'n Berlijn-akkoord goed, maar wat nu? Verschil tussen Gierek en Gomoelka NEDERLAAG VOOR LEGER VAN LON NOL hili: toestand is gespannen IWAT HET LEVEN VOOR DE POLEN ZOVEEL BETER HEEFT GEMAAKT INTENSIVE CARE® Morgen 12 rt. verdienen. ^^£.IV1BER 1971 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze corespondent) BONN Nu de feestdagen na- eren zyn in mijn postkantoor de afschriften voor "kerstpakketten ar de Russische bezettingszone an Duiteland" weer opgehangen, (oor het eerst valt het uit de toon. oor rim Timmers lleen de Springer-pers schrijft im- DDR nog tussen aanhalings- Dat Kiesinger over een naaksel' of een 'verschijrlser sprak, Is hij de DDR bedoelde, is niet zo mg geleden maar wel vergeten. De Westduitse tv-verslaggever, die i Oost-Berlijn de onderhandelin- >n tussen Bahr en Kohl versloeg, eldlde zich 'uit de hoofdstad van de DDR'. Toen Bahr, nota bene met een straalvliegtuig van de Bundes- wehr, van Bonn regelrecht naar Oost-Berlijn vloog, rezen blijkens de reacties alleen de CDU-poli tici in West-Beriyn nog de haren ten berge. Wat in Erfurt begon en in Kassei even stokte, heeft zich ontwikkeld tot een merkbare ontspanning in de verkrampte contacten tussen de re geringen van de twee Duitelanden. Toen Bahr en Kohl elkaar op 15 no vember 1970 voor het eerst ontmoet ten, zaten ze grimmig tegenover el kaar en leek het uitzicht hopeloos. Ongeveer een jaar later verklapte Bahr: „We hebben vorige week voor het eerst samen gelachen". Het had lang geduurd, maar 20 Jaar geleden was het ondenkbaar dat d>e degelijke partijman Kohl met een repressant van de revanchisti sche Bondsrepubliek wijn zou gaan proeven aan de Ahr. En zelfs zou genieten van een (keurig) westeiyk mopje op Brezjnew. 'Een Kremlin- wacht meldt Brezjnew verontrust dat steeds meer soldaten op het Rode Plein samenstromen en er de duiven opeten. Brezjnew biyft er Siberisch onder. De soldaat wan hopig maar ze eten met stokjes'. Wat Bahr en Kohl in hun onder handelingen over Beriyn tot stand brengen, gebeurt in opdracht van Amerika, Engeland, Frankryk en de Sowjet-Unie. En er is geen twyfel aan dat de eerste successen van Brandts 'Oostpolitiek' mogeiyk zyn geweest omdat hy contact heeft we ten te leggen met de belangen van de Russische Westpolitiek'. Voor de betrekkingen tussen de twee Duits- landen geldt echter: Er wordt een regeling getroffen voor het grootste knelpunt: Beriyn. Aan het Westeiyke succes kan geen twyfel bestaan. Ulbricht eiste indertyd volkenrechteiyke erkenv- ning als voorwaarde voor onderhan delingen met de Bondsrepubliek. Nu wordt van Russische kant openiyk gesproken over geiykwaardige be trekkingen tussen twee soevereine Duitse staten. En dat is wat Willy Brandt zou willen vastleggen in een algemeen verdrag met de DDR. De vraag, die de Duitsland-poli tiek voor West-Duiteland zal be heersen als het Beriyn-akkoord is getekend en de verdragen van Mos kou en Warschau zyn geratificeerd, wordt in Bonn aldus geformuleerd: waartoe is de DDR nog bereid als de pressie door de bondgenoten wegvalt? Kan het regime - Honecker terugvallen in 'n rechthjnige koude oorlogspolitiek, als Brezjnew ziin zin heeft gekregen en door de regeling voor Beriyn de weg heeft vryge maakt voor multilaterale ken met de Westerse landen over *n Europese veiligheidsconferentie en het reduceren van de troepen? Aan aanknopingspunten ontbreekt het Bonn in elk geval niet. Kohl had met Bahr graag snel een ver- keersverdrag voorbereid. Omdat prioriteit moest worden gegeven aan het verkeer tussen de Bondsrepu bliek en West-Beriyn, is dat bly- ven liggen. Voor Bahr en Kohl zou er dus een volgende opdracht klaar kunnen liggen. En voor Brandt zou zo'n verkeersverdrag 'n eerste stap kunnen zyn naar het algemene ver drag waarin hy, zoals gezegd, de verhouding zou willen regelen. Dat verdrag zou in grote mate overeenkomen met de verdragen van Moskou en Warschau, waarin de landen eikaars territoriale soe vereiniteit erkennen en beloven met geweld zelf6 nooit te zullen dreigen. Er wordt echter ook in vastgelegd dat van juridische zeggenschap op eikaars gebied geen sprake kan zyn en dat is voor beide regeringen een taai onderwerp. Heel wat wetten zullen moeten verdwynen, zowel in de Bondsrepubliek als in de DDR, En tenslotte moet worden omschre ven hoe twee landen naast elkaar kunnen bestaan, volledig soeverein, maar aldus Brandts opvatting voor elkaar toch geen buitenland. Bondsrepubliek en DDR hebben natuuriyk nog altyd veel gemeen. Maar dat gemeenschappelyke is op den duur niet veel meer dan de taal en de vaderlandse geschiedenis. Ook Oostenryk is buitenland. Hoe moeiiyk moet het zijn in deze kwes tie een subtiele oplossing te zoeken samen met het DDR-regime van Honecker dat totale afgrendeling van het kapitalistische Westen na streeft. Vooral hier kan van bete kenis zyn of Brandt en Bahr er in zyn geslaagd de contacten definitie! wat te ontspannen. Er is nog een aanknopingspunt. Als de DDR zich behoorlyk ge draagt, is Bonn bereid eraan mee te werken dat beide landen volgend jaar lid van de Verenigde Natiea worden. Dat zou voor Oost-Beriyn eindeiyk op grote schaal interna tionale erkenning meebrengen. On zeker is echter of die niet 'so-wie-so' komt, nu de verhoudingen in de VN veranderen en in het Westen by- voorbeeld Frankryk vermoedelijk niet al te lang meer wil treuzelen met erkenning van de DDR. Na de praktische regelingen, ge troffen met een onder druk staande DDR, is het goed mogelyk dat voor de ontwikkeling van normale be trekkingen tussen de twee Duitse staten een jarenlang proces nodig te. ANTIAGO (Reuter, AFP) Na gevechten tussen voor en te standers van de Chileense rege- ADVERTENTIE Schrale huid? Ruwe handen? hi CHESEBROUGH helpt direkt. Een paar druppels van leze liquid skin cream rolstaan om ruwe, droge mid weer zacht en soepel te maken. Intensive Care niet vet, en trekt neteen in. Gebruik 't roor uw handen,ellebogen, hielen, knieën. Intensive Care, kt geparfumeerd en bijzonder heilzaam. Ï3.50 ring onder leiding van president Al- lende heeft deze regering gisteren de noodtoestand voor de provincie Santiago afgekondigd. Bij vechtpar tijen die woensdagavond begonnen en de hele nacht voortduurden, zijn ongeveer honderd mensen gewond geraakt, van wie zeven zwaar. Er zijn 120 arrestaties verricht en twee gebouwen in Santiago van met de Volksunie van Allende verbonden po litieke groeperingen de commu nistische jeugd en de radicale partij werden geplunderd. Voordat zij de noodtoestand uit riep, had de regering al alle beto gingen en bijeenkomsten in Santiago verboden en drie radiostations van de oppositie gesloten. Minister van Binnenlandse Zaken Toha zei voor radio en televisie, dat de radiostations gesloten zijn omdat zij „tendentieuze" berichten over de vechtpartijen hadden uitgezonden. Hij verklaarde voorts dat de inciden ten een onderdeel vormden van een „plan. gericht op de omverwerping van de democratische regering van Chili". De vechtpartijen begonnen toen studenten van de links-revolutionai re beweging (MIR) woensdagavond in het centrum van Santiago een grote groep vrouwen rond 10.000 in totaal aanvielen die op weg was naar het paleis van de presi dent. De vrouwen hielden een mars uit protest tegen de schaarste aan en de hoge prijzen van levensmidde len. De vrouwen schreeuwden tegen premier Castro van Cuba gerichte leuzen en eisten zijn vertrek uit Chi li. „Zij dansen met Fidel, maar wij hebben niets te eten" en „Fldel, ga naar huis", zo klonk het uit de rij en marcherende vrouwen. Mannelij ke tegenstanders van de regering- Allende schoten de vrouwen te hulp en sloegen met stokken in op de aanvallende studenten. Toen de strijd feller werd, zetten de vrouwen de meegebrachte potten en pannen op haar hoofd om zich te bescher men tegen een hagel van stenen. Proefflesje 25 ct. Aanslagen Bij razzia's in Bel- fast en de omgeving van Londonder ry heeft het Britse leger gisteren 27 mensen gearresteerd, die ervan wor- den verdacht tot het (verboden) Ier se Republikeinse Leger te behoren, j Bij bomaanslagen in het centrum van Belfast werden veertien gewond. Een restaurant en een w-inkel in I kantoormachines brandden uit. LONDEN Een commissie uit het Lagerhuis heeft voorgesteld de toelage aan Koningin Eliza beth te verhogen van 475.000 pond (vastgesteld bij haar troonsbestij ging in 1952) tot 980.000 per jaar. Voor haar familieleden worden de volgende verhogingen voorge steld: de koningin-moeder van 70.000 tot 95.000 pond per jaar, Prins Philip van 40.000 naar 65.000 pond, Prinses Anne van 6.000 naar 15.000 pond en Prinses Margaret van 15.000 naar 35.000 pond. Vol gens de commissie komen deze verhogingen de koninklijke fami lie toe omdat zij niet in de gele genheid zijn op andere wijze een inkomen te verdienen. De commissie heeft de verzeke ring aanvaard van lord Cobbold, de lord Chamberlaindat de ko ningin geen groot privé-vermogen heeft om op terug te vallen. De kroonjuwelen en andere konin klijke bezittingen vertegenwoor digen wel een grote waarde, maar moeten aan de opvolgers van de koningin worden overgedragen. De laatste jaren kampt de ko ninklijke huishouding steeds met een tekort, dat is opgelopen tot 600.000 pond. Mogelijkheden tot bezuinigen zijn er vrijwel niet, al dus de commissie in haar verslag van 82 bladzijden, dut aan het parlement ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Kroonprins Charles komt niet op de civiele lijst voor. Hij trekt een inkomen uit zijn hertogdom Cornwall. Op de foto Koningin-moeder Elizabeth, die in de Londense Persclub het goede nieuws leest. De Koningin-moeder bezocht de club om ingewijd te worden als ADVERTENTIE kWE - Anker horloges. De betere kwaliteit voor de laagste prijs. Alleenverkoop Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Met een enkel woord Verbanning Een 25-jarige Rus sische typiste is tot vyf Jaar ver banning veroordeeld, omdat zy ln juni J1 op een plein in Moskou pam fletten had verspreid waarin om in- vryheidstelling van de politieke ge vangenen werd gevraagd. De veroor deelde is Nazezjda Jemelkina die reeds lang yvert voor erkenning van de burgerrechten in de Sowjet-Unie. Levenslang Een voormalig lid van de SS, de 59-Jarige kapper Hans Sobotta, is gisteren in München tot levenslange gevangenisstraf vero deeld, omdat hy in de jaren 1942 1943 als bewaker van werkkampen ln Galicië drie Joodse Jongens zou heb ben vermoord. Van de beschuldiging nog vyf moorden te hebben gepleegd, werd hy by gebrek aan bewys vry gesproken. het eerste vrouwelijke lid. Zij welrd begeleid door haar secreta ris Sir Martin Gilliatt (tweede van links) en welkom geheten door Louis Wolff (tweede van rechts) de ere-voorzitter van de club. SKOEN (Reuter, AP, AFP, DPA) De grootste militaire campagne van de Cambodjaanse regering Lon Nol is gisteren uitgelopen op een nederlaag. Op grote schaal trokken fronttroepen in wanorde uit het noord-oosten van het land terug. Zy gaven daarmee een strategische strook van veertig kilometer langs hoofdweg 6 prijs. Deze strook had den ze de afgelopen maanden met veel moeite en ten koste van aan zienlijke verliezen veroverd op Siha- noek-aanhangers die steun zouden ontvangen van de negende Noord- vietnamese divisie. Od persooniyk bevel van de Cam- hodjaanse regeringsleider Lon Nol liet zyn leger de belangryke steden Barai en Kompomg Thmar op 70 kilometer van Phnom Penh in de steek. Het leger van Lon Nol zou, na hergroepering op makkelijker te verdedigen punten, proberen de weg tot aan het dorp Laing Kauk. 60 kilometer ten noorden van de hoofd stad Phnom Penh te behouden. De militairen vluchtten in grote wanorde. Met gescheurde uniformen, veelal blootsvoets kropen zy door de ADVERTENTIE Wajang-goudeerlijke plantenmargarine. IHHPi Het merendeel van de geëvacueerde Cambodjaanse troepen trok naar het Noorden. De stad Skoen, die 55 ki lometer ten noorden van Phnom Pen ligt, werd gisteravond al door de vijand zwaar beschoten. Men zou ook die stad willen prijsgeven. Langs hoofdweg nr. 7 in het oos ten van Cambodja trekt de Zuid- vietnamese strijdmacht bestaande uit 25.000 man nog steeds op. De Amerikaanse luchtmacht steunt deze opmars door bombardementen en helpt ook de Cambodjaanse troepen die het tegen de Sihanoek-aanhan- gers zo zwaar te verduren hebben. Maarschalk Lon Nol had in dit ver band om de hulp der Amerikanen ge vraagd. Maar het is niet bekend of zy by de evacuatie van Barai enig zwaar materieel hebben kunnen meenemen, waaraan een schrijnende behoefte bestaat. Definitief Hoewel het offensief „Tsjenla twee" thans definitief als mislukt kan worden beschouwd, gaan de zegslieden niet zover de situatie als rampzalig te beoordelen, omdat Je troepen nog steeds in staat zyn te vechten. Doel van „Tsjenla twee", was de ontzetting van de provincie hoofdstad Kompong Thom, 30 kilo meter ten noordoosten van Phnom Penh, die al 5 maanden wordt be legerd. De opmars langs verkeersweg num mer zes verliep aanvankelijk zeer voorspoedig, te voorspoedig wel licht. want de troepen Stuitten niet op tegenstand van betekenis. Toen he leger van Lon Nol zich had ingegraven over de hele lengt» van de weg, sloegen guerillastrijders op 26 oktober toe en sneden de ver keersweg ten zuiden van Barai af. Dat werd vergemakkeiykt door de tactiek van het Cambodjaanse re geringsleger om over een uiterst smal front op te marcheren. Operatie Tsjengla twee wordt ge leid door brigadegeneraal Hoe Hang- sin, chef operaties van de strijd krachten. Eerder dit Jaar had hy de leiding over de verdediging van de hoofdstad, maar hiervan werd hy entheven omdat hij waarschuwingen over een op handen zynde aanval op de luchthaven had genegeerd. Die aanval kwam toch en kostte Cam bodja driekwart van zyn kleine luchtmacht. i» a DEN HAAG De bevolking van ,ec|)len kan met een gerust hart uit- het zesde congres van de w mmunistische partij dat volgende wtek maandag in het Cultuurpaleis n Warchau begint. Sinds de tra- sche onlusten eind vorig Jaar in havensteden aan de Oostzee is leven in Polen veel draaglijker tworden, zowel in sociaal als ^Maatschappelijk opzicht. Het is de 'Verdienste van de nieuwe partijlei- r Edward Gierek dat hij nauwe- ks elf maanden tijd een funda- intele beleidsombuiging heeft we ll aan te brengen. In tegenstelling »t zijn voorganger Wladislaw Go- loelka houdt Gierek ernstig reke- ig met de wensen van de bevol- ig op dit moment en vlucht hij toekomstdromen. Het tijd- •k van de autocratische "grote men" is voorbij, de nieuwe chthebber is veel meer bezorgd het materiële welzijn van de dan om de grootheid van land. lieuwsanalyse van het ANP De nieuwe situatie in Polen kan pet best worden ontleend aan de i de verschillen in persoon tussen Gierik en Gomoelka. Het ge zaghebbende Franse dagblad Le Monde schreef onlangs dat vooral de verschillen in afkomst en erva ring van beiden een grote rol lijken te spelen. Gomoelka komt uit een familie van boeren; hij is geboren in Krosno, een arm gebied in het zuidoosten van 't land dat tot voor kort nog bekend stond als "Polen B". Hij heeft slechts een summiere schoolopleiding gehad. Kenmerkend voor Goemoelka te vooral dat hy tij dens de Tweede Wereldoorlog bij het verzet was maar in 1948 uit de partij werd gezet wegens "natio nalistische afwijkingen". Nooit heeft hij kunnen vergeten dat zijn beste vrienden hem afwezen en het lijkt niet vreemd dat hij tijdens zij leiderschap steeds autocratischer werd. Gierek is afkomstig uit Silezië, het meest geïndustrialiseerde ge bied van Polen. Hij werkte er Ja renlang in de mijnen en behaalde een graad aan de academie voor mijnbouw in Krakow. Na een lang durig verblijf in het buitenland (Frankrijk, België) kwam hij ln 1948 in Silezië terug. Gierek had altijd veel meer oog voor de con crete kwesties dan voor de "ideolo gische", min of meer holle debat ten. Toen hij in Silezië de hoogste partijfunctie bekleedde stak dit ge bied scherp af bil de rest van Po len. Men sprak er over rentabili teit, doelmatigheid, oijfers terwijl men zich elders verloor in ledige besprekingen. Tegen een Westers diplomaat die hem vertelde dat hij al meer dan drie Jaar in Warschau was gestationeerd zei hij"Hoe hebt u het daar zo lang kunnen uit houden tussen mensen die zo ledig en zo weinig serieus zijn". Vlot De nieuwe partijleider ls ook vlot in de omgang met mensen. Het was betrekkelijk gemakkelijk hem te ontmoeten, problemen voor te leg gen en te vragen in Warschau een goed woordje te doen. 's Zondags wandelde hij zonder begeleiding in het rustpark van Chorzow waar de burgers hem de hand komen schud den. Hij ging ook naar het stadion waar hij als vurige supporter van de voetbalclub Zaglebie-Sosnowiets samen met de mijnwerkers zijn fa vorieten harstochtelijk aanmoedig de. Zijn benaming "goede oom van Silezië, vriend van de arbeider" lijkt hem niet te misstaan. Gomoelka daarentegen was veel minder sociaal bewogen. De on middellijke verbetering van het le venspeil van de bevolking maakte hij in grote mate ondergeschikt aan een veel radikaler vooruitgang ln de toekomst. Hij zag als zijn be langrijkste opdracht het verdedi gen van de territoriale integriteit en de onafhankelijkheid van Polen. Dat verwachtte het volk van hem en niet enkele sociale verbeterin gen. Toen zijn medewerkers hem eens kwamen vertellen dat de ar beiders ontevreden waren over nieuwe behuizingen, over keukens zonder ramen, en over de collectie ve douoheoellen per etage zei hij woendend: 'Ik had vroeger niet meer dan een put achter op de binnenplaats. Zij moeten goed be grijpen dat Polen wel wat anders te doen heeft". Nieuwe stijl Het verwonderde niemand dat Polen zioh met de komst van Ed ward Gierek een geheel nieuwe stijl aanmat die belangrijke veran deringen met zich zou brengen. De eerste keer dat deze stijl manifest werd was tijdens de tweede sta king in Szczecin in het begin van dit Jaar toen Gierek zich bereid verklaarde de arbeiders te ontmoe ten. Het besluit hiertoe was geno men in het politburo, ondanks te genwind van enkele voorstanders van de harde lijn (Motzar, Kepa). ZIJ zagen Gierek een directe dia loog beginnen met het "echte Po len" in plaats van alle problemen te blijven bespreken binnen de par tijorganisaties. Sinds die tijd on derhouden Gierek en de zijnen re gelmatig contact met de arbeiders van de grote fabrieken. En dat be paald niet op autocratische wijze In april van ddt Jaar bijvoorbeeld begaf de partijleider zich zoals aangekondigd naar de autofabriek van Zeran bij Warschau. De plaats van ontvangst was bekrompen-zorg vuldig schoongemaakt, de machi nes opgepoetst, het personeel keu rig in zondagspak. Gierek was kwaad, zei dat hy niet in officiële hoedanigheid was gekomen en kwam enige dagen later onaange kondigd terug. Het gebeurt vaak dat Gierek arbeiders ontvangt en Beter Een buitenlandse bezoeker krijgt tegenwoordig de indruk dat het le ven in Polen inderdaad "beter en gemakkelijker" ls geworden. Toen hij een Jaar geleden voor de laatste keer in de Poolse hoofdstad was kon hij in de grauwe herfstmorgen hele rijen wachtende mensen zien voor de slagerijen en de kruide nierswinkels. Het aanbod van le vensmiddelen is nu veel groter ge worden. In de winkels ligt vlees, al is het niet altijd het soort dat men zoekt. De meeste Polen hebben nu meer zloty in de portemonnee zon der dat de prijzen gestegen zijn. Om dit alles te kunnen bereiken heeft Edward Gierek wel wat moei lijkheden moeten overwinnen. Er heeft zich het afgelopen Jaar een felle machtsstrijd binnen de com munistische partij voorgedaan die in zijn voordeel schijnt beslist. Het feit dat er na een kabinets-wijzi- ging die vorige maand plaatsvond (portefeuilles van Justitie, cultuur en chemische industrie) een cumu latie van functies ls ontstaan be wijst hoe moeilijk het te voor Gie rek betrouwbare mensen te vinden. Trouwens, ook na de degradatie van generaal Motzar. schijnt hij nog terdege rekening te moeten houden met tegenstanders bij de geheime politie. Een tweede aspect van het nieu we leven in Polen ls de grotere band met de Sowjet-Unie. Het staat vrijwel vast dat Gierek in zo korte tijd niet veel voor de Polen had kunnen bereiken zonder enorme fi nanciële injecties van Moskou. Het onverwachte bezoek dat hij samen met premier Jaroszewietz enkele weken geleden aan de Russische hoofdstad bracht schynt voorneme- lijk bedoeld te zijn geweest om nog meer financieel-economlsche toe zeggingen los te peuteren. Dat hij daardoor op andere gebieden een grotere fundamentele trou.. aan de Sowjet-Unie moet betuigen schijnt hem niet moeilijk te vallen. Brez- Jew zal dit op het komende partij congres met genoegen kunnen con stateren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9