Hondenbelasting mag van raadsleden niet omhoog Wassenaarse begroting tekort van f. 77.000,- Voetgangersbrug over Engelendaal KERSTACTIES VAN LEGER DES HEILS Jgp* ROODENBURG ORGANISEERT SPORTIEVE VIERKAMP Meer diakenen WETHOUDER GOMMERSE VRAAGT ONTSLAG Investeringen in Leiderdorpse wegen houw PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 9 DECEMBER Verhouding raad-college B. en IV., ter discussie in Voorschoten VOORSCHOTEN De Voorscho- tense raad hield zich gisteravond, bij de behandeling van de begroting voor 1971, uitvoerig bezig met de verhouding raad-college van B. en W. PvdA-er Italianer was zeer te leurgesteld over de oplossing die burgemeester Van der Haar aan de hand had gedaan naar aanleiding van vragen over de kritische uitla ting van de wethouder van open bare werken tijdens een politieke bijeenkomst. Een aantal politieke partijen wilden hierover een open bare discussie op gang brengen. De voorzitter stelde voor de zaak bin nenskamers te bespreken. VVD-er Begeer stelde dat het woord „vertrouwen" diverse malen is gevallen zodra over B en W. ten opzichte van de raad werd gespro ken. Algemeen is er het vertrouwen in de eerlijke bedoelingen, anders ligt dit zodra er vertrouwen ge vraagd wordt inzake de deskundig heid van de betrokkene. De raad maakt zich wel eens schuldig dit laatste te betwijfelen. Raadslid Koetser <VVD> zag een sterkere leiding van de voorzitter niet in het afkappen van een spre ker, maar meer in een soort beoor deling, wanneer de spreker buiten de orde gaat en een betere afron ding van de discussies door de voorzitter. selijke woningbouwverenigingen thans wel een actief en ter zake kundig bestuur hebben, maar de gemeente weinig garantie heeft dat dit ook zal blijven. KVP-er Fran ken toonde zich weinig gelukkig met deze woorden van de wethou der en las een brief voor, waarin een woningbouwvereniging aan B. en W. vroeg om eindelijk eens mee te mogen werken aan de woning- Onderwijs Wethouder Esselaar iKVP) gaf naar aanleiding van vragen gesteld door mevr. Scheffer (VVD) een uit eenzetting over de experimentenpot voor het onderwijs, wat alleen ex perimenten toelaat indien deze voor het totale onderwijs bruikbaar zijn. PvdA-er Mennema verzocht de wethouder om na te gaan of het verzoek aan de ouders van de leer lingen van de Parkschool navolging verdienen kan. Deze ouders zijn benaderd door de schoolvereniging om eventueel een aantal uren les te geven op de school in handenar beid. muziek e.d. vakken indien zij daarvoor een akte bezitten. Er blij ken tal van getrouwde vrouwen te zijn, die wel bereid zijn om enige uren als „hobby" per week les te willen geven. Waarom eerst de Mariaschool bouwen en niet de Parkschool in Boschgeest? Wethouder Esselaar zette uiteen dat voor de Maria school in Adegeest de plaats is aan gegeven en het bouwplan gereed, voor de Parkschool in Boschgeest is de plaats er nog niet en ook de bouwtekening niet gereed. Daarom heeft de Mariaschool prioriteit zo dra de financiën er komen. LEIDEN Het Leger des Heils dat ook in Leiden een sympathieke klank heeft en over een enorm, goodwill beschikt, is nu reeds enke le weken bezig om tal van kerstac tiviteiten voor te bereiden. Onder leiding van de nieuwe commandante, mej. majoor M. Knoester en in nauwe samenwerking met luitenante J. E. Wittebol zijn voor de komende 'eken vele kerstbijeenkomsten voor de jeugd, de korpsleden en de bejaar den in de korpszaal aan de Hooi gracht georganiseerd. Het program ma voor deze kerstfeestvieringen ziet er als volgt uit: 16 december 5 uur bijeenkomst „Over Sictyclub" <6= plus), 7.30 uur geestelijk gehandi capte kinderen, 19 december 2 u' buitenkerkelijke jeugd, 20 december r jeugdclub en padvinders isters> 22 december 6 uur Gezinsbond en 23 december 7 uur met de bezoekers var de koffiebar. 'Ook dit jaar vormt de kerstbijeenkomst met de bejaarde" op 21 december om 7 uur in de Stadsgehoorzaal het hoogtepunt van alle activiteiten. Burgemeester Vis zal tijdens deze bijeenkomst een kor woord spreken. Aan alle bezoekers- Wethouder Pels (PvdA) was het met de vele sprekers eens dat maat schappelijk welzijn een bijzonder moeilijke problematiek is. Een sub sidie ten gunste van de politieke partijen zag de wethouder nog niet direkt. maar de bereidheid bij het college bestaat om er over te pra ten. De bomen op de Voorstraat krij gen een goede onderhoudsbeurt. De zes slechtste bomen worden thans behandeld. De bevolkingsmutatie in Voorschoten bedraagt jaarlijks 2.000 d.i. bijna 10 pet. van de totale bevolking. De rijkssubsidie voor het „Hoog- spoor" bij De Vink is weggevallen en hiermede is alle zekerheid wegge nomen. In regionaal verband zal Wethouder Pels: „Geen sub sidie voor politieke partijen". men binnenkort over het „Hoog- spoor" overleg gaan plegen. PC-er De Klerk Wolters diende een voorstel in tot vorming van een fonds voor jeugdaangelegenheden ter grootte van rond f 15.000 per Jaar, tevens diende de prot. christ. groep een voorstel in tot jaarlijkse bijstelling van de gemeentelijke be lastingen en heffingen. De'6er Goo- sens diende een voorstel in gesteund door de vijf fractievoorzitters, om volgend jaar te komen tot een an dere vorm van behandeling van de gemeentebegroting en deze voorstel len zullen morgenavond met di stemming worden gebracht tijdens de duplieken van raad en college van B. en W. Brandende vuilnisauto veroorzaakt veel schade vagen KVP-er Van Dalen: ,J3e hond is een nuttig dier". Raadslid Van der Laan <KVP> vond het heel opmerkelijk dat de VVD meedeelde tegen de gehele bedrijfsbegroting te stemmen in dien de moties van de VVD door de raad verworpen zouden worden. Dit is nog nimmer voorgekomen. Als de VVD tegen de bedrijfsbegrotingen stemt, dan stelt deze fractie de ver trouwenskwestie, aldus wethouder Drs. Van der Laan. Hondenbelasting De verhoging van de hondenbe lasting krijgt in de begrotingsbe schouwingen meer aandacht dan de f 15.000.- eigenlijk waard zijn ge zien het gehele budget van de ge meente Voorschoten. B en W. heb- i ben van deze hondenbelastingverho ging een sluitpost gemaakt en het ziet er naar uit, dat deze verhoging er bij de raad niet doorkomt. Raadslid Van Dalen (VVD) voerde een groot aantal motieven op waar- j door de hondenbelasting verouderd i en zelfs discriminerend genoemd kan worden. „De hond is een nut tig dier. Wie bewaakt onze huizen in deze tijd?," KVP-er Van dei- Laan vond de belasting te veel ver- hoogd, terwijl Prot. Christ. en D'66 reeds aangekondigd hebben tegen deze post te stemmen. Structuur Wethouder De Vos van Steenwijk (VVD) deelde mee binnen afzien bare tijd een voorstel te doen om te komen tot vaststelling van het structuur van Voorschoten. Graag zag hij een structuurplan dat fle xibel zou zijn. dus niet een formele vaststelling, maar eerder een bruik bare handleiding. Het vaststellen van bestemmingsplannen is een tijd LEIDERDORP De gemeente Lei WASSENAAR Zoals al eerder was hogingen, die nodig zijn om het ge- aangekondigd zal de Wassenaarse raamde tekort van f 770.000,- te dek- gemeenteraad op maandag 13 de- ken. Het betreft verhogingen van de cember de begrotingen voor 1972 be- straatbelasting, de opcenten op de handelen in een openbare vergade- personele belasting en het 'riool- ring, die 's morgens half 10 in het recht. Raadhuis begint en vermoedelijk tot laat in de avond zal duren. Te- Wat de straatbelasting betreft gelijk met de begrotingen komen wordt voorgesteld het tarief voor de ook de voorstellen tot verhoging van gebouwde eigendommen te verho- enkele belastingen en van de elektri- ?en van 16 tot 21 pet. en voor onge- citeitstarieven in behandeling, ver- bouwde eigendommen van 8 tot 10 pet. Na deze verhoging verwachten burgemeester en wethouders voor 1972 een opbrengst aan straatbelas ting van f 590.000.- Wat de personele belasting betreft stellen burgemeester en wethouders een verhoging van het aantal op centen voor van 200 tot 230. Dit zal op Jaarbasis leiden tot een hogere opbrengst van f 100.000,- Het rioolrecht zal, als de raad daarmee akkoord gaat, met 50 pet. worden verhoogd. de De werkelijke verhoging van elektriciteitstarieven zal gemiddeld an de ge- sieohts 0.6 pet. bedragen omdat tot LEIDEN Een meentelij ke Reinigingsdeinst heeft vanochtend veel schade ver oorzaakt in de Obrechtstraat. De reiniginsauto stond in deze straat geparkeerd, toen door kort- sluiting de bedrading in brand tofchof in Warschau is de afgelopen Grafschennis Het oude Joodse vloog. De motor sloeg op dat mo ment aan als gevolg waarvan nachten door vandalen zwaar ge plunderd. Tientallen stenen van kost baar mermer iets waaraan ir de wagen ziel, in beweging zette. Po,en het „Uk t brek De brandende wagen reed al zig- Mrat van de gm»en geBtolen zaggend tegen andere geparkeer- j Beledigende opschriften en haken de autos aan. waarvan er een kmlzen op een van de oudste zerken aantal in elkaar werden gedrukt. wijzen el.opdat hiel. tevens antisemi- In totaal raakten zes auto s mm tisme jn het spel ls 0p vele piaatsen oi meer ernstig beschadigd. Per- zyn de graven geopend om ze op soonlijke ongelukken deden zich trouwringen en gouden kiezen te niet voor. doorzoeken. (sters), die zich daarvoor van ee* toegangsbewijs moeten voorzien, zal een kerstgeschenk worden uitgereikt Aan de vooravond van Kerstmis en op de beide kerstdagen worden in de Legerzaal eveneens samenkomsten gehouden. Met al deze activiteiten worden ruim 1500 volwassenen en kinderen in de kerstsfeer gebracht. Teneinde dit feest ook financieel mo gelijk te maken wordt momenteel Leiden een huis-aan-huiscollecte ge houden en zullen op zaterdag 11 en 18 december weer de bekende „kerst- J potten" in het straatbeeld verschij- J nen. Ze zijn te vinden bij de in gang van het station en op de Hoog straat, het Gangetje en de Prinsesse- kade. Majoor Knoester en haar as sistenten rekenen op een royale gift. MINI-nieuws uit MAXLLeider Molen De Valk Mobielkantoor van de ANWB 10 uur voorm.4 uur nam. Stadhuis Behandeling begroting 2 en 7.30 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehandi capten 7.3010 uur nam. V rijdag Hot House (Rapenburg 24) Kwartet Rein de Graaff en Dick Vennik 10 uur nam. 2.30 uur 's nachts. Het Mierennest (Morsweg 59) Kla verjassen 8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden) 8 uur nam. Boshuis (achter Hoflaan 76) Ruil beurs voor verzamelaars 79.30 uur naBreestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den i 9—12 uur nam Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Jeugd dienst 8 uur nam. Stadhuis Begrotingsbehandeling 2 en .30 uur nam. Oude Vest 73 Informatie-avond Scien tology 8 uur nam. Oegstgeest (Lljtweg 7) Spreekuur be jaarden Soc. Medisch Adviesbureau 2- Diamantplein 27 Open gespreksavond Bahi'i 8 uur nam. Rijksherbarium (Schelpenkade 6) Le denvergadering afd. Leiden Kon. Ned Natuurhistorische vereniging 8 uur Antoniusclubhuis Timdelerclub "Claudia" 8.15 uur nam. Kaarsenmakersstraat ceptle directie Tehuis LEIDEN De voetbalvereniging Roodenburg organiseert in de eerste vier maanden van het volgend Jaar een sportvierkamp. Hieraan zullen behalve Roodenburg ook atletiek vereniging AV Holland, basketball- vereniging Bona Stars en zwemclub De Zijl/LGB meedoen. De vier clubs sturen elk een ver tegenwoordiging van 1520 junio ren in de leeftijdsgroep van 16 tot 18 jaar. Het ligt in de bedoeling dat er in januari een waterpolotoernooi wordt gehouden met De Zijl/LGB als organisator. In februari volgt dan een veldloop en in maart bas ketballwedstrijden. De vierkamp wordt besloten met voetbal op het Roodenburg veld in de maand april. Na het voetbal worden de prijzen uitgereikt. WARMOND In de hervormde gemeente in Warmond worden weer de tweejaarlijkse verkiezingen voor ambtsdragers gehouden. De aftre dende leden hebben zich allen weer beschikbaar gesteld. De kerkeraad wil het college van diakenen uit breiden. Daarom wordt, de gemeen te in de gelegenheid gesteld nieuwe diakenen voor te dragen. Sint Nicolaas kan kennelijk genoeg krijgen van Leiden en J; geving. Met twee van zijn Pieten bezocht hij in d van Den Burcht de leden vt vereniging „Ons Grunneger li Ook ging de goed heilig naar Zoeterwoude waar de den en zieken een heel pies middag doorbrachten met Conselman en zijn groep. Aan| slot was er voor iedereen een surprise De Sint heeft zijn len nog niet gelicht of de kers steekt zijn neus al om de hoek. twaalf van zijn kerstkabt brengt hij vergezeld van ruitei muziekkorpsen een bezoek as Kerstman zal twaalf decembi half vier in het winkelcentrum komen De eerste univers raad van de Leidse universitel 20 december bijeenkomen om voorzitter te kiezen. Het schap wordt nu tijdelijk men door drs. D. L. Cou Voor het doctoraal-examen nomische wetenschappen sla aan de Economische Hogeschoi Rotterdam de heer B. Ch. van uit Zoeterwoude Voor het manistisch Verbond houdt dr felbakker 14 december omacht in de benedenzaal van de gj Zuiderkerk aan de Lammensen weg een lezing over „Drugs". Kerstconcert j bij kaarslicht in Leiderdorp LEIDERDORP Het Le«n< Kamerkoor geeft 15 december Le< kwart over acht in de Herv. kf aan de Hoofdstraat een kerstPr eert bij kaarslicht. Aan dit onel den zal de Leidse hoboist Han L paan zyn medewerking verlenen»* Het koor zingt een groep befn' kingen van kerstliederen, de Csf I; ca pro tempore kerstkantiphon van Strategier, Psalm 24(Qui esj rai glorieux) van Sweelinck. Kapaan speelt de 3ae sonate vai Nederlandse 18de eeuwse Willent Fesch en drie landelijke miniatUj van Van de Sigtenhorst Meyer. (dhr. 7—9 mevr. Kooy-vi Afscheidsre- r Bejaarden der Linden 31 december as. al een tijdelijke verhoging gold. Op verzoek van de raad heeft het Wassenaarse college getracht in de tarievenstructuur een wijziging aan te brengen in die zin, dat het on derscheid tussen elektriciteitsleve ring aan woningen en aan bedrijfs ruimten zou verdwijnen. In geen van de andere distributie-gemeen ten, die van Leiden elektriciteit be trekken werd dit onderscheid ech ter als een bezwaar gevoeld, zodat Wassenaar wat dit verlangen be treft geheel alleen stond. Wel is be reikt, dat voor de combinatie van een woning met bedrijf een z.g. ver mogenstoeslag voor de eerste 1200 kWh komt te vervallen. Dit betekent tf11 voor kamerbewoners rn. staanden 8 uur nam. voor ongeveer 500 verbruikers een Breestraat 19 Sociëteit Twentwel voordeel van ongeveer f 48,- per (voor kamerbewoners en alleenstaan- Jaar. Het resultaat van de tarlefs- "enl 9-^"™ ™tmwltte Huls, Schaak verhoging wordt geraamd op 60cieteit Palamedes - Hoge Rijndijk 25 Receptie gouden ju bileum Imenexco 47 uur nam. Kleine Burcht Selskip Fryslan Sin terklaasviering 8 uur nam. Pieterskerk Tentoonstelling Pakis tan Bangla Desj 10 uur voorm. 10 Stadsgehoorzaal Vogelshow 8.3010 uur nam. Zaterdag Doopsgezinde kerk Adventkerk bij belstudie 10 uur voorm. prediking ds. C. van Ree 11 uur voorm. Het Mierennest (Morsweg 59) koffie bar 12-2 uur nam. Oegstgeest (Geverstraat 65) Socie- -1alleen- f 282.500,- per jaar. BENTHUIZEN Wethouder J W. Gommerse van Benthuizen heeft vanochtend zijn ontslag ingediend. Waarschijnlijk legt hij zijn functie neer naar aanleiding van de school kwestie. Dit is de tweede keer dat de heer Gommerse zijn ontslag als wethouder vraagt. Stadsgehoorzaal Vogelshow 10 .-10 i De Vakschool (Rijnsburgersingel) Esperanto-ver. Pacen 2.30 uur nam. Zoeterwoude 't Centrum Clxibten- toonstelling Leidse Pluimvee- en Ko nijnensportvereniging. De avond-, nacht- en zondagdienst wordt waargenomen door Apotheek Reyst. Steenstraat 35 en Voorschoten- se Apotheek. Leidseweg 66 SOS-DIENST SOS-Telefonlsche Hulpdienst nr (01710)—25202. Voor alle die in moei- lijkheden verkeren bereikbaar elke werkdag van acht uur n.m, tot acht uur v.m. doorlopend in het weekeinde d.w.z. van vrijdag acht uur n.m tot maandag acht uur v.m. RELEASE Hulpverleningsdienst Release: Nleu- I we Rijn 20a. dagelijks 14—23 uur. Tel. 24555 rovend werk door de vele admini stratieve handelingen niet alleen binnen maar vooral buiten het gemeentehuis. Het plan „Bijdorp" (Vlietwijk III) moet een mooi plan worden. Alle gronden zijn in eigendom van de gemeente in hoeverre het mogelijk derdorp heeft een investeringsplan voor de komende vijf jaar het licht doen zien. Natuurlijk zal wat er in de toekomst nog gaat gebeu ren van invloed zijn op dit sche- laan resp. f 120 000 en f140.000 in 11974); Laan van Ouderzorg tus sen van Poelgeestlaan en Engelen- daal f 260.000 1975Leidse Dreef. f 175.000 (1976) en Lijnbaan f300.000 (.1977). ma. Aan de opgevoerde bedragen In de loop van 1972 zullen de eerste kan dus maar een betrekkelijke waarden worden gehecht. te vervullen zoals De raad nam Jaar maart het be is alle wensen aansluiting bij het waterrecreatie gebied aan de overzijde van de Vliet sociale woningbouw en stedebouw- kundige harmonie zal de tijd leren. Het eerste schetsplan ls al in de be sloten commissievergadering ge weest. aldus de wethouder. Het ligt wel in het voornemen de woningbouwverenigingen te gaan betrekken bij de bouw in de sociale sector. Volgens de wethouder is dit een moeilijke zaak omdat de plaat- I sluit 'n aantal wegen in Leiderdorp te asfalteren. Voor 1972 heeft men f 215.000 voor de reconstructie van de Van der Valkboumanweg tus sen de Persant Snoepweg en de Laan van Ouderzorg uitgetrok ken. In de volgende Jaren komen dan aan de beurt: Vronkenlaan f260.000 (1973), Van Poelgeest laan tussen Laan van Ouderzorg en Van der Marckstraat, Laan van Ouderzorg tussen de Van der Valk Boumanweg en de Van Poelgeest woningen in Binnenhof klaar ko men. Dan zal ook de trottoir en plantsoenaanleg. de eerste en tweede maal herbestraten. straat- gend jaar van verkeerslichten moe ten worden voorzien. Voor de plaat sing hiervan is een bedrag van f 100.000. nodig. Wanneer het St. Elisabet'h-ziekenhuis in gebruik is genomen zal de verkeersdrukte op de Persant-Snoepweg aanzien lijk toenemen. Daarom heeft men voor 1973 een bedrag van f 50.000. geraamd voor het aanbrengen van verkeerslichten. verlichting en 6traatnaambor- Als het winkelcentrum in opbouw den moeten worden uitgevoerd. Voor deze werkzaamheden is f 1.500.000, nodig. Voor de toekomste bezoe kers van het winkelcentrum in Leiderdorp waarvan de bouw dit jaar gaat beginnen komt een voetgangersbrug over de Engelendaal. De kosten hier van schat men op f 1.000.000. Het kruispunt Persant Snoepweg/En gelendaal zal in de loop van vol- komt en het bestemmingsplan Binnenhof tot voltooiing komt, terwijl al een begin is gemaakt met Voorhof (1974) zal in verband met het sterk toenemende verkeer op de Engelendaal voor het kruisende, Het doortrekken van de Mauritssin- gel een zaak waarmee ook in 1972 en afslaande verkeer een verkeers lichtinstallatie gebouwd worden (f 100.000). 3ij de structuurstudie voor De Ho ven is er rekening mee gehouden dat een tunnel onder de Engelen- van Koudekerk tot aan de bebouw- daal moet worden gebouwd die de de kom. verbinding vormt tussen de be- In overleg met provinciale waterstaat En- is het plan ontwikkeld om de weg rechtstreeks te laten aansluiten op de Mauritssingel, ook in verband met de benauwde situatie nabij de bestaande Doesbrug. Men wil be ginnen met het doortrekken van de Mauritssingel over de Does. Deze weg zal dan bij boerderij Lindenhof op de Achthovenerweg aansluiten, (eerste fase). De tweede fase van de reconstructie van de Achthovenerweg (1973) heeft* betrekking op het gedeel te tussen de Durisol en de grens met Koudekerk aan den Rijn. Voor deze verbetering is een bedrag van f 1.500.000 uitgetrokken. De recon structie wordt in 1974 besloten met gedeelte tussen Durisol en Linden- hoeve (f5.000.000). In de vergadering van 29 december al de raad een krediet aanvrage te behandelen krijgt voor de aanleg van een parkeerplaats bij het zwembad aan de Hoogmadeseweg: (f200.000). Het is de bedoeling dat de parkeerplaats dit voorjaar nog gebruikt kan worden. Achthovenerweg zal worden begonnen vraagt 'n in vestering van f 3. 000.00 De recon structie van de Achthovenerweg zal zich uit strekken van de grens LEIDEN Tegen het u daguur stond er een ereh langs de trap van het si gevormd door leerlingen van derde klas van de Koningin maschool in Zuidwest. De eer de onderwijzeres, mej. Je'ant Boom. die in het huwelijk met de heer Bartolomé Moya dina. een in nationaal kostu gestoken Spanjaard. (Foto Hol va Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN YVonne Adrians Cornelia, dr. C. de Haas en T C. A. WildenW Eduard Ferdinand Constantijn. 3. B. Beulink en A. C. Roozend Hein Victor, zn. van C. A. duin en J. C. van der Poel; Agatha Maria. dr. van C. J. den en H. J. M. Turk; Jeroen Joël, R. O. van Heukelom en H. Koren. GETROUWD OVERLEDEN

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2