Oppositie wil nu betrekkingen met Hanoi Wil gaan we doen met onze wasmiddelen? OPPOSITIE WIL HONDERD MILJOEN Buitenlandse Zaken in Tweede Kamer Liever vandaag dan morgen. WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 BINNENLAND DEN HAAG PvdA en D'66 willen dat Nederland diploma tieke betrekkingen aanknoopt met Noord-Vietnam. Bij de be handeling van het laatste deel van de begroting van Buiten landse Zaken diende drs. E. C. Visser (D'66) daarover gister avond een motie in: „Zeker na de recente verkiezingsklucht in Zuid-Vietnam is er voor ons geen enkele reden meer ook in dit deel van Azië de werkelijke verhoudingen niet te erkennen". De socialist P. Dankert viel hem bij. Volgens hem zou erkenning van Hanoi een logisch vervolg op het veranderde China-beleid zijn. Boven dien zou het een oplossing van het Vietnam-prebleem eerder bevorderen dan tegenwerken. De PSP-er A. G. van der Spek voegde daar nog een vehlangen aan toe. Hij wil, dat de regering bereid is een informatiebureau van de voorlopige revolutionarie regering van Zuid-Vietnam in ons land toe te laten. De KVP-er mr. J. A. Mom- mersteeg ging dit alles nog wat ver. Toch pleitte hij bij minister Schmel- zer (Buitenlandse Zaken) voor het zenden van een verkenningscommis sie naar Hanoi. Dat zou dan wel geen erkenning inhouden van de re gering in de Noordvietnamese hoofd stad. maar wel een bijdrage kunnen leveren tot een verbtering van de verhoudingen. India-Pakistan Alles bij elkaar kwam er, ook uit de oppositiebanken, nogal wat lof in de richting van minister Schmelzer voor zijn optreden in de eerste maan den van zijn ministerschap. De so cialist R. ter Beek memoreerde in dit verband het pogen van de Neder landse regering via een ontwerp-re- solutie in de VN tot een regeling van het India-Pakistan-conflict te komen. Hij pleitte er voor dat het beleid afgestemd zou blijven op een politieke regeling, die recht zou doen aan de verlangens van de Oost-Pa- kistaanse bevolking naar zelfbestuur. Ook een door de VVD-er mr. C. Berkhouwer ingediend^ motie, die de steun kreeg van alle- regeringspar tijen en van SGP en GPV drong hierop aan. Zij bevat een verzoek aan de regering om, bij voorkeur in bond genootschappelijk overleg in de VN. voort te gaan met alles in het werk te stellen de oorlogshandelingen tus sen India en Pakistan te beëindigen. Tevens zou dan een politieke oplos sing moeten worden bevorderd ..die in overeenstemming is met de wil van de bevolking van Oost-Pakistan en zijn in vrije verkiezingen politieke leiders". Afrika de voortdurende apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika; het Portugese koloniale bewind in Angola en Mozambique; de oorlogsdreiging in het Midden- Oosten het akkoord van de Britse rege ring van het regiem van Ian Smith in Rhodesië. Verkwanseld Vooral voor dit laatste hadden de meeste partijen weinig goede woorden over. Mr. dr. B. de Gaay Fortman (PPR) vroeg waarom Nederland zich in de VN had oonthouden van stemming, toen daar een resolutie aan de orde was, waarin werd ge vraagd niet tot erkenning van Rho desië over te gaan voor daar een „meerdei'heidsregering aan de macht zou zijn gekomen. De socialist R. ter Beek wil van minister Schmelzer weten of hij het met hem eens is, Organisatie van Buitenlandse Zaken loopt 20 jaar achter DEN HAAG De PvdA wil, dat minister Schmelzer haast maakt met de reorganisatie van het departement van Buitenlandse Zaken en de bui tenlandse dienst. Al was het alleen maar opdat door een aantal ver schuivingen binnen de dienst de reeds door minister Luns beloofde consulaten in het Middellandse Zee gebied kunnen worden opgezet. Mi nister Schmelzer heeft daar. volgens de memorie van toelichting, bij de eerste door hem verdedigde begro ting van Buitenlandse Zaken na melijk veel moeite mee. De socialist P. Dankert zei gister avond in de Tweede Kamer letter lijk: "In landen als Canada en Aus tralië zitten de ministers van Bui tenlandse Zaken en Sociale Zaken nog steeds de emigrantenstroom van twintig jaar geleden op te vangen, terwijl nauwelijks nog een Nederlan der naar die landen emigreert. De zo langzamerhand miljoenen Nederlan ders die hun vakanties in het Mid dellandse Zee-gebied doorbrengen moeten het echter langs hun hele va- kantiekust doen met twee beroeps- consulaten (Barcelona en Istanbul) en één administratieve kracht in Genua Beatrix fonds ruim 3923 LEIDEN De jaarlijkse collecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft binnen de gemeente Leiden een be drag van f 3923.70 opgebracht. Het bestuur van de afd. Leiden van het Prinses Beatrixfonds dankt de bur gerij voor haar betoonde gulheid en de collectanten voor hun tijd en in spanning daaraan besteed. dat „Sir Alec Home de vijf miljoen Afrikanen in Rhodesië verkocht en verraden heeft en hun democratische rechten verkwanseld". Omdat het „per definitie onrechtmatig is een akkoord te sluiten van een volk, zon der dat het volk er zelf aan te pas komt", zal Nederland zich in de VN vierkant tegen het akkoord tussen Home en Smith moeten opstellen. De PvdA-er kondigde een motie aan, waarin gepleit wordt voor hand having van de sancties tegen Rho- Twee rijtuigen van de trein viel. Nadat een reiziger die het Amsterdam-Enschede zijn gister avond in de huurt van Weesp in vlammen opgegaan. Het vuur, door nog onbekende oorzaak ont staan in de vouwbalg tussen twee rijtuigen, had een stremming van drieëenhalf uur tot gevolg voor al het treinverkeer tussen Weesp en N aarden/Bussum doordat de begin van de brand ontdekte aan de noodrem had getrokken, ver lieten de ruim driehonderd reizi gers met hun bagage de trein. Zij werden per bus naar het dichtst bijzijnde station gebracht. Om half acht, een uur na de brand melding, hadden het spoorweg personeel en de Weesper brand- stroom uit de bovenleiding iveg- weer het vuur bedviongen. Voor Pakistaanse vluchtelingen ADVERTENTIE Er is een groot rumoer ontstaan rond onze wasmiddelen. Kranten schrijven zus, aktiegroepen roepen zo. En langzamerhand weet niemand meer hoe goed of slecht of bar of boos zijn eigen wasmiddel is. Wij willen hieronder eens alle feiten op een rijtje zetten. Eens kijken wat er deugt, eens kijken wat er niet deugt. Om dan eens te zien hoe we, met ons allen, uit de zorgen kunnen komen. Latenwe beginnen bij het begin. Onze zorgen zijn niet van vandaag of gisteren. We hebben ze eerder gehad. We hebben er meer gehad. Eerst was het de biologische afbreek baarheid. We hebben als fabrikanten de hoofden bij elkaar gestoken en besloten alleen nog biologisch afbreekbare produkten te maken. Dat betekent al een stap in de goede richting. Sindsdien staat er als garantie en herkenningsteken dit symbooltje op al onze pakken: Toen dook het tweede probleem op: de enzymen. Enzymen zouden gevaarlijk zijn. Onze eigen wetenschapsmensen waren het hier niet mee eens, maar de beweringen hielden aan. Tot onlangs officiële rapporten van vooraanstaande autoriteiten definitief aantoonden dat enzymen in wasmiddelen ongevaarlijk zijn. En nu staan we dan ineens midden in het derde probleem: de fosfaten. Wat zijn fosfaten! Fosfaten zijn een natuurprodukt. Aan fosfaten op zichzelf, is niets griezeligs, engs of gevaarlijks. Fosfaten zijn nodig bij alle groeiprocessen in de natuur. Ons eten bevat fosfaten, de grond bevat fosfaten. Zonder fosfaten is zelfs geen leven mogelijk. Waarom zitten er fosfaten in wasmiddelen! Fosfaten hebbén nog andere eigen schappen dan alleen het bevorderen van de groei. Ze zitten in wasmiddelen omdat: 1. ze de kalk in het water onschadelijk maken; 2. ze de vuildeeltjes vasthouden. Om deze twee redenen voegen wasmiddelenfabrikantén fosfaten toe aan hun produkten. Hoe komt het dat er gezegd wordt dat fosfaten het milieu "vervuilen"! In feite is dit onjuist. Fosfaten vervuilen niets. Alleenals er teveel zijn in de natuur, dan wordt er iets verstoord. Er vindt dan a.h.w. een „overbemesting" plaats. De natuurlijke plantengroei in het water breidt zich snel uit, algen en wieren gaan woekeren en gebruiken na het afsterven, door rotting, méér zuurstof. Daardoor wordt het andere leven in sloot en plas door zuurstofgebrek bedreigd. Hier en daar in Nederland, waar stilstaand water is, naderen wij een dergelijke situatie. Wat gebeurt er als we de fosfaten weglaten uit onze wasmiddelen! Dat zijn 3 dingen: 1. ons wasgoed wordt minder schoon en minder fris. Uit een oogpunt van hygiëne doen we een stap terug; 2. vele vlekken die nu verwijderd worden, blijven dan nog zichtbaar; 3. de levensduur van onze wasmachines wordt door kalkaanslag aanzienlijk bekort (Vooral in hard-watergebieden en daaronder valt het grootste gedeelte van Nederland.) Dan maar wat minder wit... Goed. Stel dat we zeggen: laten we als Nederlanders nu eens de handen ineenslaan en al deze nadelen gewoon accepteren. Laten we zeggen dat dit de tol is die we voor ons milieu moeten betalen. Geen fosfaten meer in ons wasmiddel en in sloot en plas vaart het leven er wel bij. Is dat zo? Helaasnee. Want van al die fosfaten die de mens in onze natuur doet belanden, komt maar één-derde uit onze wasmiddelen. De rest komt uit kunstmest en uit onze eigen ontlasting. En als we even helemaal strikt nationaal gaan rekenen, dan is het wasmiddelenaandeel zelfs aanzienlijk lager. Via de Rijn stromen namelijk bij Lobith meer fosfaten ons land binnen, dan er in Nederland zelf in het water terecht komen, van welke herkomst dan ook. Als we alleen in onze wasmiddelen de fosfaten aanpakken, zou het resultaat daar van nauwelijks merkbaar zijn. Wat moeten we dan! Sommige huisvrouwen zeggen: zachte zeep gebruiken. Dat lijkt een logische redenering. Maar helaas is het geen oplossing. Want ook zachte zeep belast ons milieu. Weliswaar bevat zachte zeep geen fosfaten, en in zacht-waterstreken, waar het kalkgehalte lager ligt, lijkt dezé zeepsoort dus een zinnige oplossing te zijn Maar dan moeten we ook niet uit het oog verliezen, dat zachte zeep geen was middel is dat afgestemd is op de automatische wasbehandeling in moderne wasmachines. Gezamenlijk kunnen we wèl wat doen. Dit: Wij wasmiddelenfabrikanten hebben voor onszelf het probleem van de milieuhygiëne tot probleem nr. 1 gemaakt. Dat betekent dat in al onze laboratoria over de gehele wereld absolute voorrang is gegeven aan het zoeken naar een effectief vervangingsmiddel voor fosfaten, een middel dat aan alle eisen voldoet, vooral ten aanzien van veiligheid voor milieu, gebruiker, wasmachine en textiel. Zoiets kost nu eenmaal tijd. En dit: We dienen terdege te beseffen dat de enig afdoende oplossing voor ons waterverontreinigingsprobleem ligt in een perfect functionerend net van water zuiveringsinstallaties, ook als er straks geen fosfaten meer in de wasmiddelen zouden zitten. Dit is een taak voor de overheid. Maar ook die overheid zijn wij allemaal. En dit: U,wij en de overheid moeten doorgaan met het probleem te stellen. Doorgaan gezamenlijk naar een oplossing toe te werken. Doorgaan met aktie-voeren, wat ons betreft. Maar wèl realistisch. Schijnoplossingen zijn geen oplossingen. Laten we ons voor een goede was nauwkeurig houden aan de wasvoorschriften op elk pak. En verder Iedereen die denkt dat hij een waardevolle overweging heeft, moet het ons schrijven. Moet met ons komen praten. Moet met ons in discussie gaan. We moeten er allemaal in leven, in dat milieu van ons. Wasmiddelenfabrikanten evenzeer als elke andere Nederlander. We hebben er allemaal belang bij dat het weer recht komt. Liever vandaag nog dan morgen. steun voor de Pakistaanse vluchte lingen. Minister Boertien (Ontwikke lingssamenwerking) weigerde dit. 'Het verzoek is sympathiek", zei Boertien, "maar ik kan het niet in willigen. Het zou de indruk wekken ons land zich niet voldoende in spant." Voor de Pakistaanse vluchtelingen in India heeft ons land tot nu toe negentien miljoen gulden bijgedragen. Daarmee neemt ons land de vierde positie in. En met re hulpverlening Oost-Pakistan zeventien mil joen gulden) staat ons land op de derde plaats. Minister Boertien verdedigde zijn begroting in de Tweede Kamer. Het debat spitste zich toe op de hulpver lening aan de organisatie van de Verenigde Naties. Volgens de opposi tie is dat te weinig. Een reeks amen dementen wilde hierin wijziging bren gen. Boertien wees al die wijzigings voorstellen van de hand. Ook van steun aan bevrijdingsbe wegingen wilde de anti-revolutionaire minister van Ontwikkelingssamen werking niet weten. "Dat zou eerder oorlog uitlokken dan vrede verster ken", meende hij. Hij wees op 'n ver andering in 't karakter van de hulp verlening. Het gaat thans meer om de verandering van economische stel sels en de hulpverlening krijgt steeds meer een sociaal karakter. In grote lijnen kon de begroting van ontwikkelingssamenwerking re kenen op de steun van de meerder heid van de Tweede Kamer. Zoals vele andere ministers van het kabi net-Biesheuvel riep minister Boertien de Kamer op om de inflatie met kracht te bestrijden. Dat zou de om vang van de ontwikkelingshulp ten goede kunnen komen. U kunt ons bereiken via de NA!Z., de vereniging van alle Nederlandse wasmiddelenfabrikanten. Adres: Scheveningseweg 62, Den Haag. Tel.070-55.12.00 Standje van Den Uyl voor Langman DEN HAAG Drs. J. M. den Uyl (PvdA) "betreurt het in hoge mate" dat minister drs. mr. H. Langman (Economische Zaken) te weinig rekening houdt met de werk zaamheden van de Tweede Kamer. De socialistische fractievoorzitter deed deze uitval in de richting van de WD-minister gistermiddag tij dens een kort ordedebat in de Kamer. Donderdag zou de Tweede Kamer beginnen met de begrotingsbehan deling van Economische Zaken. Om dat minister Langman die avond evenwel een afspraak heeft gemaakt om met collega's en de Stichting van de Arbeid over de loonproble- matiek te praten, had hij verzocht de behandeling van de begroting van zijn departement te verschuiven naar volgende week. Toen pogingen de toch al schaarse tijd, welke de Kamer nog rest voor het kerstreces op bevredigende w\ze met een andere agenda gevuld ie krijgen, niet slaagden, kwam de heer Den Uyl met zijn vinnige op merking in de richting van de be windsman; "De minister wist lang genoeg tevoren dat hij die avond in de Kamer aanwezig moest zijn,..':

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7