flook-actie Leidenaar VERSNEL ERGERT ZICH AAN LEIDS SPORTBELEID „Doorstroming een farce 'Juist leuk, al die prijzen 10,- li MAANDAG 29 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD ans Melkert LEIDEN Arie Versnel ergert ich. Als Leids burger voelt hij ich sterk betrokken bij de proble- snen en zorgen van de stad. Als ud-lid van de gemeenteraad voor de PvdA) en nummer 2 op Mle kandidatenlijst van DS '70 volgt |V Ui zaken op de voet. Vooral iraar het de sport betreft, waarmee lij vele contacten heeft. In zijn aadsperiode was de sport één van A Ijn "specialiteiten". En Juist op a] at vlak ergert de heer Versnel ich. Met de begrotingsbehande ling in het vooruitzicht wil hij die g. rgernis graag spuien en ook nog -ets zeggen over de zwembad-zaak lie vanavond in de Leidse raad noet komen. Wat is er het laatste Jaar in Lei den voor de sport gedaan? "Bijna niets" concludeert hij uit de aan biedingsnota van burgemeester en wethouders, waarin hij erg weinig over sportzaken vond. Vragen, die bij hem en anderen leven over plannen van de gemeente, zijn on beantwoord gebleven. "Een voor beeld. Leiden wil zo gauw moge lijk de Merenwijk bouwen. Waar moet men voetballen? Roodenburg kan dat echt niet opvangen". In de Kikkerpolder krijgt Leiden ADVERTENTIE Kado-plaat! die heel speciale LP MKJRIETEN FESTIkHL kost maar 10,- er binnenkort twee voetbalvelden bij. Versnel is daarover verheugd maar zijn blijdschap verandert als hij een optelling maakt van het aantal voetbalvelden in 1963 en nu. Toen waren er 22 en nu 27, waar bij worden meegerekend het ASC- veld in Oegstgeest en het veld op het complex van Van Wijk, dat gaat verdwijnen. Er komen er nu twee bij, maar er gaan er drie af (Lugdunum)". Versnel is bang, dat er nog twee velden zullen verdwijnen (Porno- na) voordat in het Morskwartier nieuwe zijn aangelegd. "Er is nog maar een schets voor een be stemmingsplan". Het komt erop neer. dat de situatie alleen nog maar slechter wordt. Cijfers illus treren die uitspraak: in 1963 speel den er 8,4 elftallen op één veld en nu 10.8, terwijl het landelijk ge middelde rondom de 7 ligt. Versnel vindt, dat Leiden ondanks de financiële nood moet door gaan met plannen maken. "Als er dan op een gegeven moment geld is. kun je meteen beginnen. Maar ik hoor niets meer van de plannen voor een ijsbaan om van een wie lerbaan maar niet te spreken en van de uitbreiding van de comple xen van Roodenburg en UVS" De heer Versnel heeft bezwaren tegen de manier van optreden van de raad van beheer van de sport stichting. Met het jaarverslag in de hand rekent hij uit, dat deze raad 21.712 leden van sportvereni gingen vertegenwoordigt. Dat is één-vijfde deel van de bevolking "De raad zou een pressiegroep moeten zijn, maar ik hoor hem niet. Waarom niet?" De Groenoordhal heeft een fiks te kort. dat voor een half miljoen op rekening van de sport wordt ge schreven. Versnel vindt dat niet zo erg, omdat het één van de plaat sen is. waar de Leidse Jeugd zich sportief kan ontplooien. In verge lijking met de studenten heeft die Leidse jeugd toch weinig. Een stu dent maakt voor een tientje een Jaar lang gebruik van de universi taire sporthal en al haar voorzie ningen. Versnel vindt dat vergelij kenderwijs een grof schandaal. Over de Groenoordhal gespro ken, het lag aanvankelijk in de be doeling op het terrein allerlei sport voorzieningen te treffen. Daarvan is heel weinig terecht gekomen. Versnel zou daarmee toch willen doorgaan. "Denk eens aan een klei ne ijsbaan in de hal en één op het buitenterrein. Kinderen kunnen er schaatsen, ijshockey kan tot ont plooiing komen". Het overdekte zwembad, dat het PAK nu op het Schuttersveld wil bouwen, ziet hij veel liever op het achterterrein van de Groenoordhal. dat nauwelijks wordt gebruikt. De wijken Noord en de Kooi profiteren er meteen van en de plaats is gun stig ten opzichte van de Meren wijk. "Als Je hier een overdekt bad hebt, kun Je gaan praten over op heffing van zwembad De Zijl" Het plan voor een overdekt zwembad vindt Versnel een duide lijk voorbeeld van het Leidse be leid. "In 1952 werd er voor het eerst over gesproken. Tal van ande re plaatsen hadden toen ook plan nen en in 1965 reeds hadden die andere gemeenten hun zwembad staan. Leiden niet. Er is nog niet eens een zwembadnota. Omliggen de plaatsen nemen op zwemgebied de centrumfunctie van Leiden over. omdat ze wel een overdekt bad hebben of bouwen". Het oud-raadslid ziet wel een weg om Leiden snel aan een overdekt bad te helpen. "Alle Leidse zwem verenigingen moeten zich vereni gen in een stichting en deze moet gaan bouwen, waarbij de gemeen te garant kan staan. Een 50-me ter- bad is te duur. omdat alle instal laties veel groter moeten zijn. Leiden moet een 25-meterbad heb ben. Ga kijken waar het bad staat, dat het best voor Leiden is. Wat geeft het als het precies hetzelfde wordt als in 'n andere plaats? Sit- tard heeft bijv. een 25-meterbad met instructiebad gebouwd voor f 2x/z miljoen". Tekenaar ontwerpt affiche ^LEIDEN „Vier maanden geleden is mijn vader overleden hln longkanker. Al die tijd daarna heeft me dat niet meer los platen. Wat kan ik nou doen aan die verschrikkelijke ziekte. J?b ik lopen denken. Volgens mij en ook volgens onze huisarts ujordt kanker onder meer veroorzaakt door het roken. Mijn ^der rookte ook erg veel. Ik ben tenslotte aan de slag gegaan a(i heb deze tekening gemaakt". Uit een stuk pakpapier komt jjtn zorgvuldig in cellofaan gewikkelde affiche te voorschijn a|et daarop de tekst „dood door schuld". De poot van de eerste "d" wordt 'ormd door een brandende filtgr- [aret. schaduw van die sigafet heeft de ligende vorm van- een kruis ge- gen. De kleuren van het ontwerp |n veel betekend. Ze lopen op van endig geel en donkerrood tot diep Jart. bij de Rotogravure werkzame ifisch tekenaar D. H. Muyzert (31) Leiden is met zijn werkstuk naar jkter Meinsma van het Kon. Wil- jlmina Fonds geweest: "Die was ïteen erg enthousiast. Hij vond het van de mooiste ontwerpen in de iti-rook-campagne die hij heeft ge- ,n Stickers jDe bedoeling van de heer Muyzert A dat er stickers (plakplaatjes) en .jfiches van zijn tekening worden Amaakt: "Het eaat er om vooral de I ugd van het roken af te houden. .Je oudere generatie krijg Je toch 'Jet meer zo ver dat ze een siearet Jslaat. Ik merk dat in mijn eigen edrijf. De mensen zeggen: Ja aar- Je, maar steken even later toch s«eer een sigaret op. ilMet die stickers bereik Je de ilugd. Ze kunnen ze overal opplak- ADVERTENTIE Voor enkele centen mé^r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. ken: op schooltassen en agenda's bijvoorbeeld. Grote affiches kunnen worden aangebracht in de wachtka mers van dokters en ziekenhuizen". Of het allemaal echt helpt? "Ik kan moeilijk beoordelen of aan de si garet verslaafde rokers er voortaan af kunnen blijven. Ik heb zelf nooii gerookt, weet dus niet hoe moeilijk het is om er af te komen. Daarom gaat het in hoofdzaak om de Jeugd. Ik weet uit ervaring, dat de men sen aankomen met de tegenwerping "als je achter de bus staat krijg je ook een hap rook binnen". Maar als Je dan nog rookt ook, krijg je dubbelop. Het is net als met de wa tervervuiling: "verbeter de wereld, maar begin bij jezelf". Behalve een rechtstreekse menta liteit-verbetering, beoogt hjj met zijn ontwerp het inzamelen van geld voor het kanker-onderzoek. Als dokter Meinsma met de Leidenaar in zee wil (hij moest er nog contact over opnemen met het bestuur van het Kon. Wilhelmina Fonds zei hij) en de drukkosten betaalt, gaat de netto opbrengst van de sticker-ver koop naar het KWF. "Ik hoop daarom veel reacties te ontvangen van lezers, zodat ik nog sterker sta met dit ontwerp. Mis schien willen ze hun brieven wel via II ijkcomité tegen wethouder Menken LEIDEN Het wijkcomité uit Leiden Noord is geschrokken van uitspraken van wethouder Menken (woningbouw) bij het openbaar ma- ken van de bouwnota van Leiden over de Jaren 1971—1976. Woord voerder L. Cavé zegt dit in een brief die hij naar de gemeenteraads leden heeft verzonden. Hij is voor al gevallen over de zinnen "door één doorstromingsgeval kunnen wij soms vijf a zes gezinnen helpen" en "dan komen er meer oudere wonin gen vrij voor de laagst betaalden" Dit laatste houdt een discrimina tie in voor deze groep, vindt het wijkcomité. Is er voor deze catego rie ooit kans op een behoorlijk huis0 Het wijkcomité vreest dat het ant woord op de vraag duidelijk is. Du re nieuwbouw is voor velen niet te betalen, tenzij er een goede huur subsidie wordt ingevoerd, naast een huurbelasting voor degenen die te goedkoop wonen in verhouding tot hun inkomen. Het wijkcomité noemt het doorstro- mingsbeleid van de gemeente "een farce". Het toewijzingsbeleid van het huisvestingsbureau faalt, aldus de heer Cavé, die zegt in het bezit te zijn van een lijst namen van hoge ambtenaren die veel te goedkoop wonen of zelfs goedkope woningen krijgen toegewezen. D.T.S. bokst DEN HAAG DTS-bokser Chris Lantrok (B-klasser, zwaarwelter) bokste in Amacitia in Den Haag on beslist tegen de Vlissingse pugilist Marinisse. Als hij de raadgevingen het Leidsch Dagblad aan mij opstu- Grafisch ontioerper Muyzert van trainer Ome Dick Snik had op ren. Als het lukt, heb ik toch nog het met zijn ontwerp: Dood door gevolgd had er voor hem meer in de idee dat ik iets heb kunnen terug schuld"overigens voortreffelijke partij geze- doen voor mijn vader". (Foto Holvast) I ten. Woordvoerder Cavé gaat ook in op de opmerking van het KVP-raadslid Driessen. die in de raadsvergade ring van vorige week wees op de waarborgen van huurbescherming door de huuradviescommissie. "De actie in Noord is Juist begonnen door de partijdigheid van deze com missie". De suggestie van Driessen om be woners die hun huizen goed hebbeD onderhouden, de kans te geven hun woning van de gemeente te kopen, noemt de heer Cavé "een suggestie, een kind waardig". Eerst moeten deze mensen zich in de schuld steken om hun huis op te knappen waar de gemeente dit als eigenaar heeft nagelaten, daarna mo gen ze zich weer in de schuld steken om hun zelf opgeknapte huis in eigendom te verwerven. De taxa teur bepaalt de koopsom naar de waarde van het huis. zodat de even tuele koper zijn eigen investering dubbel betaalt, aldus de brief. Het wijkcomité vind voorts, dat wethouder Menken zich on-collegiaal tegenover zijn oud-collega Plena J heeft opgesteld, door in een gesprek met het comité te zeggen dat "de Partijdig I overname van de Goede Woning een prestige-zaak was van wethouder Piena, waar wij niet gelukkig mee waren". In verband hiermee dringt het wijkcomité er bij de raadsleden op aan, in de raadsvergadering van vanavond een motie van wantrouwen tegen wethouder Menken in te die nen. Kado-plaat! die heel speciale LP MINORIETEN FESTIWL kost maar Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Marcus Johannes zn v J. T Franken en S. B. de Roode; Erwln Mlchaël zn v: P. J. M. Zwartjes en N. W. van Kampen; Antonla dr v: M. Ouwehand en E. Boogerd; Casper Franclscus zn v: W. J. de Hollander en P. J. M. van Kampenhout; Jan-Pleter zn v: P. W. van Beest en M. A. G. van Splunter; Jacoba Aai Je dr v: J. A. van Egmond en A. J. van den Oever; Diana dr v: W. Hoppenbrouwer en J. C. Montanje; Danny Wilhelmus Gerardus zn v: W. J G. van Beek en J. C. F. van eer MeiJ; Nlcolette dr v: N. Bink en E. Neuteboom. GEHUWD T van der Zeeuw en P. C. van den Eikhoff; N. J. van Grlensven en E van Heusden; J. S. L. Gualthérle van Wee zei en G. G. J. de Visser. OVERLEDEN A. M. van Tol (57) echtgen Kuljpers; C. J. Snik (30) weduwe van N. K. C. A. In 't Veld; C. W. van Ree (0) dochter; H. C. Sanders (59) echt- gen. van C. P. Vink; J. Hoorn (88) weduwe van P .Taflljn; A. M. Ove- reljnder (92) man; J. B. Tempel (68) man; J. de Ruiter (72) man. H. van Hoeve (66) man; J. Strobbe (64) man. Jahn succesvol op lange mat ENKHUIZEN In de overvolle sportzaal "De Sprong" in Enkhui zen werden zaterdag de bondskam- pioenschappen KNCGV lange mat en tafelspringen voor ploegen gehou den. Daarnaast werd voor de eerste maal gesprongen om het persoonlijk kampioenschap op de trampoline. Dit nieuwe wedstrijdonderdeel op bondsniveau kwam nog niet geheel uit de verf, doordat helaas teveel oefeningen mislukten. De kampioene bij de dames, MeJ. Kemker uit Leeuwarden en de kam pioen bij de heren, Wisgerhof van Advendo Den Haag, brachten be heerste oefeningen op het springbed. Op de lange mat werd in alle ca- tegoriën een goede vooruitgang ge boekt. Bij de aspiranten dames stal de groep van C. J. O. Leeuwarden de show met een aantal sprongen van topniveau. Het kampioenschap van deze meis jes is volkomen gerechtvaardigd. Bij de dames eiste de ploeg van Oranje Nassau Amsterdam de eer voor zich op. Bij de categorie heren kwam de lange matploeg van de Leidse c.g.v. "Jahn" tot goede prestaties. De Leidse ploeg slaagde erin met gelijk tijdig uitgevoerde sprongen zowel de Jury als het publiek te boeien. Het cijfer 7.25 voor de uitvoering was goed voor een tweede plaats. De ploeg van K. en V Rotterdam werd met 8.30 verdiend bondskampioen 1971. Het feit dat de heren van "Jahn" gerenommeerde ploegen als A.C. G.V. Arnhem en Advendo Den Haag achter zich hebben gelaten, wijst er op dat de Leidse vereniging in de lift van het topturnen van het KNCGV zit. WINNAARS BEREND BOUDEWVN-QUIZ: OEGSTGEEST Een bromfiets, een afwasautomaat, een radio, een bandrecorder met casettes, een kristallen glasservies en een negendelige cassette, dat is de buit van het echtpaar Collée uit Oegstgeest, winnaars van de zaterdag gespeelde Be rend Boudewijn-quiz. Na de opnamen komen in de NOS-kantine, bij een glaasje sherry, de reacties los. Andere kandidaten van de BB-quiz, die minder geluk- Quizprijzen aan banden /Gezien de hausse in de quizpro gramma's bij de diverse omroepen hebben de afdelingen amusement zich intern opnieuw beraden over het uitkeren van prijzen aan quiz- deelnemers. Dat gebeurde vorige week en aanleiding daartoe vormde de eerste uitzending van de Berend Boudewijnquiz van de KRO. Opnieuw hebben alle omroepen zich geschaard achter het gentlemen - agreement, dat inhoudt dat de om roepen in het vervolg niet meer dan 1500 gulden per deelnemer zul len uitkeren. Het is slechts een principe afspraak zodat iedere om roep vrij is om, wanneer de situatie in diverse quizprogramma's daartoe aanleiding geeft van deze afspraak af te wijken. De KRO heeft in de BB-quiz enke le veranderingen aangebracht die een uit de hand lopen van het prij zen bedrag zoveel moet inperken. Zo heeft men door bepaalde veran deringen aan te brengen in die quiz kunnen voorkomen dat een meer derheid van de prijzen bij één deel nemend echtpaar terecht komt. De omroepen zijn weer tot deze principe-afspraak gekomen omdat het besef bestaat dat het vooral in deze tijd, waarin de omroepen kla gen over geldgebrek en steeds op nieuw het vraagpunt naar voreu komt van verhoging van de om roepbijdragen, het psychologisch niet Juist is in quizprogramma's met hoge geldprijzen „te smijten". kig uit de bus kwamen, feliciteren Erna en Guus Collée. Er wordt ge sleept met cadeau's. Ook de verlie zers gaan niet met lege handen naar huis. Toch heeft de KRO met deze tweede aflevering van de BB- quiz bewust de hoeveelheid aan prijzen wat teruggeschroefd. De prijzenregen zal voortaan met min der tam-tam gepaard gaan. Bij meneer en mevrouw Collée was daar zaterdag nog niet veel van te merken, die namen toch maar een lading met een vergelijkbare win kelwaarde van ruim drieduizend gulden mee naar huis. Erna Collée: „Ik ben erg blij met die cassette want die zijn we in Ni geria kwijtgeraakt. Wij hebben drie jaar in Nigeria gewoond tot de moeilijkheden met Biafra zich aan kondigde. Toen moesten we hals over kop naar Nederland terug en waren al onze spullen kwijt. Terug in Ne derland is een nieuwe cassette er eigenlijk nooit meer van gekomen". Erna Collée (33) is lang en rank en lerares Engels aan een Leids ly ceum. Hij is 38 en werkt bij de IBM in de automatisering. Het echtpaar heeft een zoontje Tonkie (3) en een dochtertje van 5, Tinka. Guus Collée: tegen zijn vrouw: „Die afwasautomaat is fijn voor jou". Guus is er zich kennelijk van bewust dat hun succes in belangrij ke mate aan zijn vrouw te danken is. Hij zegt: „Erna reageert ontzet tend snel. Ik ben te academisch, wil alles rustig overdenken". Wat ze met de brommer zullen doen weten ze nog niet. Het ver voermiddel komt eigenlijk niet zo van pas want Erna en Guus hebben belden een eigen auto. Over de quiz zegt Erna: „Erg leuk, Je hebt er geen specialistische .en- nis voor nodig. Berend Boudewijn is s een geweldige quizmaster. Hij weet je op Je gemak te stellen. Ik was zo nerveus, heb de nacht er voor geen oog dicht gedaan". „Het leukste van zo'n quiz is dat Je eens achter de schermen van het tv-bedrijf kunt kijken. Zie Je pas hoeveel nep er aan te pas komt". Erna: „Wat een briefkaartje naar de KRO al niet aan het rollen kan brengen. We stuurden onze aanmel ding destijds in een dolle bui in. wisten niets over de quiz. Kregen later een lijst thuis met allerlei vragen, zo van „Wat vindt u het mooiste gebouw", „Uw slechte ei genschap", „Uw hobby" en Je moest een limmerick afmaken". Hebben de Collée's aan een condi tietraining voor de BB-quiz gedaan Zij: „Helemaal niet. de kranten hebben we ook niet extra nauwkeu rig doorgelezen, zijn op de bonne fooi naar de studio gekomen, Op de heenweg hebben we elkaar voor de grap gekke vragen gesteld". Hij: „Kick Stackhuisen zal wel Ja loers zijn. Hij is namelijk mijn col lega, hij werkt ook bij de IBM". Zij: „Bij hem zou ik trouwens nooit in een quiz willen. Hij is zo streng Ik zal maandag op school wel moe ten tracteren, al m'n leerlingen hebben beloofd voor mij te dui men". Over de overvloed aan prijzen, die de BB-quiz oplevert en waarover nogal wat kritiek is geuit, zegt het echtpaar: „Juist leuk zo. beter als in Mies Bouwmans „Een van de acht" daar word Je met een bloe metje afgescheept. In de Berend Boudewijn-quiz kan iedere kandi daat wat winnen". Zijn de Collée's intussen quiz-beze ten geworden? Zij: „Ik zou best mee willen doen In het spel ,Twee voor twaalf" Mevrouw Collée doet de ajwas hier nog met de hand. Binnen konrt zal de nieuwe afwasmachine die zij zaterdagavond in de BB quiz won, haar van deze huishou delijke taak verlossen. Mevrouu Collée is daar zo te zien best mee in haar nopjes.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3