Leids lees experiment tegen de taalarmoe „Eens moet je wat gaan doen aan verpaupering" KonJulianaschool naar de bibliotheek BEZIT AAN BOEKEN EN FILMS IS NU VERSNIPPERD OPGESLAGEN IN LEIDEN Goedkope en dure stroom CONAMORE CONCERTEERT MAANDAG 6 DECEMBER 1971 LEIDEN LEIDEN In een doodgewone stadswijk van Leiden (het Zijl-kwartier) is een landelijk uniek experiment aan de gang tussen een lagere school en de vlakbij gelegen jeugdbibliotheek. Hier wordt strijd gevoerd tegen ,,de taalarmoe". Al zo'n vijf jaar lang. Onderwijzer W. Vro- mans van de christelijke Kon. Julianaschool uit de Ooster straat is er indertijd mee begonnen. Samen met mej. A. Kloeke, de bibliothekaresse van het Reuvens-jeugdfiliaal aan de Plantage 6, die op een afstand van vijf minuten lopen van de school verwijderd zit met haar collectie kinderboeken. De opzet van het experiment is ge- niet alles. Ze zoeken er echt de pro- weest, de kinderen via hun school in aanraking te brengen met een voor de meesten geheel nieuwe wereld, die het boek: „lezen is immers zo belangrijk. Er zijn zoveel kinderen juist in de gezinnen waar maar wei nig conversatie is en waar de tv al aanstaat als ze 's avonds aan tafel - die zich moeilijk kunnen uit drukken. Ze hebben een te kleine woordenschat. Lezen i verruimt hun taalgebruik". Zes jaar geleden waren mej. Kloe- le en de heer Vromans tegelijkertijd in Canada. In dezelfde plaats nog wel: Toronto. Mej. Kloeke als biblio thekaresse, Wim Vromans als' onder wijzer op een volksschool. Beiden viel het daar op, hoeveel aandacht werd besteed aan de taalontwikke ling van de kinderen uit arbeidersge zinnen. Veel meer dan aan rekenen bijvoorbeeld. Door Henk de Kat Wim Vromans: „Op die grote volksschool (70 klassen) hadden ze eigen bibliotheek waar erg veel mee werd gedaan. Er kwamen daar boeken in de klassen als iets moest worden opgezocht. De tv staat bij de kinderen in Ca nada thuis de hele dag aan. Ze kijken er ook wel naar, maar ze zien gramma's uit die ze willen zien. En stuiten ze op iets dat hen interes seert, één of ander wild dier bijvoor beeld of een bepaald land, dan zoe ken ze dat op en bestuderen dat nader. Dat wordt hen geleerd op school. Ik heb ook ouderavonden meege maakt, dat was geweldig. Groepjes kinderen van zo'n jaar of tien gaven er hele colleges over de onderwerpen die zij hadden bestudeerd". Razend enthousiast keerde de heer Vromans terug naar Nederland. En noem het een gelukkig toeval: in Leiden werd hij onderwijzer op een school die „op spuugafstand" ligt van de jeugdbibliotheek van Reuvens aan de Plantage, waar mej. Kloeke leidster van werd. Tot dat moment hadden ze elkaar nog niet ontmoet! Op grond van hun Canadese- er varingen vonden ze al snel een basis om ook in Leiden de schoolkinderen véél meer te laten profiteren van de jeugdbibliotheek. Rijksonderwijs-in specteur Boogaard had er wel oren naar. Van hem mocht de Kon. Ju lianaschool afwijken van het ver plichte schoolprogramma, zodat; het mogelijk werd dat de leerlingen uit de Oosterstraat onder schooltijd met de uit de bibliotheek gehaalde boe ken kunnen werken. Eens in de drie weken kunnen ze die boeken ook weer onder schooltijd gaan len. Vier jaar Het lees-experiment duurt nu vier jaar. Mej. Kloeke over de resulta ten, voor zo ver zich die laten meten „Dat gaat natuurlijk heel langzaam. U moet niet denken dat zoiets on middellijk vruchten afwerpt. Maar nu, na vier jaar, kun je merken dat de kinderen van de school zich er eoht op gaan verheugen om hier te komen. Vroeger bestond er een soort angst voor de bibliotheek. Juist in de ge zinnen, waar een beetje negatief wordt gereageerd op alles wat van bovenaf wordt voorgesteld. Er waren ouders die tegenwierpen„mijn kind kan helemaal niet. lezen, en waarom moet hij zo nodig? Hij wordt toch stratenmaker Mej. Kloeke vindt dit een typerend Nederlandse mentaliteit: „We zijn wat dat betreft zo berustend. Als een kind niet kan lezen, dan niet. In Engeland en Amerika laten ze het er niet bij zitten. Taal is zo belang rijk voor de verdere ontwikkeling". Tweemaal in de drie weken krijgt mej. Kloeke groepjes kinderen van de Kon. Julianaschool over de vloer van haar leeszaaltje: alleen, met de klasse-onderwijzer en met studenten van de pedagogische academie in Oegstgeest waar ze veel belangstel ling hebben voor het experiment. Pietje Bell Mej. Kloeke is gelukkig met die belangstelling: „De bibliotheek weet nog te weinig ,van de school, maar omgekeerd weet de school ook veel te weinig van de bibliotheek. Er zijn bijvoorbeeld zulke prachtige prenten boeken voor kleuters tussen de vier en zes jaar, waar onderwijzers dik wijls geen weet van hebben". Of, zoals Vromans zegt: „De on derwijzers zijn opgegroeid met boe ken als „Alleen op de wereld" en „Pietje Bell". Maar er is daarna zo veel schitterende kinderlectuur bijge komen". De Kon. Julianaschool is ook, naar Canadees voorbeeld, begonnen met projecten. Eén ging er over de lente. Een hele klas nam dan bijvoorbeeld het onderwerp „sloot en plas" voor haar rekening. Daarvoor werden er boeken uit de bibliotheek bijgesleept. „Op die manier stimuleer je de zelfwerkzaamheid van het kind. Daar hebben ze straks ook veel meer aan, als ze op de middelbare school te recht komen. Ze kunnen zich dan beter redden, dan met de oude „stoom-methode" die ze wel op de mavo bracht, maar waar ze vaak vastliepen omdat ze niet hadden ge leerd hoe ze zelf moesten werken. Een andere klas hield zich twee jaar geleden bezig met het maken van gedichten. Dat is nu nog merk baar, legt Wim Vromans, aan de ge dichten die sommige leerlingen zijn blijven schrijven. De 10-jarige Beppie Koren maakte dit stukje: In een land van vreugde wil ik wonen in een vreugdewoning zonder verdriet en zonder leed. Als een koningin met een koning in een land waar ze aardig voor je zijn en niet wreed. In een land waar niemand sterft waar geen ruzies voorkomen en geen spullen worden geërfd. Ja, ik wil zo vrij zijn als de vogels in de bomen. Dus als je dat land ziet van vrede zonder pijn en verdriet deel dit mij den mede. Dat vraag ik in dit lied. Niet alleen wordt het lezen gesti- muleerd door het intensieve contact tussen de school en de jeugdbiblio theek, ook de belangstelling voor an dere onderwerpen neemt toe. Een soort kettingreactie. Door te lezen over 'n vreemd land in 'n leesboek, wil je er meer van weten. En die kennis valt weer te putten uit jeugd- encyclopedieën en andere informa tieve boeken die ze in de bibliotheek hebben. Prentenboeken Mej. Kloeke vindt wel, dat er te weinig speciaal op kinderen geschre ven (dus begrijpelijke) studieboeken zijn: „Er is een schat aan prenten boeken en leesverhalen. Maar een boek over dierenverzorging voor jonge kinderen heb je bijna niet. Die zijn allemaal op een ouder leespu bliek afgestemd, net als met boeken over andere landen". Er komen wel wat meer van dit soort boeken op de Nederlandse makrt (meestal vertaald uit het En gels), maar nog te weinig: ,De on derwijzersorganisaties zouden zich daar eens mee bezig moeten houden. Vroeger was je als kind helemaal aangewezen op wat je op school hoorde. Nu, met de tv, zien we alles. Over Mars, en andere werelddelen. Daar zou je met speciale kinderboe ken op moeten kunnen aansluiten. Er kan dan een heel nieuwe manier van onderwijs geven ontstaan". In de loop van de experimenteer jaren tussen de Kon. Julianaschool en het Reuvens-jeugdfiliaal is er al enig duidelijk resultaat. In school toets, die op alle lagere scholen wordt afgenomen in de hoogste klassen, hebben de leerlingen van de Kon. Julianaschool de taai-opgaven naar verhouding goed gemaakt. Mej. Koeke (rechts): „Nu, na vier jaar beginnen ze zich te verheugen om hier te komen (Foto Holvast) Eindeloos En de meeste ouders zijn onder hand aangestoken door het enthou siasme, dat Wim Vromans in zijn school onder de onderwijzers en leer lingen heeft weten te verspreiden. Alle kinderen van de school zijn i lid van Reuvens. Vrijwillig, want dwingen kun je natuurlijk niets. „Er zijn zelfs ouders die zeggen: ik vind die kinderboekjes zelf zo eindeloos". Ze gaan soms mee naar de bilbio- theek als de boeken worden geruild. Leuk is ook, zegt mej. Kloeke, dat verscheidene kinderen nu ook in hun eigen vrije tijd de bibliotheek binnen stappen. ,Er zijn daarnaast heel wat oud-leerlingen van de school die% op de mavo of de huishoudschool zitten en nog regelmatig boeken komen lenen. Taalarmoe Er wordt op die scholen wel i geklaagd, dat de leerlingen zo nog belangstelling ergens voor heb ben, zo weinig lezen. Maar met dat lezen moet je ook al op de kleuter school beginnen. De kleuterleidsters zijn wel geweldig in creatief opzicht ontwikkeld, maar van taalontwikke ling weten ze eigenlijk te weinig af. En je hebt zulke mooie prentenboe ken die je kunt laten navertellen. Zo leren kinderen de taal gebruiken". Mej. Kloeke zou het geslaagde lees experiment tussen haar bibliotheek en de Kon. Julianaschool wel veel verder willen uitbreiden: „Juist Leiden, waar de taalarmoede in veel wijken zo groot is". wel een catalogus beschikbaar, maar die ziet er niet erg aanlokkelijk uit. En in het gebouw van de school adviesdienst aan de Stationsweg is op de zolder instructief materiaal voor onderwijzers opgeslagen. Dar zit dus allemaal niet op één punt" Ordening Een bibliotheek-technisch ge schoolde onderwijzer zou dat alle maal moeten bijeenbrengen. Dat bibliotheek-technische aspect komt uiteraard om de hoek kijken bij de ordening van al het aanwezige ma teriaal, terwijl pedagogische kwali teiten van de bibliotheek-beheerder volgens Vromans zal zijn vereist om ds scholen duidelijk te maken wat er allemaal met het bibliotheek-bezit kan worden gedaan. Wim Vromans stelt zich voor, dat een school regelmatig op de hoogte wordt gehouden van wat er allemaal is in de centrale schoolbibliotheek en dat omgekeerd met één greep in de kaartenbak kan worden opgege ven wat er voor materiaal voorhan den is als een school een bepaald project (over een vreemd land bij voorbeeld) wil beginnen. Wim Vromans hiernaast op foto Holvast met een deel van zijn (ADVERTENTIE) HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN PRISMA - ROA- MER - JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f 39,60 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, Schokvrij, Onbr. Veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden klas is niet tegen schoolbibliothe ken (integendeel: „hoe kun je kin deren leesplezier bijbrengen als je in school geen boeken hebt?") maar zou de eigen schoolbibliotheek als aanvulling willen zien op de cen trale organisatie. „De scholen kunnen in hun bezit toch nooit volledig zijn. Aan het eind van elk jaar zou de centrale bibliotheek kunnen nagaan welke boeken het meest gebruikt worden op een bepaalde school, en dat zou dan in die school kunnen worden aangeschaft naast de leesboeken die je toch altijd hebt. Het is dus eoht niet de bedoeling, dat de centrale schoolbibliotheek de boeken in bezit neemt van de eigen schoolbibliotheek. De hervormde school aan het Noordeinde en de Pacellisobool in het Mors kwartier hebben bijvoorbeeld een mooie eigen bibliotheek opgezet. Maar niet elke school komt daar aan toe". Wim Vromans ziet ook een taak voor de centrale schoolbibliotheek (samen met de nascholingscursussen van de pedagogische academie) wat betreft het wegwijs maken van de onderwijzer in de kinderboeken. Hij heeft becijferd, dat één en ander een startbedrag van ruim f 115.000 vraagt. Dat moet kunnen, vindt hij. Het plan is bij de ge meente in eerste instantie afge sprongen op het bekende argument: Leiden heeft geen geld. Maar eens moet Je beginnen de strijd aan te binden tegen de verpaupering van de stad, meent Wim Vromans. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hasselt (O), K. Exalto te Noordeloos, naar Katwijk aan Zee, D. W. Koelman te Gelder - malsen die bedankte voor Koudekerk aan den Rijn. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Ulrum, W. Pouwelse kandidaat te Apeldoorn. In hun samenwerking hebben ze een schat van ervaring opgedaan. Wat moeten er voor boeken beschik baar zijn voor de leerlingen? Hoe breng je onderwijzers meer begrip en kennis bij omtrent de kinder boeken-wereld?? Hoe kun je een groot project opzetten? De ant woorden op deze vragen hebben Wim Vromans en mej. Kloeke onderhand zo'n beetje voor zich zelf geformu leerd. Twintig LEIDEN Na vier jaar ge leerd te hebben van het geza menlijke lees-experiment tussen de lagere Kon. Julianaschool en de jeugdbibliotheek van Reuvens, menen onderwijzer Vromans en bibliothekaresse mej. Kloeke dat de tijd rijp is om in Leiden een centrale schoolbibliotheek op te richten. Dat kan niet allemaal ineens. De bibliotheken zouden de toeloop niet kunnen verwerken. Wim Vromans heeft daarom met mej. Kloeke een plan uitgewerkt voor een centrale schoolbibliotheek ergens in de stad, voorlopig voor zo'n twintig scholen En dan bij voorkeur scholen in arbeiderswijken, omdat daar de taal armee het grootst is. Het jaar daar op zou het aantal scholen nog eens met twintig kunnen worden uitge breid. Het plan komt hierop neer: één grote Leidse centrale schoolbiblio theek, waar scholen zowel boeken als grammofoonplaten, films en audio-visueel materiaal, geluidsban den en ander documentatiemateriaal kunnen lenen. „Momenteel is er een hoop mate riaal verspreid over de stad. Op het stadhuis worden de films en gram mofoonplaten door een administra tieve kracht beheerd. Daarvan is LEIDEN Vanavond gaat de Leid se gemeenteraad opnieuw praten over „goedkope" en „dure" stroom Het PvdA-raadslid Van Baaren kaartte het onderwerp vorige week aan. toen de nieuwe tarieven van de Stedelijke Lichtfabrieken ter sprake kwamen. Van Baaren zei het onzinnig te vin den, dat de stroomgebruikers in de aangesloten plaatsen (Leiden, Zoeterwoude. Woubrugge, Zeven huizen, Rijnsburg, Valkenburg, Moerkapelle. Noordwljkerhout, Voorhout, Warmond, Oegstgeest. Rijnsaterwoude, Alkemade, Bent huizen, Hazerswoude, Koudekerk, Leiderdorp en Leimuiden) die vastrechttarief hebben volgens een meter met dubbel telwerk het hele jaar door van elf uur 's nachts tot de volgende middag drie uur „goedkope" stroom kunnen trek ken (vier cent per kilowattuur) maar in de maanden december. Januari en februari deze „goedko pe" uren zien teruggebracht van elf uur 's nachts tot de volgende ochtend zeven uur. In de overige tijd geldt het „dure" tarief van acht cent per kilowattuur. (Ter oriëntatie: de afwikkeling van het wasprograma van een volauto matische wasmachine kost zo'n 30 cent in het goedkope tarief. In de dure uren bedraagt dit dus het dubbele.) Als prijsbewuste huisvrouwen in de drie wintermaanden nu „goed koop" willen wassen, dan moeten zij dit aldus Van Vaaren 's- avonds na elven doen. Of vóór zeven uur "s ochtends. Hij wilde daar af en deed het voorstel ora het hele Jaar door de goedkope uren te stellen tussen elf uur 's avonds en de volgende middag drie uur. Wethouder Lijten raadde het af. Dat zou de Lichtfabrieken jaarlijks bij na zeven ton gaan kosten, becij ferde hij. Hij had geluk. Bij stem ming over het PvdA-voorstel staakten de stemming op het kant- Je, omdat twee PvdA-raadsleden ontbraken op dezevergadering. In de afgelopen week is de wethou der opnieuw aan het rekenen ge slagen. Volgens deze nieuwe be somming zou het geraamde tekort nog veel hoger uitvallen: geen ze ven ton maar f 2,2 miljoen. Dit ia waarschijn ook de PvdA te gortig. Een dergelijk tekort zou neerko men op een fikse stijging van da stroomtarieven. Andere tussenopmerking: overrom- pelingsvoorstellen als het :voorstel van de PvdA kennelijk was, kun nen dus gevaarlijke kanten heb ben). Toch wil Van Baaren niet helemaal afstappen van zijn gedachte om de „goedkope" men in de drie win termaanden uit te breiden. Niet alleen omdat Je als prijszekere stroomgebruiker na elf uur 's- avonds moet wassen als Je goed koop wilt draaien (nachtrust-ver storing!) maar ook omdat deze winterse afwijking van het goed- kope-uren-schema verwarring kan wekken bij de huisvrouw. Daar zit veel in. Hoeveel huisvrou wen zijn precies op de hoogte van de „goedkope" en „dure" uren? Overigens: bij de Stedelijke Licht fabrieken kan men een folder krij gen waarin alle tijden en tarieven staan vermeld. Van Baaren lijkt wel wat te voelen voor het voorstel dat wethouder LIJ ten nu heeft gedaan. Onder meer heeft de wethouder gezegd, de consequenties van een het hele jaar door geldend goedkope-uren- schema te willen bestuderen. Van avond meer over deze zaak in de raad. HENK DE KAT. LEIDEN Dinsdag 14 december as. zal de christelijke oratoriumver eniging „Con Amore" concerteren in de Stadsgehoorzaal met medewerking van de sopraan Rina Cornelissens, de alt Elisabeth Cooymans, de tenor Hans Hageman en de bas Henk Smit. Verder werken mee de orga nist Simon C. Jansen en het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Holland. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Jan Pasveer. Uitgevoerd worden de ouverture Iphigénie en Aulide van Chr. W. von Gluck, de zogenaamde „Pauken- messe" van Joseph Haydn en het Magnificat van Carl Philipp Ema nuel Bach. ADVERTENTIE ATTENTIE Ford Escort BLIJFT NOG STEEDS 6851,— incl. b.t.w., wegklaar. AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp. Tel. 30325. Leiden: Lammerrschansplein 6, Telefoon 42451

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3