'In de polder kun je nog bodem van de sloten1 zien' Lisse groeit naar 22.000 Veehouder boos over heffing van Hoogheemraadschap EIGENAAR DRONG EIGEN HUIS BINNEN Kwestie bajonet bijgelegd Nederlaag tegen Tsjechen Volleyballesje voor Blokkeer in Alphen VERLEDEN HEDEN EN TOEKOMST VAN EEN HELVARENDE BOLLENSTREEK GEMEENTE (I) LEIDSCH DAGBLAD STREEK WOENSDAG 1 Dliv^- a 1971 RIJPWETERING ,,Ik heb sterk de indruk, dat de heren van het Hoogheemraadschap zelf ook nog niet we ten, wanneer de agrariërs de heffing van tachtig gulden per koe moeten gaan betalen ter bestrijding van de water vervuiling". Dat is de indruk van veehouder Duivenvoorde uit Rijpwetering, verbitterd over de maatregel die de vol gens hem economisch minst sterke groep het zwaarst zal treffen. „Het ls toch abnormaal, dat Je tachtig gulden moet gaan betalen voor iedere koe om de kosten van de waterzuivering te dkken, terwijl de agrariër daaraan de ministe schuld heeft. Hoe wil men nu eigenlijk ver klaren dat de veehouders zo'n groot aandeel hebben in de watervervuiling? Driehonderd Jaar geleden waren er al koeien in deze streek en toen was er niets aan de hand. Maar dat zou dan in de afgelopen Jaren zijn ver anderd en nu zijn de veestapels op eens de oorzaak van de waterver vuiling. Op z'n minst gezegd is dat volgens mij een kromme gedachte". Duivenvoorde zoekt het meer in het gebruik van wasmiddelen en der gelijke. Volgens hem zouden die voor ministens tachtig procent afbreek baar moeten zijn, tenminste hij heeft gehoord van een overeenkomst tus sen de zeepfabrikanten. Wat hii zich wel afvraagt, is wie dat nu allemaal controleert. „De denk dat die fabri kanten dat zelf maar zo'n beetje doen". In de polder kun Je nog tot de bodem van de sloten kijken, is het oordeel van Duivenvoorde. „Kijk eens wat er gebeurt als er sappen van een mestvaalt 'dat gebeurt weieens. dat is onvermijdelijk) in het water lopen. Honderd meter verder is dat water dan weer volkomen helder, i Moet Je dat eens vergelijken met de I lozing van een riool, waarin ook al- le ohemische stoffen en middelen terecht komen". Door L. van Leeuwen Hij illustreert de helderheid van de sloten met een voorbeeld. „Ik heb hier een koppel Jong vee lopen en dat drinkt echt geen water uit de kraan. Als het slootwater vergiftigd zou zijn, zouden die beesten er echt niet zo gezond bij lopen. Moet Je dit slootwater eens vergelijken met het boezemwater, waar de agrariër eigen lijk bijna niets mee te maken heeftl" Maar wie vervuilt dan wel het wa ter. als het niet de veehouder is? .Ach, het is geloof ik haast een vloek geworden om dat te zeg gen. Maar ik blijf bij de mening dat de industrie de grote vervuiler ls Daarnaast (en dat moet Je in deze omgeving niet wegcijferen» zijn er nog de mensen die in de zomer hier voor de recreatie komen, de plassen bevolken maar ook vervuilen. Toen ik een jongen was van een jaar of twintig kon Je na Je werk een duik nemen in het frisse, koele water. Als Je dat nu zou proberen zou Je di- recht een ziekte oplopen. Ze hoe ven mij niets te vertellen". Overboord In de zomer gaat Duivenvoorde altijd een paar weken naar de ei landen in de Kagerplassen om er te hooien. „Als Je dan langs de Jach ten loopt moet Je eens kijken wat ze overboord gooien en daar komt dan nog de troep bij waarmee ze afwassen. De goeden natuurlijk niet te na gesproken maar daar moet je wel lang naar zoeken. Ook die mensen hebben in deze omgeving zeker schuld aan de vervuiling. En het is zo eigenaardig, dat zij voor hun Jaoht geen belasting hoeven te betalen: de brugwachter die de brug opendraait wordt nog door de ge- meensohap betaald Als andere oorzaak van de vervui ling van de boezemwateren wijst Duivenvoorde op het inlaten van het water in de polder bij Gouda. „Wat komt daar niet binnen? Het is zelfs zo geweest dat er niets mocht worden binnen gelaten. Denkt u dat ze dat van weelde doen? Als Je dat alles bij elkaar optelt is het volgens mij nog maar onredelijk, dat het Juist de agrariërs zijn die moeten betalen. Betalen is best. maar dan wel allemaal en niet de mensen die er het minst aan kunnen doen het meest laten betalen. Deskundigen hebben voorgere kend. dat drie personen het water even sterk vervuilen als een koebeest Waarom laten ze dan niet iedereen vijfentwintig gulden betalen? Het DEN HAAG NIEUW VEEN Een 26-Jarige huiseigenaar uit Nieuw- veen hield er wel wat merkwaardige opvattingen op na met betrekking tot zijn huurders. Hij wenste de zolder en een schuur van de door hem verhuurde woning te gebruiken en dat gaf reeds eerder allerlei problemen. Later wenste hij kennelijk ook zijn intrek in de wo ning te nemen. Er waren ook moei lijkheden over de huurbetaling. Dit alles leidde er toe. dat op een kwa de dag de man een ruit van zijn wo ning vernielde en daardoor de wo ning binnen wilde gaan. VALKENBURG Naar aanlei ding van ons bericht van giste ren. waarin wjjij meldden dat 'n spe ler van Valken '68 van het voetbal veld van MVKV was verjaagd, deel de de marineluchtvaartdienst mee. dat de besturen van de verenigingen hierover gisteren hebben vergaderd Hierbij bleek, dat Duivenvoorde, de speler van de Valken waarom de her rie was begonnen, niet op de hoogte was van de regels die gelden op het vliegkamp. Zijn vereniging wist dat echter wel. zodat hier sprake is van een verzuim. Alles is nu echter uit gepraat en in goede harmonie recht gezet. Zelfs is er al een afspraak ge maakt om zondag bij de Valken in Valkenburg compleet met dames de vriendschap helemaal te herstellen. laatste woord is hierover zeker nog i u hier in de omgeving niet gesproken. Er zullen wel ongrijpbare groepen zijn en dan I niet de enige ben die moet een ander er maar voor op- dekt. Als je een beetje om je heen draaien. kunt kijken moet Je wel een grote Ik blijf bij mijn standpunt dat „boer" zijn wil je hier achter gaan ;t een onredelijke zaak is. En als staan". Duivenvoorde met één van luisteren legt zult u horen dat ik zijn koeien, volgens het Hoog- i J-- heemraadschap Rijnland mede verantwoordelijk voor de water vervuiling. (Foto Will Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN uitblinkers Koudelka en Sisler be- Blokkeer heeft gisteren in de Rijn- slisten deze set in het voordeel van streekhal een volleyballesje gehad Dukla. van het Tsjechische Dukla Liberec, dat op het ogenblik een tournee door Europa maakt en deze week nog en kele wedstrijden in Frankrijk zal spelen. In vier sets werd het Rijs- wijkse zestal met een 31 nederlaag naar huis gestuurd. Slechts de twee de set mocht Blokkeer winnen (1510), nadat de Tsjechen zeven keer een foutieve opslag hadden ge daan. Het publiek, zo'n 350 man. leefde overigens wel met de Neder landse topploeg mee. Luide aanmoe digingen klonken van de tribune, maar het heeft niet mogen baten. Over het aantal bezoekers was de lei ding van de sporthal helemaal niet tevreden. „Ik had er echt wel wat meer verwacht", vertelde bedrijfslei der Van Winsen. „Er was zelfs nog een tribune besteld, die ik in de zaal zou laten plaatsen. Maar die bleken we helemaal niet nodig te hebben. Jammer want de kosten hier van moeten we toch betalen". De Tsjechen begonnen in die eer ste set overweldigend. Na een twin tig minuten spelen stond Blokkeer al met 144 achter. Het zag er dus ca tastrofaal voor de Rijswijkers uit. Maar Blokkeer kwam terug. Het liep tot 1412 in. Maar verder liet Duk la het niet komen. Met een enorme knal haalde het de eerste set binnen. Na 25 minuten spelen was de de tweede set bekeken. Met krachtig aanvalsspel werden de Tsje chen onder druk gezet hetgeen ten slotte resulteerde in een setwinst, van 1510 voor Blokkeer. Met dezelfde cijfers won Dukla de derde set. Het zwakke punt van Blokkeer, geen verdediging ach ter het aanvalsblok. werd met ver nuftige tikjes uitgebuit. De strijd ging ondanks deze Blokkeer-fouten vrijwel gelijk op. Tot 119 hadden de Rijswijkers een reële kans op de winst. Maar toen gooiden de Tsjechen er een schepje bovenop en In die laatste en beslissende set, werd Blokkeer nog eens duidelijk met zijn neus op de fouten gedrukt. Ve le treffers kwamen vooral tot stand, doordat men het blok voor het net geen verdediging in de rug gaf het geen door de Tsjechen fraai werd benut. Ondanks het zwoegwerk van een Constance en de keiharde sma shes van Jacques de Vink verloren de Rijswijkers deze vierde set met 15—6. Lisse is in de na-oorlog- se Jaren snel gegroeid. Die groei is nog niet ten einde. Begon nen werd met 10.932 inwoners tn 1945. Nu kan deze bollen streekgemeente bogen op ruim 18.100 inwoners. Wanneer alle htbreidingsplannen omstreeks 1980 gerealiseerd zijn verwacht men, dat de gemeente een dikke 22.000 ingezetenen zal tellen. In Lisse wonen ook veel uit Leiden afkomstige gezinnen. Er werd een Leids contingent van 120 woningen overgenomen. Deze zijn gebouwd in de Poelpolder. Ze worden begrijpelijk allemaal door Leidenaars bewoond. Na drukkelijk wordt gesteld, dat Lisse niet streeft naar een cen trumfunctie in de Bollenstreek en ook doet men riiet mee met een gewestvorming in deze streek. Met gedeputeerde EiJ- sink vraagt men zich af of de Bollenstreek niet te klein is voor de vorming van een ge west. Overtuigd is men wel, •lat de relatie met Leiden, liggende in dezelfde provincie, iets meer accent heeft dan die met Haar lem. In enige artikelen belicht Cees Combee verleden, heden en toekomst van deze welvaren de gemeente, die vooral op on derwijsgebied bijzonder goede voorzieningen heeft. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 16 dec. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) eturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. LISSE André J. A. L. Brug- geman, (41chef bureau alge mene zaken van de gemeente Lisse, werkt nu zo'n vijftien jaar in het Keukenhof-dorp. Hij komt uit het Brabantse land. In Ber gen op Zoom stond zijn wieg. Op vallend is het hoe Bruggeman zich nu thuisvoelt in het Neder- land-van-boven-de-riveren en in het bijzonder in Lisse. Bruggeman kent de geschiedenis van deze bollenstreekgemeente op z'n duimpje. Men moet naar hem luisteren of men wil of niet als hij op smakelijke wijze aan het vertellen slaat over verleden, he den en toekomst van Lisse. De na-oorlogse groei heeft hij van 1956 bewust meegemaakt. Brugge man heeft dez gemeente in het hart van de Bollenstreek zien groeien van zo'n 12.500 inwoners aan het eind van 1955 tot ruim 18.100 nu. In z'n privékantoor op de boven ste verdieping van het gemeentehuis met een paar ramen in het schuine dak hebben we enige gesprekken me' Bruggeman gehad. Aan de wand hangen kaarten uit het verre verle den en er staan er ook, die het Lisse van rond 1980 en misschien nog later in beeld brengen. Zicht baar geniet hij van het pas geser- Door Cees Combee Foto Holvast veerde kopje koffie. Kopje is eigen lijk een veel te gering woord voor de „mokken", die de ambtenaren krij gen. Er gaan wel twee normale kop jes met koffie in. Die grote koppen worden uit praktische overwegingen rondgebracht. In één keer is de zaak rond. Om een tweede hoeft men niet te komen. Wanneer de koffie naar binnen is gewerkt neemt hij nog even rustig de tijd om een „zware" te draaien en als dat is gebeurd komt het gesprek op gang. Weinig bekend Bruggeman vertelt: „Er is uit de eerste tijden weinig bekend. Wel staat vast, dat hier al vroeg een neder zetting is geweest, want in de lijst van goederen van de St. Maartens kerk tDomkerk) in Utrecht, geda teerd 777-866, komen ook vijf hoeven in Liusna voor. Het duurt tot 1182 voor Lisse weer in het nieuws komt. Ter ere van de bruiloft van Heer Diederick. Graaf van Cleve met de dochter van Graaf Floris III, Mar- garetha van Holland. In 1514 had de gemeente een oppervlakte van 935 Morgen, waarvan er slechts 80 eigen dom van de ingezetenen waren. Er waren toen 89 haardsteden tegen in I 1494 zo'n vijftig. Wel leuk zo te J neuzen in die historie. In het ge meentearchief is er veel over te vin- Er zou heel wat te vertellen zijn over het Lisse uit de middeleeuwen aan het eind van de 16de eeuw- wordt gesproken over de Ambachts heerlijkheid Lisse en over alles wat er in die periode geschiedde. Over de St. Agathakerk uit 1460. over Huize Dever. waarvan de ruïne nog bestaat en die men wil restau reren. over de herberg „De Witte Zwaan", aan het Vierkant, over het Kasteel Keukenhof en over de tal rijke adelijke landhuizen en buiten plaatsen. Het zou echter te ver voe- Zegt Bruggeman nadrukkelijk: „Lisse heeft een belangrijke historie achter de rug. Dat blijkt wel als men de geschiedenis erop na leest. Wie echter mocht denken, dat de teelt van bloembollen al vele eeuwen in Lisse plaats vindt heeft het mis. In de laatste eeuw heeft eerst langzaam en daarna in een snel tempo de bloembollenclutuur zijn opgang ge maakt. Voor 1800 was Lisse een veendorp. Toen hield het overgrote deel van de bevolking zich bezig met het af turven van de poldergebieden Aan het gemeentewapen kan men zien, dat Lisse zich uit het moeras heeft opgewerkt: een klimmende leeuw". Belangrijke plaats Lisse heeft in de streek altijd een belangrijke plaats ingenomen. Het telde in 1880 „slechts" 2000 inwoners, in 1930 waren het er 8324. in 1940 9793 en in 1945 10.932. Vanaf dat moment begint de snelle groei van dit gezellige, welvarende bloembollen kwekers en -handelarendorp. De grootste vooruitgang werd gemaakt onder het burgemeesterschap van mr. Th. M. J. de Graaf, nu eerste burger van Nijmegen. Deze heeft mede de plannen voor de aanleg van de Poelpolder gestalte mogen geven. Zijn arbeid wordt nu al weer enige Jaren voortgezet door burgemeester drs. A. J. Berends, een eersteburger die de problemen op een totaal an dere wijze aanpakt als zijn voorgan ger. Wat begrijpelijk is. Zingt ieder vogeltje niet hoe het gebekt is? André Bruggeman staat plotseling op van zijn stoel, loopt de kamer uit en komt even later terug met een grote rol onder zijn arm. Hij ontrolt die en het blijken kaarten te zijn uit 1934 en 1946. Lachend ver telt hij: „Deze kaart laat het oudste uitbreidingsplan van Lisse zien. Schrik niet. Het is gemaakt in 1934 door het Haagse architectenbureau Herman en L. Kloot Meijburg en die andere is uit 1946 van dezelfde ar chitecten. Op die kaart van 1946 staan de westelijke en oostelijke om leidingswegen reeds en zijn op het gebied „Blokhuis", waar nu het win kelcentrum komt. onder meer open bare gebouwen en winkels geprojec teerd. Het plan West komt er ook op voor, maar niet dat van de Poelpol der. Wel weer het plan Laan van RiJ- ckevorsel met villabouw. Het leuke is, dat daar nu villa's en bungalows zijn gebouwd". Het Vierkant in Lisse. dat al tijd het centrum van deze ge meente is geweest en nu nog is. Dat Wordt het nog meer als straks het Blokhuisplan gestalte krijgt. ze zijn de omleidingswegen geprojec teerd en voorts de plannen Laan van Rijckevorsel, Broekweg en omgeving, Meer en Duin en Lisse Noord en Oost. Conclusie van Lisses chef algeme ne zaken: „Als Je deze kaarten be kijkt en Je legt er die van later naast, dan blijkt, dat bij het maken van de plannen dezelfde structuur is aangehouden als van die in 1934 en 1946 gemaakt zijn door Van der Kloot Meijburg. Dat de Poelpolder er niet op stond is begrijpelijk B. en W hadden de uitbreiding toen nog niet in die richting gezocht, maar aan de westkant van de be staande bebouwing. Daar maakten Gedeputeerde Staten bezwaar tegen, want het zou aantasting betekenen van kostbare bollengrond. Dat kwam ook tot uitdrukking in het door de provincie opgestelde streekplan. On der invloed van G.S. hebben B en W. dus wel zeer kostbare expansiemo gelijkheden in de Poelpolder moeten zoeken".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4