OLLEGEGELD TOCH HOGER Artillerie-Inrichtingen samen met Duitse Dynamit-Nobel A.G. Middenschool maakt bij Van Veen een goede kans J dodelijke eparatie Eenmansprotestrit naar Oost-Pakistan Blo-school wordt uit isolement gehaald SER verwacht weinig van een verscherpt mededingingsbeleid rrico Drie PvdA-leden uit de Rotterdamse raad Sluiting dochteronderneming Pyro RIJDAG 17 DECEMBER 1971 "TÏÏÏÏT pgN HAAG Minister Van Veen [Onderwijs) heeft gisteren in de jveede Kamer alles gedaan om te laten merken dat zijn vermitide- het aantal lesuren in heel breed verband moet worden gezien, gij vond dat de ervaring met die lermindering (alle voortgezet on- jerwijs in augustus 1972 van 32 jaar 30 lesuren per week) veel kan experimenten met de middenschool"-gedaehtealle kin- jeren na de basisschool naar één school, waar zij onderwijs krijgen dat aangepast is aan him indivi duele behoeften. Dat is veel dich terbij dan tot dusver werd ge dacht: de minister zinspeelde op eerste experimenten In 1973. Kloven "Ik draag die middenschool een warm hart toe,,' aldus minister Van Veen, "ik zal er persoonlijk op toezien dat eraan wordt ge werkt. Al in februari a.s. ga ik met alle betrokkenen vergaderen over de twee soorten experimenten, die er moeten komen. Eenerzijds een volledig experiment (een school waarheen alle kinderen gaan), an derzijds experimenten op een aan tal bestaande scholen, die op eigen initiatief met een deel van het pro bleem bezig gaan". De minister zei dat Nederland thans bezig is bestaande kloven tus sen onderwijsvormen op te vullen. In dat kader moet ook het streven worden gezien om het lager be roepsonderwijs veel algemener te maken. De minister legde uit, dat het, juist om dit goed te doen, be ter is niet in 1972 maar in 1973 het lager beroepsonderwijs vierjarig in plaats van driejarig te maken. Dan krijgen deze scholen een tweejarige brugperiode, met zo algemeen mo gelijk onderwijs waarin geen selec tie hoeft plaats te vinden. Ook dit is een gang in de richting van de middenschool. "In de komende maanden", al dus de minister", zal ik zeer bezig zijn met het opstellen van een al gemene onderwijsfilosofie. Het on derwijs gaat steeds meer in de richting van algemene vorming en we hebben steeds meer te maken met een zelfstandiger leerling dan vroeger". Een heel ander ding is dat de minister het moeilijk blijft hebben met overleg met de gezamenlijke leraren over zijn lesurenverminde- ring. In verband me t een motie van de progressieve partijen PvdA, D'66, PPR, waarin hij wordt uitge nodigd om vóór de invoering eerst met die leraren te overleggen, zei de minister: "Ik heb dat al heel exact aan de leraren voorgelegd een week voor ik het maken van mijn begroting afsloot en ik wacht tot vandaag op antwoord". Het was het enige moment waarop de mi nister zich kwaad maakte. DEN HAAG Wetenschapsminister De Brauw (DS'70) udt onverkort vast aan het voornemen de collegegelden te rhogen van tweehonderd tot duizend gulden met ingang van nieuwe cursusjaar. In het jaar daarop, de cursus '73—'74, I hij een nieuwe vorm van studiefinanciering invoeren. Hier- zullen de middengroepen met een jaarinkomen van acht- n tot dertig duizend gulden worden ontzien. Ie minister zei dit gisteren in de eede Kamer, waar de begroting Onderwijs en Wetenschappen de orde was. De Brauw zei ens, dat de schoolgelden voor het beroepsonderwijs zullen wor- aangepast aan de verhoging van collegegeld. Maar duizend gul- zal het niet worden. Rotterdam linister De Brauw kondigde aar., binnenkort een wetsontwerp it ingediend over de stichting een universiteit in Rotterdam. universiteit zal bot stand ko- door samenvoeging van de Me- ie Faculteit Rotterdam (een sinstelling) en de Nederlandse aomische Hogeschool (een bij- iere instelling voor hoger onder- De stichting van een Rotter- IONINGEN De officier van Itie bij de Groningse rechtbank vijfhonderd gulden boete ge- tegen de marktkoopman G. H. S. Musselkanaal. koopman repareerde in fe- ri dit jaar op ondeugdelijke een wasmachine, waardoor een iverzorgster door elektrocutie iet leven kwam. van de rechters rekende met van een getuige-deskundige zitting uit dat van de naar ting twintig miljoen stekkers in and er drie miljoen niet deugen. Stens de deskundige is het bit- noodzaak geworden kleine ap en zelf te repareren, installa- komen er meestal niet voor en dat wel doen wordt vele men- 'n reparatie te duur. koopman gaf op de ztting toe lij ondeskundig was. De officier de dat hij onzorgvuldig en on- ichtig had gehandeld, spraak 30 december. ADVERTENTIE damse universiteit betekent, dat er ook enkele faculteiten bijkomen. Over een maand wordt aan de Tweede Kamer het wetsontwerp her structurering wetenschappelijk on derwijs ingediend. Minister De Brauw noemde het de eerste en meest urgente stap om te komen tot op elkaar afstemmen van wetenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs. Het door het vo rige kabinet ingediende wetsontwerp voorbereiding samenhang H.B.O.- W.O. trekt minister De Brauw in. Molukker voor rechtbank: ,Ik was gewapend in Den Haag toen Soeharto kwam' DEN BOSCH In de afrastering van het terrein van de fabriek De Kruithoorn in Den Bosch werd in de nacht van 2 op 3 september een gat gemaakt. Uit de fabriek bleken de volgende morgen een machine geweer, vier automatische geweren, drie bajonetten en een hoeveelheid munitie te zijn verdwenen. Voor de Bossche rechtbank stond gisteren de twintigjarige Molukker F. W. terecht, op verdenking deze diefstal met twee anderen te hebben gepleegd. W. gisteren op de zitting: „Ik wou een wapen hebben om op te treder. bij het bezoek van president Soe harto aan Nederland. Ik was die dag dan ook gewapend in Den Haag, maar kon niets doen, omdat de po litiecontrole te intensief was. Een wapen gebruikte W. wel bij een overval in Den Bosch, waar hij een juffrouw met een geweerkolf sloeg en uit loonzakjes driehonderd gulden meenam. De twee medever dachten stonden vorige week terecht.. De officier van Justitie eiste tegen W. vier jaar gevangenisstraf met aftrek Uitspraak 30 december. Negen mensen pleegden circa 140 inbraken ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft negen mensen aange houden, die in korte tijd ongeveer 140 inbraken hebben gepleegd. Daar bij werd voor ongeveer 25.000 gulden buitgemaakt. De schade die zij aanrichtten bij de inbraken bedraagt een veelvoud van dit bedrag. Onder de negen arrestanten bevinden zich een vader met zijn twee zoons en twee zwagers. Een van de zoons werd met een ander op heterdaad betrapt bij een inbraak. Bij het verhoor bleek dat zij meer op hun geweten hadden. Het geld werd voor een deel gebruikt voor een commune in Schiedam, de rest verdween in de verschillende huishoudingen. AMSTERDAM De Amster- &mse free-lance journalist de Haan (54) gaat voor tweede keer in zijn leven een fotestrit naar het Verre Oos- ondernemen om te demon teren tegen het uitroeien van schuldige mannen, vrouwen kinderen. Hij doet dat m fband met de oorlog tussen Pakistan. De Haan vindt het meer dan tl worden weer eens te grijpen het enige middel om de deze wereld volgens hem nog aanwezige bacrmhar- toeid en menselijkheid wak- schudden; het middel o het gebed en demonstra- S. hl 1967 bracht hij met zijn tow op de bromfiets vele dui nden protesten van tv-kijkers radioluisteraars over de oor log in Vietnam tot in Calcutta. Ditmaal gaat de protestrit naar Dacca. Hij vertrekt in januari via West-Duitsland, Oostenrijk, Joe goslavië, Bulgarije, Turkije, Iran en Afghanistan naar West-Pa- kistan en India. Op dit momem is hij bezig met het opnemen van geluidsbandjes in verschei dene talen, om op de pleister plaatsen langs de route vredes boodschappen en gebeden uit ti spreken. Daar deze protestrit geen en kele politieke achtergrond heefi en uitsluitend gebaseerd is op de wil om de vrede te bereiken met geweldloze middelen, neem: De Haan aan, dat de autoritei ten in beide Pakistaanse gebie den en in India hem geen grot- moeilijkheden in de weg zulle: leggen. DEN HAAG Alle Nederlandse scholen voor gesetelijk en lichame lijk gehandicapte kinderen, samen het BLO vormend, zullen straks op gelijke voet komen met de "gewo ne" scholen voor kleuter- en basis onderwijs. Tot nu toe was alleen be kend dat kleuter- en basisonderwijs voor het eerst in de Nederlandse ge schiedenis samen onder één nieuwe wet gingen vallen. Uit een enkel zin netje van staatssecretaris Schelfhout (Onderwijs) bleek gisteren in de Tweede Kamer dat die wet óók het BLO zal omvatten. Het BLO en alle daarbij betrokke nen-leerlingen, ouders en leerkrach ten, zijn thans niet alleen geïsoleerd: door de aard van dit onderwijs, maar bovendien omdat het geheel apart is geregeld in een koninklijk besluit. "Bij het maken van de nieu we wet op kleuter- en basisonderwijs zal er bijzondere aandacht zijn om te voorkomen dat het BLO in een isolement blijft", zei de staatssecre taris verder nog. Hij vond het ook een goed idee, zoals de PSP'er Van der Spek had gesuggereerd, "het po sitieve van deze scholen in te plan ten in het gewone onderwijs". Maar met zijn mededeling dat alles onder één wet gaat vallen, ging hij eigen lijk nog veel verder dan de heer Van der Spek had gewild. Geen proeven met geneesmiddelen in gevangenissen DEN HAAG 'ANP) Op vra gen vanuit de Tweede Kamer heeft minister Van Agt (Justitie) meege deeld, dat nimmer proeven met ge neesmiddelen zijn of worden geno- menn in Nederlandse gevangenissen. De CHU.-kamerleden Tilanus en Van der Mei hadden de minister ge vraagd, of bij deze proeven vermin dering van de straftijd in uitzicht werd gesteld en of de proeven al dan niet op basis van vrijwilligheid werden genomen. (Van onze sociale redactie) DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad verwacht niet veel van verscherpt optreden tegen collec tieve prijsverhogingen, die het gevolg zijn van mededingingsregelingen en machtsposities in het bedrijfsleven. Dat is de kern 'van een advies, dat de SER vandaag heeft uitgebracht minister Langman (Enomi- sche Zaken). i een gedetailleerd ingrijpen in de prijzen tot het verleden behoort althans voorlopig een algemene prijzenmaatregel niet te verwachten is wil de bewindsman harder optre den tegen collectief tot stand ge brachte prijsverhogingen en afrem ming van prijsverlagingen, op basis de Wet Economische Mededin ging. De minister heeft daarbij het oog op het niet rechtsgeldig verkla- van collectieve prijsbeïnvloeding door kartels en in uiterste instan tie het geven van maximum prijsvoorschriften bij economische machtsposities betrokken onderne- De SER acht de mogelijkheden >or een slagvaardig en effectief be leid echter beperkt, ook al is het in een tijd van inflatie zinvol bij zondere aandacht te geven aan col lectieve prijsverhogingen. De prak tijk van het mededingingsbeleid leert echter dat optreden op deze wijze veel onderzoek en tijd vergt. Bij de SER bestaat ook twijfel of er voor het bedrijfsleven als geheel een dui delijk verband kan worden gelegd tussen inflatoire ontwikkeling en het bestaan van mededingingsregelingen en machtsposities. Een extra com plicatie is dat vaak moeilijk uit te maken is of het om een machtspo sitie gaat en zo Ja, welke onderne mers er dan bij betrokken zijn. Studenten gearresteerd De po litie heeft gisteren bij een huiszoe king in het studentenhotel "Nina Marakovits" in de Kroatische hoofd stad Zagreb 234 bewoners gearres teerd. Zij woonden clandestien in het hotel; 163 van hen stonden niet bij de burgerlijke stand van de stad in geschreven. Bij de huiszoeking zijn volgens de politie ook pamfletten met een 'Jvijandige inhoud", drie revolvers en slagwapens gevonden. In Amsterdam iverd gisteren een tioeede elpee en een boek gepresenteerd van Jelle de Vries' succes-serie „Klatergoud"Foto: Jelle de Vries met enige acteurs en actrices uit Klatergoud. V.l.n.r. Peter Aryans, Piet Hendriks, Enny de Leeuwe, Jelle de Vries, Lydia Oosthoek, Jan Jaap Jansen en op de voorgrond Fiet Koster. ADVERTENTIE Midwinter kaasfeest niet vergeten.. Fricoeten ROTTERDAM (ANP) Tijdens de begrotingsbehandeling zijn gis teravond drie leden van de PvdA- fractie uit de Rotterdamse gemeen teraad gestapt. Zij kondigden deze beslissing aan bij het begin van de besluitvorming. Het zijn de heren F. van Heezik, dr. H. Lamberts en J. Riezenkamp. Zij kunnen zich niet verenigen met het beleid van de overige fractieleden en vinden, dat het vele werk dat zij in de afgelo pen anderhalf Jaar hebben gedaan, te weinig rendement oplevert. Zij achten het onverantwoord met hun raadswerk door te gaan nu er geen structurele veranderingen in de raadsfractie en in de raad zelf mag worden verwacht. De fractievoorzitter van de PvdA reageerde op dit besluit met te zeg gen, dat het hem erg teleurstelde dat zijn fractiegenoten geen geduld konden opbrengen, vooral niet nu het rapport van de verzoeningscom missie Van der Louw was versche nen. Hij noemde het een verlies voor de fractie en de gemeenteraad. „Het is duidelijk," zei Lamberts, namens de uitgetredenen dat nu na de rapportage van de commissie Van der Louw en na de beraadsla gingen van de afgelopen dagen een overgangsfase is ingegaan. Het is onmogelijk om door te gaan zoals dat het afgelopen anderhalf Jaar het geval was. De komende tweeën eenhalf jaar zijn structurele veran deringen in de werkwijze van de fractie en de raad niet te verwach ten. Ernstige spanningen moeten ver meden worden". WEER STANK IN RIJNMOND ROTTERDAM (ANP) Bij de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond komen al enkele dagen klachten binnen over kattepieslucht. De klagers wonen in Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam-west. De meldkamer heeft al kunnen vaststel len dat de kattepieslucht dit keer niet afkomstig is uit west-Brabant, maar uit het Rotterdamse havenge bied. Men heeft wel een vermoeden welk bedryf de stank produceert, maar volgens de fabriek die Rijn mond op de korrel heeft is er geen sprake van storingen. De klachten begonnen zondagavond bij de centrale meld- en regelka mer binnen te komen. Gisteren kwa men nog steeds telefoontjes binnen die klaagden over stank. DEN HAAG (ANP) Tussen het staatsbedrijf Artillerie-Inrichtingen de Westduitse onderneming Dyna mit-Nobel A. G. is in principe over eenstemming bereikt over de moge lijkheden voor een samenwerking tussen beide bedrijven. Het ligt in de bedoeling een naam loze vennootschap naar Nederlands recht op ie richten, waarin de Staat der Nederlanden met een meerder heidsbelangen zal deelnemen door in breng van de militaire afdelingen van het staatsbedrijf. De door beide bedrijven op te rich ten NV zou per 1 Januari 1973 haar activiteiten kunnen starten. Voor de ze transactie is parlementaire goed keuring nodig. Om voorbereidende maatregelen te kunnen treffen, zal zeer binnenkort een raamovereen komst met de Westduitse onderne ming moeten worden gesloten. Als gevolg van de samenwerking zal de dochteronderneming Pyro NV te Ossendrecht moeten worden ge sloten. nadat de lopende opdrachten zijn afgewerkt. De ongeveer 70 me dewerkers dienen voor ultimo 1972 af te vloeien. Zowel over de mogelijk heid van vervangende werkgelegen heid als over een afvloeiingsregeling wordt overlegd met de vakbonden. Splitsing Mede door de splitsing van net staatsbedrijf in een militaire en een civiele NV, zal een reorganisatie van de steun en stafafdelingen worden doorgevoerd, hetgeen tot gevolg heeft, dat hier circa 200 medewer kers in het komende jaar moeten af vloeien. Deze afvloeiingen zullen deels plaatsvinden door natuurlijk verloop, deels door het op wachtgeld stellen van deze medewerkers en deels door het niet verlengen van contracten met een aantal buitenlandse werkne- De nieuw op te richten onderne ming zal haar activiteiten richten op de vervaardiging van munitie voor de behoefte van de Nederlandse en West-duitse strijdkrachten. De vestiging van het bedrijf te Zaandam zal zich voornamelijk be zighouden met de vervaardiging van de metalen onderdelen van munitie en het samenstellen van de zg. mid denkaliber munitie. In een nevenvestiging van het be drijf te Liebenau (West-Duitsland) zullen de zg. zwaarkaliber munitie soorten worden gevuld en samenge steld. Minister De Koster heeft de Twee de Kamer schriftelijk geïnformeerd over de voorgenomen samenwerking. De minister wijst er op, dat indien een samenwerking met dnag niet tot stand zou kunnen worden gebracht, de liquidatie van de Artillerie-In richtingen praktisch het enige al ternatief zou zijn. Een voorzichtige raming van de liquidatiekosten be loopt reeds ongeveer 100 mil joen gulden. Een liquidatie zou te vens betekenen het ontslag voor het voltallige personeel van het staats bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7