Oppositie wil 41 miljoen neer voor werk van V.N. Grote partij vals Engels geld in beslag genomen Zware straffen voor smokkelen van narcotica Verschuiving begroting ontwikkelingshulp Vijf arrestaties Tegen overtreding fusiecode is kort geding mogelijk ORTUGEES ILITAIR- ERVOERMET ElIENDSHIPS? Driehonderd druggebruikers in Rotterdamse inrichtingen smiii m KOM, MOB *M EJIT MIE TEEVEE EN OA §AMEN y ES NAAM *N CAFÉ. wssmmmm Minister De Koster: Nauwe samenwerking NAVO-marines best voor te stellen9 DDR erkennen bij entree in Ver. Naties 1IJDAG 26 NOVEMBER 1971 LE1DSCB DAGBLAD GWK-EMBLEEM in-en verkoop van alle vreemde Valuta tegen de officiële, dagelijks in i grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver- ikeringen spaar-., salaris- en depositorekeningen goud en zilver. ation N.S. Leiden - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 10 tot 17 u. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. CHANGE LET OP HET De oppositie wil de 41 miljoen voor het grootste deel toeschuiven naar organisaties die opereren in het ka der van de Verenigde Naties, zoals b.v. het kinderfonds van de VN. Op initiatief van PPR-woordvoerder De Gaay Fortman stellen de oppositie partijen bovendien voor anderhalf miljoen uit te trekken voor de actie "Laat Angola niet sterven"; een actie die gericht is op bevrijding van deze Portugese kolonie. Eveneens op aandringen van De Gaay Fortman stellen de oppositie partijen voor tien miljoen te bestem men voor directe humanitaire en on derwijskundige hulp aan bevrijdings bewegingen in de Portugese koloniën in zuidelijk Afrika. Bevolkingsvraagstuk Het kostbaarste oppositievoorstel is In de Tweede Kenner werd van de hand van D'66-er Engwirda, gisteren de begroting voor Buiten landse Zaken en Defensie behan deld. Achter de ministerstafel een nieuwsgierige minister Schmelzer met links van hem minister De Koster van Defensie. HTERDAM (ANP) Het over- n van de fusiegedragsregels van ER is een onrechtmatige daad, voor bij de rechter schadever- ing kan worden geëist. Dat vindt oorzitter van de SER-commissie fusieaangelegenheden, mr. C. R. 'ijckerheld Bisdom. Volgens hem in kort geding verbod van der overtredingen worden ge- (fd. Wijckerheld Bisdom, die dit ravond zei in een lezing voor het irdamse juristengenootschap, dat de gedragsregels tot dus- bevredigend hebben gewerkt. 1 oktober jl. heeft de commis- ich bezig gehouden met 529 ge- a van 'fusie' waarvan bij 158 de igsregels niet toepasselijk bleken n. Van de overblijvende 344 wa le fusieverdragregels in 25 geval let helemaal juist toegepast. !N HAAG Minister Schmelzer tenlandse Zaken) is bereid een r onderzoek te laten instellen de juistheid van een bericht in liddeutsche Zeitung, dat de door irland aan Portugal voor de erluchtvaart geleverde Fokker- ttdships F-28 wel degelijk voor laire transporten in Angola en ambique worden gebruikt. Indien blijken, dat deze berichten Juist zal een kritische opstelling van lederlandse regering jegens deze ■anties zeker overwogen worden, minister van Buitenlandse Za- die gisteravond in de Tweede ler het eerste deel van de begro- van zijn departement verdedig- eerder gezegd, dat het "het iken van de levering van Fok- Friendships aan Portugal een ttomisch embargo Jegens Portugal opleveren, dat nog door geen 1 land is toegepast", ben de leden, die hierover vragen 'den gesteld o.m. de KVP-er J. A. Mommersteeg en de anti- olutionair mr. dr. N. G. Geel den cr in tweede instantie gedetailleerd op terugkwamen, de minister een nader on- zoek toe. "Vaak ging het hier om kleine over tredingen veroorzaakt door vergeef lijke fouten of onjuiste interpretatie van de regels". Slechts in twee ge vallen moest de commissie tot een openbare kennisgeving overgaan. De voorzitter van de fusiecommis sie meent dat de normale "straf" op overtreding van de richtlijnen, de openbare berisping door de funsiecom- missie, een zware sanctie is. Het ge volg is n.l. dat leden van de ver eniging voor de effectenhandel niet meer meewerken aan een overne mingstransactie van aandelen. Maar deze sanctie is doelloos als er aan de fusie helemaal geen aandelentrans acties te pas komen, of als deze trans actie al achter de rug is. Als er een wettelijke regeling van deze gedragsregels komt, aldus mr. Wijckerheld Bisdom, moet er in ieder geval een fusie-commissie blijven be staan, voor een eerste beoordeling van de gevallen. Rotterdams water duurder ROTTERDAM Het Rotterdamse drinkwater zal vanaf 1 januari tien procent duurder worden. De gemeen teraad is daar gisteren mee akkoord gegaan. De verhoging levert de ge meente 5,7 miljoen per jaar op. School ontruimd na vals alarm van leerling (13) NIJMEGEN De Nijmeegse po litie heeft een dertienjarige jongen uit Malden aangehouden, die vorige week telefonisch waarschuwde, dat bij de Nijmeegse Scholengemeen schap een bom w-as geplaatst. Ruim duizend leerlingen, onder wie de jongen, werden toen direct naar huis gestuurd. De scholier maakte echter de fout om tegen een vriend- Je op te scheppen over zijn daad. Hij heeft de politie verteld dat hij het vals alarm had gegeven, omdat hij "de pest aan school had" en het wel een leuk grapje vond. ROTTERDAM (ANP) In diver se Rotterdamse instellingen worden op het ogenblik ongeveer 300 drug gebruikers verpleegd, voor het me rendeel Jongeren tussen 16 tot 25 jaar. De Rotterdamse wethouder voor Volksgezondheid G. Z. de Vos schrijft dit in zijn gisteren versche nen beleidsnota. Bij de medewerkers van het Rotter damse drugteam bestaat de indruk dat het gebruik van drugs onder de jeugd in de Maasstad het laatste half jaar niet is toegenomen. Wethouder De Vos stelt vast dat Rotterdam grote behoefte heeft aan een opvangcentrum om druggebrui kers voor korte tijd op te vangen en waar men kan proberen de drugge bruiker ervan te overtuigen dat ver dere behandeling noodzakelijk is. Op het ogenblik wordt een opti male hulpverlening voor druggebrui kers die in een actieve noodsituatie zijn geraakt volgens de Rotterdam se wethouder belemmerd door een tekort aan artsen, psychologen en maatschappelijk werkers. Hij wil vijftien miljoen gulden meer uittrekken voor het Fonds voor be volkingsvraagstukken van de VN. In het algemeen verwachtte een meer derheid in de Kamer heil van een forse aanpak van de bevolkingsgroei in de ontwikkelingslanden. PvdA-er Pronk vestigde er de aan dacht op, dat, deze keer de oppositie voorstelt om verschuivingen binnen de begroting van Buitenlandse Zaken aan te brengen. Per saldo kosten haar voorstellen de regering geen cent meer. Vanuit de christelijke partijen pleitte men voor een blijvende plaats voor particuliere organisaties bij de ontwikkelingssamenwerking. Gereserveerd j De twee niet-christelijke regerings fracties DS'70 en VVD stelden zich het meest, gereserveerd op ten op zichte van de verdere uitbouw van de ontwikkelingssamenwerking. WD. woordvoerder Waalkens plaatste grote vraagtekens bij de vele ambtenaren die in deze sector bezig zijn. Hij vroeg of de taak van de Directie Interna tionale Technische Hulp (178 per sonen) niet door andere diensten kan worden overgenomen. Voorts wees hij erop, dat 67 personen bezig zijn met de voorlichting over ontwikkelings samenwerking. "Zijn de resultaten van het werk bij het publiek even redig aan het relatief grote aantal ambtenaren?", vroeg Waalkens. Minister Boertien antwoordt vol gende week. STOCKHOLM (GPD) In de Zuid-Zweedse stad Karlstad werd donderdag de 21-jarige H. F. M. P, afkomstig uit Amsterdam, veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het smokkelen van narcoti ca. Na het uitzitten van zijn straf volgt levenslange uitwijzing uit Zweden. Een helper van P., de 20- jarige P. H. uit Amsterdam werd Geref. synode verdaagde oorlogsdebat LUNTEREN Het debat over het oorlogsvraagstuk is gisteren in de Gereformeerde synode te Lunte- ren verdaagd tot de februarizit ting. In algemene beschouwingen bleek 's morgens, dat de voorstel len niet konden leiden tot overbrug ging van principiële tegenstellingen. Bovendien bleken er meningsver schillen over de vorm van de voor gestelde uitspraken, 's Middags werd daarom de discussie als niet zinvol onderbroken. Toen was nog nauwe lijks gesproken over de concrete voorstellen: erkenning van "militair en gewetensbezwaarde" als gelijkbe rechtigd kerklid een pleidooi voor verruiming van de overheidsnormen voor gewetensbezwaren tegen de mi litaire dienst. De synode heeft positief gerea geerd op het programma voor mede financiering van kerkelijk ontwikke lingswerk in het buitenland, dat door de Nederlandse regering is op, gesteld. Het programma betreft vooral hulp aan projecten op het gebied van onderwijs en landbouw ontwikkeling. tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld en uitwijzing geduren de tien jaren. De zware straf van P. is voorna melijk te wijten aan het feit dat hij niet alleen hasjiesj en marihuna smokkelde, verklaarde inspecteur Inge Staalhlbom in Karlstad, maar hij smokkelde ook grote hoeveelhe den lsd en amfetamine het land in. Inspecteur Staahlbom bracht tij dens het vooronderzoek ook een be zoek aan Amsterdam en toonde zich zeer tevred enover de samenwerking met de Nederlandse politie. De beide Nederlanders hadden in het stadje een soort verkoopkantoor opgezet, waarbij H. B. als koerier dienst deed. P. leverde de drugs in Karlstad en omstreken. Behalve de twee Nederlanders werden ook nog negen Zweden ver oordeeld die bij elkaar 14 jaar en twee maanden gevangenisstraf kre gen. De narcoticasmokkel vertegen woordigde een waarde van ongeveer 10.000 gulden. ZOMAAR. Uit goeie gewoonte. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft beslag gelegd op een grote party valse vyf pond biljetten. Met en deel daarvan is in Amster dam een partij diamanten gekocht. Er zijn vijf arrestaties verricht. Gearresteerd zijn de 44-jarige di recteur Johan A. L. van een Zuid- Afrikaans aannemingsbedrijf, zijn zestigjarige compagnon Aubrey R. N. N. eveneens uit Zuid-Afrika, de Lon- dense autohandelaren Peter A. J. (43) en Lesley D. P. (33) en de 23- jarige Londense antiquair James A. B. In totaal werd voor honderddui zend pond (ongeveer 850.000 gulden) aan vals geld in beslag genomen. De Zuid-Afrikanen hebben met een deel daarvan diamanten gekocht van twee in Portugal geboren Angolezen, die voor de transactie speciaal naar Amsterdam waren gekomen. Bij het inwisselen van enkele vijf pond-biljetten op een bank, werd hun verteld dat het geld vals was. Hoofdinspecteur G. J. Tolle naar, chef bureau bijzondere za ken toont het valse geld dat in beslag werd genomen. De gealarmeerde politie ontdekte dat de Zuid-Afrikanen uit Amsterdam waren verdwenen, waar zij een flat in Buitenveldert en een hotelkamer hadden. Toen ze vrijdagavond aan boord wilden gaan van de boot van Har wich naar Engeland werden ze gear resteerd. De drie Engelsen werden aangehouden toen ze kwamen infor meren naar de verblijfplaats van de Zuidafrikanen. De rol die de Engelsen in de vals geld affaire hebben gespeeld is nog onduidelijk. De afgelopen week zijn in Engeland 32 mensen aangehouden in verband met de uitgifte van vals geld. DEN HAAG Minister H. J. de Koster (Defensie) zou „zich kunnen voorstellen dat bijvoorbeeld de Ne derlandse marine in nauwe samen werking met de marines van Enge land, Duitsland, België, Denemar ken en Noorwegen zou opereren". De minister zei dit gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de NAVO-paragraaf in de be groting van Buitenlandse Zaken. Uitvoerig werd tijdens het debat namelijk gesproken over de integra tie-mogelijkheden van de krijgs macht. Grondslag van de discussie was het besluit, van de NAVO-bü- eenkomst in Ottawa, aan te dringen op een vergaande coördinatie en ra tionalisatie van de wapenproduktie en een dito taakverdeling van de westelijke strijdkrachten. Minister De Koster voegde aanzijn uitlating toe, dat het overnemen van wederzijdse taken echter wel duide lijk verband moest houden met het bewaren van de eenheid in het bondgenootschap: wat zou er bij voorbeeld gebeurd zijn wanneer Frankrijk, voor zijn uittreding, de taak van de luchtmacht ook voor de buurlanden op zich zou hebben ge nomen? Vragen om een tussentijds rapport van de commissie-Van Rijckevor- sel. die momenteel de efficiency van de krijgsmacht doorlicht, weerde de bewindsman af. Het uitbrengen van zo'n rapport zou niet alleen een tijd rovende kwestie zijn. maar boven dien zeer onverstandig, aldus de minister: „Voor 1 maart hoopt de commissie met haar rapport gereed te komen. Zolang moeten wij dus nog maar even geduld hebben". Minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) zei, dat de regering het stre ven naar een Europese kernmacht afwijst. Het. is in strijd met haar beleid, dat de ontspanning wil be vorderen. Daarom ook acht de re gering het standpunt van mr. M. van der Stoel (PvdA), die in een motie nad aangedrongen op een Neder landse poging in het ontwapen ings- overleg in Genève een verdrag na te 9treven, waarin een verbod van ondergrondse kernwapenproeven niet mag worden belemmerd door het ontbreken van een bepaling over inspectie ter plaatse, sympathiek, j Minister Schmelzer verklaarde ech- ter geen behoefte aan de motie te hebben, omdat, gezien het stadium waarin de onderhandelingen verkeren een dergelijke standpuntbepaling de situatie niet zou vergemakkelijken. I DEN HAAG De Nederlandse regering acht het moment, dat beide Duitse staten worden toegelaten tot de Verenigde Naties, het logische tydstip om tot erkenning van de Deutsche Demokratische Republiek te komen. Dat verklaarde minister drs. W. K. N. Schmelzer (Buitenlandse Zaken) gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van het eerste deel van de begroting van zijn departement. Hij wees daarmee de motie af, die de PSP-ers A. G. van der Spek en drs. H. Wiebenga hadden ingediend en waarin werd gepleit voor een erkenning van Oost-Duitsland nu. Dat. aldus de motie, zou passen in de huidige po litiek van realisme en ontspanning tussen oost en west. ADVERTENTIE (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De drie samenwerkende oppositie partijen PvdA, D'66 en PPR willen bij de ontwikkelings samenwerking in 1972 bijna 41 miljoen anders uitgeven dan de regering heeft voorgesteld. De oppositiepartijen willen dit bedrag in mindering brengen op de post voor de Financiering van door de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden N.V. te verstrekken leningen aan ontwikkelingslanden. Deze financiering betreft in het bijzonder financiële steun aan het bedrijsleven.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7