Sterilisatie zeer populair CAMEL FILTER ^ader Brilleman verlaat Brecklenkamp ÏAARDVUUR IN KASTEEL DOOFT Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart BANKETHARJES banket Nu al 3 miljoen Amerikanen geopereerd voordelig uit met NS WERELDBEROEMDE KWALITEIT. MJDAQ 17 DECEMBER 1971 EXTRA PAGINA 25 pENEKAMP Gerrit Brilleman kan ervan meepraten. Heus iet alleen omdat hij een kwart eeuw jeugdhlerbergvader is. ewoon, omdat hij ook jong is geweest. Geen dartele losbol, rder een Paasbergbeklimmer. Maar toch: „Ik was echt een ide jeugdbeweger. Die wilden het net zo goed, al waren dc nen toen anders. Veertig jaar geleden gingen we óók ge- gd kamperen. Al mocht het niet: je dóet het". Dus vroegei 1 Hij is niet weemoedig als hij eind van deze maand he [ltje er bij neerlegt. „Ik ben het ontgroeid". 5 Te Brecklenkamp, parmantig flierefluiterige, dat de buitenwach steeltje bij Denekamp diep in het erijsselse land, krijgt een andere tvoogd als leider van de Jeugd- fberg, omdat vader Brilleman, 63 met pensioen gaat met moeder lleman en trouwe assistente Tine asdorp in zijn voetspoor, wordt een afscheid met een dag op zaterdag 20 november Rde toppers van de Nederlandse idherberg Centrale. familie, - üden en kennissen zich rond Twentse koffiemaaltijd zullen ren, 's middags de verre maar buren en de leveranciers ter itie tijgen en na dat alles d* re getrouwen, die nog uit het trekkershout zijn gesneden, lieuw een keer gaan beleven hoe vroeger was. Met overnachten ben het ontgroeid". En ook: „Ik i het ze van harte, die nieuwe men, maar ik voel me niet meer plaats. We hebben zoveel jelijk de gulden middenweg be- sdeld en gegeven wat we maar ;szins konden opbrengen. Ook li- melijk." I klinkt alsof het straks een ip gaat worden in het jeugdher- jwezen in het algemeen en in i te Brecklenkamp in het bij ier. Een donderse janboel, waar lintje en trijntje stamgast wor- gelijk krijgt hij als Je naar ;enswaard kijkt. Daar heb Je heel moderne Jeugdherberg Is kort. Een alternatieve, als Je wil. Hoe alternatief is alterna- I Dat is de grote vraag op het probleem, waar de Jeugdher- rgcentrale nog geen antwoord op gevonden. Ook niet in de missie, die onderzoekt of er een erentiatie in de etablissementen komen, of er behoefte is aan feiillende soorten Jeugdherberg, oorbeeld één, waar de Jongens neisjes door elkaar mogen, soonlijk ben ik daar niet te- zegt vader Brilleman op de eep van het adieu, „aan de an- kant zie ik nog niet dat daar grote behoefte aan is." Wat hij ziet is dit: „Je moet Je ogen en kost geven. Het aantal Jon- inensen, dat Je in jèugdherber- krijgt is sterk afhankelijk van de ouders willen dat er gebeurt, ouders houden een vrij strenge trole. Ook als ze onderweg zijn. was het maar door de telefoon.' gelui op vakantie mogen dit niet hun ouders en mogen dat niet hun ouders. Hebben ze een s, dan wordt die natuurlijk met- benut. „Zoiets moet Je niet in hand werken tegen de wil van ouders. Je moet de jeugd zoveel elijk zijn gang laten gaan, de NJHC als orgaan, die It een bepaalde verantwoorde- heid. Ik weet niet hoe ze dat in tijd moeten oplossen en mis- Ien weten ze het zelf ook niet." is er nu zoveel op te lossen? lijkt eigenlijk van niet als Je wat er uit die hearing is geko- i, laatst in dat zeer moderne kenswaard. kunnen geen pelling trekken mensen, die nooit naar Jeugd- bergen komen. Die hearing was en voor ingeschrevenen bij de IC. En daarbij was maar een klein percentage dat iets alter- iefs zou willen. De tendens is der naar de preutse kant." éft de Jeugdherberg dan tóch dat haar toedicht? Met „Jan Pierewiet op de knie kampliedjes zingen bi de mandoline en dan na de mo chocolade onder de wol, echter niet alvorens je een kriek te hebben ge lachen om Gert-Jan, die malle Ep pie, die zo oelewappig in z'n dicht geknoopte pyjamabroek stapte? Nee, dat heeft ze niet. Dit zijn c. ingeschrevenen: Jongelui, die zich van hun veertiende af kunnen me) den en dan voor altijd geboekt blij ven staan als ze dat willen. Oude dan 35 mag Je echter niet zijn al Je in de startblokken komt. De jeugdherberger krijgt een inter nationale trekkerskaart, waarme hij over de hele wereld voor een habbekrats een dak boven he. hoofd krijgt met desgewenst een goede hap eten. Enige tegeneis: Jt een beetje aanpassen en niet te be donderd zijn om voor een corveet- je-afwassen of zo - de handen uit de mouwen te steken. Hoewel dat er óók niet altijd aan vast zit. Er zijn Jeugdherbergen mei voldoende personeel om alles op te knappen. Er zijn jeugdherbergen met weggooiservies. „Ze zijn bezig aan dat corvee te ontgroeien," zegl vader Brilleman, waarop de oud- Jeugdbeweger in hem moppert: „Ol dat altijd een voordeel is..." Indivi duele goedkoopte-reizigers dus. Niet meer zozeer op zoek naar kennis van andere landen en volken, niet meer dorstend naar doorvorsen van de natuur, waarbij de jeugdherberg dan middel was. Nee, de herberg is meer doel geworden, waar de con tacten dan automatisch volgen. Alleen dié ontwikkeling al is mis schien meer dan Gerrit Brilleman helemaal kan verwerken, al wil hij wel. „Van de week nog: een paar Amerikaanse meisjes, vijftien, zes tien jaar. Het laatste stempel dat ze op hun kaart hadden was Lon den. Van Hoek van Holland af zijn ze hierheen gelift. Het hele land door en ze hebben er geen barst van gezien. Ze hadden zelfs geen Nederlands geld." Van hem mogen ze. Maar hij vindt het niet zo heel erg, dat hij zelf niet meer hóeft na deze maand. Over de toekomst van de jeugdher berg zijn de zorgen weg te wuiven. In voor- en naseizoen steeds de ga rantie, die een andere maatschap pelijke ontwikkeling biedt: school klassen komen af- en aan voor kennismakingsweken, werkweken en wat voor weken er nog meer goed zijn om het vuur brandend te hou den. Vader Brilleman gaat weg uit Denekamp. Alleen voor de verhalen al is dat wel een beetje Jammer. Hij kan ze zo smeuiig vertellen. Bij dat mysterieuze open haardvuur, waar de heksen nog wel eens salpe ter door de schoorsteen zullen gooien. Van hoe de Staatsen het in de la tere jaren van 1600 niet goed von den dat het kasteel een havezathe werd alleen omdat de jonge baron Bentinck getrouw katholiek wilde blijven. En van de adelijke heer uit Den Haag die er bijna drie eeuwen later woonde en die nu begraven ligt daarginds, verderop, net als zijn dochter, die nog met ene Backer van Leuven getrouwd is geweest. Van textielbaron Van Heek. huidige eigenaar, van jongsaf Jeugdherber genenthousiast, die wat toen een ruïne was in de oorlog al tot Jeugd herberg liet verbouwen, klandestien zodat de Mof het niet zou weten. Als hij zo vertelt, vader Brilleman j lijkt het net alsof hij in zo'n 17-de Bibliotheek Lisse bloeit LISSE Sinds de oprichting van de „Stichting Openbare Bibliotheek" ongeveer twee Jaar geleden, waarin de drie vroeger bestaande leesbiblio theken van verschillende richtingen zijn opgegaan, heeft deze openbare bibliotheek in Lisse een enorme vlucht genomen. Aanvankelijk nog gehuisvest in „Salvatori" in de Wa genstraat, waar een eerste grote uit breiding nog kon worden opgevan gen, kreeg men vorig Jaar een rui mere gelegenheid als noodoplossing aan de Grachtweg, doch ook daar is de bibliotheek al weer volkomen uitgegroeid. Van het begin af heeft het be stuur van de Stichting gestreefd naar een ruime moderne opzet, me de aangespoord door het feit, dat van overheidswege het onderbren gen van de leesbibliotheek aan de Grachtweg als een noodoplossing moest worden gezien en men aan spraak op overheidssubsidie die al leen dan kan doen gelden, wanneer binnen afzienbare tijd met een plan voor nieuwbouw aanvang werd ge maakt. Het bestuur van de stich ting heeft de beschikking gekregen over een terrein van rond 1000 m2 in de noord-oosthoek van het ter rein-Blokhuis bij de Nassaustraat. Men streeft er zeer ernstig naar om nog vóór 1 Januari met een schetsplan voor nieuwbouw gereed te komen, waartoe opdracht werd gegeven aan de architecten Ir. van Hengel en Koerzen, de ontwerpers van het plan-Blokhuis als totaliteit. Om de subsidie veilig te stellen moet het plan eind van dit Jaar ter tafel liggen. Van de stichting vernamen wij, dat de stroom van lezers nog steeds aanhoudt en het aantal al de 2000 heeft overschreden. eeuws ridderpak is gestoken.En het meer „vader" noemt. is tóch gewoon een rose steepjes- Hij gaat niet jnet weemoed weg. overhemd. Maar het is allemaal zo Want alles is zo anders dan hij ge- doorlééfd. wend was. Maar een troep? Nee, Je vindt het dan een beetje ver- dat wordt het nooit. drietig dat haast niemand hem „In Valkenswaard hebben ze een open douche. Daar mogen jongens en meisjes door elkaar. Ze doen het niet. Weet Je, de meisjes wassen zich in hun eigen waslokalen nog een meisje met het washandje on der heur hemmetje gaat. Vader en moeder Brilleman, samen met trouwe assistente Tine Waasdor-pbij het laatste (doven de) haardvuurtje. (ADVERTENTIE) met échte kersen Let op de naam enkhuizer meesterbanketbakkers CHICAGO In 1970 hebben naar schatting van de directeur van de Vereniging voor Vrijwillige Sterilisatie te New York City, John R. Rague, 750.000 Amerikaanse mannen een sterili satie-operatie „vasectomie" ondergaan. Het jaar daarvoor had dit aantal naar schatting 200.000 bedragen en Rague sprak in een persgesprek de verwachting uit, dat het cijfer voor 1971 weer hoger zal zijn dan dat van 1970. Tot dusverre hebben naar schatting drie miljoen mannen in de VS zich onderworpen aan een sterilisatie operatie een eenvoudige ingreep, die vaak in enkele minuten wordt verricht in de behandelkamer van de dokter. In India, waar verlaging van het geboortecijfer een belangrijke aan gelegenheid is, hebben naar schat ting 8.2 miljoen mannen zich on vruchtbaar laten maken. In Enge land ondergingen het vorige jaar ongeveer 20.000 mannen vasectomie en men verwacht het dubbele van dit aantal voor 1971. Rague en zijn vereniging hebben in oktober 1969 een bedrag van 30.000 dollar beschikbaar gesteld voor een ziekenhuis dat een vasectomiekli- niek zou willen openen, maar geen In januari kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in januari is er goed voor - behalve zaterdag 1 januari. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Reist u liever le klas, dan betaalt u hoogstens f4.- bij. De 65+kaart buiten de gratis reisdagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen halve prijs van een enkele reis. Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) meebrengen; tevens een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje). Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. enkel ging op zijn aanbod in. Het geld ging naar het „margaret San ger research buro". Klinieken „Er zijn in 36 staten al zo'n 154 morgen van het persgesprek 14 va- sectomie-operaties had verricht, o.m. bij een brandweerman, een po litie-agent, een elektricien, een plaatijzerwerker en iemand met een Inkomen van meer dan 50.000 dollar per jaar. Het volksgeloof dat sterilisatie de man minder mannelijk maakt, min der goed in het geslachtsverkeer, is onjuist. Bij een enquete onder 25.000 mannen, die een vasectomie - operatie hadden ondergaan, bevond de Vereniging voor vrijwillige steri lisatie, dat 85 procent van de man nen de indruk hadden dat hun sek suele prestaties beter, 13 procent dat ze ongeveer gelijk gebleven en slechts 2 procent dat ze verminderd waren. Rague merkte op dat bij d'e laatste groep het verouderingsproces vasectomie-klinieken", o.a. in 82 een factor kan zijn geweest en hij iekenhulzen. schatte dat nog geen 0.5 procent van de behandelde mannen de in- ziekenhuizen. Rague en medische autoriteiten schrijven de recente grote toene ming van de vraag naar vasectomie toe aan de vrees voor mogelijke on gunstige nevenwerkingen van het gebruik van anti-zwangerschapspil- Ten door de vrouw alsmede aan „een fijner begrip van het ge slachtsleven, speciaal onder de jon geren", waardoor mannen bereid zijn de verantwoordelijkheid voor het voorkomen van zwangerschap op zich te nemen. Don C. Shaw, een Episcopaals gees telijke, die directeur is van het Midwest Population Centre te Chi cago, zei in een persgesprek, dat het motief van „sommigen die va sectomie vragen het bevolkings vraagstuk is". „Recente veranderin gen in Amerikaanse opvattingen", zei hij, „hebben het echtparen ge makkelijker gemaakt te erkennen dat zij geen kinderen willen heb ben". Het centre in Chicago is in maart geopend en heeft sindsdien meer dan 1.400 vasectomie-operaties ver richt. Een tweede vasectomie-dienst Is sindsdien te Chicago geopend door de Planned Parenthood Asso ciation. I 50 dollar De prijs van de ingreep bedraagt bij het centre in de regel 150 dollar, welk bedrag ongeveer normaal is voor het hele land. Bij het centre is daarin begrepen een bedrag van 25 dollar voor het eerste consult om aanvragers af te schrikken, die niet werkelijk geïnteresseerd zijn. Er bestaat echter een glijdende schaal die het iedere man, ongeacht zijn inkomen, mogelijk maakt va sectomie te laten verrichten. Deze 6chaal is gebaseerd op het inkomen en het aantal kinderen in het ge zin. De meeste vasectomie-operaties zijn verricht bij mannen uit de midden stand en de betere middenstand, maar het aantal aanvragers uit an dere klassen neemt toe. Dr. Lomnie Myer, directrice voor het medisch onderricht van het centrum, vertelde dat zij op de greep ongedaan gemaakt wil heb ben, een moeilijke maar soms mo gelijke operatie. Shaw zei dat vasectomie de vrees voor zwangerschap weg neemt en mechanische voorbehoedmiddelen overbodig maakt, zodat het ge slachtsverkeer prettiger wordt erva ren. De sterilisatie-operatie van de man is veel eenvoudiger en minder kost baar dan die voor de vrouw en wordt onder plaatselijke verdoving verricht met weinig of geen pijn. De vrouw moet in het ziekenhuis worden opgenomen. De vasectomie onderbreekt de toe vloed van het zaad naar het zaad lozingssysteem. De produktie van het zaad gaat door, maar het wordt geabsorbeerd zonder schade voor het lichaam. Geleerden werken aan methoden om de gevolgen van de vasectomie ongedaan te maken, maar Shaw legde er de nadruk op, dat de va sectomie fundamenteel als perma nente sterilisatie moet worden be schouwd. „Wij willen dat mannen niet denken dat zij ongedaan kan worden gemaakt", zei hij. Gesprek Daarom worden in de sterilisatie- centra door de artsen uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om ervoor te zorgen dat man en vrouw volkomen weten wat vasectomie be tekent. In het Midwest Population Centre b.v. voert Shaw een inlei dend gesprek met de man en, als hij getrouwd is, met zijn vrouw. Dan volgt een Instructieperiode waarin de hele gang van zaken wordt uitgelegd en daarna kan de operatie binnen enkele dagen plaatsvinden als het paar het nog wil. Beiden moeten een formulier teke nen, waarin zij verklaren dat zij de operatie begrijpen en wensen en in het centre te Chicago wordt nog een brief van de man geëist zodat er een dubbele waarborg tegen mis verstand bestaat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25