Het gaat niet tussen a en geweldig de VS DE DAG DAT DACCA CAPITULEERDE... Oost-Pakistan gecapituleerd PONTIAC horloges, fijne horloges Paus veroordeelt tirannie en geweld FELLE BRIEF VAN MEVROUW GANDHI AAN NIXON VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 Toenemende achterdocht in Washington tegenover militair zwak Europa ADVERTENTIE BRUSSEL Het gaat niet geweldig tussen Europa en de Verenigde Staten. Staatslieden ven verschil lend allure beklemtonen weliswaar bij elke geschikte gelegenheid dat de belangen van deze voornaamste componenten der Westerse poli tieke machtsvorming ondeelbaar zijn of tenminste parallel lopen, de werkelijkheid toont steeds grote re scheuren in deze na de Tweede Wereldoorlog zo zorgvuldig geweven samenhang. pit behoeft niet te verbazen. Nog voordat Richard Nixon in het Wit te Huis aan het werk ging, voor spelden zijn tegenstanders dat hij zou terugvallen naar een meer iso lationistische politiek. In een pe riode van afnemende Amerikaanse bemoeienis in verre werelddelen en met ernstige binnenlandse proble men, kon dat ook nauwelijks an ders. De Amerikaanse politiek ver toont momenteel het gebrek aan evenwicht dat wel moest voorvloei en uit het ontbreken van een be trouwbare rem op de versnellen de terugkeer naar eigen grenzen, zonder nochthans de greep op en kele noodzakelijke vooruitgescho ven posities te mogen verliezen. )oor fcnk Kolb Ie Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie die pas met alle hens aan dek heeft vergaderd, blijft een ver deeld bondgenootschap en dat komt niet alleen doordat Frankrijk wel aan het politiek overleg maar niet un de militaire integratie deel neemt. De Europese lidstaten pro beren gesteund door redelijke ar gumenten aan te tonen dat zij wel degelijk 't ontwijfelbare gezamen lijk belang mee helpen verdedigen, behoefte tot overtuigen wordt vooral gesteund door de vrees dat rij hun machtige doch voor veelal ontevreden partner kunnen verlie zen. Veel internationale zakèn zou- voor Amerika aanmerkelijk simpeler uitzien wanneer het over Europa heen rechtstreeks met Oost Europa (dat is te zeggen met de lussen) over bijvoorbeeld veilig- i troepenvermindering zou kunnen onderhandelen. Het gevoel de NAVO door sommige Ameri kanen met invloed meer als een in het been dan als een geza menlijk verzekeringsproject wordt beschouwd, is in weerwil van vele Washingtonse geloofsbelijdenissen niet ongerechtvaardigd en voor Europa nogal benauwend, licht hebben de NAVO-ministers in hun slotcommuniqué de wens uitgesproken dat de monetaire en handelspolitieke moeilijkheden ee de wereld kampt snel zullen worden opgelost. Toen de monetaire crisis nog Jong was, vulde zijn exrta invoerbe- lasting van 10 aan met een aan tal andere handelsbeperkende maat regelen gericht op het puur Ameri- belang, haastte men zich ran velerlei kanten met de verze- rering dat de VS hun militair gewicht in 't Europese defensiesys teem nimmer zouden aanwenden hun economische argumenten kracht bij te zetten. Dit nu is een fabeltje, want hoe dan ook moet defensie duur worden betaald. Zelfs al verzekert president Nixon dui zendmaal dat hij zijn troepen niet tenzij dig uit Europa zal terugtrek- i. dan nog werkt hij in de slag- chaduw van een volksvertegen- roordiging die op het punt van de lie en de militaire bestedin- |en voortdurend kritischer wordt. Revolverpolitiek uzelf de verschijnsel doet zich in ïuropa voor. Althans in die landen van democratie kan worden lesproken. De westerse defensie kan Uleen overeind blijven wanneer de ÏAVO-Iidstaten die kunnen blijven lekostigen. Dat laatste is op den luur slechts mogelijk wanneer de ïereld niet in een economische crisis terecht komt en er tussen de West-Europa geen handels oorlog losbarst. al zullen de Amerikanen dan in de NAVO-raad 't economisch mo lt! niet rechtstreeks in het geding irengen als prijs voor hun voortge- ette aanwezigheid elders in Irussel, in het grote gebouw van de !EG. hebben zij wel degelijk ge- irobeerd economische revolverpoli tiek te spelen door agressief con- essies te eisen voor een sanering, »an 't huidige handelspatroon tus- de EEG en de Verenigde Sta- Dualisme mag dan in de poli tiek geen onbekend verschijnsel zijn economie en defensie kunnen toch tiet anders dan als 2 benen van 't «lfde lichaam worden beschouwd het zijn voornamelijk dezelfde ropese regeringen waarmee de bij EEG en NAVO om de tafel itten. Het beleid van zo'n regering een compromis tussen de eisen •He de internationale situatie stelt - le ministers van Defensie, Buiten- tadse Zaken, Economische Zaken, n Financiën redeneren over hun tgen problemen binnen de grenzen an dat compromis. het toenemen van de Ameri kaanse achterdocht tegen een mili ar zwak Europa dat desondanks VS economisch voor een aantal iprettige feiten kan stellen, groeit in dat zelfde Europa het wantrou wen tegen de Ver. Staten. Tijdens het Jongste EEG-beraad hebben de ministers met zoveel woorden gezegd dat zij pas handelsconces sies willen doen als het Amerikaan se congres een dollardevaluatie heeft goedgekeurd: de tijd van goed vertrouwen is kennelijk voor bij. "Stel Je voor", zei een minis ter, "dat wij handelsconcessies doen in ruil voor beloften van de VS- regering om de dollar te devalueren en de senaat zegt dan: bedankt voor de concessies maar wij deva lueren niet? Dat risico kunnen we eenvoudig niet lopen". Achterhaald De Amerikaanse rol als wereldsuper macht is evenwel allerminst uit gespeeld maar Nixons consultatie programma van en voor buiten landse staatslieden vertoont wat zijn Europese gesprekspartners aangaat wezenstrekken die moge lijk wel beantwoorden aan natio nale ij delheden doch niettemin behoren tot een achterhaalde en op den duur niet meer effectieve wijze van politiek zaken doen. Europa, de EEG. de Europese Navo- landen. beseffen steeds meer dat de V.S. huns ondanks bezig zijn juist via het systeem van twee zijdige politieke consultatie wiggen te drijven in een moeizaam ver worven en meestal nog allerminst zichtbare eenheid. Sommigen hebben verondersteld dat de dwingende economische nood zaak misschien een stimulans zou kunnen zijn voor het streven naar politieke eenwording. Het machte loos gedelibereer te Brussel en el ders heeft die hoop de bodem in geslagen. Het ontbreken van zo'n duidelijke politieke wilsovereen stemming bedreigt een nieuw Eu ropa als het straks aan keiharde oöderhandelingen met de Ameri kanen moet beginnen. De Franse president Pompidou is met zijn pijlsnelle Concorde als Europa's sterke man naar de Azo- ren gereisd, waar Nixon met de wat tragere „Airforce number one" al was aangekomen. Pompi dou en Brandt hebben voordien hun politiek op elkaar afgestemd. Met andere woorden: het onder handelingsmandaat dat de EEG- commissie als uitvoerend orgaan van de gemeenschap dankzij Frankrijk niet kon krijgen is voor lopig toegevallen aan Geor ges Pompidou. De wetenschap dat achter zijn landgrenzen een ma nipuleerde EEG staat is een troefkaart die de geslepen Mauri ce Schumann in de nacht van za terdag op zondag in de marge van een marathonvergadering over visseryvraagstukken vaardig heeft zitten bijkleuren. De EEG zal er onder andere nieuwe politieke frustraties aan overhouden. BARZEL TERUG UIT MOSKOU BONN Oppositieleider Rainer Barzel is met een goede raad voor zijn politieke vrienden teruggekeerd een vijfdaags bezoek aan de Sowjet-Unie. In de avonduren al verzamelde hij de politieke top van CDU en CSU om zich heen voor gesprek, waarvan het resultaat in Bonn met spanning wordt afge wacht, want na Barzels reis kan de oppositie onmogelijk nog lang treu zelen met een definitieve uitspraak de verdragen van Moskou en Warschau en over het Berlijn-ak- koord. In regeringskringen zal een zucht van verlichting worden geslaakt als blijkt dat Barzel het uitstapje voor al heeft gemaakt om de indruk te kunnen wekken dat hij, na rijp be raad en persoonlijk onderzoek ter plaatse, weliswaar zijn bezwaren vol ledig behoudt, maar de verdragen toch niet wil laten sneuvelen. Ten slotte heeft Barzel, te midden van vele reactionaire vrienden, de deur nog altijd op een kier weten te hou den. De oppositieleider is niet te benij den. In een commentaar schreef de Frankfurter Rundschau: „De CDU heeft naast enige helaas volledig verblinde politici ook een hele rij een-ogige en zelfs de een of ander met een normaal gezichtsvermogen, die tenminste weten wat het zou be tekenen als het pakket Oost-verdra gen niet het fiat van het parlement krijgt". Dan komt er geen nieuwe en betere Oost-politiek, zoals de op positie het doet voorkomen, maar jarenlang volstrekt niets. En Barzel, die tenslotte bondskanselier wil wor den, zal in dat geval zijn doel vrij wel zeker niet bereiken. Nu weet Barzel het spel kostelijk te spelen. Hij vertoont zich als vorst Rainer in Moskou, confereert met Kosygin en Gromiko, laat daarna het vaderland in statige bewoordin- weten dat hij de poot stijf heeft gehouden, maar in Moskou wel eindelijk de verduidelijking heeft gevonden die Willy Brandt thuis altijd zo stiekem voor zich had ge houden. Bevrijdingssfeer in Dacca DACCA Uitbundige vreug- dat van de Indiase generaal druk- figuur op met de heerste gisteravond in de Oostpa- kistaanse hoofdstad Dacca na een bewogen dag, die 's middags op de renbaan zijn hoogtepunt had ge vonden met de ondertekening door de Pakistaanse generaal Niazi van de door Indda opgestelde capitulatie documenten. Vermoedelijk viel daar mee het doek over wat eens de oos telijke vleugel van Pakistan was, en werd gelijktijdig de geboorte van de staat Bangla Desj bekrachtigd. De laatste akte van het dra ma speelde zich af temidden van een nauwe kring van schreeuwende journalisten, militairen en bur gers. De commandant van de Paki staanse troepen, generaal „tij ger" Niazi, en de Indiase opperbevel hebber voor deze sector, generaal Jagjit Singh Aurora, namen naast elkaor plaats aan een kleine tafel, die op het gras was neergezet. Door Bernard Ullman correspondent AFP Met een onbewogen gezicht, de lip pen op elkaar geklemd, zette Nia zi zijn handtekening onder de docu menten die hem werden voorgelegd. Vervolgens drukten de generaals el kaar de hand onder een vlag van Bangla Desj die door iemand om hoog werd gestoken. Niazi rukte de epaulet van zijn rechterschou der; ontlaadde zijn revolver en over handigde de kogels aan Auro- hij zijn voorhoofd tegen te ten teken van onderwerping overgave. De twee tegenstanders, waren, op de zwarte baret van de Pakistaan en de tulband van de In diër na, vrijwel gelijk gekleed, met dezelfde van de Britten geërfde onderscheidingstekens op hun uni form. Nog geen uur tevoren, toen in de stad nog sporadisch geschoten werd, had de Pakistaanse generaal, om ringd door de hoogste officieren van zijn staf, op het vliegveld met de door bombardementen verwoeste ge bouwen de komst van de overwinnaar afgewacht. Leunend op een stok, en met een pas geperst uniform aan waarop drie rijen onderscheidingen, had hij meer weg van een staats hoofd dat op het punt staat een bui tenlandse gast te ontvangen, dan van een overwonnen generaal die de onvoorwaardelijke overgave van zyn leger gaat tekenen. Na de aankomst van generaal Au rora per helikopter stapten de twee legerleiders in een glanzende Che vrolet die hen naar de renbaan, bracht. Maar na de capitulatieplech tigheid werd Niazi naar een jeep ge leid en in detentie weggevoerd. Krankzinnige uren beleefden de in woners van Dacca en ook het handje vol journalisten dat met de voorhoe de van het Indiase leger de stad bin nenreed. Terwijl de Capitulatie van de Pakistaanse troepen al ruim een uur bekend was, boden Pakistaanse militairen die zich in een fabriek aan de rivier de Lakkia hadden ver- schast, nog verzet. Tegen twee uur in de middag doem de 800 man voor de Indiase linies Yi op kwa diase officier i de: „Laat uw kers komen e ;n witte vlag. Daar- vergebogen, een In- lt voren die schreeu- uit de bun hun wapens middellijk neergooien. Dwing mij niet u met mijn artillerie te ver pletteren dat zeg ik u voor de laatste maal kom één voor één, naar buiten". Ongemakkelijk zittend op de mo torkap van een Pakistaanse jeep, die werd bestuurd door generaal Isra be velhebber van een Indiase brigade, bergjagers, reed ik de buitenwijken van Dacca binnen. Isra loodste zijn jeep door rijen gewapende Pa kistaanse soldaten heen die nog steeds op hun post waren: eenheden van twee brigades die op Dacca wa ren teruggetrokken. Af en toe stopte Isra en riep een van zijn adjudanten de Pakistaanse militairen toe: „Begeef u met uw wapens naar de kazernes als u niet afgeslacht wilt worden door de "Moekti Bahini" (de Bengaalse vrij heidsstrijders). „Hoe verder het kon vooi de stad in kwam, hoe meer ge vorderde Pakistaanse voertuigen zich erbij aansloten. Eerst waren er maar weinig Ben gali's te zien, maar bij de nadering van het centrum werden ze steeds talrijker en tenslotte vormde zich 'n juichende menigte. Telkens als de jeep stopte verdrongen er zich wild- enthousiaste mensen omheen die „joy Bangla" (leve Bengalen) schreeuwden en de namen riepen, van de Indiase premier Indira Gand hi en de in West-Pakistan gevangen zittende sjeik Moedjiboer Rachman, zo'n mooie Pontiac maakt u gelukkig vele jaren lang Pontiac Slmpatlca wijzerplaat en band In diverse kleuren, doublé f 89,- Pontiac Simpatlca met verzonken kroon, doublé f 97,- Pontiac tijd - juiste tijd ROME (Reuter) Ter gelegen heid van de vierde wereldvredesdag heeft Paus Paulus gisteren een wiens portret op sommige plaatsen was opgehangen. Toen gebeurde er een drama. Paki staanse soldaten die in een Jeep voor de stoet uittreden voelden zich be dreigd en openden met pistoolmitrail leurs het vuur op de menigte. Enke le mensen sloegen tegen de grond. De Indiase generaal werd woedend, liet de vier soldaten uitstappen, ruw ont wapenen en naar de gevange nis brengen. Achter hen, in een wagen die letterlijk was volgepropt, met Pakistaanse soldaten en even eens vrouwen en kinderen, druk ten de gezichten enorme ontzetting uit. Bij het Intercontinental hotel, met reusachtige spandoeken aangeduid, als Neutrale zone van het interna tionale Rode Kruis, vertelden Jour nalisten dat zich kort tevoren onder hun ogen een soortgelijk drama had afgespeeld. Ook daar hadden Pa kistaanse soldaten die zich in het nauw gedreven voelden, schoten ge lost. Een Indiase officier werd daar bij dodelijk getroffen toen hij in zijn Jeep stapte na het hotel even te hebben bekeken. In het loop van de avond ontstond in Dacca een ware bevrijdingssfeer, Overal waar zich Indiërs of jour nalisten vertoonden, dromden Juichende Bengali's samen die hen de hand drukten en onafgebroken Joy Bangla Joy Bangla" schreeuwden. Vrouwen waren er echter nagenoeg niet te zien, en dat moet minstens evenzeer het gevolg zijn weest van de afschuwelijke herinne ring aan de in maart tijdens het Pakistaanse offensief gepleegde krachtingen als van de Mohamme daanse zeden. De Bengaalse vrouwen die de stad niet waren ontvlucht, hielden zich verborgen in hun hui- krachtige veroordeling uitgesproken over alle vormen van tirannie, ge weld en onderdrukking. In een boodschap van 1500 woor den doet hij een felle aanval op de georganiseerde geloofsvervolging van „hele volken", en het bestaan van valse vrede, die met geweld is opge legd. „Vrede is geen leugen, die tot a systeem is geworden. Nog minder het de meedogenloze totale tiran nie", zegt de Paus De mens kan al leen een „essentiële en fundamenteel goede" vrede bereiken door zich In te zetten voor een dynamische, ac tieve rechtvaardigheid. Paus Paulus heeft de vrede ge maakt tot één van de centrale the ma's van zijn pontificaat. Sinds 1968 heeft hij op de christenen in de ge hele wereld een beroep gedaan 1 ja nuari te vieren als een dag van de vrede. Dit jaar is zijn leuze „Als u de vrede wilt, werk dan voor ge rechtigheid". Van de christenen wordt verwacht, dat zij dit thema in 1972 verder ontwikkelen en er uit drukking aan geven in hun dage lijks leven. Kritiek op Franco De R.K. Kerk in Spanje heeft één van de tot nu toe scherpste aan vallen gedaan op het regime van Franco, dat thans 38 jaar bestaat. De „officiële staat van vrede", die in Spanje zou bestaan, is wel erg veel verwijderd van de ware toe stand, zo werd gezegd. De kritiek werd geuit ia een docu ment van de nationale commissie voor gerechtigheid en vrede dat ge tekend was door mgr. Rafael Gon zalez Moralejo, bisschop van Huelva, namens het Spaanse episcopaat. „Er is geen vrede wanneer er niet genoeg garanties zijn om werkloos heid te voorkomen, als massale emi gratie (van arbeiders) gebruikt wordt om de economie aan te pas sen of vreemde valuta in handen te krijgen en wanneer er voor de wet geen gelijkheid bestaat voor alle Spanjaarden". NIEUW DELHI, KARATSJI, (Reuter. DPA, AFP) Ook nadat alle Westpakistaanse troepen in Oost-Pakistan zich onvoorwaarde lijk aan het Indiase leger heb ben overgegeven gaat de strijd aan het westfront door. Premier Indira Gandhi van India had daar een bestand afgekondigd. Maar de president Jachja Chan van Pakis tan Met in een radiorede weten, dat zijn land zal doorvechten. Aan het front tussen India en West-Pakista wordt nog hevig gevochten. In een zware slag bij Sjakargarn tegen over Sialkot zouden 45 Pakistaan se Paton-tanks zyn vernietigd. In het gisteren in Dacca onder tekende capitulatiedocument heb ben alle Pakistaanse land- lucht en zeestrijdkrachten en alle para militaire eenheden zich verplicht hun wapens neer te leggen. De Pakistaanse strijdkrachten moe ten zich overgeven aan de Indiase troepen die het dichtst in de buurt zijn. Premier Ghandhi legde er in een verklaring in het Indiase par lement de nadruk op dat India geen territoriale ambities heeft. "Bevrijd" President Jachja Chan van Paki stan gaf in een radiorede echter op dracht de strijd voort te zetten "tot alle bezette gebieden in Oost-Paki stan bevrijd zijn". Hij verklaarde dat het hele Aziatische continent door de "imperialistische "plan nen" van Nieuw Delhi bedreigd zal worden als de wereld India "zijn agressie met succes laat be kronen". President Jachja Chan riep de grote mogendheden op. Azië van deze bedreiging te be vrijden en dankte de VS en China voor hun steun aan Pakistan. Jachja Chan maakte voorts be kend, dat de nieuwe Pakistaanse grondwet voorziet in een maxi mum aan autonomie voor Oost-Pa kistan. Een Indiase woordvoerder liet in Nieuw Delhi weten dat de nieuwe, burgelijke regering van Bangla Desj vandaag in Dacca in functie zal treden. China heeft gisteren bij India geprotesteerd tegen grens overschrijding van Indiase troe pen. Op 10 december zouden India se eenheden vanuit Sikkim de Chi nese grens over hreden hebben, voor verkenningsdoeleinden. Brief Premier Gandhi van India heeft president Nixon in een brief laten weten dat de oorlog voorkomen had kunnen worden als de grote mogendheden en in het bijzonder de VS hun gezag hadden gebruikt, om de in West-Pakistan gevangen zittende leider van de Awami-Liga, sjeik Moedjiboer Rachman, vrij te krijgen. Premier Gandhi wijst er in haar brief op dat India geen stukje grondgebied wil hebben van wat Oost-Pakistan was en nu Bangla Desj is. "Wij willen ook geen Westpakistaans grtiied, maar een blijvende vrede met Paki stan". Maar, zo vervolgt zij, zal Pakistan de zinloze agitatie die het de af gelopen 24 jaar in verband met Kasjmier heeft gevoerd, nu einde lijk staken? Is het bereid zfjn haat campagne tegen India stop te zet ten? Mevrouw Ghandi zegt dan dat de Indiërs diep gekrenkt zijn door de insinuatie van de VS, vooral door det voortdurende bedekte aan- tijdingen dat India de crisis ver haast en een oplossing hiervan ge dwarsboomd heeft. Een duidelijk gepikeerde pre sident Nixon reageerde via een verklaring van zijn perschef. Ro nald Ziegler liet weten, dat de oor log voorkomen had kunnen wor den als de tanks niet waren gaan rijden en als de geweren niet gela den waren geweest. De Amerikaan se president blijft met alle macht streven naar een volledige Indiase terugtrekking uit Oost-Pakistan. De Veiligheidsraad is gister avond even bijeen geweest om te praten over het Indiaas-Paklstaan- se conflict. Veel leden waren som ber gestemd en er heerste het ge voel dat de Jongste ontwikkelingen in de oorlog de zeven ontwerp-re- soluties die nog op tafel lagen, volledig hadden achterhaald. India, overwinnaar in Oost-Pakistan waa naar verluidt niet bereid welke re solutie ook van de raad te accep teren, en diplomatieke kringen ver wachtten dat de kwestie opnieuw zou worden verwezen naar de al gemene vergadering. Deze riep vori ge week al India en Pakistan tot een bestand en terugtrekking der troepen op nadat soortgelijke re soluties in de Veiligheidsraad door Russische veto's waren geblok keerd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9