in Meneer X steekt s wiel van Leidse zesdaagse paak Tom Docherty beschikt over 'alle Schotten' Hockey-experiment geslaagd: minder gefloten, meer goals ■1 l 1 1 fl 1 IB 1 BI BI 1 BI 1 BI 1 B 1 1 1 B BI 1 BI 1 1 1 IB 1 1 fl Ttafcif Nieuwe tegenslag voor Groenoordhal NEDERLAND TEST-CASE Fraaie dubbele triomf voor Eberdine TH Tototips 'OENSDAG 1 DECEMBER 1971 SPORT PAGINA 13 LEIDEN Wie is meneer X? En waarom wilde niemand van de betrokkenen aan- mkelijk zijn naam noemen? De door Groenoordhal-directeur Daey Ouwens als „me ter X aangeduide persoon is de man die zich als contactpersoon tussen een reclame- ureau en de organisatoren zou belasten met het vinden van sponsors voor de wielerzes- agse in de Leidse Groenoordhal (gepland van 15 tot 22 maart)meneer X is, zegt aey Ouwens, de man die al had toegezegd makkelijk tien geldschieters te kunnen vin- :n; X is ook de man die niet is verschenen op de belangrijkste vergadering die de tlanghebbenden bij de zesdaagse tot nu toe hebben uitgeschreven. ,,X ziet er niets eer in", werd daaruit afgeleid. Een conclusie waarmee het doorgaan van het evene- lent op zeer losse schroeven is komen te staan. Meneer X' blijkt na veel te- foontjes is een heer Mens uit ijswijk, in dienst bij een groot aags bedrijf en daarnaast con- cten onderhoudend met het sagse reclame- en organisatie- ireau Spijer. Den man die 1 volgens Daey wens maandagochtend om twee inuten voor tien telefonisch be- itte niet te kunnen komen op de rgadering die o mtien uur in de rectiekamer van de Groenoordhal 5 belegd. (Mens zelf zegt: "Ik was rhinderd wegens familie-omstan- [heden, daarom had ik een ver- oger gestuurd": Daey Ouwens zegt vervanger was er inderdaad, jar die bleek nergens iets van af weten, met die man was geen za te doen"). Op die bijeenkomst n aanwezig: de Leidse wethou- /an economische zaken, de heer jten, de directeur van de sport- ichting, vertegenwoordigers van Vereniging van Industriëlen en Idse middenstand, de directeur de VVV en wielermanager Jan toog om de benodigde mensen bij een te brengen. Maandagochtend om twee minuten voor tien echter toen al was gebleken dat de twee iniatiefnemers Joop Riethoven (van rksen. Er zou worden gesproken Swift) en Cees Kouwenhoven niet waren gewaarschuwd (Daey Ouwens: "Mens zou dat doen") rinkelde de telefoon in de Groenoordhal. Mens beQChtte niet te zullen komen. Met zijn afwezigheid was het ge sprek nutteloos geworden. Er was wel een vervanger van het reclame bureau, maar "die wist" (Daey Ouwens spreekt) "nergens .van, daarmee was dus geen zaken te oor ïul de Tombe ruggetrokken. Wij ook niet. Ik ben wegens familieomstandigheden niet op die vergadering gekomen en ik weet er nog niets van dat met mijn vervanger geen ",zaken" was te doen. Ik had hem de zaak helemaal verteld. En bovendien, dit is nog de periode van de oriënterende ge sprekken; een periode van aftasten. Leiden moet die zesdaagse natuur lijk krijgen. Dat zou toch prachtig zijn voor de stad en voor de streek? Een zesdaagse zou Leiden meer be kend maken dan alleen vanwege de drie oktoberfeesten. Maar een zes daagse is een keiharde bussin ess: de sponsors liggen niet zomaar voor het opscheppen. Trouwens ik ben alleen adviseur: ik bekijk alleen of een zesdaagse in Leiden kan. Als het niet kan zou ik dat eerlijk zeggen: ook als ik me zou terugtrekken. Geen vertrouwen Daey Ouwens trok maandag een andere conclusie. "De opzet voor zo'n evenementencomité", vertelt hij diep teleurgesteld, "leek aardig. Als dat reclame bureau de zaak wél fi nancieel zou rond maken, inderdaad voor de streefdatum 1 Januari was rondgekomen. Dat zie ik nu niet dooratletiekkampioenschappen 1973 meer. Ik zie trouwens die hele zes- zag toegewezen aan Rotterdam (het daagse niet meer. Morgen heb ik nog Ahoy sportpaleis) en door de Ko- wel een gesprek met een ander ninklijke Nederlandse Atletiek Unie groot bedrijf dat misschien alsaanvankelijk voor 1972 ook werd ge- Op voorstel van de heer Mens die dat de organisatie "body" moest jgen. Want, zo was de gedachte, doen". Waarmee de pijler waarop de zo'n comité met belangrijke Leid- j organisatie rustte wa: personen als stichting in het le- j len. Een spektakel als wordt geroepen, sta je eigenlijk veel sterker. Dan heb je meer nzien en wek je meer vertrouwen potentiële sponsors. En als je in die wielerzesdaagse dan ook nog !d kimt overhouden, zou je een «is kunnen vormen om daaruit suwe evenementen te financieren. Nutteloos Een idee dat aansloeg bij de or- nisatoren, voor by Groenoordhal- recteur Daey Ouwens. Die dan ogenblikkelijk aan het werk De nieuwe aanwinst van yenoord, de Hongaar Attila La- nszky (rechts), heeft gisteren in handtekening gezet onder i contract, dat hem voor 2yz ar aan de Stadion-club ver- ndt. Met zijn charmante ver tilde Karin en voetbalmakelaar mos Bedly maakte de Hongaar aanvaller ook eventjes kennis et de fotografen wieier- immers, kan alleen draai- voldoende sponsors zijn Mens en het reclamebu reau zouden zorgen Geldschieters die in dit Leidse geval tweeënhalve ton moesten inbrengen. En om een groot aantal sponsors bijeen te bren gen, kun je je het beste richten tot een reclamebureau dat vaak als vast adviseur optreedt voor diverse be drijven. Zaak is dus zo'n bureau er van te overtuigen dat het voor die bedrijven lucratief is tijdens dat sportevenement reclame te maken. Een kwestie van verkopen. Voor de betrokkenen reden te meer naar de raad van de heer Mens im mers: de contactpersoon te luis teren. Vooral ook omdat een Leid se groep industriëlen eerst wel mee zou gaan draaien, maar zich later weer terugtrok. Mens wisth dat niet. Bleek gister- Bavond: "Er heeft zich niemand te- sponsor zou willen gaan optreden, maar ik ben allang niet optimis tisch meer. We zijn zes kostbare we ken kwijt en tijd vooral heb je bij het organiseren van een zesdaagse heel hard nodig .Ik heb er geen ver trouwen meer in. Als zijn vermoedens bewaarheid worden, is dat een nieuwe tegenslag voor de Groenoordhaldirecteur, die eerder dit jaar de Europese in- nationale indoorwed- strijden. En al schijnt daarover het laatste woordt nog niet te zijn gevallen toch zegt Daey Ouwens berustend: "Ik begrijp het niet. Ik zie tot op dit moment gewoon geen kans een groot sportevenement in Leiden te krijgen. Misschien lukt het op kor te termijn wel met een andere ge beurtenis. ADVERTENTIE Daey Ouwens nieuwe teleurstelling AMSTERDAM Hy verkondigt de nieuwe toekomst van het Schotse elftal: Tommy Docherty, terug in eigen land. Nederland wordt zijn „kaartje" als vaste coach, wiens vierjarig contract de bond minimaal 250.000 gulden kost. Tegen Portugal en België was hij nog op proef. De ploeg, die in de voorgaande tien wedstrijden met pijn twee goals af scheidde, triomfeerde in herboren stijl. Op slag overvleugelde het Schotse elftal clubs als Celtic, Aberdeen en de Rangers in populariteit. Wat zijn voorgangers nooit klaarspeelde, regelde de geadoreerde Docherty met een enkel simpel telefoontje. Grinnikte hij in Amsterdam: „Ik heb achttien zeer goede spelers bij me. De besten van dit moment. Voor het eerst kreeg ik alle Schotten, die in de Engelse league spelen. Daar om ben ik in de gelegenheid woens dagavond een experimenteel elftal te testen". Vanavond pas giet hij de formatie in een definitieve vorm. Een viertal is zeker van zijn plaats: de backs Hay (Celtic) en Jardine (Rangers), aanvoerder Bremner (Leeds) en Johnstone (Celtic). Docherty: „Ik ga door op de 4-3-3 formule. Bij mij zijn de drie op het middenveld puur offensief ingesteld. Het pro bleem is, dat ik over wel zes uitste kende middenvelders beschik. Trou wens, ik kan op dit ogenblik twee teams samenstellen, die het niet gek zouden doen in het toernooi om de World Cup." De Schot Docherty (geboren in Glasgow, eens speler van Celtic, als manager voor het laatst bij het Portugese FC Porto) laat derhalve twee jonge beloften, Dalglish van Celtic en Green van Newcastle Uni ted, rustig sfeer proeven op de bank. Wel aarzelt hij voor het Olympisch Stadion - nog weinig kaarten verkocht - tussen do kee« pers Clark (Aberdeen) en Wilson (Arsenal), en of hij de all-rounder Gray (Leeds) met rugnummer elt zal tooien. „Deze interland is be langrijk voor me. Ik wil weten wat waard zijn. Ik ben aan het bou- voor München '74. Tegen Ne derland moet ik bekijken wat do nieuwe kern wordt." De vermoedelijke opstelling van het Schotse elftal is: Wilson (Arse nal); Jardine (Rangers), Hay (Cel tic), Bremner (Leeds United), Colqu- houn (Sheffield United)Stanton (Hibernians), Johnstone (Celtic) l Gemmell (Derby County), Delg- (Celtic)Graham (Arsenal), Gray (Leeds United) Matadorenprijs in Hilversum HILVERSUM Man us Bouwhuis was gisteren in Hilversum de grote triomfator door een fraaie dubbele zege met Eberdine TH in de Mata dorenprijs. In de eerste serie nam Captain Double K de leiding voor Bretteur P, Everprise en Generaal Padua E. De laatste werd evenals Eronica W hal verwege het parcours uitgeschakeld. In de rechte lijn bracht Sjeaig Hen- drikx Everprise op volle toeren en deze klopte Bretteur P en Captain Double K in 1.20.6 km-tfjd In de tweede serie was Bouwhuis met Eberdine TH het snelst weg, in gezelschap van Loring Hanover en Felix. Evelyn Hollandia en Loring i iiiimi xaox Hanover, die tegen de goede draf kea AlkestTs'VK '"Toto zondigden, werden uit de strijd ge- j E 40. 60^ 1.40, kopp. 13. Jonas, 3. Illona pejan) (1.26.6). Roodnoot. Toto w. 8.70, pl. 3.40, 3.40, 15.90. kopp. 12.20. trio 3357.—. Crotonprijs: 1. Jaslo (B. Leeuwen kamp) (1.28.2. Josje du Maire E, 3. Joquette. Toto w. 3.20, pl. 2.60, 6.70, 2.80, kopp. 10.80. Matadorenprijs. le serie: 1. Ever prise (J. Hendrlkx) (1.20.6), 2. Bret- trio 1311.30. Matadorenprijs, 4. Bc dine Th (M. Primulaprljs: (T. Kooyman) (1.2 nomen. Hoewel fel belaagd gaf Eber dine geen krimp en weerstond de felle slotaanval van Felix in 1.21.3 km-tijd. Beachcomber werd derde. Zeldzaam imponerend was het ge vecht van de acht paarden, die zich voor de finale hadden gekwalifi ceerd. Dicht opeen joeg het veld zonder één foutje, de baan rond, onder aanvoering van Bretteur P, Everprise en Felix. Bouwhuis had echter zijn tyd afgewacht, bracht Eberdine TH met een snelle tussen- sprint op het juiste moment naar voren en greep met gering verschil op de "ouderwets" sprintende Anton Aphelandraprljs rendsen) (1.26.7), 1. Jensen (J. Be- Pools) (1.24.1). 2. Ideal Buitenzorg. 3. Lddv B. Toto w. 4.10, pl. 1.80. 1.80. 4.80. kopp. 6.70, trio 584.30. Matadorenprijs. finale: l. Eberdine Th (M. Bouwhuis) (1.21.7), 2. Anton, 3. Evemrlse. Toto w. 6.80, pl. 1 70 Rocheaprljs: 1. Invala. 3. pl. 1.30, 1.27.9), (P. Smit) Jako r Ilexide' Hanover. 1.60, 2.70, kopp. Toto 4.50, trio 43.30. Chinese Roosprijs - - Blonk) (1.29.3). 2." Kas- Karlna Trick- 1.29.3), 2. Kas- Klif Areta. Toto w. 3.80, 0, 3.80, kopp. 5.10 Totallsatoromzet f361.067.00. De Batavieren introduceren nieuwe spelregels Den Haag De hockeyclub De Ba tavieren, waarin in hoofdzaak oud internationals speciale wedstrijden spelen, heeft zaterdag in het Wage nerstadion te Amstelveen een inte ressant experiment gehouden. Twee teams van deze geselecteerde club hebben een wedstrijd gespeeld met zeer afwijkende spelregels om eens uit te proberen of dit het spel ten goede zou komen. Al lange tijd be staat er internationaal ontevreden heid over de verouderde spelregels, die het rockeyspel nadelig beïnvloe den. Het experiment werd een door slaand succes. Zowel spelers als pu bliek waren enthousiast over deze wedstrijd, die spectaculair spel bracht met veel minder onderbre kingen en meer doelpunten dan bij hockey gebruikelijk is. Er vielen niet minder dan acht treffers en de oulede internationals wonnen met 7-1. De wijzigingen kwamen hierop neer: teams van negen spelers, met twee wisselspelers, die ongelimiteerd mochten worden ingezet in de geest zoals bij ijshockeywedstrijden. Het schieten was toegestaan vanaf de 23 meterlijn. Er werd alleen voor sticks gefloten als dit direct gevaar opleverde, de buitenspelregel van voetbal werd toegepast en als de bal over de zij lijn ging werd het spel hervat met een vrije slag (afstand öpelers daarbij 9 meter). De duur van de wedstrijd was gebracht van 2 x 35 op 2 x 45 minuten. Er was één scheidsrechter, die geassisteerd werd door twee grensrechters. De voorzitter van De Batavieren, de heer W. van der Vlugt: „Het was een eclatant succes. Het spel werd er veel aantrekkelijker door. De spelers dromden niet meer op een kluitje en er werd uiteraard veel minder gefloten. Alleen hadden sommige spelers wel bezwaren tegen het toestaan van schieten van grote afstand, in tegenstelling tot beide keepers Boks en Brederode. De strafcorners gaan nog meer gevaar inhouden omdat de spelers nu ver der van doel kunnen inschieten. En het aantal doelpunten wordt groter. Ik geloof dat Frans Spits er wel zes heeft gemaakt." Het bestuur van De Batavieren heeft het idee ongeveer een half Jaar geleden gelanceerd en voorge legd aan het bestuur van de KNHB, die met het plan heeft in gestemd. De Batavieren zullen dit seizoen nog drie dergelijke wedstrijden spe len om ieder in de gelegenheid te stellen van het hockey „nieuwe stijl" kennis te nemen. Zij hopen dat dan een bestuurslid van de in ternationale hockeyfederatie (FIH) zal komen kijken. Ook in het buitenland - speciaal in YVest-Duitsland - zyn reeds experi menten met gewijzigde spelregels gehouden. Verwacht mag worden, dat de Fill, nu de spelregels sinds kort niet meer onder de Engelse Board berusten, niet ongevoelig zal blijven voor de verlangens in brede kring het hockêyspel aan de moder ne eisen aan te passen. SPORTTOTO 20 Den Haag-Telstar Sparta-Utrecht Excels.-F ey enoord Groningen-MVV NAC-Go Ahead NEC-Vitesse VVV-Graaf schap SW-Volewijckers Wagenin.-Heerenv. AZ '67-Heracles HVC-Veen dam DFC-PEC FSC-Eindhoven (ADVERTENTIE) tegen DEN BOSCH ned. kompetitie vrijdag 3 december 20.30a Toegangsprijzen 3,25 6,25 Voorverkoop kassa "HOKY" Den Haaq en Bespreekburo Leidsch Dagblad Advertentie aangeboden door: VONK-LOUWERSE Rijksstraatweg 59 - Sassenheim Postbus 18 - Tel. 02522-10948 I Voor goede caravan- ^en campingaccessoires^l Voetbal Op 12 Januari 1972 zal Jong Oranje (onder 23 Jaar) in een nader te bepalen stadion een wedstrijd spelen tegen het Duits Olympisch amateurteam. ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prezen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. E.J. VINK VOORZITTER VANZVN NOORD WIJK De Zeilvereni ging Noordwijk heeft de heer E. J. Vink gekozen als haar voorzitter In plaats van de drie weken geleden overleden Dirk van der Niet. Als hommage aan de oud-voorzitter en zijn verdiensten voor de ZVN werd de nieuwe motorvlet van de zeezell- vereniging getooid met zijn naam. Ondanks de moeilijkheden met net ledenplafond zijn er nog wat nieu we leden bu gekomen, zo meldde se cretaris H. van Duin.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13