TEGENSTELLINGEN SCHADELIJK OORLOG OF VREDE Kantonrechter streng voor rijden zonder verzekering Ben JF. in reactie op alternatieve begroting van Progressief Akkoord „Gevaarlijke weg" (Voor-) spel en knikkers Ruim duizend vogels in Stadsgehoorzaal HN5PAG 7 DECEMBER 197j LEIDEN In een reactie op de alternatieve begroting van het Progressief Akkoord zegt het Leidse college van burgemeester en wethouders deze in diverse opzichten een waardevolle bijdrage te vinden. Niet in alle opzichten, omdat een aantal tegenstellingen binnen de raad en ten opzichte van B. en W. tot uitdrukking komt, wat onder de hui dige omstandigheden ongewenst is. Het ernstigste bezwaar van het college is, dat de polarisatie, die eruit naar voren komt, de onderhandelingspositie met hogere overheden schaadt. In velerlei opzichtten zou men elkaar kunnen hebben gevonden, volgens het college, dat bijv. nauwelijks verschil van mening constateert over het structureel begrotingstekort. B. en W., die zeggen de laatsten te zijn om te beweren, dat ze het krachtigste college vormen, dat Leiden kan opbrengen voor deze situatie is ook het PAK verantwoordelijk" stelt, dat het PAK het gemeentelijk beleid wil richten op een inko mensherverdeling. Op deze wijze achten ze dit een gevaarlijke weg voor de toekomst van deze stad. De situatie van nu is mede het gevolg van het in het verleden ge voerde beleid van verschillende rege ringen. Het college erkent met de PAK-fractie, dat dit beleid niet in alle opzichten gelukkig is geweest met name ten aanzien van woning bouw, huisvesting en huren. Als envenwel absolute prioriteit moet worden gegeven aan het treffen van gemeenschapsvoorzieningen in ach tergebleven wijken, wordt volgens 't college de kans groot, dat in de nu beter gesitueerde en uitgeruste wij ken eenzelfde mate van achterstand zal ontstaan. Wel acht het college het noodzakelijk in de daarvoor in aanmerking komende wijken voor zieningen te treffen, die het mogelijk maken, dat deze wijken kunnen con curreren met buitengemeenten. Onwaarachtig Het doet B. en W. wat onwaarach tig aan. dat het PAK enerzijds pleit voor meer financiële middelen van het rijk en anderzijds voor gemeen telijke autonomie en dan nog een be roep wil doen op hulp van de buur gemeenten. Dit laatste emotievolle pad zou moeten worden betreden met uiterste behoedzaamheid en met tot het uiterste ingetoomde hartstocht. LEIDEN Na jarenlange voorbereidingen is thans het hoogste punt bereikt van de bouw ie r.k. lagere technische school "Don Boscoaan de Boer- haavelaan. De uitbreiding van de schooldie in 1972 twintig jaar bestaat, was noodzakelijk ter ver vanging van een dependance, die al ruim elf jaar is ondergebracht een gedeelte van het voorma lige fabrieksgebouw van T. D. aan de Middelstegracht. Een an dere dependance iverd enkele ja ren geleden verlaten en overge- bracht naar de nieuwe vleugel van 1 de school aan de Mariënpoél- itraat. In het nieuwe gebouw, dat \n de loop van 1972 ingebruik ge nomen ivordt, zullen de afdelin gen elektrotechniek, fijnmetaal- bewerken en motorvoertuig en- \echniek worden ondergebracht. (Foto Holvast) Nieuw succes Chris Lantrok DEN HAAG DTS-bokser Chris Lantrok heeft gisteravond tijdens een nationaal boksgala in Amacitia rl in Den Haag een nieuw succes ge boekt. De Leidse zwaar- welterge- 11( wicht toonde zich tegen Graz (sport school Hoogenbank) duidelijk de be- i tere bokser, wat in een ruime pun- ier tenzege resulteerde. Voor de tweede pupil van DTS- jS trainer „Ome Dick'' Snik (die erg tevreden was over de partij van Lan- il trok: „Hij luisterde vooral goed") I was eveneens applaus weggelegd, geen overwinning. Midden- [ewicht Cees Sloos toonde zocals al- 1( lijd veel moed, maar kwam toch nog wat routine en inzicht tekort om Btorm op punten te verlaan. itli ADVERTENTIE KONING WILLEM I 3 GULDEN 1823 B A.5000 ex. 32,3 gr mm. 75,- B. 500 ex. 32,3 gr/ 38 mm. ƒ298,- Te bestellen bij banken, munthan- delaren, juweliers en rechtstreeks b ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A - Tel. 070-64.69.24 Leidse bevolking niet al te pessimistisch LEIDEN Leerlingen van de 3a mavo-klas van de Kijckenborg-Bo- naventura scholengemeenschap heb ben onder een deel van de Leidse be volking een onderzoek gehouden over zijn opvatting omtrent oorlog en vre de. In het centrum van de stad werden 217 mensen ondervraagd over de problemen, die samenhangen met de vrede in de wereld. Onder de vragen, die gesteld wer den, was er één hoe groot men de kans op een derde wereldoorlog achtte. Uit de antwoorden bleek, dat 31% de kans groot vond, 21% mid delmatig en 40% maar klein. Erg pessimistisch zijn de ondervraagden dus niet. Het antwoord bleek veelal samen te hangen met de leeftijd. Naarmate men ouder was, bleek men meer pessimistisch gestemd te zijn. Zeer waarschijnlijk, aldus de conclu sie van de rapporteurs, speelt hier een rol het al of niet meegemaakt hebben van de tweede wereldoorlog. Gevraagd naar de belangrijkst (mogelijke) oorzaak van een derde wereldoorlog, noemde het merendeel het doen en laten van de grote machten in deze wereld; te weten Verenigde Staten, Sow jet-Unie en China. Bij de vraag wat meer in het al gemeen de belangrijkste oorzaak van oorlog is, gaf 60% de maatschappij aan en 35% de aard van de mense lijke natuur; 5% had geen mening. Dit betekent dat de meeste mensen de oorlog niet beschouwen als een onvermijdelijk iets, omdat het nu eenmaal in de mensen zit, maar dat het aan de samenleving waarin men leeft ligt, en die is te verbeteren. De Leidse bevolking is ook ge vraagd aan te geven wat zij als mo gelijkheden zag om de vrede te be vorderen, waarbij er drie keuze mogelijkheden waren. Wat godsdienst betreft, vond 31% dat deze de vrede bevordert; dienst- weigeren werd door 63% als een vrede bevorderende daad gezien en eenzijdige ontwapening zag 34% als een mogelijke weg naar de vrede. Opvallend was hierbij, dat de men sen die vonden dat de godsdienst in dit opzicht belangrijk was, tevens gen heil zagen in dienstweigeren. Klaarblijkelijk is dit een groep men sen die meer traditioneel is inge steld en hoogst waarschijnlijk ook ouder wat leeftijd betreft. In totaal zijn er 217 mensen onder vraagd, waarvan 46% vrouwen en 54% mannen. Merkwaardig was, dat vrouwen veel vaker weigerden hun mening te geven dan mannen. Veel Leidse vrouwen zijn nog niet zo ge ëmancipeerd, dat zij hun mening over dit meer politieke onderwerp durven te geven, aldus de conclusie van de Jeugdige rapporteurs. Uit onderhandse inlichtingen weet B. en W.. dat de aanvullende bijdra ge over 1970 aan de orde van groot te van f2 miljoen zal liggen en die over 1971 tussen de f 4 en f 5 miljoen. Hierbij vergeleken is het begrotings tekort over 1972 (f 10 miljoen) zo groot, dat B. en W. zich afvragen of Den Haag dit accepteert. Daarom vinden ze dit bedrag het uiterste reële uitgangspunt. B. en W. willen komen tot een be tere benadering van het structureel tekort. Zij stellen voor een commis sie in te stellen, die zou moeten be staan uit drie raadsleden, twee leden van het college en de directeur van de dienst van financiën. Min f 5 miljoen B. en W. achten het niet reëel de door het PAK voorgestelde fonds vorming in de begroting op te nemen. Z(j stellen voor f4.853.000 door het PAK voorgestelde bedragen niet op te nemen (voetgangersfacilitei ten. straatverlichting oude stadswij ken. nieuwe zwembadfaciliteiten, riolering binnenstad, walmuren his torisch aanzien, restauratiefonds cul turele voorzieningen). Als men deze posten buiten be schouwing laat, blijft tussen de twee begrotingen een verschil over f 1.238.000. waarin begrepen f 250.000 subsidiering van kinderdagver blijven. Hiervoor zijn in 1972 geen fondsen nodig volgens het ooilege. B. en W. kunnen instemmen met het opnemen van een aantal posten tot een totaal van ongeveer 2 ton. Daarnaast moet een extra tekort van ruim f 145.000 aan beide begro tingen worden toegevoegd (o.a. om dat een post vergeten is). Tenslotte resteert een verschil in de begrotin gen van 8 ton. Hierover zal de raad zich moeten uitspreken. Belastingdruk Met het oog op de bedenkingen het PAK tegen verhoging van tarie ven deelt het college mee, dat zestien gemeenten, die wat inwoner tal betreflt gelijk of hoger liggen, in twaalf plaatsen de belastingdruk hoger ligt dan in Leiden. Na de i hoging ligt Leiden nog niet in het voorste gelid. B. en W. willen niet aan het voorgestelde pakket vasthou den. maar wel aan een opbrengst- vermeerdering van f 1,2 miljoen. Het college becijfert het uiteinde lijk begrotingstekort op f 11.595.000. Het voelt om een greep te doen wel voor deze posten: f30.000 vot voorlichtingsman bij de politie f 25.000 voor subsidiering wijkcomi- té's, f 86.150 meer voor schooladvies dienst, f 10.000 voor subsidiering ziekverenigingen f 150.000 voor verbe tering sociale infrastuotuur in oude woonwijken. En het voelt e eens een greep niet voor de hier boven genoemde grote posten, f 50.000 voor opvoering leermiddelen scholen in oude stadswijken f248.000 voor openbaar vervoermiddelen en f 90.000 voor stimulering midden- standsbeleid, verlaging met f30.000 voor de Lakenhal. ADVERTENTIE ATTENTIE Wij leveren U een complete FORD ESCORT F 1100 voor 6851,— incl. b.t.w, wegklaar. AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.Y. LEIDERDORP: V. d. Valk Boumanweg 71, telefoon 30325. LEIDEN: Lammenschanspl. 6, tel. 42451 LEIDEN Het is de vraag of de komende begrotingsbehandeling de Leidseraad dichter bij elkaar zal brengen of Juist de tegenstellingen zal vergroten. De reactie van bur gemeester en wethouders op de al ternatieve begroting van het PAK geeft aan, dat het college bereid is het PAK enigszins tegemoet te ko men. PAK-fractieleider In 't Veld probeerde in de gistermiddag ge houden laatste openbare commis sievergadering vóór de begroting de andere partijen tot een uit spraak te bewegen. Dat lukte hem niet, ondank zijn hartstochtelijke aanpak van de zaak. Portheine (VVD) vroeg zich af in hoeverre deze hartstocht ge meend was. En toen zaten we in een commissievergadering bij het voorspel dus in de sfeer, die in deze begrotingsvergadering te verwachten valt. De grote vraag zal zijn wat men een aanvaardbaar tekort vindt. Het college heeft nu gezegd iets verder te willen gaan dan de oor spronkelijke tien miljoen. In I eVld noemde zonder fractie-overleg een bedrag van f 15 miljoen. Van avond zal zijn fractie zich evenwel pas beraden over de reactie van het college. De rest liet zich er niet over uit en wil wachten tot halverwege de begrotingsbehande ling of zo. LEIDEN Het is nu vijf jaar ge leden, dat de besturen van enkele verenigingen van vogelvrienden het initiatief namen tot de oprichting, van de Leidse Vogelshow Kombina- tie, waarvan thans deel uit maken „Avibus", „De Leidse Vogel vrienden" en „De Zanger". Het re sultaat van deze samenwerking was toen een vogelshow (circa duizend vogels) in de Stadsgehoorzaal. Ter gelegenheid van het eerste lus trum van de LVK wordt vrijdag, za terdag en zondag in de Stadsgehoor zaal een show van vogels, planten en vissen gehouden. Gedurende deze tentoonstelling, die vrijdagavond om acht uur wordt geopend, kunnen de bezoekers kennis maken met de mo elij kheden van deze vorm van vrije tijdsbesteding, die steeds meer in be langstelling toeneemt doordat deze hobby ook door kleinbehuisden kan worden beoefend. Voor de afdeling vissen hebben de organisatoren de medewerking ver kregen van een Leidse aquarium ver eniging. Verder werken ook enkele Belgische verenigingen van vo gelvrienden mee, die tevens deelne men aan de donderdag te hou den wedstrijd. Zestien keurmeesters, staan dan voor de taak uit 1100 vo gels zestien kampioenen te selecteren. Behalve vrijdagavond is de show za terdag van tien tot tien uur geopend en zondag van tien tot vijf uur. LEIDEN Een 25-jarige automonteur uit Noordwijk had, zo onthulde de officier van Justitie mr. A. S. M. Horstink in zijn requisitoir, al een hele lange reeks van verkeersovertredingen op zijn naam staan en hiervoor al enkele gevoelige vonnissen gekregen. In augustus j.l. voegde hij er weer drie aan de reeks toe. Op de Teylingerweg te Voorhout reed hij namelijk met zijn auto par does tegen enkele links van de weg geparkeerde auto's op, waarna aan 't licht kwam, dat hij niet in het be zit was van een kentekenbewijs en een WA-verzekering. Inzake de twee de monteur weinig of niets als ex cuus aanvoeren. Dat hij tegen die auto's was gebotst had zijns inziens wel een logische oorzaak: „Ik had lang en hard gewerkt en viel achter het stuur even in slaap". „Daar kwam dan nog bij, dat U kennelijk sterke drank had gebruikt voor U huiswaarts keerde," repli ceerde de officier op vrij scherpe toon. Verdachte ontkende dit feit niet. Mede gezien verdachtes „verkeere- verleden," achtte de officier het no dig hem ditmaal enige tijd als au tomobilist van de weg te verwijde ren. Hij eiste dan ook naast de drie geldboeten van respectievelijk f 100. f 50 en f 100 subs 25 dagen zo wel een onvoorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden als een voorwaarde lijke ontzegging met een dito ter mijn en een proeftijd van 2 jaar. „Ik kan m'n rijbewijs niet missen voor m'n werk," reageerde verdach te hierop. „Daar had U eerder aan moeten denken," zo luidde de reactie van de officier. Temeer, omdat ook alcohol een rol had gespeeld zag de kanton rechter mr. W. de Koning, geen en kele reden tot enige clementie en vonniste hij dan ook geheel con form. Onverzekerd „Dat ik m'n auto niet liet verze keren toen ik hem kocht kwam zui ver door nalatigheid" „Dat ik die auto geen voorrang verleende kwam doordat ik hem te laat zag. Overi gens was ik al zover het kruispunt opgereden, dat de bestuurder ervan gemakkelijk achter mij langs had kunnen rijden, zodat er niets zou zijn gebeurd". Aldus verklaarde een 54-jarige rijksambtenaar uit Den Haag het feit, dat hij onverzekerd rondreed en hierbij „op heterdaad" werd betrapt toen hij op de Molen- tuinweg te Katwijk geen voorrang verleende aan een van rechts ko mende auto, hetgeen een fikse bot sing tot gevolg had. De officier rekende verdachte diens nalatigheid zeer zwaar aan. „Het onverzekerd rijden is niet al leen bij de wet verboden maar heeft ook zeer vaak tot gevolg, dat de be nadeelde partij met de brokken blijft zitten", verklaarde hij zich nader. Hij eiste in deze dan ook een onvoorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden alsmede een geldboete van f 150 subs 15 dagen. Inzake het niet verlenen van voorrang vroeg hij een correctie van f 50 subs 50 da gen „Het was geen opzet," aldus verdachtes laatste woord. De kan tonrechter stelde de ontzegging dit maal nog voorwaardelijk met een proeftijd van 2 Jaar en vonniste inzake de geldboeten conform. Een 25-Jarige herenkapper uit Noordwijkerhout stond terecht, om dat hij met zijn auto op de Jacoba van Beierenweg te Voorhout par does tegen een rechts van de weg geparkeerde vrachtauto was opge reden. „Omdat ik even niet oplette zag ik die vrachtauto te laat en kon toen een botsing niet meer voorkomen," zo verklaarde de kapper. „Een uitermate gevaarlijke onop lettendheid," vond de officier en eis te derhalve een geldboete van f 100 subs 10 dagen. „Dat is nogal wat," zo reageerde verdachte op deze eis. De kantonrechter vond, dat ver dachte gezien het gevaar dat hij had veroorzaakte, die boete volkomen verdiende en vonniste conform. „M'n aandacht was even verslapt,' aldus excuseerde een 19-Jarige stu dent uit Leiden zich voor het feit, dat hij destijds met zijn auto op de Beethovenlaan te Voorschoten zon der enige „verkeersnoodzaak" naar rechts een grasveld was opgezwenkt en aldaar een voetgangster had aan gereden. Deze liep daarbij enkele botbreuken op en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De officier wees verdachte er op, dat de aandacht van een automobi list in het huidige intensieve ver keer geen moment mag verslappen. „Omdat U nog een blanco strafre gister heeft zal ik Uw rijbewijs dit maal nog buiten het geding houden,' zei hij tot verdachte en liet het bij een eis van f 100 subs 10 dagen. De kantonrechter sloot zich geheel bij het requisitoir aan en vonniste conform. Stuurfout Een 23-jarige automobiliste uit Leidschendam haalde op rijksweg 4 een voor haar rijdende auto met aanhangwagen dermate krap in, dat haar auto de aanhanger raakte. Bij de botsing liep zij o.m. een hersen schudding op. Ter zitting verklaar de zij dan ook niets meer van een en ander te herinneren. Dit belette de officier niet haar stuurfout (die door getuigen werd bevestigd) wettig en overtuigend be wezen te achten en hierover zijn af keuring uit te spreken. Conform zijn eis werd de automobiliste tot een geldboete van f 80 subs 8 dagen veroordeeld. Door Hans Melkert Hoe dan ook, de behandeling zal op 20 december moeten aflopen wilde dienst financiën de papieren nog op tijd vóór 1 januari in Den Haag hebben. B. en W. wilden daarom per hoofdstuk stemmin gen, zodat de bedragen eerder be kend zijn. De meerderheid van de te zich daartegen. Als de tussenop lossing werd gevonden, dat de fracties zich wel bij elk hoofdstuk uitspreken, maar pas op de laatste dag stemmen. Zo wordt het moge lijk ook de financiële ambtenaren vrije kerstdagen te geven. Nog een beetje hangijzer, waarmee B. en W. de discussie willen be korten: weinig praten over onder werpen, die in het eerstkomend half Jaar via nota's aan de orde komen. Niemand bleek daarvoor te voelen. Het PAK kondigde aan over alle onderwerpen te zullen spreken en dat betreft o.a. monu menten. voetgangersgebied, voor lichting, democratisering onder wijs, woningbestand binnenstad. De raadsleden wezen er terecht op, dat deze zaken belangrijk zijn in ret licht van het beleid. In 't Veld greep de gelegenheid aan om de wethouders te vragen, eer der him nota's in de raad te bren gen, in het stadium, waarin de wat hij noemde grondtrekken worden gemaakt. Dat vindt hij een zaak voor de raad. Liberaal Portheine verzette zich ertegen. Wethouder Kret was evenwel bereid iets in deze richting te doen. De andere wethouders spraken zich niet uit. Laatste suggestie van het college om de zaak wat tijd betreft in de hand te houden: vrijwillige spreek tijdbeperking. In totaal zijn 1740 minuten voor handen ('s middags wordt 3% uur vergaderd, 's avonds 3 uur). Het college denkt 660 minu ten nodig te hebben. Een uur gaat heen met stemmingen. Voor de raad zijn er 1020 minuten om vol te praten. Z under man (DS'70) verzette zich er tegen, dat hij slechts 65 minuten heeft met zijn eenmansfractie (de grootste fractie, die van de PvdA, heeft 305 minuten). Burgemeester Vis: "U kunt zich er ook over be klagen, dat u met één zetel in de raad zit, maar dan moet u niet bij mij zijn". In 't Veld gooide nog wat olie op het vuur door de wethouders te vragen hun lange antwoorden, "waarnaar toch niemand luistert", te beper ken. Wethouder Duyverman ging hierop in, verder niemand. De stemming in deze commissiever gadering wees erop, dat Leiden staat aan de vooravond van het spel, dat bedoeld is om aan de knikkers (het geld) te komen. Dit voorspel was al zo geprikkeld (KVP-er Driessen riep een keer: "Kom Jongens, toe nou..."), dat Je Je kunt afvragen waarom het zal gaan: om het spel of om de knikkers. In het belang van Leiden dacht ik om het geld, hoe interes sant het politieke spel ook kan zijn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3