LEIDSCH DAGBLAD Ook hier veel meer werklozen vandaag Gedetineerden in Breda blijven klachten houden WEER SPECULATIES OVER MAO EN I.l\ Mislukte 'slalom' Wielerzesdaagse in de Groenoordhal nu op losse schroeven Auto tegen stilstaande trekker: vier doden KOLENDAMP VERGIFTIGING IN NOORD WIJK Opgericht I maart 1860 WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 No. 33570 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20.65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bR vooruitbetaling), giro 57055. losse i Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) LEIDEN De werkloosheid neemt ook in dit gebied toe. Naar verwachting zullen de cijfers van de arbeids reserve over de zojuist afgelopen maand een verdere forse stijging te zien geven. In Leiden en omstreken (het gebied van het gewestelijk arbeidsbureau) bedroeg de arbeids reserve aan het eind van de voorgaande maand voor 't eerst meer dan 1 400, wat een stijging van ruim 300 is ten op zichte van vorig jaar. Het aantal aanvragen van werk gevers daalde met 200 tot 833. MOSKOU/TOKIO (Reuter, AP) - Over de positie van Mao en Lin Piao bestaat nog steeds geen duidelijkheid. Uit Chinese publikatieo van de afge lopen dagen zou men kunnen con cluderen dat Lin Piao nog steeds de tweede plaats in de partijhiërarchie heeft, maar ook dat hij van het po litieke toneel is verdwenen. Het eerste kan men opmaken uit het speciale nummer van het tijd schrift „China", over de vijftigste verjaardag van de Chinese commu nistische partij. Op het omslag ziet men een lachende Mao Tse-toen? met aan zijn zijde maarschalk Lm Piao. Het blad noemt Lin herhaal delijk met de titels „vice-voorzitter" en „wapenbroeder" van Mao. Dat Lin Piao in ongenade is ge vallen, zelfs dat Mao aan reputatie heeft ingeboet, kan men tussen de T9ls lezen dat de drie be'angrijkste Chinese krenten, het partijorgaan „Volksdag blad", het „Dagblad van het bevrij dingsleger" en ..Rode Vlar". het theo retisch orgaan van de partij, alle drie plaatsten. Het hoofdartikel spreekt in het ge heel niet over de 64-jarige Lin en spreekt in aanzienlijk kariger ter men dan gebruikelijk over de ver diensten van voorzitter Mao. Het commentaar zegt dat de her opvoed ingsstroom zich ook had uitge strekt over de oudste partijkaders. Verkapte kritiek op het leger, waar op Lin Piao in belangrijke mate steunde, zou men kunnen lezen in die alinea die spreekt over de partij die altijd een dominerende factor was in alle facetten van de Chinese maatschappij. Het hoofdartikel gaat verder: „Het is van belang voor alle leden van partijcomité's op elk ni veau, de ideeën die leven over de portM te versterken, zich binnen de partij te plaatsen, niet daarbuiten maar zeker niet er boven". Dp toestand in het binnen- en buitenland noemt de beschovwine ïrer goed. De partij heeft zich het afgelopen jaar intens bezigeebou den met kritiek op het revision^me en correctie van haar eigen optre Ook in Alphen en omstreken gin gen de cijfers van de geregistreerde arbeidsreserve sterk omhoog. Ze be reikten bijna de 250, wat honderd meer is dan een jaar geleden. Het aantal aanvragen van werkgevers daalde van bijna 900 tot even 500. Stijging van 20 pet. In het rayon Lisse (Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noord- wijk en Noordwijkerhout) is de werk loosheid in de afgelopen maand met twintig procent gestegen. De ar beidsreserve liep op van 243 eind ok tober tot 322 nu. Ten opzichte van vorig jaar is er ook een forse^stij ging. Toen stonden 267 werklozen in geschreven. De seizoen werkloosheid is in de af gelopen maand verdubbeld ten- op zichte van oktober. Deze stijging is vooral ontstaan door het aanbod van bloembollenarbeiders. Ook in de categorie „losse arbeiders" op het platteland een stijging, die vooral werd veroorzaakt door 't aanbod van Het seizoenaanbod in de horeca- sector is ten opzichte van vorig jaar belangrijk afgenomen. Door een strengere hantering van het begrip „passende arbeid" vluchtte een aan- ta' seizoenarbeiders in de horeca r. de oorspronkelijke woonplaats. Bouwnijverheid Opvallend is de toeneming aanbod in de bouwnijverheid. Toch >r voor een deel nog sprake wrljvings werkloosheid zeggen de plaatselijke z Ook in het rayon Lisse liep het aantal aanvragen van werkgevers terug, van 395 eind oktober tot 300 eind november, voornamelijk in de sectoren metaal-, voedings- en ge notmiddelen. In de vrouwelijke sec tor liep het aantal werkenden ook op >n de vraag terug. Het gewestelijk arbeidsbureau in Lisse noemt de situatie bij de man- dit jaar in totaal 87 n werkzoekenden zorgelijk. ALPHEN AAN DEN RIJN Een lichtmast aan de Herenweg moest het gisternacht ontgelden, toen waarschijnlijk een vrachtauto de koers kwijtraakte en er tegenaan reed. De klap moet behoorlijk ge weest zijn, want de stalen mast lag •s over de weg. De politie kwam, een sporen-onderzoek, tot de conclusie dat de vrachtauto ook nog tegen een betonnen paal is gebotst vervolgens 70 meter door de berm ls gereden en tenslotte nog een licht mast heeft geramd. Hierna is de vrachtauto vermoedelijk gekeerd en Burgemeester Bruins-Slotsingel op gereden. Van de auto en de be stuurder ontbreekt elk spoor. Kans op mist De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: In het algemeen veel bewolking met hier en daar wat regen of mot regen en plaatselijk mist. Weinig Vind. Minimumtemperaturen om het Vriespunt, maxima morgen rond 11.15 uur). VANAVOND NOG naar gelukkige dagen in het LAK-theater üoven de Consumarkt te Leiden Minister van Defensie van Grieks-orthodoxe ter wereld gin- Israël Dajan bezocht na afloop \gen in vlammen op De uiterst van de blussingswerkzaamheden kostbare verzameling handschrif- het St. Catharina-klooster aan ten bleef gespaard door het snelle ie voet van de berg Sinai. De ingrijpen van het Israëlische le- verblijven van de monniken in ger. het kloosteréén van de oudste I LETDEN De organisatie van de Leidse wielerzesdaagse (gepland van 15 tot 22 maart) is volgens Groenoordhal-direc- teur Daey Ou wens op zeer los se schroeven komen te staan Dr man die zich als contactpersoon tussen het Haagse reclame- en organisatiebureau Spijer en de organisatoren zou belasten met het „rondmaken" van het fi nanciële gedeelte (het zoeken van sponsors o.a.) „ziet er niets meer in", volgens Daey Ouwens. Dat althans was zijn conclusie nadat de door hem als „meneer X" aangeduide in Rijswijk wo nende heer Mens niet op een belangrijke vergadering was verschenen. Hij belde af twee minuten voor de aanvang van le vergadering, waar o a. wet houder Lijten aanwezig was. Daey Ouwens: „En met de vervanger was geen zaken te doen, die wist nergens wat van af". Waarmee het op zijn minst twijfelachtig is geworden (lat het wielereveneinent nog (oorgang zal vinden, al heeft Daey Ouwens morgen nog een .esprek met een groot bedrijf dat wellicht als sponsor zou willen gaan optreden. „Maar ik ben allang niet op timistisch meer", ventileert de directeur van de Groenoordhal zijn (nieuwe» teleurstelling. ?1 PAGINA'S Geen acties als in Groningen maar... BREDA Gedetineerden in de Bredase Koepelgevangenis geloven niet in acties van gevangenen, zoals die onlangs in Groningen zijn onder nomen. In een brief aan de vaste kamercommissie voor Justitie schrij ven twee Bredase gedetineerden, dat dergelijke acties meestal een ave rechtse uitwerking hebben. Zij kondi gen aan wel andere middelen tot hun beschikking te hebben om een beter begrip voor hun positie bij de overheid te krijgen. De gedetineerden schrijven dat in de week van 14 tot 20 november een gedetineerde in de Koepel slechts met moeite kon wor den gered, nadat zijn cel in brand In hun brief beklagen de gevange nen zich erover, dat de direc tie blijft doorgaan met het openen van de post. Dat is onder meer het geval geweest met een brief van de kamercommissie aan de gevangenen als antwoord op 'n brief met klach ten. Een andere gedetineerde zou twee brieven niet hebben gekre gen. die door de Coornhertliga aan hem werden gestuurd. Als reden gaf de directie,op, dat de brieven waren doorgestuurd naar hogere autoritei ten. Het vertrouwen dat de Bredase ge vangenen hadden gesteld In drs. P. Alewijn, hoofddirecteur van het ge- vangeniswezen, ls grotendeels ver dwenen. Na zijn gesprek met een af vaardiging van de gevangenen op 25 september, zou hij nog een keer ko en praten. Hij had toegezegd mee te werken aan nieuwe regels voor de Koepel. Volgens de briefschrij vers worden die regels nu samenge steld door de directeur en enige ou dere bewakers. Een ander punt van ongenoegen bij de gevangenen is het gemak waarmee de strafcel wordt ingescha keld voor „betrekkelijk lichte ver grijpen". RADDRAAIERS Groningen Zestig bewaarders uit het Groningse huis van bewa ring hebben van de directie geëist dat elf raddraaiers bij het oproer van 4 november naar andere in richtingen zullen worden overge bracht. De bewaarders willen verder de dertien gevangenen die tijdelijk naar Veenhuizen zijn verhuisd, niet meer terug zien. Directeur Nieboer gaat met deze laatste eis in elk ge val niet akkoord. De onrust onder de bewaarders en gevangenen is nog steeds niet ge luwd. Gisteravond heeft een gevan gene brand In zijn cel gesticht, een paar dagen geleden kreeg een be waarder een fles naar zijn hoofd geslingerd. De gevangenen klagen vooral over het feit dat ze met de feestdagen I alleen In kleine groepjes bijeen mo gen komen. De bewaarders vinden grotere groepen echter te gevaarlijk. Het ministerie van Justitie heeft in middels laten weten dat er in Gro ningen geen extra bewaarders zul len komen. Groningen zit al boven de toegestane limiet. minister Van Veen heeft net bi het onderwijsprotest maandag avond in Utrecht zwaar te ver duren gehad. Een dag, nadat daar heel wat gal over hem werd uit gespuwd, zegt hy heel rustig: „Ik dien het onderwys naar beste weten"PAGINA 11 Berend BoudewRn ziet zyn taak in een quiz als die van het spelen van een rol in een toneelstuk PAGINA 5 Oppositie in Kamer wil betrek kingen met Noord-Vietnam PAGINA 7 HIPPOLYTUSHOEF (ANP) Een verkeersongeluk in de Wier in- germeer heeft vanmorgen vroeg het leven gekost aan vier mensen. Zij zaten ln een auto die op een stil staande trekker met oplegger reed. Drie personen waren op slag dood, de vierde overleed korte tijd later ln een ziekenhuis in Den Helder. De slachtoffers zijn: de 59-jarige F. El- selo uit Hindelopen, de 55-Jarige A. van de Welde uit Bolsward, de 38- Jarige A. Mulder uit Hindelopen en de 44-jarige A. Smid, eveneens uit Hindelopen. Een vijfde inzittende, de 26-Jarige J. L. Elselo uit Hindelopen is gewond in een ziekenhuis in Den Helder op genomen. De vrachtwagenchauffeur had zijn trekker met oplegger voorgesor teerd om in een langs de weg gele gen restaurant een kop koffie te drinken. De vrachtwagen was gela den met 2 2ton betonplaten. De vier slachtoffers waren ln dienst van een aannemingst 'rijf ln Hippolytushoef. Wrijvingen De regeringspartijen hebben het niet steeds even gemakkelijk met elkaar. Ondanks, of mis schien wel dank zij, het gede tailleerde regeerakkoord dat de fractieleiders van KVP, ARP, CHU. WD en DS'70 met elkaar sloten, zijn er wrijvingen. De waarnemende fractieleider van de KVP, Andriessen, heeft vo rige week weer een lontje in het kruitvat gegooid. Hij zette een vraagteken bij ver hoging van het defensiebudget en een studiecommissie uit de KVP heeft zich afgevraagd of ons leger wel drie poten moet hebben: kunnen wij onze lucht macht niet afschaffen? Die studiecommissie is niet onbe langrijk binnen de grootste re geringspartij, want voorman is generaal-majoor Van Eisen, pas kamerlid, maar wel een man die veel op de voorgrond komt. Vertegenwoordigers van DS'70 en VVD zijn nogal ontstemd over de aanvallen van de KVP op defensie. DS'70 heeft zich in de verkiezingstijd erg sterk ge maakt voor de paraatheid van de NAVO en de VVD heeft mi nister van Defensie De Koster geleverd en heeft dus ook reden om zich breed te maken tegen de afwijkende geluiden vanuit de KVP. Het is wel duidelijk dat het niet bij deze incidenten zal blijven. De KVP-leiding zwaait voort durend van links naar rechts en het valt niet te berekenen wie de volgende topman uit het KVP-kamp zal zijn, die een ge luid laat horen dat afwijkt van het regeerakkoord. Eerst was het minister Van Agt, toen par tijvoorzitter De Zeeuw, nu frac tievoorzitter Andriessen Te brede Katholieke Volks Partij is een regeringspartner, waar niet steeds op te rekenen valt en waarvan de niet-confessio- nele partners kennelijk hopen dat zij door felle reacties in toom kan worden gehouden. NOORDWIJK Waarschijnlijk door vervuil'ng van de kachel is de 21-jarige mevrouw W. van den Berg- de Haar overleden aan kolendamp vergiftiging. Hftar echtgenoot, de 22- Jarige onderwijzer A. van den Berg is in zorgwekkende toestand opgeno men in het ziekenhuis. Het echtpaar was pas twee maanden getrouwd en woonde in een zomerhuisje aan de Marijkestraat in Noordwijk. De tra gedie werd ontdekt door een collega van de onderwijzer, die verbaasd over het wegblijven van de heer Van den Berg ging kijken. Toen hy by het huis aankwam bleek alles afge sloten te zyn. Hy moest de deur for ceren om binnen te komen. Voor de vrouw kwam de redding echter te Jervuilings- belasting in Vlaanderen BRUGGE (AP) Binnenkort zul len alle vervuilende industrieën in West-Vlaanderen een "vervuilngs- belasting" moeten betalen. Dit heeft de provinciale raad van West-Vlaan deren vandaag bekend gemaakt. De omvang van de belasting zal afhan gen van de grootte van de fabriek en het aantal personeelsleden. SINTERKLAZEN op naar CORRY HAGOORT DOEZASTRAAT 14 (buc/ bïite teuws t December 1871: Men schrijft ons uit Fries land dat inbraken en dief stallen er aan de orde van den dag blijven. Er heersch- te schier overal een verre gaande onveiligheid, zoodat op vele plaatsen de ingeze tenen zeiven politiedienst waarnemen. (Adv.) De Boekhandel en de Boekdrukkerij van den Heer E. J. Brill (overleden 29 Nov. 1871) rvorden voorloo- pig op denzelfden voet voort gezet. Mart. Nijhoff. N. H. de Graaf. Execut. Test. Lei den 30 Nov. 1871.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1