w ipusbanen op Rijnsburgerweg in overweging en Levendaal 'Troef' heeft kopzorgen Begroting: weinig of niets Voorbijganger BALLY eidse begrotingsbehandeling duurt voort GOED DAT ER POLITIE IS..? ij tpEBDAG 16 DECEMBER 1971 LEIDEN gfl)EN De behandeling van Leidsc gemeentebegroting is in gang. Gezien alle deining, die ■n was ontstaan over de be- financiële positie, waarin Lei- verkeert, zou men verwachten, JeLeidse bevolking de begrotings- ndeling zou volgen en in elk ge- enig idee zou hebben van de tie, waarin Leiden verkeert. aantal willekeurige wande- op het stadhuisplein overi- wel Leidenaren werd ge- d wat zij er nu precies wel en "van af weten. Het resultaat kan meer teleurstellend genoemd Over het algemeen was de lis miniem. Vfi rij Onbestuurbaar De heer Van Gijn, 23, student in Leiden, wist niet dat op het ogenblik de Leidse begroting wordt behandeld. „De situatie van Leiden schijnt erg beroerd te zijn", zei hij, „ik heb gehoord dat het een onbestuurbare stad aan het worden is". Hij leest geen Leidse kranten, dus ook nooit raadsverslagen. Wel is hij van plan geweest om eens een raads vergadering bij te wonen, maar het is er tot nu toe niet van ge komen. Elk jaar meer Iemand die dagelijks met het stadhuis te maken heeft is de heer Langeveld (74), die auto- en fietsenbewaker is. Uiteraard is het hem wel bekend dat de be groting moet worden behandeld. Over de financiële problemen van Leiden: „Het is ieder jaar een hoop rekenen en ieder jaar meer tekort komen. Ik heb horen pra ten over een tekort van 15 mil joen, kan dat?" Hij leest de raadsverslagen „een heel enkele keer". [eraard kan men aan deze kleine oef niet al te veel conclusies len. Maar het is wel opvallend reinig idee de doorsnee Leide- scbijnt te hebben van zaken ran de kranten al weken vol staan. Ook de bezetting van de Jeke tribune tijdens de raads- ideringen spreekt boekdelen over 1116 iteresse van de bevolking: geen jde drie raadsverslaggevers van 1 krant heeft nog meer dan een of twaalf belangstellenden kun- mtwaren. mi Mevrouio J. van Rossen (70): „De financiële positie van Leiden is misschien niet zo best als je de mensen zo hoort klagen. Maar ik heb zo weinig verstand van dat soort dingen". Raadsverslagen leest zij maar zelden: „Als je er zo weinig verstand van hebt zegt het niet veel. Ik vind dat als het zo slecht gaat, dat er dan maar een andere raad moet komen." Een raadsvergadering heeft zij nog nooit meegemaakt. Geen interesse Mevrouw Dijn (23) wist ook niet dat de begroting op het mo ment behandeld wordt. Ze heeft geen idee of het Leiden wel of niet voor de wind gaat. „Je hebt voor dat soort dingen zo weinig tijd", vindt zij, als huisvrouw ben je toch op de eerste plaats met je gezin bezig". De hele gang van zaken in Leiden interesseert haar bijzonder weinig. Door Bert van Dommelen Uitzondering Toevalligerwijs kwam ook Wil van Rooyen (41 en student) op het Stadhuisplein aanlopen. Van Rooyen is een tijdlang bezig ge weest voor „Leefbaar Leiden". Als tekort op de Leidse begroting geeft hij een bedrag dat ziveeft tussen 10 en 15 miljoen gulden. Hij leest de raadsverslagen heel vaak, „maar", zegt hij, „ik besef dat ik hiermee een uitzondering ben. Ik ga ook vrij veel naar raadsvergaderingen, maar ook hierin vorm ik helaas een uitzon dering". „Bar slecht", weet mevrouw Planje, 27, huisvrouw, van de si tuatie waaïin Leiden verkeert. Hoe slecht precies weet zij niet zo nauwkeurig te vertellen-. „Ik ben niet zo best in het onthouden van die getallen. In elk geval weet ik wel dat het heel wat schijnt te zijn." Af en toe leest zij wel eens raadsverslagen, maar meestal komt het er niet van. „Ik lees liever andere rubrieken"zegt zij. Ook zij heeft nog nooit een raads vergadering bijgewoond. tfoc [DEN CRM, het politiebeleid en het verkeer. Dat waren en de drie zaken waar het om draaide in de Leidse raad. Aalouder mevrouw Den Haan (CRM) had de hele middag om alle vragen over haar portefeuille te beantwoorden. d irak o.m. over zwembad De Zijl: de studie erover is nog ;erond, maar erg optimistisch over de mogelijkheid tot jpende voorzieningen in dit oude bad toonde zij zich niet. Kreatief Sentrum in de Bree-- niet zeggen of dat mogelijk fs. Zij is nu enkele kleinere acti- wees enerzijds op de slechte toestand daargelaten dicht. Dit van 't gebouw, anderzijds op de mo- vc nodig, wil het driemanschap gelijkheid dat enkele lokalen weer voor onderwijs gaan worden benut. Maar zelfs zijn er ideeën om de school om verkeerstechnische rede nen te slopen. ■tta van liet h bezig houdt met de reorga- van het Sentrum, een greep ik kunnen krijgen. De slui- wel enige weken duren, bestemming van de oude aan de Bommarkt 1 staat nog st. Werkmans Wilskracht (on-* eèr) wil er graag repeteren, Het mevrouw Den Haan kon nog 'IDEN Burgemeester Vis gistermiddag even weg uit irot.ingsvergadering van de 'mraad. Op het grote bouw- op de hoek van Oude Siii- Pelikaanstraat sloeg hij de faal voor een nieuwe stu- \flat foto Holvast). De flat zestig meter lang en twaalf hoog. Er komen 545 stu- kamers in. (Foto Holvast) Release krijgt de i die van de gemeente (f 19.000), doch mevrouw Den Haan wilde hier we) de voorwaarde aan verbinden dat de begeleidingscommissie van Release zorg draagt voor de selectie van de medewerkers die hulp bieden en dat de subsidie goeddeels wordt aan gewend om een vaste administratie ve kracht te betalen. Fluor Inzake dé fluoridering van het drinkwater verduidelijkte het PvdA- raadslid Dirks, dat hij over deze zaak geen nieuw inhoudelijk debat wil. Maar wat gebéurt er met het ADVERTENTIE ■Schoenen kei. kenmerk, k<A/a.Citeii van Dalen Donkersiceq 2/ zeven jaar oude raadsbesluit om tot fluoridering over te gaan? De wethouder antwoordde, dat de Leidsche Duinwatermaatsohappij in middels een vergunning tot fluori dering heeft aangevraagd bij So ciale Zaken, voor een nog on langs hernieuwd plan (in verband met de verplichting om ongefluori- deerd water te verstrekken aan de genen die dat wensen). Mevrouw Den Haan schatte het tandartsentekort in Leiden op twee of drie man. Er zijn thans zeventien tandartsen werkzaam in Leiden, waarvan er twaalf uitsluitend voor fondspatiënten. Alle tandartsen kun nen geen patiënten meer aannemen en de wethouder zag ook iet zoveel mpgelijkheden om die situatie te verbeteren. Burgemeester Vis nam het politie beleid voor zijn rekening. De lopen de straatagenten (een wens van me vrouw Geelkerken, prot.-chr.) kunnen er niet komen omdat bij de bereken de sterkte van het politiekorps wordt uitgegaan van gemotoriseerde pa trouilles. 'Schokacties" oftewel stelselma tig hard ingrijpen van de politie op bepaalde (verkeers) knelpunten zag hij in eerste instantie niet zo zit ten omdat dit teveel mankracht vraagt. Met de iets "mildere" ge richte acties is dit niet het geval. Portheine (VVD) en Jonker (PvdA) bleven toch op hun schokactie-idee staan, omdat het publiciteitseffect hiervan groter is. Bus blijft Wethouder Kret kon meedelen, dat gistermiddag in overleg met d'e uni versiteit in principe is- overeengeko men dat de bus die enige maanden op proef heeft gereden tussen station en Leeuwenhoek-complex, blijft ge handhaafd. De grootte van de ge meentelijke bijdrage moet nog wor den uitgezocht. Het idee van een vrije busbaan op het Levendaal en de Rijnsburger weg wildé de wethouder wel in over weging nemen. Het voorstel om van de NZH de instelling van een bejaar dentarief te verlangen bij het verle nen van een gemeentelijke subsidie v'ees hij echter af. Niet omdat het Idee hem niet aanstond, maar om dat men er niets mee zou opschieten als de NZH deze voorwaarde niet wil aanvaarden. Enige opschudding in de raad wek te wethouder Kret met de losse opmerking, dat er allang een studie- ontwerp door provinciale water staat is, waarin de Kanaalweg als 4 baansweg is getekend. Alle bomen zouden dan moeten worden gerooid. De Kanaalweg is een provinciale weg. De parkeerbelasting-gedachte van ADVERTENTIE Moet zo'n jongen van pak weg negentien jaar je een kat geven, Omdat hij toevallig een uniform aan heeft, en jij niet! Ik vroeg: weet jouw moeder wel, dat je in donker nog op straat bent? Twee dagen later is een in sluiper gepakt. Hij had pech gehad: het was geen brigges van vijftig geweest die hem had nagezeten, maar een jónge agent Zo eentje van negen tien. Een deel van de raad, luiste rend naar de beantwoording van hun vragen door de wethouders. Op de voorgrond v.l.n.r. de com munisten mevr. v. d. Blom en Hoeven en de KVP-ers Ham, Cór- nelissens, mej. Van Buel en Dries- sen. (Foto Holvast) het PAK (alle auto's die op de open bare weg staan belasten) nam hij niet over. Er is al een regeling voor, het precariorecht. De raad gaat vanmiddag verder met dé begroting en nogeens extra morgenavond. Vanavond wordt de behandeling van de gewone agenda, waarmee men maandag niet gereed kwam, voortgezet. Raadsleden willen nota werkgelegenheid LEIDEN De raadsleden Van Baaren. Van Aken, Van Dam (allen PvdA) en Cornelissens (KVP) zullen bij de begrotingsbehandeling een voorstel indienen, waarin het colle ge wordt verzocht vóór de volgende b egr ot ingsbeh a nd elfl ng te kom en met een nota inzake de werkgelegen heid. Zij willen hierin behalve de in tergemeentelijke en interregiona le relaties ook de verhouding oplei dingsniveau - werkgelegenheids- patroon betrokken zien. Voorts ligt er een motie ter stem ming van de raadsleden In 't Veld, Van Dam, Van Aken (PvdA), Ham LEIDEN De postduivenvereni ging 'De Rijnklievers' houdt zaterdag en zondag een tentoonstelling (286 duiven) in de kantine van de Touw- fabriek aan de Zijl. Zaterdag kan men er terecht van 's avonds 7 tot 10.30 uur en zondag van 10 tot 5 uur. Op beide dagen houdt ook de postduivenvereniging „De Reisduif", een tentoonstelling in het club gebouw „Morskwartier" een de Lage Morsweg 14. (KVP), mevr. v. d. Blom (CPN) Zunderman (DS'70), Oosterman, (D'66) en WaUe (PSP). Hierin zegt de raad, dat de regering bij het ver schaffen van financiële middelen aan de gemeenten zowel voor de lopende dienst als voor het doen van inves teringen tenminste de door de raad voor de gemeentefinanciën minimaal noodzakelijk geachte bedragen als uitgangspunt neemt. Fancy-fair moet geld in laatje brengen LEIDEN Het vormingscentrum Troef aan de Hogewoerd zit met al lerlei financiële kopzorgen. Om wat geld binnen te laten komen, wordt zaterdag een fancy-fair gehouden. Een fancy-fair betekent: rad van avontuur, grabbelton, ballen gooien enz. Daarnaast is er een kleine vei ling van werk van Bastiaan van Maastrigt. Willem Breddels en delfts blauw. Ook worden er een loterij en Amerikaanse verkopen georganiseerd Muzikale trekpleister deze dag is de folksinger Jan van Rheenen. De fancy-fair van Troef begint zaterdag om elf uur 's morgens en gaat non-stop door tot twaalf urn 's nachts. Leidse Volkshuis In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk spelen zondagmid dag twee popgroepen. Dat zijn de nieuwe Leidse formatie City Blues band (Wim van Dam, Dik Moller, Kees Klauw en Oscar Meyer) en de in de randgemeenten van Leiden opererende band Caesar (Leo Zwart Kees Wolters. Edwin van Scijndel, Eric v. d. Reyden, Wouter van Haaf ten, (van links naar rechts op de foto) Ook in het Volkshuis wordt een loterij gehouden, waarvan de op brengst ten goede komt aan min- dervalide bejaarden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3