WEER VETO MOSKOU INCIDENT OVER CENSUUR OP FRANSE TRI,F,VISIE I Moskou wil Israëliërs op ambassade van Nederland LAGER TARIEF NAAR AMERIKA BRENGT U ZE MAAR TERUG NAAR OMA NEEM GEEN PANTOFFELS MEE UIT OOST-BERLIJN HOE? Een bank ciie'twerkvoorje doet BUITENLAND DINSDAG 14 DE PARIJS (AFP) De Franse staatstelevisie heeft gisteravond haar uitzending: „Met gelijke wapens" moeten staken, nadat de linkse schrijver Maurice Clave! kwaad was weggelopen. Clavel zou met Jean Royer, parlementslid en burge meester van Tours, debatteren over het thema: "De zeden: is de Franse samenleving schuldig?" Midden onder de uitzending stapte hij echter (onder applaus van zijn aanhang) van het podium uit pro test tegen het feit, dat een woord ge schrapt was in het commentaar bij de film die hij gebruikte om zijn standpunt te illustreren. In de film brandmerkte Clavel met zijn gebruikelijke felheid de bourgeoisie en de Franse leiders. Voordat hij de studio verliet riep de schrijver het Franse volk op zijn stem te verheffen "Tegen de cen suur en elke andere vorm van fas cisme". Hij stelde Jean Royer voor het debat toch door te laten gaan. evenwel niet voor de televisie. maar voor "het doet er niet toe welk vrij radiostation". Royer ver klaarde zich na de uitzending be reid, op die uitnodiging in te gaan. De programmaleiders hebben Cla vel oneerlijkheid verweten. Volgens hen had hij iets als een citaat van president Pompidou voorgesteld dat "niet meer was dan zijn interpreta tie van een verklaring van de pre sident van de republiek". Gistermid dag had Clavel volgens de program maleiding geweigerd de bewuste zinsnede te veranderen, waarop be sloten was er maar een woord, te weten "afkeer", uit te schrappen. In het commentaar had de schrijver, herinnerend aan uitlatingen van pre sident Pompidou tegenover een Amerikaanse journaliste, gewag ge maakt van "de afkeer en ergernis van de president jegens het Franse verzet". De programmaleiding zegt nu dat Pompidou in het bewuste in terview, gepubliceerd door de New York Times, zijn afkeer had geuit voor degenen die in deze tijd de ro- mantiek van het verzet culth I Het is onze plicht te voorkomei in de uitzending uitlatingen vo men die „duidelijk onjuist of lj lijk zijn", aldus de makers vu programma. Gaullistische spreken van een "provocatie" de kant van Clavel. ADVERTENTIE BERLIJN Met een paar kinderpantoffels valt de sfeer al te bederven. In Checkpoint Char lie. het meest gebruikte gat in de Berlijnse muur, staat voor mij een Griek wanhopig naar zulk schoeisel te gebaren. Het is zaterdagmiddag. Zojuist is de overeenkomst plechtig gepara feerd die Westberlijners het recht geeft binnenkort 30 dagen per jaar in het oosten op bezoek te gaan. De Griek staat tegenover een zichtbaar verveelde kerel in uni form. De pantoffels zijn een ca deautje voor een dochtertje in West-Berlyn. De geüniformeer de, pistool aan de gordel, rij laarzen tot aan de knieën, heeft daar niets mee te maken. Het is verboden DDR-produkten uit te voeren. De pantoffels moe ten terug. Door Wim Timmers „Ik betaal invoerrechten". „Gaat niet". „Maar dat bestaat toch niet. Hier, u krijgt ze cadeau. Ik moet ze kwijt. Ik moet naar huis". „Ik hoef die pantoffels niet". „Dan sta ik er op uw meerde re te spreken. Misschien dat een officier het belachelijke van de zaak begrijpt". De geüniformeerde verdwijnt. Wie nu en dan door de muur gaat, weet dat elke kans op ver traging van dat proces wordt uitgebuit. Vlak voor het gebouw was de grote lichtkrant nog zichtbaar, die in breedsprakig DDR-jargon meldt dat nu de overeenkomst tot stand is geko men die het reizen van West berlijners naar het oosten ver gemakkelijkt. In het "Huis der ministeries" heeft DDR-staatssecretaris Mi chael Kohl tevreden vastgesteld "dat het tussen de Duitse De mocratische Republiek en de Bondsrepubliek Duitsland moge lijk is, bij constructief gedrag, ook voor gecompliceerde proble men regelingen te vinden die het proces van ontspanning in Euro pa kunnen bevorderen". Het was een feestelijk evene ment. Kohl zittend naast Egon Bahr, voor takken bloeiende Jas mijn. Achter hen, broederlijk aaneengesloten, de delegaties van Oost en West en het was volstrekt onmogelijk vast te stel len waar de oostelijke ophield en de westelijke begon. Alle Duitse ambtenaren zijn even keurig en even plechtig. De geüniformeerde komt al na tien minuten terug en meldt dat er geen officier te vinden is. De Griek lapt zijn familie erbij: het gaat om een cadeautje van oma voor het kleinkind in het westelijke stadsdeel. „Dan brengt u die pantoffels terug naar oma". „Een uur rijden zeker. Het is belachelijk. Ik gooi ze nog lie ver weg". En dat allemaal vanwege twee simpele kinderpantoffels van een foeilelijk DDR-fabrikaat. De Griek staat niets anders te doen dan op zijn schreden terug te ke ren. Terug naar de hoofdstad van de DDR. Ik heb er 's mid dags gegeten in het draaiende restaurant (240 meter hoog) van de fraaie televisietoren. Soljan- ka en een Bulgaarse biefstuk, want hier begint Oost-Europa. Vroeger noemden ze die tele visietoren Ulbrichts waarschu wende wijsvinger. Nu is ze het symbool van de erkende hoofd stad, die bereid is Westberlijnse bezoekers te ontvangen," maar wel beperküigen heeft opgesteld. Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn heeft in een reactie daarop gezegd dat "voor het eerst überhaupt iets positiefs, iets werkzaams tegen de steeds dieper wordende deling van on ze stad" is tot stand gekomen Maar hijzelf is tegelijkertijd "niet tevreden" en Westberlij ners die het wel zijn, vind Je niet gemakkelijk. Dertig dagen per Jaar mogen de Westberlijners. die naar DDR-maatstaven niets op hun kerfstok hebben, dus naar het oosten. Dat is royaal voldoende, want wie wil er 30 dagen per Jaar naar de DDR? Trouwens de familie in het oosten zal er ook gauw genoeg van krijgen als tante Emma om de haverklap op 'n "Kaffeeklatsch' komt ver tellen hoe genoeglijk het weste lijk leven voortrolt. Maar West- Berlijn heeft 25 jaar ervaring met die van "drüben". „Die vin den er wel weer wat op om de zaak kapot te maken". Het Oosten koopt er niets voor, maar dat was ook niet aan de orde. De DDR is door Bonn nog niet erkend, maar wel aanvaard als een soevereine staat en dat het regime in Oost- Berlijn vastbesloten is die staat met muur en prikkeldraad on- Checkpoint Charlie, door- laatsluis tussen twee werel- ij den voor niet-Duitsers. verminderd af te grendelen, kan niet worden verholpen. De invloed is indirect en heeft tijd j nodig. In de top van de televi- j sietoren heb ik tegenover een meisje gezeten dat hoopt op de komst van meer westelijke 1 bands en van meer Westerse muziek in het algemeen. Dat meisje woont in Frank fort, maar dan aan de Oder ver in het oosten. Ze is van haar ouders vervreemd omdat die partijleden zijn en in de socia listische opvoeding hopeloos heb ben gefaald. „Net als ik moet 95 procent van de jongeren er niets van hebben", zegt ze. „Al leen als er dansen is en er bier gedronken kan worden zijn ver gaderingen van de Vrije Duitse Jeugd goed bezocht". Ze praat echter, alle kritiek ten spijt, over problemen die tante Em ma uit West-Berlijn al lang vreemd zijn. Over brigades in fabrieken en over de LPG als ze het boerenbedrijf bedoelt. Die DDR kan zichzelf niet ver oorloven om de westelijke gren zen te openen. Het is nodig ge weest westelijk bezoek minder beperkingen op te leggen en de algemene erkenning zal best volgen. Maar de kerel in uni form blijft noodzakelijk. Hij is geen ideologisch geschoolde slimmerd, maar gewoon die Duitse functionaris die men vroeger ook buiten het rijk zo goed heeft leren kennen en uit stekend past in dit verkrampte communistische regime. Ik heb, toen de Griek verdwe nen was, nog geruime tijd in Checkpoint Charlie gestaan, om dat achter een luikje net zo'n gewapende man zit die blijkbaar iedere keer als ik door de muur kom weer veel plezier beleeft aan mijn paspoort. De Griek is in die tijd niet teruggekomen. Wie neemt in Oost-Berlijn een paar kinderpantoffels aan van een wildvreemde Griek en wel ke verstandige Griek gooit in deze goedbewaakte buurt zo maar een pakketje op straat? Na een dag, waarop ik on danks de regen in Oost-Berlijn een zonnestraaltje meende te ontdekken, waren die pantoffels genoeg om 't optimisme flink te temperen. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Sowjet-Unie heeft gisteravond in samenspel met India voor de derde keer in de Veiligheidsraad het veto uitgesproken over een resolutie, die de strijd in Oost- Pakistan beoogde te beëindigen. De resolutie, die evenals de vorige om terugtrekking van troepen vroeg, werd ingediend door Georges Bush, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Eerder op de avond had de president van de raad, Ismaël Taylor-Camaravan Sierra Leone, een verzoek afgewezen om een ver tegenwoordiger van de nieuw ge vormde regering van Bang la Desj de gelegenheid te geven zich tot de raad te richten. India en de Sowjet-Unie hebben ook bij de vorige zittingen van de Veiligheidsraad geprobeerd een afgevaardigde van die regering te introduceren. Het falen van de resolutie kwam kort nadat bekend werd dat presi dent Nixon nog vóór zijn vertek naar de Azoren. waar hij gesprekken voert met de Franse president Pompidou, persoonlijk opdracht had gegeven tot de verplaatsing van Amerikaanse oorlogsbodems in de richting van de Golf van Bengalen. Onder deze een heden bevindt zich het nucleaire vliegkampschip „Enterprise", dat tot nog toe in de buurt van Vietnam was gesitueerd. De Amerikaanse schepen zouden opdracht hebben op te stomen naar Singapore, om aldaar op nadere opdrachten te wachten. Bewijs Volgens regeringskringen werd deze stap ondernomen omdat de Sowjet- Unie al geruime tijd voorbereidingen heeft getroffen om zijn vloot in de Indische Oceaan te versterken. Als bewijs hiervoor werd aangevoerd, dat een Russisch raketschip zich verle den week uit Wladiwostok naar het zuiden begaf en zich inmiddels bij de Russische vloot heeft aangesloten. Deze vloot wordt geschat op 12 tot 15 schepen i waarvan enkele voor we tenschappelijke doeleinden en 10 nu cleaire onderzeeboten Ook werd in welingelichte kringen in Washington vernomen dat presi dent Nixon en zijn adviseur dr. Henry Kissinger overwogen hebben Pakistan op indirecte manier te voorzien van wapens, ondanks het embargo. Dit zou plaatsvinden door middel van zendingen uit landen die al bevoorraad zijn met Amerikaans müitair materieel. Pakistan zou een aantal van deze landen daarom al hebben gevraagd, met name Jorda nië, Libië, Turkije, Saoedi-Arabië en Perzië. De ministeries van Defensie en van Buitenlandse Zaken in Washington hebben echter geweigerd hierop commentaar te geven. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK iui: GENèVE Zesendertig lucht vaartmaatschappijen die op de Noordatlantische routes vliegen heb ben in Genève overeenstemming be reikt over een pakket van belang rijke lagere tarieven voor het passa giersvervoer, in sommige gevallen wel dertig procent. Een woordvoer der van de International Air Trans port Association (IATA) heeft mee gedeeld dat de nieuwe tarieven op 1 april 1972 in werking treden en gel dig blijven tot 31 maart 1973. De verlagingen zijn bedoeld om de markt voor het toeristische verkeer nieuw leven in te blazen en om pas sagiers terug te lokken van de char termaatschappijen. De nieuwe overeenkomst betreft al le lijndiensten tussen Canada, de Ver enigde Staten, Mexico, Europa, het Midden-Oosten. Afrika en het Indi sche subcontinent. Het jaar is ver deeld in drie reisperioden, te weten een hoogseizoen van drie maanden in de zomer, een „off-season"-perio- de van zes maanden in de winter en een periode van drie maanden tus sen beide seizoenen. Het meest aantrekkelijke van de nieuwe tarievenstructuur is de verla ging van de prijzen voor de normale „economy class" en van de toeristi sche tickets die een bepaalde tijd geldig blijven. Een retour Londen— New York in de „economy class" (laagste klasse) bijvoorbeeld gaat in de winter 404 dollar kosten vergele ken met een huidige prijs van 452 dollar. In het hoogseizoen daarente gen stijgt de prijs Juist van thans 552 tot 556 dollar. Een toeristisch retourticket met een geldigheid van 29 tot 45 dagen op de route LondenNew York gaat in de winter 204 dollar kosten in plaats van 272 en in de zomer 294 in plaats van 332 dollar. Een staakt - het - vuren - resolutie werd enkele dagen geleden al tegen de wil van India met een grote meerderheid van stem men aangenomen door de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties. De Algemene Vergadering Brengt wel de pres- sie met zich mee van een we reldopinie, maar is niet Bevoegd I tot het ondernemen van stap pen in het kader van het hand vest van de volkerenorganisatie. Die Bevoegdheid rust Bij de Veiligheidsraad, waar de grote vijf echter door hun veto-recht resoluties kunnen Blokkeren die aangenomen zijn door de Alge mene Vergadering, omdat daar geen veto gehanteerd kan wor den. Tot de Bevoegdheden van de Vei ligheidsraad Behoort het for meren van een vredesmacht (zoals op Cyprushet uitvaar digen van economische dwang maatregelenhet afBreken van transport- en verbindingslijnen en het verBreken van diploma tieke relaties. Maar deze maat regelen moeten toch nog altijd geratificeerd worden door de leden van de Verenigde Naties. Hasjiesj De douane op het vliegveld van Red Deer, in de Cana dese staat Alberta, heeft gisteren ze ven Amerikanen gearresteerd, die in het bezit waren van 270 kg. has- JoesJ. De hasjiesj die volgens de douane op de zwarte markt 3 mil joen dir. waard is, werd gevonden aan boord van een Amerikaans vliegtuig dat uit Den vei- kwam. Bormann zou in mei 1945 zijn gedood FRANKFORT <AFPi Martin Bormann. Hitiers plaatsvervanger tijdens het nazi-bewind, is naar alle waarschijnlijkheid op 2 mei 1945 in Berlijn overleden, tijdens de intocht van de Russische troepen in de Duit- j se hoofdstad. Tot deze slotsom is de rechter van instructie van de rechtbank te Frankfort, Horst von Glasenapp na een onderzoek van bijna vier Jaar gekomen. Von Glasenapp, die maandag aan de pers de resultaten van zijn naspeuringen heeft, be kendgemaakt, meent, dat alle andere gissingen over het lot van de voor malige rechterhand van Hitier, vol strekt ongegrond zijn. Het voormalige hoofd van de West- duitse inlichtingendienst Reinhard Gehlen, heeft in zijn in oktober ge publiceerde memoires geschreven, dat Bormann een spion is geweest van de Russen en dat hij in 1969 in de Sowjet-Unie is gestorven. Naar aanleiding van deze verklaringen is Gehlen door Von Glasenapp ver hoord. Simon Wiesenthal, de beken de „jager" op nazi-oorlogsmisdadigers is van zijn kant van oordeel, dat de voormalige raadgever van de Führer in Zuid-Amerika woont. TELETYPE —4 Been lichter dan hoofd KAMPALA 'Reuter) De 20-jarige L. Roesoke kwam in het weekeinde een politiebureau in Kampala, de hoofdstad van de Afrikaanse staat Oeganda binnenwandelen, legde een been op de balie en zei dat hij de eigenaar ervan had gedood. Roesoke verklaarde zich nader: „Ik had het hoofd wel willen meebrengen, maar het been is lichter en gemakkelijker te dra gen". Hij werd in arrest gesteld. De vermoorde is een 70-jarige vrouw, die, aldus Roesoke, ver gif had gegeven aan een ander, die Roesoke's meisje had vergif- (Van onze correspondent) JERUZALEM Volgens een be richt van de Russische journalist Victor Louis uit Moskou, dat giste ren in de Israëlische krant "Jediotb Achronot" verscheen, zou het de moeite zijn te overwegen Israëlische functionarissen toe te voegen aan de Nederlandse ambassade in Moskou en Russische functionarissen aan de Finse ambassade in Tel Aviv. Ne derland behartigt de belangen van Israël in Moskou en Finland de Russische belangen in Israël. Volgens Louis kan de staf van de Nederlandse ambassade in Moskou het vele werk veroorzaakt door de talrijke Joodse emigranten naar Is raël niet aan. Bovendien bestaan er veel taalmoeilijkheden, omdat de Ne derlanders het Georgische Jiddisch niet beheersen. Het grootste deel van de emigran ten komt uit Georgië. Volgens Louis bedraagt het aantal Russische Jo den dat nu dagelijks Rusland ver laat 100. Dat aantal kan echter eind van de maand weer afnemen. Over de ongeveer 400 Georgiërs die de wens te kennen hebben gegeven, dat zij naar Rusland willen terugke ren, is volgens Louis nog geen be slissing genomen. Zij zullen echter op vele gebieden privileges krijgen, vooral op het gebied van de huis vesting. Deze repatrianten hebben echter de stroom van aanvragen voor emigratie naar Israël niet beïnvloed. Door Jaap van Wesel Louis gaat vei'der dat „in Moskou al geruime tijd de mening wordt gehoord dat de huidige emigratie de aanwezigheid van enige Israëlische diplomaten op de Nederlandse am bassade nodig maakt, en een aantal Russen op de Finse ambassade in Tel Aviv teneinde in Israël Rusland te vertegenwoordigen. Wie weet", zo vervolgt Louis, „zal binnenkort de telefonist op de Nederlandse ambas sade in Moskou in het Hebreeuws antwoorden: "Ambassade van het Koninkrijk der Nederlanden, sja- lom". Victor Louis wordt als officiële spreekbuis van de Russische rege ring beschouwd. In april bracht hij een bezoek aan Israël voor "medi sche behandelüig" en hij heeft her haaldelijk geschreven over de Israë- lisch-Russische betrekkingen en de mogelijke emigratie van Russische Joden. Tot nu toe bleken Louis' "Journalis tieke primeurs" altijd de voorboden te zijn voor Russische politieke da den. Op het Israëlische ministerie gve rige (nu (nu van buitenlandse zaken vertfcwei ambtenaren dat zij niets Russen hadden vernomen via matieke kanalen. „Als zo'n vojr d< komt. dan zal het bestudeerd den", zo werd medegedeeld. Volgens het ministerie is er F contactoverleg geweest met de100^ derlandse ambassade of het mil rie van Buitenlandse Zaken in11 Haag over deze zaak. Tijdens sprekingen tussen minister vanff tenlandse Zaken Abba Eban Nederlandse collega Schmelzerl rige week in New York is dezef' ook niet aan de orde geweest. slu De Nederlandse ambassa Jongejans bevestigde dat er enkel contact met Israël is ge over mogelijke toevoeging va raëlische diplomaten aan de 1 landse ambassade. Volgens de Jongejans is dit duidelijk een sische proefballon, land verder geheel buiten staal bevestigde- dat de Nederlandse bassade het zeer druk had ra emigratie van Russische "maar door een tekort aan kracht hadden wij ons zo no tot Israël gewend. Dat is geen sische zaak", aldus ambaf Jongejans. In Israël is men van mening Russen er spijt van hebben dt cl in 1967 de diplomatieke betre gen hebben verbroken. Israël op het standpunt dat het de R zijn die de betrekküigen hebben broken en dat het dan ook de sen moeten zijn die, zo zij dat sen, de betrekkingen weer herstellen. Maar het is dui alt dat zo'n stap Israël uiterst zou zijn. Het is opvallend dat de Is J1 sche ambassadeur in Finland, briel Katz, die over enige zijn nieuwe post zal betrekken laatste Israëlische ami Moskou is geweest. Ontkenning® Buitenlandse Zaken dat deze noeming iets met de Russia raëlische betrekkingen te maken den hebben, hebben deze omsta heid niet van betekenis kunnen doen. Het Israëlisch ministerie vanLn tenlandse Zaken onthulde gil ook dat tijdens geheime Rus 00 Israëlische besprekingen in I een mogelijke Israëlische en sche representatie op ambasfcn van derden zou zijn besproken geruime tijd gaan er hardnekkij ruchten dat regelmatig besprek tussen Israëlische en Rus g< functionarissen via Finse bem fc ling hebben plaatsgevonden. tr door ook de benoeming van Kat th ook speciale aandacht heeft gen. igi:

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8