LEIDSCH DAGBLAD Zweeds rapport waarschuwt oor B-C wapens CHAOTISCH PROTEST Kramers s Middags en 's avonds 'dure' uren stroom vandaag DRQSTE DEZE Van S. krijgt 12 jaar Uitslag in Uruguay blijft nog onzeker Ipgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 No. 33569 )irecteur: G. Koopman looldredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur*, STOCKHOLM (GPD) Op de wereld bestaan op het ogenblik genoeg bacteriologische en chemische (B en C) wapens om de mensheid duizend maal uit te roeien. De be zitters van deze wapens zijn het misschien niet van plan, maar het risico bestaat dat in extreme gevallen deze wa pens toch gebruikt zullen worden. Dit staat te lezen in een rapport van het onafhankelijke Zweedse vre- desinstituut SIPRI. waarin een gro te groep wetenschapsmensen hun verontrusting' over ontwikkeling, pro- duktie en opslag van deze strijdmid delen uitspreekt. In het rapport wordt er de nadruk op gelegd dat bij chemisch-biologische oorlogvoering vele tienduizenden mensen kunnen worden zonder dat derscheid kan worden gemaakt tus sen burger of militair en vriend of vijand. Het rapport, het eerste van een serie van zes beschrijft het ge bruik van chemische wapens in de Eerste Wereldoorlog, toen meer dan een miljoen mensen het slachtoffer werd van de gebruikte gifgassen. Ver der verwijst het rapport naar het ge bruik bij de Italiaanse invasie in Ethiopië, de Japanse inval in Chi na en de huidige oorlog in Indo- China .Over het gebruik van chemi sche en bacteriologische wapens in de recente burgeroorlog in Jemen zegt het rapport geen overtuigende be wijzen te hebben. Aangedrongen wordt op ontwape ning en vernietiging van de bestaan de voorraden om twee redenen Onlangs maakte het tot zin- i ïen brengen van een Libertyschip aeladen met twee wagons zenuw gas voor de kust van Florida in fmerika talrijke protesten los. Op j e foto een verzegelde kist met et gas voor de verlading in de aven. EEG-visberaad afgesprongen lste het onmenselijke karakter van dit soort wapens; 2de het enorme risico van het ge bruik, omdat het totale effect met te voorspellen is. Bij de oorlogsvoering in Vietnam, zo zegt het rapport zijn tussen 1965 en 1970 meer dan 90 000 ton che mische wapens gebruikt. In tonaal edood zijn chemische en bacteriologische wapens gebruikt bij nog veertig con flicten van beperkte omvang. Bijna 6500 milieuklachten in oktober ROTTERDAM (ANP) In okto- b°r zijn bij de centrale meld- en re- gelkamer van Rijnmond 6435 klach ten (vorig jaar 2314) binnen~ekc- men. Van de klachten hadden er 6113 betrekking op luchtverontreini ging en 322 op lawaai. In de eerste helft van no- ve nber 1971 daalde het aantal klach- te tot 655 tegen 901 in de e crate helft van november van het vorige Jaar. Doe mee met de ETALAGEWEDSTRIJD van de HOGEWOERD. 60 fraaie prijzen Formulieren bjj de deelnemers. SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwijl U wacht. BERENHAKKEN, enorm sterk. 3,95 p.p. Ook donderdagsavonds en 's zaterdags geopend. KOREVAARSTRAAT 17 (IRlMJEJEïEIt „OnOcrbcEoompjcs" Weinig verandering De Bilt verwacht van vanavond ot morgenavond: overwegend droog weer met veel bewolking en plaatse lijk mist. Minimum temperaturen van plus 3 tot min 2 graden, maxi ma ongeveer 4 graden. Weinig wind. (Opgemaakt om 12.30 uur). 1 DECEMBER Zon op: 08.25 uur; onder 16.33 uur. Maan op 15.22 uur; onder: 07.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 01.39 en 14.01 uur; laagwater te 09.59 en 22.15 uur. BRUSSEL (ANP) De onderhan delingen van de zes EEG-landen met de vier kandidaten (Engeland, Noor wegen. Denemarken en de Ierse Re publiek) over de visseriiproblemen. hebben nog geen resultaten opge leverd. Vanmorgen werd de vergade ring voortgezet, nadat men gisteren al twintig uur bijeen is geweest. In EEG-kringen ziet niemand nog heil in het voortzetten van deze be spreking. Er wordt vergaderd louter en alleen omdat de Britse onderhan delaar Rippon heeft gezegd, „niet uit Brussel weg te wallen voordat er re sultaat is bereikt". Al is het voorlopig mislukken van deze onderhandelingen een 'ernstige teleurstelling, niemand in Brussel gelooft in de mogelijkheid dat de Brit rvt TPTT/1 "lOLieS Vanaf vandaag vindt de lezer een enigszins veranderd Leidsch Dagblad voor zich. De pagina met regionaal nieuws die tot nu toe door de krant „zwierf", sluit meteen aan op de beide pa gina's met nieuws uit de stad Leiden en de gemeenten daar omheen. Ook hebben wij ge tracht de overzichtelijkheid van de krant groter te maken door een zekere rubricering aan te brengen. Die veranderingen zijn een ge volg van een bezinning op de krant die nodig was geworden, omdat wij met ingang van van daag ook een nieuw blad uit geven. Een blad waar onze abonnees weinig van zullen merken, omdat het een dagblad voor Alphen aan den Rijn en omstreken is. Maar wel een blad dat nauw met dit Leidsch Dag blad verbonden blijft, en dat ook gemaakt wordt vanuit het principe dat de lezer van een regionale of stedelijke krant in de eerste plaats recht heeft op het vernemen van plaatselijk of regionaal nieuws. Want aan het presenteren van dat soort nieuws ontleent een krant als de onze het bestaans recht, juist in een tijd dat an dere media de positie van de krant bepalen. Verschillende landelijke dagbladen hebben de toenemende concurrentie van het medium televisie niet vol doende het hoofd kunnen bie den. Dat geldt gelukkig niet voor onze krant, die zich sterk heeft gemaakt om dat nieuws te brengen dat de televisie tot nu toe niet heeft kunnen bren gen: het regionale. Vanuit een steeds sterkere positie in een expansieve regio willen wij opereren om onze lezers te kunnen voorzien van regionaal nieuws. Vandaar de oprichting van een regionale krant in een tijd dat het vele landelijke dag bladen slecht vergaat. Vandaar ook onze zorg om ons Leidsch Dagblad steeds beter te maken en zo nu en dan een kleine "face-lift" te laten ondergaan. behelst toetreding tot de EEG op het Za' f VT' V-T "°o°r de langdurige discussies ble- Noorwegen liggen de kaarten iets ven n anders. Ook dat land zal. als op 11 staakten de stemmen (17-17)' over december onderhandelingsresultaten een voorstel van de PvdA. Hierover worden bereikt, wel EEG-lid worden, moet volgende week worden beslist, maar de kans dat het onderhande- Het voorstel maakt een goede kans, lingsgesprek met dit land mislukt is omdat ditmaal twee PvdA-leden toch groter. ontbraken. LEIDEN De Leidse raad heeftHet voorstel-Va gisteravond uren gepraat over de de „dure" elektriciteitsuren te stel- huurverhoging van gemeente won in- len op dagelijks van drie uur s- gen en het daarmee verbonden be- middags tot elf uur 's avonds Men wethouder Menken. De j hoeft dan niet persé 's avonds de dit beleid in meerder- wasmachine aan te zetten, zoals bij met de de huidige regeling. Goedkoop afkeu- draaien zou dan ook 's ochtends en middags vroeg kunnen. raad keurde heid goed. Hij ging niet wantrouwen Krijgsraad spreekt vonnis uit: ARNHEM (ANP) De krijgsraad seerd op de constatering, dat door Arnhem heeft vanmorgen de 22- jarige dienstplichtige militair Robprt van S. veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis (met aftrek van voorar rest) en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. Robert van S. heeft in de nacht van 2 op 3 mei in Knok- ke (België) twee politiemannen doodgeschoten en twee andere ver wond. De eis was: acht Jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling, van de regering. De uitspraak van de krijgsraad: twaalf jaar met aftrek, voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering met drie Jaar proeftijd en ontslag uit militaire dienst, is geba- SINTERKLAZEN hem gepleegd is: doodslag, twee maal, poging tot doodslag, twee maal en diefstal meermalen. De president van de krijgsraad mr. K. N. Korteweg, zei vanmorgen, dat de krijgsraad niet zou hebben ge aarzeld van S. de maximumstraf van twintig Jaar op te leggen, ware het niet, dat het psychiatrisch rapport geconcludeerd heeft, dat soldaat van S. tijdens het plegen van zijn daden aan een ziekelijke stoornis moet heb ben geleden. De president schetste die toestand als die van „een soldaat die onder spervuur ligt" De gevan genisstraf zal van S. doorbrengen in een rijksasiel voor psychopaten, met de mogelijkheid van medische behandeling. De krijgsraad heeft rekening gehou den met de mogelijkheid dat van S. ook na zijn gevangenisstraf verple ging nodig heeft. De terbeschikking stelling gaat pas in na de twaalf jaar gevangenisstraf. Van S. heeft tien dagen de tijd om in beroep te gaan bij het Hoog Militair Gerechtshof. Wethouder Lij ten voelde er niet veel voor. Dat gaat de Stedelijke lichtfabrieken jaarlijks f 680.000 schelen, rekende hij voor. Houtman <prot. chr. party) viel Van Baaren bij. Met een gerin ge tariefsverhoging moet dat ver schil weer zijn goed te maken, meen de hij. Perzië bezet drie eilandjes TEHERAN (AP) Perzische troe pen hebben vanochtend vroeg drie eilandjes in de Perzische Golf bezet. Het gaat volgens de Perzische pre mier Hoveida om de eilandjes die aangeduid worden als Graftombe I en II en Aboe Moesa, die strategisch van grote waarde zijn. Het sjeikdom Ras- al-Chaima eiste de hegemonie ove'r de beide graftomben op. Volgens de Perzische premier Hoveida volgde de bezetting van de eilandjes na succesvolle on derhandelingen met Londen over de ze zaak. Zie ook pagina Extra. 18 PAGINA'S Frank Zappa, de geruchtmakende rockzanger uit de Ver. Staten wai even in Nederland. Hy ziet zich. zelf echt niet als een "bedreiging van de Amerikaanse samenleving' RTV-PAGINA Werknemers vaak met wat minder meer tevreden BINNENLAND EEN NAAM IN LETTERS van „A tot Z" Koninklijke Droste kwaliteit Dicht tegen de 50.000 mensen waren gisteravond naar Utrecht gekomen voor Onderwijsprotest '71. Ruim 30.000 van hen verdron gen zich in de gigantische Irene- hal. Zij maakten na een half uur met gejoel en gezang hun eigen demonstratie onmogelijk. Toe spraken werden niet uitgesproken of afgebroken, minister Van Veen (Onderwijs) vertrok langs sluip wegen terwijl het publiek steeds verder opdrong Het ivas de grootste opkomst die Nederland sinds 1945 had ge zien bij enigerlei soort demonstra tie, aldus 0'71 -voorzitter E. Steen bergen. Toen de minister na zijn vertrek uit de chaos in een bijzaal een redelijk betoog hield, verweet men hem: „Had dat tot de zaal gezegd!" Maar de minister ant woordde: „De organisatoren had den bij voorbaat al gezegd dat ik niet zou kunnen spreken Na afloop van de manifestatie in de Jaarbeurs omstreeks 9 uur 's avonds ondernamen ongeveer 15.000 demonstranten een onaan gekondigde en spontane protest mars door de binnenstad van de Domstad. De Utrechtse politie begeleidde de kilometerslange stoet en ivist het geheel in goede banen te leiden. Tegen half elf kwam een einde aan de mars. Er deden zich geen ongeregeldheden voor, behalve dat het verkeer in de binnenstad anderhalf uur lang werd lamgelegd. Gistermiddag ivas al op tal van gedemonstreerd tegen Leiden. plaatsen het onderwijsbeleid o.a' (Zie verder pagina binnenland) SGP KATWIJK WENST GEEN SNACKBARS KATWIJK De SGP in Katwijk van mening, dat er niet teveel winkels moeten worden gebouwd in het nieuw te stichten badcentrum. De fractie van deze politieke groe pering stelde tijdens een ledenver gadering, dat men dan namelijk de kans zou lopen dat er winkels leeg zouden blijven staan. Daarin zouden dan weieens snackbars kunnen wor den gevestigd met als consequentie, dat die op zondag ook open zijn. Fractieleider Van der Meij kondigde ook al vast aan. dat hij in de raad motie aan de orde zal stellen, te proberen het zwembad op zon dag weer dicht te krijgen. Niet alleen principiële redenen, maar ook finan ciële spelen hierbij een rol. zo liet hij weten. MONTEVIDEO (AP) De voor sprong van de regerende Colorado- partij bij de verkiezingen in Uru guay was vanochtend teruggelopen tot 15.000 stemmen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee dat meer dan 100 stembussen vermist werden. Het geringe verschil en de nog on getelde stemmen deden de spanning toenemen in Montevideo waar de kiezers ongeduldig wachtten op de uiteindelijke uitslag. Minister van Landbouw Juan Bor- daberry zei dat zijn Colorado-partiJ de verkiezingen heeft gewonnen. Maar dit werd bestreden door sena tor Wilson Ferreira Aldunate van de Blanco-partij. Zij zijn de twee over gebleven kandidaten voor het pre sidentschap. Bij een verschil van 15.000 stem men kunnen de nog vermiste de doorslag geven. Leiders van de Blanco-partij heb ben al gezegd dat zij bij het Uru- quayse Hooggerechtshof klachten zouden indienen over onregelmatig heden bij de verkiezingen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de volgende officiële cijfers gegeven over de uitslag van de verkiezing waaraan word deelge nomen door 1.6 miljoen kiezers: Co- loradopartij 535,376, de blanco's 519.919 en het Linkse Front 252.534. (Due/ ^Jite leuivs Heden heeft alhier (29 Nov.) de aanbesteeding plaats gehad van het maken van een voetstuk voor heI standbeeld van Hermanns Boerhave (Laagste inschrij ver J. v. d. Wiels, Leiden f963,72). 's-Gravenhage 28 Nov. Men verneemt, dat de heer Caland, ingenieur van den waterstaat tot ingenieur bij den aanleg van eene duinwa terleiding te 's-Gravanhage. zal benoemd worden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1