Samenhang ontbreekt in de verlangens van onderwijs sjottge~jonge (S} HARTEVELT J°nge EINDIGT MET KOGEL "Er was geen enkel bewijs" Standpunten in Kamer liggen dicht bij elkaar Wiegel verwijt Van ^Elsen ondergraving van regeerakkoord Donor eiste bloed terug NIET ALLE SURINAMERS WILLEN LOS VANONSLAND Mogelijk een medisch team naar O. Pakistan Winkelier kreeg klap van klant ISDAG 14 DECEMBER 1971' ADVERTENTIE 3MMELOORD Met een gericht iot in een been van de 35-Jarige lurman G.B. heeft een politie- ent gisteren in Harich (Gaaster - id) een einde gemaakt aan een uur durende achtervolging, in Kampen was begonnen. Bij de achtervolging waren twin- ^■1 politieagenten betrokken. Een hen liep daarbij gekneusde Jben od. 4( n Kampen had de uit Hoogeveen :omstige stuurman van de bin- ivaart zijn auto verkeerd ge parkeerd. Vermoedelijk om een bekeuring te ontlopen begon hij aan een spectaculaire dodenrit. Hij negeerde stoplichten, ramde 'n tegemoetkomende auto. reed dwars door een groep schoolkin deren, van wie gelukkig niemand werd gewond en verdween in de richting Kampereiland, achtervolgd door enkele auto's van de Kamper gemeentepolitie. Op de brug die het Kampereiland en de Noordoostpolder verbindt. werden op verzoek van de politie de bomen neergelaten. De vluchtende auto reed echter langs de file wach tende auto's, waarna de brugwach ter uit vrees voor ongelukken ze snel weer ophaalde. Op de weg door de Noordoostpol der bleef de stuurman vrijwel con- stand op de linkerweghelft rijden. Tegemoetkomende auto's konden vaak maar net op tijd de berm in duiken. Bij Lemmer keerde hij op een via duct en reed recht op de hem ach tervolgende politieauto's in. De stuurman botste frontaal tegen een van die auto's, waarbij ook nog een tweede politieauto werd ver nield. Een in de eerste auto zitten de agent werd gewond aan zijn borstkas. De stuurman wist ondanks de bot sing weer te ontkomen en reed in zijn zwaar beschadigde auto terug naar het viaduct. Vandaar racede hij naar Harwich. Een uit zijn auto hangende agent kon daar een van de banden van B.'s auto kapot schie ten. De auto begon te slingeren en schoot een weiland in. De stuurman stapte uit en wachtte de toeschie tende agenten op met een autokrik. Een van de agenten schoot hem daarop in een been. Met een beenbreuk werd de toen tamme stuurman naar het zieken huis in Emmeloord gebracht. De politie heeft de man nog niet kun nen verhoren. VROUW VEROORDEELDE RUSSISCHE JOOD: Groepen en mensen uit het onderwijs hebben geld bij- i eengebracht om via advertenties Kamerleden te zeggen: I VERDEDIG GEEN BEGROTING, VERDEDIG HET ONDERWIJS- Nog nooit heeft de behandeling van de on- derwijsbegroting in de Tweede Kamer zoveel belangstel-1 ling gehad als thans het geval is. De advertenties zijn er! het zoveelste symptoom van; een ander was de chaotische! demonstratie Onderwijsprotest '71 in Utrecht. De grote belangstelling is niet buiten proporties, 's Lands groot ste uitgavenpost (ruim 28 pro cent) heeft recht op navenante aandacht. JAARLEM (ANP) Het g P tweede-kamerlid Van Eisen is g met het ondergraven van de enwerking der regeringspartijen dat is een ernstig feit. Dit zei gis- rond VVD-fractieleider in de (ede Kamer Hans Wiegel op een 1 Knkomst van zijn party in Haar - ölgens Wiegel zou Van Eisen zon- medeweten van zijn fractie heb- meegewerkt aan 't opstellen van motie van De Gaay Fort- (PPR) over de vrijheid van [suiting in het leger, die op 2 ier i de Kamer werd aange- s de heer Van Eisen zo doorgaat, liberale fractievoorzit- l dan zal de bereidheid tot het India laat de Ibbekerk gaan TERDAM Het Nederlandse ihtschip Abbekerk van de Ko- tlijke Nedlloyd in Rotterdam (eft gisteren de Indiase haven Ma- s verlaten en is op weg naar Sin- et schip werd na het uitbreken ie oorlog tussen India en Pakis- door de Indiase autoriteiten tgehouden, omdat een deel van de ling stukgoed en vrachtauto's temd was voor Pakistan, ndia stemde er gisteren in toe dat lading zal worden gelost in Singa- e. Aanvankelijk was geëist dat de ing in Madras moest worden ach- gelaten, voor het schip weg mocht. 49 bemanningsleden, zo heeft de iitein van de Abbekerk per tele- un laten weten, maken het goed. heeft in Madras weinig van de "log gemerkt. steunen van het regeerakkoord spe ciaal ten aanzien van de de fensie 'achteruitgaan. „Het morrelen aan de bouwstenen van het regeer akkoord" noemde de heer Wiegel on aanvaardbaar. Binnenkort komt de begroting van Defensie aan de orde en dan zullen we beter het standpunt, van de KVP leren kennen, zo voeg de het liberale kamerlid er aan toe. Wiegel roerde ook de positie van andere politieke partijen in het par lement aan. De samenwerking van de VVD met DS'70 noemde hij uitste kend. In de ARP wordt naar zijn oordeel uiterst constructief samenge werkt maar bij de CHU lukt dat wat minder. De KVP staat zijns inziens voor eeai moeilijke situatie nu er een nieuwe partijvoorzitter is geko men. Hij heeft zich loyaal tegenover het regeerakkoord opgesteld, aldus de heer Wiegel, maar verder zullen we moeten afwachten. PARAMARIBO (ANP) - Twee broers in Paramaribo kregen het 't afgelopen weekeinde met elkaar aan de stok omdat de ene broer bloed dat hij vroeger eens voor een operatie aan zijn broer had afgestaan, terugeiste. Toen de ex-patiënt zijn jon gere broer duidelijk maakte dat dit moeilijk ging, werd de mens lievende donor zo boos dat hij de bromfiets en de pantalon van zijn broer vernielde. De politie maakte proces-verbaal op tegen de bloeddorstige bloedschenker. Op 18 december a.s. presen teert de TROS het programma „Wilma's kerstdroom", waarin hei zangeresje onder megr te zien is samen met Marco Bakker. De regie van het programma is in handen van René Stokvis. Kunstenaars demonstreren bij woning van Boersma ZEIST (ANP) Een groep beel dende kunstenaars, leden van de BBK, heeft gisteravond gedemon streerd voor de woning van minister Boersma van Sociale Zaken, in Zeist. De demonstranten wensten met deze demonstratie hun ongenoegen tot uitdrukking te brengen tegen de voor de BBK onverteerbare beeldende kunstenaarsregeling van de bewinds man. Volgens de beeldende kunste naarsorganisatie dreigen door deze regeling honderden kunstenaars bro deloos te raken. In de tuin van de woning van de minister werd een pop opgehangen. De demonstratie die om ongeveer half tien begon duurde ongeveer een uur en verliep zonder incidenten. DEN HAAG In de huidige situa tie is Nederland voor Suriname de enige garantie op een menswaardig bestaan. Dat menen een groep Suri- namers van Aziatische afkomst, die gisteren in Den Haag een comité te gen de onafhankelijkheid van Suri name hebben opgericht. Het comité "Anti Onafhankelijkheid Suriname" meent dat het de hoog ste tijd i£ om de stem van de meer derheid van het Surinaamse volk te laten horen. Volgens het comité wil die meerderheid niet onafhankelijk zijn. Door Loek Elfferich De denkfout achter de slagzin Verdedig geen begroting, verdedig het onderwijs, echter is, dat er boven die ruim 28 procent nog al tijd meer geld zou kunnen worden gevonden voor dit, voor dat. Uit iedere aparte sector van het on derwijs worden verlanglijstjes ge presenteerd, die allemaal tonnen of miljoenen zouden vergen indien zij zouden worden gehonoreerd. Uit geen van de sectoren wordt de zaak echter in samenhang bena derd. Niemand heeft trouwens ook maar enigszins een overzicht van het totaal van het onderwijs, noch daargelaten dat men meestal ken nis en visie mist om „de" 28 pro cent te zien in juiste relatie met de economische situatie van het land. Geen verwijt maar een feit. Groot verschil Als vanaf vandaag de onderwijsbe groting in de Tweede Kamer be handeld wordt, zal er ogenschijn lijk groot verschil zijn tussen re geringsgezinde fracties en de op positiepartijen. Wie even verder kijkt dan het uiterlijke spektakel, moet zich echter realiseren dat er slechts incidentele verschillen op detailpunten zijn. De in „progres sieve drie" geconcentreerde opposi tiepartijen bijvoorbeeld zouden, als zij aan de beurt van regeren wa ren geweest, waarschijnlijk met een nauwelijks andere begroting (en met nauwelijks andere ingre pen) zijn gekomen dan de nu re- gerenden hebben gedaan. De opstellers van de advertenties VERDEDIG GEEN BEGROTING. VERDEDIG HET ONDERWIJS kunnen geen onthutsender en tra- gikomsischer ervaring hebben, dan die van de komende dagen, waar in zal blijken dat de slagzin ei genlijk evenzeer slaat op de hou ding van de oppositie. Die hele maal niet geacht hoeft te worden deze begroting te verdedigen, maar het nochthans zy het niet onomwonden zal doen. Amendementen De eind vorige week bekend ge worden amendementen, die de op positie van plan is in te dienen, zijn tekenend. Het betreft intotaai een bedrag aan wijzigingen van ruim 80 miljoen; in de loop van ADVERTENTIE flits beter met BAUER deze week zal blijken dat er nog i 50 miljoen bij komt. Nu is 1301 miljoen op zichzelf beschouwd een geweldige som. maar in verhou- j ding met de 10,5 miljard, die de regering van plan is in 1972 voor het onderwijs uit te geven, is het j volstrekt een peuleschil. By de amendementen valt 't meest op de ruim 30 miljoen voor het aanstellen van 1400 extra-onder- wijzers, die volgens de indieners kunnen worden gevonden in de strijdkrachten. Als er één punt is waarop minister Van Veen (onder- wijs) mogelijk bereid is tot een concessie, dan is het dit. Hij was j het immers zelf die bij het laatse kabinetsberaad voor Prinsjesdag de absolute limiet (400 man vrij j uit dienst) van zijn collega van I defensie wist te doorbreken. Omhoog Misschien zal Van Veen zelfs wel j willen meegaan met het amende ment om 15 miljoen meer uit te trekken voor subsidie van school begeleidingsdiensten. De minister bracht die post al omhoog van 11 op 31 miljoen; bovendien stelt de oppositie zelf 5 van die 15 miljoen afhankelijk van de conjunctuur. Bij de voorgestelde wijzigingen j vallen nog op 9 miljoen om ver- groting van de klassen in het la ger beroepsonderwijs te voorkomen en 10 miljoen meer voor de ryks- universiteit van Groningen, om er de bouw niet te doen stagne ren. Dat laatste is echter geen wezenlijke aanval op de bouwstop van minister De Braauw (weten schappelijk onderwijs), maar een redmiddel voor Groningens toene- j mende werkloosheid. Het totaal aan voorgestelde wijzi- gingen beloopt een bedrag in de orde van grootte van minister Van Veens eigen „nieuwe maatre gelen". Sanering Beide zijden, regerenden en oppo- nerenden, kunnen niet of nauwe- lijs aan de brede massa van het onderwijs duidelijk maken dat de enige mogelijkheid om „het onder wijs te verdedigen" is gelegen in hevige sanering in dat onderwijs. De tijd voor plaatselijke ingrepen is voorbij, de patiiënt is slechts te reden met algehele chirurgie. Er is principiële herziening en eventueel aantasting nodig van allerlei toe standen, die in reeksen van jaren zijn gaan gelden als verworven recht of traditie. Men kan zelfs nietzeggen dat deoelmatigheid moet worden vergroot; die doelmatigheid bestaat nog niet. Ook in nog kort geleden lijkende „rijkere" tijden was er al de noodzaak veel meer te doen met hetzelfde geld. Nederland moet nu in zeer slechte tijden de tomeloze groei van de uitgaven remmen, en door het tegengaan van verspilling toch het rendement en de demo cratisering van het onderwijs be vorderen. Kabinet en oppositie kampen daarbij met de haast onoverkome lijke moeilijkheid dat deze nood zaak juist valt in de lange tijd dat het onderwijs eindelijk brede belangstelling heeft. Deze samen loop van omstandigheden kon niet slechter, want de gegroeide be langstelling heeft nog niet het stadium bereikt dat men rijp is om van de individuele verlanglijs tjes af te stappen en het onder wijs in grote samenhang te be zien. AMSTERDAM Op een soli- dariteitsbij eenkomst voor de Russische Joden spreekt van avond in het RAI-gebouw in Amsterdam de veertigjarige Si ma Kaminski. Zy is de vrouw van de dit jaar in Rusland tot zes jaar dwangarbeid veroordeelde inge nieur Lassal Kaminski. Lassal werd gevonnist tijdens het zo geheten "tweede proces van Leningrad". Hij werd schuldig bevonden aan "zionistische agitatie: het aansporen om naar Israël te emigreren", hoewel de mensen die hij zou hebben aange spoord op de zitting getuigden dat zij zélf de plannen hadden opgevat. Voorts werd hij beschuldigd van aanzetten tot het drukken van anti-Russiscii propaganda materiaal.. Mevrouw Kaminski kwam gis teren op Schiphol aan. "Voor beide beschuldigingen was geen enkel bewijs", zo zegt zy. Sima woont met een van haai twee dochters in Israël. Zij kreeg in oktober toestemmin;- te emigreren. Haar achttien jarige dochter, die getrouwd is, wacht met haar man nog op deze toestemming. Het gezin Kaminski was sa men met acht andere gezinnen in totaal veertig mensen een van de eerste die een ver zoek tot emigratie indienden Zij hadden een brief opgesteld, die secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties by zyn bezoek aan Moskou zou worden aangeboden. De brief was gebaseerd op een brochure die Lassal op een af deling van de Verenigde Naties in Moskou had gevonden. Daar in stond dat ieder mens het recht moet hebben zijn land te verlaten. Lassal werd gearresteerd op de dag dat een koerjer met de brief naar Moskou was vertrok ken. Van de negen mannen uit de acht gezinnen zijn er nu drie in Israël, twee in Lenin grad en vier, onder wie Lassal, zitten in een werkkamp by Po- tam. Sima Kaminski: "Myn man mag eens in de maand twee brieven versturen, een naar mij en een naar zyn moeder. Ik ben er van overtuigd dat hij als hy vrijkomt naar Israël mag gaan". Behalve Sima zullen vanavond in de RAI ondermeer spreken prof. dr. J. Verkuyl, pastoor J M. E. Keet en prof. dr. L. de Jong. DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis bereidt zich voor op de mogelijke uitzending van een genees kundig team voor hulpverlening aan slachtoffers van het conflict tussen India en Pakistan. Het komt daar mee tegemoet aan een oproep van het Internationale Rode Kruis in Genève. Voor de fondsvorming ten behoeve van de bekostiging van deze interna tionale hulpactie heeft het Rode Kruis zijn rampengiro 777 openge steld. Een zending medische hulpgoede ren. ter waarde van ruim drie ton, heeft intussen zijn weg naar Genève al gevonden. Sinds oktober zyn uit Rotterdam bovendien vijf schepen Nederland voor VN-resolutie over Namibië NEW YORK (RTR) Nederland heeft voor de eerste maal besloten voor een VN-resolutie te stemmen waarin Zuid-Afrika's aanwezigheid in, en voortgezette bestuur over. Namibië (Zuidwest-Afrika) als on wettig wordt veroordeeld. De Nederlandse afgevaardigde in de beheerscommissie van de alge mene vergadering, mr. F. H. Piket, verklaarde gisteren dat Nederland, door voor te stemmen, te kennen geeft dat het Zuidafrika's aanwezig heid in Z.W.-Afrika onwettig acht, maar dat dit niet moet worden opge vat als een onderschrijving van alle bepalingen van de resolutie. Vrydag jl. stemde Nederland in de VN-assemblee ook voor de eerste maal voor een resolutie die het recht onderstreepte van de volken van An gola, Mozambique en Guinea-Bissau, vrijelijk hun eigen toekomst te kie zen. vertrokken met Rode Kruis-hulpgoe- deren voor Oostpakistaanse vluchte lingen of Oost-Pakistan zelf. Het Nederlandse Rode Kruis houdt er rekening mee. dat de internatio nale organisatie binnenkort daarwer- kelijk zal vragen personeel voor een medisch team ter beschikking te stellen. Daarom heeft het commando van het Rode Kruis Korps een voorlopige oproep gericht tot artsen, verpleeg kundigen. helpers (-sters) en chauf feurs. ROTTERDAM (ANP) Een 42- jarige winkelier uit de Jonker Frans straat in Rotterdam ls gistermiddag in zijn winkel door een in Parama ribo geboren Rotterdammer neerge slagen. Omstreeks half twee maan dagmiddag kwam de jongeman de winkel binnen, kocht daar iets en vroeg de winkelier hem nog een ander artikel te laten zien. Terwijl de winkelier zich om draaide om naar het magazijn te gaan, kreeg hij van de jongeman een klap met een stuk hout op het hoofd. Toen hij zag dat de winkelier niet buiten bewustzijn raakte, vluchtte de jongen de straat op. De winkelier waarschuwde de politie, die de dader even later in de Oudaenstraat aan hield. De winkelier moest met een zware hoofdwond worden opgenomen in het ziekenhuis. De rechterche van de kinderpolitie vermoedt, dat de Jonge man heeft willen proberen de winke lier van zijn kasgeld te beroven.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7