Dproep wapenstilstand verwacht DE EERSTE OORLOGS- DAGEN IN NIEUW DELHI Hoe komt de SDECE aan zijn inkomsten? twee bereid lissen te ten gaan lebat overBangla Desj naar Algemene Vergadering VN Gierek wil welvaart in Polen verhogen HEROINE-AFFAIRE INTERNE AFREKENING IN FRANSE SPIONAGEDIENST Wt BUITENLAND (Van onze correspondent WASHINGTON Met een ge baar van stilzwijgende onmacht be sloot de Veiligheidsraad van Verenigde Naties gisteravond het debat over het conflict tussen India en Pakistan te verleggen naar de Algemene Vergadering. Verwacht wordt dat de assemblee, wanneer de discussies vandaag beginnen, op korte termijn de "staakt-het-vuren" resolutie zal aannemen, die in de Veiligheidsraad twee keer door een veto van de Sowjet-Unie werd ge blokkeerd. De resolutie om de Algemene Ver gadering in staat te stellen de Indo- Pakistaanse crisis op de agenda te plaatsen, werd formeel door Soma lië ingediend, maar was in feite ge- inspireerd door de Verenigde Sta ten. Frankrijk, Engeland, Polen en de Sowjet-Unie onthielden zich van een stem. Deze ontwikkeling toonde aan dat de Amerikaanse regering haast heeft om de opmars van het Indiase leger in Oost-Pakistan een halt toe te roepen, voordat de Oost- pakistaanse hoofdstad Dacca wordt bezet. Daarmee zou niet alleen de positie van de provisorische Bangla Desj-regering aanzienlijk zijn ver sterkt. maar ook de politieke posi tie van de Pakistaanse president Jahja Chan in het geding komen. De Amerikaanse regering nam bovendien de stap om verdere uni laterale pressie op India uit te oefe nen en blokkeerde, op voorlopige basis, ongeveer 300 miljoen gulden aan economische bijstand, bestemd voor de aankoop van ijzer, staal en andere metalen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat tot deze stap was besloten omdat de Ver enigde Staten India als de agressor beschouwen. Het geblokkeerde be drag vertegenwoordigt echter een gering deel van de totale economi sche hulp die door Amerika aan India wordt verleend. De Indiase ambassadeur in Wash ington zei dat het stoppen of voort zetten van de economische hulp geen enkel verschil zou uitmaken in de oorlogs-capaciteit van India. in-,; YORK President Sadat heeft de Amerikaanse er van beschuldigd hem hebben door het zo voor alsof uit Israël belangrij- .ajssies voor onderhandelingen 51 unnen worden geperst, laj maandag gepubliceerd )t< prek met het Amerikaanse „Newsweek," verklaarde niet één van de Ameri- leloften is vervuld, ondanks Leil reidheid tot concessies door "Wd zdn weer °P het nul- zei dat hij afgelopen zomer aangelegenheden aan meegedeeld dat alle in Dian stationeerde Russische ra mingen naar huis terug zouden worden zodra Is- eerste stadium van terug - uit Sinaï zou hebben vol- had hij beloofd op dat Dia Idstip weer volledige diplo- betrekkingen met de VS te ;£J nknopen. ofaar is het niet zijn wens de a het Suezkanaal te her aar: „Ik zal doen wat elk om zijn grondgebied te be- Eban n nis minister van Bui- p Zaken, Abba Eban, heeft ma gemene Vergadering at oplossing van de kwestie >ten door onderhandelin- steeds mogelijk is. in r er geen voorafgaande 'oojden worden gesteld kan de van Gunnar Jarring ervat. Een voorstel daartoe, van de resolutie van 1967, zonder voorbehoud aan- Ook houdt Israël de deur oetei )r onderhandelingen over ir? ikaanse plan voor een burfe oplossing aan het Suezka- ici is Eban. lvi e treft het verwijt van dat Israël „de opvatting e en erkende grenzen heeft uitgevonden" zei Eban dat Israël de resolutie van 1961 had aanvaard on der uitdrukkelijke voorwaarde dat de resolutie onderha" delingen over een definitieve grens zou toestaan, en dat daaruit zou blijken hoever de Israëlische troepen moesten worden teruggetrokken. Dat Egypte positief zou hebben geantwoord op het voorstel dat Jar ring op 8 februari 1971 had gedaan, ^n Israël het zou hebben verwor pen, noemde Eban een sprookje. Het doen van tegenvoorstellen is normaal tijdens onderhandelingen en Egypte had geen enkele reden om de bemiddelingspoging op dat punt te verbreken. Een woedende Hamil M. Ba- roody. Saoediarabische ambassa deur bij de Verenigde Naties had het gisteren aan de stok met Con- stantin Stavropoelos, ondersecre taris van de VN voor de zaken van de Algemene Vergadering. Toen hij niet voor zijn beurt mocht spreken werd Baroody zo boos dat hij een ferme slag plaat ste op de kin van Stavropoelos. Deze sloeg terug en beide diplo maten konden tenslotte met de grootste moeite worden geschei den. De foto's tonen het verloop van het incident van woorden wisseling tot de eerste klap. ADVERTENTIE Ditishetrecept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wfln in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat scheutje kirsch. i met maïzena (Van onze seciale verslaggever! NIEUW DELHI Met grote in stemming heeft India gisteren ken nis genomen van de erkenning van de regering van Bangla Desj. Toen mevrouw Gandhi in de grote, half ronde vergaderzaal van het Lager huis, de Lokh Sabha, de aankondi- Door drs. Max Snijders ging voorlas, kreeg staande ovatie nog voor zij de zin waarom het ging had uitgespro ken. "Het verheugt mij het huis ervan op de hoogte te stellen, dat in het licht van de bestaande situ atie en in antwoord op de herhaal de verzoeken van de regering van Bangla Desj, de regering van In dia, na zeer zorgvuldige overwe gingen. heeft besloten om de volks republiek Bangla Desj te erkennen" Extra-edities van de Hindustan Ti mes en van de Times of India die tegen het middaguur op straat kwamen, worden overal zeer gre- nogal prematuur aankondigde, dat ze de volledige soevereiniteit uit oefende en maatregelen had geno men om de staatszaken op gang te houden. De tweede keer op 15 oktober ,toen Tajoeddin Achmed, de premier van de voorlopige regering, schreef dat hij volledige controle uitoefende over de helft van het grondgebied van Bangla Desj en dat hij effec tief het bestuur verrichtte. Zowel het Witte Huis als het mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben by herhaling verzekerd dat de Verenigde Staten zich niet in de oorlog zal laten betrekken. Presi dent Nixon ontving gisteren de De mocratische en Republikeinse lei ders van het Congres, en gaf ook hen de verzekering dat de regering zich buiten de strijd zou houden. Niettemin neemt zowel in het Congres, in de liberale Amerikaanse dagbladen, en in bepaalde diploma tieke kringen de kritiek toe niet al leen op het feit dat de Amerikaan se regering pas zo laat besloot de Veiligheidsraad byeen te roepen, maar ook op de uitgesproken pro- Pakistaanse houding van de rege ring. Walter Cronkite, de bekende tele.visie-commentator, zei dat het duidelijk was dat de regering zich voor de zoveelste keer aan de zijde had geplaatst van een dictatoriaal regime 'Pakistan), en dan in dit geval nog aan de zijde van China. De republikeinse senator van William Saxbe, onlangs terugge keerd van bezoeken aan Nieuw Del hi en Karatsji, zei dat Amerika be zig was het laatste restant goodwill in India te verspelen. Senatior Frank Church, een Democraat, was verontwaardigd over het feit dat de regering geen oog wenste te hebben voor het enorme menselijke pro bleem van de tien miljoen Oostpa- kistaanse vluchtelingen. De regering heeft zich tot nog tee verweerd met te zeggen dat het tal rijke particuliere initiatieven ont wikkelde, in contacten met de Pa kistaanse president Jachja Chan en de Indiase premier mevrouw Gan dhi, in de hoop met deze privé-di- plomatie tot een oplossing te ko men. Maar, zegt de regering, hoe wel Pakistan steeds bereid is ge weest zijn medewerking te verlenen, was het India dat de pogingen keer op keer boycotte. Bij toeval werd Pakistans nieuwe ambassadeur in Washington, Mo hammad Raza, gisteren op het Witte Huis ontvangen, waar hy zyn geloofsbrieven overhandigde aan president Nixon. Hoewel Nixon het vermeed om de oorlog ter sprake te brengen, was hy ongebruikelijk hartelijk in zijn begroeting toen hij zei dat de ambassadeur zeer wel kom was in de Verenigde Staten. WARSCHAU Het nationale in komen in Polen zal in het nieuwe vijfjarenplan met niet minder dan 38 procent worden verhoogd. Daar door zal de levenstandaart van de bevolking zodanig stijgen, dat een herhaling van de bloedige onlusten, van vorige winter is uitgesloten. Dat heeft partijleider Gierek gistermid dag bij zijn twee uur durende ope ningstoespraak op het congres van Poolse communisten bekend gemaakt. Maar Gierek wil niet alleen een be tere levensstandaard hij wil ook het socialisme zelf vernieuwen, zoals ook Gomoelka dat al in 1956 wilde. In zyn rede sprak hij herhaaldelijk van samenwerking met het niet-commu- nistische deel van de bevolking. Tegelijkertijd heeft Gierek er geen twijfel aan laten bestaan, dat hij met ijzeren wil vasthoudt aan de twee heilige axioma van het communls- de leidende rol van de commu nistische partij in het openbare le ven en de onverbrekelijke broeder banden met de Sowjet-Unie. Hij is zich er daarbij van bewust, dat hij dat alleen kan verwezenlijken als hy zeker kan zijn van de onvoorwaarde lijke steun van de bevolking. Zijn toespraak liep dan ook over van gul den beloftes aan het Poolse volk: van meer dan één miljoen nieuwe wonin gen in de aanstaande vijf Jaar tot en met vijf miljoen televisies en 600.000 personenauto's. Powell benoemd De Amerikaan se Senaat heeft maandagavond met 89 tegen 1 stem de benoeming van Lewis Powell tot rechter bij het Hooggerechtshof goedgekeurd. Hij was door president Nixon voorgesteld om de vacante zetel van recheter Hugo Black te bezetten. De benoe ming van Powell, een Jurist uit Vir ginia. stuitte in de senaat dus niet od verzet. Een andere door Nixon voorgedragen kandidaat, onder-mi nister van Justitie William Rehn- quist, zal mogelijk niet zo gemak kelijk worden aanvaard. Bangla Desj van plan een beleid van niet-gebondenheid te voeren, van vreedzame coëxistentie, ver zet tegen kolonialisme, racisme en imperialisme. zij al een De derde keer op 23 november, toen De voorlopige regering spreekt ook de effectieve Jurisdictie werd ge el aimed over tweederde van het grondgebied en tevens werd ver meld dat ongeveer vijf miljoen mensen in Bangla Desj rondzwer ven, omdat ze van hun huis zijn haar verlangen uit dat alle vluch telingen weer naar hun woonste den zullen terugkeren en zij ver zekert de regering van India van haar volledige medewerking om dit tot stand te brengen. gevlucht of verjaagd. Buiten de Intussen begint zich in de Indiase tien miljoen die al naar India wa ren gevlucht. Het laatste verzoek is vervat in een korte brief van 4 december, de dag na het begin van de oorlog, die uiteindelijk, meer dan alle argumenten uit Moejibna- gar. de voorlopige hoofdstad van Bangla Desj, de erkenning bracht. tig gelezen. Alle politieke partyen Belangwekkend is nog. dat in één betuigden hun instemming met de genomen beslissing. Tegelijkertijd is de briefwisseling gepubliceerd die tussen de voorlopige regering en die van India over het verzoek om erkenning in totaal vier keer is gedaan. De eerste keer op 24 april, toen de voorlopige regering hoofdstad schaarste af te tekenen van kerosine en steenkool en ook van batterijen voor zaklantaarns. Voor al deze artikelen worden al zwarte prijzen betaald, voor de batterijen zelfs het dubbele van wat ze normaal kosten. De grote vraag naar deze batterijen en ook naar zaklantaarns, komt voort uit de volslagen duisternis waarin Delhi iedere avond wordt gedompeld. scheiding van kerk en staat, vor- De verduisteringsvoorschriften wor ming van een op gelijkheid geba- den zeer nauwkeurig nageleefd. En seerde samenleving, zonder discri- omdat de straatverlichting minatie naar religie, sex of ras. en het in deze stad, met zijn zeer In de buitenlandse politiek is wijd uit elkaar gebouwde huizen van de brieven, als beginselen van de staat Bangla Desj worden opge somd: democratie, socialisme, en zeer brede straten, bijzonder moeilijk is oriëntatiepunten te vin den, ligt het openbare leven vrij wel stil. Alleen enkele dappere ta xichauffeurs die de weg goed ken nen, zorgen dat er nog wat ver voer is. Zij vragen niet eens om een bepaald bedrag voor hun rit ten, want de dankbare klanten voe len zelf wel, dat deze extra-inspan ning een extra-beloning waard is. Zij vervoeren voornamelijk Jour nalisten, wier aantal op de dage lijkse persbijeenkomsten is geste gen van 45 per week voor de oor log begon, tot meer dan 150 nu. Toeristen zijn er steeds minder en sommige hotels onderstrepen de ernst van de situatie door alle ver lichting uit te draaien en alleen nog met kaarsen te werken. Het geen de wat spookachtige sfeer waarin de stad zich 's nachts be vindt, nog versterkt. Overdag, in de warme zon, is van die oorlogsstemming echter niets anders te merken dan dat er wat meer in groepjes wordt gepraat en dat de kranten met meer belang stelling worden gelezen. ADVERTENTIE ATTENTIE FORD ESCORT oopt U bij ons voor 81,— incl. b.t.w., wegklaar. LtljTOMOBIELBEDRIJF jnland N.V. VEI LEIDERDORP: Valk Boumanweg 71, telefoon 30325. LEIDEN: «schanspl. 6. tel. 42451 Een stevige herrie over heroïne smokkel tussen Frankrijk en de Verenigde Staten schijnt zijn oor sprong te hebben in een interne afrekening tussen concurrerende groepen van de Franse spionage dienst SDECE (Service de docu mentation extérieure et de con- tra-espionnage) Door Anne Head Observer-dienst Het is aan het licht gekomen met de arrestatie van een Franse smokkelaar, Roger Delouette, die in april in Port Elizabeth in de Amerikaanse staat New Jersey ge pakt is omdat er voor een dikke veertig miljoen gulden aan heroï ne verstopt zat in de Volkswagen minibus die hij uit Frankrijk naar Port Elizabeth gestuurd had. De heroïnesmokkel per Volkswa gen is volgens Delouette georgani seerd door Paul Fournier (wiens ware naam Ferrer is), een hoge functionaris van de SDECE, die hem in december 1970 benaderd heeft over heroïnesmokkel naar de Verenigde Staten. Delouette heeft op Fourniers instructie een Volks wagen minibusje gekocht en er met een onbekende de heroïne in vertopt Het busje is vervolgens op een schip naar Amerika gezet. Delouette moest op 4 april naar New York vliegen, het busje gaan ophalen in Port Elizabeth, ermee naar New York rijden en daar de heroïne aan een naamloze con tactman afleveren tegen betaling van een premie van 50.000 dollar Maar Delouette liep in Port Eliza beth tegen de lamp. Een ijverige douane-ambtenares - naar men zegt was zij getipt - vond de he roïne. Delouette schijnt Fournier al gauw aangegeven te hebben, nadat hij van zijn Amerikaanse advocaat en van een federale offi cier van Justitie de verzekering had gekregen dat hij de de Ver enigde Staten bescherming zou genieten en dat er van Franse zij de geen vervolging tegen hem on dernomen kon worden. Rapport Delouette heeft een poos als land- bouw-adviseur gewerkt voor ban kier Alain Rothschild: het gezin Delouette woonde in een huis van Rothschild buiten Parijs. Daarna schijnt hij gewerkt te hebben voor het „Bureau voor de ontwikkeling van de landbouwproduktie", een overheidsinstantie. In 1966 heeft hij, vermoedelijk voor dit bureau, een maandenlange reis naar Afri ka gemaakt, waarvan weinig be kend is. Directeur van dit landbouwbureau is een oud-kolonel, en oud diplo maat Roger Barberot, die sensatie verwekt heeft met zijn verklaring dat de heroïne-smokkelzaak maar een dekmantel was voor interne wraak binnen de SDECE. Delouet te heeft voor ons gewerkt, zegt Barberot. We hebben hem naar Cuba bestuurd: de Cubanen „be taalden zijn salaris" en waren zeer tevreden over zyn werk: hy is echter bij dit landbouwbureau ontslagen omdat hy verzuimd heeft een verslag van zijn Cu baanse lotgevallen te schrijven. Het wordt steeds waarschijnlijker dat persoonlijke haat Jegens Four nier geleid heeft tot inlichting van de Amerikaanse douane. Als Fournier al in december 1970 met Delouette plannen maakte voor deze heroïnesmokkel, dan hebben de Amerikaanse autoriteiten er vermoedelijk al van geweten vóór het minibusje Frankrijk verliet. Delouette is gebruikt door lieden die Fournier graag kwijt wilden, of hij is eenvoudig een pion in het spel, die na uren van onder vraging plus de belofte van een lankmoedig vonnis als hij de naam van zijn baas zei, de naam Fournier genoemd heeft. Delouettes beschuldiging heeft nog een zijdelings slachtoffer gemaakt ook, John Cusack leider van Ame- rika's speurders naar verdovende middelen in Europa, die met spoed naar een andere post over geplaatst is. De Amerikanen zijn van oordeel dat Frankrijk een be langrijk land is in de internatio nale handel in verdovende midde len. In februari Jl. hebben Ameri ka en Frankrijk een overeenkomst getekend om gezamenlijk de strijd tegen de smokkel van verdovende middelen aan te binden. Er is wel eens een zogenaamde sleutelfiguur gearresteerd in Frankrijk, maar naar schatting is nog tachtig procent van de heroï ne die Amerika binnenkomt af komstig uit Marseille. Dikwijls ook heeft de bewerking in Marseille plaatsgehad. Verontwaardiging Cusack heeft van de zomer in Frankrijk heel wat verontwaardi ging gewekt toen hij in een vraaggesprek met de Marseillanse krant „Le Provencal" zei dat hy wist dat er twee of drie „heel gro te jongens" by de handel in ver dovende middelen betrokken zijn, maar dat die beschermd worden door grote namen in Frankrijk en door de politie. Naar men zegt zijn de Amerika nen bepaald niet onder de indruk van de Franse pogingen om een eind te maken aan de heroïne-fa- bricage in Marseille en omgeving. Evenmin hebben ze een hoge dunk van de doelmatigheid van de Franse spionagediensten, die ze bovendien ook nog te zeer geïnfil treerd door „communisten" achten om betrouwbaar te kunnen zyn. Sinds vorig najaar wordt er ge streefd naar reorganisatie van de SDECE en naar verbetering van de Frans-Amerikaanse betrekkin gen. Op persoonlijke voordracht van president Pompidou kreeg de SDECE een nieuwe directeur, de 50-Jarige Alexandre de Marenches, een vriend van Pompidou's zwa ger, maar zonder bindingen met orthodoxe gaullisten, getrouwd met een Schotse, zonder verlangen naar bevordering of decoraties (hij is rijk, en behoort al tot „eerste kringen"). Na dertien Jaar met generaals aan het hoofd van de SDECE, is Marenches de eerste burger. Hij in in de oorlog ver bonden geweest aan de staf van generaal Juin (vooral als tolk om dat hij Engels sprak), later nog bij Juin in Indochina en bij de NAVO, maar hij was vorig Jaar, toen hij aan het hoofd van de SDECE gezet werd, president-di recteur van een handelsonderne ming. Financiering Een gerucht dat de laatste weken an geloofwaardigheid wint, is dat de SDECE aan heroïnesmokkel doet ter financiering van zijn spionagewerk, vooral van een aan tal dubieuze activiteiten in Afrika. Het onafhankelijke, uiterst serieu ze blad „Le Monde" heeft erop gewezen dat „de geheime diensten van alle landen zich zelden afge keerd hebben van bepaalde kana len van de onderwereld, want de kredieten die zij ter beschikking hebben, zijn niet eindeloos". Le Monde wyst erop dat de begroting van de SDECE voor het Jaar 1972 slechts 54 miljoen frank is (35 miljoen gulden) nogal weinig met een vaste staf van 1800 mensen; er vloeit waarschijnlijk wel meer geld naar de SDECE via andere begrotingen. Het blad herinnert eraan dat tij dens de Indoehlnese oorlog in de jaren vijftig een Frans militair vliegtuig Jaarlijks de opiumoogst ging ophalen achter de Viet- minh-linies, opdat de opbrengst niet in vijandelijke handen viel. Waas de opbrengst dan wel bleef, is nooit bekend geworden. By de ontvoering van de linkse Marokkaanse leider Medi Ben Bar ka, in oktober 1965 op klaar lichte dag in Parijs, is duidelijk gebleken dat de politie zowel als de geheime dienst ermee te maken had. Met een verontwaardigd-mo- rele mededeling dat overheidsdien sten zich .natuurlijk" niet aan zulke praktijken wagen, kan men er zich nu moeilijk afmaken. Na de Ben Barka-affaire is de reor ganisatie bij de SDECE begonnen en vorig Jaar in november, dade lijk na de komst van Marenches is er een aantal hoofden gerold. Fournier heeft het ruim twintig Jaar bij de geheime dienst uitge houden en in die tyd zal hy zich best wat vijanden gemaakt heb ben. OBSERVER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9