It-o I-q tl Peking laakt Moskou via India jluit rrcns- ebied inet rood China Bagdad boos op Perzie en Engeland lavona {f Nixon blijft week in China „HAMER EN SIKKEL OPMARS Indiase officieren betrokken bij strijd POLITIECHEF VAN PARIJS IN ONGENADE PONTIAC horloges, fijne horloges SAMEN MET VROUW PAT [SDAG 1 DECEMBER 1971 BUITENLAND MJÊ lTj g[ j MJUI I PEKING De voortekenen wij- komt echter ook naar voren dat maken van het latente wantrou - v'WJL J. tor\ or cfooHc moor r»r* riot Viot mn. oor» nnlit.lolro onlocclncr mnok nrnr- Hat. volp lfloino lpdon Van de V - PEKING De voortekenen wij- steeds meer op dat het con flict om Bengalen voor Peking niet een militaire confrontatie is tussen India en Pakistan maar een poli tieke confrontatie van de Volksre publiek met de Sowjet-Unie. Het doel van de Chinese politiek schijnt erop gericht een militair conflict te vermijden, de "vredespolitiek" van de Sowjet-Unie te ontzenuwen en een politieke oplossing na te streven waaruit Peking tevoor schijn komt als vriend en helper van de "kleine landen" tegen de drang naar hegemonie van de su permachten. Diplomatieke kringen in Peking wijzen hiervoor op de Chinese verklaringen over het ge- geschil tussen India en Pakistan die de laatste dagen zowel in Chi na als voor de Verenigde Naties zijn afgelegd. Peking toont zich daarin welis waar zeer bezorgd over de ontwik keling in Bengalen en herhaalt zijn verzekering dat China Pakistan volledig zal steunen. Met nadruk komt echter ook naar een politieke oplossing moet den gezocht op basis van het voor stel van president Jachja Chan de wedei'zijdse troepen langs de grens terug te trekken. In meer of min der bedekte termen wordt ook aan gehaald dat de Sowjet-Unie India heeft aangemoedigd en aangezet tot het gebruik van "naakt ge weld" tegen Pakistan. De Chinese leiding in Peking meent blijkbaar in het Indiase-Pa- kistaanse conflict een houvast te hebben gevonden om met succes de Sowjet-Unie voor de wereldopi nie af te schilderen als "vredes- verstoorder" en het Kremlin poli tiek nadeel te berokkenen bij de landen van de zogenaamde derde wereld. Peking kan daarbij niet al leen rekenen op de pro-Pakistaan- se gevoelens van de islamitische landen en de anti-Indiase houding van enige Oostafrikaanse en Azia tische landen. Een nuttig gebruik kan de Volksrepubliek vooral ook maken van het latente wantrouwen dat vele kleine leden van de Vere nigde Naties koesteren ten opzich te van de twee supermachten. Peking schijnt in deze dagen de Pakistaanse regering zeer nadruk kelijk te dwingen zich te onthou den van elke maatregel die kan leiden tot verscherping van de cri sis .Gelijktijdig is echter de taal die tegenover India wordt gebe zigd tamelijk mild. De Chinese vice-premir Li Hsjen-njen heeft maandagavond op een receptie bij de Albanese am bassadeur wel gesproken over "on dermijning en provokatte" wat voor de Indiase zaakgelastigde aanleiding was uit protest weg te lopen. Maar dat is diplomatieke routine in de Chinese hoofdstad. Het eigenlijke beeld dat moet wor den getekend is blijkbaar dat van een door de Sowjet-Unie tot pro vocatie aangezette Indiase rege ring, aan wie Peking desondanks de hand wil reiken. IIEUW DELHI (Reuter, AP, DPA) De Pakistaanse rege- g heeft alle gebieden aan de grens tussen Pakistan en China or buitenlanders gesloten. Een regeringswoordvoerder zei deze maatregel is genomen in verband met de uitzonde- gstoestand in het land. In Karatsji meent men dat het moge dat Pakistan versterkingen uit China krijgt. Jhina v-rweet India dinsdag opnieuw dat het Oostpakistaans lied bii.nenr drongen is en bezet heeft. Volgens het pers- eau „Nieuw China" gebruiken de Indiërs Russische Migs, mm geschut en tanks. Sinds 21 november doen ruim 100.000 Indiase troepen aanvallen in Oost-Pakistan, aldus "Nieuw a". „Daily News," een ln Karatsji t waarde gesteld voor ten blijvende chijnend blad, drong gisteren op de uitwijzng uit Pakistan alle Russische technici, omdat Kremlin „rechtstreeks betrok- is bij het plan dat op onze ver- Iging is gericht". Russen spelen een belangrijke j het zoeken naar olie en gas /est-Pakistan. Terug Indiase eerste minister, me- w Indira Gandhi heeft de te- rekking van de Pakistaanse >en uit Oost-Pakistan als voor- vrede ln dit gebied. Zij zei dat „de loutere aanwezig heid" van Pakistaanse troepen in Bangla Desj (Oost-Pakistan) een bedreiging voor de veiligheid van India betekent en deed in dit ver band een beroep op president Jachja Chan van Pakistan zijn troepen bij wijze van „vredesgebaar" terug te trekken. „Wij kunnen ^niet toestaan dat naast onze deur" mensen uit de weg geruintd worden," zei zij in haar be schuldigingen aan het adres van het Pakistaanse leger over diens optre den in Oost-Pakistan. „Dit moet de wereld begrijpen," aldus mevrouw Gandhi. Het is niet in ons nationaal be lang om een gehele bevolking te la ten uitroeien. Het is een bedreiging van onze vrijheid en onze veilig heid. Mevrouw Gandhi waarschuwde dat er geen toverformule is voor de oplossing voor de crisis, die India en Pakistan op de rand van een totale oorlog heeft gebracht. De volgende maand zal beslissend en moeilijk zijn voor het volk van Bangla Desj, zei zij, en het gehele volk moet daarom verenigd blijven. tt een enkel woord itsnapping Vijf Turkse terro- onder wie een verdachte van moord op een Israëlisch diplo- (Bt eerder dit jaar, zijn maandag 'n rioolbuis ontsnapt uit de mi- iire gevangenis in Instanboel. odsdienststrijd Op de Philipij- zijn maandag elf christenen, me ieels vrouwen, vermoord, waar- nljjk door opstandige moslems, leeft de politie bekendgemaakt, rebellen hadden mensen in een titwagen beschoten en daarna Tactiek de overlevenden van de beschie- korte metten gemaakt. De strijd °e Indiase munster van Defensie, a moslems en christenen in de Djagdjivan Ram, verklaarde gister- eden Cotabato en Lanao del Nor- avond voor de televisie dat een open- eeft sinds vorig jaar aan meer lijke oorlog tussen India en Pakistan duizend personen het leven ge- nog vermeden kan worden als Oost- I Pakistan onafhankelijk wordt. De minister gaf ook bijzonderhe den over de strategie van de „Moek- ti Bahini," de guerillastrijders van Bangla Desj. De guerillastrijders, zo zei hij, willen alle belangrijke plaat sen aan de Oostpakistaanse grens, waaronder Djessore, Choelna, Co- milla en Sylhet, veroveren en de be voorrading van de Pakistaanse troe pen ontwrichten. Zij hadden al op zee schepen tot zinken gebracht, die van Karatsji naar Tsjittagong voeren en in Oost- Pakistan spooflijnen vernield en het verkeer over de wegen en te water geblokkeerd. 'Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Het vertrek van zijn post op 12 december van het hoofd van de Franse recherche dienst, Max Fernie, is in Pari is offi cieel en uitsluitend uit het ver klaard dat hij dan, op zijn fii-ste veriaardag, zijn pensioen<rere',v)H<ïde leeftijd al met een Jaar zal hebben overschreden. Maar heel politiek Pa rijs ziet toch ook wel een relatie met het beruchte drug-smokkelschnndonl. waarvan het onderzoek aan de ver antwoordelijkheid van deze hoowt:te politieambtenaar was toevertrouwd. Als hoofd van de recherchediens ten was Fernie al sedert vele maan den door zijn Amerikaanse collega's op de hoogte gesteld van de arresta tie en verhoren van de Fransman Roger Delouette die in de Verenig de Staten op heterdaad werd betrapt en in het bezit van 44 kilo heroïne was gevonden. Door de traagheid waarmee het onderzoek in Frankrijk in de rich ting der spionagediensten is verricht zou Fernie nu bij zijn directe su perieur, de minister van Binnenland se Zaken, in ongenade zijn gevallen. ADVERTENTIE beroemd om kwaliteit, garantie en service Pontiac Memodate, waterdicht met datum, profectus f 149, Pontiac tijd - juiste tijd NEW YORK (AP) Prinses Ann van Engeland, zou van plan zijn de niet-adellijke burger Ri chard Meade te trouwen ondanks de bezwaren van haar moeder. Dit meldt de Newyorkse journalist Earl Wilson in zijn column in de New York Post van dinsdag. Richard Meade is voor in de dertig en Ann zou gedreigd heb ben met hem in Duitsland in het huwelijk te treden, zo zegt Wil son. Koningin Elizabeth wil Ann niet de titel van prinsess royal" geven en heeft haar verboden Meade nog langer te ontmoeten. Wilson zegt niet wat de bron van zijn in formatie is. Ook geeft hij geen nadere bijzonderheden over Meade. Hij vergelijkt de situatie met het huwelijk van Prinses Marga ret en Anthony Armstrong-Jones en stelt dat in het geval van Prin ses Ann de houding van haar broer Prins Charles de doorslag kan geven. De vraag is: „zal Charles aan de kant van zijn moeder staan of aan die van zijn zus?" WASHINGTON President Nixon vergezeld door zijn vrouw, zal een week in de Chinese volksrepubliek doorbrengen en in die zeven dagen een bezoek brengen aan Peking, aan Hangtsjoe en Sjanghai. Voor de ge sprekken met de Chinese leiders is geen vastomlijnde agenda vastge steld, zoals gebruikelijk voor derge lijke officiële bezoeken. Perschef Ronald Ziegler zei wel dat de oor log in Vietnam en de kwestie van Formosa in ieder geval niet ter dis cussie staan. Ter aanvulling van deze mededelin gen zei Nixons adviseur dr. Henry Kissinger dat het Witte Huis "niet sentimenteel" was over deze reis, en dat president Nixon naar China ging met gemengde gevoelens van hoop en afwachting. Kissingers op merkingen waren duidelijk bedoeld 'om de extreem reactionaire Ame rikaanse groepen die zich hevig ver zetten tegen deze reis te behagen. Uit de gegevens bleek verder dat 0NDEN Irak heeft de diplo- ieke betrekkingen met Groot- lannië en Pcrzië verbroken n.a.v. bezetting door Perzische troepen drie eilandjes in de Perzische heeft radio-Bagdad volgens de erdienst van de BBC meege- woordvoerder van het Britse Isterie van Buitenlandse Zaken Iftarde gisteravond niet in staat |n dit bericht te bevestigen. adio-Bagdad deelde mee dat als l van de „flagrante agressie" Perzië in samenwerking met Jt-Brittannië de revolutionaire rste raad van Irak had besloten etrekkingen met beide landen te reken. Iraakse minister van Buiten- 5 Zaken, Moertadall-Hadithl, gisteren de hoofden van de ische diplomatieke vertegen- digingen in Bagdad op de hoog- esteld van de kwaadwilligheid Teheran, die tot uiting was ge- En door de bezetting van „Ara eilanden in de Golf van Per- o meldt het officiële Iraakse Iraakse minister had de diplo- ar zijn ministerie ontbo- om hun mee te delen, dat de sche actie een ernstige bedrei- ran de veiligheid en van de nationale scheepvaart in de van Perzië. minister besprak met de diplo- maatregelen, die genomen len te worden om het Arabische ter van de eilanden te bescher- aldUs het Iraakse persbureau, eilanden zijn niet alleen van fgisch belang zij bewaken de ng tot de golf maar hebben oedelijk een grote economische de. Men veronderstelt reusach- olielagen in de zeebodem bij de- landen. eigendom is al jarenlang een punt tussen Perzië en de sjeik- nen Sjardsja (Aboe Moesa) is el-Chaima (Toemb-ellanden). sjeik van Sjardsja, Sjalid bin Moehamed el Wassimi, maak te maandagavond een akkoord' met Teheran bekend op grond waar van Perzische troepen gedeelten van Aboe Moesa mogen bezetten, zon der dat dit de soevereiniteit van de sjeik aantast. Sjardsja heeft zich met de vijf an dere golfstaten Aboe Dhabi, Doebal, Adsjman, Oemm el-Chaiwain en Foedsjaira tot een federatie van Ara bische emiraten aaneengesloten. De stichting van deze unie zal nog deze week in Doebal geproclameerd worden. Ras el-Chaima heeft zich nog niet bij de federatie aangeslo ten. Toen de Perzische troepen van het eiland Toemb (van Ras el-Chaima) landden opende de plaatselijke poli tie vanochtend het vuur. Een offi cier van de Perzische marine, een onderofficier en een soldaat werden daarbij gedood. De Perzen schoten terug, waarbij 4 politiemannen om kwamen en vijf anderen gewond werden. Protest Ras el-Chaima, heeft inmiddels krachtig geprotesteerd bij Engeland, dat volgens de met het sjeikdom ge sloten overeenkomsten verantwoorde lijk is voor de defensie van Ras el Chaima. In het protest staat voorts dat alles in het werk gesteld zal wor den de bezetting van de eilanden on gedaan te m'aken. De moeilijkheden werden al voor zien toen Groot-Brittannië aankon digde dat het zijn garnizoenen ten oosten van Suez voor eind 1971 zou terugtrekken. Tot dusver hield de Britse aanwezigheid in dit gebied, waar de oliebelangen een uitermate grote rol spelen, de zaak in even wicht. Men vraagt zich af wat de houding van andere Arabische Staten zal zijn nu Perzië zich behalve onderzeese olierijkdommen ook een belangrijke versterking van zijn strategische po sitie in de Perzische Golf toe eigent. De Aarabische wereld heeft steeds de aanspraken van de ver dragsstaten op de omstreden eiland jes erkend. Vooral Irak heeft op de Perzische claims steeds afwijzend gereageerd. De golf is voor Irak zijn enige verbinding met de zee en het ziet die uiteraard niet graag door Perzië beheerst. Zes van de zeven verdragsstaten hebben aangekondigd dat zij morgen op een bijeenkomst in Doebai for meel de stichting van een federatie bekend zullen maken. Ras el Chaima heeft zich afzijdig gehouden. Ken nelijk wil het de verwachte opbreng sten uit toekomstige olievondsten in de zeebodem niet met de deelne mers van de federatie delen. De regering van Koeweit heeft ver klaard, dat het haar plicht is. open lijk het beginsel van verwerving van gebieden „door geweld en agressie" te veroordelen. De minister van Bin nenlandse Zaken van Koeweit legt bovendien de nadruk op „het Ara bische karakter" van de door Perzië bezette eilanden. Een regeringswoordvoerder ver klaarde in Teheran dat de autori teiten van het sjeikdom Ras el Chaima de politie van de Toemb- eilanden niet tijdig van de komst van de Perzen op de hoogte hadden gesteld. Dit was de reden van de schietpartij, die inmiddels is beëin digd. ADVERTENTIE hoewel mevrouw Patricia Nixon de reis zal meemaken, het protocol niet voorziet in de plichtplegingen van officieel staatsbezoek. Mevrouw Nixon zal een groot deel van haar tijd in Peking doorbrengen met een programma dat verschilt van dat voor de president. Voor Peking zijn totaal vier dagen uitgetrokken, de overige drie dagen zullen in Hang tsjoe en Sjanghai worden doorge bracht. Aanstaande maandag zal president Nixon de eerste van een reeks ge sprekken hebben met de Canadese premier Pierre Trudeau. Deze be sprekingen zullen minder te maken hebben met de reis naar China ir Canada al officiële relaties mee heeft), dan met de gevolgen van Nixons economische maatrege len die ook in Canada ernstige pro blemen hebben gecreëerd. MOSKOU (DPA) Het Sowjet- russische persbureau heeft gisteren bevestigd, dat de „Mars-2" sinds za terdag om de rode planeet draait en intussen een wimpel met hamer en sikkel op Mars heeft laten neerdalen. De Mars-2 werd op 19 maart gelan ceerd, de Amerikaanse Mariner-9 drie weken later. Laatstgenoemde draait reeds, twee weken in een elliptische baan om Mars. Het gewicht van de Sowjetrussische ruimtevaartuigen naar Mars zijn overigens vijf maal zo zwaar als de Mariner-9. Dit gro te gewicht heeft tot het vermoeden geleid, dat de Sowjet-Unie zou kun nen proberen een landing op Mars uit te voeren. In het Amerikaanse ruimtevaart-programma is een lan ding op Mars voorzien in het jaar 1976 en wel met een Viking-ruimte vaartuig. CALCUTTA (GPD) Wie in deze stad, op 65 kilometer van de grens met Oost-Pakistan, zijn oor te luis teren legt, houdt weinig twijfel over Door drs. M. L. Snijders dat de Indiase strijdkrachten zeer in tensief betrokken zijn bij de strijd die nu in Bangla Desj woedt. De training van het legertje van de op standelingen heeft zeker voor een deel plaats gehad op Indiaas grond gebied en waarschijnlijk onder lei ding van Indiase officieren. Het radio-station "Vrij Bangla Desj,' bevindt zich zeker niet in Oost-Pakistan, maar in deze, chaoti sche, armoedige lawaaiige metro pool met zijn half miljoen inwoners. Indiase militairen hebben regelma tig, zonder uniform, commandoraids ondernomen op oost - Pakistaan s grondgebied, de eerste zeker al vier weken. Minister van Defensie Jagji Ram, die hier zondag bij de troepen op bezoek was, gaf daarvan een onver wachte bevestiging toen hij zei dat oorspronkelijk het Pakistaanse artil lerievuur genegeerd was. Maar toen het in intensiteit toenam was er geen andere mogelijkheid dan de op dracht te geven aan het Indiase le ger het geschut tot zwijgen te bren gen, zelfs toen dat betekende dat ze zo diep in Bangla Desj moesten doordringen als de reikwijdte van de Pakistaanse kanonnen. Daarmee vermeldde de minister een incident dat in de zorgvuldig ge manipuleerde persberichten van de Indiase voorlichtingsdienst niet was voorgekomen. Precies zoals het luchtincident van vorige week maan dag,waarbij drie Pakistaanse vlieg tuigen werden neergeschoten, ook dagenlang was verzwegen. Intussen moet de kracht van het rebellenleger, de Mukti Bahini, niet worden onderschat. Het bestaat uit ongeveer 60.000 man, vooralsnog zon der hechte organisatie maar met be hoorlijke wapens die alweer voor het grootste deel uit India afkomstig moeten zijn. Een deel van dit ongeregelde le ger is vanuit India het land binnen getrokken, maar een ander deel heeft zich gevormd uit Jongemannen die in Oost-Pakistan zijn gebleven en daar "ondergronds" zijn gegaan. Er bevinden zich in dit zeer Jeug dige leger waarin Jongens zouden zijn opgenomen van 10 en 11 Jaar, vooralsnog geen officieren met een hogere rang dan die van majoor. De effectiviteit van deze guerrilla strijders wordt aanzienlijk minder ge schat dan die van de Vietcong. Maar daar staat tegenover, dat de ervaring nog maar kort is. Van dit leger bevinden zich, naar men zegt een 2000 man in Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan, waar ze het met aanslagen de legereenheden van Jag- ja Khan bijzonder lastig zouden ma ken. Nog eens 20 tot 30.000 man zou den rondom de stad zijn gelegerd. Merkwaardig Is nog, dat het grootste deel van deze strijdkracht uit Moslims bestaat, terwijl van de genen die uit Bangla Desj zijn ge vlucht, maar een kwart moslim is, terwijl de rest uit Hindoes bestaat. Vanuit de vluchtelingenkampen ln India, blijven overigens vrijwilligera naar de Mukti Bahini toestromen. Uit het grootste kamp, vlak bij Cal cutta, waar deze week volgens de registratie 329.013 mensen waren op genomen dan wel er hun maaltijden kregen uitgereikt, waren volgens een van de activisten voor een vrij Bangla Desj, in de afgelopen drie maanden zeker 5.000 man naar de strijd vertrokken. Deze recruterlng vindt overigens geheel plaats bul ten Indiase kampleiding om. De Pakistaanse troepen worden ernstig gehandicapt door h®t feit dat al hun aanvoer moet geschieden via een 6.000 kilometer lange aanvoer lijn, om de zuidpunt van het India se vasteland heen, met een tussen landing in Ceylon.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9