lock van der Hulst: Us crosser sta je elemaal alleen NIEUWE MAN: MAARSE OF LAMBERTS Levi's Flamingo's in eerste helft geklopt rrico KNSB: WELUCHT OOK EEN rossen kun je of je kunt het niet NA RUST VAN 37-52 NOG OP 92-94 TRAINER VOOR SPRINTERS Uitslagen volleybal sanitair 8 DECEMBER KPB SPORT PAGINA 13 ,a;ERWOUDE Wat „maakt" een goede cycle-crosser? spam der Hulst, titelverzamelaar op club-, provinciaal en prial niveau: „Ik weet het eigenlijk niet. Ik weet niet li precies de specialiteit van een veldrijder is. Je moet mor geval wel meer „atletisch" zijn dan een wegrenner. >t het evenwicht vinden in de combinatie hardlopen ;en. Een goede wegrenner bijvoorbeeld hoeft nog niet een goede crosser te worden, toen in België een hard- (De Rey) ging veldrijden was dat wèl een tegenstander. Kijk, op de weg is iedere renner in prin- "inshebber. Op de weg kun je nog eens aan een wiel hangen als je „doorzit". Het is eenvoudig: crossen kun kunt het niet. Je moet alles op jezelf doen. Je moet its<ten dat vooral je moet elk jaar meer gaan trainen jit°e meesten niet kunnen opbrengen), je moet hard zijn. noet eerzucht hebben an der Hulst („Ze noemen la:s weieens de sjouwers van rsport, maar ik rij liever een cross dan eenmaal een France") wordt voortgedre- die brandende ambitie. „Mij begonnen om elk jaar iriogelijk jongeren ik ben achter me te houden. Na- ik heb liefde voor de sport, wordt ook in stand gehou- het idee dat je nog een de dienst kunt uitma- Je, als een man of vijf, zes jjio aangeven, de rest toch Ju op kunit leggen. Dat an- ar jóu toekomen om mee te s je een paar uur voor de nog wat rondjes maakt. Dat ®aaiaar hen toe hoeft. Zolang, blijft het leuk". Kleine groep kri< iirs vormen maar een kleine (aar ze gaan wel veel amica znJlkaar om dan de wegren bestaat veel minder haat ellicht omdat crossen in eigen werk is. Op de weg eens wat „gere- :den, bij crossen kun je een-- iet in ploegverband rij- ftuürlijk: je zou kunnen i3^Laat jij je „zakken" en ga wiel van die en die liggen en het is weieens ge- n k maar het is wel erg ver JaIs crosser sta je helemaal alpker. er moet natuurlijk een zijn en Je moet Je fiets wel- h"]1nen verwisselen, maar ver- je het allemaal volledig zelf kunt in het „crossen" dan het „crossen" t dan ook plotselinge uitschieters heb- Tombe steeds maar 'n klein groep- de wedstrijden beheerst, (zo'n twee Jaar geleden nog) 'ka it Rutgers, Harings en ik, Wildeboer, Spetgens en leidt voor alle wedstrijden, amateurs rijden meestal Behalve bij het Wereld- ïschap. Het Nederlands 'Jischap Is de afgelopen twee gescheiden geweest, maar iS gestopt, is er in Ne- jrjiog maar één prof: Zoontjes, 'ijdit ons er niet uit. Ik zou |nog wel beroeps willen wor- rel ik er nooit bij stilgestaan [oewel het nooit mijn streven Maar dan moet 't wel een slijk aanbod zijn. Want zou oorbeeld in België mee gaan een aparte wedstrijd voor lp£5sionals, dan ook zijn de eer- ;en al verdeeld. Bij de profs >e Vlaeminck, Van Damme >n stuk of wat rijders. Peil- „goed" rijden is bij de ook: eindigen bij de eer bij de amateurs: rijden bij drie. En die komen steeds f feine groepje '"j Derde en toch titel iepje crossers in Nederland, :ns zo klein dat ritten om titels gekoppeld wor- fJiOpen" wedstrijden. Karatote- ipmerking terzijde. „Als er ktjnmeldingen uit de betrok- ncie geaccepteerd werden, iet vijftien man rijden. Het ler geprobeerd, het werd een |kr dat Van der Hulst afgelo- jrdag in Rotterdam derde, «en achter Apeldoorner Wil- Jen Brabander Spetgens en 1 titel „kampioen" van Zuid- HCofficieël voor de tweede, of- joor de zevende maal) kon ijven op zijn indrukwekkende dienst. Lauweren oogstte Ir/ metselaar uit Zoeterwou- en 1970, het cross- bestrijkt de periode van sep- jtot maart. Toen collecteerde nationale titels. Ver- jde Van der Hulst en passant jttubtitels op (van de Leidse kg Swift), werd hij van de Wie zoet is krijgt kaas niet vergeten*. Fri coeten zeven keer dat hij ging éénmaal fraai derde in het Wereldkampioenschap en werd hij ook lange tijd vervolgd door pech. Niet forceren Een gebroken sleutelbeen verhin derde hem vorig seizoen bijvoorbeeld deel te nemen aan de Nederlandse en wereldtitelstrijd („Ik heb er van januari tot april mee gelopen"), wat Van der Hulst dit pas begonnen seizoen des te feller maakt. Hij wil de verloren tijd goed maken. Zo snel mogelijk maar zonder zich te for ceren". Dat heb ik in Rotterdam ook niet gedaan. Ik wilde daar eigenlijk alleen meerijden om te zien hoe het ging. Het was de eerste cross van het seizoen en daarom heb ik voortdurend mijn eigen tempo aan gehouden. Wildeboer was toch niét bij te houden èn toen ik op een ge geven ïhoment van fiets moest wis selen,, moest ik ook Spetgens laten gaan. Gek, als ik mijn reservefiets. op moet rijd ik toch altijd minder. Dan ga ik meer achteruit dan voor uit, zeker op het zachte parcours in Rotterdam. Daar zak ik als een van de zwaarsten" (hij weegt zo'n slordi ge tachtig kilo, Gertie Wildeboer ter vergelijking <65 kilo) „diep in weg Maar als derde was ik ook kampioen: forceren was dus toch niet nodig. („Tegenwoordig, meldt hij in een an der terzijde, „is crossen trouwens veel minder hardlopen en veel meer be hendigheid. Je hoeft per wedstrijd nog maar een, twee keer van de fiets af. Dat maakt veldrijden mis schien, aantrekkelijker voor wegren ners, voor wie het toch al een goede training voor de wintermaanden isl Ik wil dit seizoen wel kijken of de nationale titel te pakken is, 30 Janua ri moet dat dan gebeuren. Er is een kans van één op drie. En dan het wereldkampioenschap. Als ik echt goed rijd, heb ik wellicht kans bij de eerste drie te eindigen en mis schien ook nog wel om wereldkam pioen te worden Het zou zijn in negen Jaar opge bouwde collectie eindelijk complete ren. Cock van der Hulst staat al- I de. Boven de kast hangen twee leen voor de uitpuilende prijzen- kampioenstruien, kast in zijn woning in Zoeterwou- (Foto Holvast) IJSHOCKEY In een ijshockey- wedetrijd voor het toernooi om de Cup International heeft Den Bosch gisteravond voor 600 toeschouwers met 85 verloren vam Kev Krefeld. BOKSEN Pedro Carrasco, de Europese kampioen in het lichtwel- tea'gewicht, heeft de Europese Boks Unie (EBU) telegrafisch meegedeeld dat hij afstand doet van zijn titel. De Spanjaard, die in januari uit komt tegen de Amerikaan Man do Ramos met de wereldtitel in het lichtgewicht (WHC-versie) als inzet, wil echter wel als uitdager van de nieuwe Europese kampioen erkend worden. DEVENTER Vanavond maakt het dagelijks bestuur van de KNSB de nieuwe trainer-coach voor de dames bekend. De keus, waarvoor het dagelijks bestuur zich ziet gesteld, lijkt niet zo moeilijk omdat de Technische Commissie advies heeft uitgebracht na gisteren uitgebreid te hebben vergaderd met de dames van de ex-kernploeg en de drie gewestelijke trainers Lamberts, Maarse en Visser. Hoewel de TC bij monde van de voorzitter, de heer Wynia geen mededelingen wilde doen over haar advies is het duidelijk dat de Friese trainer Willem Visser niet de nieuwe man wordt, om de doodeenvoudige reden dat hij geen ervaring genoeg heeft. Blijven over Lamberts en Maarse. Een van deze twee zal vanavond worden benoemd en als het dage lijks bestuur vam de KNSB even soe pel is als de TC, zullen de dames een week voor de B-kampioenschap pen op 29 en 30 december toch ook weer met elkaar en met de nieuwe trainer in trainingskamp gaan, De nieuwe trainer zal door de da mes worden geaccepteerd, ook al is het niet de mam van him keuze. Dat is uit het gesprek tussen de dames en TC wel duidelijk geworden. Er blijven bij een aantal dames wel twijfels bestaan, maar die zal men altijd houden, zolang er zes dames in een ploeg zitten. De trainers hebben ook hun visie gegeven op de huidige stand van zaken en de inzichten van beide heren verschilden nogal. Veel moeilijkheden kan dit echter niet opleveren, omdat de TC heeft be slist, dat de decentralisatie gehand haafd blijft tot aan de B-kampioen schappen. Met als uitzondering dan een eventueel weekje trainingskamp. En dan is er dus eigenlijk niets veranderd. Is het dan wel nodig dat de dames nog met die B-kampioen schappen meerijden. De heer Wynia: .natuurlijk, we hebben een besluit genomen en daar komen we niet op terug. Alleen hebben We gemerkt dat de meesfte dames behoefte heb ben aan een trainingskamp. Ze moe ten een poosje geconcenrteerd kun nen trainen zonder de huiselijke be slommeringen". De nieuwe trainer wordt voorlopig voor dit jaar benoemd, maar men hoopt dat de verbintenis langer zal duren. Of dat ook gaat gebeuren, zal pas aan het eind van het sei zoen bekend worden gemaakt. Voor sprinters Niet alleen over de trainer voor de dames moeten de bestuurderen van de KNSB zich vandaag uit spreken. Herencoach Leen Pfrom- cner kwam gisteren nog eens pleiten voor een sprint-trainer. De T.C. heeft ook hiervoor een kandidaat naar voren gebracht. Het is de be doeling, dat de sprinters met de kernploeg meegaan naar Davos on der leiding van Leen Pfrommer. Daar zullen ze ook wedstrijden kun nen rijden. Na de Nederlandse kam pioenschappen echter moet Pfrom mer zijn aandacht geheel en al wij den aan de klassememtsrijders voor de komende Europese kampioen schappen. En dan staan de sprinters weer alleen. Dat begrijpt de T.C. ook wel en daarom hopen zij dat hun sugges tie zal worden overgenomen. De T.C. niet zozeer, maar wel de organisatoren van de wedstrijden om de Gouden Schaats in Heeren veen op 18 en 19 december hebben moeilijkheden. De Noren hebben nu definitief gezegd, dat zij niet ko men. Niet direot uit rancune, maar toch wel met een boos gemoed heeft daarom de T.C. de uitnodigingen Dat kwam voornamelijk door een furieuze tweede helft, die de Haarlemmers met 5542 wonnen. Wat ook inhoudt, dat zij een slechte eerste helft speelden: 37 52. Het verschil in beide speelhelf- ten lag voor een gedeelte in de verdeddgingsvormin de eerste helft man-to-man, in de tweede helft een offensieve zone. Maar mee'r nog was het een mentali teitskwestie. In de eerste helft stonden een aantal Nederlandse spelers als zoutzakken in het veld, véél te gespannen en daardoor aag reagerend. De eerste opdracht die hét duo De Wit-Jahbroers hun meegaf: pak de verdedigingsrebound en probeer een break te spelen (de Ameri kaanse manier van basketballen) mislukte grandioos. Er was wel wat. rebound, maar ér kwam geen snelle eerste pass en dus geen break. Wat de coaches daarna ook sleutelden aan het team. wissel hier, wissel daar, het bleef probe ren. Ook al omdat de Bulgaren zich soepel over het veld bewogen en alles raak schoten, wanneer ze maar even vrijmaken. Een vrij trieste gang naar de kleedkamer werd het voor Levis, temeer omdat de ruim 2000 toe- schouwerd muisstil naar deze af gang zaten te kijken. Na rust heerste duidelijk de stemming: „Wat kan ons gebeuren" en dat samen met die zone en de ver moeidheid die de Bulgaren toch wel demonstreerden bracht einde lijk sfeer in de Kennemer sport hal, ook al omdat de Levi's lang zaam dichterbij kropen. „Scoren" luide de opdracht, en dat lukte More, Schrei^ AKer- boom en Marrioneuaux. Met een laatste furieuze minuut kwam Levi's op 9294. „Nu hoe ven we daar maar met drie pun ten te winnen", zei coach Jan boers na afloop opgewekt. TopscorersAkademikGolomeev 35 punten, Peichev 21 punten. Le vi's: Sch'reur 31 punten (schotper centage van 77%!>, More 23 pun ten, Marrioneaux 12, Akerboom 10. Ria Racké Een co-productie voor Levi's Flamingo's van topscorer Ger hard Schrewr (15) en Kees Aker boom. De Roemeen Peichev kijkt onder de basket hulpeloos toe. SCHOONHOVEN Voor de compe titie (promotieklasse Zuid Holland) van de Nederlandse Volleybal Bond werden de volgende wedstrijden ge speeld: Dames: Skania Be Fair 2 3-0: KVC MSV 3-2; DAC AV 40 3-2; Be Fair 1 De Valken 2-3; Dosko Olympia 3-1; KVC Be Fair 2 3-1; De Valken Teylingen 3-1: MSV DAC 2-3; Be Fair 1 Olympia 3-0; AV 40 Skania 1-3. Heren: Donar Kangeroes 3 3-0; KVC Jodan Boys 2-3; LUSV Leython 3-1; Ariston Thor 1-3; Punch 3 Zovoc 0-3; Be Fair Jupiter 3-1; Donar Jodan Boys 3-2; Leython Ariston 1-3; LUSV— Punch 3 3-0; Be Fair KVC 3-0; Thor Zovoc 2-3; Jupiter Kan geroes 3 3-1. Standen; Dames De Valken 9-18 DAC 8-6 Be Fair 1 10-18 Dosko 8-6 KVC 10-14 Olympia 8-4 MSV 9-10 Teylingen Skania 9-10 AV 40 Be Fair 2 9-8 Heren 10-18 Jupiter 9-8 10-16 KVC 10-8 10-14 Donar 10-6 10-14 Kangeroes 3 10-6 10-10 Leython 10-6 Jodan Boys 10- 8 Punch 3 HAARLEM Tenslotte was het allemaal nog heel acceptabel voor Levi's Flamingo's een 92-94 ne derlaag tegen de Bulgaarse kam- pioensploeg Akademik Sofia. Een team. volgens Levi's coach Rob de Wit, dat hij rekende tot een van de beste dat hij ooit had ge zien. Voor zo'n ploeg is dan een overwining met twee punten op de Nederlandse basketbalkam pioen nogal wat magertjes. Maar het moet gezegd, dat Levi's Fla mingo's en met name de excelle rende Gerhad Schreur er dan toch maar in slaagde de Bulgaren een beetje in verlegenheid te brengen. Harm Kuipers voor Bols en Verheyen op 1500 meter voor de Nieuwjaarswedstrijden in Oslo ook maar teruggestuurd. ,De heren zitten dan in Davos, dat is een beetje omslachtig in een zo'n zwaar seizoen", aldus de heer Wynia. Vechtlust De resultaten van de wedstrijden die gisteren in Deventer werden ge houden, toonden aan, dat de nim mer te stuiten vechtlust van At je KeulenDeelstra haar tot veel in staat stelt. Op de 3000 meter kwam zij tot 5.02.5, een uitstekende tijd. Willy SchenkBurgmeyer werd tweede in 5.04.8 en lijtot een poten tiële kandidate voor de nieuw te vormen kernploeg. Een ploeg, die gisteren overigens de nieuwe Olym pische kostuums kreeg aangemeten. Bij de heren reed Harm Kuipers opnieuw sterk. Hij finishte na 1500 meter in 2.09.3 en bleef daarbij voor Verheyen en Bols. die tegen elkaar reden. Verheyen bleek de sterkste over de 500 en de 1500 meter. Ard Schenk deed gisteren examen en Uitslagen Sprintersklasse: Totaaalklassement 1. Marten Hoekstra 84.350 puntn, 500 meter 41.8, 1000 meter 1.25.1, 2. Gerard Demkes 85.400 42.2 1.26.4, 3. Jan Bazen 85.700 42.2 1.27.0, 4. Johny Olof 85.850 42.3 1.2U.1. f All roundklasse: 500 meter: 1. Jan Bols 41.6, 2. Eddy Verheyen 41.9; 3. Jan Pols- ma 42.2; 4. Harm Kuipers 42.7; 5. SJaak de Koning 42.8, 7. Peter Nottet 43.2, 10. Kees Verkerk 43.5. 1500 meter: 1. Kuipers 2.09.3, 2. Verheyen 2.10.5, 3. Nottet 2.11.2, 4. Palsma 2.11.5, 5. Bols 2.12.0, 12. Verkerk 2.15.6. Eindklassement: 1. Verheyen 85.400, 2. Bols 85.60P, 3. Kuipers 85.800, 4. Palsma 86.033 5- Nottet 86.933, 6. Van Helden 87.533, 11. Verkerk 88.700. Dames 3000 meter: 1. Atje Keu len-Deelstra 5.02.5; 2. Will Schenk-Burgmeyer 5.04.8, 3. Rie- neke Demming 5.06.5, 4. Slppy Ti chelaar 5.07.1, 5. Trijnie rep 5.12.0, 6. Stien Baas 5.14.6. openingstijden dagelUki van: 9.00-17.00 u donderdags van 19.00-21.00 u zaterdags van 9 30-13.30 u

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13