebben gistermiddag zoals was overeengekomen de strijd ge- o4 laakt. Het door India afgekondigde bestand, waar de Pakis- president Jachja Chan gisteren mee instemde, werd om .30 uur Ned. tijd van kracht. Sindsdien is er geen melding gemaakt van gevechten. Volgens Nieuw Delhi bezetten Pa- aèt itaanse troepen ongf veer 120 vier- küometer Indiaas grondgebied, enzend aan het noordelijk deel van st-Pakistan. Anderzijds zouden sclpase troepen "verscheidene hon- rden vierkanLe km" West-Pa- grondgebied bezet houden, bes Sisterochtend, voor het bestand °n i kracht werd, hebben zich langs et* westgrens nog op grote schaal geveohten voorgedaan. Bei partijen probeerden kennelijk zo- !zej 1 mogelijk grondgebied van de an- bezet te hebben op het ogenblik het bestand zou ingaan, om een rke onderhandelingspositie te heb- In het gebied van Djakargarh anêfcd melding gemaakt van een he- ?V£ tankslag. Radio Pakistan meld- na «n luchtaanval op de stad Lahore radio All India deelde mee dat Pakistaanse Starfighters waren igSgeschoten boven het gebied Ra dian, Probleem .tussen is het grootste probleem het Indiase leger in Oost-Faki- beJjn de bescherming van de krijgs- angenen en de minderheden en voorkomen van eigen rechter in. De Moekti Bahini hebben ge- een neutrale p.ode-Kruis zone, te vallen als ex-gouverneur Ma niet als oorlogsmisdadiger aan wordt uitgeleverd. Dr. Malik na zijn aftreden zijn toevlucht icht in dit hotel. Het Indiase le- schijnt er voorlopig in geslaagd "^Eijn de guerrillastrijders dit Dlan het hoofd te praten, vertegen- rdigers van de Moekti Bahini zijn rkj] rleg begonnen met Rode-Kruis- tctionarissen. maar de sfeer blijft ,ehi)annen. De leiders van de Moekti v ïini zeggen dat ze hun volgelin- niet onder controle kunnen hou- ;a$ lsteren had de Indiase generaal Jacob de Moekti Bahini ge- irschuwd dat "de machtsover- :ht zonder bloedvergieten en zon- incidenten moet verlopen". "We en het proberen en ons best doen" tiles het antwoord. „Niks" proberen- i", riep de generaal daarop, "of >ak jullie laten neerschieten". 0rti a de nacht van donderdag op vrij- ook vrijdag nog speelden zich straten van Dacca talrijke in- et( nten af. Het voornaamste doel- b van de Moekti Bahini zijn de akers", collaborateurs met het ,eid( lstaanse leger, die door de guer- Lstrijders verantwoordelijk wor- gesteld voor het moorden, plun deren, en verkrachten van de afge lopen tijd en voor het platbranden van dorpen, met inbegrip van bewoners. Een Razaker sprong schietend van een dak naast het In tercontinental Hotel en viel dood op straat. Anderen werden in de straten achtervolgd. Drie van hen werden terechtgesteld voor het Brit se consulaat. Ook met achtergeble ven Pakistaanse militairen hebben de Moekti Bahini gisteren slag gele verd. Voorts zijn wraakoefeningen gemeld van Bengalen op niet-Ben- gaalse minderheden en omgekeerd. De Indiase militairen gaan er van uit dat de officieren van het Oost- bengaalse bevrijdingsleger de Moekti Bahini zullen ontwapenen, om verder bloedvergieten te voorko men. Niettemin waren gisteren de straten van Dacca nog vol gewapen de guerrillastrijders. Verliezen De veertiendaagse oorlog tussen In dia en Pakistan heeft volgens India se opgaven, de volgende verliezen opgeleverd: Indiase functionarissen, onder wie Gandhi, hebben altijd dat de vluchtelingen terug zouden keren als hun veiligheid ge garandeerd zou kunnen worden. Nu het Indiase leger verantwoordelijk de ordehandhaving in de provincie schijnt Nieuw Delhi in eerst instantie zelf daaraan te wil len voldoen. Een woordvoerder van de regering van de Indiase staat West heeft in Calcutta gezegd, dat de Indiase functionarissen een Gesneuvelde soldaten Vermisten Gewonden Krijgsgevangenen in Oost-Pakistan Neergeschoten vliegtuigen Vernietigde tanks Tot zinken gebracht oorlogsschepen (oppervlakte) Onderzeeboten 1978 1662 meer dan 5000 geen opgave 42 81 Pakistan 'veel meer' 'veel meer' onbekend ongeveer 90.000 plusminus 90 plusminus 230 Pakistan heeft het neerschieten van meer dan 100 Indiase vliegtui gen gemeld tegen een eigen verlies van 2. Volgens Indiase schattingen werd per dag ongeveer 25 miljoen roepl (11 miljoen gulden) uitgegeven om de vluchtelingen te voeden en op zeer onvoldoende wijze onderdak te bieden. Toen de oorlog uitbrak had de inter nationale gemeenschap slechts 720 miljoen dollar aan vluchtelingen hulp beloofd een hoeveelheid die functionarissen in Nieuw Delhi als te verwaarlozen beschouwen. De havi ken in de regering hebben toen naar voren gebracht dat het goedko per voor India zou zijn een oorlog te voeren dan voort te gaan met voor de vluchtelingen te zorgen. De grote vraag voor de toekomst is of de vluchtelingen, die voor 80 procent hindoe zijn, nog wel willen ADVERTENTIE is reeds verschenen met het het betere genre Door persoonlijke inzet, waarbij onze ervaring met personen vervoer reeds 100 jaar oud is, is Ëuropa Express een begrip geworden voor Reizen met een hoofdletter. De uitvoering der reizen geschiedt met hoogst moderne autocars uit ons eigen groot wagenpark. Naast de reeds bestaande vertrekplaatsen is voor een groot aantal reizen nu ook Maastricht of Heerlen als vertrekplaats opgenomen. AANTREKKELIJKE NIEUWE REISDOELEN REISERVARING Vraag! on« gratis, prachtig geïllustreerd» m la fuR-color uitgevoerde AUTOCAR-en VLIEGPROGRAMMA1972 kn van neerlands oudste en grootste touroperators Hoofdkantoor: j&a SCHIEDAMSEVEST 59 - ROTTERDAM TEL. 117070-1306 00 (ufïUF) Ïï'jvj/S en de plaatselijke A.N.V .R.-agenten. \UWtL£J vrijwillige terugkeer van de vluch telingen zullen aanmoedigen totdat "een georganiseerde terugkeer kan beginnen". Financieel India staat nu voor de taak om Oost-Paklstan dat Nieuw Delhi er kend heeft als Bangla Desj, finan cieel te steunen. In kringen van de Indiase deskundigen wordt geschat dat er voor de belangrijkste weder- opbouwingswerkzaamheden in Oost- Pakistan en de terugkeer van de bij na tien miljoen vluchtelingen bij na 3200 miljoen gulden nodig zal zijn. Een groot deel van het geld zal nodig zijn om bruggen, wegen ei het verbindingsnetwerk te herstel len dat in de oorlog of de negen n burgeroorlog is ver- Maar voor India moet deze finan ciële steun een koopje lijken in ver gelijking met wat het zou hebben ge kost om de vluchtelingen voor onbe paalde tijd in eigen land te houden. De woordvoerder verklaarde dat tot dusverre meer dan 60.000 vluchtelin- Bangla Desj zijn terugge keerd. Gisteravond vond in Bonn de ondertekening plaats van het verkeersverdrag tussen de Bonds republiek en de DDROp de foto zien we na de ondertekening de DDR-riunister Koihl (ïinKs) die de hand drukt van Egon Bahr zijn Westduitse tegenspeler. NEW YORK (Reuter) De neger Charles Diggs jr. heeft bedankt als lid van de Amerikaanse afvaardiging bij de volkerenorganisatie in New York. Hij deed dit uit protest tegen de politiek van de regering-Nixon tegenover Afrika. Charles Diggs, een Democratisch lid van het Amerikaanse Congres, zei tegen verslaggevers, dat hij de huichelarij niet meer kon verdragen van de Amerikaanse regering die voortdurend mondeling getuigt van haar afschuw van de apartheids politiek, maar toch altijd maar stemt bisschopssynode aan de verzamelde (Van onze correspondent) ROME Paus Paulus de zesde zou ernstig overwegen het systeem van de verkiezing van zijn opvolger in grijpend te veranderen. Nadat Paus Paulus al kardinalen van toekom stige conclaven had uitgesloten die ouder zijn dan 80 jaar, staat er nu een veel revolutionairder plan op stapel. Het houdt in dat voortaan ook bisschoppen die geen kardinaal zijn en ook leken aan de verkiezing van de nieuwe paus zouden kunnen meedoen. tegen elke poging om handelend op te treden tegen Ziuid-Afrika. Diggs verklaarde de functie van afgevaardigde bij de V.N. pas aan vaard te hebben toen hem verzekerd was dat men met zijn visie en zorgen rekening zou houden. Maar minister van Buitenlandse Zaken Rogers had zijn verzoek genegeerd om nader overleg te plegen over de houding van de VS in verband met resoluties over Afrika. hoogwaardigheidsbekleders voorge legd dienen te worden. Het verzet tegen de hervorming is vanuit de Va ticaanse curie echter zo groot, dat Paus Paulus eerst bereid blijkt te zijn over 't plan opnieuw na te den ken. Volgens de mededelingen van de correspondent van het rechtse Ro meinse dagblad „II Messaggero", aar welk blad deze gegevens worden ont leend, is het ontwerp nu weer bij de paus op tafel, In Londen is een boekje verschenen van een Schotse hoogleraar, John Erickson. Het heet „Svoiet milita ry power" en beoogt enig inzicht te geven in de gedachtenwereld van hen, die met de leiding van het Russische militaire apparaat zijn belast. Er staat natuurlijk ook een hoofdstuk in over de Sowjet- vloot. Lange tijd de Assepoester van de Russische strijdkrachten en nu opeens een der meest ge duchte formaties op de wereld zeeën. Het aardige van deze studie is dat de schrijver uiteenzet dat de afbouw van deze vloot een noodzakelijk gevolg was van ont wikkelingen op het terrein van de Amerikaanse strategie. Door Henk Neuman directeur instituut voor vredesvraagstukken Toen In 1956 de 46-jarige admiraal Sergei Gorsjow, een van de groot ste vlootvoogden van onze tijd, het bevel over de Russische marine aanvaardde, ging men er alge meen van uit dat zich het meren deel van de acties, die zijn zee- strijdkrachten zouden uitvoeren, ging afspelen onder dekking van vliegtuigen die hun bases hadden op het land. De kruisers van de Kynda-klasse, die toen in aan bouw waren, en de door dieselmo toren voortgestuwde onderzeebo ten pasten in die conceptie won derwel. Maar in de daarop volgende vijf Jaar werden twee dingen duide lijk. De Verenigde Staten brachten vliegdekschepen in de vaart die in staat waren veel grotere afstanden af te leggen dan vroegere typen en hun door kernenergie voortgestuw de onderzeeboten konden ook ope reren buiten de poolzeeën. Ame rikaanse aanvalscarriers zouden belangrijke delen van de Sowjet- Unie onder schot krijgen, wan neer zij posities innamen aan de zuidkust van Noorwegen en in het oostelijk bekken van de Middel landse Zee. Dreiging Ook van de Polarts-onderzeeboten ging een immense dreiging uit. Bo vendien hadden de Amerikanen een onderwater—opsporings—systeem ontwikkeld, dat de bestaande Sow- jet-onderzeeboten het leven bij zonder zuur zou kunnen maken. Voor de Russische oppervlaktesche Duits reporter in Barcelona gearresteerd MADRID (AP) In Barcelona is de medewerker van de Beierse tele visie, Rainer Allerdt, gearresteerd. Allerdt werd gegrepen toen hij zat te praten met advocaat, het gesprek ging over de arbeidstoestan den in Barcelona. Ineens stormden er agenten het vertrek in, zij rekenden Allerdt en de advocaat in maar lieten kort daarop de laatstgenoemde heengaan. In Barcelona doen zich al een tijdlang stakingen en ongeregeldhe den voor, die begonnen waren met de staking bij de autofabriek Seat, in november. Seat maakte de Spaanse versie van de Italiaanse Fiat. De strijd tussen India en Pakistan is, althans officieel, ten einde en dat betekent, voorlopig, het slot van een, drama, waarin huichelarij, domheid, laksheid en het grofste egoïsme om de voorrang streden. Met de kroon der schijnheiligheid gaat ongetwij feld India strijken, dat zich al ten tijde van Nehroe placht te presente ren als een uitermate vredelievende staat. Maar zowel in Kasjmier als te genover minderheden als de Naga's, de Mizo's en de Westbengalen heeft de regering in Nieuw-Delhi die voor de buitenlandse propaganda bestem de reputatie met voeten getreden. De eerste prijs voor politieke domheid is bestemd voor president Jachja Chan van Pakistan, die, ofschoon zijn land militair verre de mindere was van India, zich toch in een strijd heeft laten betrekken waarvan de uitslag al bij voorbaat vaststond. Chan blijft achter met een geamputeerde staat waarvan de bevolking van ver over de honderd miljoen tot minder dan de helft is gedaald. Inplaats van nog tijdig zaken te doen met de gevan gen genomen Oostpakistaanse leider sjeik Moedjiboer Racliman is Jachja Chan in zijn starre houding blijven volharden, ofschoon hij geweten kon hebben, dat de sjeik, in tegenstelling tot andere Oostbengaalse leiders tot de gematigden gerekend kan worden. Tegelijkertijd heeft president Nixon met onbegrijpelijke laksheid ver zuimd de Pakistaanse president tijdig tot koersverandering te manen. Ge volg: India is daardoor in de armen van de Sowjet-Unie gedreven, terwijl Washington thans, na het einde van de strijd, aan Pakistan een zeer ver zwakte en bovendien dubieuze bond genoot heeft overgehouden. De Sow jet-Unie tenslotte heeft haar eigen belang laten prevaleren en wel op zo'n grove wijze, dat het de vraag is, of zij er tenslotte veel wijzer van zal worden. Gold het Kremlin voorheen in kwesties betreffende het Indische schiereiland als een soort scheids rechter, die nuttige diensten kon be wijzen en inderdaad ook bewezen heeft, thans heeft Moskou duidelijk partij gekozen ten gunste van India. Zoals wij vorige week schreven: het Kremlin zal niet nalaten India zijn rekening te presenteren om zich op die manier aan de Indische Oceaan te nestelen. Maar daar staat tegen over, dat andere mohammedaanse staten, voornamelijk dus in het Mid den-Oosten, deze rol van Moskou moeilijk zullen kunnen vergeten. Ver moedelijk heeft de Sowjet-Unie, bij het afwegen van pro en contra, voor namelijk gedacht aan omsingeling van China. Met een miljoen soldaten aan de grens van Siberië en nu een aanzienlijk versterkte positie op het Indische schiereiland zijn de Krem- lin-leiders erin geslaagd Rood-China, sterker nog dan tevoren, in een ver dedigende positie te dringen. De vraag is echter of dit alleen maar voordeel genoemd kaïi worden. Nau were betrekkingen met India kunnen zeker ook zwaardere lasten gaan be tekenen. Want Peking zal niet nala ten op een gepast tijdstip een tegen offensief te openen. En dat zal het waarschijnlijk niet doen door een grote oorlog, maar veeleer door infil tratie in onrustige gebieden van In dia. Peking heeft de tijd. Het heeft tientallen Jaren kunnen wachten al vorens zich te laten uitnodigen voor een zetel in de Verenigde Naties, het heeft ook jaren de tijd om de schijn overwinning van India en Sowjet- Rusland in het tegendeel te doen ver keren. De wereldorganisatie heeft intus sen weer eens een kans gemist een gevaarlijk conflict tot een goed ein de te brengen. Verder dan woorden zijn de gedelegeerden in de Veilig heidsraad niet gekomen. Alleen de Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken, vice-premier Bhoetto, heeft nog voor enige vuur werk gezorgd door de andere afge vaardigden te beschuldigen van op zettelijk uitstel met het oog op de aanstaande val van Daqca. Hij sloeg de spijker daarmee op de kop, al had hij ais woordvoerder van president Jachja Chan zelf natuurlijk heel wat boter op het hoofd. Want men kan wel verwijzen naar de Nigerl- aanse vernietiging van een naar zelf standigheid strevend Biafra en, om dichter in de buurt te blijven, ook de houding van India kan allerminst als een lichtend voorbeeld worden gezien, dit alles neemt niet weg, dat dergelijke feiten Pakistan niet de vrije hand geven tegen de Bengalen. Tenslotte was ook Bhoetto, met zijn dramatische toespraak in de Veilig heidsraad, een kortzichtig man, die tevoren de internationale complica ties van de gewelddadige onder drukking in Oost-Pakistan en de vluchtelingenstroom naar India had behoren in te zien. Hoe indrukwek kend het brok toneel was, dat hij In de Verenigde Naties ten beste af, als toneelspeler was hij van aanzien lijk groter formaat dan als politicus. Het is zelfs de vraag of er voor de Pakistaanse regering ook nog maar Iets te redden valt door alsnog con tact op te nemen met Sjeik Moedji boer Rachman. Intussen hebben na melijk veel fanatieker Bengalen dan hij het heft in handen genomen, fi guren, die zich van Pakistan noch India veel zullen aantrek ken. maar uitsluitend aan de ming van een Bengaals rijk zullen denken. En onder die groep nieuwe leiders, die de bloedige strijd oe vrijheid hebben meegevochten zijn niet weinigen, die zo nodig steun van Peking zullen aanvaarden om hun doel te bereiken. Misschien kan alleen de sjeik nog voor enig te genwicht zorgen. Ook in Nieuw Delhi ziet men liever Moedjiboer Rachman als leidende figuur dan politieke wil demannen, die door hun actie in Ben galen ook in de rest van India on rust veroorzaken. Overigens, wat de gevoelens ook mogen zijn van alle andere partijen, één land is gelukkig met de toestand in Voor-Indië. Voor Israël kwam de oorlog zeker te jui ster tijd. De Arabieren waren na melijk van plan Israël voor het fo rum van de wereldorganisatie wee? eens aan de kaak te stellen. Maar Juist toen het debat over het Mid den-Oosten, waarvan Israël alleen maar een algemene veroordeling kon verwachten, op het punt stond los te barsten, stak de oorlog tussen India en Pakistan een spaak ln het Ara bische wiel. Voor Israël ls er nog een ander voordeel. Velen, ook onder hun vrienden, hebben het de Israë liërs kwalijk genomen resoluties van de Verenigde Naties in het Mid- denoostelijk conflict te hebben afge wezen. India heeft thans hetzelfde ge daan, daarbij gesteund door het ve to van de Sowjet-Unie. Waardoor de houding van Israël een schijn van rechtvaardiging heeft ondervon den. rl. pen was het natuurlijk onbegon nen werk om, onder constante dreiging van luchtaanvallen, 400 zeemijlen af te leggen teneinde een strategisch gevaar voor de zuidkust van Noorwegen uit de weg te ruimen. Ook de dieselonderzeeboten zouden, als ze gedwongen werden aan de oppervlakte te varen, een ge makkelijk doelwit vormen. Ad miraal Gorsjkow moest andere maatregelen kunnen nemen. Er kwamen oppervlakteschepen met andere mogelijkheden en met kracht werd de produktie ter hand genomen van door kern energie voortgestuwde onderzeebo ten. Wanneer nu Iemand als de Ameri kaanse admiraal Elmo R. Zum- walt Jr. „chief of naval operations', zich zorgen maakt over de uit breiding van de rode vloot, en wan neer admiraal Hyman G. Rickover zich afvraagt waar dat allemaal naar toe gaat, dan zullen ze niet altijd bedenken, dat er in de Rus sische krachtontplooiing óók een stuk reactie zit op Amerikaanse nieuwigheden, dit „reactieve ka rakter" van de Sowjet-bewapening wordt tegenwoordig ook wel aan geduid als het „faseverschil," dat optreedt tussen de Amerikaanse en Russische strijdkrachten. De Verenigde Staten hebben ge ruime tijd voorgelegen ln het uit werken van de consequenties, die de opstelling tegenover elkaar van twee kernstrijdmachten meebracht. Niet algemeen bekend is, dat ze de be sprekingen met de Sowjet-Unie over een vermindering van de strategi sche bewapening hebben aangegre pen om ook het strategisch denken aan de overzijde zo up-to-date mo gelijk te maken. Omspringen Zo voeden de supermogendheden elkaar, uit welbegrepen eigenbe lang, op tot een verantwoordelijk omspringen met de vervaarlijke wa pens die tot hun beschikking staan. Van meer algemene betekenis la het faseverschil, dat een groot deel de gebeurtenissen van 1971 heeft beheerst, namelijk het Amerikaans- Russische verschil van opvatting over het gebruik van militaire macht tot het bereiken van politieke doelen. De Verenigde Staten hebben zes Jaar lang een "beperkte oorlog" in Viet- gevoerd met het doel een ver onderstelde opmars van het commu nisme tot staan te brengen en in Sai gon een niet-communistische rege ring op de been te houden. Zes Jaar lang hebben de politieke en militai- dilemma's zich voor Amerika op gehoopt. De zgn. "beheerste escala tie" van militair geweld heeft geen succes gebracht. Onder invloed van die omstandig heden ls de zgn. Nixon-doctrine tot stand gekomen, die leert dat de Ver enigde Staten nog wel bereid zijn an dere landen te helpen hun onafhan kelijkheid te bewaren, maar dan toch liever met economische en poli tieke dan met militaire middelen. Het is een doctrine van de kat uit de boom kijken en vooruitgeschoven po sities opheffen. President Nixon is niet alleen bezig zijn legers terug te trekken uit Vietnam, hj vermindert ook de militaire aanwezigheid van zijn land in Korea, Thailand, Japan, Okinawa en de Philippijnen. De die pere ondergrond wordt gevormd door de overtuiging, dat de Amerikaanse buitenlanders politiek niet langer be hoefte heeft aan de imposante expe- ditielegers van weleer. Merkwaardig Het merkwaardige is nu, dat de Sowjet-Unie blijkbaar nog in een heel andere richting denkt. In de Ja ren zestig heeft de rode vloot niet al leen haar mogelijkheden uitgebreid om naar afgelegen punten op de we reldbol te varen, ze is ook m&ar al te graag bereid geweest de vlag met de hamer en de sikkel te tonen. De Russische strategen hebben zich ba ses verschaft rond het oostelijk bek ken van de Middellandse Zee en ze zijn tot over hun oren betrokken ge raakt in het conflict tussen Israël en de Arabische landen. Dat dergelijke "commitments" een drijfzandkarakter dragen, met an dere woorden dat de ene toezegging de andere uithaalt, is een les die de Amerikanen in Vietnam al eerde» hebben geleerd. Waar de opvattingen van de belde supermogendheden over 't politieke nut van macht overzee (met uit zondering van Europa?) blijkbaar zo sterk uiteenlopen, valt de mogelijk heid van instabiliteit en zelfs van ernstige moeilijkheden niet te ont kennen. Welke factoren geven ta denken dat het hier slechts gaat om een faseverschil?. Ook in Moskou zal op een gegeven moment wel gewaarschuwd worden tegen het gevaar van "overexten sion" (het tegelijkertijd aanvaarden van teveel militaire verplichtingen overzee), zoals dat vroeger al in Washington is gedaan. Het staat niet vast dat de Ameri kanen op den duur zo'n strikte ab stinentie zullen handhaven als do Nixon-doctrine nu suggereert. De ad miraals hebben tenminste al uitgere kend, dat er, als er wat minder wordt uitgegeven voor het leger, er wat meer overschiet voor de vloot en de tactische luchtstrijdkrachten. Dat bevestigt weer eens de erva ring, dat er geen ontspannings- of vredestheorie kan zijn, of een beetje militair destilleert daaruit een argu ment voor hogere defensie-uitgaven#

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11