Hotels langs de kust maken zeer moeilijke ijd door Opvolger van Harry Vriend moet 'uit buitenland komen' JACOB PRONK (59), DIRECTEUR VANDOOR GESLOTEN NOORDWUKS REMBRANDT HOTEL MET VERWARMD 5Ï a !]eelnemer: ••refereren Laagweek -iide stijl Ton Thie wedstrijd geschorst Jos Valentijn naar Rusland tmt 1ÜÏ9' *2" II" 8** mi niiW %m tui mm sur «>1 H K ^t/ri KERNPLOEG NAAR NOORWEGEN „[JDAG 3 DECEMBER 1971 varia PAGING 15 ADVERTENTIE Specialiteiten Restaurant OORDWIJK AAN ZEE >b Pronk 59 en gekleed in onberispelijk zittend effen kostuum) zit in zijn privé- toor in het Rembrandt Hotel verwezen te kijken naar een e luchtfoto van ,,zijn" bedrijf, gaat hem (begrijpelijk) aan hart, dat de Exploitatie itschappij Scheveningen i.S.) het besluit heeft geno- ïdit ongeveer zestig jaar oude J>1 het komende badseizoen meer te openen, omdat er de ste jaren van een sluitende oitatie geen sprake meer is eest. pi: is Combee it er met het Rembrandt Hotel gebeuren weet hij niet. Ook nog dat de E.M.S. van plan is het (rhuren aan een binnen- of bui- inds concern als vakantie- en 'erblijf voor het personeel. Jacob ik, die in maart 1972 veertig jaar horecasector werkzaam is. zegt ukkelijk: ,,'k Weet echt niet wat edoelingen van de E.M.S.-direc- ijn. Het bericht van het sluiten voor mij wel onverwacht. Na- ijk wist ik, dat het de laatste kteh niet zo best meer ging'. Daar- was ik te nauw bij de bedrijfs- ng betrokken. Ik kreeg vanzelf- :end de balanscijfers onder mijn Eigenlijk heb ik steeds gehoopt, er nog een oplossing voor een tige exploitatie te vinden zou Bijvoorbeeld door het hotel ook vl nfcers te openen en congressen te trekken". onk, een geboren en getogen veninger, is een nazaat van één de stichters van deze badplaats. maart 1964 de E.M.S.-nieu- tijl van Reindert Zwolsman was oen al zwaait, hij de scepter Dij Noordwijks Rembrandt Hotel '■nh 85 kamers, waarvan 32 met bad ouche. t is zeer moeilijk Jacob Pronk aan het praten te krijgen over de thans ontstane situatie. Hij doet dat kennelijk liever niet, omdat één ge sproken woord al snel een woord teveel kan blijken te zijn. Ernstig zegt hij: „Het beroerdste is het voor mijn vrouw. Die heeft al die jaren heel erg hard meegewerkt. Zij had liefde voor het bedrijf. Voor mezelf is het natuurlijk ook verre van pret tig. Ik heb in die veertig jaar wel meer moeilijke tijden meegemaakt. Rond 1929 en 1930. Toen was er ook zo'n depressie. Gelukkig zijn we er steeds weer uitgekomen. Wanneer ik rap met de pen was zou ik boekde len kunnen schrijven over de veertig jaar horecageschiedenis, die ik heb meegemaakt". Door het hotel Resoluut staat Pronk op. Hij ordent wat papieren op zijn bureau. Neemt een telefoontje aan wat binnenkomt, dat hij afwimpelt met op te merken, dat hij over een half uurtje of zo wel even terug zal bellen, omdat hij IIDEN Het bestuur van de gweek heeft naar aanleiding een aantal opmerkingen over de jweek 1971 onder alle deelne- een enquete gehouden over de aan welke indeling zij de voor geven: aan de Kaagweek ,toude Emet één start gedurende vier n. of aan de Kaagweek „nieuwe met twee starts in dezelfde pe- .Van de 400 verstuurde kaarten ing het bestuur er 304 terug: 195 lemers verklaarden de Kaag oud estfjl te prefereren 109 .emers spraken zich uit voor de Kweek ndeuwe stijl, oten is nu om in 1972 we- m alle klassen één wedstrijd te varen gedurende vier dagen, lata voor de Kaagweek zijn ech- vroeg mogelijk in juli vastge- van dinsdag 4 tot en met vrij- 7 Juli. op zaterdag 8 en zondag li worden dan de zogenaamde of spelwedstrijden gehou- voor motorboten, toer jachten, (edstrijd jachten. DEN HAAG Ton Thie, de doel- verdediger van FC Den Haag-ADO, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst. Thie is bovendien een boete opge legd van f 250,—. Thie kreeg afge lopen zondag tegen het einde van de wedstrijd Utrecht Den Haag een waarschuwing van scheidsrech ter Keizer wegens het ten val bren gen van Steen Olsen, Thie voor kwam daardoor een vrijwel zeker doelpunt. In zijn motivering zegt de tuchtcommissie: „Thie werd gestraft wegens het op zeer ruwe wijze ten val brengen van een tegenspeler. Gelet werd op alle omstandigheden, zoals het feit dat Thie 27 Jaar is en nog immer een blanco strafre gister heeft". DEN HAAG (ANP) Onder leiding van Egbert van 't Oever zal een jeugdschaatsploeg deel nemen aan internationale schaatswedstrijden in Rusland De ploeg, die op 9 december vertrekt, bestaat uit Piet Kleine. Gerard van Gelder, Klaas Vriend. Johnny Olof, Daan Gompen en Jos Valentijn uit TeivAar. De ploeg start op 11 decem ber bij wedstrijden over 500 en 3000 meter in Kemerovo en op 15 en 16 december bij een kleine vierkamp in Kirov. VOLLEYBAL Dukla Liberec heeft gisteravond ook de tweede van zijn drie wedstrijden tegen Blok keer gewonnen. De Tsjechische ploeg versloeg in sporthal De Veste in Geertruidenberg voor negenhon derd toeschouwers Blokkeer met 32. De setstanden waren 15—10, 15—13. 6—15, 12—15 en 11—15 VOETBAL Klaus Urbanczyk en Erhart Mosert, de twee zwaarge wonden van Cfiemie Halle na de brand in 't Silveren Seepaard, zijn deze week uit het ziekenhuis ont slagen .Klaus Urbanczyk wil maan dag weer met trainen beginnen, Er- hard Mosert houdt voorlopig nog loopgips. ADVERTENTIE jn verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in Ie grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver- lekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. itation N.S. Leiden - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 10 tot 17 u. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Dagelijks geopend van 17.00 tot HOOFDSTRAAT 63 NOORDWIJK AAN ZEE Tafelreservering tel. 017194313 SPIES CARACAS Een heerlijke combinatie van vlees, ananas en saus waarbij rijst, diverse soorten aardappe len en groenten geserveerd w orden f 8,75 in bespreking Dan opent hij de deur van zijn kantoor en nodigt ons uit mee te gaan. ,,'k WH u het be drijf even laten zien". We lopen door zalen waar eens de binnen- en buitenlandse gasten zich tegoed deden aan een welverzorgd diner, waar ze ln gemakkelijke fau teuils hun krantje of tijdschrift zaten te lezen, door de immense keuken, het domein van de Duitse en Zwit serse koks, die daar allerlei lekkere hapjes en andere culinaire heerlijk heden klaarmaakten, door de verla ten bar „La Pergola" en door riante kamers met uitzicht op zee. De meu bels zijn allemaal afgedekt met lakens en de bedden staan er „naakt" bij. Alleen de wasserij is in vol bedrijf. Daar verzorgen zes mensen de was voor Huis ter Duin en Palace. Het ziet er allemaal troosteloos uit. Net zoals lot nu toe ieder w.ntersei/oen Terug in zijn kantoor heeft Pronk het over het teruglopen van het toe risme naar ons land. dat overal in de horeca-sector langs de kust merkbaar is. „Dat komt door de buitenlandse concurrentie. Kijk maar eens wat ze daar bieden. Daar kunnen wij nooit tegenop. Ze ontvangen volop steun van de overheid. Door renteloze leningen en leningen tegen ten hoogste drie procent. Moet je hier komen. Niets vaai dat alies. Als wij wat in onze bedrijven willen inves teren moeten we geld aan trekken tegen een procent of tien. Dat is be slist niet te doen. In het buitenland speelt het personeelsprobleem even eens niet zo. Voor seizoenbedrijven is het in ons land heel moeilijk goed Hollands personeel te kijgen. We moeten ze tegen goed geld uit het buitenland halen. In Spanje bijvoor beeld zijn de arbeidskrachten vee! goedkoper. Dat komt ook omdat ze voor eenzelfde loon langer werken, liet zou me niets verwonderen aLs et- in de komende jaren nog meer hotels langs de kust aan het toerisme wor den onttrokken", stelt Rem brand t- directeur Pronk somber. Problematiek Uren zou hy over de problematiek in de horecasector kunnen praten. Over de vakanties die in ons land, België en Noord-Rijn-Westfalen ge lijk vallen, over het probleem, dat kamers zonder bad of douche niet meer te verhuren zijn door het com fort, dat de gasten verlangen, over de geweldige en bepaald niet-renda- bele kosten om de inrichting van de hotels „up to date" te maken, over de teruggang van het buitenlandse Het Noordwijkse Rembrandt Hotel, dat verloren is voor het toerisme, maar misschien nog een recreatieve (bedrijfs) functie zal gaan vervullen. bezoek, over de klap die al dat ge praat en geschrijf over zeewaterver vuiling tot gevolg heeft gehad en over het feit, dat de meeste hotels tijdens het seizoen maar een paar weken geheel volgeboekt zijn. ,,'k Heb er echter nu geen zin in en het heeft ook geen zin", zegt hij. ,(Het Rembrandt Hotel gaat na zo'n Zestig jaar dicht. Oud-koopvaardij- gezagvoerder Spruyt heeft het laten bouwen. Daarna zwaaide de bekende Van Sterkenburg er de scepter over en rond 1962 kwam de E.M.S. naar Noordwijk om eerst Palace en daar na Huis ter Duin en Rembrandt over te nemen". DEN HAAG (ANP) Dank zij de financiële bijdrage van een spon sor zal de Nederlandse heren-kern ploeg zich de komende weken in Noorwegen voorbereiden op de grote wedstrijden. Peter Nottet, Eddy Verheyen, Ron Nooitgedagt, Jappie van Dijk, Jan Bazen en Maarten Hoekstra nemen op 5 december deel aan wedstrijden in Stockholm. Van daal- gaan zij door naar Hamara Jan Bols, Kees Verkerk en Plet Vink reizen op 6 december samen met trainer Leen Pfrommer recht streeks naar Hamar. Alleen Ard Schenk blijft wegens studie in Ne derland achter. De kernploeg keert 16 december naar Nederland terug voor de wed strijden om de Gouden Schaats. Na de kerstdagen gaat de ploeg naar Davos. BADMINTON Het Neder landse damesteam heeft zich ge plaatst voor de halve finales van de Europese zóne in het toernooi om de Uber-cup. Het Nederlandse team nam gisteravond in Paisley, bij Glasgow, een beslissende voorsprong van 40 tegen Schotland. In de halve finale van dit bad- mintontoernooi, enigszins vergelijk baar met de Davisbeker bij de ten nissers, zal Nederland, opnieuw in een uitwedstrijd, Engeland ontmoe ten. Waterpolo-coach beslist rond januari of hij aanblijft UITHOORN Het NOC is ook met hem bevriend geraakt. Harry Vriend. Coach van de nationale waterpolo-selectie. Voor het eerst werd bijna een jaar voor de Spelen de inschrijving al doorgegeven. Wat het gewonnen vertrouwen in vergelijking met vroeger zuiver uitbeeldt. „Maanden knokte je voor de definitieve uitzending. Op het laatste moment ging je dan. Uitgeblust en onder het motto: we zullen wel achtste wor den", bladert Vriend door het verleden. De keuze-groep van Vriend dwong het akkoord in Hvar af. Tussen de wereldtop vlijdde Nederland zich op een vijfde plaats. Op de EK in Barcelona finishte het vaderlandse zevental in een gelijke positie. „Maar de prestatie in Hvar sla ik hoger aan, ook al omdat we er meer punten vergaarden", aldus de coach. Het NOC, opvallend positief voor de zwembond, nam die redene ring over. Dat Vriend niet blufte voor de bestwil van het waterpolo, bewees landskampioen HZC De Robben in datzelfde Hvar. De Hil versummers werkten zich er op naar de Europa-Cupfinale van 3 en 4 december. Door Lex Muller Ondanks de duidelijk opgaande lijn, ontblootte Hvar beide keren toch ook weer een chronische zwakte van het waterpolo. Niet voor niets zette het organiserende Joegoslavië zichzelf haastig in de eerste wed strijd tegenover de Nederlanders Ook hun is de ongeneeslijke slow- start maar al te zeer bekend. De oorzaak volgens Vriend: „De com petitie is hier te matig. Topspelers behoeven zich niet voor honderd percent in te spannen. Er zijn bij de tegenpartij altijd wel een paar mindere krachten, die ze kunnen uitbuiten". Hoe die kwaal te verhelpen voor het grote doel in München? Vriend: „Eind Juli is ér een jeugdtoernooi in Nederland. Ik probeer de ploeg van Rusland of Hongarije voor een wedstrijd tegen ons achter te houden. Voorts tracht ik een niet gekwa lificeerd land in augustus hier naar toe te krijgen. En in München wil ik in de week voor de Spelen wat periodes organiseren tegen de ploe gen, die er ook al oefenen". Voordeel Vriend zelf schiep ondertussen het bijkomende voordeel van een ver vroegde competitie. In plaats van eind juni is het programma er twee maanden eerder geheel doorge draaid. Tot dan prevaleert de club (en haar belangen) voor de (voorlo pige) Olympische selectie. Vriend: „Vroeger deden ze in deze tijd van het Jaar wel eens drie, vier maan den niks. Maar dat zou nu brokken maken. Toch laat ik ze even wat relaxen. De clubtraining staat cen traal. Onderhand werken ze op ei gen gelegenheid. Looptraining en met gewichten. Eens in de maand bespreekt Piet van der Kruk op Pa pendal de verschillende schema's van de krachttraining". En dan luisterende keurgroep telt vijftien koppen. Onder wie aanvoer der Hans Wouda. met zijn 31 Jaar de oudste, en Cock Mudde (19), de benjamin. De gemiddelde leeftijd wiebelt even boven de 24 jaar Aan deze voorkeur wordt amper nog ge tornd. Vriend: „De enige, die er mogelijk aan wordt toegevoegd, zou Hans Nolting kunnen wezen. Ik weet geen anderen. Nolting is on langs aan zijn arm geopereerd". Harder Het totaal vijftien of zestien noet kort voor München inkrimpen tot elf. Of tot dertien, als de afge smeekte wijziging tot een bindende regel wordt gelegaliseerd. Vriend: „Met elf red Je het niet meer. Dan raak Je gehandicapt. Zoals elke sport is ook het waterpolo harder geworden. Ik ben nu drie jaar bondscoach. Daarin heb ik meer blessures meegemaakt dan in de tien, elf jaar, dat ik zelf speelde Er wordt tegenwoordig veel openlij ker geslagen. Meer boven water Dat veroorzaakt de vele blessures ii het gezicht. Vroeger kwam het spo radisch voor, dat je kop met opze werd ingeslagen. In Amerika heb ben ze in de caps oorbeschermer.1 aangebracht. Mogeiljk, dat dat ir de toekomst verplicht wordt ge steld". Hoewel de vetes zich meer zicht baar ontladen, blijft de arbitrag ergernis opwekken. Bij het waterpo lo kunnen, als in bijkans geen an dere sport, scheidsrechters het ver loop beïnvloeden en zelfs lichtelij V regelen. Vriend: „Het nare is dat je ten dele bent aangewezen op neu trale scheidsrechters. Maar die ko men uit landen, waar nauwelijks ei dan heel slecht wordt gepoloëd. Oos tenrijk, Frankrijk. België, in Iets mindere mate Spanje. En goede scheidsrechters zijn ergens allemaa1 wel partij. Het zou zo moeten zijn. dat als bijvoorbeeld Hongarije, Rus land en Joegoslavië bovenaan staan en Nederland zevende, een Neder lander één van die drie kan fluiten en andersom. Daar moeten we naar toe. In Hvar was de arbitrage de slechtste, die er de laatste jaren ooit is opgevoerd". Brons Overigens tipt Harry Vriend het door hem gekoesterde materiaal voor een hogere trede dan de ze vende in München. „Waarom zou brons niet kunnen? Het moet een derde, vierde of vijfde plaats wor den. In Hvar waren de verschillen tussen nummer één en nummer ze ven zo gering, dat een volgend toer nooi een heel ander beeld kan ge ven. De top is maar een beperkt kringetje. De vorm van de dag lijkt me dan ook niet onbelangrijk En dan de scheidsrechters. Daar moet Je ook een beetje geluk mee heb- De Spelen in München, die voor de vijftien (of zestien) voorlopigen pas na 1 Juni tot een obsessie uit groeien, kunnen het afscheid inlui den van Vriend als bondscoach „Het is nog niet zeker of ik ermee ophoud. Dat wordt rond lanuari be slist. Het is een kwestie van of ik het nog met mijn school weet te combineren". De keuzeheer nè, Van Feggelen (een bedrijfsleider, Vriend is een academicus in de lo) heeft een volledige betrekking van 26 uur Harry Vriend: „Waarom zou brrons niet kunnen in Müncjien? Het moet een derde, vierde of vijf de plaats worden" aan een middelbare school ln Uit hoorn. Van dat salaris wil hij het gezin onderhouden. Het coachschap geldt als een lekke re schnabbel. Maar die mag geen al te grote hap uit het hoofdberoep nemen. „Als ik stop, zal mijn opvol ger in het buitenland moeten wor den opgespoord". Het tekent tg eens de schrijnende armoe van de Nederlandse competitie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15