COUPERUS SUKKELT, FC DEN HAAG OOK... Van Heek: 'Ik ga weer speerwerpen Panathinaikos wil niet meer tegen Nacional KRANTENBEZORGER GEVRAAGD Lekker even een tijdje bijkomen Weer ontgoocheling voor handbalcoach HEO SANDERS GAAT OP :-|ECORDJACHT TOTORAAK NA ENQUETE: In 'schaatsweekeinden' geen afdelingsvoetbal LEIDSCH DAGBLAD ftUPAG 17 DECEMBER 1971 DEN HAAG Misschien helpt de verwonding hem wel uit de impasse. Wytse Couperus schuifelt met een „opgeblazen" linkerenkel naar FC Den Haag. Pijnloos is de handicap niet. Maar: „Ik geloof, dat het gewoon goed is dat ik even gebles seerd ben. Dan kan ik een tijdje bijkomen". Met FC Den Haag hapert ook de cadans bij CouperusTast hij naar een persoonlijke oorzaak: „Ik ben in de zomer helemaal niet aan vakantie toegekomen. Na de trip door Spanje kon ik geen vrij meer nemen. Wellicht ligt het daaraan". Vandaar de (hopelijk) prettige kant van de blessure. Ook Couperus verheelt niet, dat zijn tweede seizoen bij FC Den Haag tegenvalt. In de oefenwed strijden draaide ik goed. Maar bij de start voor de competitie was ik als een vlag. Het heeft lang ge duurd eer er een beetje herstel kwam". Maar de grote vorm ls nog voortvluchtig. Tegen Telstar klapte trainer Jezek hem vroegtijdig naar de dug-out. Een ongewone aftocht. Door Lex Muller Jerland verliest van Noorwegen (7-8) Wietse Couperus in zee lopen Gist hij verder naar de dwaling on der het niveau: „Ik ben in septem ber van baan veranderd. Mogelijk is het dat. Als vertegenwoordiger in suède en leer zit ik nu veel langs de weg. Te vermoeiend voor het be taalde voetbal? Welnee. Ik heb het altijd kunnen opbrengen. Bij Haar lem stond ik zaterdags in de ver koop van Gerzon. Nee, op het werk MfcTTERDAM Ook in de itronde van het zaalhandbal- >rn ïooi hebben de Nederlandse es de winst nog niet kunnen :en. Van Noorwegen werd met verloren in een op matig staande wedstrijd, waarin ije scoringskansen bij de had. Maar het schieten zoals al alle voorgaande Strijden, het zwakke punt. ^1 omdat de Noorse doelvrouwe oortreffelijke vorm stak restte trainer Mraz de zoveelste ont- leling in dit toernooi, waarin island, behoudens de tweede in Groningen tegen de D.D.R., is beneden zijn vorm heeft ge- daarentegen had speel- 5 gelederen die weten hoe kans moet worden afgerond, ondakns het feit dat de irlijkste schutter Fladset door van Draanen volledig werd uit- lakeld. Vijf andere speelsters sn haar taak over en dat geeft voldoende omtrent de tlteiten van het team. Bij Ne- moest het deze keer hoofd- ijk komen van Carry Piller die afstandsschoten succes f de maat bleef Adri Meier, leen enkele keer haar gevreesde kon afvuren. Ook Ma ja van anders zeer beweeglijk en nent gevaar aan de cir- haar vorm niet vinden. En it Thea Hendriks als opbouw er het spel veel te veel rem- er voor Nederland tegen de e Noorse verdediging geen eer halen. de pech (tweemaal op het rk in de eerste helft) viel de onmacht op van de Neder- ie dames, toen twee maal ach- Ikaar Suzannne Geerdink uit ireak-out niet wist te scoren. Ie kort voor rust die in- met een 53 voorsprong voor regen. Ook na de hervatting Nederland trouwens aanval- onder de maat. Het gebrek Khotkracht manifesteerde zich Inend omdat drie van de vier Milten door Thea Hendriks uit moesten worden ge it. Slechts even kwam er leven l and( perman DEN Morgen organiseert de de Spartaan ter afsluiting oor net zeer succesvolle jaar onder wedstrijden. Deze zijn bij de Hl. „aangevraagd", omdat Sanders wil trachten verschil- Nederlandse records te ver- .n. 228 Wedstrijden worden gehouden Albert Schweitzerschool (Oude en beginnen om 3 uur. Toe- n. in de strijd toen by 5—5 de balans in evenwicht kwam, maar prompt verhoogden de Noorse dames het tempo, liepen uit tot 8—5 en verder dan 8—7 kwam Nederland niet, om dat Wil Aarts enkele seconden voor het eind in volkomen vrije positie aan de cirkel de toegespeelde bal uit haar handen liet vallen. Dat Oost-Duitsland de finale be reikt is na het adembenemende treffen met Roemenië (1210) aan geen twijfel onderhevig. De wed strijd stond op hoog niveau, de techniek en het tempo van beide sterk spelende ploegen waren opti maal en in de volle Utrechtse Ca- tharijnehal werd een show opge voerd van de eerste orde. Het he roïsch gevecht verliep na 52 voor de DDR aanvankelijk naar wens, maar Roemenië vocht terug en via 66 werd er gedraaid met 77. Toen de ongrijpbare Kretschmar na de hervatting tweemaal doelpuntte en daarna Kahnt voor 107 'zorgde na een kwartier, gaf de D.D.R. de winst niet meer uit handen: 1210. Hongarije—West-Duitsland was van minder gehalte maar spannend door het scoreverloop. Na 44 hep Hon garije weg naar 74 en de 1210 zege is niet meer in gevaar geweest. is de schuld niet af te schuiven". Kortom, Couperus' puzzel past niet. Uitschieter Er wordt in deze donkere dagen heftig gediscussieerd over het soms vreemde gedrag van FC Den Haag in deze competitie. Daarbij gluurt men steeds achterom over de schouder naar het voorgaande sei zoen. Dat is de tragiek van de fu sie. ADO beleefde in '70/'71 een uit schieter, dat het onverbiddelijke hoogtepunt moet zijn geweest. Cou perus: „We vergaarden vijftig pun ten uit 34 wedstrijden. In ieder an der land wordt Je daarmee kam pioen. Wat wij' hebben gepresteerd, is naar verhouding beter dan de landstitel van Feyenoord". (Door de eenzijdige fusie wordt eigenlijk alleen maar de naam over geschilderd. Waarschijnlijk zou het (achteraf) verstandiger zijn geweest meer materiaal van Holla/nd Sport achter te houden. Want het ge meentebestuur van Den Haag schuift niet gul anderhalf miljoen af om (bijvoorbeeld) Ressel, Geels en De Jong weg te lokken. Zo'n versterking zou FC Den Haag op stuwen in de vaart achter Ajax en Feyenoord. Maar de realiteit is niet zo rooskleurig. Zodat in feite meer gespiekt had moeten worden bij de Fusie-creatie in Utrecht) FC Den Haag trof het bovendien onfortuinlijk, dat van het beetje extra Roodnat nog altijd niet is te gebruiken. Couperus acht dat na deel van wezenlijke invloed op het soms hortende ritme. Voeg daarbij de blessures, met de bijzondere mu taties en het verloop in het team, en FC Den Haag is goeddeels geëx cuseerd. Couperus: „Wij staan nu halverwege op 22 punten. Als wij er in totaal 45 pakken, vind ik dat een hoop". Niettemin piekt daar nog wel het zou ik het niet volhouden? Kijk eens naar Denis Law. Hoelang ope reert die ai niet in de spite? En zo zachtzinnig ls het Engelse voetbal nou niet". Wytse Couperus mag dan al zijn leeftijd willen verzwijgen (hij is 29), qua ambitie vergrijst het verre familielid van de schrijver Louis Couperus („Ik heb Elinne Vere gele zen") nog niet. Met zijn zere linker enkel waadde hij zelfs, stilletjes in de duisternis, door de ijskoude Noordzee. Hoewel die erg is ver vuild, wil een bloeduitstorting er nog wel in slinken. LEIDEN In samenwerking met de Stichting Nationale Sport totalisa- tor heeft de NV Uitgeverij Mean der in Leiden een systeem uitge bracht. dat het controleren van de wekelijkse totoformulieren aan zienlijk vergemakkelijkt. Dankzij de uitvinding (waarop oktrooi is ver kregen) van de Leidenaar Wie- be Mullens is het nu mogelijk om in dertig seconden alle kolommen van het totoformulier na te lopen. Met een stift worden op een sjabloon de Juiste uitslagen ingevuld en vervol gens wordt dat op de te controle ren kolom gelegd. In één oogopslag kan men dan zien of men al of niet tot de prijswinnaars behoort. Na ge bruik kunnen de kruisjes gemakke lijk uit de sjabloon worden verwij derd. Als financieel ruggesteuntje voor de sportwereld heeft NV Uitgeverij, Meander in overleg met de „sportto- to" besloten om van elk door de ver enigingen te verkopen exemplaar f 0.35 ter beschikking te stellen voor de clubkas. Denis Law hoelang al feit, dat binnen FC Den Haag spe lers in vorm zijn teruggelopen. Cou perus: „Als het geloof in eigen kunnen weg is, ga je lopen zoeken, piekeren ook. Om daar overheen te komen, heb je geluk nodig Ajax heeft wel het niveau om toch te winnen in slechte wedstrijden. Maar de mensen hebben de neiging alles te vergelijken met Ajax en Feyen oord. Beide moet Je eigenlijk buiten de competitie sluiten". Denis Law Is Couperus zelf niet door de Jaren heen gesloopt in het permanente afweervuur van verdedigers? Moet hij niet ex-collega's als Van der Kuijlen en Klijnjan achterna ook pionieren vanuit het midden veld? „Nee. ik denk me nog wel drie jaar in de spits te kunnen handhaven. Er zijn een hoop verde digers, die Je proberen te intimide ren. Laresams begint altijd meteen met een grove tackle. Maar daarop moet je je geestelijk wapenen. Dan laat je je niet wegspelen. Waarom Sportman van het Jaar De zwemmer Hans Fassnacht is giste ren in Baden-Baden gekozen tot sportman van het jaar in West Duitsland. Atlete Ingrid Mickler- Becker werd uitgeroepen tot sport vrouw van het Jaar. Borussia Möenchengladbach, dat op zo'n ongelukkige wijze uit het Europa-Cuptoernooi werd "verwij derd". mocht zich tooien met de ti tel "ploeg van het Jaar". Gerard van Gelder werd op de 3000 meter zesde in 4.45.6. De af stand werd gewonnen door de Noor Ivar Aarnes in 4.37.8. Golf Jan Dorrestein had giste ren tijdens een internationaal golf- toernooi in Salesbury na de eerste ronde de leiding met vier andere spelers, die allen tot 67 slagen kwa men over de 18 holes. Die spelers zijn: Sutton (VS) en de Zuidafrikanen Henning, Britz en Fourie. De Nederlander Ackerley wist in 69 slagen rond te komen. Zwemmen In Australië is weer een nieuw zwemwonder opgedoken. De 13-Jarige Kathy Pengelly noteer de over de 400 meter vrije slag een tijd van 4.40.7 en over de 800 meter vrije slag 9.39.0. Boksen De Venezolaanse bok ser Paul Rondon heeft in Cleveland zijn wereldtitel halfzwaargewicht (WBA-versie) behouden door de Amerikaan Doyle Baird in de acht ste ronde knock out te slaan. (Van onze sportredactie) LEIDEN In de Afdeling Leiden van de KNVB zullen er voor de „schaatsweekeinden": 22/23 januari (Europese kampioenschappen) en 19/20 februari (wereldkampioenschappen) geen programma's worden vastgesteld. Het afdelingsbestuur is tot dit besluit gekomen na een enquête onder de verenigingen. Van de 61 clubs namen 39 aan de enquête deel. Van de 39 verenigingen verzochten 36 de beide „schaatweekeinden" voetbal-vrij te houden. De winterstop in de Afdeling Lelden, die dit weekeinde ingaat, zal derhalve duren tot en met 23 Januari 1972. k i Zelfs in zijn vakantie denkt i brengt in het Zwitserse Crans sur wielerkeizer Eddy Merckx aan Sierre overbrugt de winterperiode zijn conditie. Merckx die met zijn op de ski's, vrouw een korte vakantie door-1 ATHENE (AP) Het be stuur van de Atheense voetbal club Panathinaikos heeft het UEFA-bestuur benaderd met het verzoek de returnwedstrijd te gen Nacional uit Montevideo om de wereldbeker af te gelasten. Spelers en bestuur zijn zeer ontdaan over de ernstige onge regeldheden tijdens de wed strijd van woensdag tussen bei de clubs, waarbij Panathinai- kosspeler Tomaras een knie schijf brak. De aanvoerder van het team, Dimitri Domazos, heeft tegen over Associated Press verklaard: „Als de UEFA voet bij stuk houdt en eist dat wy op 29 de cember in Montevideo de return wedstrijd spelen, zullen wij dat doen. Maar begint Nacional een maal ruw te spelen, dat zal mijn ploeg de bal in eigen doel depo neren en zo zichzelf diskwalifi- Domazos zei volkomen bereid te zijn de beker en de eer aan Nacional te laten, als hij daar mee zijn spelers verdere ver wondingen kon besparen. Panathinaikos heeft het ver zoek ingediend bij de secreta ris-generaal van de UEFA, Bar- geder, die aanwezig was bij de wedstrijd van woensdag. Hij is gisteren naar Zwitserland ver trokken om het verzoek van de Griekse club aan het UEFA-be stuur voor te leggen. Eenstemmig was de Griekse pers gisteren van mening dat het optreden van de Zuidame- rikaanse kampioen tegen Pana thinaikos ronduit schandalig was. De Akropolis bijvoorbeeld beschuldigt de spelers van Na cional ervan hun tegenstanders in koelen bloede te hebben af geslacht. „Daar heeft Tomaras zijn gebroken been en Kouvas zyn ernstige enkelblessure aan te danken. Ajax had toch wel gelijk Het dagblad Nea Politia dacht er net zo over. „Want als men moet spelen met een zeer grote kans op ernstige blessures, dan weegt al het geld van de wereld daar nog niet tegen op. Laat staan een beker. Wij stellen ons dan ook voor dat Panathinaikos met angst in het hart naar Monte video zal gaan". Ook van over heidswege was men in de Griek se hoofdstad niet erg gelukkig met het optreden van de Uru- guezen. In de kranten stond een verklaring afgedrukt van de heer Aslanidis, staatssecretaris van sportzaken, waarin deze zegt: „De verwonding van To maras was het gevolg van een weloverwogen actie van zijn te genstander (Morales)". Ontbindende krachten in technische groep dwarsbomen de samenwerking (Van onze speciale verslaggever) LEIDEN Jan van Heek heeft be dankt voor de functie van trai ningscoördinator, „omdat het rende ment en de vreugde in geen ver houding stonden tot de vrije tijd die Je er instak. Ik spendeerde er wekelijks zo'n 25 26 uur aan". Met andere woorden: „Er bestond geen eenheid meer in het inzicht over de technische opzet. Daarmee doel ik niet uitsluitend op de bonds- trainers, maar op de hele techni sche groep. Ontbindende krachten daarin dwarsbomen de samenwer king". Vorige week dinsdag al stelde hij KNAU-voorzitter Jutte in kennis van zijn ontslag. Deze vroeg hem de zaak nog eens te willen bekijken. Maar Van Heek. sinds anderhalf Jaar opvolger van Leeuwenhoek, was vastberaden. „Ik heb de brief aan de KNAU pas nè, de Unie- raadsvergadering verzonden, omdat lk bang was voor nog meer compli caties". De onvrede over de limieten voor Ménchen irriteerde Van Heek, die daarop het bijbaantje opzegde (Hij is als docent verbonden aan de aca demie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag). „De eisen zijn zwaar, misschien te zwaar. Maar dat geldt voor iedere bond. Als Je het in zijn geheel overziet, is de KNAU er helemaal niet zo beroerd vanaf gekomen. De kandidaten van de zwembond moeten voldoen aan een achtste plaats. BIJ ons ls het ln menig geval de vijftiende of zes tiende plaats". Van Heek nam destijds deel aan een gesprek tussen het NOC en de KNAU, waarbij de limieten werden bezegeld. Hem is hem sindsdien kwalijk genomen dat hij de minima niet heeft aangevochten. „Er was eenvoudig niet aan te tornen. Na de afgang op de Spelen in '52 heb ben de bonden afgesproken voort aan deze normen te hanteren". Chagrijnig De verontwaardiging over de eisen van het NOC had volgens Van Heek niet langer dan een week mo gen duren. „Maar daarna had men aan de slag moeten gaan. Wat heeft het nog voor zin te blijven mekkeren dat het allemaal niet haalbaar is. Dat is toch geen moti vering. Iedere keer, dat ik op Pa pendal was, zag ik slechts chagrij nige gezichten. Maar daar schiet Je niets mee op. Het NOC zou wel gek wezen de limieten aan de atleten aan te passen. Dan krijgt het alle andere bonden op zijn nek". Van Heek had gerekend op een op timale aandacht voor de voorlopige Olympische selectie. „Het is nu een maal bekend, dat de atletiek in ons land relatief ver is achtergebleven. Maar doe er wat aan. Als er hard wordt gewerkt, lukt het Je mis schien wel elf naar München af te vaardigen. BU die elf tel ik de 4 x 400 meter dames-estafette. Anders zijn het er wellicht zes of zeven. Ik dacht, dat dat nog niet zo beroerd zou zijn". De ontwikkelingen binnen de KNAU zijn wel ronduit beroerd. Van Heek: „Ik zie het donker ln. Indien het bestuur tot maart aan blijft, worden nieuwe projecten niet meer uitgevoerd. En stilstand bete kent nog verdere achteruitgang. Een volledig nieuw bestuur heeft veel tijd nodig om zich in te werken. Het zal het bovendien moeilijk heb ben, met alle denkbare gevolgen van dien". De ex-trainingscoördina- i tot KNAU-coach. Daarnaast spant I se)„Ik wil zelf weer wat actief tor en gewezen bondscoach (van '63 hij zich nog even fervent in voor worden. Ik heb wel zin in speerwer- tot '70) stopt niet met de opleiding I het welzijn van De Spartaan (Lis- I pen". ADVERTENTIE Leeftijd 15 jaar en ouder. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werk dagen tussen 8.30 en 12.30 en 13.3017.30 uur WITTE SINGEL 1, LEIDEN bij de heer J. Breedeveld.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13