'ensioenakkoord in gevaar Nederlandse auto-importeurs kunnen nog paar weken vooruit Politie zoekt dader aanslag met brandbom Verkeersfouten straffen met een puntensysteem oor vakbondsplan voor vervroegde pensioenplicht %RAND IS EST BREDER MAKEN" Wat ruik ik? Twaalf café-bezoekers gewond „Luchthaven moet nog in Rotterdam blijven" MAN GEDOOD BIJ BOTSING Regering praat eind van deze week verder over Ionen-prijzen WEGROVERS SLAAN DOOR INSTALLATIE HARTTEAM IN UTRECHT Ere-doctoraat BPAG 7 DECEMBER 1971 BINNENLAND HAAG Het plan van de drie vakcentrales om ver- >gd een pensioenplicht in te voeren teneinde geld op tafel rijgen voor de sociale woningbouw betekent een ernstige ■eiging van het begin dit jaar tot stand gekomen pensioen- 1 van werkgevers en vakbeweging. Dit meent drs. D. E. secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgevers- bond. Het in de Stichting van de Arbeid gesloten pensioenakkoord komt neer op geleidelijke optrekking van de AOW tot het netto-minimumloon als basisvoorziening. Vervolgens niet vóór 1975 moet dan een pensioen plicht worden ingevoerd voor werk nemers. Op den duur zal dan een pensioen van zevenitig procent van het eindloon (inclusief AOW)) voor iedere werknemer tot stand komen. In dit beginselakkoord wordt uit gegaan van inschakeling van be staande organen en instituten, zoals pensioenfondsen en levensverzeke ringsmaatschappij Een vervroegde invoering van de pensioenplicht be tekent echter ook dat de vakcentrales van dit uitgangspunt afstappen. Ook fondsvorming voor de woningbouw via premieheffing voor een pensioen is in strijd met het beginselakkoord. 'aags raadslid: IN HAAG —In acht weken zou het Scheveningse strand ,en|enlijk kunnen worden verbreed, drie tot vier miljoen gulden is ïogelijk, een strook van vijftig inderd meter toe te voegen aan trand van noorderhavenhoofd ordpunt van de boulevard. schepen, die een derge- erk aan kunnen, zijn beschik- Het zand is er ook: het kan of Ier uit zee worden gehaald, of gehaald uit de vóór de Wa- be graven „oliegeul", die ten- dertig kilometer m zee zal ste- Haagse raadslid Chr. 'J. Bui- PvdA) kwam gistermiddag dee in de begrotende ge- ad. Hij zei te weten, dat iaterstaat over een plan voor lergelijke strandverbreding be- ADVERTENTIE aas term Wat ruik ik toch? Die raag kreeg de familie Klein in et dorp Ens, in de Noord-Oost 'older, tot vervelens toe te ho en als er mensen op bezoek ramen. Inderdaad hing er al we en lang een raar luchtje in de ulskamer. Maar waar dat van- aan kwam? De familie snuffel- elke hoek van de kamer goed en ging tenslotte ook eens met neuzen over de vloer. En ja, stank kwam tussen de vloer- anken uit. woningbouwvereniging 'erd erbij gehaald en toen was et raadsel snel opgelost. De mmerman haalde onder de :n bal tevoorschijn met en doorsnee van een halve me- t. Het was een gigantisch wes- ennest Het zeldzame staaltje van ierlijke bouwkunst is naar het useum Schokland gebracht, •aar is men er erg blij mee. De ffliilie Klein is ook tevreden, geen van hun bezoe- ers stelt dat pijnlijke vraagje leer. Volgens de christelijke werkgevers kan door het plan van de vakbewe ging de toch al vertraagde uitwerking van de technische aanpak van het pensioenakkoord nog langer gaan duren. Het zou ook best kunnen zijn dat de wefkgevers bij het voortge zette beraad het 'onaanvaardbaar' zullen uitspreken. VENLO De politie in Venlo tracht uit te zoeken welke stamgast van de Saloon Bar zondagnacht een brandbom in het tegenover gelegen café Bonaparte heeft gegooid. Het café ging in vlammen op. Twaalf van de meer dan honderd jeugdige bezoekers moesten naar het zieken huis om hun brandwonden te laten verzorgen. Eén is er ernstig aan toe. Het was aan het moedige optreden van de brandweer te danken dat er geen doden zijn gevallen. Twee jon gens konden slechts met de grootste moeite uit een toilet, waarin zij voor het vuur waren gevlucht, wor den bevrijd. De brandbom vormde de laatste. uitwas van een café-oorlogje, dat al geruime tijd de gemoederen in het toch al vrij gewelddadige Venlose nachtleven bezighoudt. Vorige week laaide de vete tussen bezoekers van beide tapperijen hoog op. Dit leidde tot een botsing tussen de politie en een vijftigtal jongelui die diep in de nacht het politiebureau bezetten omdat een van hun vrienden ten onrechte zou zijn gearresteerd. De ongeregeldheden van zondag avond werden ingeleid door een rookbom die een van de stamgasten van café Bonaparte in de Saloon Bar wierp. Even na één uur kwam de wraak in de vorm van de brand bom. DEN HAAG Nederland werkt samen met zestien andere laoden in de Raad van Europa aan de voorbereiding van een sluitend systeem om slechte automobilisten te kunnen straf fen. Het ligt in de bedoeling dat in alle landen van de raad de zelfde Strafpunten worden ge geven voor een identieke over treding. De strafpunten worden bij elkaar opgeteld en kunnen tenslotte leiden tot ontzegging van de rijbevoegdheid. Het systeem waarover men het nu in grote lijnen eens is ge worden omvat het volgende straf puntenlijstj e Strafpunten Vier punten: doorrijden na een aanrijding, rijden onder in vloed van drank of verdovende middelen, ryden terwijl men oververmoeid is, inhalen zonder genoeg zicht, keren op een auto weg, rijden zonder rijbewijs. Drie strafpunten: meer dan dertig kilometer per uur te hard rijden, het negeren van voor- rangsregels, geen voorrang ge ven aan voetgangers op over steekplaatsen, foutief inhalen, door rood licht rijden, met slechte verlichting rijden, met een ondeugdelijke stuurinrich ting rijden, met slechte remmen rijden. Twee strafpunten: vijftien tot twintig kilometer per uur te hard rijden, rijden met slechte banden, rijden met een gevaar lijk geladen vrachtauto. Wanneer een automobilist vijf strafpunten heeft verzameld krijgt hij een waarschuwing. Nog drie punten erbij en er volgt een onderzoek naar de rijvaardig heid: opnieuw rij-examen doen. Bij een totaal van tien punten worden hem de rijbevoegdheid ontzegd. Positief Bij "Veilig Verkeer Nederland" staat men zeer positief tegenover het straf puntensysteem. Volgens de heer F. Sj. van Paasschen van VVN wordt dit systeem in Australië en Canada al lang toe gepast en zijn de ervaringen gunstig: "De weggebruiker weet precies wat hij bij bepaalde ver keersovertredingen op het spel zet. Dat werkt zeer preventief. Een automobilist die bijvoor beeld twee keer is betrapt op al coholgebruik weet tevoren dat hij de derde keer definitief hangt. Die wetenschap is voor hem veelal aanleiding om bij zijn weggedrag de puntjes extra op de i te zetten1", aldus de heer Van Paasschen. Bovendien kan men volgens WN met dit systeem admini stratief sneller werken daar de bepaling van de strafmaat veel eenvoudiger wordt. De heer Van Paasschen vraagt zich overigens wel af of deze methode in Nederland kan wor den toegepast gezien het tekort aan politiepersoneel. Het sy steem kan namelijk alleen goed functioneren bij een zeer inten sieve politiecontrole, zo zei hij. Het gaat hard, deze feeste lijke maand: nauwelijks hebben we het feest van Sint Nicolaas achter de kiezen, of de eerste kerstbomen arriveren al weer op de verkooppuntenklaar om hun plaatsjes in de huiskamers in te nemen. Drees Verkeer en If aterstaat) WINSCHOTEN (ANP) De afge lopen nacht omstreeks half drie is de 32-jarige automobilist F. Akker man uit Oude Pekela op het Zuider veen te Winschoten, bij een botsing met een uit Boertange afkomstige veewagen op slag gedood. Deze vrachtwagen met oplegger, bestuurd door de 26-jarige A. B. uit Boertan ge, reed vanuit een inrit de weg op en stopte even toen de oplegger nog op de linker weghelft stond. Hij gaf knippersignalen aan de be stuurder van de naderende auto, die deze waarschijnlijk niet heeft ope- merkt. De personenauto botste met een harde klap tegen de linkerzijkant en kwam in de berm terecht. ADVERTENTIE EDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK éen bonk die modern denkt en toch het oude niet vergeet DEN HAAG 'ANP) De minister raad heeft zich gisteren in een zes uur durende extra vergadering bera den over de economische situatie. Na dit interne beraad, dat diende als grondslag voor het verdere gesprek met werkgevers en werknemers, is be sloten aan het eind van deze week opnieuw overleg met dezen te plegen. De woordvoerdeer van de Rijksvoor lichtingsdienst heeft dit meegedeeld. Het gesprek met werkgevers en werknemers kan niet eerder dan eind deze week plaats vinden omdat dezer dagen de begrotingen van Economi sche en Sociale Zaken in de Tweede Kamer aan de orde komen en de be trokken ministers daarbij moeten zijn. Op de vergadering, die om half acht maandagavond in het Catshuisin Den Haag begon en vanmorgen vroeg om half twee was afgelopen, poogde het kabinet uit het beschikbare cijfer materiaal tot een overzicht van de economische toestand te komen. Het besluit tot het extra kabinetsbe raad was afgelopen vrijdag door pre mier Biesheuvel aangekondigd na de wekelijkse vergadering van de minis terraad. In die vergadering was ver slag uitgebracht van het eerder die week gevoerde benaad tussen een af vaardiging van het kabinet en verte genwoordigers van werkgevers en werknemers over de ontwikkelingen van lonen en prijzen. TILBURG Een Amsterdamse en een Duitse Jongeman hebben be kend dat zij op 23 oktober een pomp station langs de rijksweg van Til burg naar Breda hebben overval len. Twee mededaders worden nog gezocht. Bij de overval werd twee mille buit gemaakt. De pompbediende werd daarbij met een karabijn bedreigd. DEN HAAG (ANP) Mi nister Drees (Verkeer en Water staat) is van mening, dat sluiting van de Rotterdamse luchthaven Zes tienhoven alleen kan worden over wogen als er een andere vervangen de luchthaven in de omgeving van d'e Maasstad beschikbaar zou ko men. De positie van zestienhoven kan op nieuw worden bekeken als een be slissing over de plaats van een twee de nationale luchthaven tezijnertijd is genomen. Zolang geen tweede grote luchthaven operationeel is, zal een secundaire luchthaven bij Rot- Leerlingen van de Prinsesse- school in Amsterdam hébben gis teren in de Staatsliedenbuurt het initiatief genomen tot een grote schoonmaakactie in de buurt. De schoonmaakactie werd voorafge gaan door een protestmars. terdam aanwezig moeten zijn, om dat anders een onaanvaardbare ex tra belasting voor schiphol zou op treden. De minister, die gisteren antwoord de op vragen van de burgemeester van Rotterdam W. Thomassen en enkele wethouders, heeft tijdens het gesprek in Den Haag voorts gezegd, dat thans maatregelen worden voor bereid ter beperking van het nacht- vliegen. Het verzoek van het Rotterdamse college van B. en W. om Zestienho ven geheel voor het nachtelijk ver keer te sluiten, kan volgens minister Drees niet volledig worden gehono reerd omdat deze luchthaven'wat de nachtelijke hinder betreft niet in een uitzonderingspositie geplaatst kan worden. Tevens wordt door het ministerie van Verkeer en Waterstaat onder zocht op welke wijze de hinder ten gevolge van het lesvliegen met ver- keers- en sportvliegtuigen verder terug kan worden gebracht. UTRECHT (ANP) Het kern team van het Hart-chirurgisch Cen trum Utrecht is gisteravond geïnstal leerd'. Dit team bestaat voorlopig uit 16 hartchirurgen, cardiologen en hartchirurgische anaesthesisten. De installatie gebeurde tijdens 'n informele bijeenkomst van het be stuur van het hartchirurgisch cen trum, het gemeenschappelijk coördi nerend bestuursorgaan genaamd, met de leden van het kernteam van de Rijksuniversiteit in Utrecht. De installatie van het hartteam is van belang omdat de benoemings procedure voor de opvolger van prof dr. J. Wierberdink, die begin dit jaar ontslag nam als hoogleraar hartchirurgie aan de universiteit in Utrecht, dan weer kan worden voort gezet. Het hartteam heeft als ge heel inspraak in de benoeming van die hoogleraren die tevens leden van het team zullen worden. Ook heeft het team een stem in de oenoeming tot hoogleraar van die leden uit zijn midden die voor een hoogleraarspost worden voorgedra gen. UTRECHT De Aristoteles- versiteit van Saloniki in Griekenland heeft besloten een ere-doctoraat te verlenen aan de 72-jarige prof. ctr. J. Jansen, oud-hoogleraar aan de dier geneeskundige faculteit in Utrecht. DEN HAAG (ANP) De Neder landse importeurs van Duitse auto mobielen en degenen, die afhanke lijk zijn van de Duitse toelveringsin- dustrie zoals de Daffabrieken kunnen de komende veertien dagen nog leveren. Wanneer de staking in de Wesbduitse metaalindustrie dan nog niet is opgeheven, zullen moei lijkheden ontstaan. Nadat in de zes fabrieken van Volkswagen gisteravond de pro- duktie was stopgezet ruim 100.000 werknemers zijn hierdoor getroffen, is het totaal aantal op nonactief gestelde werknemers in West-Duits- land op ruim 500.000 gekomen. De woordvoerder van de Neder- la dse importeur van daimlerbenz, Agam in Utrecht, verklaarde, dat men nog enkele weken vooruit kan. „In de dieselsector voor de vracht wagens zijn de meest gangbare ty pen nog leverbaar, maar voor de Vrijgelaten Edgar Smith, die langer in de dodencel heeft door gebracht dan enige andere Ameri kaanse gevangene, is gisteravond in vrijheid gesteld nadat een rech ter de verklaring, dat hij zich niet wilde verweren tegen de beschuldi ging van moord op de vijfjarige Vic toria Zielinski in 1957. had aan vaard. Smith is thans voorwaarde lijk vrijgelaten. dieselpersonenauto is de toestand ernstiger aldus perschef van Ooster zee. Bij de firma Alimpo (de Ne derlandse importrice van BMW) zijn er deze week nog geen problemen. Zowel de Duitse fabriek als de im portrice beschikken over een flinke voorraad automobielen. „Hooguit zullen sommige klanten nu genoe gen moeten nemen met een andere kleur", zo werd meegedeeld. De woordvoerder van DAF, Th. Schaapveld, liet weten, dat de ko mende veertien dagen nog vrij wel zonder problemen kan worden geleverd. Daarna zal het moeilijker worden. DAF is met name afhanke lijk van elektrische installaties van het Bosch-concern waar wordt ge staakt. De heer E. Servaas, perschef van Volkswagen in Nederland, zei, dat tot half december vrijwel normaal zal kunnen worden verkocht. Wanneer de staking langer gaat duren, wor den begin januari pas ernstige moei lijkheden verwacht. Toch gelooft men bij Volkswagen, dat de staking wel niet lang meer zal duren. Ook de assemblage-fabriek van Volkswa gen in Brussel, waar de Nederland se „kevers" vandaan komen, zal binnenkort moeten sluiten wegens, gebrek aan onderdelen. Bij Ford en General Motors is de zaak minder ernstig. De heer R. van der Velde van Ford zei, dat de volle decembermaand nog kan worden ge leverd. Hij voegde er evenwel aan toe dat de Ford Assemblagefabriek in het Belgische Genk (fabrikage van Taunus en Transit) morgen 5.000 werknemers in de Fordfabriek te Keulen (totaal 35.000 werkne mers) De Opel-importeur in Nederland, General Motors, heeft op het ogen blik weinig problemen, aange zien verreweg de meeste wagens in België worden geassembleerd. Bo vendien maakt General Motors niet uitsluitend gebruik van Bosch-pro- dukten. want de gehele Engelse lijn van het concern heeft Lucas als le verancier.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7