EIDSOH DAGBLAD ABORTUSWET IS OP KOMST DACCA IN DE TANG vandaag 'Mijn dochter zal hij u gelukkig zijn ifwijkend van het regeerakkoord Kouder LEIDSCH DAGBLAD Studenten betogen in Zagreb DAKLEKKAGE Kramers TMVO TARVO bericht I maart I860 DINSDAG 14 DECEMBER 197! No. 3358! cteur: G Koopman fdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nahezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) DEN HAAG Martha Doherty, het Ierse meisje, dat de vorige maand in Belfast aan een chandpaal werd gebonden, kaalgeschoren en met teer overgoten, omdat zij met een Britse 'oldaat ivilde trouwen kwam gisteren met haar man in Nederland aan. Martha die door de ezers van de Haagsche Courant tot „vrouw van het jaar" werd gekozen brengt op uitnodi ging van deze krant met haaj- echtgenoot de huioelijksreis in Nederland door. Wat verlegen arriveerde zij gisteravond op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. Martha met pruik ivat kouwelijk weggedoken in haar winterjas, haar man, soldaat John Lar- \er, glimlachend in een donker kostuum. „Wij kunnen gewoon niet geloven dat we hier zijn, want zelf hadden we geen geld voor 'en huwelijksreis" zei Martha toen ze onderaan de vliegtuigtrap verrast een boeket bloemen n ontvangst nam. Van Zestienhoven ging het echtpaar naar Den Haag waar John en Mar- ha een wandelingetje in de tuin van het Vredespaleis maakten. Het was een symbolisch )ezoek van het jonge paar: een Iers meisje en een Engelse soldaat, die voor de toekomst niet unders wensen dan vrede DEN HAAG De abortuswet waarvan binnen enkele j weken het ontwerp bij de Tweede Kamer wordt ingediend I zal afwijken van het regeerakkoord. Op het Binnenhof is: de algemene verwachting dat het ontwerp zal worden om-; gebogen in de door het hoofdbestuur van de KoninlijkeJ Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Genees kunst gewenste richting. Dat betekent: géén verplichte raadgeving van een team van medische, psychischeen maatschappelijke deskundigen; de ingreep kan worden verricht door een vrouwenarts of een „gewone" dokter met een aanvullende opleiding, die vooraf zeker met één arts moet hebben overlegd: de abortus heeft plaats in erkende ziekenhuisinrichtingen maar het is niet onmogelijk dat daaronder ook de huidige abortusklinieken vallen. 16 PAGINA'S Het komend ontwerp zou ook re gistratie voorschrijven, wat de patiënt betreft anoniem, wat de arts betreft op naam. De voorschriften over er kenning van de inrichting en regis tratie van de handelwijze op naam van de arts betekent dat een even- 'Komt u mijn katje maar ophalen ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse dierenbescherming heeft na ode tv-uitzending van de AVRO over de katteninfectie gisteravond een reeks recaties binnengekregen. "Komt u mijn katje maar ophalen". Dat was volgens een woordvoerder van de die renbescherming de teneur van de te lefoontjes, die met name afkomstig waren van zwangere vrouwen en mensen met jonge kinderen. Het gevaar, dat katten kunnen op leveren by de verspreiding van toxo plasmoses. een ziekte waarby zich lichamelyke afwykingen zouden voor doen, is de vorige week wereldkundig gemaakt door de Nijmeegse hoogle raar ph)f. Van der Veen. Een andere reactie was: "De men sen trekken zich ook niets aan van de waarschuwing over de schadelyke gevolgen van het roken. Nu het om huisdieren gaat, zyln er opeens een heleboel die hun katje wegdoen". By dierenasiels elders zyn weinig of geen reacties binnengekomen. tuele opneming van abortus in het ziekenfondspakket, administratief mogelijk is. Het socialistische tweede- kamer lid dr. J. Lamberts, die met zijn par- 1 ygenoot H. Roethof een initia tiefwetsontwerp indiende om abor tus te legaliseren geeft als commen taar: „Wat in het wetsontwerp staat is praktisch gelijk aan wat wij willen. Ik begrijp alleen niet dat dingen die al in de praktijk gebeuren nog eens apart in een wet moeten staan. Je trekt op die manier een poli tiek rookgordijn op voor de kiezers, die nu denken dat er iets geweldigs gebeurt. Het is verkeerd, dat de arts niet anoniem blijft bij de registra tie van de abortusgevallen. Ik denk, dat vele artsen daar bezwaar tegen zullen hebben. Het lijkt toch neg op een soort politiecontrole". lilt verwacht van vanavond tot na vond: opklaringen, maar ook daar wat regen. Matige, aan st af en toe krachtige wind zuid en west. Minimumtempe- van 7 graden aan zee tot om riespunt in het binnenland, ia van 9 graden aan zee tot ien in het zuidoosten van het (Opgemaakt om 12.40 uur) 08.41 uur; onder: 16.28 uur op: 06.42 uur; onder 14.20 uur gwater te Katwijk te 01.35 en uur; laagwater te 09.37 en 21.47 WASSENAAR „Wat ik van zo'n moeder denk?" Zelfs voor de onbe kende vrouw, die een vier maanden oude baby in een Wassenaarse ga rage achterliet, wil mevrouw Boree) uit de Eikenhorstlaan geen kwaad woord over de lippen. „Ik wéét het niet. ik heb er niet over nagedacht, ik ben alleen maar Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 29 dec. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder Jostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. dolgelukkig, dat het bij óns is neer gelegd. Ons huwelijk is kinderloo: gebleven, we hebben al een meisjf geadopteerd, en we hadden ons over al laten inschryven voor nog eei kind. En nu dit. Het is een ge schenk uit de hemel." Om half zeven kwam jonkhee- L. C. Boreel met zyn wa gen thuis. De garagedeuren, die hij 's morgens had opengelaten, wa ren nu dicht. Zodra hij de deur had geopend zag hy rechts achterin de garage een bewegende bundel lig gen, gewikkeld in de ruwt dekens, die voor de hond gebruiki plegen te worden. Hij riep zijn vrouw erbij, en op dat moment be gon de baby, die in de dekens was gerold, luidkeels te krijsen. Terwijl zijn vrouw de baby verzorg de en van een hoognodige droge luier voorzag, belde de heer Boreel ae advocaat die by de adoptie van het dochtertje Maggie (3) geholpen had. Deze raadde hem aan zich mei de politie in" verbinding te stellen. „Het is een kerngezond kind, goed verzorgd, en goed in de kleertjes, a) is een deel ervan kennelijk zelfge maakt," zegt mevrouw Boreel. „Ze heeft lichtbruin haar, bruine ogen en is groot voor haar leeftijd, als tenminste de gegevens op het brief je kloppen." Juist daarover heeft de politie nog geen zekerheid. In een witte enve loppe, die bij het kind werd achter gelaten, werd een in het Engels ge steld briefje gevonden, dat in verta ling 'luidt: „Ik weet dat u al n kind hebt geadopteerd en ik ben ervan overtuigd, dat mijn dochter bij u gelukkig zal zijn. Ze werd één augustus geboren en heeft haar eerste inenting gehad." ,Het is de eerste maal. dat we ln Wassenaar met een dergelijke zaak te maken hebben," zegt commissaris G. J. Boven. „Er zyn nog weinig aan wijzingen, al hebben de buren ook om tien over half zes een wagen met brandende lichten voor de wo ning gesignaleerd, die „in de straat niet thuishoorde." „De dokter noemde het kina „westeuropees." maar dat is een rekbaar begrip. Of het kind werke lijk de eerste augustus geboren Is? Het kan een misleidende manoeuvre zijn. En dat Engels? Die paar zin nen zou ook een schooljongen nog wel foutloos kunnen schrijven." De Haagse officier van Justitie, mr. Lulofs, werd ingelicht, evenals de raad voor de kinderbescherming Zaterdagavond werd besloten het kind voorlopig bij het echtpaar Bo reel te laten. De naamgeving geeft mevrouw Boreel geen moeilijkhe den: „We hadden allang afgespro ken, dat we het tweede geadopteer de kindje, als het een meisje was. Stephanie zouden noemen." ZAGREB (AFP) In het centrum van de Joegoslavische stad Zagreb hebben studenten gisteravond solidariteit betuigd met de afgetreden leiders van de communistische partij in Kroatië. Het kwam verscheidene malen tot vechtpartijtjes met de po litie. Nagenoeg de hele partijleiding in Kroatië trok zich zondag terug na er door president Tito van beschul digt te zyn, het ontstaan van een na tionalistische beweging te hebben toegelaten. Mevrouw Milka Planints is maandagavond met algemene stemmen tot voorzitster van de Kroa tische Communistische Partij geko zen. als opvolgster van mevrouw Sawka Sabtsewits-Kutsar. Naast haar werden nog enkele nieuwe be stuursleden gekozen. Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg heeft gemeld dat 76 perso nen tijdens de ongeregeldheden zijn gearresteerd, en dat verscheidene po litiemannen en „oproerkraaiers" lichte verwondingen hebben opgelo pen. De voorzitter van de Kroatische stu dentenvereniging, Ante Paradzik, heeft zich volgens een ander be richt van Tanjoeg bij de politie ge meld. Er was een arrestatiebe vel tegen hem uitgevaardigd wegens het aansporen tot "een anticonstitio- nele en gewelddadige wijziging van het sociale en politieke stelsel" en tot omverwerping van de gevestig de macht. Zondag waren al drie stu dentenleiders en nog ongeveer tien studenten in hechtenis gesteld. Shane Gould was vorig jaar nog een "naamloos" Australisch schoolmeisje. Maar in 1970 be goai de "Gould-rush". In één jaar tyd verzamelde de vyttien- jarige zwemster vijf wereldre cords op de vrye slag PAGINA 9 "Mouth en McNeal" een Haar lems duo, dat plotseling door schoot op het muzikale glibber- pad PAGINA 5 Verlangens onderwijswereld han gen als los zand aan elkaar PAGINA 7 Neem geen pantoffels mee uit Oost-Berlijn PAGINA 9 De Leidse raad praatte weer heel lang LEIDSE PAGINA "Vaste klant" belooft kanton rechter beterschap PAGINA 11 Kwastreyli dicht goten, daken, Jaren lang. Franco 5 kg. v. 5 m2. 16,95. Bel DEJOBO Sloten, tel. 020-128427 SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwyi wacht. HERENHAKKEN, enorm sterk, 3,95 p.p. Ook donderdagsavonds en 's zaterdags geopend. KOREVAARSTRAAT 17 LEIDEN AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA waarom juist moutbrood? ..Joch wel duidelijk een kostelijk natuurprodukt! pak het, dat gulle goede DACCA/NIEUW DELHI (Reuter, AP) Ongeveer 50.000 Pakis taanse militairen, de totale be volking en buitenlanders zitten als ratten in de val nu de stad bin nen het bereik van de Indiase ar tillerie is komen te liggen, die de stad op negen kilometer is gena derd. De Indiase troepen hebben de stad nu aan twee kanten in een tang en zijn bezig de ring te sluiten. Verwacht wordt dat dat binnen 24 uur gebeurd zal zijn. De Indiase staf chef generaal Sam Maneksjaw heeft voor de derde maal binnen een week een beroep gedaan op de Pakistaanse legerlei ding om zich over te geven om nutteloos bloedvergieten onder de militaire en burgerbevolking te voorkomen. India heeft gisteren opnieuw lucht landingstroepen neergelaten in de omgeving van de stad. De recht streekse aanval op Dacca wordt binnen 48 uur verwacht. De Pa kistaanse troepen zouden zich voorbereiden op straatgevechten. Generaal Amir Chan Niazi, de be velhebber van de Pakistaanse troe pen in Bangla Desj heeft gezegd dat zijn leger zich niet zal overge ven en tot de laatste man zal strijden. Vanwege de snelle op eenvolging van gebeurtenissen in Oost-Pakistan kunnen geen po gingen meer worden ondernomen de achtergebleven buitenlanders (ongeveer 140 mensen) te evacue ren. China In verband met geruchten over een Chines interventie in het Pakis- taans-Indiase conflict heeft een woordvoerder in Nieuw Delhi toe gegeven op de hoogte te zijn van Chinese troepenverplaatsingen. De nieuwe Pakistaanse premier Amin, heeft de laatste dagen druk ge confereerd met de Chinese am bassadeur in Rawalpindi Tsjang Toeng. In Nieuw Delhi wysl men er op dat de passen in het Hima- laja-gebergte op het ogenblik on der het ys zitten. Het zou de Chinezen nog wel een paar maan den onmogelyk zyn het gebergte over te trekken. Bemiddelaar De koning van Afghanistan, Mohamed Zahir Sjah, is gisteren voor een bezoek van 24 uur in Moskou aangekomen. Zyn bezoek was in de Sowjet-Unie niet officieel aangekon digd en er is ook geen programma voor het bezoek bekendgemaakt. Waarnemers menen dat de Af ghaanse koning mogelyk wil bemid delen in het conflict tussen India en Pakistan. Radio-All India heeft gisteren de verovering van Bogra, een stad op 160 km ten noordoosten van Dacca gemeld. De Indiase strydkrachten hebben in tien dagen stryd tegen Pakistan 8665 man aan doden, ge wonden of vermisten verloren. Vol gens de Indiase minister van Defen sie, Magjivan Ram, die dit meedeelde, zyn er 1978 doden. 5025 gewonden en 1662 vermisten. Er worden 191 op varenden van het in de Arabische Zee gezonken Indiase fregat Koekri vermist. 97 man werden gered. Er zyn 8100 man geregelde en onge regelde Pakistaanse troepen gevan gen genomen. teuws Vandaag honderd jaar ge leden, stond in de krant: Rotterdam, 8 Dec. De ri vier was heden voor deze staa benedenwaarts overdekt met ijs en op verschillende plaat sen zat zij vast, waardoor de vaart voor zeilschepen op het ogenblik gestremd is. Brussel, 8 December. De Indépendance bevat eenr dépêche (telegram) uit Lon den van heden, meldende dat de toestand van den prins van Wallis geen hoop meej overlaat De dood staat wel dra te wachten. Er heeft zich een congestie in de longen geopenbaard.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1