LE1DSCH DAGBLAD Drees wil minimum snelheid op snelwegen: 70 kilometer i V.S. beloven Meir steun vandaag KINDERDAGVERBLIJF IN LEIDEN: F 550.000 alles Vlieland Dagblad Nieuwe Leidse' wordt Trouw REGEREN „Rembrandt" wellicht vakantie-oord bedrijf anaa NIEUW V Opgericht I maart 1860 Directeur: a. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 No. 33572 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur), LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden vragen de raad zich in beginsel uit te spreken over een garantie voor de stichting Kinderdagverblij ven, die nieuwbouwplannen heeft. Voorgesteld wordt f 25.000 „voorschot" te geven om de plannen verder uit te werken. Het gemeentebestuur zegt, dat het zeer te wensen zou zijn als in Leiden een kinderdagverblijf tot stand zou komen, dat een capaciteit moet hebben van on geveer 50 kinderen. De stichting krijgt in dit sta dium geen medewerking van de universiteit en het bedrijfsleven, maar hoopt wel op financiële steun als haar plannen zijn ver wezenlijkt. Nu pogingen om in een bestaand gebouw een dag verblijf te vestigen geen resul taat hebben opgeleverd, ziet de stichting als enige mogelijkheid nieuwbouw. De stichting kan de beschik king krijgen over een terrein in het Morskwartier. Er is een voorlopig schetsontwerp ge maakt. De kosten van bouw en inrichting worden geraamd op f 550.000. Aan de gemeente wordt een garantie gevraagd alsmede een rekening-courant krediet. Voorts verzoekt de stichting om een bijdrage in het exploitatietekort, geraamd op f 132.830 per jaar. wat neerkomt op f 10 per dag per kind. B. en W. zijn niet voor inwil liging van alle verzoeken, omdat ze er niet van overtuigd zijn, dat de nodige soberheid is be tracht. De raadscommissie van sociale zaken acht het verlenen van medewerking door de ge meente noodzakelijk. De com missie voor financiën wil subsi diëring bespreken in het kader van de begrotingsbehandeling. B en W nodigen de raad uit dit laatste voorstel te volgen. 18 PAGINA'S VERNIELING f 6.000) PIETERSKERK LEIDEN Aan de Pieterskerk die eds geruime tijd buiten gebruik is. ernstige vernielingen aan richt. Verregaande baldadigheid :t ingooien van tal van glas-in- odramen heeft in de afgelopen aanden een schade van circa 6.000 ilden doen ontstaan. en ander heeft tot gevolg, dat it dit Jaar niet mogelijk is on 'rstnachtdienst in dit historische bouw te houden. Deze dienst vindt in de Marekerk plaats. DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Water- itaat) gaat voorstellen een minimumsnelheid van 70 kilo- neter op auto-snelwegen in te voeren. Ook wil hij een wijziging van de wegenverkeerswet om letere bestrijding van overmatig alcoholgebruik in het ver leer mogelijk te maken. De voorstellen van de minister aan het parlement berusten op een ad vies. dat weer is gebaseerd op een onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV). Een overheidswerkgroep is niet tot overeenstemming gekomen over een maximumsnelheid op niet-auto- wegen. Voorstellen liepen uiteen van ^90 kilometer per uur tot 110 kilome ter. Maar om een beter oordeel te kunnen vellen zou de minister eerst een inventarisatie moeten laten ma ken van de gereden snelheden op 'n groot aantal rijks- en provinciale wegen. Bovendien is men nog op zoek naar een juiste indeling van de verschil lende soorten wegen. Alleen een be perkt aantal categorieën van wegen, die voor de weggebruiker goed her kenbaar zijn, komen in aanmerking voor beperkingen van de snelheden. Die indeling bestaat op het ogen blik nog niet. hoewel Rijkswaterstaat drie soorten in gedachten heeft: au tosnelwegen. autowegen en overi gen wegen. Van autosnelwegen men aanneemen dat ze herkenbaar zijn voor de weggebruikers. Maar de vraag wat nu eigenlijk autowegen zijn, moet nog duidelijk worden be antwoord. Een ambtelijke studiecom missie zal nu proberen een goede de finitie te vinden. EN GESCHENK OOR HET HELE GEZIN... aquarium, kompleet met ver- irming, thermostaat, pomp, filter, idembedekking, netje, voer en bqbe- voor 89,75 viskom kompl. v.a2,95 t luxe aquarium-kombinatie >or zeewater) voor936,70 aquarium-meubel met inge- mwde verlicthing voor 297,50 {iAAR OOK: met kooi voor44,75 imster met kooi en molen 24,50 irmot met kooi en bakjes 24,95 parkieten in een ronde kooi met mdaard voor 34,50 VOGEL-VOORDEEL lauw* Rijn 50 Tin 2 08 24 (0 17 10) Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: erwegend droog met wolkenvelden, aar ook verspreide opklaringen. In nacht en ochtend plaatselijk mist. einig wind. Minimumtemperaturen geveer 1 graad, maxima morgen Qd 6 graden. (Opgemaakt om 12.30 uur) 4 DECEMBER >n op: 8.29 uur; onder: 16.31 uur. aan op: 18.27 uur; onder: 11.01 uur iogwater te Katwijk te 4.11 en 16 28 ir; laagwater te 0.02 en 12.25 uur. AMSTERDAM Het ligt in de be doeling op een termijn van drie of vier maanden de dagbladen De Rot terdammer, Nieuwe Leidse Courant, Nieuwe Haagse Courant en Dordts Dagblad te laten opgaan in Trouw. Dat betekent dat het ochtendblad Trouw met een aantal regionale edi ties gaat verschijnen. De verschil lende edities van Trouw zullen in Amsterdam worden gedrukt op de persen van de Perscombinatie, die ook de Volkskrant en Het Parool uit geeft. Enige tijd geleden is er een comité gevormd onder leiding van het anti revolutionaire kamerlid Schakel om althans een deel van de zelfstandig heid van de vier genoemde kranten ook wel het kwartet genoemd te waarborgen. Dit streven is door het besluit van het bestuur van de Christelijke Pers (Trouw plus Kwar tet) mislukt. Tot nu toe werden de bladen van het kwartet gedrukt bij de Nederlandse Dagblad Unie in Den Haag en Rotterdam. Het is nog niet bekend hoe groot de omvang van de regionale edities van Trouw zal wor den. Evenmin staat vast of de namen van de Kwartetbladen op de een of andere manier gehandhaafd zullen blijven. Als de bladen Nieuwe Leidse Cou rant en Nieuwe Haagse Courant niet langer bij Het Vaderland in Den Haag worden gedrukt, verliest dat bedrijf een kwart van zijn technische omzet. Het uitvallen van deze order zou kunnen leiden tot ontslag voor een kwart van de 130 man technisch personeel van Het Vaderland. Vandaag is het ie „schooldag" van Sint Nicolaas geweest. Hij en zijn knechten hebben een bij zonier drukke dag gehad om alle scholen te bezoeken in stad en streek Ook het paard van Sint kwam benen te kort. Daarom kwam de Leidse schillenman Schipaanboord te hulp. Hij stelde zijn paard en wagen beschikbaar, waarop Sint en Piet vanmorgen naar de openbare kleuterschool De Bokkesprong" en vanmiddag naar de vierde openbare lagere school Ide ouders hebben ie naam "De Springplank" gekozen), beide in Oegstgeest, reien. (Foto Holvast) VS en SU samen de ruimte in MOSKOU (Reuter) Amerikaanse en Sowjetrussische geleerden zullen binnen twee maanden een overeen komst tekenen voor een gezamen lijke bemande ruimtevlucht. Dit heeft de Amerikaanse ambassade in Mos kou bekend gemaakt. BOOMPJES SCHILLETJE opNIEUW op z'n OUDcrwets VEEL PITTIGER ermee of drink het uit zo'n GRATIS BORRELGLAS SINTERKLAZEN. Vandaag het eerste van twee arti kelen over de in Parijs woonach tige Amerikaanse actrice Jean Seberg, wier naam onlosmakelijk verbonden zal blijven aan de film „A bout de souffle". Over deze uit 1960 daterende film en over haar aandeel in tal van andere rolprenten, waaronder „Airport" (foto), vertelt Jean PAGINA 8 Karakterspeler Lex van Delden zegt van zichzelf, dat hij geen talent heeft PAGINA 5 Plan van de vakbeweging voor goedkopere huizenbouw PAGINA 7 Cock van der Hulst: „Als crosser ben je helemaal alleen" PAGINA 13 Terwijl de inflatlegolf verder rolt en de werkloosheid in ons land toeneemt houdt de regering- Biesheuvel het nog steeds op do toverwoorden: beraad en over leg. De regering aarzelt duide lijk om een beleidslijn aan to geven voor de matiging van lo nen en prijzen in het komende jaar. Als die aarzeling nog even duurt zal dit kabinet aan ge loofwaardigheid gaan verliezen. Hoe is momenteel de stand van zaken? De moeilijk economi sche situatie, die voor het ko mende jaar wijst op een reces sie van de omvang van 1967, vereist matiging van lonen en prijzen. De vakbeweging wil de geraamde loonsomstijging van 13,5 procent inperken tot onge veer twaalf procent. De onder nemers houden vast aan een krachtiger matiging: een te ruggang tot een loonsomstij ging van 9,5 procent door al leen de prijsstijgingen te com penseren. De voorstellen van de vakcentrales houden nog enige werkelijke inkomensverbetering in, al zal die zeker geen drie procent bedragen zoals zij zeg gen. De vakbeweging is inmiddels in het voordeel gekomen ten op zichte van de werkgevers: zij kreeg immers in de Sociaal Economische Raad voor haar matigingsplan de steun van bijna alle onafhankelijke Kroonleden, onder wie dr. Zijl stra. president van de Neder- landsche Bank en prof. Van den Beid, dircteur van het Cen traal Planbureau. Een verder terugdringen van de loonsom stijging is niet haalbaar, aldus de vakbeweging en de Kroon leden. De werkgevers kunnen daar wel begrip voor opbrengen. Alleen zijn zij bang dat die 12 procent een norm gaat worden. Het verleden heeft geleerd dat zo'n norm erg vaak met enkele pro centen wordt overschreden. In deze situatie is het nu .riet lan ger gewenst, maar noodzakelijk dat de regering stelling gaat nemen. Want zij heeft nog steeds een eigen verantwoorde lijkheid voor de economische gang van zaken. Noordwijks hotel voor de recreatie behouden? (Van e r redacteuren) NOORDWIJK AAN ZEE/DEN HAAG Er is een zeer grote kans, dat het Rembrandt Hotel aan de Zuidboulevard in Noordwijk aan Zee de recreatie gehouden blijft. De EMS wil dit unieke horecabedrilf na melijk verhuren aan een groot con- dat het dan zal gebruiken als vakantie-oord voor zijn personeel en als gelegenheid om zakenconferen- ties te houden. Het ligt bepaald nog niet in de bedoeling het Rembrandt Hotel één van de „grote drie" van de bloemenbadplaats Noordwijk te verkopen. Wat wel vast staat Is, dat dit in bin nen en buitenland befaamde hotel In het seizoen 1972 niet meer open gaat voor de zomergasten, die ge wend zijn hun vakantie in Noordwijk door te brengen en in "Rembrandt" gastvrij en gezellig onderkomen vonden. Eén van de trouwe bezoe kers was steeds de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken drs. W. K. N. Schmelzer met zijn echt genote en kinderen. WASHINGTON President Nixon heeft de Israëlische premier mevrouw Golda Meir toegezegd dat de VS Israël militaire hulp zullen blijven geven by het moderniseren van de strijdkrachten. Over de om vang, de voorwaarden en het tijd stip van de hulp is echter niets be kendgemaakt- De woordvoerder van het Witte Huis weigerde categorisch alle vragen te beantwoorden, die betrekking hadden op de levering van de Phantom jacht bommenwerpers, waar Israël her haaldelijk om heeft verzocht. Eerder gisteren had mevrouw Meir met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rogers gespro ken. Waarnemers hebben de indruk dat de Israëlische premier en minis ter Rogers overeengekomen zyn het hete hangijzer van de „Phantom", leveranties voortaan buiten de pu blieke discussie te houden. Nixon's woordvoerder Ziegler wilde ook niet zeggen of toekomstige „Phantom" le veranties aan Israël wel bekendge maakt zullen worden. Luchtalarm in Nieuw-Delhi NIEUW DELHI (Reuter) Pakis taanse vliegtuigen hebben vandaag Indiase plaatsen aan de westdyke grens met Pakistan beschoten. In de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhi werd kort na 16 uur plaatseiyke tijd lucht alarm gegeven. Volgens het ministerie van verdediging zijn Pakistaanse vliegtuigen op weg naar Nieuw Delhi. FIAT 128 RALLY NU in onze showroom. Leverbaar vanaf f 8208,- incl. btw KOREVAARGARAGE N.V. Leiden - Tel. 01710—42146* Donderdagavond - koopavond Showroom: Korevaarstraat 19, Het zestigjarige Rembrandt Hotel is steeds één van de meest unieke bedrijven geweest aan de Nederland se kust. Dat kwam mede doordat het als enige beschikte over een sola rium en het verwarmde zeewater bad "Saskia". De EMS heeft tot het beëindigen van de hotelexploitatie besloten, omdat de Inkomsten niet tegen de uitgaven opwogen en men dus met rode cijfers moest werken. Men wil er zich niet over uitlaten of dat verhuren zal geschieden aan een Nederlands of buitenlands be drijf. Daarvoor verkeren de bespre kingen nog in een te pril stadium Dat verhuren zou wel geschieden met alles "er op en er aan". Dat zou dus inhouden, dat directeur Ja cob Pronk (59) zijn functie blijft be houden. De sluiting van het Rembrandt Ho tel heeft, doordat het een seizoenbe- drijf is, dat ieder Jaar van begin april tot medio september geopend is, geen gevolgen voor het personeel. De zes mensen die in de eigen gro te wasserij werken blijven aan. D1t deel van het bedrijf normaal door draaien, omdat er tevens de om vangrijke was van Huis ter Duin en het Palace Hotel weer kraakhelder wordt gemaakt. (9uc/ ^ÏCt e leutvs Men bericht dat mejuffrouw de wed. Potwijt alhier woon- achtig, maar te 's-Graven- hage de vorige maand over leden, gelegateerd heeft aan het H. Geest of armen- wees- en kinderhuis alhier vrij van successie 4 cert. N.W.S. elk groot f 1000,-. 's-Gravenhage 2 Dec. Naar men verneemt is het niet de heer Caland, maar de heer Waldorp, ingenieur bij de Staats Spoorwegendie belast is met de uitvoering van de duinwaterleiding alhier.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1