Kr et krijgt fijn plein en kreten in marsepein Verkeer in binnenstad yRUPAQ 8 DECEMBER >971 LEIDEN Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Tekeningen Joop Walenkamp Foto's Holvast Xfler Howe/ -rt*rr &'trt/etts.TAaI In één voortdurende Jammerklacht keert Sam f»latteel zich ln het L.D. gisteren tegen de verkeerssitua tie in de Leidse binnenstad. Hij sig naleert inderdaad de vooral voor de automobilist meest geduld vergende knelpunten. Het is echter Jammer dat hij aan gaande een oplossing voornamelijk in het vage blijft. Tussen de regels door lees Je dat hij het pas ingestel de wandelgebied voor een deel ver antwoordelijk acht en hij zou liever de oude situatie zien terugkeren. Maar hoe dan verder? Dat is de oplossing niet. De werkelijke oorzaak van al die fases, met name in de spitsuren zit hem in het grote* aantal auto's; dat moet worden teruggedraaid en niet de net gemaakte voorzieningen voor voetganger, fietser en bus. Volgend Jaar als de pauwbrug en de korte mare-dam klaar zijn zal al het doorgaande verkeer uit de bin nenstadsroute moeten verdwijnen (zowel Breestraat als marktenroute) De knelpunten bij de Boommarkt en Blauwpoortsbrug verdwijnen dan vanzelf. Wat betreft de files op Hoge Rijn dijk, Levendaal en niet te vergeten de Rijnsburgerweg, als op die we gen een vrije busbaan (in het mid den, zoals op de overtoom in Am sterdam) wordt gekree*erd, kan het openbaar vervoer snel uit de voeten. Het wordt dan veel aantrekkelijker om de auto thuis te laten en de bus te nemen. De files zullen dan on danks minder ruimte misschen wel minder worden op de duur. Laten we toch bedenken, dat als we steeds tegemoet zouden komen aan de eisen van het partikulier au toverkeer, we de stad wel zouden kunnen afbreken en vervangen door een vlakte asfalt met hier en daar een winkel. Alleen wie gaat daar nog w>inke- len? Leendert Jonker (PAK), Voorstezandstraat 8, Leiden. Fietser is ook maar een mens Viermaal per dag begeef ik mij op de fiets door de stad om mijn zoon aar school te brengen en op te halen. Daarbij word ik regelmatig geconfronteerd met het steeds druk ker worden van het verkeer. De laatste tijd is mij opgevallen dat de mentaliteit van de gemiddel de-automobilist schrikbarend daalt raameer hij te maken heeft met het ,g. langzame verkeer. Enige voor beelden: portieren worden vlak voor nis opengedaan, men passeert Je rakelings, snijdt Je de pas af en drukt je zefls de kant in. Sta je voor stoplicht dan gaat men soms als idioot toeteren wanneer Je niet zo hard wegstuift als zij. Dit soort ervaringen heb ik dagelijks. Automobilisten, een fietser is ook Laar een mens. Een beetje meer cle mentie kan geen kwaad. Een goede raad: fietst zelf eens door de stad. Misschien begrijpt u ons, wielrijders, dan wat beter. Mevr. J. Koppers-Wen tink, Hansenstraat 6a, Leiden, Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ede, H. A. v. Slooten te Nijkerk, te Ouderkerk aan de IJssel, J. C. Schuurman te Putten, te Voorthuizen. J. den Besten te Hui- Aangenomen naar streekgemeen- te Fivellaand (standplaats Lop- peTsum) J. P. B. Visser te Den Hoorn (Texel) Bedankt voor Nieuwerkerk aan de IJssel. I. Kok te Baarn. GEREF KERKEN VRIJGEM.) Niet sneller dan 't geluid maar zijn tijd ver vooruit Ford Escort 1100-1300 vanaf 6830,incl. btw. AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.V. v. d. Valk Boumanweg 11, Leiderdorp, telefoon 30325 Lammenschansplein 6, Leiden Telefoon 42451 Univers. nieuws LEIDEN Aan de Leidse un siteit is dr. B. de Groot (46) be noemd tot hoogleraar in de genetica. Al sinds drie jaar is hij lector in deze studierichting. Prof. dr. G. J. Tammeling (47) bij zonder hoogleraar in Groningen in de pathofysiologie van de respiratie, ii in Leiden benoemd tot hoogleraar, in de fysiologie. De heer A. Touw, wetenschappelijk, ambtenaar bij het rijksherbarium te Leiden, is gepromoveerd tot doctor op het proefschrift „A taxonomie revi sion of the hypnodendreaceae". Eveneens gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde is gepro moveerd de heer H. Nieuwenhuyse, medewerker bij het Gorlaeuslabora- torium, op het proefschrift „Oxi den van dithia-alkanen". Gezellige dranken VOOR HET HEERLIJK AVONDJE SANGRIA kant en klaar aperitief per fles f3,25 Voor gebruik gereed. BISSCHOPWIJN van bordeauxwtfn, per fles f 4,25 Alléén even verwarmen. RUN PUNCH ook met citroen 28% alc. per fles f 10,05 warm water toevoegen. Kom ook eens kijken naar onze enorme sortering sinterklaas surprises. Lezers schrijven VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Schoolschaak In poule A van de Schoolschaak- competitie duurt de nek aan nek race tussen het Rijnlands Lyceum en het Chr. Lyceum Visser t Hooft onver minderd voort: het Rijnlands Ly ceum stond het Chr. Lyceum Kat wijk edelmoedig nog een remise toe 5%terwijl het Visser 't Hooft Lyceum het gebrek aan routine van het Stedelijk Gymnasium duidelijk aan de kaak stelde (4%-l%) De Wil lem Alexander-MAVO bleef hekke- sluiter, daar de Scholengemeenschap Zuid-West er lustig op los scoorde 42), waardoor zelfs het Stedelijk Gymnasium bijna van de derde plaats werd verdrongen. Dit alles geeft de volgende resultaten op het 1. Rijnlands Lyceum 4 7 20 2. Visser 't Hooft 4 7 18 3. Stedelijk Gymnasium 4 4 10 4. Scholengem. Zuid-West 4 4 9% 5. Chr. Lyceum Katwijk 4 18 6. W. A. MAVO 4 1 6% In poule B verdween kampioens kandidaat, het Rembrandt Lyceum, na de 42 afgang tegen het Christe lijk Lyceum Alphen in de grijze middenmoot. Verrassend sterk blijft Bonaventura draaien. Louise de Co- ligny werd met 4%1% genadeloos onder de voet gelopen. Hierdoor werd de koppositie op uitdagende wijze ge handhaafd, daar het Fioretti College meer bordpunten bijeen grabbelde; zo ook nu want de Pedagogische Akademie moest met 60 buigen voor het Fioretti College. Vermeld dient nog te worden, dat het in middels Ingehaalde gevecht tussen het Christelijk Lyceum Alphen en Louise de Coligny voor elk van beide een matchpunt opleverde. Een blik op de ranglijst laat ons het volgende zien: 1. Bonaventura 4 8 16% 2. Fioretti College 4 7 19 3. Rembrandt Lyceum 4 3 '12% 4. Louise de Coligny 4 3 10% 5. Chr. Lyceum Alphen 4 3 10 6. Ped. Akademie 4 0 3% In Leiden geen curatoren meer LEIDEN Het zogenaamde "col lege van curatoren" bestaat niet meer in Leiden. Voorheen was dit het hoogste bestuursorgaan van de universiteit. Het heeft nu geruisloos opgehouden te bestaan. De Leidse universiteit is thans voor een belangrijk deel gedemocra tiseerd volgens de wet-Verlnga. Het hoogste bestuursorgaan is nu de universiteitsraad, die al enige tlJd werkt in Leiden. De universiteitsraad bestaat uit 33 gekozen leden (12 hoogleraren en vertegenwoordigers van het wetenschappelijk personeel, 11 studenten en 10 afgevaardigden, van het technisch en administratief personeel) en 7 zogenaamde "kroon- leden", die de verbinding moet leg gen tussen universiteit en maatschap pij. Het dagelijks bewind van de univer- steit berust nu bij het "college van bestuur", dat bestaat uit prof. Mun tendam (oud president-curator) mis Moons, rector-magnificus prof. Gos lings, prof. Maas en prof. O os ter- hoff. Mijnongeluk op Formosa Btf een ontploffing in een steenkolen mijn op Formosa zijn waarschijnlijk 48 personen omgekomen 41 licha men zijn al gevonden. Van velen in deze stad krijgt hij de roe vanwege de verkeersbeper kende maatregelen, die het gevolg zijn van afsluiting van een deel van de binnenstad. Van anderen krijgt hij "lekkers". Niet van alle middenstanders, dat niet, maar toch wel van een aantal, die op hun plaats in de stad en voor hun soort zaak inzien, dat een wandelgebied gun stig is. Sportzaak.Van Delft en bak kerij Van Dam in de Steenstraat zijn er voorbeelden van. De laatste brengt dat ludiek in beeld. Tussen een aantal marsepeinen demonstran- tjes in de etalage staan er enkele met kreten, die u in de kop van dit verhaal aantreft. Het is de lezers van deze rubriek langzamerhand wel duidelijk, dat de wethouder ook voor mij niet in de zak hoeft. Hij blijkt de man. die de maatregelen doorvoert, waarover we jarenlang alleen maar hebben ge praat. Natuurlijk geeft de aanzet van een wandelgebied barensweeën. Dat is elders ook gebleken. Maar 't is een ontwikkeling, die m.i. niet is tegen te houden als we iets willen maken van de binnenstad. Het is duidelijk, dat het niet al-* leen bij afsluiten van stratén moet blijver^ Een promenade vraagt meer San een bordje met een wan delaar erop. Een wandelgebied moet "leven". Deze tijd van het Jaar is daarvoor ongeschikt. Ik ben be nieuwd naar het voorjaar. Wat doet de middenstand dan op straat? Levendigheid, gezelligheid. Dat zijn de steunpilaren van een binnen stadscentrum in concurrentie met koele nieuwe winkelcentra. Aan die elementen zullen stadsbestuur en bedrijfsleven moeten denken. Daarom wil ik een duit in het zak je doen en aan wethouder Kret als surprise een blik in de Leidse toe komst aanbieden. Leiden kan een soort plein al zit er water in het midden hebben aan beide kanten van de Nieuwe Rijn tussen Gangetje en Hoogstraat. De Nieuwe Rijn ligt al in het wandelgebied en de moge lijkheid van afsluiting van de mark tenroute (Boter- en Vischmarkt) wordt in de begroting voor komend jaar aangesneden. De onderste te kening geeft in grote lijnen aan hoe het er zou kunnen uitzien. Het Stad huisplein kan er een passende plaats in krijgen, zoals de bovenste teke ning laat zien. Als raadsverslagge- ver valt het me op, dat de poppen kast nu buiten staat. LEIDEN Dit zou een rijm moe ten zijn, maar verder dan in de kop ben ik niet gekomen. £en rijm past n.l. bij een sinterklaasgeschenk en op deze pagina staan geschenken. Cadeautjes voor de meest omstre den man in Leiden van de laatste maanden: wethouder Kret van Ver keerszaken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3