Foto's zijn een anker in het verleden Evenementenkalender veer de Randstad RESTORAMA 'In oude ansichten'van Europese Bibliotheek ONDERDAG 16 DECEMBER 1971 ZALTBOMMEL In een naar vervlogen tijden geu- nd Zaltbommel krijgt een idee van de jonge uitgever J. Lissenberg langzaam maar zeker haar beslag. De serie Jn oude ansichten" telt nu zo'n driehonderd vijftig deel- jes. Volgens berekening zal de teller eind volgend jaar in ebuurt van de vijfhonderd blijven staan. at betekent-uitgaande van een [middelde van 100 foto's per eeltje-dat zijn Europese Biblio- |eek tegen die tijd ruw geschat vijfhonderdduizend foto's, prent- ief kaar ten en ansichten van Ne- jrland tussen 1900 en 1920 bin- handbereik heeft gebracht, an documentatie van wezenlijk lang, een anker in het verleden. Directeur J. C. Lissenberg, is net 31 jaar. Toen hij in '63 met zijn vrouw de erkenning van zijn uit geverij door de bus kreeg, was hij de jongste op zijn terrein in Ne derland. De „kleu!r" van zijn te bouwen fonds stond destijds al een grote belangstelling voor historie en topografie wees de boers. Ook naar „In oude ansich- waarvan in '66 de eerste leeltjes verschenen. (Den Briel. lijswijk en Voorburg). Hobby Ik kon mijn hobby uitleven. Het litgesproken karakter van ons onds komt voort uit de belang- telling, die mijn vrouw en ik al or onze erkenning als uitge- •ers deelden. In deze tijden zie Je »k onder de uitgevers blokvor- ning. Maar er blijft ruimte voor jeinere gespecialiseerde ui tg eve- ijen". Boekenkasten in één van de ka mers in het prachtige pand aan de Bommelse Gasthuisstraat - in dit huis toefden eens Karl Marx, Edouard Manet, Frans Liszt en Peter van Anrooy - geven een in druk van de kwaliteitsuitgaven van de Lissenbergs. Zwaartepun ten daarin de reeks "Zaltbommel- se Herdrukken', facsimilé's van zeldzame en belangwekkende wer ken uit vroegere eeuwen en „In oude Ansichten', blikken op de jeugd van onze ouders en grootou ders. Oorspronkelijkheid „Vijf jaar geleden begonnen we ermee. De keuze van de eerste deeltjes werd bepaald door de plaats, waar wij hebben gewoond: 's-Gravenzande. Wij moesten ons richten op de autochtone bevol king. Voor die „oorspronkelijken" waren de prentbriefkaarten en ansichten van waarde". Het probleem voor uitgever Lis senberg, die zijn Europese Biblio theek in 1965 ook erkend zag als boekverkoper, was het afzetgebied voor zijn langwerpig-vierkante boekjes te onderkennen. Hoeveel inwoners van een dorpje zouden de schok der herkenning onder gaan bij het zien van het gefoto grafeerd verleden. Hoe groot moest zijn oplage zijn, Een van de vele duizenden wanneer Schinnen en Wijhe een ansichtkaarten die via de Euro- plaats in de reeks kregen toegewe- pese Bibliotheek aan de vergetel- zen? heid zijn ontrukt. „Hoe ik de oplage bepaal, zeg ik niet. En strikte regel is niet te vinden. Door de ervaring hebben wij Nederland topografisch won derwel leren kennen en kunnen we zo ongeveer nagaan hoe groot de belangstelling zal zijn, we weten ongeveer hoeveel autochto nen er in een plaats wonen. Het zou voor ons natuurlijk erg aardig zijn wanneer er in Den Haag evenveel oorspronkelijke inwoners te vinden zouden zijn als bij voorbeeld in IJsselmuiden". Bronnen De ansichten voor de boekjes ko men van verschillende bronnen. „Het is een kwestie van relaties, van horen zeggen. Soms is er al iemand, die een verzameling van zijn dorpje had aangelegd, vaak ook biedt het gemeentearchief uit komst. Toch zoeken wij nog altijd elders. Bij het Internationaal Prentbriefkaarten Archief in Am sterdam bij voorbeeld. Met grote regelmaat wip ik daar binnen en snuffel de honderden dozen met kaarten door. „De serie is niet opgebouwd uit bestsellers, wij hebben een redelijk constante markt gevonden, maar vaak vragen wij ons af hoe een bepaalde oplage moet worden ge sleten". De Europese Bibliotheek werkt met een deel van de erkende boekhandelaren samen. „U kunt zich wel indenken, dat in de kleinste gehuchten geen boekhan del is, dan schakelen we de plaat selijke kapper of sigarenhandel in In deze lange serie steekt veel idealisme". Juiste naam De schrijvers van de begeleidende teksten zijn uiteenlopende figuren Vaak jarenlange navraag bij de oudste inwoners van een dorp le vert uiteindelijk juiste namen en onderschriften. Na uitgifte vormen de boekjes met een aantal foto's en ansichten, dat varieert tussen de veertig en honderdzestig, een bodemloze bron voor gesprekken. Het zijn spiegels van een oude sa menleving uit een gouden tijd. toen de levens van de dorpsbewo ners nauw met elkaar waren ver- In zijn streven heel Nederland „met oude ansichten af te dek ken" heeft J. C. Lissenberg on langs een oorlog moeten uitvech ten met de concurrentie. D? Twents-Gelderse Uitgeverij van W. G. Witkam uit Enschede bot ste met haar serie vroeger en nu" op de Europese. Strijdtoneel: Borne een kleine plaats benoorden het Twentse Hengelo. Witkam verweet Lissenberg, dat hij twee jaar voor de gelijktijdige uitgiftf van de boekjes niet had gerea geerd op zijn mededeling, dat hij Borne in voorbreiding had. Zijn stelling: „Jullie hebben heel Ne derland, laat mij nu als streekuit- gever Twente en de Gelderse Ach terhoek". Lissenberg stelt daartegenover: „Wij bereiden deze serie Jarenlang voor. Waarom zullen wij onze plannen kenbaar maken. "En over een eventuele afbakening van ter ritoria: „De Shell zegt toch ook niet tegen Esso, kom, jullie zitten in de randstad, laat ons Utrecht De strijd in Borne - die zich mo gelijk elders zal herhalen - werd uitgevochten met prijsverlagingen en aanmerking op eikaars kwali teit. Door het geringe percentage dubbele prentbriefkaarten waaide het gevecht een beetje langs de inwoners zelf. Velen kochten zowel „Borne vroeger en nu" als ook ..Borne in oude ansichten". De serie van de Europese heeft veel weerklank gevonden, bij de bevolking en bij de vroede vade ren. Voor vele kleine plaatsen is het verschijnen van hun deeltje een opmerkelijke gebeurtenis. s „Als wij zelf bij elke officiële overhandiging aanwezig zouden moeten zijn, waren we een groot deel van het jaar kwijt". Dikke plakboeken getuigen van de weerklank in de regionale pers. Inmiddels is J. C. Lissenberg ook gestart in België. Daar heet de serie „In oude prentkaarten" en in het eerste tiental gemeenten was het enthousiasme zo mogelijk nog groter dan binnen onze gren zen. Ook daar leeft de hang naar het verleden, waarop de jonge Lissenberg vijf jaa.r geleden spe culeerde. Zijn boeken ansichten, foto's en prentbriefkaarten rakelen het smeulend geheugen van de dorpeling weer op. - AMSTERDAM Stadsschouwburg: 18 dec. 20.15. dec. 13.30 en 20.15 uur Amster- ims Toneel: "Een blijde gebeur - ;nis" van Slawomir Mrozek, 21 lec. 20.15 uur Nieuw Rotterdams toneel "Rinkelrooien" van Eric Ichneide'r, 23 t/m 30 dec. 20.15 uur Imsterdams Toneel: "Een blijde ebeurtenis" van Slawomir Mro- ik. Carré: t/m 29 jan. dag. beh. 24 a 31 dec: 20.15 uur, 26 dec. ook uur "En nu naar bed" muzikale wnedie van Annie M. G. Schmidt Harry Bannink met Mary Dres- elhuys, Conny Stuart, Frans Hal ma, Jenny Arean, John Koch, larin Larsen, Hein Boele e.v.a. De Kleine Komedie: t/m 19 dec. ag 20.15 uur. Zuidelijk Toneel Glo- e "Een vijand van het volk", bitte- i comedie van Hendrik Ibsen, 20 lm 30 dec. beh. 24 dec. 20.15 uur. uidelijk Toneel Globe met "De Fi- introop" van Christopher Hamp- Nieuwe de la Mar-theater: t/m 1 jan. dag. beh. 24 en 31 dec. 20.15 ur Fons Jansen met zijn nieuwe abaretprogramma "Kwartetten" Theater De Brakke: 17 t/m 30 sc. (beh. zo en 24, 25, 26 dec) 130 uur Nieuwe Komedie met Geen bacchanalen" van de beken.- schrijfster Hella Haasse. Het tuk speelt op een moderne scho olgemeenschap waar de leerlingei etrokken raken bij een autoritei enconflict. MedespelendenInek i. Dore Smit, Niek Panera:- ohan Sirag, Wim de Haas, Rober teger en Ad Fernhout. Shaffy Theater: t/m 31 dec (beh en ma, 24, 25, 26 dec) 20.30 uu: 'abaret "Neerlands Hoop in Pana met Bram Vermeulen ei teek de Jonge, 17, 18 dec. 24 uu- ty-out van het nieuwe program 3a van Will Spoor. 18 dec. 21.3 Shaffy-concert door het Res: tatieorkest met gasten. Theater Tingel Tangel: dag beh ia. en 31 dec. 20.30 uur Cabare Waartoe, waarheen" met Sieto ei larijke Hoving en Rob de Nijs. Theater-restaurant De Kooper Dolendag v.a. 19 uur, beh. ma -abaret rondom Henk Elsink. Concertgebouw: 17 dec. 20.15 uu. Itrechts Symfonie Orkest o.l.v indre Vandernoot m.m.v. Shur; 'aerkassky, piano, 17 dec. 20.1: Amsterdams Strijkkwartet, 11 lec. 15 uur Matinee op de vrij( aterdag: Omroeporkest en Grooi )mroepkoor o.l.v. Edward Downe: v. Shirley Verrett, mezzo-so Taan, 18 dec. 20.30 uitr Ned. Or el Pred. Radio Philharm. Orkest ICOV Excelsior o.l.v. Meinderi loekel. m.m.v. The Riffles, Karii tetar, sopraan, Tony Jaanus Re iel, alt, Reinier Schweppe, tenoi lenk Smit. bas. Leni v.d. Lee. cla leclmbel. Thijs Kramer, orgel, li lec. 11 uur Ardito Kwintet, 21 dec A.15 uur Trio Enesco m.m.v. Ma tence Larrieu. fluit 24 dec. 21 uu: Kerstnachtdienst. 25 dec. 15 uui Radio Philharmonisch Orkest er het Groot Omroepkoor, 26 dec iur Kerstorgelconcert, A. d- Klerk, orgel. Frans Bruggen, blok fluit, 26 dec. 20.15 uur Amsterdam- filharmonisch Orkest. 26 dec 1430 uur George van Ren esse, pia- Tropenmuscum21 uur Wajang voorstelling door de gamelangroep "Pramuda Budaja", 26 dec. 15 uur Mario en Pepe Ramirez, gitaar spel. Prinsessekerk: 15 uur 25 dec. Kerstzangdienst mm.v. Piet van Egmond, orgel. Stedelijk Museum: t/m 19 dec. Evert Strobos, environment, t/m 26 dec. Gerrit Benner, schilderij en, gouaches, en tekeningen, t/m 9 Jan. Gerrit Rietveld, architect en ontwerper, J. J. Schoonhoven, teke ningen. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 17 dec 20.15 uur Nieuw Rotterdams To neel brengt Eric Schneiders "Rin kelrooien" met Jan Teulings, Lies Franken, Johan Ooms, Marijke Merckens, Bas ten Batenburg, Sa- cha Bulthuis, Jules Royaards en Josephine van Gasteren, 18, 26 dec. 20.15 uur NRT speelt John Gay's "De Bedelaarsopera" met Eric Schneider. Piet Lutz, Steye van Brandenberg, Georgette Hagen doorn, Annet Nieuwenhuyzen, Ma rijke Merckens. Johan Ooms, Cocki Boonstra. Sacha Bulthuis en Frans Zuidinga 19 dec. 20.15 uur uur Op voering van Curth Flatows blijspel "Het geld ligt op de bank" met Bob de Lange, 21, 22, 23 dec. Nieuw Rotterdams Toneel met "De hippe vogels van Bikini", een brok to taaltheater over zaken, die mo menteel van levensbelang zijn on der regie van de auteur: in de hoofdrollen Martine Crefcoeur en Annet Nieuwenhuyzen. De Doelen: 18 dec. 20.15 uur Or gelconcert m.m.v. Arie J. Keijzer (Bachcyclus)19 dec. 11 uur "Drie eeuwen muziekgeschiedenis", v een ochtend met Saint Saens m.m.v. leden van het Danzi Kwintet, Joke Vermeulen en Jaap Schroder, viool 19 dec. 20.15 uur Kerstmis met John Woodhouse m.m.v. het Rotter dams Operakoor o.l.v. Piet Struyk, Caroline van Hemert, Ronnie To- ber, Marty, Sandra en Andres e.v. a. 21, 22 dec. 20.15 uur Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet m.m.v. Sheila Armstrong, sopraan, Anna Reynolds, alt, Frank Patterson, tenor en Henk Don Quishocking Smit (bas) (kerstpromenadecon- cert) 23 dec. 20 uur Volkskerst zang 24 dec. 20 uur Kerstconcert door het Christelijk Gemengd Koor "Vox Jubilans" oJ.v. Andries Noor- dergraaf m.m.v. Feike Asma, or gel, 26 dec. 14.15 uur Kerstrecita. m.m.v. Stefan Askenase, piano, 26. 27, 28 dec. 20.15 uur Ted a Ted, ca baretprogramma met Ted de Braak en Mieke Bos. Hof plein theater: t/m 2 Jan beh 20, 24, 31 dec. 20.15 uur Het door Annie M. G. Schmidt vertaalde blijspel van Neil Simon "Sex a la meunière" onder regie van Guus Oster, medespelenden Ellen Vogel, Paul Cammermans. Ma'riele Fiolet en Sylvia de Leur. Laurentskerk: 18 dec. 20 uur Weihnachtsoratorium door het Rot terdams Bachorkest de Laurens Cantory en solisten o.l.v. Barend Schuurman, 19 dec, 19 u. Cantate dienst met orgebegeleiding van Joh Th. Lemckert. Ahoy Sportpaleis: t/m 22 dec 20 uur, za en zo ook 16 uur Holiday on Ice. Piccolo-theater: 17 dec. 20.15 uur De toneelgroep Dzjatsh breng! "Leven wij in een doktersstaat?", 18 dec. 20.15 uur Brecht-abend aus der DDR een programma met Wolf Kaiser en Angelica Domrose met muzikale begeleiding door orkest onder leiding van Wolfgang Bayer. LEIDEN Stadsgehoorzaal: 20 dec. 20.15 uur Nederlands Dans Theater, bal letgroep "Mutations" en "Jour naal", 23 dec. 20.15 uur Noordelijk ?hilharmonisch Orkest o.l.v. Char les de Wolff mm.v. het Koor van de Nederlandse Bachvereniging, Wim van Beek, orgel en diverse /ocale solisten (kerstconcert met amenzang). RK Kerk, Oegstgeest: 20 dec. 20 iur Kerstconcert met Caroline Kaart (alt) en Ben Fey (orgel). Dorpshuis Leiderdorp: 26 dec. 14 iur Kindervoorstelling Franklin's Dolle Dwaze Dingenshow. Sted. Museum De Lakenhal: t/m 16 jan ma. t/m za. 10—16 uur, zo. L316 uur. Jan Toorop en Charley Toorop en Edgar Fernhout, schil derijen, ook beeldhouwwerken van lenze Hettema. Rijksmuseum voor Volkenkunde: c/m 12 jan. ma. t/m vr. 917 uur, jo. en fd. 13—17 uur "Tideria" ten- oonstelling over het leven en be- Irijf van een Oostgroenlandse sa- nel eving gedurende vijf eeuwen ot op de dag van vandaag. OEN HAAG Kon. Schouwburg: 17 20.15 uur 9 dec. 14 uur Haagse Comedie met 't Is voorbij" van Edward Albee. vlet o.a. Ida Wasserman, Elisabeth \ndersen, Myra Ward, Eny Meu nier, Gijsbert Tersteeg, Paul Steen bergen en Leo de Hartogh; 18, 19. 24 dec. 20.15 uur Haagse Comedie met "Een blok aan het been" van Georges Feydeau. Met Anne-Wil 31ankers, Eli Blom, Jules Crol- set, Anne-Marie Heyligers, Guido de Moor en Carl van der Plas, 20 dec. 20.15 uur uur, 26 dec. 14 uur Haagse Comedie met "Schakels" van Herman Heijermans. Met o.a Ko van Dijk, Anne-Wil Blankers. Guus Verstraete en Carl van der Plas, 21, 22, 23 dec. 20.15 uur, 25 Fons Jansen dec. 14 uur Haagse Comedie met "Maak mevrouw niet wakker" een komedie van Jean Anouilh. Mede spelenden Elisabeth Andersen. Paul Steenbergen, Trins Snijders. Guido de Moor, Nanni Vermeer. Jules Croiset. Maria Stiegelis, Ge rard de Groot. Marlous Fluitsma, Peter Hoeksema, Anne Oostveen. Roelof den Ambtman en Ellis van den Brink (21, 22 dec. generale re petitie) 26 dec. 20.15 uur Haagse Comedie met "Driekoningenavond' van William Shakespeare. Mede spelenden: Do van Stek, Guido dt Moor, Trins Snijders, Anne-Wi Blankers en Henk van Ulsen. HOT-theater: 17, 18, 19 dec Haagse Comedie met "2 x Woy zeek" van Karl Georg Buchnei Medespelenden: Roelof den Ambt man, Kees Coolen, Hans Croiset Do van Stek en Jaap Wieringa, 2( dec. 20.30 uur Wolf Kaiser en An gelica Domrose met programm; van lyriek, proza en songs vai Bertold Brecht, 25 dec. 20.30 uur Optreden van de Chris Hinze Com bination. Theater Pepijn: dagelijks 20.3( uur Cabaret Don Quishocking me "Waar het valt legt het". Me Georg Groot, Fred Florusse, Jac ques Kloters en Pieter van Empe len (niet op zo. en ma. tot 23 dec) Congresgebouw: 17 dec. 20.15 uui Concertgebouworkest o.l.v. Bernarc Haitink m.m.v. soliste Norma Proctor (mezza-sopraan). Werker van Mahler en Bruckner, 18 dec 20.30 uur Concert door het Resi dentie-Orkest o.l.v. Willem van Ot terloo. Solist Christian Ferras, vi- ooi. Programma Thomas, Tsjai- kowsky, Saint-Saëns en De Falla 25 dec. 15 uur Chopin-recital dooi de pianist Stefan Askenase t.g.v 75ste verjaardag. Zingende Zolder: 17 dec. 20.1: uur Concert door Froukje Gilta> viool) en Rene Rakier (piano). O) deze sonateavond werken van Beet hoven, Janacek. Kox en Poulenc. Kloosterkerk: 17 dec. 2030 UUi Kerstconcert door het Haags Toon kunstkoor m.m.v. het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland en Kees de Wijs, orgel. Solisten: Erica Grefe, sopraan, Rijkje Wolleswinkel (alt), Marius van Altena (tenor) en Hans Zomer (bas), werken van Samuel Scheidt, Marc-Antoine Charpentier en oude Italiaanse muziek. Circustheater: 17 dec. 20.15 uur Het Nationale Ballet m.m.v. Ne derlands Balletorkest o.l.v. Andre Presser. Uitgevoerd worden "La Valse", "Romantique" en de we reldpremières van "La Parole" en "Geverfde vogels". 26 dec. 14 en 20.15 uur Seth Gaai- Diligentia: 17, 18, 21, 22, 23 dec. 20.15 uur Cabaretier Paul van Vliet net zijn one-man-show "Noord- West", een mengeling van nieuwe liedjes, typeringen en karikaturen nm.v. Rob van Kreeveld (piano). Joop Scholten (gitaar), Dick van Japelle (bas) en Hans Beths drums). 19 dec. 11 uur Koffieconcert doo: iet Nederlands Saxofoon Kwartel mm.v. Harry Mooten, accordeon 14.30 uur Pianorecital door Mal colm Frager. Werken van Bach. Weber en Schumann, 20 dec. 20.15 uur Pianorecital door Jean Paul Sevilla. Werken van Dukas, Debus sy en Chopin, 26. dec. 14.30 uur Pianorecital door Daniel Wayen- berg. Werken van Mozart, Schumann en Ravel. Petrakerk: 18 dec. 20 uur Ad- ventsconcert door het Chr. Ge mengd Zangkoor "Vredekoor", het meisjeskoor "Blue White Stars" en net kinderkoor "Irene". Oude Kerk: 18 dec. 20 uur Uit voering van het "Magnificat en vVeihnachtsoratorium" van J. S. lach door de Chr. Oratorium Ver. Scheveningen mm.v. Gewestelijk Orkest Zuid-Holland. Mini-theater De Schuur, Voor schoten: 18 dec. 20 uur Optreden van de Amerikaanse negerzanger Clinton Irving met blues en negro spirituals. theater In de Steeg: 17, 18, 25, 26 dec. 21 uur Cabaret Salvo o.l.v. In ge Tielman met "Dat kan je niet maken". Medewerkenden: Liana Astra. Richard Loskamp, Andre v. d. Berg en Rob Roeleveld, piano, 19 dec. 20.30 uur jjluesavond. ADVERTENTIE Heldere groentesoep 1 Haze-achterbout in rode wijnsaus of: Kalkoen chasseur Brussels lof Compote puree Coup Noël Irish koffie f 18,50. Speciaal kindermenu Beide kerstdagen geopend le kerstdag uitsluitend op reservering. RIJKSSTRAATWEG 324, WASSENAAR TELEFOON 01751—2500 Sandra en Andres

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23