Speel goed liep weer als een trein KOERSEN VAN NEDERLANDSE AANDELEN DAALDEN VEEL Arnhem heeft eigen televisienet KAPING MISLUKT Protest WFA in Columbia Forse stijging werkloosheid FARCE MAJEURE NIET VERVOLGD -Kf IIW ÜW ZATERDAG 4 DECEMBER 197J DEN HAAG 'ANPt Het i tal werkloze mannen ls in de maand november met ruim 17.000 toegenomen, zo blijkt bij navraag bij het ministerie van Sociale Zaken. Eind november waren er in Nederland 69.000 werkloze man nen tegen 52.000 aan het einde oktober Jl. Het aantal werk loze vrouwen steeg in novem ber met 500 tot 14.600. In het totaalcijfer van de werkloze mannen zijn niet in begrepen de mensen, die op sociale werkplaatsen of op aan vullende werken tewerkgesteld zijn. Telt men deze erbij dan komt men aan het totaal van de geregistreerde arbeidsreserve. Deze omvatte eind november 90.000 personen '75.000 mannen en 15.000 vrouwen' tegen 72.400 <57.800 mannen en 14.600 vrou wen) einde oktober. Woensdag a.s. worden gedetail leerde cijfers over de werkloos heid gepubliceerd. Vervolg van pag. 1 De steekproef in Leiden en Alphen wat de St. Nieolaas-re- sultaten betreft geeft het volgende beeld te zien: Geen record Sportartikelen: Wilms Floet en Wout Bergers zijn enthousiast over de resultaten die zijn behaald. Wilms Floet zegt dat de verkoop in winter sportartikelen "een grote sprong om hoog" heeft gemaakt. "De klant neemt de prijs in ogenschouw, maar blijft sterk op de kwaliteit letten". Bergers heeft veel schaatsen, trai ningspakken en indoor-sportschoe- nen verkocht. Deze opgewekte ge luiden worden niet gedeeld door Van der Staay, die resultaten van dit Jaar minder vindt dan van 1970. "Er wordt degelijker gekocht, men is zeer attent op de prijs". zeer Speelgoed: Zeer gunstige geluiden i Met Nog enkele zaken Vroom en Dreesman ("Leiden en Alphen)"Omzet is iets hoger dan verleden Jaar, we zijn niet ontevre den. Maar rekening houdend met kosten en prijspeil zal het toch geen recordjaar worden. Het publiek heeft wat de duurte van artikelen be treft de "middenklasse" aangehou den". Peek en Cl oppen burg Leiden: .Ge en de tijdsomstandigheden zijn we spreken over de verkoop, ne de herenmodeartikelen Door Ruud Paauv C en A. Leiden: "De confectie-ar- tikelen zijn steeds minder in tel als cadeau-artikel met St. Nicolaas. Wij vallen er dus wat buiten, al vertoont onze verkoop een stijging vergeleken met vorig jaar. Voor ons is Kerst mis belangrijker". Hema-Leiden: "Het is allemaal i redelijk goed gegaan. Het publiek j zoekt och nog steeds de betere kwa liteit. het goede produkt. Er zijn hier vooral praktische geschenken ge kocht. Speelgoed en kinderboeken Van i zÜn er? ?oed gegaan. Cher de avond verkoop zyn we zeer tevreden". de St. Nicolaas". Bij hem is over het algemeen duurder speelgoed gekocht dan verleden Jaar. „Lego staat aan de top". Snaathorst is "erg tevre den". „Er is gerichter gekocht dan vroeger, geen autobanen en dat soort dingen, maar veel pedagogisch di dactisch speelgoed". Ook bij "De Burcht" gingen de zaken naar wens. Hier is veel vraag geweest nat derkastelen en ridderpakken. der Panne Alphen had het zo druk dat hij telefonisch niet te berei- iemco-Leiden 'elektrische appara- wa5, ten): "We zijn niet achteruit ge- 20% hocer Baan- Het publiek heeft dit keer bij Boeken: Kooyker: "De verkoop is j ,de wat °le' z.° 1"r„e ar? zeer redelijk, zeker niet minder dan oew^Tt' 1 vorig Jaar". Centraal Boekhuis: voorzichtiger geweest "Over het algemeen gelijk aan de i omzet in 1970". De Kier: "Onge- j veer gelijk". De Boeckhalle: "Stuk- ken beter dan een jaar terug". Boekhandel Markx Alphen "Ze ker 20% hoger dan in 1970. We zijn er zeer over te spreken". "De blau we tram" en "Wie is van hout" zijn de meest gevraagde boeken (Zie de lijst elders in dit blad). Grammofoonplaten: Voor Pelten - burg-Leiden en Peltenburg-Alphen is de- verkoop naar wens verlopen. Hofenk: "lets beter". Van Zijp: "Ongeveer gelijk". (Voor de lijst van njteest gevraagde platen, zie el- ders in dit blad) Goud, Sieraden: Van Rossum du bedenken dat hogere declaraties de Chattel en Driessens: "Er is zeer j inflatie kunnen helpen bevorderen, veel vraag naar horloges, met na- j ..Meer dan ooit is de grootst moge- me de z.g. jeugdhorloges. Ook de J lijke zorgvuldigheid bij het. declare- goedkopere en duurdere sieraden zijn i ren noodzakelijk", aldus de algemene goed verkocht. Omzet boven die van raad aan de orde. vorig Jaar". Brinks spreekt ook De raad zegt te beseffen dat de fi- met voldoening over de oogst van nanciële positie van vele advocaten Orde advocaten wil declaraties laag houden dit St. Nicolaasfeest "al krijgen we wel de indruk dat er doordachter is gekocht dan anders" Maartense: "Het publiek heeft duurdere ge schenken aangeschaft dan in 1970, vooral veel zilveren sieraden". Van der Water kan gisteren nog geen oor deel geven over de stand van zaken. Tuyn (Alphen) constateert vooruit gang in vergelijking met 1970. "Er zijn meer klanten en er worden hoofdelijk hogere bedragen uitgege- Democratisering" Huishoudelijke Artikelen: Van der Stok: „Omzet beslist hoger. Er zijn veel goede (dure) luxe-artikelen ge kocht. Wat je ook kunt merken is de "democratisering" van sommige artikelen. Een fondue-stel en een wijnkaraf werden 'n paar jaar ge- den nog door een enkeling gekocht, maar zijn nu veel algemener ge worden". Van der Hoek (Alphen): "Aan zienlijk beter dan in 1970, dankzij groter aantal klanten. Gemiddeld be drag dat is uitgegeven per koper is niet veel hoger dan afgelopen jaar". Woerdman (Alphen)"De zaken zijn buiten verwachting goed ge gaan. Het is af en toe een compleet gekkenhuis". Schoonheidsmiddelen: Smittenaar: "Het is fijn gegaan. Er zijn veel kleine en dure dingen verkocht. Veel Eau de Toilette". Tom Westen: "Te vreden, zeker zo goed als vorig Jaar". Deelstra (Alphen): "Resul taat identiek aan vorig Jaar". Rookwaren: Van der Burg (Noord einde) en De Bock Korevaarstraat) zeggen met de huidige omzet tevre den te zijn. Iets minder Kunstnijverheid: Corrie Hagoort: "Het is iets minder geweest dan in 1970. Het aantal klanten dat we kregen was minstens zo groot maar er werd duidelijk voor minder be steed. Wel veel kleine, leuke dinge tjes voor een gulden of vier". Bonaparte: „Hetb eeld is ons nog niet geheel duidelijk, maar het zal wel zoiets worden als vorig Jaar". Banket, snoep: Van der Heijden. Bogaards en Strevers (Alphen): stemmen in hun oordeel overeen: "Zelfde assortiment als vorig Jaar, zelfde resultaten". niet rooskleurig is. de oproep tot vrij willige inkomstenbeperking is dan ook niet gericht aan het adres van die advocaten. „Maar de finan ciële omstandigheden van de leden van de balie zijn uiteenlopend", zegt de raad. GRENS VAN ZIEKENFONDS WEER HOGER Officier ziet geen redenen AMSTERDAM „Ik meen dat teur van het blad „De Vrije Pers", in het algemeen instanties en per- schrijft in zijn brief aan de officier sonen bestand moeten zijn tegen he- van Justitie o.m. dat de medewerkers kelende soot. Het zou een bewijs van van „Farce Majeure" martiaal mar- zwakte betekenen indien men niet cheerden. met. geweren over de tegen spot is opgewassen". Dit schrijft schouder, in 'n uniform, dat onmis- de Amsterdamse officier van justitie kenbaar overeenkwam met dat zoals en hoofd van het parket, mr. J. F. indertijd door de WA werd gedragen. Hartsuiker, aan ae heer Max Lewin Zij hadden bovendien een armband 'voorzitter van de partij „Nieuw om. waarop in een rode cirkel in Rechts"). Deze had hem gevraagd zwart en in driehoeksvorm de letters een strafvervolging in te stellen we- NVB waren geplaatst „Opmaak en gens smaad tegen diegenen, die ver- u:tcri'ik kwa m volledig overeen antwoordelijk zijn voor het NCRV met het insigne, dat eens door .de tv-programma „Farce Majeure" van 12 november, omdat hij zich daar door in hoge mate in zijn eer en goede naam acht aangetast. Dit slaat op het onderdeel waarin volgens hem op zeer kwalijke wijze de aandacht wordt gevestigd op de onlangs opge richte Nationale Veiligheids Brieade „In een lied dat de medewerkers van „Farce Majeure" zongen werd mijn naam herhaalde malen op niet mis te verstande wijze genoemd", al dus de heer Lewin in zijn brief aan de officier. „Het programma heeft een sati risch karakter", zo schrijft mr. Hart- NSB werd gedragen". AMSTERDAM De schrijver Harry Mulisch '44) is gistermid dag in Amsterdam getrouwd met de 23-jarige Sjoerdje Wouden berg. Het huwelijk werd voltrok ken door Mulischs vriend, wet houder Han Lammers van kunst zaken. De componist Reinbert de Leeuw en de hoofdredacteur van de Haagse Post, W. L. Brugsma waren de getuigen. De belangstelling van pers fotografen voor de gebeurtenis was zo groot, dat het paar haast vergat ringen om te doen. Han Lammers moest hen eraan herin neren. Aanwezig waren onder anderen Peter SchatCees Noote- boom, Hugo Claus. Liesbeih List, mr. HAF. M. O. van Mierlo, professor De Froe en Yoka Beretty. Ontvoering van kinderen Ver scheidene zoontjes van rijke Chinese zakenlieden zijn de laatste maanden in Manilla, ontvoerd door „misdaad syndicaten". zo meldt een dagblad in de Phillippijnse hoofdstad. Er worden losprijzen van 125 000 tot 700.000 gulden gevraagd Functionarissen van het Rode Kruis praten met de be manning van het toestel, die door de kaper onder controle wordt gehouden. DEN HAAG In november is de koerswaarde van gewone Neder landse aandelen, officieel genoteerd op de Amsterdamse effectenbeurs, gedaald van bijna f 37,6 miljard in oktober tot f 36,4 miljard. In sep tember bedroeg deze waarde nog f 39,4 miljard. De nominale waarde van de i delen nam enigszins toe van f9.51 miljard in oktober tot bijna f 9.53 miljard, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De reële waarde van aandelen van Flying Burrito naar Nederland DEN HAAG (ANP) De Ameri kaanse popgroep „The Flying Bur rito Brothers" zal in de eerste helft van januari haar Europese tournee openen met een optreden in negen plaatsen in Nederland. De uit l-os Angeles afkomstige groep geeft het eerste van de reeks concerten op 1 januari in De Doelen in Rotterdam. Daarna treedt de zes man sterke formatie (Chris Hillman. Rick Ro berts. Mike Clark, Ay Perkins. Byron Berlin en Kenny Wertz) op in ach tereenvolgens Groningen, Zutphen, Enschede, Eindhoven, Sittard, Nijme gen. Amsterdam en tot slot op 15 januari in Breda. Op 12 januari zul len de Brothers, die na Nederland om. Frankrijk, Engeland en West- Duitsland zullen bezoeken, concer teren in de Arenbergschouwburg in Antwerpen. Uitgaansverbod Het Chileense leger heeft gisteren voor Santiago een nachtelijk uitgaansverbod afge kondigd. Dit geldt zowel voor de hoofdstad als voor de hele gelijk namige provincie en duurt van 13 tot 6 uur. In de provincie Santiago werd woensdag de noodtoestand af gekondigd nadat het tot ongeregeld heden was gekomen toen ongeveer 10.000 vrouwen een protestdemon stratie hielden tegen de sterk geste gen kosten van levensonderhoud. klag kan doen gen. De heer Lewin. ook hoofdredac- Rijk wil Nervi- project overnemen AMSTERDAM Naar de zieken fondsraad mededeelt heeft het minis terie van Sociale Zaken en het mi- te nëinën" nisterie van Volksgezondheid lieuhygiëne met betrekking tot de zikenfondsverzekering vo< 1972 het volgende bepaald de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering wordt voor het jaar 1972 vastgesteld op f 18.800.—. het z.g. maximumdagloon waar over premie wordt geheven wordt vastgesteld op f 61,per dag, het premiepercentage voor de ver plichte ziekenfondsverzekering Ls voor het jaar 1972 vastgesteld op 8,2. De voor de bejaarden verzekering te heffen premiebedragen zullen 15 pet. hoger liggen dan voor het Jaar 1971 geheven bedragen Van onse correspondent PARIJS <GPD) Zeven uur lang suiker, die geen strafvervolging zal j heeft een luchtpiraat uit naam van laten Instellen en de heer Lewin er j het Bengaalse Bevrijdingsfront gis- op wijst dat hij desgewenst bij het j termiddag 28 passagiers van een Amsterdamse Gerechtshof zijn be- Pakistaanse Boeing op het Parijse vliegveld Orly onder bedreiging ge gijzeld alvorens de inzittenden om half acht 's avonds eindelijk konden worden bevrijd. De eis van de piraat, een in Alge- rijë geboren Fransman, luidde, dat on middel ijk 20 ton penicilline en an dere medicamenten voor de Pakis taanse gewonden en vluchtelingen ter beschikking moest worden ge steld. Bovendien verlangde hij vrij geleide, om daarna met de lading naar Karatsji terug te vliegen. Bij weigering zou het vliegtuig met zijn 28 passagiers in brand worden ge stoken. Ofschoon met de vereende krach ten van het Franse ministerie van Gezondheid, het Pasteur-instituut in Parijs en het Internationale Rode Kruis de eis in de loop van de mid dag bleek te kunnen worden ingewil ligd, kon hij met de Boeing en de kostbare buit Orly niet verlaten. Een kwartier voor het ultimatum verstreek zagen twee Franse politie- inspecteurs, die zich als bagage knechten hadden vermomd, de kan6 schoon het vliegtuig binnen te drin- de 28-jarige piraat, die nog kans zag één schot te lossen, te ont wapenen en te arresteren. Hü werd onmiddellijk naar het politiebureau gebracht, terwijl de passagiers, on der wie veel vrouwen en kinderen, en de bemanningsleden het toestel verlieten. Het besluit hiertoe viel gisteren in het laar de ministerraad. die minister drs B. J xjdink (volkshuisvesting) machtig - 1 de om met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en met de gemeente Den Haag te onderhandelen over de overname. Het ABP heeft dit pro ject het bouwplan met het in han den van het ABP zijnde terreindeel aan het rijk ter overname aange boden. Minister-president mr B. W. Biesheuvel deelde na afloop van de kabinetszitting mee dat voor vesti ging in het Nervi-project in aanmer king komen de ministeries van jus titie en van binnenlandse zaken. Voor de bouw» zal een investering van circa f 135 miljoen (prijspeil he den) nodig zijn, uit te geven in de jaren 1973 tot en met 1977. de internationale concerns nar november af van f 26.2 miljard tot f24,9 miljard, aandelen handel, in dustrie en diversen stegen daarente gen van f 6,5 miljard tot f 6.8 mil jard. In de rubriek scheep- en lucht vaart viel een daling te constateren van f 872 miljoen tot f 847 miljoen en het bank-, krediet- en verzekerings wezen vertegenwoordigde een waarde van bijna f3,1 miljard tegen ruim f3,1 miljard in oktober. De waarde van de overige fondsen vertoonde een daling van f 835 min tot f 765 min. De gemiddelde koers van de aan delen ging 13 punten achteruit en belandde op 382. De gemiddelde koers van internationals kwam van 493 op 469, handel enz. steeg van 288 tot 297, scheeps- en lucht vaart daalde van 126 op 123, ban ken enz. van 312 tot 307 en de ove rige fondsen van 349 op 326. De beurswaarde-index (1963 is 100) ging in november eveneens achter uit van 101.9 tot 98.4. ARNHEM De inwoners van de Arnhemse binnenstad zullen met ingang van vandaag, als eersten in ons land in de gelegenheid zijn via hun tv-toestel de gehele dag door op de hoogte te blijven van het ge beuren in hun stad althans voor zover z\j zijn aangesloten op het gesloten stads-televisienet dat door .Arnhem Centrum Televisie" onder Het programma van dit stads- televisienet zal voorlopig uitslui tend bestaan uit een plaatselijke nieuwsdienst, verzorgd door de Arnhemse Courant, en zal zijn te zien en te beluisteren door de on geveer 250 tv-bezitters in de bin nenstad van Arnhem, die op een centraal antenne systeem zijn aan gesloten. Behalve op Nederland 1 en 2 en Duitsland 1 en 2 kunnen zij hun toestel ook op het kanaal afstemmen, waarover de uitzendin gen van het plaatselijk gebeuren zullen worden verzorgd. Een gong zal telkens duidelijk maken als er nieuws valt te vermelden. De uitzendingen geschieden van uit een tijdelijke studio in het elek trotechnisch bedrijf van de heer Nijboer, die kortgeleden minister Engels van CRM van zijn plannen op de hoogte heeft gesteld. De mi nister gaf zijn zegen daaraan, ech ter onder het nadrukkelijk beding dat alle reclame wordt vermeden. Volgens de heer Nijboer moet het met medewerking van de overheid mogelijk zijn om binnen korte tijd een groot aantal centrale antenne systemen te koppelen, waardoor geheel Arnhem en wijde omgeving de uitzendingen zouden kunnen ontvangen. Consumentenbond: Kort geding tegen bladen zeer treurig DEN HAAG De consumenten bond vindt 't een treurige zaak dat men een bdrijf op grond van een kartelafspraak wil dwingen tot ver hoging van zijn prijs, hoewel dat bedrijf op grond van kostprijstech- nische overwegingen met een be paalde prijs behoorlijk meent uit te komen en meent met handhaving van die prijs zijn afnemers goed te dienen. De directrice van de consumenten bond, mej. dra. A. G. Fransen, zegt dit in een verklaring naar aanlei ding van het kort geding dat de Nederlandse Dagbladpers heeft aan gespannen tegen het Nieuwsblad van het Noorden en de Winschoter Cou rant. De consumentenbond, aldus mej. Fransen, kent natuurlijk niet de in houd van de kartelafspraak en kan dus niet de achtergrond van het kort geding beoordelen, maar zij meent toch, dat met deze gedwongen prijsverhoging in belangrijke mate afbreuk wordt gedaan aan de waar de van mededinging. Dit is des te erger nu dit gebeurt in een tijd, dat op grote schaal prijzen worden ver hoogd, omdat men meent dat kos tenstijgingen prijsverhoging nood zakelijk maken. UTRECHT De heer A. IJska, voorzitter van de bij het CNV aan gesloten agrarische bond (CBAT), is teruggekeerd van een reis door Zuid- Amerika. Hij heeft als president van de Wereldfederatie van Agrarische Arbeiders persoonlijk bü de Colum- biaanse regering een protest van de WFA ingediend tegen de rechteloos heid van miljoenen landarbeiders en kleine boeren (campesinos) in dat land en tegen het gewelddadig op treden van leger en politie tegen „campesinos" die acties voeren voor de bespoediging van de landhervor ming in Columbia. De heer IJska heeft bij het Co- lumbiaanse minister van Landbouw een pakket bemiddelingsvoorstellen ingediend om een einde te maken aan de gespannen verhouding tussen de campesinos en de regering. Hierin v wordt gevraagd om overleg op korte termijn tussen de regering en de be trokken organisaties, over het op stellen van een schema voor het zo spoedig mogelijk uitvoeren van het landhervormingsprogramma. De or ganisatie van campesinos in Colum bia hebben zich in afwachting daar van bereid verklaard om op te hou den met het bezetten van land van grootgrondbezitters en van de over heid. waarop zijn aanspraak menen te kunnen maken. Daar tegenover staat hun eis dat 't optreden van re gering, politie en leger met wa pens en gif bespuitingen tegen ac tievoerende campesinos onmiddellijk wordt gestaakt. De bemiddelingsvoorstellen had den volgens de heer IJska de volle dige instemming van de nationale organisatie van campesinos in Co lumbia. Deze organisatie heeft on langs besloten zich los te maken van de politieke partijen en de kerk. Volgens de heer IJska heeft de Co- lumbiaanse regering zich bereid verklaard de voorstellen van de we reldfederatie zo spoedig mogelijk te bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8