Geld voor lokalen in Mors en voor Maresingelschool Begroting op oor na gevild Kerstmis in Leids Tiderida SCHOOLSTRIJDIN LEIDSE RAAD CHU en KVP-jongeren: Raadsleden onder pressie zetten FIORETTIOP WEGNAAR DE SCHOOL SCHAAKTITEL TERUG TOTJDAG 17 DECEMBER 1971 LEIDEN (Van onze stadsredactie) LEIDEN Er is geld voor het plaatsen van vijf mo biele lokalen in het Morskwartier en voor de grote opknap beurt (bijna drie ton) van de Maresingelschool. Voorts is er goedkeuring voor de bouw aan de Vondellaan van een school voor individueel technisch onderwijs. Houtman (rechts naast zijn prot. chr. -fractiegenoot Lamers): Scheluwbrug hoger voor vaar route door binnenstad. (Foto Holvast) (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v.fl. WATER Dat waren de nieuwtjes, die als krenten zaten iin het onderwijsbrood, dat wethouder Duyverman de Leidse raad gisteravond bij de begrotings behandeling aanbood. Eén van de dingen, die hem hoog zitten, is het doorbreken van het huisvestingsbeleid ten bate van schoolhoofden, omdat anders scholen zonder leiding (zullen) blijven. Fel keerde de wethouder zich te gen PvdA-er Van Dam, die hij ervan beschuldigde een splijtzwam te zijn tussen openbaar en bijzonder onder wijs. Ook DS'70-er Zundei*man ging hier op in. "Wil Van Dam de school strijd terug?" vroeg hij. Van Dam vindt de onderwijsuitga ven ondoorzichtig en wil weten waar voor het bijzonder onderwijs het geld uitgeeft. Hij wil beslist geen school strijd. Comelissen (KVP) wees op een werkgroep, waarin openbaar en bij zonder onderwijs samenwerken, die wellicht de mogelijkheid geeft aan Van Dam's wensen tegemoet te ko- Wethouder Kret van stadsontwik keling en verkeer verklaarde op vra gen van PvdA-raadslid Waal dat hij inderdaad "zit te springen" om een commissie stadsontwikkeling. Op vragen van PAK-raadslid Jon ker over eventuele oplossingen voor het probleem van op de openbare weg geparkeerde auto's zei de wet- Jiouder dat hij inderdaad vele be zwaren tegen de bestaande situatie heeft. "Er is echter één groot voor deel aan verbonden", ging hij voort "en dat is dat we bij het maken van wandelgebieden geen rekening hoe ven te houden met allerlei garages e.d." Lof voor zijn binnenstadsbeled kreeg de wethouder toegezwaaid van Kuyper (D'66), die een stukje uit de De Leidse raad is ook gisteravond na vlotte afhandeling /an een stuk van de gewone agenda ook door re begrotings behandeling heen gekomen, waardoor de voor vanavond ge- olande extra vergadering overbodig is geworden. Op de stem mingen na, die maandagavond nog wel de nodige tijd in be slag zullen nemen, is de'zaak rond. De begroting is op een oor na gevild en die uitdrukking verleidt me een beetje tot het maken van grapjes over oren. Maar Zunderman wil geen grapjes in de krant, heeft hij gezegd, en daarom is dit stuk bloedserieus. Ik wil wat zeggen over de behandeling van het hoofdstuk onderwijs. Data was voor zo'n groot deel te ingewikkeld of te detaillistisch om in een raadsverslag te kunnen overbren gen. De raadsleden mogen dan klagen over een tekort in de kranten, maar discussies als deze zijn gewoon niet ge schikt voor publicatie in een dagblad. Hetis toch al de vraag hoeveel lezers kennis nemen van het raadsverslag. zeker na onze „Voorbijganger" van gisterenEn het wordt niet ge schreven voor de raad zelf of voor de publieke tribune, waar op bij de behandeling van het hoofdstuk onderwijs zestien mensen een record zaten. KVP-er Cornelissens was van de „Voorbijganger" geschrok ken en hij vroeg voor de democratische vorming bij het on derwijs aandacht. Misschien zal ik het tegen mijn pensione ring meemaken, dat heel Leiden belangstelling heeft voor wat zich in de raad afspeelt. Ik zie het al: er wordt verga derd op het Schuttersveld, dat al zoveel bestemmingen heeft gehad, en iedereen is erbij Op zich intelligente discussies over onderwijs worden in deze raad nog moeilijker door, de terminologie. Mevr. Van Seters (PvdA) zei bijv. enkele dingen, die een eenvoudige verslaggever boven de pet gaan. En wethouder Duyverman demonstreerde doorlopend zijn kennis van de Franse taal. Vah Aken ook altijd aan het stoeien met moeilijke woor den is van het Frans af. Hij vertaalde gisteravond zijn bekende „a titre personel": ten persoonlijke titel... Zijn fractiegenoot Kwik zei iets nog veel duidelijkers: verdomd. Burgemeester Vis hamerde: het woord behoort wel tot de taalschat, maar wordt in deze zaal niet gesproken. Het zitten in deze zaal gaat de raadsleden meer geld op brengen. Eindelijk werd het voorstel aanvaard tot verhoging yan het presentiegeld (met f 5 tot f45) en het instellen hier van voor commissievergaderingen (f25). De raadsleden, die voor middag- en avondvergaderingen op dezelfde dag twee maal wilden „vangen", trokken aan het kortste eind: het amendement Driessen (KVP), Kuyper (D'66) en Van Peype (PvdA) werd verworpen met 1513, waaruit blijkt hoeveel absenten er waren, want de raad telt 39 leden. Ik heb geen bezwaar tegen verhoging van het presentie geld, maar ik vind wel, dat er nu een prikklok moet komen. Ik heb van de week het college beschuldigd altijd tien mi nuten te laat te komen, terwijl burgemeester Vis zo'n op- schieter is. De loco-secretaris liet me weten, dat moet wor den gewacht tot er genoeg raadsleden zijn. Met een minder heid mag de vergadering niet beginnen. Vandaar die prik klok. U ziet het, allemaal even ernstig. Misschien mag ik nog wel even vertellen, dat Zunderman zei te willen werken voor het „ondergaan". Hij houdt niet van grapjes en bedoelde „onderwijs". Een wrang grapje in het licht van de finan ciële situatie van de stad was wel de mededeling van Van Dam bij een voorstel over verlenging van een rekening-cou rantovereenkomst, dat het zijn (PAK) fractieleider In 't Veld - niet aanwezig verwondert, dat er nog iemand is, die dit college van B. en W. krediet geeft HANS MELKERT Herald Tribune citeerde, waaruit bleek dat ook Londen gaat beginnen met het maken van wandelgebieden. "Ook in Rome wordt hier trouwens aan gewerkt", vertelde hij, en hij voegde daaraan toe: "Roma locuta, causa finita". Wethouder Menken van volkshuis vesting en openbare werken kon de raad enkele cijfers geven. Op vragen van diverse raadsle den vertelde hij, dat de gemeente met het afstaan van bruikbare woon ruimte voor banken, bedrijven etc. zeer zuinig is. In 1970 gaf men nog 69 maal toestemming aan bedrijven om woonruimte te betrekken, dit Jaar gebeurde dat nog maar 35 maal. In 1971 werden 347 premies voor woningverbetering gegeven tegen 200 in 1970. In totaal 739 meter kademuur zal komend jaar worden hersteld. Het gaat om gedeelten van de Oranje gracht, Oude Herengracht, Galgewa ter, Stille Rijn, Rapenburg, Aal markt. Boommarkt en Oude Singel. Vanzelfsprekend ontkwam wethou der Menken niet aan kritiek van PSP-zijde op zijn beleid in Noord. Zijn opmerking dat één van de drie woningcomplexen door bouw- en wo ningtoezicht in redelijke staat ver keerde, lokte PSP-er Walle reacties uit. Naar aanleiding van het citaat uit de Herald Tribune door Kuyper (D'66) citeerde wethouder Menken: "Het is lichter te maken dan het be ter te maken". Waarop Gerkema Pe ricles aanhaalde: "Niet iedereen is in staat een democratie te maken, maar wel iedereen kan haar beoor delen". Bij de voortzetting van de gewone agenda besloot de raad mee te gaan met een amendement van Houtman (prot. chr.) op het voorstel om de Scheluwbrug te vernieuwen. Het raadslid wil de doorvaart hoger heb ben, omdat de brug ligt op één van de vaaiTOUtes in de binnenstadsnota. Wethouder Kret deelde mee, dat het technisch haalbaar is. ADVERTENTIE KERST „TOPPERS" VAN UW DRANKENADVISEUR nse Landwiji Rooi Vin Rosé demi-sec fles 2.75 Sherry medium dry fles 3.95 Graves Supérieures, moulleux nes 4.25 Beaujolais 1970 Pasquir fles 5.25 Excellent Scotch Whisky fles 13.95 Franse Cognac Cicard Fils fles 14.50 GRATIS THUISBEZORGD STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL. 21611 LEIDEN Gert Nooter, de sa mensteller van de eskimo-ten toonstelling „Tiderida", heeft zijn tijdelijke Groenlands dorp in het Leidse rijksmuseum voor Volken kunde in kerstsfeer gebracht, zo als hij die meemaakte toen hij er met vrouio en kinderen ivoonde. Rondom het huis loeit als het ivare de storm. De sneeuw is te gen de gevel geslagen, alles is wit. Je voelt bij wijze van spreken de ijzige kou van dertig graden on der nul (foto boven). In het huis is het warm. Op de deur ivordt de bezoeker verwel komd met „Jüdtlime Pinudluarit- se", het deftige, en binnen met „Jüdtlime Pidtluaritse", het ge wone "Vrolijke Kerstmis". De draagbare radio speelt christe lijke kerstmuziek, maar ook Bing Crosby's "eeuwige" White Christ mas. In de zelfgemaakte kerst bomen van bezemstelen met onder de sneeuw groen gebleven jeneverbes hangen dezelfde ballen als bij ons (foto onder). Kerstmis in Tiderida Het was een bijzondere gebeurtenis in het leven van Nootereen bele venisdie hij op de tentoonstel ling heel fijn probeert over te brengen. De toch al zo geslaagde tentoonstelling wordt er in de laaste periode extra mee "opge poetst". Op 12 januari gaat dit Tiderida tegen de grond. Momen teel zijn er 22.500 bezoekers ge weest 'en men verwacht aan de 25.000 te komen, wat een topcij- fer zou betekenen. "Viva Mexico" kwam aan ruim 23.000. Een extra aanleiding om Tide rida te bezoeken is een puzzel- tocht in de kerstvakantie* Twaalf vragen .moeten worden beant- ivoord, welke antiooorden op de tentoonstellingen te vinden zijn. Er zijn geldprijzen, te besteden in de museumwinkel, en andere prijzen als replica's te verdienen. De namen van de prijswinnaars staan zaterdag 15 januari in het Leidsch Dagblad. (Foto's Holvast) Rugby Het Nederlandse rugby- dat morgenmiddag onder de naam Impala's in Den Haag uitkomt tegen Oeganda (Kampala's) is als volgt samengesteld: LEIDEN „Er moet druk op de regering uitgeoefend worden, zodat gebeurt wat eerder in de partijpro gramma's aangekondigd is. Eerst zetten de partijen de stimulering van het openbaar vervoer op hun programma en dan laten ze de treintarieven met maar liefst 20 pet. een Jaar stijgen". Leidenaar Loek Schipper, voorzit- r van de landelijke jongerenfede- ratie van CHU, en KVP voegt er nog toe: „Ik schaam me gewoon onze partijen als de PvdA dan vragen in de kamer gaat stellen". Hij zei gisteravond in „De Kleine Burcht." dat hij een harmonisering de maatschappij wil", zodat iets sen tekort aan woningen niet samen bestaat met een over schot aan bouwvakarbeiders". Wat de federatie van KVPJG en CHUO, sinds begin november sa mengaan, op gemeentelijk niveau gaat doen? De raadsleden moeten onder pressie gezet worden om be paalde dingen ter sprake te brengen in de vergaderingen. Het Witte Sin gelproject is een aardig voorbeeld. Voor- en tegenstanders moet naar hun mening gevraagd worden door de jongerencommissies. Vervolgens wordt hierover met het gemeente raadslid gepraat, die dan .onder pressie gezet moet worden zodat hij er iets aan gaat doen. Contact met actiegroepen dus, zodat bepaal de „knelpunten" duidelijk worden. Begeleidingscommissies voor stads ontwikkeling, sociale zaken en de fi nanciële verhouding van Leiden t.o. v. de provincie en het rijk zijn op gericht. De nodige leden moeten nog bijeengetrommeld worden. Ze kun nen zich desgewenst opgeven bij het secretariaat van het nieuw gevorm de bestuur (Rijnhofweg 7, Oegst- geest) Van de CHJO hebben Robert Jan Bakker en Ina van Ham, voorzitter en penningmeesteres, er zitting in. Van de KVPJG Lex van Rijn en Peter VerkleiJ, respectievelijk als secretaris en vice-voorzitter. LEIDEN Nu het rookgordijn van het strijdgewoel in de voorronden van het schoolschaakkampioen- schap van de LSB is opgetrokken, blijkt het aanwijzen van de vier teams voor de finale-poule niet moei lijk te zijn: in poule A waren het Rijnlands Lyceum en het Visser 't Hoofd Lyceum duidelijk de sterk - sten, terwijl in poule B het Fioretti College en Bonaventura met kop en schouders boven de rest uitsta ken. Op het scorebord in poule A ver scheen de volgende eindstand: 1. Het Rijnlands Lyceum gesp. 5, m.p. 9; 2. Chr. Lyceum Visser 't Hooft 5 9; 3. Stedelijk Gymnasium 5 5; 4. Scholengem. Zuid West 5 5; 5. Chr. Lyceum Katwijk 5 1; 6. W. A. MAVO 5 1. De grootste kanshebber op de titel schijnt zich in poule B op te houden, namelijk het Fioretti College, dat mededinger Bonaventura met 15, een rare pijp liet roken. De eindstand in poule B luidt: 1. Fioretti College gesp. 5 m. p. 9; 2. Bonaventura 5 8; 3. Rembrandt Lyceum 5 5; 4. Chr. Lyceum Al phen 5 5; 5. Louise de Coligny 5 3: 6. Pedagogische Akademie 5 0. De stand in de finale poule is: 1. Fioretti College gesp. 1, m. p. 2; 2. Rijnlands Lyceum 1 1: 3. Rijnlands Lyceum 1 1: 3. Chr. Lyceum Visser 't Hooft 1 1; 4. Bonaventura 1 0. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is vanmiddag de heer A. H. J. Hintzen. internist aan het tS. Anna- dalziekenhuis in Maastricht, gepro moveerd op het proefschrift "Nier transplantatie". Dr. Hintzen heeft 31 patiënten onderzocht die een nier transplantatie in Leiden hebben on deraan. De heer M. M. H. J. van Balgooy uit Oegstgeest, wetenschappelijk werker aan het rijksherbarium in Leiden, promoveerde in deze stad tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift "plant-geography of the Pacific". Geslaagd voor het doctoraal exa men zijn: Godgeleerdheid: C. M. Krijger, Haarlem: psychologie: V. C. Tim- mers-Martina, C. A. Tienstra, Noord- wijkerhout; J. G. J. Doesburg, Tege- len; M. A. Zwanenburg, Leiden; M. H. v. d. Poll, Rotterdam. Pedagogiek: mej. M. M. Huis in 't Veld, Wasse naar. Fiscaal recht: G. J. P. Smit, Alphen aan den Rijn; J. Koolmees, Bergsenhoek. Artsexamen: M. M. L. Kortmann-de Bont, Zoeterwoude; J. van Aken, Voorschoten; F. H. de Graaf, Leiden; M. C. Kerdel, Voor- j schoten; A. C. A. Mak, Rotterdam; i J. C. van Nierop, Rotterdam; G. Rijn- se van der Aa, Leiden. Klassieke taal- j en letterkunde: mej. M. Storm, Am- I sterdam. Geschiedenis: mej. E. M. j Vrij, Leiden. ADVERTENTIE hetnieuwste vanJietnieiiwste pri tv het zorgeloze I LLLV modepruikje Werkelijk alle voordelen die een pruik kan bieden vindt U terug in de Pelly. Pclly kost 72.- en is verkrijgbaar in prachtige natuur- tinten en diverse grijsnuances. Eenvoudig, zonder hulp van anderen in elk model te kammen of te borstelen. Schriftelijke garantie op kwaliteit. Herman Amptmeijer is terug in de Leidse politiek. En hoe Zijn intrede als tijdelijk voor zitter bij de Leidse PSP heeft hij benut om een bommetje onder het Progressief Akkoord te plaatsen, waarin sinds de verkiezingen voor de raad vin vorig jaar de Partij van de Ar beid, D'66 en PSP verenigd wa ren. Amptmeijer heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij streefde naar een wezen lijke oppositie in de zijns in ziens ingedutte gemeenteraad Die raad had zich volgens hem vroeger niet kritisch genoeg op gesteld tegenover het college van burgemeester en wethou ders. Vóór de gemeenteraadsverkiezin gen waren de PvdA en D'66 hiervoor kennelijk in. Maar al in de onderhandelingen rond de wethouderszetels kwam er een scheurtje in het progressieve gebouw toen bleek dat verschil lende leden van de PvdA-frac- tie eventueel wel zouden voe len voor deelneming aan een college. De Partij van de Arbeid heeft een grote bestuurlijke traditie in Leiden. En zoiets veegt men niet in één klap weg. Juist in de afgelopen tijd zijn op positie en college-getrouwen in de raad elkaar op een reeks punten genaderd. Een lijn die in de PSP kennelijk met wan trouwen is gevolgd. Met het nu door Amptmeijer bewerkstellig de resultaat. Voorlopig hoeft men hiervan verder niet veel te verwachten. De Partij van de Arbeid in Leiden opereert met een groot zelfver trouwen. In die partij zal men het politiek gewicht van de PSP op dit moment niet zo zwaar laten wegen, dat afwijkingen van de nu gevolgde lijn te ver wachten zijn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3