KVP koos De Zeeuw tot leider vandaag Muzikaal topweekeinde Zappa en Russell met ...en gisteren I [Verzet uit Leiden tegen voorkeur open volkspartij Na moord: Politie verricht arrestaties Fosfaten leiden tot planktonbloei in de Noordzee STOP AAN UNIVERSITEIT Gelukkige dagen in LAK-theater TV morgén] iviAmNUAu us NuvmViBLR 1971 LLiDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Tr. De Zeeuw juicht zijn be- (Van onze politieke redactie) ROTTERDAM Met 87 stemmen voor, 19 blanco en 2 ongel dig heeft de partijraad van de Katholieke Volkspartij zaterdag in De Doelen in Rotterdam een nieuwe voorzitter gekozen: de 47-jarige dr. Dick de Zeeuw uit Bennekom, directeur van het Instituut voor toegepaste atoomenergie in de landbouw en lid van de Eerste Kamer. Waarom ongeveer 20% van de naar Rotterdam gekomen partijraadsleden zich tegen de kandidatuur-De Zeeuw opstelde want de nieuw gekozen voorzitter was door het partijbestuur als enige kandidaat naar voren ge schoven, zodat blanco stemmen "te gen" betekende werd door enkele sprekers gemotiveerd. Afgevaardigden van de afdelingen Arnhem en Leiden bijvoorbeeld bleken verontrust door dr. De Zeeuws uit interviews geble ken voorkeur van de KVP "een open volkspartij" te maken, die ook plaats zou moeten bieden aan niet-christe- Samen met mej. G. S. H. M. Kok uit Hoensbroek, werd de heer Laan, die de laatste maanden als waarne mend voorzitter van de KVP was op getreden, benoemd tot vice-voorzitter. Hy ontkende met grote stelligheid, dat er tussen hem en dr. De Zeeuw moeilijkheden zouden zijn geweest over de bezetting van de voorzitters- post. Niet tevreden Mr. F. H. J. J. Andriessen, waar nemend voorzitter van de Tweede Kamerfractie, heeft zaterdagmiddag op de KVP-partijraad gezegd niet ge- ADVERi ENTI£ Stapje voor stapje brengt de Haag se recherche de moord op de 24-jarige Surinaamse boekbinder Jimmy Hoth- loef, die in de nacht van donderdag op vrijdag in de Osibisa-bar werd doodgeschoten, tot klaarheid. In het afgelopen weekeinde zijn twee Nederlandse medeplichtigen aangehouden, die allebei behoorden tot de groep van vier mannen die op donderdagavond omstreeks het mid dernachtelijk uur de bar binnendron gen. Beiden ontkennen achter de schutter te zijn. Het motief van het bezoek en de schietpartij zou volgens hen, zoals wij zaterdag in de HC meldden, wraak zijn. De Surinamers die zij wilden be zoeken, zouden verdovende middelen van inferieure kwaliteit hebben ge leverd. De twee aangehoudenen zijn een 20-jarige Haagse monteur, die zater dagavond in zijn woning werd gear resteerd en een 23-jarige Hagenaar zonder beroep, die pas gistermiddag kon worden ingerekend. Uit de verhoren van het duo is ge bleken dat beiden, samen met de schutter en nog een medeplichtige, naar de bar zijn gegaan om bij en kele Surinamers verhaal te halen, omdat deze "slechte" drugs hadden geleverd. Volgens beide Hagenaars zou de schutter een 22-jarige machi nebankwerker zijn, die zich evenals de vierde man verborgen houdt om dat zij doodsbang zyn voor represail les van de zijde van de Surinamers Deze angst zou inderdaad gerecht vaardigd zfjn omdat al in de nacht van donderdag op vrijdag in de Haagse binnenstad een auto vol met Surinamers zou hebben rondgereden, die belust waren op wraak. Inmiddels hebben de Haagse re chercheurs ook een diepgaand onder zoek ingesteld naar de vete tussen enkele groepen Surinamers aie m Den Haag verblijven. Bij deze felle ruzie zouden ook een aantal Hagenaars betrokken zijn. Vooral de handel in verdovende mid delen zou een grote rol in de onder linge "oorlog" spelen. heel tevreden te zijn over het optre den van het kabinet-Biesheuvel. Tijdens de vergadering van de raad zei de heer Andriessen die nog al tijd niet geheel van een zware ope ratie herstelde dr. Gerhard Veringa nu al maanden vervangt letterlijk: "Op een aantal punten heeft het ka binet ons bevredigende toezeggingen gedaan. Op andere punten had ik van deze regering wat meer verwacht!" De felste aanval deed mr. Andries sen wiens naam steeds vaker wordt genoemd als definitief leider van de grootste regeringsgezinde Kamerfrac tie nu de medici dr. Veringa voor lopig nog niet sterk genoeg zouden achten voor het zware parlementaire werk op het defensiebeleid van het kabinet, dat hy weinig helder en niet aanvaardbaar gemotiveerd noemde. "Terwijl op welzijnswerk wordt besnoeid, terwijl de milieuver vuiling voortgaat en andere belang rijke voorzieningen moeten wachten, wordt druk uitgeoefend de defensie begroting te verhogen." De KVP-er noemde dit, gezien in het licht van de werkzaamheden van de commissie-Van Rijckevorsel die de doelmatigheid van de defensie moet onderzoeken, "een vooruitlopen op beslissingen, dat begrijpelijk irritatie wekt." Taakverdeling Mothers maakten het Twee grote mannen gaven dit weekeinde met lichte hand- en schouderbewegingen te kennen wat er moest gebeuren op de podia vair het Rotterdamse Ahoy-complex en sporthal De Vliegermolen in Voor burg: Fr2.uk Zappa en Leon Rus sell. Twee „directeuren" van twee schitterende popmanifestaties, de Mothers of Invention en de Shelter People. Mr. Anlriessen deelde mee. dat de KVP-fractie bij de commissie-Van Rijckevorsel een plan op tafel had gelegd te komen tot een zekere her verdeling van taken tussen de NAVO- partners. "Is het werkelijk nodig, dat dit kleine Nederland over èn een volledige landmacht, èn een lucht macht, èn een marine beschikt? Een dergelijke verdeling zou wel eens zo j doelmatig kunnen zijn, dat de nood- zaak van een verzwaring van defen- i sielasten dubieus wordt." Garanties Andere punten, waarop de w nemend KVP-fractievoorzitter niet met het regeringsbeleid eens bleek, waren o.: Zaterdagavond maakten Frank en de Mothers het concert in de Ahoy tot een gebeurtenis. Zappa had voor de ruim drie uur durende happe ning met zijn zoveelste editie van de Mothers nu met Aynsley Dubbar. Don Preston. Ian Under wood, Jim Pons, Mark Volman en Howard Kaylan alle welluidende nummers uit zijn repertoire op een hoop geschraapt. Met de nadruk op de zang, zoals hij die wenst en waarvoor hij destijds de Turtles Volman en Kaylan contracteerde. Voor achtduizend mensen stuurde de groep het ene prachtige nummer na. het andere de ruimte in, vol perfectie en met alle karakteristie ken van de Zappamuziek. Of het nu Vegetables, brokken uit 200 Mo- Na de pauze kregen Dunbar tels of zijn „nieuwe" Billy the geweldige slagwerker Preston en j van de 'Mothers' in het Rotter- Mountain was. alles kwam tot in de j Underwood (niet op zijn tweede dumse Ahoy-complex. de bevriezingsplannen voor de kin- I verzcrg;! ,ujU„J"1*?": mond-orgel-sectie. maar op sopraan- derbyslag voor het tweede kind: I *ers- Own&ns viel het geluid in de saX) en Zappa zelf de ruimte "Er is naar onze mening geen en kele noodzaak de kinderbijslag te bevriezen. Dat zal eerst moeten Het lijkt erop, dat Zappa worden aangetoond." het onderwijsbeleid: "Het kabinet moet goed weten, dat de uitbrei ding van schoolgelden voor leer plichtige kinderen ons een brok in de keel is, die wij met uiterste moeite kunnen doorslikken. De heffing van schoolgeld zal dan ook zo moeten worden uitgewerkt, dat de financiën geen belemme ring vormen voor het volgen van onderwijs door iedereen. Op datschien heeft de club Volman-Kay- j duidelijk geïnspireerd nu punt eisen wij waterdichte garan- i lan-Pons het pleit, althans voor de uizet van alle krachten, ties!" i concerten, gewonnen. j Frank Zappa (rechts) met 1 1,Z>« W/i •MTnt'h aye' U, h o+ P ni f sportkoepel alles mee. j instrumentale sprongen in het hee- lal. Onder de toegiften van deze ge- >m aan- beurtenis zat „I want to hold your sluiting met de vraag van het pu- hand" van de Beatles, bliek te houden, heeft besloten de Van het Liverpool-vierkant betrok „Turtlekant" van zijn muziek in het j Leen Russell, dirigent-inspirator-zan- openbaar de voorrang te geven. ger-pianist-gitarist en ziel van de De satirische trekken in de muziek shelter People „Roll over Beetho- van Zappa werden tijdens gelegenhe- j ven". In tegenstelling tot de twee den als dit concert toegedekt door eerdere en bepaald mindere concer- welluidendheid, iets dat hij vroeger, ten in Nederland (Groningen en ook in de zangpartijen, willens en Amsterdam» stond Claudia Lennaer, wetens vermeed om een maximum de ex-Ikette, op het toneel. De wrangheid Mis- DEN HAAG In de zuidelijke Noordzee is binnen afzienbare tijd een grote opbloei van plantaardig plankton waaronder misschien zelfs giftige wieren te verwachten, ook wanneer de aanvoer van fosfaten via rioolwater een zogenaamde uitspoe ling van landbouwgronden onmid dellijk zou stoppen. Deze voorspelling deed zaterdagmiddag dr. J. C. Duin- ker in het Haagse Congresgebouw, tijdens de plenaire vergadering van de Contactcommissie voor Natuur - en landschapsbescherming die dit jaar de zeevervuiling tot onderwerp had. Dr. Duinker die leider is van de werkgroep Zeevervuiling van het Ne derlands instituut voor onderzoek der zee op Tessel vindt trouwens dat het hele kustgebied nu al met de ondergang bedreigd wordt. Niet al leen met steeds meer via het water aangevoerde moeilijk afbreekbare en giftige stoffen maar ook via de lucht met de autouitlaatgassen uit t autoverkeer. Zo is de loodconcentra- tie in kustgebieden van het noorde lijk halfrond tot vijfmaal het natuur lijke niveau gestegen. Het zuurstofgehalte in de Noord zee is nog hoog genoeg, maar de zuurstof-huishouding in de oostelijke Waddenzee staat voortdurend op in storten. Dr. Duinker: "Je vergaat er van de stank van zwavel-waterstof en amoniak. Daar had' je in het labora torium al een hekel aan; dat wil je niet ook nog eens een keer in de vrije natuur tegenkomen". Dr. Duinkei- vindt niet alleen dat, de bouw van een hele serie zuiverings installaties met een derde trap (ter verwijdering van onder meer fosfa ten e.d. versneld moet maar ook dat de bewijslast moet worden omgekeerd: niet de weten schapper moet aantonen dat de ge loosde stoffen vervuilend zijn, maar de producent moet bewijzen dat ze niet vervuilend zijn. De wetenschap zal anders altijd achter de feiten aan blijven lopen. Dr. Duinker noemde in dit verband de van de zee een prestatie lijk kunnen De Contactcommissie overkoepelende organisatie is van meer dan honderd verenigingen op het gebied van natuurbehoud en mi lieubeheer nam aan het eind middag afscheid NRT en gemeente Rotterdam gaan weer praten ROTTERDAM De geschillen tus sen de leiding en de acteurs van het Nieuw Rotterdams Toneel en de ge meente Rotterdam lijken min of meer te zijn bijgelegd. Na bijna twee weken van contro verses over een nieuw uitgebracht en als definitief voorgesteld Russell met zijn krachtige gospel- j structuurplan voor NRT, zijn alle figuren op de piano, leidde de zaak j betrokken partijen eind vorige week tot het beluit gekomen dat opnieuw 6.45 (Kleur) Fabeltjeskrant (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 AVRO's TopPop (AVRO) 7.30 (Kleur) Boekje open: een programma waarin jonge mensen hun favoriete schrijver ontmoeten (AVRO) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 Peyton Place (AVRO) 9.10 (Kleur) Zo wordt een concert gebouwd: repetitie van het Concertgebouworkest met toelichting (AVRO) 10.00 AVRO's Televizier (AVRO) 10.50 (Kleur) Journaal (NOS) 10.55 Spaanse les Les 2 (Teleac) NEDERLAND II 6.45 (Klem-) Fabeltjeskrant (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) Lippv de Leeuw. Tekenfilm (KRO) 7.10 (Kleur) Pebbles en Bamm-Bamm. Tekenfilm (KRO) 7.30 (Kleur) Op blote voeten in het park (Barefoot in the park). Tv-serie (KRO) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 (Kleur) Gamma. Om het dagelijks vlees. Docu mentaire film (KRO) 9.10 De terugkeer van Don Camillo (Le retour de Don Camillo). Speelfilm met Fernandel (KRO) 11.00 (Kleur) Journaal (NOS) 11.05 EHBO herhaling les 12 (Teleac) Gisteren kregen we de laatste twee filosofen op onze boter ham, te weten de Fransman Foucault en de Amerikaan Chomsky, die zoals gesprekslei der Fons Elders zei, aan beide zijden van een berg begonnen waren een tunnel te graven, ieder met him eigen materiaal, zonder te weten waar ze zou den uitkomen. U begrijpt huD verrassing toen ze in Eindho ven bleken te stuiten op Fons Elders. In vergelijking met het vorige debat dat geen debat was maar een gesprek tussen sir Carl Popper en Sir John Eccles was deze confrontatie tussen beide filosofen na een aftastend be gin inderdaad een debat, waar bij bleek dat zij er verschillen de standpunten op na hielden, met name over het begrip „ge rechtigheid". Dat neemt niet weg dat ik de voorkeur blijf geven aan het gesprek tussen Popper en Eccles, omdat ik die nu eenmaal beter begreep en daardoor beter kon bewonde- Ik heb wel dégelijk een verhel derend artikel over Chomsky en zijn taaltheoriën gelezen in het weekblad „Intermediair", maar daar begreep ig nog minder van dan van Chomsky zelf, die gisteren verhelderen- der was dan dat verhelderende artikel over hem. Ik kon met name wel inkomen in de merkwaardigheid dat een kind zo makkelijk een taal leert, in feite zonder dat hij daarvoor voldoende kennis krijgt toegediend, maar „wer kend' vanuit aangeboren struc turen en ideeën. Je mag het geen enkel kind toewensen, maar het zou wel interessant zijn eens uit te zoeken of Je een kind op dezelfde natuurlij ke manier volledig vertrouwd zou kunnen maken (even ver trouwd als met zijn moers taal) met hogere wiskunde, als Je van kindsbeen af alleen maar wiskunde formules en be grippen voorzette. Helaas speelde dit keer het glas op de tafel geen rol in de verduidelijking van beider ideeën, maar in plaats daarvan stelde. Elders een vraag over burgerlijke ongehoorzaamheid, het niet invullen bijvoorbeeld van volkstellingsformulieren, waardoor het gesprek een wen ding kreeg in een rochting die ons wat meer vertrouwd was. In feite is het achteraf gezien jammer dat Fons Elders de acht filosofen die hij onder handen heeft gehad niet ook allen (op film opgenomen) een tiental vragen werd gesteld over vraagstukken waarbij we direct betrokken zyn. De volks telling, de gastarbeiders, de watervervuiling, de warme bak ker, noem maar op, zodat we aan de hand van hun ant woorden. achter elkaar gemon teerd, misschien een duidelijker beeld van hun filosofische per soonlijkheid hadden gekregen dan nu soms het geval was. Zaterdag voor de tweede keer de Berend Boudewijn-show met enigszins ingedamde prij zen, al was dat nauwelijks merkbaar. De winnaars wonnen een vaatwasmachine en wat geld, de winnaars van de ima ginaire derde prijs waren ech ter nog het beste af, want zij hadden toen zij eenmaal kans loos waren geworden in de driemans-eindstrijd op een paar ski's na (toen begon hun geweten even te spreken) alle goedkope aanbiedingen aange kocht en kwamen dus als zwaarbeladen verliezers thuis. Berend Boudewijn verwerkte alle vragen met de nodige re serve en ironie, waardoor de show het lichtvoetige karakter bleef houden zonder hetwelk bet een dodelijk-kapitalistische etalageshow zou zijn. NICO SCHEEPMAKER greep i i Russell rookte de pan Sit feilloos, de matige verwachtingen (na de twee vooirgaande concerten) opruimend. Don Preston, sologitaar, John Galley orgel, Carl Radle bas, Chuck Blaokwell drums. Joey Coo per gitaar en zang en Claudia Len- Voor Russell, die solo begon achter de vleugel, doorbrak bluesman Freddie King de koelte, die ook na het optreden van de spijkerharde Grease Band in de sfeerloze Vlie germolen-hal bleef hangen. King kreeg de meer dan duizend mensen mee met zijn prachtige gitaarriedels en zijn warme zang. Een groot man. Thom Olink NIJMEGEN De Nijmeegse uni- versiteit heeft, eeh totale personeels-1 en bevorderingsstop afgekondigd i Ook zijn alle verhogingen in rang en salaris opgeschort. De oorzaak vulling n0emt men in Nijmegen de beper- nense- kende maatregelen die minister De en^nf i Hrauw onlangs afkondigde voor uni- versiteiten. Hierdoor is op de Nij meegse begroting een tekort ont staan van 5,8 miljoen gulden. De maatregel is ook van kracht voor haar 'voirait- i vervangingen van ziek of vertrokken structuurwijziging zal worden gepraat. Dit dan op basis van een plan dat enkel maanden geleden door NRT zelf op tafel is gelegd. Er zal een commissie worden samengesteld, waarin drie vertegenwoordigers van het gezelschap, één lid van de artis tieke leiding, twee leden van het be stuur en twee vertegenwoordigers namens de gemeente zitting zullen hebben. Binnen twee a drie weken hoopt deze commissie met voorstellen te kunnen komen. Het eerst aan de orde is het scheppen van duidelijk heid omtrent te vormen „produktie- groepen" en de namen van de ac teurs die daarin opgenomen zullen worden. HILY. I 40'- i NOVEMBER HILY. II 291 7.02 Het levende woord 7.0 8.41 Voor de huis- .00 (S) mod. "~.3 11.30 BeJ aarden - ma ïcd.uu 12.22 Wij (10.30—10.32 Nws) H Bej aarden- gevarieerd het land; 12.26 tualiteiten. 13.0013.05 Raden Ned. Antillen. Sprekei Braam 17.10 Metropole orkest 25 Vc" .30 Nws 17.32 (S) 17.25 Voor de klnde- teiten 18.50 Voorbeschouwing -,'s ly.uu Haags Ope- liturgif Nederli rnire kroniek. 22.00 (S) Bariton piano: klas. liederen. 22.25 Overweging 22.30 Nws 22.38 Den Haag vandaag. Ochtendgymnast. (S) Dag met een plaatje (gr.) Nws 8.11 Radiojournaal 8.20 (S) met een plaatje (vervolg). De groenteman) >.00 (S) Klass. den 9.40 (S) Morgenwijding volksliederen uit Israël de kleuters 10.10 Arbelds- (11.00 Nws) 11.30 Rondom berichten.) 12.30 Overheidsvoorlich ting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 wekelijkse radloverkeersmagazi- Nws 13.11 Radiojournaal 13.30 (S) pianorecital 13.55 (S) Nieu we gramm.pl. 15.00 Zoeklicht op Ne derland (16 00 Nws) 17.00 Mobiel een beweeglijk programma voor be weeglijke mensen, met om 17.55 Me dedelingen. om 18.00 Nieuws en om 18.11 Radiojournaal 19.00 (S) Licht (20.00—20.05 NWS) 24.00 informatief progr. 2.30— HILY. III 240 i FM -kanalen 7.00 de pep (10.00 Nws) 11.00 Nws Een opvallend vrolijke geva- (12.00 Nws) 13.00 Nws ter de 71-Jarige Jhr. mr. M. van der Goes van Naters. Jhr. Van der Goes die dertig jaar voorzitter is geweest, werd lovend toegesproken door zijn opvolger burgemeester drs. R. J. de Wit van Alkmaar en staatssecre taris Vonhoff van CRM. personeel. Men verwacht dat andere universiteiten tot eenzelfde maatre gel zullen besluiten. De behandeling van de begroting van de Nijmeegse universiteit is voorlopig uitgesteld daar men bij de minister om een spoedoverleg heeft gevraagd. LEIDEN Het toneelgezelschap De Noorder Compagnie geeft op woensdagavond in het LAK-theater een voorstelling van "Gelukkige Da gen" van Samuel Beckett. In „Gelukkige Dagen" dat voor het eerst in 1961 in New York opgevoerd werd en nu al tot de moderne klas sieken gerekend kan worden, geeft Beckett ons zijn visie op de absurdi teit van het menselijk bestaan. Er zyn twee figuren: de vrouw Winnie, die langzaam wegzinkt in een zandhoop en ondanks deze uitzichts- loze situatie vrolijk en optimistisch blijft. Haar echtgenoot Willie, die zich wel kan bewegen maar nauwelijks enige aandacht aan Winnie schenkt. Toch schijnt zijn aanwezigheid de voorwaarde voor Winnie's "Gelukkige Dagen". De regie werd gevoerd door de Amerikaan Peter Feldman. De rollen worden gespeeld door Manon Alving en Jaap Maarleveld. (De voorstelling die de Nieuwe Ko medie zou geven van 'Macabere Kermis" gaat niet door). 16.03—18.00 Mix (17.00 Nederland I NOS/NOT10 45-11.35 en 14.00-14.60 Schooltelevisie NOS: 18.45 (K) De Fa beltjeskrant. NOS: 18.55 <K) Journ. VARA: 19.05 (K) Volgende patient. TV serie. 19.30 <K> Tik Tak Tor: vraag- en antwoordspelletje voor het hele gezin. NOS: 20.00 (K) Journ VARA: 20.20 (K) Klatergoud, cabaret-serie 20.45 (K) De beste vrienden. TV-spel van Jan Hofman. 21.40 (K) Pianorecital: klassieke muziek, 22.05 <K) Achter het nieuws. 22.30 Uitzending Stichting So- cutera. NOS: 22.35 (K) Journ. 22.40- 22.43 Weekoverzicht en algemene lnfor Nederland II NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. keizerin, TV-fllm. NOS:

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5