gewelddadigheid in Athene CHU Duitsland ook in beweging over abortus over vraagt om geld voor bedenktijd de kerken KRANTENBEZORGER GEVRAAGD lorales (Nacional) uit veld gestuurd Na "baas-in-eigen-buik" acties Hard?., welnee. Spurs bij laatste acht Voor Huey Newton weer een vrijspraak Haagweg- kwartier heeft ook comité CHRIS BOIJMAN NAAR NAC LEIDSCH DAGBLAD )ERDAG 16 DECEMBER 1971 ;NE In de eerste wedstrijd om de wereldbeker voor tussen Panathinaikos, de vervanger van Ajax, en Na- is de traditie van gewelddadigheid weer eens hoog m. Nadat beide ploegen een technisch redelijk goede lelft hadden gespeeld, werd het spel na de hervatting iwer. In de 60ste minuut culmineerde dit in een zeer -ertreding van de Uruguees Morales tegen Tomaras, «hter van Panathinaikos. Morales schopte de op de iggende Tomaras zó hard tegen de knie, dat deze met •oken knieschijf moest worden weggedragen. Scheids- Neto (Argentinië) stuurde Morales van het veld. Na lent werd de wedstrijd niet rustiger, eerder het tegen- -ide partijen maakten overtreding na overtreding en len de arbiter handenvol werk. ?1 heeft deze eerste ont- le 40.000 toeschouwers in het a-stadion van Piraeus wei- vQor hun geld geboden. Na- rilde anaf het eerste fluit- vertragend als maar mo- i en bleek er alles aan ge- gelijk te spelen. Het gevo'g i aard een constant veldover- se dames (11-11) Roemenië Starrenburgqc De Deense trainer Nielsen was boos: „Het ijpelijk dat beide scheids- niet hebben gezien dat het Roemeense doelpunt ge- trd, nadat met de bal twee jestuit". Kritiek dus op de Iers Houtbraken en Kiel- aantrekkelijke zaal nel Denemarken Roe- 1111 affloten, uemenië een 31 achter - 10 minuten had wegge- en aan beide kanten de ;en zó sterk, dat pas kort Roemenië op 43 kwam. eerste fase na de hervat erden de Balkandames de «ral de doelpunten uit uten van de lange Bai- toonden daarbij klasse: daarna kreeg zij een per- jewaking. Dat haalde het de Roemeense aanval, en bleef hét wapen van idsschot hanteren en de Anne Nielsen (5x) chter elkaar raak: 88 oemenië van doelverdedig- 1de, sorteerde dit geen ef- een break-out en een af- it van Nielsen betekenden straf worp van Soos en it van Baicoianu brach- ilans in evenwicht, maar Christiansen kwam Dene- 11—10 met nog twee mi spelen. De ontgoocheling >rm van het omstre- leense doelpunt: 1111. sland en Joegoslavië zorg- Een anti-climax. De Duitse ren zowel conditioneel als let opgewassen tegen de ehe dames, die de score tot 6—3 bij rust. Het ndelijk 118 voor Joego- wicht van Panathinaikos, c^at voor lopig echter niet verder kwam dan drie hoekschoppen. Vier minuten na het begin van de tweede helft had de stormloop van de Grieken eindelijk succes. Domazos zette goed voor op het hoofd van Fy- lakouris, die met een harde kopstoot scoorde. Nacional reageerde onmid dellijk en schudde de "lethargie" van zich af. Drie minuten later, na een combinatie tussen Cubillas en Espe- rango, schoot Luis Artime van vijf tien meter keihard raak 11. Nacio nal zag in dat er kansen op winst aanwezig waren en ging door met het offensief. In de 59e minuut kwam Artime vrij voor doelman Oikonomo- poulos, maar miste de kans van de Na de verwijdering van Morales (60 min.» zag Nacional geen betere afweer dan om de stelling maar weer in te nemen. Panthinaikos hiocht dus zyn stormloop hervatten, maar het voornamelijk op kracht gebaseerde aanvalspatroon vermocht weinig ver warring te zaaien in de gelederen van Nacional. Kwam er nog eens een kansje voor Panathinaikos, dan faalde men in de afwerking. De tweede wedstrijd tussen beide clubs wordt op 28 december gespeeld in Montevideo. Wethoüder it speelde Japan zonder egen Noorwegen dat een iartij demonstreerde met dset als schutter <9x). De neisjes hadden echter in en Shimada met elk 5 l ook schutters van for- score ging steeds gelijk I idstand 12—12 was logisch 'livond is in Gouda de lie kerstboomverlichting Dat gebeurde na een speling in de toren van inskerk. De grote kerst een geschenk van de fad Kongsberg FC DEN HAAG REDT ZICH (NOG) WEL DEN HAAG Het Haagse ge meentebestuur ziet nog geen aanlei ding voor een regelrecht subsidie in het verwachte exploitatietekort bij de FC Den Haag. De gemeente, zo liet wethouder P Vink de gemeenteraad gisteravond weten, tast op verschillende wijzen nu al diep in de beurs voor de Haagse topclub. En in een tekort aan het eind van dit qua publieke belangstelling nog tegenvallende sei zoen moet de FC Den Haag maar uit eigen reserve voorzien. Alle aan de fusie gekoppelde toe zeggingen van gemeentelijke kant zullen ten volle worden gehonoreerd. Afgezien van de situatie nu die nog helemaal geen reden tot wan hoop geeft en inderdaad als een aan loopperiode moet worden gezien, zal men zich wel moeten beraden over de toekomstige rol van de FC Den Haag in de agglomeratie. Voor een studie daarover wil de wethouder binnenkort een speciale commissie instellen. Andere verzekering van de wet houder voor sport en recreatie: voor zover het er nu uit ziet, wordt de bouw "van het staatscentrum in De Uithof nog niet vertraagd. Het Hokij-idee voor een kunstijs baan op de plaats van het Houtrust- hoofdveld wyst de heer Vink vier kant af. ATHENE In de gebruike lijke persconferentie na afloop van de wedstrijd vijzelde Nacio nal zijn reputatie weer wat op door bij monde van aanvoerder Luis Ubinas mede te delen dat de Uruguese spelers hun premies beschikbaar stelden aan Toma ras, de door Morales geblesseerde speler van Panathinaikos. Trainer Ferenc Puskas van Panathinaikos verklaarde geen spijt te hebben dat hij de wed strijden tegen Nacional had ge accepteerd. "Ik vond het van middag trouwens nogal meeval len met die ruwheid van Na cional. Afgezien van het incident Tomaras-Morales is er niets ge beurd". Puskas vond het jammer dat zijn team de kans op de over winning had laten liggen. "Toen we met een man meer speelden had er moeten worden gescoord. Maar alles is nog filet verloren. Wij gaan naar Montevideo om te winnen". BOKSEN De Mexicaan Jose Napoles heeft in Los Angeles zyn wereldtitel in het weltergewicht met succes verdedigd tegen de Amerikaan Hedgemon Lewis. De tiitelhouder won op punten. Tijdens hetzelfde boksgala behield ook de Mexicaanse wereldkampioen bantamgewicht Ru ben Olivares zijn titel. "Mr. Knock out" versloeg zijn landgenoot Jesus Pimentel. In de elfde ronde gooide diens helper de handdoek in de ring. UEF A-beker BOEKAREST Tottenham Hot spur heeft zich als achtste club ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker De •Londense club versloeg gistermiddag in Boekarest Rapid met 20 door doelpunten van Pearce en Chivers. De eerste wedstrijd was reeds in een zege van 3-D voor de Spurs geëindigd. Er waren in Boekarest 25.000 toeschouwers. De acht clubs die zich hebben ge plaatst voor de kwartfinales, zijn: Juventus (Italië), Wolverhampton Wanderers (Engeland Tottenham Hotspur (Engeland), AC Milan (Ita lië). Ut Arad (Roemenië», Zeljezni- car Serajewo Zuidslavië), Ferenc- varos (Hongarije» en Lierse SK (Bel- gie). dat PSV uitschakelde. De loting voor de kwartfinales van alle Europese bekertoernooien wordt op 12 Januari in Zürich verricht. De tweede wedstrijd tussen Tot tenham Hotspur en Rapid Boeka rest is niet zonder incidenten ge weest. Enkele minuten na het eerste doelpunt van de Spurs beging de ma ker, Jimmy Pearce, een zware over treding tegen de Roemeense ach terspeler Pop. die onmiddellijk wraak nam. De Italiaanse scheids rechter Angonese stuurde beide spe lers uit het veld. Na de treffer van Pearce gooiden de Roemenen alles op de aanval. De gevolgen bleven niet uit. Bij een uit val van Tottenham kon Cordeanu aanvaller Coates nog maar Juist tijdig ten val brengen, zij het wel binnen de lijnen van het strafschop gebied. Martin Peters miste de pe nalty echter. Enkele minuten later werd het wel 2—0 toen Martin Chi vers vanaf de linkervleugel van een afstand van 20 meter opeens in schoot. OAKLAND ReuterOok het derde proces tegen Zwarte-panter- leider Huey Newton in verband met de dood van een Californische poli tieman in 1967 is woensdag met vrij spraak geëindigd. De stemmen van de jury staaktenzes tegen zes, waarop de rechter de aanklacht be treffende doodslag seponeerde. Het recht wordt gedwarsboomd, vond of- ficier van Justitie Jensen. Hy ver klaarde dat Newton opnieuw in staat van beschuldiging zal worden ge steld als nieuw bewijsmateriaal wordt gevonden. Newton, de 29-Jarige "minster van Defensie" van de Zwarte Panters, stond in 1968 terecht wegens moord op de politieman John Frey, die om het leven kwam by een vuurgevecht tussen politiemannen en Panters in I Oakland. Een jury bracht de aan- klacht terug tot doodslag en ver- j klaarde Newton schuldig, maar die uitspraak nietig verklaard daar de rechter ongepaste aanwijzingen aan de Jury zou hebben verstrekt. New ton stond eerder dit Jaar voor de tweede maal terecht. Ook toen staakten de stemmen der Juryleden. De verwoede inspanningen van de Nacional-verdedigers ten spijt verdwijnt de kopbal van Fy- lakouris Panathinaikosin het doel en is het 10. Rechts op de foto de verslagen Nacional-doel man (Van onze correspondent) BONN In Nederland is een dis cussie opgelaaid over een onder werp, dat de Westduitse regering bezighoudt sinds een paar jaar ge leden de hervorming van het stok- koude Pruissische strafrecht ter hand werd genomen. Artikel 218 van het Duitse wetboek van straf recht heeft geen pardon voor enige vorm van zwangerschaps-onderbre- king. Op abortus staat een gevange nisstraf van maximaal vijf jaar. Voor minister van Justitie Gerhard Ja,hn is de aanpassing van dat arti kel aan de maatschappelijke veran deringen. die sinds 1871 hebben plaatsgehad, een moeilijke opdracht. Geschat wordt, dat in de Bondsre publiek per jaar ongeveer een mil- Door Wim Timmers LEIDEN De bewoners van de gemeentewoningen in het Haagweg- kwartier hebben in navolging van Leiden-Noord besloten een wijk- comité op te richten. Het comité, vindt dat het Haagwegkwarfcier door de gemeente onrechtvaardig wordt behandeld. In vergelijking met het woonge not vindt het comité de huren te hoog. Op het gebied van onderhoud spreekt het van verwaarlozing. Het eist op korte termijn een opknap beurt Binnenkort wordt een buurt protestvergadering gehouden. Breda In de laatste uren van de transferperiode kwam NAC rond met DFC-spits Chris Bouman. Over de transfersom kon NAC het overi gens nog niet eens worden met DFC, maar de onderhandelingen worden vandaag voortgezet. De 23- Jarige Bouman weigerde na zes se- miprofjaren aan het begin van dit seizoen een contract bij DFC en speelde tot op heden als amateur bij de Dordtse club. Joen vrouwen abortus plegen. De rijken laten zich keurig desnoods in het buitenland behandelen, de anderen zijn veelal aangewezen op de in dit land nog royaal pracfcise- rende kwakzalvers. In een „Aktion 218" voor het volle dig laten vervallen van het onge lukkige artikel, zijn het laatste jaar overal in de Bondsrepubliek vrou wen de straat opgegaan. Het begon met simpele demonstraties voor het ..Baas in eigen buik" en het uitda gende aangeven van de strafbare handeling. „Ich habe abgetrieben", o.a. door filmgrootheden als Romy Schneider en Senta Berger. In alle grote steden werden tienduizenden adhesiebetuigingen ontvangen. De actie is begeleid met peilingen van de publieke opinie, waaruit bleek dat slechts 4 pet van de Westduitsers artikel 218 onveran derd wil handhaven. Meer dan de helft vindt dat vrouwen het recht moeten hebben te bepalen of een zwangerschap moet worden beëin digd. Maar de praktijk is. dat de vrouwen in wezen nauwelijks mee beslissen over de vernieuwing. De' felste criticus is de machtige rooms-katholieke kerk. In die man nengemeenschap viel al gauw het Jeugd strijdt in Groenoordhal om tennistitels LEIDEN De nationale overdekte jeugdkampioenschappen tennis zul len worden verspeeld in de Leidse Groenoordhal. Aan de wedstrijden, die van 20 tot en met 22 december zullen worden gehouden, zullen on geveer honderd Jeugdtenniss(t)ers deelnemen. De toegang tot de wed strijden aanvang elke dag 11.00 uur is gratis. woord „euthanasie". Vrijwel in het verlengde van de kerk liggen vaak nauwelijks verzwakt de be zwaren der christen-democratische politici. Juristen en medici comple teren de autoriteiten wier stem en invloed voor de regering onvermij delijk zwaarder weegt. Minister Jahn tobt met het pro bleem een nieuw artikel te moeten verkopen, dat ook op de kiezers de indruk maakt een objectieve verbe tering te zijn. Tot tien keer toe ia in zijn departement een nieuw ont werp uitgedokterd. Het elfde ligt thans ter beoordeling bij de deel staatregeringen. Het voorziet in een „indicatieve" vrijgeving van abortus. In het parlement lopen de menin gen sterk uiteen. In Jahns' eigen (sociaal-democratische) fractie be staat bij velen sympathie voor de opvatting van de liberale FDP: zwangerschaps-onderbreking moet in de eerste drie maanden onge straft mogelijk zijn. Dat een artikel van die strekking een meerderheid in het parelement zou krijgen, is eohter vrijwel uitgesloten. Moreel Jahn verdedigt zijn ontwerp echter louter op morele gronden:men mag het wordende leven niet eerst drie maanden elke bescherming ontne men, om vervolgens met zware straffen te dreigen. Hij wenst niet de bewindsman te zijn, die uit gerekend nu het voorkomen van zwangerschap zo gemakkelijk is ge worden de progressieve vernieu wer speelt: „Een maatschappij wordt niet humaan door het feit dat ze een zo groot mogelijk aantal zwangerschapsonderbrekingen aan vaardt". Het nu besproken ontwerp komt grotendeels overeen met voorstellen die door de Duitse maatschappij voor gynaecologie zijn gedaan. Het gaat uit van de strafbaarheid van abortus Voor de illegale helpers blijft de straf ook vijf jaar. Voor een zwangere zelf zou het twee Jaar (of een geldstraf) worden. De rech ter kan echter van straf afzien „als de zwangere uit bijzondere nood heeft gehandeld". Voor dat laatste geeft het ontwer- partikel (dat een omvangrijk geheel wordt» drie indicaties: een medi sche, ter bescherming van de zwan gere vrouw, een Eugenetische voor het geval dat het kind lichamelijk of geestelijk misvormd zou worden geboren (beperkt tot de eerste 20 weken) en een ethische, bijvoor beeld na verkrachting van een min derjarige (gedurende de eerste 12 weken). In al die gevallen zal de arts een door de overheid aangewezen des kundige (een collega) moeten raad plegen. Weigert zo'n deskundige mee te werken, dan kan een vol gende worden ingeschakeld. Zonder overeenstemend besluit van een paar artsen zal echter de ingreep niet mogelijk zijn. Dit heeft onmiddellijk geleid tot opgewonden reacties van de „Aktion 218". Het ontwerp zou het recht van de vrouw op zelfbeschikking niet erkennen. „Als artsen en Juris ten in de toekomst mogen bepalen of abortus is toegestaan, zal het een kwestie van geld blijven". Wat voor kerk en CDU voor het eerst en bruikbare basis voor discussie kan zijn, gaat de liberale politici lang niet ver genoeg Voor de minister ligt de hoop in het. naar men zegt, groeiende inzicht onder zijn partij genoten dat een compromis over het abortusbeleid in deze richting moet worden gezocht. DEN HAAG De CHU heeft tot volgende week de tijd gekregen, uit te maken of zij tegen het losmaken van de financiële banden („zilveren koorde"» tussen staat en kerken blijft. Staatssecretaris Van der Stee (financiën) en minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) keerden zich gisteren beslist tegen de bezwaren die mejuffrouw Haars vorige week had geuit, zo beslist, dat fractielei der Mellema om tijd voor nader be raad binnen de fractie vroeg. De regering wil de zilveren koor de uit de grondwet wippen, want ie dereen is het er over eens dat de bijdrage die het rijk in de trakte menten en pensioenen van een aan tal predikanten, priesters en rabbij nen verleent, niet meer zijn dan een „bizarre relikwie" (zei Van der Stee». Over wat er dan verder gebeuren moet gaan de inzichten uiteen. KVP, CHU en een deel van de PvdA wil len subsidiëring van alle kerken. De regering is daar zeer tegen: „Het godsdienstig leven in strikte zin komt niet in aanmerking voor direc te subsidie", zei de staatssecretaris, „want dan zou de overheid het moe ten beoordelen". Om de directe zielszorg heen zag hij overigens ve le kerkelijke aotiviteiten die wèl voor subsidiëring in aanmering komen. Minister Geertsema verzette zich tegen het o.m. door de CHU ge vraagde uitstel, totdat een concept voor de afkoopwet gereed is. Geert sema vond uitstel al moeilijk aan vaardbaar, zijn grootste bezwaar was „wie steeds uitvoeringswetten in con cept wil zien als er een grondwets wijziging aan de orde is, kan elke al gehele herziening van de grondwet wel uit zijn hoofd zetten". Soeharto naar Frankrijk Presi dent Soeharto heeft een uitnodiging van zijn Franse ambtgenoot Pompi dou aanvaard om volgend jaar een bezoek aan Frankrijk te brengen Soedharmono zei dat de datum van het bezoek later zal worden vastgesteld. Het werd niet bekend of Soeharto tijdens zyn reis ook be zoeken zal afleggen aan andere Eu ropese landen. ADVERTENTIE WITTE SINGEL 1. LEIDEN Leeftijd 15 jaar en ouder. U kunt zich persoonlijk eanmelden op werk dagen tussen 8.30 en 12.30 en 13.3017.30 uur bij de heer J. Breedeveld.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15