Hannie van Leeuwen strijdt tegen 'overdreven snoepen' Zon draaide eens 200 maal sneller Eerste paal grond in voor Duinpark Waarom Rijpwetering niet zal degraderen BEWONER IS GROOTSTE VERVUILER „RIJNLAND" Staten voor uitebreiding provinciehuis Het relaas van een voorzitter, of TOTJDftG DECEMBER 1671 DEN HAAG „We moeten overdreven snoepgewoonten uitroeien", zei mejuffrouw Hannie van Leeuwen onlangs nog in de Kamer. Als we haar daarna openlijk aantreffen bij een restant banketletter, is onze eerste gedachte: hebbes. Dan komt de gewetensvraag: Ka merlid mejuffrouw Van Leeuwen, voorstandster van een snoepbelas- ting, snoept u zelf veel? En zij bekent: „Tot mijn schande moet Ik zeggen dat ik als kind teveel gesnoept heb. Ik ben genoeg ge waarschuwd, maar ik ben er gek op." Even later merkt ze op: „Het gaat me niet om het snoepen te verbieden. We moeten het minder doen en verantwoord. Dat doe ik sinds enkele Jaren ook, al kost het moeite." Hannie van Leeuwen zal niet naar Hannie van Leeuwen zou het Sinterklaasfeest niet willen missen", zegt ze. „We hoeven nu ook weer niet alle mooie dingen opzij te zetten 'omdat snoep slecht is voor de volksgezondheid. Het is ook niet zo dat Sinterklaas in elk gezin opgaat in snoepgoed." Al is Hannie van Leeuwen in de Kamer niet verder gegaan dan enkele opmerkingen over onver standig snoepen, de ARP zal vol gens haar de gedachte aan snoep- belasting niet loslaten. „Als je een voorstel zou doen voor snoepbelas- ting, moet Je de zaak wel eerst van alle kanten bekijken. Je moet er zeker van zijn dat je met zo'n belasting niet bepaalde groepen benadeelt. Daarom heb ik er nog geen echt voorstel van gemaakt." Toch heeft zij door haar anti- snoep-pleidooitje veel reacties ge kregen van tandartsen. En buiten de ARP-fractie vindt de gedachte „hogere belasting op suiker om het snoepgoed duurder te maken" weerklank. „De accijns op alcohol en sigaret ten liegt er ook niet om", vindt ze. „Waarom dan niet een hogere be lasting op snoepgoed. En dan de reclame op de tv. Zodra die recla me misleidend wordt ben ik er te gen, bijvoorbeeld als gezegd wordt dat chocola zo gezond voor ons is. Waarom niet alleen melden dat het lekker is. Zijn er geen recla memensen die zoiets kunnen ver zinnen als: lekker die chocolade letter, maar mensen denk er wel aan dat je Je tanden poetst. Ons consumptiepatroon wordt via de reclame vaak nadelig beïnvloed. Goedkoop De eeuwige kreet dat er meer tandartsen moeten komen vind ik goedkoop. Het gaat er om wat de bevolking - zelf doet om het pro bleem kleiner te maken. Net als de huisvrouwen die tekeer gaan tegen de wasmiddelen kunnen we zelf ook het initiatief nemen om de zaak van de slechte gebitten aan te pakken. De huisvrouw kan zorgen voor betere hygiëne in haar gezin. We praten over tan- dartsenhulpen (meisje met de boor) maar als zo'n hulpkracht alleen maar gaten moet vullen, is ze het ook vlug zat." Hannie van Leeuwen denkt dat je het snoepen al een stuk kan terug dringen door goede voorlichting gericht op een mentaliteitsombui ging. „Ondanks alle het gebied van voorlichting NOORDWIJK Wethouder C. v. Duyn van Ruimtelijke Orde ning heeft gisteren de eerste paal geslagen voor wat Noordwijks derde ambitieuze uitbreidingsplan moet, worden: het Duinpark. Naar beho ren gekleed in een fonkelnieuwe oliejas met een helm, waar de haar lokken geenszins allemaal in ver borgen konden worden, maakte hij een begin voor de bouw van een eer ste complex van 82 woningwetwonin gen (foto Holvast). In een later stadium zullen ln to taal 374 woningen gebouwd moeten worden. De eerste uitbreiding van Noordwijk aan Zee, na de Noord- wyk Binnense expansie in Beeklaan- kwartier en Boerenburg. Een uitbrei ding. die stedebouwkundig fraai ge noemd kan worden met een bouw op geaccidenteerd terrein op twee ni- Met het derde van de uitbreidings plannen wordt in feite in een tijds bestek van twaalf Jaar een nieuwe ring om Noordwijk heengelegd, zo stelde wethouder Van DuUn in zyn begeleidend woord. En hij was daarom zo blij, dat Juist hij de eer ste paal mocht slaan omdat die er dan gegund zou worden aan een ras- eohte Noordwijk-op-Zeeër met een. grote liefde voor Noordwijk Binnen. Overigens is het niet te hopen, dat de bouw zo veel stagnatie ondervindt als Van Duyn bij het heien van die lste paal tegenkwam. Hy hield er in ieder geval een oliepak voor de garnalenvisvangst en een helm aan over; een aardige geste van aan nemer J. de Raad. Burgemeester mr. J. M. Bon- nike ging later in de wat behaaglij ker informele receptieruimte dieper in op de historie van het plan Duin park Hij releveerde de activiteiten van oud-raadslid K. Passchier, die, een groot aantal Jaren geleden het plan geopperd had. Oud-wethouder J. de Geus heeft dat idee later overgenomen en in samenwer king met de stedebouwkundig prof. ir. C. van Tol het ontwerp ontwik keld. Mr. Bonnike gaf nog even een inzicht in Noordwijks woningpro blemen. De woningen, die Duin park oplevert, zijn voldoende om het huidige woningzoekendenbestand te doen verdwijnen. Ten tijde van het gereedkomen van de bouw zullen er evenwel weer meer mensen op zoek zijn naar een huis, zodat het plan Duinpark slechts een gedeeltelijke le ning biedt. Overigens is die huisves tingssituatie in Noordwijk in verge lijking tot andere plaatsen bepaald niet slecht te noemen Pro bleemgeval is wel het aantal «450» krotwoningen in Noordwijk. Wethouder Van Duijn noemde de burgemeester „de bezielende inspi rator" van het bouwteam, dat onder meer verder bestond uit het archi tectenbureau Prinsen en Den Ou den. de directeur van Open bare Werken P. J. J. Dessing, de di recteur van de Bedrijven J. de Klui ver. P. L. Boelen, aannemer De Raad, prof van Tol en de wegenbouwer S. A. Visscher. De burgemeester gaf tenslotte de suggestie in overweging, om het plan maar van Van Duijn- park te TER AAR Op uitnodiging van de vereniging voor bedrijfsvoorlich ting Noordelijk Klei-Veengebied kwam de heer A. D. Bekooy van het Hoogheemraadschap Rijnland naar het dorpshuis om een uiteenzetting te geven van de heffingen die de landbouwers moeten betalen voor het zuiver houden van het water. De lozing van mest op het slootwater rechtstreeks van het dier. zal de boer voortaan moeten betalen met tachtig gulden per koe De industrie is niet de ergste vervuiler van het water, slechts voor een derde is die verantwoordelijk, het afval van de bewoners van 't gebied van Rijnland vormt de ernstigste bedreiging van de vervuiling. Als uitvloeisel van de wet op de waterverontreiniging is Rijnland begonnen met het bouwen van zuiveringsinstallaties, die rond 400 miljoen gulden bouwkosten vra gen. Omdat de vervuiler hiervoor moet betalen wordt een aanslag op gelegd aan eigenaars van grond, fa briek of bedrijf. De boeren zullen daar een aangifte van hun bedrijf voor moeten doen, die zal worden gecontroleerd. De reinheid van het water is van groot belang ook voor de boeren. Met wat technische gege vens zette de heer Bekooy dit alles uiteen voor het talrijke publiek. Het water wordt elke dinsdag op mon ster nagezien om met name het zoutgehalte te bepalen. Dat vraagt veel zorg want het water dat wordt ingelaten van de IJssel in het boe zemwater van Rijnland is veelal van hoog zoutgehalte en daarom schadelijk vooral voor de tuinbouw. Met name waarschuwde de spreker voor het mestvocht dat in de sloten loopt, het hebben van een vuilnisop slagplaats en de varkensgier die er ge kwaaddoeners zijn in het water. De gerezen vragen werden be antwoord. De vergadering stond on der leiding van de heer J.G. v. d. Weijden. resultaat zeer klein. Toch moet je doorgaan met de mensen de ernst van de situatie onder ogen te brengen, dan bereik Je misschien iets. Een maatregel van de rege ring zou verkeerd zijn. Daar breng Je de mensen geen stuk zelfdisci pline mee bij. Combinatie Het probleem is een combinatie van minstens twee dingen: snoe pen en je tanden niet goedver- zorgen. fluor in een derde factor. Daarom zou je alleen maar op be paalde momenten moeten snoepen en dan je tanden poetsen. De on verschilligheid waarmee ouders vaak vinden dat hun kinderen moeten doorgaan met snoepen is niet goed. Sommigen snoepen tien keer of nog vaker per dag. De fi nanciële consequenties daarvan zijn ook niet gering: sanering van alle gebitten kost anderhalf tot twee miljard gulden! Hannie van Leeuwen wil de ande re kant van het inmiddels uitge kauwde snoepprobleem ook niet vergeten. „We leven natuurlijk niet als kluizenaars. Verdring de zin naar snoepen maar en Je krijgt er iets anders voor in de plaats. Als je een zoetekauw bent is het erg moeilijk." Als zij het Nederlandse tv-publiek morgenavond zou moeten vertellen dat we het snoepen beter kunnn laten, zou ze het als volgt doen: „Een overtuigend verhaal vertel len. Wat het betekent als je altijd last hebt van kiespijn en dat het geen pretje is als kinderen steeds naar de tandarts moeten lopen. Meisjes van twaalf jaar besteden aJ aandacht aan hun uiterlijk, maar dat kun je. niet altijd het gebit zeggen." Misschien zouden de echte snoe pers onder de kijkers zich voor de zoveelste keer voornemen om hun vevbn te beteren. Net rigoreus, maar bij kleine beetjes. Want zelfs onder de Kamerdebatten wordt weieens gesnoept. MOUNTAIN VIEW, CALIPORNIE (Reuter) Er zijn aanwijzingen dat tijdens het ontstaan van ons zon nestelsel, ongeeer 4.6 miljard Jaar geleden, zich stormachtige gebeurte- in hebben voorgedaan. De zon ongeveer 200 maal sneller om zijn as gedraaid hebben dan nu eens in de drie uren tegenover nu eens in de 27 dagen. Onder meer daardoor slingerden geweldige hoe veelheden geëlektrificeerde gassen uit de zonnemassa. zodat de zon bin nen een paar miljoen jaren ongeveer éénderde van zijn massa verloor. Door deze „wind" werden de pla neten Mercurius, Aarde en Mars van hun oorspronkelijke atmosfeer beroofd en raakten Mercurius en de len van de maan zo heet dat zij smolten. Kleinere hemellichamen met door sneden tot 150 km. zoals die in de asteroïdengordel voorkomen de rotsfragmenten die tussen Mars en Jupiter rond de zon draaien) moe ten zeker geheel gesmolten geweest zijn. Dat gebeurde door elektrische in ductie op enorme schaal. Door de gassen ontstond een magnetisch veld .dat miljoenen Jaren achtereen als een gigantische generator elek trische stromen opwekte in de pla neten en asteroïden. Deze werden op dezelfde manier „opgewarmd" als 'n elektrische kachel. Dit nieuwe onderdeel van de theo rie over het ontstaan van ons zon nestelsel is opgesteld door een groep geleerden van het onder zoekcentrum AMES van de NASA, onder leiding van dr. Charles Son- nett. De groep heeft een diepgaand mi- neralogisch onderzoek verricht aan meteorieten, die in die periode blijk baar in vloeibare toestand verkeer den waarin ijzer en nikkel in bijna zuivere vorm uitsmolten. Bepaalde andere meteorieten ver toonden dit helemaal niet. Om de oorzaak daarvan te weten te komen, bestudeerde de groep de soort sterren die Theta Tauri genoemd worden. Deze zijn in wolken gas en stof gehuld en verliezen snel massa, waardoor zij volgens bepaalde geleerden worden beschouwd als voorbeeld van sterren in vroege ont wikkeling. De zon zou 4.6 miljard Jaar geleden eveneens zo'n ster ge weest zijn en gaandeweg tot een normale ster zijn ontwikkeld. DEN HAAG (ANP) Provinciale taten van Zuid-Holland hebben gis- Staten v. Zuid-Holland hebben gis- sloten dat het Provinciehuis in Den Haag volgens de plannen zal worden uitgebreid met een derde vleugel voor kantoorruimte en een staten zaal. In oktober staakten de stem men met 38 voor en 38 tegen. De bouw gaat 35.6 miljoen gulden kos ten, 13.5 miljoen voor de statenzaal. De fracties van D'66, vrywel de hele VVD-fractie. de PSP en de PPR waren tegen het voorstel, als mede de helft van de PvdA-fractie Een aantal leden. var. deze fracties noemden de te bouwen statenzaal een „staituszaal". De KVP en de CHU waren unaniem vóór het plan. Misverstand Een bewaker bij het Italiaanse ministerie van Justi tie heeft gisteravond twee van zijn collega's met een machinegeweer doodgeschoten. Volgens de Romein se politie zou er sprake zijn van een tragisch misverstand. De bewaker zou zijn collega's hebben aangezien voor twee dieven die het op de kas van het departement voorzien zouden hebben. RIJPWETERING „De situatie is nog lang niet hopeloos. Ik ben er van overtuigd, dat Rijpwetering zich in de vierde klasse zal handhaven". Aan het woord voorzitter Van der Geest. sinds enkele maanden „opperhoofd" van De Rip. „Het is natuurlijk niet plezierig als je pas voorzitter bent om met deze problemen geconfronteerd te worden. Gezien de resultaten in de oefenduels voor de competitie valt ook wel wat tegen. Aan de andere kant hadden we pech met een ande re keeper te moeten starten. Ik zeg niet dat het daaraan ligt, in teeen- deel. maar de rust was de eerste wedstrijden uit de achterhoede ver dwenen. Het gaat nu al veel beter De voorhoede speelt net als de rest van het elftal met een enorme inzet. Het zit ons gewoon niet mee. We hebben wedstrijden verloren door domme pech. Het is natuurlijk geen teken van grote klasse als met deze factoren rekening gehouden moet worden, maar toch ben ik ervan overtuigd, dat Rijpwetering in dp vierde klasse kan meedraaien en dat ook zal blijven doen. Door Louis van Leeuwen Elke vereniging zit weieens niet zo goed en dat gebeurt meestal als je denkt, dat het dit jaar lekker gaat lopen. Welnu, het loopt niet, maar er is nog tijd genoeg om hoger op de ranglijst te komen. Als dit elftal even gaat draaien zyn we zo uit de gevarenhoek. We hebben ook al over wogen om enkele Jeugdspelers in het eerste op te nemen. Maar is het wel verantwoord om deze jonge Jongens, waarvan er een paar erg goed voet ballen, de zware last op de schouders te leggen van een ploeg die punten moet halen. Ook moeten we niet vergeten, dat een club niet alleen uit het eerste elftal bestaat. De overige elftallen draaien allemaal goed mee en daar moeten we ook eens op letten. Daar naast en dat vind ik persoonlijk een heel groot pluspunt, hebben we een bloeiende Jeugdafdeling, met een eigen bestuur waarvan er een in het dagelijks bestuur zit. Deze wijze van werken bevalt ons uitstekend hier in De Rip. Ook het feit dat er leiders beschikbaar zijn. is belangrijk. Het is bijna Nieuwjaar en het lijkt me wel toepasselijk voor deze mensen eens een woord van waardering uit te spreken voor al het werk, dat zij belangeloos voor onze Jeugd doen. Voor deze leden zou het alleen al jammer zijn als het eerste elftal de gradeerde Ook voor de leden, die af gelopen zomer avond aan avond hebben gewerkt aan de nieuwe ac commodatie. Het zijn natuurlijk noodoplossingen in afwachting van het nieuwe complex, maar we kun nen ons er voorlopig mee redden. Het grote knelpunt in de voorzienin gen is nog altijd de parkeerruimte. Dat is al Jaren een groot probleem, maar we vertrouwen erop dat dit binnen afzienbare tijd tot het ver leden zal behoren. Het trainingsveld hebben we opgehoogd met zand. Het loopt wel zwaar, maar dat heeft i betere conditie tot gevolg" „Met deze conditie en de enorme inzet, en daarvan ben ik overtuigd, zal ons eerste zich in de vierde klas se handhaven".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4