'IK DIEN ONDERWIJS NAAR BESTE WETEN' Strooi géén kaas uift vuistje op 5 dec. Herrie om plan voor recreatie van Aga Chan Minister Van Veen zegt een dag na Utrecht: yOEWBDAO 1 DECEMBER 1971 Minister Van Veen (Onderwijs), 24 uur nadat ruim vijftigduizend demonstranten hem in de Utrechtse Irenehal honend toezongen. Hij heeft een kalme dag doorgebracht met een werk bezoek aan het Zeeuwse onderwijs. Tijdens een ontmoeting te Terneuzen en tenslotte een persoonlijk gesprek te Goes zegt hij dat hij langs deze weg wel iets wil zeggen tot de vijftig duizend rumoerige demonstranten van de avond tevoren: „Drie dingen. In de eerste plaats dat deze minister naar beste weten bezig is het onderwijs te dienen. Dat ik bij het beleid voor 1972 heel nadrukkelijk een plan produceer voor de komende vier jaren en niet minder. En dat ik het belangrijkste van harte hoop dat door de aanstaande gedachtenwisseling in de Kamer overkomt, dat mijn beleidsplan alleen dan kan slagen als het is gebaseerd op de reali- teit van de financiële en budgettaire mogelijkheden". Hij drukt dat laatste nog anders uit: Jp „Er moet een plan zijn, dat is het punt. Het kan niet met een filosofie, alsof een groep kinderen F verlangend de neus tegen de etalageruit drukt". Positiever De minister waardeert de gebeur tenissen te Utrecht duidelijk posi tiever dan de organisatoren, die ik na afloop sprak. „Die getoonde be langstelling van al die mensen moet ik in de komende tijd positief ver talen. Er is een heel duidelijk merk bare groei in interesse". Hij uit een eigentijds woord van zachte kri tiek op de aard van de bijeenkomst: is het nog wel doenlijk, vraagt hij zich af, in deze tijd een demonstre rende menigte te vergasten op een rij van eerbiedwaardige sprekers naar wie men te luisteren heeft? Hij laat blijken dat hij vindt dat de monstranten zich in deze tijd zelf willen uiten. Door Loek Elfferich „Een duidelijk ding ontbreekt daar in Utrecht," zegt hij, „Men had er de problematiek en de gegevens over het onderwijs beter moeten uitstal len in verhouding tot de problema tiek van de hele samenleving. Nie mand kan zich losmaken van de werkelijkheid'". De minister haakt zelf in op een uiting van E. Steen bergen (leider van de demonstratie in Utrecht), zaterdag in deze krant: Uitslag enquête: Zestienhoven moet blijven ROTTERDAM - Meer dan 86 pro cent van de mensen, wonend binnen de zone van voortdurende geluids hinder of in de aanvliegroutes, vindt dat de luchthaven Rotterdam niet moet worden gesloten. Dit is de uit slag van de enquête, die werknemers van het vliegveld Zestienhoven de afgelopen weken hebben gehouden onder zeventienhonderd gezinnen waarvan mag w:orden aangenomen dat ze de meeste last van de lucht haven ondervinden. Volgens het Comité Werknemers Zestienhoven is de uitkomst van de opiniepeiling representatief voor der tigduizend gezinnen. Groot belang hecht het comité aan de antwoorden op de vraag of de geluidshinder van Zestienhoven on aanvaardbaar is: meer dan 73 pro cent vindt dat "in het geheel niet". De enquête is gehouden om te be wijzen dat de meningen van de po litieke partijen en van het Centrale Comité Anti Bulöerbaan niet over eenstemmen met die van de Rotter damse bevolking. Het college van B. en W. van de Maasstad en minister Drees (Ver keer en Waterstaat) krijgen binnen kort de uitgewerkte resultaten van de enquête. Het comité zal de ko mende weken nog tien vijftien- nensen enquêteren over het vliegveld. „Als hij tegen u zegt dat ik niet vol doende financiële ruimte voor het onderwijs heb gepakt, dan zeg ik: het is niet Van Veen die de ruimte maakt. Ruimte laat zich niet nemen, maar is een van de basisgegevens. Ik ben geen schepper van die financiële ruimte". De in Utrecht getoonde onrust en belangstelling hebben hem goed ge daan, zegt de minister. Vraag: werd het niet een anti-onderwij s-demon- stratie? „Niet te somber zijn, zo erg was het niet". Minister Van Veen heeft zich duidelijk geen moment bedreigd gevoeld in de Utrechtse hal. De gebeurtenissen daar hebben hem wel veel geleerd: „Als er een ding na maandagavond duidelijk is, dan is het dat er in de komende tijd be hoefte is aan duidelijk optreden. Ook al daarom ga ik het land in zo als ik vandaag weer deed". Overleg Minister van Veen uit zich onom wonden over de onderwijsorganisa ties, die gezamenlijk op de katho lieke en christelijke besturen na Utrechtse bijeenkomst steun- „Ik wil overleg, maar dan niet meer in de zin van allerlei eigenbe langentjes bepleiten, ik wil over leg, steunend op de samenhang der dingen. Waarbij ik van mijn kant heel nadrukkelijk stel: besturen is kiezen. Van harte hoop ik dat ie kunt overdragen, dat de organisa ties inderdaad met mij het beleid Vergaderschema Leidse raad LEIDEN De behandeling van de stadsbegroting '72 door de Leidse gemeenteraad begint niet a.s. maandag, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De beraadslagingen, vangen volgende week woensdag aan om half acht 's avonds. Het oorspronkelijke vergadersche ma van de Leidse raad voor de maand december is helemaal om gegooid. B. en W. stellen nu het vol gende voor. De raad kan hier even tueel nog kleine veranderingen in aanbrengen Maandag 6 dec.: 's middags afslui ting commissievergaderingen over de begroting; 's avonds voortzetting van de afgebroken raadsvergadering (over schouwburg en zwembad o.m.) van afgelopen maandag. Woensdag 8 dec.: 's avonds begin begrotingsbehandeling. Donderdag 9 en vrijdag 10 dec: des middags en 's avonds begrotingsbe handeling. Maandag 13 dec: 's middags en des avonds gewone raadsvergadering (o.m. over raad voor de bin nenstad) Dinsdag 14, woensdag 15 en don derdag 16 dec: 's middags en 's avonds begrotingsbehandeling. Maandag 20 dec: 's avonds stem mingen over de begroting en even tuele uitloop van de raadsvergade ring van de 13e. voeren. Half 1972 roep ik hen bijeen voor overleg over de tijd nadien. Maar dan niet voor de belangen van elk van die ongeveer veertig orga nisaties apart: dat zou betekenen dat we blijven atomiseren (oneindig ver snipperen - red.). Nee, voor overleg voor het geheel". Minister Van Veen zei in de Utrechtse chaos: eerst saneren, dan een beleid opbouwen. Hoever is hij daarmee? „Het saneren is voorbij. Dat moest in snel tempo. Het is nu achter de rug. Zo gezegd was de auto in de berm geraakt. Daaraan mag men de uitleg geven die men maar wenst. Maar die auto moest eerst op de weg". Minister Van Veen uit zich ook over „de problemen die werkelijk in het onderwijs leven". Hij zegt: „Als ik daar over hoor....Ik heb zelf een paar dagen geleden kontakt gezocht I met de vernieuwer Van Calcar, die bezig is met concrete aanpak voor de kinderen in Amsterdamse volks wijken. Als u mij vraagt, of ik er gens in het onderwijs zie of men werkelijk constructief zelf oplossin gen aandraagt, dan noem ik hem. „Er is allerlei versterking nodig in die noodgebieden," zei Van Calcar mij, „maar bijvoorbeeld onderwij zers vrij voor de volksbuurten". Als dwingende eis zie ik dat in mijn werkprogramma ook deze dingen plaats krijgen, ik ben geïnteresseerd in die problemen van de binnenste den. Tegen staatssecretaris Schelf hout heb ik gezegd: collega, ik heb Van Calcar gesproken, ik raad je dringend aan naar Amsterdam te ian". Voorrang De minister zegt, dat hij binnen de uiterst beperkte ruimte in 1972 wil concentreren op vernieuwde le rarenopleidingen, werkende jonge ren, schoolbegeleidingsdiensten en experimenten. Hij zegt ook, in ver band met Van Calcar en de oude volkswijken van de grote steden, dat hij ernstig overweegt „deze actuele problematiek" voorop te stellen: de aanpak in die volkswijken voorrang ADVERTENTIE We zijn erg voor tandensparend snoep. We zijn erg voor kaas uit 't vuistje met zijn tandenbouwers (de kalkverbindingen waar tanden van geméékt worden). Maar voor ons mag 5 december best een zoet feestje worden. Uitspatten is prima voor een keer. De dagelijkse regel luidt natuurlijk: ontzie het kindergebit. En kaas uit 't vuistje hoort daarbij. Dublin daagt Engeland voor Raad Europa DUBLIN (Reuter, AFP) De Ierse regering zal bij de commissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa in Straatsburg een klacht indienen tegen het Britse op treden in Noord-Ierland. Minister van Buitenlandse Zaken Patrick Hillary zal zelf gevallen van wreed heden begaan door Britse militairen in Ulster, voorleggen aan de com missie. te geven, eventueel door speciaal per geval geld te geven. Minister Van Veen is uiteraard nog niet zeker over het naeffect van „Utrecht". „Naar mijn gevoel kan het of extra tijd gaan kosten om d daar onstane schade in te halen. Of het kan juist heilzaam blijken te werken. Maar als men, als de begro ting eenmaal eventueel over enne dagen door de Kamer is aanvaard, dat sportief opvangt, hoeven er geen merkbare littekens te blijven". De minister maakt meer de in druk bezig te zijn met morgen en overmorgen dan met eergisteren. Utrecht. Wat hem duidelijk het meest bezighoudt, is zijn werkplan voor de eerstkomende vier jaren, in het begin van '72 te presenteren. H laat er geen misverstand over be staan dat hij daarvoor (en in he algemeen» kontakt tussen organisa ties en hun achterban belangri-' vindt. Als ik hem helemaal goed peil vond hij de Utrechtse demonstr? tie vooral demo*-- '--Tef voor het ge brek aan dat kontakt. Agnes boos over organisatie 0*71 LEIDEN De leerlingen en lera ren van de St. Agnes scholgemeen schap in Leiden zijn diep ont goocheld teruggekomen van de on- derwijsbijeenkomst in Utrecht. Als uiting van hun ongenoegen over de slechte organisatie hebben zij van daag een telegram gestuurd naar de raad van leraren (dat is het overkoe pelend lichaam van de Nederlandse lerarenorganisaties) die mede in de organisatie zat. In het telegram staat, dat leerlin gen en leraren diep verontwaardigd zijn over de organisatie van 0,71, die een massaal onderwijsprotest heeft ontkracht; „de onderwijsorganisaties hebben de verontwaardiging van hun achterban onderschat en zijn kennelijk geschrokken van het pro testerende maar niet onwelwillende publiek". Historische documenten liggen niet voor het opscheppen, maar Als u gewoon naar uw boekhandelaar stapt, kunt u er wel een In handen krijgen. Want daar is de uitgave van het boek „DE LEIDSE HOFJES" verkrijgbaar. Dit historisch document Is In een kleine oplage uitgegeven door het Leidsch Dagblad en bevat foto's van alle hofjes met een beschouwing over elk hofje. Dat zijn er 35 in totaal Over al die 35 hofjes schreef de heer R. J. Spruit; duidelijke teksten, die uitvoerig informatie geven over de geschiedenis van een stuk lokaal verleden. Een verleden met een romantisch tintje. Nu is het weer geef tijd Het is weer december, Sinterklaas en Kerstmis. Feesten die vragen om cadeaus. Geef een boek, nee, geef een historisch document. Want een bedrag van f 15.is niet veel voor een historisch geschenk. ROME De Aga Chan van het mee gedreigd alle deuren van het door hem gecreëerde toeristencen trum aan de Costa Smeralda, de noordoost-punt van ht eiland Sar dinië, voorgoed op slot te doen als hij zijn zin niet krijgt. Karim wil het nu al tot de belangrijkste toe ristencentra langs de Middellandse Zee behorende complex namelijk aanzienlijk uitbreiden en het regio nale bestuur van het eiland heeft dat plan als absurd van de hand gewezen. Maar de Aga Chan heeft al bijna 500 miljoen gulden in het afgekeurde plan gestoken en nu heeft hij er helemaal genoeg van. Daar zijn de ruim 3.000 employé's van het vakantiecentrum langs de Costa Smeralda nu weer boos over geworden en ze zijn in staking ge gaan. De Aga Chan bezit 80 kilometer kust en 23.500 hectaren grondgebied, die allemaal tot de kleine gemeente Voor Leidenaar prijs vrijvrouwe van Renswoude LEIDEN De prijs van de Vrij vrouwe van Renswoude. die jaarlijks by toerbeurt wordt toegekend voor bijzondere verrichtingen van jonge mensen op het gebied van de wis- en natuurkunde, teken- of schilder kunst, beeldhouwen en waterbouw kunde zal dit jaar op 16 decem ber in Den Haag worden uitge reikt aan de heer H. Hulsman, doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen en verbonden aan het Kamerlingh Onneslaboratorium in Leiden. De jury, gevormd door prof. dr. J. J. van Loeff wetenschappelijk directeur van het Interuniversitair Reactor Instituut te Delft, prof. dr R. van Wageningen, direceur Na tuurkundig Laboratorium der Vrije Universiteit te Amsterdam en prof. dr. J, H. van der Waals het het Kamerlingh Onneslaboratorium, is van oordeel, dat het door de heer Hulsman verrichte onderzoek mee grote vaardigheid en originaliteit is uitgevoerd. De conclusies die daar uit volgen hebben in belangrijke mate bijgedragen tot het verkrijgen van een beter inzicht ten aanzien van de transportverschijnselen in sterk verdunde gassen De toege kende prijs van f. 10.000.- geeft de heer Hulsman de mogelijkheid op zijn studie- en vakgebied iets te on dernemen waai*voor hij wellicht an ders niet in de gelegenheid zou zijn. WASHINGTON De Israëli sche premier mevr. Golda Meir is gisteravond in de V.S. aangeko men voor besprekingen met presi dent Nixon over de levering van meer Amerikaanse Phantom- straalgevechtsvliegtuigen en <.zn hervatting van het vredesoverleg met de Arabieren. Op de foto geeft zij een persconferentie. Volgens een bericht van het Egyptische persbureau het Mid den-Oosten zou China een geheel nieuwe houding ten opzichte van het conflict in het Midden-Oos ten voorbereiden over het debat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over het on derwerp dat morgen zal beginnen. Volgens het persbureau had een functionaris in de missie van China bij de Verenigde Naties verklaard dat "meer dan resolu ties of zogenaamde sancties" wa ren vereist in de kwestie van het Midden-Oosten. China zal daarom wellicht iets geheel nieuws voorstellen met het doel de bezette Arabische gebie den te bevrijden en de rechten van de Arabieren te garanderen" zo zou de functionaris hebben verklaard. De niet nader geïdentificeerde functionaris wilde geen bijzonder heden geven maar gaf te kennen dat China in het debat in de Al gemene Vergadering zou spreken na de toespraak van de minister van Buitenlandse Zaken van Egypte Mahmoed Riad. Arzachena behoren. Het ls zo wat de helft van wat er op het ogenblik beschikbaar ls langs de kust. Nu wil Karim recreatiegebied scheppen waar 360.000 toeristen tegelijk een plaats kunnen vinden. De gemeente Arzachena was met het plan na tuurlijk meteen akkoord gegaan. Echte gemeentenaren zijn er maar zo'n 6.000 en daar komen dan de 3.000 employé's van de Aga Chan nog bij. Te gigantisch Het regionale bestuur van het ei land in de hoofdstad Cagliari vindt het plan echter te gigantisch voor een betrekkelijk klein gebied, waar het naar zijn mening in de eerste plaats dient te gaan om het na tuurschoon te bewaren. Deze argu menten doen op zijn zachtst gezegd wel wat schijnheilig aan. Het noor den van Sardinië behoort tot de achterlijkste gebieden van Italië, waar mensen nog ongestraft worden ontvoerd en vermoord. Het Costa Smeralda-project heeft al veel nieu we welvaart gebracht, hoewel het aan de andere kant natuurlijk ook de tegenstellingen heeft verscherpt. Men mag echter aannemen dat het regionale bestuur eigen, onuitge sproken plannen heeft liggen die meer in de kaart spelen van de re gionale bestuurders zelf. Het is nu afwachten of het dreigement van de Aga Chan effect zal he'oben. Zo niet, dan raken vooral de rijkere toeristen een helemaal voor hen uit de grond gestampte speelplaat* kwijt. KERST-INN ONDER DAK LEIDEN De organisatoren van de „Kerst-Inn" (letterlijk kerst- herberg) die dit Jaar in Leiden wordt gehouden, hebben inmiddels van de gemeente voor de duur van de kerst dagen de beschikking gekregen over het pand aan de Boommarkt 1. de oude Lauren tiusschool. Dit gebouw is volgens de organisatoren zeer ge schikt voor dit doel. omdat alle ruimte gelijkvloers zijn, waardoor ook de invaliden en bejaarden die, uitgenodigd zijn geen last zul len hebben van trappen. Bovendien is het gehouw goed per auto te be reiken en is er rond het gebouw vol doende parkeergelegenheid. Mooht het gebouw onverhoopt te klein blijken, dan is het zeer goed mogelijk om op de grote open plaat sen rondom de school tenten te plaatsen. De organisatoren zoeken nog enige mensen die mee willen helpen aan, het vervoer van bezoekers van en naar het gebouw. Degenen die hun medewerking aan deze actie willen geven worden verzocht zich hiervoor aan te melden bij het organisatie centrum p.a. Rapenburg 24. telefoon 26956. Ook financiële bijdragen zijn welkom, gironummer 246262 t.n.v. A. Zuidema, Hoofdstraat 345 in Sassen - helm, onder vermelding „Kerst-Inn"»

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11