REGERING DOE WAT" Vader koelt woede op 'nieuwe pappie' Nederland vreest „immigrantenstroom,, Overplaatsing rijksdiensten VVD en DS 70 vragen dringend: rijdag weer gesprek men en prijzen JEN STEUN KAMER OR APARTE MNASIA Kabinet schiet tekort ZIEKE PLANEET HEEFT NIEUWE FORMULE NODIG „Crime passionel" in Voorburg LNSDAG 8 DECEMBER 1971 BINNENLAND JRUSSEL (Reuter, ANP) De ees van de Nederlandse regering er een grote stroom imrnigran- uit het Britse Gemenebest naar Ierland zal komen zodra Groot- ttannie lid is van de Europese onomtsche Gemeenschap heeft op allerlaatste ogenblik nog voor nieuw probleem gezorgd bij toetredingsonderhandelingen, zo wordt van welingelichte zijde in Brussel vernomen. Een van de belangrijke punten van het Verdrag van Rome, het op richtingsverdrag van de EEG is de vrijheid van de inwoners van de ene lidstaat om in de andere te wo nen en werken. ten dat dit artikel van op de immigranten uit het Britse Gemenebest, die vijf jaar in het Verenigd Koninkrijk wonen. Zij wor den dan onderdanen met dezelfde rechten als de Britse burgers. Niettemin wil de Nederlandse re gering er zeker van zijn dat wan neer de Britse toetreding een feit is er geen grote aantallen immigran ten uit het Britse Gemenebest het land binnenkomen. Het persbureau Reuter zegt van welingelichte zijde in de Belgische hoofdstad te hebben vernomen dat men in Nederland al voldoende eigen immigranten heeft (o.a. uit Suriname). Zo zou de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen er onder meer op wijzen dat de economische groei afneemt en dat er nog steeds een grote woningnood is. Verder vreest men dat Nederland voor de Britse Gemenebest immigrante aan trekkelijk zal zijn door de goede so ciale voorzieningen en vanwege het feit dat er in Nederland veel En gels gesproken wordt. Daarom zou in Brussel worden aangedrongen op een regeling die de grote stroom zou kunnen tegengaan. )EN HAAG De aandrang op de regering in te grij-, in de ontwikkeling van lonen en prijzen wordt ster- In Eerste en Tweede Kamer hielden leden van twee iringsfracties, de VVD en DS'70, pleidooien van de kking: „Regering, doe wat". Minister Boersma (lo- heeft gisteravond meegedeeld, dat vrijdagavond het rleg met werkgevers en werknemers wordt voortgezet. het gebouw van het directo- generaal van de arbeid in rnrg ontvangt een regerings- atie om zeven uur 's avonds de werknemers. Om half begint het overleg met de jevers. Ie Tweede Kamer zei S. Keu- (DS '70): „De regering moet leiding geven". Hij vond, da» [ering op het terrein van de en loonpolitiek een eigen ver- jrdelijkheid heeft. Nadrukke- hij minister Langman, (Eco- :he Zaken), die zijn begro- irdedigde, weten dat een prijs- van 6 a 7 procent in 1972 DS '70 als „een mislukking" e prijs- en loonpolitiek van lering zou worden beschouwd, aing kondigde aan, dat DS, '70 ndaag en morgen in de Twee- mer bij de begrotingsbehande* iderland doet et mee aan afpunten het verkeer HAAG Nederland zal het van de Raad van Europa "strafpuntentelling" voor »ame autorijders in te voe- et overnemen. Ons land heeft in tegen de uitwerking van Isel. ins het ministerie van Buiten- Zaken bestaat het gevaar dat iter wordt omzeild en de poli- straf bepaalt. Ook is in dit nauwelijks plaats voor het merking nemen van bjizon ïstandigheden. van de raad is door de van de zeventien aangesloten overgenomen. Nederland ich echter van stemming ont- n onze onderwijsredacteur) HAAG Geen enkele on- specialist uit de Tweede Ka- ipt warm voor het behoud van gymnasiums in 't Nederland- rwijs. Dat bleek gisteren, toen tie-groep, die voor het be- van deze gymnasium pleit, indruk maakte op de Kamer- sie voor onderwijszaken, 'oep moest zelfs op grond van n samenstelling (alleen maar uit hogere en middelbare toegeven, dat het met de atisering van deze vorm van ijs nog zeer slecht is gesteld, •t streven van de actiegroep aantal verplichte vakken in inasiums uit te breiden van tot negen, vond bij de Ka ai geen enkele instelling, ctie-groep werd er integen- or de Kamerleden op gewe- t dit streven regelrecht in s met de huidige progingen st het aantal „intellectuele" in het onderwijs onder de houden, ten einde ruimte te [en voor het vormende ele- ling van Sociale Zaken op maat regelen zal aandringen. Onaanvaardbaar In de Eerste Kamer zei mr. J. de Wilde (VVD)„In deze situatie acht ik een volkomen vrijlaten van o- nen en prijzen onaanvaardbaar". Een matiging van de loonkostenstij ging tot 12 procent vond hij „bepaald onvoldoende". De Wilde zou „in he; belang van onze economie niet ver der gaan dan een compensatie voot prijsstijging". Minister Nelissen (.Financiën liet zich in de Eerste Kamer niet concreet uit over de loon- en prijs ontwikkeling. Over de sterke stij ging van de werkloosheid zei hij ech ter: „Ik heb geen aanwijzing, dat hij van kortstondig karakter za) zijn". Hij verschilde van mening met senator prof. dr. W. Albeda (A.R P.) die vond dat het met de werk loosheid wel meeviel. Albeda had ook betoogd, dat de regering „erg terughoudend" moest zijn met ingrijpen in de loon- en prijsontwikkeling. Hij constateerde een groeiende overeenstemming tus sen werkgevers en werknemers over de omvang van de matiging van lo nen en prijzen. Minister Nelissen onderschreef dit later. Fonkelnieuw Met een fonkelnieuwe gedachte kwam de fractie van D'66. Drs. H. J. Rang pleitte namens deze fractie voor een collectieve prijzenovereen- komst (PO) per bedrijfstak als .^te genhanger" van een collectieve ar beidsovereenkomst (cao). Als gevolg hiervan zouden in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven naast uiteenlopende prijsstijgingen, ook uiteenlopende loonstijgingen optre den. Om dit bezwaar te ondervan gen stelde D '66 tevens voor een Ega lisatie Fonds Loonstijgings-verschil- len in te stellen. Via dit fonds zouden vrijwillige geaccepteerde verschillen in loonstij ging kunnen worden vereffend Overschrijdingen van de overeenge komen prijsindexen per bedrijfstak zouden moeten worden gekoppeld aan een extra storting in het Fonds. Naar de mening van D'66 zou de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven voor de loon- en prijs ontwikkeling een reëlere inhoud krij gen. Minister Nelissen reageerde te rughoudend. Hij herinnerde aan het mislukte streven ten tijde van het kabinet De Quay per bedrijfs tak de loonkostenstijging te binden aan de produktiviteitsstijging. De Tweede Kamer behandel de gistermiddag de begroting van Economische Zaken. Achter de regeringstafel druk geschrijf van minister Langman met achter hem staatssecretaris Oostenbrink. Dagbladuitgevers DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Dagbladpers (verei- ging van dagbladuitgevers) heeft in een brief aan minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk teleurstelling uit gesproken over de afwijzing door de regering van enkele noodvoorzienin gen ten behoeve van de dagbladen. Een commissie "Bedrijfsfonds voor de pers" had die voorzieningen aan bevolen. Zij omvatten: 1. een uitkering van 10 miljoen gulden ter compensatie van in 1970 geleden verliezen: 2. een krediet van 5 miljoen voor bijdragen in de kosten van reorganisatie en 3. een uitkering van 20 miljoen, te verdelen op basis van het aantal re dactie-pagina's. De regering is slechts tot de twee de maatregel bereid gevonden, voor de financiering daarvan wordt een toeslag op de STER-reclame over wogen. Volgens de Nederlandse Dagblad pers zou toepassing van alle drie genoemde maatregelen van grote be tekenis zijn geweest voor behoud van verscheidenheid in de dagbladpers. DEN HAAG Twee van de vijf regeringsfracties in de Tweede Ka mer, WD en DS '70, vragen de re gering in een motie rijksdiensten aan te wijzen voor verplaatsing van Den Haag naar andere delen van het land. WD-waordvoerder Van Aardenne zei in een toelichting, dat de vraag ook grote bedrijven betreft. Hij dacht aan de centrale directie van de PTT. CHU-Kamerlid Kikkert suggereer de een deel van het ministerie van Defensie naar Emmen over te plaatsen. Het ministerie van CRM, zou volgens hem naar Leeuwarden kunnen. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg in Voorburg (150 man per soneel) verhuist volgend jaar. Deze maand wordt beslist of de dienst zijn intrek neemt in Delft in het I Bethelziekenhuis aan de Bagynhof of in Zeist in de panden van de Broedergemeen te Monumentenzorg is thans onder gebracht bij het directoraat-gene raal van de arbeid in Voorburg. De dienst heeft ruimtegebrek onder an dere vanwege de uitgebreide biblio theek en het fotoarchief met 150.000 opnamen van de 40.000 Nederlandse monumenten. Club van Rome: Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Onze over- geëxploiteerde planeet is ziek, zegt Aurello Peccei, initiatiefne mer tot de „Club van Rome", die sinds drie jaren ijvert voor het wetenschappelijk onderzoe ken van de problemen waarmee de wereld worstelt. „Het is hoog tijd om de balans op te maken en een diagnose te stellen. Wij moeten de politieke centra over tuigen van de noodzaak van een nieuw beleid en van nieuwe ac ties". Peccei, in het dagelijks leven president-directeur van Fiat en vice-president van Olivetti in Milaan, verklaarde dit tijdens de opening van een kleine ten toonstelling van de Club van Rome in 't Weena-paviljoen m Rotterdam. „Een tentoonstelling DEN HAAG De oprichting van de Club van Rome, dr. Au- relio Peccei, heeft gisteren sa men met het Nederlandse lid van deze groep, prof. dr. C. J. F. Böttcher, een bezoek gebracht aan minister-president mr. B. W. Biesheuvel. Gedurende drie kwartier heb ben zij een uiteenzetting gege ven van de doeleinden van deze Club en de vele projekten, die zij bezig is uit te voeren. Twee daarvan worden in Nederland uitgevoerd: een onderzoek van een gebied met Rotterdam als centrum en met een straal van 300 kilometer (zodat ook Groot- Londen en het Roergebied daar van deel* uitmaken) en een on derzoek naar de landbouwsitua tie in de wereld. van een tentoonstelling", zoals het Nederlandse clublid prof. dr C. J. F. Böttcher zei. Volgend Jaar april zal de Club van Rome in drie paviljoengebouwen en 'n uitvoeriger wapenschouw geven van de problemen en plannen waarmee deze particuliere stich ting van 25 wetenschapsmensen en zakenlieden zich bezighoudt. Tegen die tijd zal ook het ver maarde rapport „De grenzen van de groei" zijn geopenbaard met een kwalitatieve en kwantl- tieve verkenning van de nauwe samenhang der grootste vraag stukken bevolkingsgroei, voed- selproduktie. milieuvervuiling, grondstoffenvoorraad en indu strialisatie. Het resultaat van de onderzoeking, verricht door het Technologisch Instituut van Massachusetts was aanvan kelijk wat ..te Amerikaans" al dus prof. Böttcher, de Club van Rome heeft nogal gesleuteld aan het rapport, dat tegelijk met een populaire samenvatting maart '72 wordt gepubliceerd Zal deze ingrijpende bemoei ing met de vragen van ons voortbestaan niet als vanzelf lel den tot politieke stellingname? Peccei: „Wij hebben te ma ken met landen met uiteenlo pende politieke systemen. Maar een kleine groep van poli tieke, economische en weten schappelijke leiders, die aanbe velingen doet. kan belangrijk zijn". Een fundamentele verande ring van de bestaande politieke systemen? „Het is heel wel mogelijk, dat het kapitalistische en het marxistische systeem gaan verdwijnen dat we ge heel nieuwe formules vinden We weten het niet. Maar hopen- lijk is er genoeg redelijkheid en menselijkheid in de wereld om rationele oplossingen te vin den". En Böttcher: „Hoe Je die problemen vertaalt hangt af van het regeringsstelsel in het betreffende land". In Nederland is dit het stel sel van de ondernemingsgewijze produktie. De tentoonstelling van de Club van Rome staat on der auspiciën van een stichting, opgerioht door de Rotterdamse Kamer van Koophandel. Uit het water van het Bra- gooid door dieven. Alle brandkas- bantse riviertje de Mark zijn acht ten waren leeg. Ze moeten al een brandkasten en drie geldkisten hele tijd in het water gelegen opgevist. Men neemt aandat de hebben, brandkasten in het water zijn ge- I VOORBURG Toen de woesteling met het gekartelde broodmes op hem aanviel, lag het slachtoffer nietsvermoedend en weerloos lang uit op een bank. Het mes drong tussen zijn ribben door diep in zijn borstkas. Als door een wonder bleef zijn leven gespaard. Maar hij moest twee maanden naar het zie kenhuis en nog is hij niet geheel hersteld. Door Sybe Stamm Tegen de dader werd gisteren door de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank een gevangenis straf geëist van vier maanden. Een milde eis? Elke medaille heeft twee kanten. In dit geval golden verzachtende omstandigheden van de klassieke "crime passionel" als reden om de dader met begrip te gemoet te treden. Willem (30) had een mooie vrouw en een schattig dochtertje. Hij had hen beiden zeer lief. Hy woonde in een comfortabele flat te Voor burg. Voor zijn deur stond een fraaie automobiel. Hij had zijn bestaan met eigen han den opgebouwd. Hij was een een voudige timmerman die er zestig uur per week voor werkte. Toen werd zijn leven in één klap aan barrels geslagen. Zyn vrouw hield het met een ander. Zij zei het hem recht in zijn gezicht. Want zij waren moderne mensen en zij hadden beloofd elkaar vrij te zullen laten. Opvolger /illem werd voorgesteld aan zijn opvolger. Er viel geen kwaad woord. Op 9 november arrangeerde zijn vrouw een bespreking tussen hen drieën. De ontmoeting vond plaats in de echtelijke woning. Het werd een eerlijk en openhartig ge sprek tussen drie realistische men sen. Zonder overbodige sentimen taliteit. Willems vrouw zei dat zij van hem weg wilde. zy verkoos haar min naar boven de man met wie zij was getrouwd, de vader van haar dochtertje. Willem speelde zijn rol van moderne echtgenoot voorbeel dig. Hij hield zich groot. Maar hy had twintig flesjes bier nodig om de brok in zyn keel weg te slikken. Toen om zes uur 's morgens het ge sprek ten einde was, had Willem zyn vrouw haar vryheid hergeven. Zyn opvolger mocht zelfs biyven slapen, op de bank in de flat. Voor het laatst legde Willem zich naast zyn vrouw in de moderne slaap kamer. Fatale woorden Die morgen om negen uur was Wil lem degene die opstond om brood te maken voor het kind. Terwyl zyn vrouw nog sliep en zyn rivaal op de bank gestrekt lag, sneed en smeerde Willem de boterhammen voor zyn iochtertje. Het vierjarige meisje keek naar de slapende man op de bank. zy maakte hem wakker, trok speels aan zyn haar. Toen sprak het on schuldig kind met haar lieve kleine meisjesstemmetje de fatale woor den: ,31yf Jy by ons? Wordt jy nou myn nieuwe pappie?" 'n Willems hoofd sloegen alle stop pen tegelyk door. Met het gekar telde broodmes in de ene hand en i de byna drie centimeter dikke broodplank in de andere, beukte hy uit alle macht op de man die zyn leven had verwoest. Willem had tot zyn rechters weinig te zeggen. De man met het goedige ronde gezicht leek nog verdoofd door de gebeurtenissen, de ver woesting van zyn huweiyk, zyn eigen vreselyke daad en de af- schuwiykheid van de terechtzit ting. En wat moest hy zeggen? De feiten spraken voor zich. Officier van Justitie mr. Van Steen deren toonde begrip. Maar ander- zyds wees hy er op dat Willems reactie de grenzen van het toe laatbare wel heel erg had over schreden. En dat Willem zelf aan het slachtoffer gastvryheid onder cyn dak had toegestaan, een slachtoffer dat in liggende houding volkomen werd overrompeld. Vier maanden achtte de officier de Juiste strafmaat. Advocaat mr. K. van der Steen straten bepleitte straffeloosheid, of ten hoogste een geheel voorwaar- delyke straf. Hy betoogde dat Wil lem door de woorden van zyn dochtertje in zo'n hevige gemoeds beweging was geraakt dat kan worden gesproken van overmacht. De spontaniteit van zyn daad blykt uit het feit dat hy er op los sloeg met de twee voorwerpen die hy toevallig by de hand had: het broodmes en de broodplank. Hy handelde in een moment van totale verbystering. Elk opzet aan het toebrengen van zwaar licha- melyk letsel was hem vreemd, al dus de advocaat, die besloot: Wil lems straf is al begonnen vóór hy de daad pleegde en hy ondergaat haar nog öagelyks". Willems vrouw is inderdaad gaan samenwonen met haar vriend. Een echtschei dingsprocedure is lopende. Uit spraak 21 december.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7