Bekendheid valt mee Groenoordhal Gaatjes in blaadjes Lezers schrijven 'Family Affair' in de Lakenhal Enquete van scholieren leert: Verander economisch systeem voor onderwijs BEGROTING IN DETAILS Staatsdiploma B ziekenverpleging WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 LEIDEN LEIDEN Wat doen zes meisjes op de buitengalerij van de Groenoordhal? De hal is een beetje hun bezit ge worden sinds ze zich er intensief mee hebben bezig ge houden. Dat begon met een verkenning en het eindigde ftiet een enquete naar de bekendheid met de Groenoordhal. Het zijn (v.l.n.r. op foto Holvast» Lunette Nederpelt uit Noordwijk Mirjam Perquin uit Leiden. Cora v. d. Hoorn uit Langeraar Tineke' Hoop uit Leiden, Mary van Lit uit Leiden en Liesbeth Godijn uit Leiderdorp en ze zitten in A2 havo op de Agnes scholengemeenschap. In een werkweek op school kregen ze de opdracht zoveel mogelijk te weten te komen over de Groenoordhal. zoals andere groepen naar de brandweer, het Elisabethziekenhuis en andere bedrijven en in stellingen gingen. De directie van de Groenoordhal vroeg een tegen- dienst: een enquete te houden. Het zestal ging de Leidse binnenstad in en enqueteerde op een voudige wijze 351 voorbijgangers: 219 uit Leiden en 132 van buiten Leiden, voornamelijk uit de regio afkomstig (of Leiden een streek- centrum is!). Van de 219 Leidenaars bleken er 196 de Groenoordhal te kennen en de weg erheen te weten. Nooit van de hal gehoord hadden 23 ge- enqueteerden. Van de 132 voorbijgangers van buiten Leiden wisten liefst 104 op hun duimpje wat en waar de Groenoordhal is. Achtentwintig hadden er niet van gehoord. Van de 219 Leidenaars waren 171 weieens in de hal geweest en 48 nooit. Het percentage lag bij de niet-Leidenaars anders: 71 waren er wel geweest, 61 niet. De meeste bezoekers kenden de Groenoordhal van de Leidato één van de ijsrevue's en van het deelnemen aan sportwedstrijden Op merkelijk weinig geënqueteerden noemden meteen de veemarkt Er wordt vaak gezgd, dat men de Groenoordhal niet weet te vin den. Dat is de reden waarom in de raad al enkele malen is aange drongen op een bewegwijzering naar de hal. Met de resultaten van dez enquete al zegt zoiets natuurlijk niet alles in de hand kun conclusie trekken, dat het met de bekendheid van de hal erg meevalt. Vrijgelaten Het sinds 1968 gede porteerde voormalige Griekse parle mentslid van de "Unie van het cen trum" Takis Katsikopoelos heeft toe stemming gekregen zijn verban ningsoord. het dorp Agios Nikolaos in de Peloponnesus, te verlaten. Ook de vroegere afgevaardigde Elenie Bena van de uiterst linkse EDA-par- tij is vrijgelaten Bulgaren In Moskou De Bul gaarse leiders Zjiwkow en Todorow hebben gisteren onverwachteen be zoek gebracht aan de leiders van de Sowjet-Unie om de voorbereidingen te bespreken voor een Europese vei ligheidsconferentie en de situatie in Pakistan. LEIDEN Ook tijdens de gister avond gehouden begrotingscommis sievergadering (voor algemeen be stuurlijke zaken) handelden de ge stelde vragen weer voor een gTOot deel over detailpunten. "Kunnen de ambtenaren van de burgerlijke stand geen toga's krijgen om tijdens de huwelijksvoltrekking te dragen". "Kunnen de losse blaadjes die het bureau voorlichting verlaten niet geperforeerd worden om in een multo-map gestopt te kunnen wor den? Waarom verschijnt de knipsel krant niet meer?". Dit soort vragen eiste een vrij groot deel van de be schikbare tijd op, temeer daar som mige raadsleden over dergelijke vra gen geruime tijd bezig kunnen blijven. De behandeling van het gemeente archief vroeg slechts weinig tijd. "De samenwerking tussen archief en La kenhal is behoorlijk. Het huidige ar chief voldoet aan alle wensen", aldus archivaris Downer. Aanzienlijk langer duurde de be handeling van de afdeling voorlich ting. Met name bestond ongenoegen bij de heren Van Aken (PvdA).Zun- derman (DS'70) en Driessen (KVP) over de beperkte omvang van het boekje "Wegwijs in Leiden", dat aan alle nieuwe inwoners van de stad wordt uitgereikt. "De adressen zijn I inmiddels voor de helft veranderd en I er wordt te weinig informatie ge- geven", aldus Van Aken. Burgemees- ter Vis antwoordde dat het niet mo- gelijk is om een complete encyclo- I pedie van Leiden samen te stellen. I Wel moet er volgens hem gestreefd worden naar actualiteit en goede vormgeving van het boekje. Met de doorlichting van het secre tarie-apparaat wilde burgemeester Vis wachten tot het hele probleem van de overbelasting by het ambte narenapparaat besproken zal worden. LEIDEN lm het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zijn geslaagd voor het staatsdiploma B ziekenver pleging de zusters M. E. Blom, P. M. J. M. Borjans, H. M. van Deurzen, M. J. E. van Griensven-Beliën, P. W. Jonkers, I. D. v. d. Marel-Noort, A. Mijnders, W. M. Nanne, C. Paauw, E. J. de la Rie, A. Smit, D. E. M. Steijaert en de heren L .F. Bosman, A. G. C. Kop, Th. W. M. van Schaik. ADVERTENTIE Ford Escort AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.Y. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, telefoon 30325. Lammenschansplein 6, Leiden. Telefoon 42451. Bij de Leidse onderwijsdemonstra- tie van maandag werden wij (een handjevol studenten en scholieren) toegesproken door Dick Couprie. Als naïeve demonstreerder verwacht je d'an dat de heer Couprie in zijn toespraak het beleid van minister Van Veen en van de hele regering Biesheuvel zal veroordelen. omdat deze regering de belangen van de defensie en de economie boven za ken als onderwijs, milieuhygiëne en algemeen welzijn stelt. En dat hij zijn solidariteit zal betuigen met de onderwijsdemonstratie in Utrecht, en de studenten zal oproepen sa men met ouders, vakbewegingen, leerlingen van kleuterkweekscholen en pedagogische academies, onder wijzers en docenten verder te strij den voor een beter onderwijsbeleid, waarbij het kind een redelijke kans geboden wordt zich te ontplooien. In plaats hiervan vond de heer Cou prie het noodzakelijk te wijzen op de terugslag in onze economie en op het feit dat de maatregelen op onderwijsgebied noodmaatregelen zijn. Nu vraag ik mij af, of wij, als wij een zodanig economisch sy steem hebben dat er wel nog steeds winsten worden gemaakt, en er dingen geproduceerd worden die nie mand echt nodig heeft, maar dat ons niet in staat stelt de kinderen goed onderwijs te geven en gelijke en redelijke ontplooiingsmogelijk heden te bieden, of het dan niet hard tijd wordt ons economische systeem te veranderen. Nelly Kukler, Leiden Oorlog en vrede (2) In aansluiting op het artikel van de heer Teljeur onder de kop: "Wie geen oorlog wil, werke aan de vrede" zou ik willen opmerken dat het plan van Edward Bellamy, ge titeld „Looking Backward" uit 1888 reeds is voorafgegaan door een groot aantal boeken sinds 1844. Enige aanhalingen uit deze boeken zijn: 1. Vooroordelen worden door de mens zelf geschapen. Zij vormen de barricade die de erkenning van de eenheid in verscheidenheid van de mensheid tegenhouden. De ver schillende rassen en nationaliteiten geven waardevolle kleur aan het ge heel. 2. Durende vrede kan tot stand komen als alle mensen bewust ge hoorzamen aan de wil van God. Al le problemen kunnen in overleg wor den opgelost, mits de mens de een heid hoger stelt dan het eigen ik. 3. Wereldgemenebest met We reldhulptaal en Wereldgerechtshof. De eenheid der mensheid moet lel den tot de oprichting van een we reldstatenbond, waarin alle naties, rassen, godsdiensten en klassen duurzaam zijn verenigd en waarin de autonomie van de lid staten en de persoonlijke vrijheid en het initia tief der onderdanen worden gewaar borgd. Een uitgebreider relaas zou te ver voeren, maar dit is slechts een op pervlakkige opsomming uit de boe ken. Een ieder die meer van deze boeken wil weten kan gerust con tact met mij opnemen. Frans Devilee, Leidseweg 463, Voorschoten. In de kou (2) Naar aanleiding van het ingezon den stuk "In de kou", het volgende: Het echtpaar is in Januari a.s. 1 Jaar getrouwd, en het heeft mijns inziens nog geen recht van spreken, omdat er zoveel mensen langer in wonen met 2 of meer kinderen, dia ook beroerd zitten. Komt u maar eens bij ons kijken. Mevr. D. Janssen Prins Hendrikstraat 12, Leiden. Jan TooropCharley Toorop en Edgar Fernhout LEIDEN Het stedelijk museum „De Lakenhal" brengt tot 16 ja nuari een selectie van schilderijen van Jan Toorop. Charley Toorop en Edagr Fernhout. Deze drie ge neraties vader Jan Toorop, zijn dochter Charley en zijn kleinzoon Edgar Fernhout laten een conti nuïteit in de Nederlandse schil derkunst zien die uniek is, ze ker op dit niveau. Er is naar ge streefd een beeld van deze drie kunstenaars te geven waarin de nadruk in de eerste plaats valt op hun persoonlijkheid en op de specifieke kenmerken en kwali teiten van hun werk. De meest karakteristieke perioden zijn ./oor deze periode uitgekozen. Als Je de tentoonstellingsruimte oinnenkomt zie je allereerst de schil derstukken van de in 1912 geboren ïdgar Fernhout. Er hangen drie doeken uit zijn vroege tijd, de Jaren dertig. Dat, wat men gewoonlijk als „achtergrond" beschouwt, vormt het onderwerp van deze schilderijen. Bijvoorbeeld: „Open raam". Het lijkt ruimtelijk te zijn, maar het is tege lijkertijd ook weer vlak. Er komt een wisselwerking tot stand tussen de drie dimensionele ruimtelijke voor stelling (het open raam zelf) en de twee dimensionele abstraktie. waar bij het alleen om de werking van de vlakken gaat en het er niet toe doet of het nu een open raam of iets an ders voorstelt. Het resultaat ts boelend. Fernhout's werk van de laatste 12 jaar is non-figuratief. Het bestaat uit elkaar overlappende vlakjes kleur. Er is geen perspectief meer aanwezig. Neem nu zijn „Bos- laan". Fernhout wil hier het karak ter. de totaalindruk van een boslaan geven, waar Je „door de bomen het bos niet meer ziet". Zowel de ruim te, de lucht, als de bomen worden uit dezelfde soort vlakjes opgebouwd. Lucht is overal, niet alleen boven ons hoofd, maar ook om ons heen, en Fernhout brengt dit tot uiting door consequent overal de blaüwe luchtvlakjes te laten zien. Vaak In spireerde de natuur hem tot zijn ab stracte werk. Erg mooi is ook „Herfst", waar de sfeer van licht, dat door nevels heendringt erg overtuigend opgeroepen wordt. Vervolgens komt men op de rond gang over de tentoonstelling bij het werk van Jan Toorop, die leefde van 1858 tot 1928. Hij kreeg zijn oplei ding aan de akademie van Amster dam en Brussel. Op deze tentoon stelling zijn vooral zijn beginperio den, impressionistisch, divisionis- tisch en symbolistisch, goed verte genwoordigd. In de stippeltjes-stijl zijn vaak boeren weergegeven. De fi guren zijn monumentaal. Ondanks het perspectief maakt het geheel soms toch een platte indruk. Om streeks 1890 kwam Toorop tot het symbolisme en de Jugendstil. De enorme tekening op linnen, „De sfinx", is opvallend. De sfinx is het symbool van de raadselachtigheid, van de problemen, waaronder de mensheid gebukt gaat. Je ziet de mensen letterlijk gebukt zitten on der het beeld van de sfinx. De hele tekening zit trouwens vol symboliek Het geheel ls Li de vloeiende, gol vende „slaolie-stijl". Vooral het haar van de figuren laat dit in optima forma zien. De portretstudie van Pablo Casals ls vlot opgezet. Tenslotte de schilderijen van de dochter Charley <1891 tot 1956). De nadruk valt vooral op haar werk uit de jaren dertig en veertig., dat ar tistiek gezien het meest overtuigend is. Zij schildert vooral veel portret ten en stillevens. Haar figuren doen „gebeeldhouwd" aan. Vaak lijkt het elkaar uit het vlak wegdruk- of zi ken. De koppen op de voorgrond zijn dikwijls kleiner dan die op de ach tergrond, dus precies het tegenover gestelde van wat Je van perspectief verwacht. Haar zelfportret is opval lend: Zij moet een zeer energieke en kordate vrouw geweest zijn. De „Me dusa kiest zee" laat een gipsen kop in de branding zien. Het doet spook achtig aan.-Haar schilderij met twee vrouwelijke naakten ls ondanks de „foute" anatomie (de schouder klopt niet) toch een sterk stuk werk. Het laatste doek van deze tentoonstelling vormt een passend besluit: Char ley's trotse familieportret „Drie ge neraties". De catalogus (met veel reproduk- ties) en een dia-klankbeeld maken de ontwikkeling van deze drie gene raties Toorop verder duidelijk. Na de sluiting op 16 januari gaat de ten toonstelling naar het Dordrechts museum (tot 5 maart 1972) en ver volgens naar het Groninger museum (tot 9 april). Op de foto links boven Jan Toorops „De dorpelwachters der zee", op de foto rechts boven Char ley Toorops „Medusa kiest zee" en op de foto hiernaast Edgar Fernhouts „Open raam". HANNY RENEMAN

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3