Lichtpunt ergissing in Ulster: Britten doden jongen 5^ Jonge Olifant: de zachtste. Dierproeven zijn nutteloos lag op Jordaanse ambassadeur Betogers in Zagreb krijgen zestig dagen gevangenis VIJF RESOLUTIES IN VEILIGHEIDSRAAD O LIB» MERIKAANSE GELEERDE OP SYMPOSIUM IN ZWEDEN Bahr krijgt volmacht om Berlijn-akkoord te ondertekenen ACTIE PALES TIJNSE WRAAK- GROEP [PERDAG 16 DECEMBER 1971 BUITENLAND PAGINA 9 Er is waarachtig wel een jonge jenever diezachtisalsfluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeidis. Datmagtoch wel een lichtpunt heten. 'AST (AFP) Het Britse le ft gisteren erkend dat de to de 16-jarige Martin Mac- k wijten is aan een tragische van de betrokken solda- Jongen speelde met zijn broer 1 kameraadjes in het Noord- ierse dorp Coalisland en had een on schuldig plastic geweer bij zich. Een Britse patrouille die passeerde voel de zich kennel.. bedreigd en schoot de Jongen neer. Het leger zegt nu dat de solda ten zich hebben kunnen vergissen, omdat de knapen een spel speelden dat een volmaakte imitatie was van een vluchtpoging. Zij voelden zich bedreigd en schoten. "De soldaten waren er zeker van dat het een echt wapen was", aldus een woordvoerder in Belfast. Het incident heeft tot een krachtig protest geleid van het Noordierse parlementslid in oppositie Austin Currie, een vriend van de familie van hetslachtoffer. Volgens hem was het spel van Martin MacShean di rect geïnspireerd op de recente ont snappingen van IRA-leden uit ge vangenissen of interneringskampen in Noord-Ierland. Currie noemde het ongeval "een afschuwelijke moord". Het ongeval heeft gisteren in Coa lisland geleld tot heftige botsingen, tussen woedende betogers enerzijds, en politie en Britse troepen ander zijds. Ongeveer 100 jongeren beko gelden de politie met stenen en ook Britse militairen kregen letterlijk en figuurlijk van alles naar hun hoofd geslingerd. Met rubberkogels en traangas werden de demonstranten uiteen gedreven. De Britse leger- woordvoerder beantwoordde de kri tiek overigens ook nog met de op merking dat 23.00 uur "wel een beetje laat is om spelletjes te doen". Het ongeval had zich dinsdagavond rond die tijd voorgedaan. BONN (AFP, DPA) Het West- duitse kabinet heeft gisteren staats secretaris Egon Bahr volmacht ver leend tot het ondertekenen van de overeenkomst tussen de Bondsrepu bliek en de DDR over het verkeer naar en van Berlijn. De Oostduitse staatssecretaris Mi chael Kohl komt morgen voor de on dertekening van de vorige week za terdag in Oost-Berlijn geparafeerde overeenkomst naar Bonn. Verder heeft het kabinet Bahr ge machtigd de onderhandelingen over een algemeen verkeersverdrag tus sen de twee Duitslanden voort te zetten. Volgens de regeringswoord voerder Riidiger van Wechmar heeft Bahr opdracht dit overleg zo spoedig mogelijk tot een goed einde te bren gen. Het tussen de Westberlijnse Senaat en de DDR bereikte akkoord over bezoeken van Westberlijners aan het oostelijke stadsdeel zal volgende week maandag in Oost-Berlijn wor den ondertekend. Soedanezen in Oeganda De af gelopen dagen is op Oegandees grond gebied hevig gevochten tussen Soe- danese regeringstroepen en leden van de Zuidsoedanese afscheidingsbewe ging. Een Oegandase militaire woord voerder verklaarde dat zijn land „maximaal geweld" zal gebruiken als de Soedanese troepen niet spoedig verdwenen zyn. Zuidsoedanezen die toevlucht hebben gezocht in Oegan da moeten onmiddellijk hun wapens inleveren. Mijnongeluk Drie van tien mijn werkers, dae sinds dinsdag na in storting van een gang van een mijn bij Herten in de Westduitse deel staat Noordrijnland-Westfalen bijna 1000 m onder de grond opgesloten zaten, zijn gisteren gered De andere zeven mijnwerkers zijn dood gebor gen. toria via een testbaan van dier en- experimenten op de consument los gelaten, zo verklaarde dr. Hawning. Maar het resultaat is doorgaans dubieus. Verschillende deelnemers uit andere landen bleken eveneens tot deze conclusie te zijn gekomen. Experimenten, die onafhankelijk, van elkaar werden doorgevoerd, bewezen dat verschillende soorten medicijnen een totaal verschillend effect hadden op het menselijke li chaam, ondanks de veelvou dige dierexperimenten. Hierbij werd onder meer verwezen naar de softenon-tragedie en eigen experi menten van dr. Hawning in sa menwerking met prof. Riba Hill, eveneens uit Texas. Een groot aan tal met misvormd geboren baby's van epileptische moeders, werd ge durende enkele jaren bestudeerd: 124 moeders, samen een controlegroep, vormend, die geen medicijnen gebruikten, kregen allemaal nor maal geschapen kinderen. De groep epileptische moders, die da gelijks goedgekeurde medicijnen slikte, kreeg in 19 van de 20 ge vallen baby's die kleine afwijkin gen hadden bij de geboorte. Aanvankelijk werd verondersteld dat de epileptie hierop enige invloed zou kunnen hebben ge had, maar al snel bleek dat de tot dusver als ongevaarlijk beschouw de medicijnen de schuld van deze misvormingen droegen. Medicijnen dus, benadrukte dr. Hawning, die na enkele duizenden experimenten met dieren waren goedgekeurd en waarvan men verwachtte dat deze geen nadelige erfelijke effec ten zouden hebben. (Van onze wetenschappelijke medewerker) Het is inderdaad zo. dat dier proeven niet voor honderd pro cent zekerheid geven over de veiligheid van geneesmiddelen voor de mens. Maar zij kunnen het risico voor de mens verla gen. Het is ondenkbaar, dat de talloze nuttige geneesmiddelen, waarover de medicus thans be schikt, ontwikkeld zouden zijn uitsluitend door experimenten op mensen. Dergelijke experi menten op mensen zonder voor afgaande dierproeven zouden terecht op fel verzet stuiten doordat zij ontelbare duizenden slachtoffers zouden vergen, tot het nieuwe middel vervolmaakt zou zijn. BELGRADO (Reuter) In Za greb, de hoofdstad van Kroatië, zijn drie mannen veroordeeld tot zestig dagen gevangenisstraf na de ongere geldheden die zich maandagavond op het grootste plein in deze stad heb ben voorgedaan. Het in Belgrado verschijnende blad Nowsti schrijft, dat twee van hen exemplaren van de Zagrebse krant Wjesnik hadden verbrand en de der de president Tito had beledigd. Ze ven mensen kregen zestig gulden boete en acht werden wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Al len behoorden tot de 76 mensen die de politie maandagavond had gear resteerd na demonstraties ten gunste van de leiders van de Kroatische communistische partij die door pre sident Tito tot aftreden gedwongen werden. Volgens berichten uit de Kroati sche havenstad Split zijn twee stu dentenleiders, die een recente sta king van studenten daar hadden ge organiseerd, gearresteerd. Damir Petrits, lid van het bestuur van de Kroatische studentenvereniging, werd maandag aangehouden maar werd na ondervraging vrijgelaten. Ante Stamboek, voorzitter van het bestuur van de studentenvereniging in Split, die enkele dagen geleden zijn functie opgaf, werd dinsdag ge arresteerd. Volgens het Joegoslavische pers bureau Tan Joe is een districtsrecht bank in Split een onderzoek tegen Stanboek begonnen, omdat er "rede lijke verdenking bestaat, dat hij een artikel van het Joegoslavische rechtbank van strafrecht heeft over treden. (Het artikel betreft daden van "vijandelijke propaganda", die gestraft kunnen worden met "zware gevangenisstraffen" tot twaalf Jaar). Aanklager Volgens persberichten uit Zagreb is de openbare aanklager aldaar, Slobodan Boedak, afgetreden na scherpe kritiek van de Joegoslavi sche en Kroatische communistische partijleiders wegens gebrek aan doel matigheid op zijn kantoor. In Zagreb zijn zestien mensen ge arresteerd op beschuldiging van mis daden tegen bevolking en staat, zo schrijft het dagblad Wjesnik. Daar toe behoren vier studentenleiders, organisatoren van de onlangs gehou den studentenstaking in Zagreb, een Journalist van het weekblad Hrwats- ke TJednik, dat het mikpunt was van aanvallen van de communisti sche partij wegens zijn nationalisti sche en chauvinistische opvattingen, en een 25-jarige man, die vijandige propaganda had verspreid. TOCKHOLM „Elke dag wor- er duizenden dieren gebruikt experimenten met medische maar velen zijn er met van overtuigd dat dit door- nutteloos is". Deze opzienba- verklaringen gaf dr. Mar- Hawning uit Texax tijdens, medisch sympo- dat momenteel plaatsvindt, Skokloster n abi j Stook- en zich concentreert op de Hawning vestigde er de op, dat medicamenten die werden op honden, katten en ratten, helemaal niet, zijn als algemeen, aangenomen. Deze medische worden vanuit labora- LONDEN De Jordaanse am bassadeur in Engeland was gister morgen het doelwit van een mislukte aanslag. Een man met een machine geweer richtte vanaf een vluchtheu vel een serie van ongeveer 40 scho ten op de wagen van de ambassa deur. de 36-jarige Zeid al Rifai. De kogels drongen in de zijkant van de Daimler en Rifai werd vrij ernstig in zijn hand getroffen. Gisteravond moest hij een spoedoperatie onder- In Beiroet heeft de extremistische groep „Zwarte September" verklaard verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Het is dezelfde organisatie die ruim twee weken terug de Jor daanse premier Wasfi Tell in Cairo vermoordde. De ambassadeur was onderweg van zijn woning naar de Jordaanse am bassade in de statige Lond'ense wijk Kensington. De aanvaller moet goed op de hoogte zijn geweest van de gewoonten van Rifai, want hij stond precies op de goede plaats toen de Daimler de bocht omdraaide langs de vluchtheuvel heen. Onmiddellijk toen de schoten klonken, trapte de chauffeur van dé ambassadeur, die zelf ongedeerd bleek, op het gas. De schutter, volgens sommige oog getuigen waren het er meer. rende naar een stationair draaiende auto met handlangers. Toen de mannen wegreden, wierp één van hen een papier uit het raam. De politie heeft het in beslag genomen, maar wil de inhoud niet prijsgeven. Gehuurd De auto van de aanvallers was ge huurd bij een garage in centraal- Londen. Onmiddellijk na de aanslag die rond het middaguur plaatshad, werd het toezicht op de luchthavens verscherpt, maar tot nog toe ont breekt elk spoor. De groep „Zwarte September" be staat uit fanatieke Palestijnse guer rillastrijders en werd geformeerd na dat Koning Hoessein via een genade loze actie de burgeroorlog in Jor danië had neergeslagen. Behalve Hoessein behoorde de vermoorde Teil tot de doodsvijanden van „Zwarte September". De ambassadeur in Londen ech ter, nu ruim een jaar op zijn stand plaats had met de anti-guerrilla-po- litiek in Jordanië weinig te maken. Rifai is wel de zoon van een voor malige premier van Jordanië. Hij is zelf meermalen getipt als een moge lijke minister-president en behoort tot de intieme vriendenkring van Koning Hoessein. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gistermiddag Jordanië zijn deernis over het inci dent betoond. Men neemt aan dat Rifai sinds de moord op premier Teil al extra beveiliging van Scotland Yard genoot. kistan geeft er de brui aan YORK (AFP, Reuter) In Bigheidsraad, waarin koerts- wordt gezocht naar een over- ist over een bestand in Voor heeft vanochtend vroeg zijn omst verdaagd totdat de pre vail Pakistan, Jachja Chan, dag om half vijf zijn aange- de toespraak tot het land maten in New York ver- En dat deze toespraak sterke op de gang van zaken in de Eidraad zal hebben. Ie Veiligheidsraad liggen nu soluties op behandeling te d, een Frans-Britse, een Sow- sche, een Syrische, een Pool en Italiaans-Japanse, de Frans-Britse ontwerp-re- wordt het meeste succes ver- De ambassadeurs van beide hebbïn een dag lang beraad- over een tekst die niet door Kjetrussische veto zou worden En en eveneens aanvaardbaar i voor China en de VS. owjetrussische onder-minister litenlandse Zaken, Jacob Ma- Egde dat de resolutie nog on- Ede nadruk legt op het ver- lissen een bestand en een po- fegeling maar hij dreigde niet met een veto. De resoltutie eist van India en Pa kistan „een onmiddellijk en duur zaam bestand en beëindiging van de vijandelijkheden in alle gebieden op het westelijk front". Dat zou in Oost- Pakistan moeten gebeuren, in af wachting van een terugtrekking van troepen. Voorts wordt er bü de beide par tijen op aangedrongen, met spoed een politieke regeling te sluiten, die beantwoordt aan de wensen van de bevolking van Oost-Pakistan. Op alle lidstaten wordt een beroep ge daan "af te zien van alles wat de toestand in Voor-Indië en de inter nationale vrede in gevaar kan bren gen". Pakistan had er al eerder in de Faculteit gesloten De faculteit van letteren en wijsbegeerte van de universiteit van Madrid is gisteren tot nader order gesloten nadat er ge vechten tussen studenten en politie hadden plaatsgevonden. Enkele stu denten werden gearresteerd. De vechtpartijen ontstonden toen in de faculteit affiches werden opgeplakt waarin kritiek werd geleverd op de politie. Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de brui aan gegeven. Delega tieleider minister van Buitenlandse Zaken Ali Bhoeto, zei dat de raad zijn resoluties kon houden, ver scheurde de gestencilde documenten, en verliet met zijn delegatie de ver gaderruimte. MIAMI (DPA) Het Ameri kaanse vrachtschip "Johnny Ex press" is gisteren 80 km voor de Cubaanse kust met machinegewe ren onder vuur genomen door een Cubaanse oorlogsbodem en vervol gens opgebracht. De kapitein meldde over de radio "het dek is een bloed bad. Ik sterf. We hebben doden en gewonden". Er zijn 16 bemanningsle den aan boord van het schip. De "Johnny Express" is het tweede schip van eenzelfde rederij dat bin nen enkele dagen in moeilijkheden raakt met Cubaanse patrouilleboten. Op 7 december namen de Cubanen het zusterschip "Layla Express" in beslag. De rederij is eigendom van een Cu baanse familie, die in de periode voor Castro een belangrijke rol op het eiland speelde en nu In balling schap leeft. Ambassadeur Zeid al-Rifai met vrouw en zoon op een officiële staatsiefoto.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9