Pleidooi voor ii Nederland een jachtexamen Te vaak wordt er ondeskundig en gevaarlijk op los geschoten indere landen gingen voor. Terugkeer van de Zeppelin? NSDAG 1 DECEMBER 1971 PAGINA 17 lagen staat in de laatste jaren nog al eens bloot aan fjge kritiek, zulks in tegenstelling met vissen waar men jn kritische aandacht aan schenkt, hoewel er in wezen zelfde gebeurt. Toegegeven moet worden dat kritiek in sommige geval- niet ten onrechte is. Meestal gaat men echter genera- len en dat is weer fout. n onze moderne tijd is de jacht voor velen een „status- ibool" geworden, men begint er op wat latere leeftijd L en doorloopt geen grondige praktische leerschool. Dit [egenstelling met vroeger, vooral vóór de oorlog, toen laantal jagers relatief gering was en de animo voor de kt meestal over ging van vader op zoon, doch altijd van ouder familielid op jongeling. Deze jonge, toekomstige |»rs, kregen van de „oude rotten" een grondige, meestal (de opleiding en mochten niet eerder alleen het veld voordat ze het gehele jachtbedrijf kenden. I behoeft geen betoog dat in de Weidelijkheid is zeker een kwestie pm van de Kon. Ned. Jagers- j van mentaliteit, maar men zal -i- dan toch eerst moeten weten wat eronder verstaan wordt; men zal toch zeker het onderscheid moe ten leren tussen volledig be schermde dieren (mogen nimmer bejaagd worden), gedeeltelijk be schermde dieren «waarop slechts piging steeds sterker de behoef- ?rden wordt gevoeld tot instel- !van een jachtexamen. De goed- {nde beginnelingen kunnen vrij- I bij het PBNA een cursus vol len een „jachtbrevet" halen maar cog te velen die dit niet en het zijn dezen die vaak iding geven tot de kritiek. is de situatie? Wie 18 jaar is j de een of andere wijze het t rrLL:nL scht heeft verkregen op 40 1 aaneengesloten terrein, die f 95 neertelt voor een jacht- kan een aankoopmachtiging (en voor één of meer jachtge- en mag er daarmee, zodra I Jachtseizoen is opengesteld, op ikken. I hem wordt niet geëist dat hij haas van een konijn, of eend een waterhoen kan onderschei- in een bepaalde periode mag worden) en schadelijke die ren (waarop altijd mag worden gejaagd.) Men zal in de vlucht onderscheid moeten kunnen ma ken tussen volledig beschermde eenden en ganzensoorten en die waarop in het jachtseizoen mag worden gejaagd. een jachtexamen nodig is. het aantal ongevallen dat niet bij de politie bekend wordt, of de krant haalt is legio. Dit verzuim moet onkunde ver doezelen, want ook een W.A.-ver zekering is zelfs nog niet ver plicht gesteld. Er gaat geen drijf jacht voorbij of een der „jagers" loopt van de ene naar de andere post met één hand in de zak en het geweer nonchalant in hori zontale stand over de schouder, vaak geladen zelfs. Een dergelijke wijze van verplaatsing kostte nog onlangs een, achter een dergelijke geweerdrager lopende Jongen een schot in de arm. In weilanden wordt regelmatig met een geladen geweer, soms niet eens op .safe" gesteld, op een prikkeldraad omheining gedrukt om daar dan met wat stijve be nen overheen te stappen en vaak wordt met een geladen geweer over een hek geklommen of over een smalle sloot gesprongen. Op drijfjachten komt het herhaalde lijk voor dat aankomende Nim rods him post verlaten vóórdat de drift is afgeblazen, terwijl het schieten in de drift ook niet tot de zeldzaamheden behoort, het geen aan enkele drijvers reeds het gezichtsvermogen van één der ogen heeft gekost. Vaak komen na afloop van de jacht op het tableau aan flarden ge schoten fazanten en hazen voor. omdat, hetzij met te grove hagel is geschoten, dan wel van te na bij. Vele ondeskundigen bezondi gen zich aan te „wijd" <te ver) schieten, waardoor wild. getroffen door een enkel hagelkorreltje nog ver doorgaat en later een nare dood sterft. Er zijn nog tientallen grove en minder grove fouten op hoogstbiedende in zee. Er worden momenteel jachthuren betaald waarvoor tien jaar geleden ie mand rijp werd verklaard voor een psychiatrisch onderzoek. Ver snippering van jachtvelden is en wordt het gevolg; de dupe wordt het wild, want men wil „waar" voor zijn geld De „nouveau ri- che". de status jager bindt graag zakenrelaties en geurt graag, maar het doel van de jacht wordt meestal uit het oog verloren. Duidelijke doelstelling De Kon. Ned. Jagersvereniging stelt in haar statuten zeer duidelijk het doel van de jacht. In artikel 3 heet het: „Het doel is het in stand houden van de Nederlandse fauna en het ontwikkelen van de Jacht als faunabeheer in overleg met de instanties ter behartiging van de belangen van land-, bos- en tuinbouw en van natuurbe scherming in dé ruimste zin". In punt 2 van dit artikel onder b Jagen in de polder op eenden. lezen we„De vereniging tracht dit doel te bereiken langs wettige weg onder meer door het schutten van de in het wild levende dieren, het opwekken van liefde voor de natuur en haar fauna en het aankweken en versterken van het besef van de grote economische en culturele waarden van het ge hele jachtbedrijf". Nog onlangs opende de directeur van faunabeheer een tentoonstel- J iing op het gebied van de jacht I 8000 bezoekers, waaronder 13001 schoolkinderen i met o.a. de vol- j gende woorden „De jacht streeft1 een aanvaardbare evenwichtstoe- j stand na; de jager ondersteunt de bedreigde soorten door het „te i veel" weg te nemen, voordat het als schadelijk wordt ervaren of door gebrek aan voedsel en leef ruimte zou ten ondergaan". Zelfdiscipline Een en ander impliceert dat bij j een tekort de vinger van de trek- j ker moet worden gehouden (zelf discipline) Om te kunnen bepalen ol er een evenwichtstoestand heerst is enige fundamentele ken nis van voeels. zoogdieren en na tuur 'och zeker onontbeerlijk. Veel Jagers zijn er gelukkig die de noodzakelijke kennis in ruime mate bezitten, maar voor die an deren. wier aantal steeds groter wordt, is het de hoogste tijd dat een jacht-examen verplicht wordt ingesteld. We hopen dat de overheid tot het inzicht komt van die noodzaak en aat niet te lang meer wordt ge wacht niet een desbetreffend wetsvoorstel. Al zou het wenselijk zijn het examen minstens ver plicht te stellen voor een ieder die de laatste vijf jaren voor de eeiste maal een akte aanvroeg, we zijn al heel blij als het er komt voor een ieder die voor de eerste maal een akte aanvraagt. Maar het moet dan wel snel ge beuren. hij kennis heeft van de 1 en levende fauna, noch eni- kennis van de jachtwet, de [etiquette en weidelijkheid. Bo- pen heeft hij, evenals elke^jager [recht een gastverklaring af te a voor een vriend of zakenrela- Iwaarop deze een jachtakte kan Duitsland moet een Jachtexamen en afgelegd alvorens een jacht- Iwordt verstrekt; hetzelfde ge- jdt in Tsjecho-Slowakije, Roe- Hongarije en diverse kan- in Zwitserland, terwijl Frank- jrnstige plannen heeft een ver- ht examen in te stellen. Weder land hebben alle pogingen nu toe schipbreuk geleden Op juni 1964 werd door de PSP-er I. Bruggeman aan de minister Landbouw, onder wie de jacht- ressorteert. gevraagd een exa- verplicht te stellen op 25 mei [stelde het toenmalige lid van hdA. W J. Schuitemaker (nu jan DS 70) soortgelijke vragen. Ijl dr ir.A Vondeling (PvdA) I januari 1970 hetzelfde deed. Antwoord op vragen 13 februari 1970 antwoordde mi ff Lardinois. mede namens zijn [genoot van Justitie prof. Polak 'de heer Vondeling dat zij het nodig vonden om tot een ver- lt jachtexamen over te gaan en lom de overwegingen dat: „een lelijke algemene verplichting te gaat. omdat weidelijk jagen een kwestie is van de juiste aliteit, waaromtrent een exa- |geen duidelijk beeld kan ver- Jffen. Ook ongevallen in het die gelukkig zeldzaam zijn, [en vrijwel nooit een gevolg té onvoldoende kennis van of ng met vuurwapens", aldus de r, die hiermede getuigt van gebrek aan kennis van Jagers- geboden Niet ieder gast jager is altijd even bescheiden: dring U daarom dan ook nooit op de voorgrond. Elke medejager die samen met U op wild schiet, ook al zondigt hij tegen de etikette, gun hem dan toch de eer van het doden. Door nimmer op wild te schieten dat bij Uw buurman als nevenpost langs komt, dwingt U bij menig jager respect af. Jaag niet eerder op Uw aangewezen post, voordat U zeker bent dat ande re nevenposten U gezien hebben. Aangezien U Uw post nooit mag verlaten, voordat er afgeblazen is, zoekt U ook geen aangeschoten wild. Ga nooit met geladen geweer na afloop van de drift bij Uw medeja gers staan; toon dit door door het te ontladen en open te dragen. Er kunnen zich momenten voor doen, dat ge een hindernis bijv. sloot prikkeldraad, moet nemen; altijd geweer ontladen. Richt nooit Uw geweer in de rich ting van Uw buurman; richt altijd de lopen naar boven of naar de grond. Als flankjager mag U nimmer op wild schieten, dat voor de drijvers op gestoten wordt. Forceer nooit uw schot voordat u zeker bent, dat het geen gevaar kan opleveren. Denk erom. dat U altijd eerst door de lopen van Uw geweer kijkt of deze schoon zijn voordat U de patronen in de kamer stopt. Laat nimmer blijken, dat U boo6 bent als Uw medejager een verkeerde handeling doet. Ook U bent niet vol leerd. Er zijn hierdoor vele combinaties uit elkaar gegaan, niet beseffende wat hiervan het gevolg is. Iedere gast jager zal altijd zorgen, dat de beloning voor Jachtopziener en helpers niets te wensen overlaat. Denk erom als ge na de Jacht een stuk wild meeneemt, kies dan nooit datgene waarvan zeer weinig op het tableau ligt. En bewaar Uw geweren en munitie afzonderlijk van elkaar buiten het be reik van Uw kinderen. Niet iedere gastheer weet. dat het een goede gewoonte is de houtsnip die een gast schoot, deze hem toe te ken nen. Helemaal fout! De achterste jager moest wachten tot de voor- ste aan land was Hij draagt het geweer gevaarlijk gericht op de rug van de eerste jager en had dit bovendien geopend moeten dragen zonder patronen er in. De opmerking van de minister over de kennis van en omgang met het vuurwapen doet nóg vreemder aan, want al bewijzen enkele krantenberichten, zoals „Schot hagel treft landbouwer, enkele millimeters lager en het had een oog gekost" of „jager schiet broer dood" en „jager door eigen ge weer gedood", reeds genoeg dat die echter alle gemeen hebben dat steeds dier en vaak mens èn dier narigheid ondervin den. Wreed vermaak Een combinatie van jagers hield er in het nabije verleden een heel eigenaardige wijze van „kleiduiven schieten" op na. Nu zijn kleidui ven uit klei geperste schijven die met een wegwerpmachine in de lucht worden geslingerd. De schutter moet dan proberen deze namaakduiven in de lucht kapot te schieten. Wat deden de hierbe- doelde jagers? Ze plaatsten een aantal oude postduiven in marga rinedozen op een weiland en gooi den telkens een duif in de wind Op dat dier moest dan geschoten worden! Dat waren hun kleidui ven Want wisten zij veel! De minister van Landbouw stelde in zijn antwoord o.a. ook dat de verhuurder van het jachtrecht bij de verhuur ,;een weidelijke beja ging en verantwoord jachtbeheer" dient te bedingen. Hoevele grond eigenaren niet jager zijn er echter die weten wat dit be ding betekent? Het zullen er stel lig maar weinigen zijn. Nu gemeenten en andere instanties het financieel steeds moeilijker krijgen, wordt de verleiding steeds groter om het jachtrecht te ver huren aan de meest biedende en ook boeren gaan vaak met de DE WERELD hield de adem in, toen op 6 mei 1937 Hemelvaartsdag tijdens de landingsmanoeuvre op de luchthaven Lakehurst bij New York de 245 meter lange Zeppelin „Hin denburg" «D-LZ 129) explodeerde en in een baaierd van vuur werd vernield. De ramp met de „Hindenburg", de trots van de toenmalige Duitse luchtscheepvaart, kostte het leven aan 36 mensen: 23 bemanningsleden en dertien passagiers en betekende tevens het einde van de commercië le exploitatie van grote luchtsche pen. I Een definitief einde? Meer dan der tig jaar na het ongeluk met de „Hindenburg", die was gevuld met |het zeer brandbare waterstofgas, j gaan met name in Engeland en Duitsland weer stemmen op. die pleiten voor de te'rugkeer van het luchtschip. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat luchtschepen lonend in de ex ploitatie zijn, grote vrachtcapaciteit hebben en dat ze lage vrachttarie ven mogelijk maken. Met die eigen schappen uitgerust kunnen lucht schepen voor het vracht- (en pas sagiers) vervoer door de lucht het complement zijn van vliegtuigen. Met helium gevulde luchtschepen zijn, verzekeren de technici, ook veilige transportmiddelenveiliger dan vroegere Zeppelins en veiliger dan de tegenwoordige vliegtuigen. Trouwens: de Duitse Zeppelins heb ben een ongeëvenaard veiligheidsre cord in de geschiedenis van het vervoerswezen gevestigd. De dertien passagiers die bij de ramp met de „Hindenburg" om het leven kwamen waren de enige slachtoffers van in totaal 51.874 Duitse luchtschepen vervoerden reizigers over een af stand van 1.403.000 zeemijlen. In de periode van 1900 tot en met 1940 zijn 119 Zeppelins gebouwd. Bij de analyse van 32 ongelukken met luchtschepen blijkt dat constructie fouten en te zwak motorvermogen de belangrijkste oorzaken zijn ge weest. Toen de zwaargewonde gezagvoerder van de „Hindenburg", kapitein Pruss. op die rampzalige voorjaarsdag "37 uit de wrakstukken van de Zeppelin werd gered, waren zijn eerste woor den: „Wir werden wieder fliegen", (we gaan weer vliegen». Bijna 35 jaar later lijkt het erop of hij ge lijk gaat krijgen. Twiggy, het veelbewonderde dwergpaardje. dat deze zomer in de dierentuin van Frankfort aan de Main géboren werd, is een uit gesproken succesnummer. Vooral kinderen zijn dol op dit paardje een vrouwtje dat van hoef tot oren 41 centimeter hoog is. Belangstellenden hebben al ze venduizend gulden voor Twiggy geboden De kopers krijgen ech ter geen kans, tot vreugde van de kinderen die er graag mee spelen. Twiggy het kleinste dwergpaardje

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17