iini van Bracht slaat twee aanvallen koelbloedig af I 'Basketbal heeft mogelijkheden' coebergh trijd om driebandentitel in alle hevigheid ontbrand ïaaktoernooi logovens telt deelnemers complete keukens VANPOLANEN TERUG IN JUDOTEAM... Schaatsploeg terug in 'prima conditie' Attila Ladinsky brak jukbeen coebergh is beste maatjes met up dranken tonic of sodawater Vier ton voor tweekamp Bouman niet naar NAC PAG 17 DECEMBER 1971 PAGINA IJ AALWIJK De strijd om het nationale driebandenkam- nschap de eerste titelstrijd ereklasse in dit seizoen sferen in het Lido te Waalwijk al meteen in alle hevig- ontbrand. De 24-jarige Rini van Bracht, die vorig seizoen kampioenschap voor het eerst, hoewel met moeite, op zijn 1 bracht, heeft op de eerste dag twee gevaarlijke aanval- op zijn topplaats met grote koelbloedigheid afgeslagen, bij bleek duidelijk dat het moreel van de Waalwijkse eta- op het ogenblik een flink stootje kan verdragen. Zijn ertrouwen is na zijn schitterende tweede plaats achter femans in het wereldkampioenschap, begin dit jaar in togen, in niet geringe mate verstevigd. Hij weet nu zo lamerhand dat hij in dit avontuurlijke spel voor niemand uit de weg behoeft te gaan. ■ufcwekkend was de wijze hij gistermiddag in zijn efr- rtij na een stroef begin terug- tegen zijn plaatsgenoot Hen- Ruyter. De Ruyter, die hij vorige titelstrijd de hoogste eer laatste nippertje had ontrukt, bloedige revanche scheen en nemen. Immers Van kwam bijzonder traag uit de ukken en De Ruyter spurtte aar een voorsprong van 24—6 •ntien beurten. Door Piet Kienhuis FERDAM Het 34e Hoog- ïaaktoernooi dat van 10 tol lari in Beverwijk zal worden telt uit 23 landen. Er zal worden in categorie 11 volgens het steem, wat inhoudt dat om otmeesterresultaat te berei- negen punten gescoord moe- den, en voor een meesterre- ten minste zes. In de groot- groep zijn 16 grootmeesters iwoordigd, onder wie negen tonale grootmeesters. Deze Ijn: Paul Benko (VS), Wal- ttwne (Australië)Vlastimil (Tsj), Boris Ivkov (Zsl), lr LJubojevic (Zsl), Lajos (Hong), Wassili Smyslov en Tal (Rus) en Jan Hein (Ned) De zeven grootmees- Antal Adorjam (Hon), Was- on (Rus), Jan Smejkal de Nederlanders Rob Har- ick Langeweg, Hans Ree en iman. eestergroep bestaat eveneens spelers, verdeeld in 10 inter- meesters, twee dandi- sters en vier niet-titelhou- 10 internationale meesters nlarov (Bul), Cortlever (Ned) Wdl), Karaklaic (Zsl), Leh- dl), Ribli (Hon), Van i (Ned), Schmidt (Pol), (Zwi) en Garcia (Cuba). kandidaatgrootmeesters Zuidslaviër Sahovic en de y,bder Scholl, en de vier niet- #^jlers: Cafferty (GB), Den- Krnic (Zsl) en de Neder- Qklaar. amesgroep bestaat uit 12 s. Zeven van hen verwier- Is de internationale meester- anka (Hong), Lazarevic (Z irescu (Roe), Vokralova wtoelovskaja (Rus) en de idsen Heemskerk en Vree- niet-titelhoudsters comple- groep: Erenska (Pol), Jo- [(Zsl) en onze landgenoten Giessen, Jansen en Tim- ADVERTENTIE akt? g® peningstijden dagelijks 19.00-21.00 u zaterdags van 9.30-13.30 u JIMENEXCO ttuwen (LSRG)Van Dalen T. v.d. Loos (HRC), Mulder toenkamp (LSRG), P. v.d. IC). J. Rosman (RCH)Al- teH). v.d. Krans (LSRG). nil '(RCH), Ortwijn (HRC), v (LSRG). Brouwer (RCH). tëRG), Boegschoten (RCH) -De Australische tennis- Roche heeft na een cpera- "tennisarm" de tral- f hervat. De titelverdediger zegevierde ech ter toch: met 6054 en het zeer re delijke gemiddelde van 0.923. „Mijn zelfverttrouwen was zo groot, dat ik geen moment ongerust ben geweest", verklaarde hij na afloop. Daar bij moet ongetwijfeld een geruststel ling zijn geweest dat De Ruyter, zo als gewoonlijk, nogal slordig te werk ging. Hij overlegt lang niet al tijd even nauwkeurig alvorens af te stoten. En hij hield ook de ver dediging niet genoeg gesloten. Enerverend Ook Herman Popeyus moest des avonds, na zich lange tijd in een voorsprong te hebben mo gen verheugen, uiteindelijk „op de streep" de volle winst nog uit han den geven tegen de talentvolle Waal- wijker. Dit was een bijzonder ener verend duel waarin Popeyus, weer eens vlamde als voorheen. Na 47 beurten ging hij vrij comfor tabel voorop met 43—36 maar in vier beurten brandde de titelverdediger, toen los met 15 caraanbolse (5, 7 en 3). waarmee de balans in zijn voor deel doorsloeg met 4754. Popeyus, leek reddeloos verloren, maar hij knokte terug met onder meer een se rie van zeven en kwam weer voor op 5857. Met een carambole verschil, viel tenslotte de winst te beurt aan Van Bracht, nadat Popeyus in de laatste carambole had gefaald op 'n losse bandstoot. De door griep geplaagde Jan Dog gen slaagde er niettemin in, op de been gehouden door penicilline, even eens ongeslagen te blijven. Ook dit maal stribbelde Popeyus lang tegen, maar in de kortste party van de dag (61 beurten) zegevierde de he vig transpirerende Doggen met 6045. Hennie de Ruyter was des avonds de klap die Van Bracht hem had bezorgd nog niet te boven. Hoe wel de zieke Doggen zeker niet sterk speelde, kon deze gemakkelijk van zijn tegenstander weglopen (4124). De Ruyter werkte zijn achterstand tegen het eind toch nog weg tot op een carambole, maar Doggen sleep te de winst in de wacht met 6056. hoewel in 93 beurten. Gevaarlijke man in dit toernooi zou ook wel eens de kleine Tiest Brosens kunnen worden. De Bredase caféhouder heeft intensief getraind en is uit de voorwedstrijden opgedo ken met een hoog algemeen gemid delde van 1.119. Van de Rotterdam mer Bert Teegelaar zojuist groot vader geworden ondervond hij echter maar weinig verweer (6035). Piet de Jong wees hij terug met 60—52. Een schone lei op de eerste dag be hield eveneens verrassend de Delfte naar Joop de Wilde, die eerst Piet de Jong terugwees met 6046 en Bert Teegelaar opnieuw duidehjk op een nul hield met 6050. LEIDEN Adri Polanen is weer helemaal terug. De Leidse judoka (derde dan, middengewicht), die ze ven maanden niet. aan wedstryd- sport heeft gedaan als gevolg van een tijdens. de Nederlandse Judokam pioenschappen opgelopen knieblessure zal morgenavond met het Neder lands team uitkomen in de inter land tegen Hongarije. Voor de wed strijd die in sporthal De Vliegermo len in Voorburg zal worden gehou den, is het Nederlands team als volgt samengesteld: Lichtgewicht tot 63 kg.: F. Schil der (Arnhem), half middengewicht tot 70 kg.: L. Heyne (Heerlen), mid dengewicht tot 80 kg.: Van Polanen (Leiden), half zwaargewicht tot 93 kg. A. Weber (Eindhoven), zwaarge wicht boven 93 kg.: H. Kruys (Utrecht) Uitslagen Eerste ronde Popeyus 45 61 6 0.737 Doggen 60 61 6 0.983 De Ruyter 54 65 6 0.830 Van Bracht 60 65 5 0.923 Brosens 60 63 7 0.952 Teegelaar 35 63 4 0.555 De Jong 46 68 3 0.676 De Wilde 60 68 6 0.882 Tweede ronde De Ruyter 56 93 6 0.602 Doggen 60 93 4 0.645 Popeyus 59 68 7 0.867 Van Bracht 60 68 7 0.882 Teegelaar 50 74 3 0.675 De Wilde 60 74 6 0.810 Brosens 60 74 4 0.810 De Jong 53 74 10 0.716 Stand pnt moyenne 1. Van Bracht 4 0.902 2. Brosens 4 0.875 3. De Wilde 4 0.845 4. Doggen 4 0.779 5. Popeyus 0 0.803 6. De Jong 0 0.697 7. De Ruyter 0 0.696 Biljarten Twee Nederlanders zullen deelnemen aan het Europese kampioenschap biljarten, dat van 13 tot en met 16 Januari in Parijs wordt gehouden. Op het programma van dit kampioenschap staan het libre en het ankerkader 47/2. De Nederland se vertegenwoordigers zijn de NiJ- megenaar Wim Steures, de neef van Tini Wijnen, en de 17-jarige Braban der Chris van der Smissen. Rini van Bracht zelfvertrouwen verstevigd Jan Kodes, de Tsjechische topspe- ler, zal zich pas bij het tenniscircus van de Texaanse oliemiljonair La- mar Hunt mogen aansluiten, als de Davis Cup ook voor profspelers wordt opengesteld. Tot zolang geeft de Tsjechische tennisbond geen toe stemming aan Kodes. Schaatsen Tijdens internationa le jeugdwedstrijden in de Russische plaats Kirov is de Nederlandse schaatsenrijder John Olof op de 500 meter als derde geëindigd in 42.4 sec. de overwinning was voor de Rus Nikolai Koezmenko met een tijd van 41.8. AMSTERDAM Een tevre den Leen Pfrommer ls gister middag op Schiphol terugge keerd na een verblijf van tien dagen in het Noorse trainings kamp Hamar met de Neder landse herenkernploeg. Alleen Ard Schenk, die al in Nederland is, ontbrak. „Ik ben heel erg blij dat wij er naar toe zijn gegaan", vertel de trainer Pfrommer bij zijn aankomst. „Het was grandioos. Het ijs was heel goed evenals het weer. Hoewel het een paar dagen erg koud geweest is met temperaturen van 7 tot 15 gra den onder nul, hadden we de laatste dagen temperaturen van 7 tot 15 graden onder nul, had den we de laatste dagen tempe raturen van even onder het vriespunt. Het waaide niet en er was steeds een zonnetje. Het was ideaal weer om te trainen. We hebben per dag ongeveer drie uur op het ijs gestaan en in de morgen natuurlijk een uurtje lopen", aldus trainer Pfrommer. Over de conditie van zijn rijders zei de trainer: „Al leen Ron Nooitgedagt is ziek geweest. De conditie van de an deren is prima. Toen we weg gingen voelde Ron zich eigenlijk al niet goed. Ik hoopte dat het in Hamar wel over zou gaan, maar daar kreeg Ron behoorlijk hoge koorts". Woensdag heeft Ron Nooitgedagt voor het eerst weer een uurtje gelopen. Vol gens trainer Pfrommer ls hij bijna weer de oude. De kernploeg blijft deze week in Nederland. Dit week einde worden in Heerenveen de wedstrijden om de Gouden Schaats gereden. Direct na de kerstdagen gaat de ploeg naar Davos, waar de rijders zich op nieuw tien dagen gaan voorbe reiden op de Nederlandse kam pioenschappen. ROTTERDAM Attila Ladinsky zal waarschijnlijk eerder kunnen spelen dan aanvankelijk werd verwacht. De operatie van gisteren wees uit, dat de Hongaar woensdagavond in het oefenduel tegen Haarlem niet zijn kaak maar een Jukbeen heeft gebroken. Feijenoord rekent erop, dat Ladins ky na de Kerst alweer licht kan gaan trainen en men heeft goede hoop, dat de ongelukkige debutant over drie A vier weken speelt. ADVERTENTIE Neem de proef maar op de som: Bij 2 literflessen Coebergh bes senjenever - van bovenstebeste bessen - krijgt u een fraai long drinkglas cadeau, 'n Scheutje Coebergh beste bessen met Seven Up, tonic of sodawater - en als u wilt een blokje ijs - maakt de feestdagen nóg feestelijker! HELE LITERFLES Slechts één Leidenaarin Oranje-selectie van nieuwe bondscoach René Mol: Pieter van Tuyll AMSTERDAM/LEIDEN René Mol, de Belgische coach van het Nederlands basketbalteam, heeft voorlopig twintig spelers geselecteerd voor het pré-Olympische toernooi, dat van 1 tot 13 mei in verschillende steden in Nederland wordt ge houden. Tot de Oranje-selectie behoort slechts één „Leide naar": Pieter van Tuyll, die vorige week van Bona Stars toe stemming kreeg om voor het Delftse Factotum/Punch te gaan spelen. De tweede Leidse kandidaat, Harry Stol, heeft voor de uitnodiging bedankt. De Bona-speler heeft zich wegens zijn studie (TH Delft) teruggetrokken. De door Mol gekozen groep be staat uit: Boot (Fiat Stars); Van Tuyll van Serooskerken, Van Hei eteren en Sikking (Punch); Aker boom, Kip, Schreur, Schappert, Om bre, Kales en Vrolijk (Levi's) Leyssner en Tuinstra (MES); Dek ker, van Willigen, Ruud en Hugo Hatrrewyn (TRZ) Heeren (EBBC); Van Rijseweijk (Landlust) en Ne- derhoed (Donar). Geprobeerd wordt de groep uit te breiden met Van Woerkom (Punch) en Franke (Levi's). Niet beschikbaar zijn Loor- bach. Pastor en Stol. De ploeg zal van 22 maart tot 30 april een voor Nederlandse begrippen byzonder zwaar trainingsprogram ma afwerken. Op het schema staan in die periode vijf driedaagse trai- ningsweekeinden plus nog eens vijf midweekse tr ainingsdagenGe streefd wordt in de weekeinden de oefenwedstrijden te spelen. Daar voor zijn contacten gelegd met Oos tenrijk, Hongarije, Turkije en West- Duitsland. Nederland heeft ook ingeschreven, voor een internationaal toernooi van 12 tot 16 april in Sofia. Het spelen van Nederland in de Bulgaarse hoofd stad is echter nog niet zeker. De vraag is namelijk of de Nederlandse inschrijving zal worden aanvaard. Zeventien Europese landen hebben ingeschreven voor het Olympische kwalificatietoernooi, voor slechts twee ploegen zal de weg naar Mlin- ohen worden vrijgemaakt. De ploe gen die zich niet plaatsen, zullen via een laatste toernooi, kort voor de Spelen, met vertegenwoordigers van de andere continenten in Augs burg nog eens kunnen spelen om twee plaatsen in het Olympische einditoeirnooi. De zeventien landen spelen in Nederland volgens dit schema: Groep A (Groningen of Hengelo): Polen, Spanje, Hongarije en Groot- BritJtannlë. Groep B (Arnhem) Ita lië, Frankrijk, Griekenland en De nemarken. Groep C (Eindhoven of Heerlen)Bulgarije, Turkije, Oos tenrijk, Ierland en Zweden. Groep D: (Haarlem)Tsjechoslowakije Bel gië, Nederland en Albanië. De nummers één en twee uit de groepen gaan over naar de eindron de, die van zeven tot dertien mei in Amsterdam wordt gehouden. Het Nederlands Olympisch Comité heeft bepaald dat Nederland zal mogen deelnemen aan het kwalificatietoer nooi van Augsburg wanneer de ploeg in Nederland zich niet plaatst, maar wél de finalegroep haalt en daarin de derde of vierde plaats be zet. Wat betreft de sportieve moge lijkheden is coach René Mol rede lijk optimistisch. "Door een goed samenspel tussen bond en verenigin gen hebben wij de beschikking over vrijwel alle topspelers. Men is ac- coord met ons voorbereidingsschema. Nu Nederland organisator van het toernooi is, hebben we sportief be paalde verplichtingen en een plaats bij de laatste acht zou bewijzen dat er het laatste jaar vooruitgang ls geboekt. De sleutel wedstrijd in onze groep is de derby tegen Bel gië, een wedstryd die Nederland nog nooit heeft gewonnen". Mol, die vroeger coach van Belgie is geweest voegde er lachend aan toe: "Ik kan in ieder geval zeggen de derby als coach nog nooit te hebben verloren en dat wil Ik graag volhouden". "Het trainingsprogramma is reël", stelde Mol verder. "Wanneer de opzet in zijn geheel zou kunnen worden afgewerkt volgens onze plan nen, hebben wij werkelijk mogelijk heden. Uit de groep van tot nu toe twintig spelers zullen er uiteindelijk twaalf overblijven en in die ploeg zal een betere verdeling tussen de echte aanvallers en de spelopbou- In Amsterdam: wers zyn d<an op dit moment. Hoe in tensief wij ons ook voorbereiden op het toernooi, het blijft altijd een training op een andere, op een klei nere. schaal dan in de Oost-Euro- pese landen mogelijk ls. Tekenend op dit gebied is dat verschillende landen uit Oost-Europa hun ploe gen uit de toernooien om de Europe se bekers hebben teruggetrokken, met het oog op de Olympische Spelen. Mol is echter met het oog op de Olympische Spelen blij dat Flamin go's, door het terugtrekken van Akademic Sofia nog meedraait in de Europese competitie. Voor Fla mingo's en met name voor een Jon ge speler als Akerboom is het gewel dig dat mende kanskrilgt tegentop- ploegen als Ignis Varese en Real Madrid internationale ervaring en hardheid op te doen. Basketbal in Nederland heeft mogelijkheden. In mijn Belgische tijd heb ik altijd met bewondering gekeken naar de enorme inzet van het Nederland se team. Wij moeten nu de gelegen heid grijpen van de ontwikkeling van onze sport in Nederland, waar een Jong en dynamisch publiek zijn belangstelling toont, en dit stimule ren". Max Euwe AMSTERDAM Amsterdam zal nog een paar weken geduld moeten oefenen om te weten of de vier ton pryzengeld, die opgetast ligt, uitda ger Robert Fischer ertoe zal verlei den de Nederlandse hoofdstad bo venaan zyn referentieiyst te zetten voor de afmaking van de match om het wereldkampioenschap schaken tegen titelhouder Spasski. Fischer zal by het bepalen van zyn voorkeur ongetwyfeld de waardering voor zyn abstracte denkconstructies willen afmeten aan hetgeen men daar in aardssiyk tegenover stelt. De kans is dan zelfs aanwezig dat hy het hem onwelgevallige Nederlandse klimaat ook voor de duur van de tweekamp tien weken voor lief zal nemen. Aan de overige eisen van de kieskeurige Amerikaan betreffen de het licht, de accommodatie en de onmogeiykheid om "voor te zeggen", kan Nederland voldoen. Overigens heeft, zoals professor dr. M. Euwe gisteren in Amsterdam tydens een persconferentie verklaarde, Amster dam by het bureau van de FIDE we reldschaakbond) zyn kandidatuur nog niet officieel gesteld. Er zyn trouwens in het geheel geen offertes binnengekomen. De diverse geïnte resseerden wachten waarschyniyk tot kort voor de sluitingsdatum van 31 december met het indienen van him voorstellen, aangezien het ge heel het aanzien van een open in- schryving heeft gekregen, waarbU de financiële biedingen doorslagge vend kunnen blyken. "We hopen dus maar dat het Amsterdamse bod van vier ton niet overal bekend wordt, aangezien dan het buitenland waar schyniyk hoger zal gaan". Professor Euwe maakte enkele res tricties op de stelling dat de match naar de meest biedende zal gaan. De Verenigde Staten en Rusland zyn op grond van het reglement uitge sloten. De nieuwe wereld krygt al leen een kans als offertes daarvan belangrijk hoger zyn dan die van Europa. Voor het overige hebben Fi scher en Spaaski de vrije keuze. Al leen ingeval zy het niet eens kunnen worden, heeft prof. Euwe als presi dent van de FIDE het recht te be palen waar de tweekamp plaatsvind. Tot op dit moment hebben Am sterdam, Zuid-Slavië, Montreal, Lux emburg, Zwitserland en Rio de Ja neiro biyk van belangstelling gege ven. "Deze match is natuurlyk een grote propaganda voor het schaken", aldus prof. Euwe, waarby zo voeg de hy er gekscherend aan toe "wy de kans op de koop toe nemen dat Fischer wereldkampioen wordt. Als hy het eenmaal ls zal hy wel eisen stellen. Maar dan ben ik net vertrokken. Daar krygt myn opvol ger dan mee te maken". Wat de schaakwereld dan te wach ten staat, kan verduidelykt worden met een voorbeeld: nu vraagt Fischer als startgeld by een tournooi zo'n slordige vyfduizend dollar. Eenmaal in het bezit van de titel zal het wel het dubbele worden. Er ls momenteel ook een tweekamp in de maak tussen de Nederlandse kampioen Hans Ree en oud-wereld kampioen Michael Tal. Prof. Euwe onthulde, dat een sponsor bereid is gevonden deze tweekamp in Amster dam te organiseren. Het zal een match van tien par tyen moeten worden. Tal voelt ervoor, de Russische schaakbond heeft geen bezwaar en Ree is er mee ingenomen. De enige moeiiykheid die nog resteert is het vaststellen van de datum. Wellicht wordt het maort. Maar als dat voor Ree bezwaarlyk zal biyken zo tussen het Hoogoven toernooi en hét Nederlands kam pioenschap in denkt men aan september-oktober. DRECHT Chris Bouman mag dan met NAC tot een akkoord zijn ge komen, de DFC-splts zal naar alle waarschijnlijheld voorlopig niet voor de Bredase formatie uitkomen. Het verschil tussen de vraagprijs en hetgeen NAC neer wil tellen ls na melijk zo groot dat de partijen gis teren onverrichterzake uiteen gin gen. Bouman heeft zijn overschrij vingsformulier dus voor niets naar de KNVB opgezonden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11