ubileum 'Looft den fordt gevierd met concert Heer' RIJN GAAT OM GROOTSE OPZET ZILVEREN BLOEMENCORSO Alphense Raad besluit: *enningmeesteresse gaat zingend door het leven Gemeenteraad Katwijk niet gelukkig met „zaak Van Asperen" M LANGS KUST VEEL GUL Liturgische HOE TE BETALEN? Kleuters Alphen in nood Er wordt gestreefd naar 25 wagens - [DAG 26 NOVEMBER 1971 LE1DSCH DAGBLAD KAAG Het is een gure, regenachtige herfstdag. Af en jat zich tussen het grauwgrijze wolkendek even het zon- zien. Over de Julianalaan in Kaagdorp lopende hoort men ïlijk het geluid van de tegen de oever beukende golven, ns wordt dat geluid overstemd door een jubelende vrou- tem. Horen we het goed, dan zingt zij iets uit Joh. Chr. "Magnificat". Het blijkt juist te zijn. Die zangeres is, zo later, mevrouw M. Rijnsberg-Burken. Zij is penning- teresse van de nu veertigjarige Chr. Gemengde Zangvere- 'Looft den Heer", die dit jubileum 1 december hoopt eren met een feestconcert in de Johannes de Evangelist- in Buitenkaag en 17 december de oprichtingsdatum ii receptie in de Kaagdorpse jeugdherbergzaal, 's middags irie tot vijf uur. uw Rijnsberg-Burken gaat door het leven. Niemand in g kijkt vreemd op als men jubelend doo'r het dorp hoort Het hoort bil haar. Dat altijd zingen och, zegt ze, ik heb eens mijn sombere dagen en ikken en dan komt er geen over mijn lippen is er ook rzaak van geweest, dat men nu al weer jaren geleden, "ge- heeft om lid te worden van den Heer". Zij is een enthou- id. Dat staat vast. Met grote beheert ze da financiën en op Combee repetitieavond ontbreekt ze. eun voor deze bloeiende Kaag- eniging. Ze zal hier heus wel orgen, dat bij de jubileumvie- financiële eindjes aan el- orden geknoopt. :t den Heer" is erg gelukkig penningmeesteresse. Dat wel uit een gesprek met voor- Jan Hulsbos en secretaris Jan ieuwkoop Janzn. "Een goede igmeesteresse is alles waard, er komt wat kyken om zo'n ging met een 35 leden finan ced te laten draaien. Uit eigen sten zouden we dat nooit kun- oen. We hebben gelukkig zo'n lateurs en daarnaast ontvan- le nog zeer welkome subsidies gemeenten Alkemade en emmermeer. Ons dorp-van-de- behoort namelijk tot twee nten", zegt Van Nieuwkoop. Eerste uur van Nieuwkoop is met me- M. Kroon-Biemond (tante Ma. >or de Kagers) lid van het urn- van "de zang" en van 935 is hij de trouwe secretaris, 'schikt over alle gegevens van jaar en zelfs nog uit de tijd voorgangster van "Looft den de Chr. Gemengde Zangvere- "Irene", waarvan de grootva- de Katwijkse arts J. Berg- - Kees Bergman tot de op- rs behoorde in 1907. "Irene" is neer. Door gebrek aan leden deze zangvereniging in de twin- jaren opgeheven en op 17 de- 1931 kwam daar de Chr. Ge- Zangvereniging "Looft den voor in de plaats, eerste bestuur bestond Klaas 'ol voorzitter. Jaap Biemond aris en Aren dien Rein ink pen- ïeesteresse. De eerste twee zijn meer en mejuffrouw Reinink foont nu in Leiden. Jan van koop behoorde ook tot de op ts. Hij kreeg in mei 1935 een irsfunctie toen Jaap Bièmond secretaris, die bekendheid ver- door zijn op rijm gezette jaar- - het welletjes vond. Zijn [er heeft die „rijmtraditie" tot iuw voortgezet. "Looft den Heer", vertellen Huls bos en Van Nieuwkoop, „begon met 26 leden en had als eerste dirigent de Nieuwe Weteringse schoolmeester Jan van Itersan. Hij was geen be roepsmusicus, maar deed het voor zijn plezier. Daarna hanteerde de Leidenaar C. v. d. Keur lange ja'ren de dirigeerstaf en van 1954 af tot zijn plotselinge overlijden op 22 april 1970 had de begaafde Heemstedese musicus Sander Pie ter Visser de lei ding. Hij heeft het koor tot grote muzikale hoogte gebracht. Visser was bijna vijftig jaar can tor-organist in Hillegom en voorts di rigeerde hij koren in Hillegom (Hil- legomse Oratorium Vereniging en Hervormd Kerkkoor», Lisse 'Looft den Heer), Nieuw Vennep f Excel sior) en De Kaag (Looft den Heer). Met al die koren maakte hij van 29 maart tot en met 2 april 1968 een on vergetelijke en succesvolle concert reis naar Salzburg in Oostenrijk. KATWIJK Bepaald niet geluk kig waren de Katwijkse raadsleden met het voorstel van B. en W. aan mevrouw D. van Asperen-van de Laar een bedrag van f 126.000,- beschikbaar te stellen als schadeloos stelling voor het beëindigen van het bedrijf, café-restaurant „America", en het ontruimd opleveren van het pand. Een rol speelde hierbij, dat haar zoon de heer H. J. van As- peren met wie aanvankelijk overeen stemming was bereikt met de noor derzon was vertrokken met achterla ting van heel wat krediteuren. Deze zouden, had hij gezegd, hun geld krijgen als het bedrag van de ge meente loskwam. Het resultaat van het langdurige debat was, dat B. en W. het voorstel terugnam om nog eens een onderzoek in te stellen. Van Raalte (CCP) bond de kat de bel aan. „Het is heel erg moeilijk ja op dit voorstel te zeggen", zei hij, want het gaat erom wie door het sa neren de gedupeerde is. Eerst was 't de zoon. toen de moeder en de zoon en nu alleen de moeder, 'k Heb ge hoord. dat er heel wat schuldeisers i zijn. Die zijn in de praktijk door de I zoon gemaakt en nu gaat, als de raad dit voorstel aanneemt, het j geld naar de moeder. Hoe komen dan de leveranciers aan hun geld?" Burgemeester Vermeulen te zijn zei de wethouder. Dat werd ook bevestigd door de eigenaar van het pand de heer C. Verdoes. De zoon was exploitant en de moeder huurster „Juristen moeten maar rustig uitzoe ken wat met het geld van de scha deloosstelling moet worden gedaan. Gemeente krijgt beslist geen last en bovendien zullen wij niet direct uit betalen". Van Dijk vond die f 126.000 niet te hoog. zoals Van Wind tegen Natuurlijk is het de Chr. Gemeng de Zangvereniging "Looft den Heer" in die veertig jaar niet altijd voor de wind gegaan. Men had die ook wel eens pal tegen. Dat begon al bij de oprichting toen het kerkvoogdij van de herv. gemeente en het hoofd van de o.l.-school geen zaalruimte voor de repitities beschikbaar wilden stellen. Uiteindelijk was het aan pre sident-kerkvoogd. H. J. Reinink te danken, dat men toch van de kerk gebruik mocht maken. Men begon met het instuderen van eenvoudige liederen. Daarvan getuigt het programma van de ee'rste uit voering op 31 maart 1932. Het waren IJMUIDEN Acht en twintig vaartuigen zorgden donderdag in IJmuiden voor een aanvoer van 1.806 kisten vis en 6.250 kilo tong. Er waren 69 kisten wijting. 1.505 kisten gul en kabeljauw, 133 kisten schol, 16 kisten schar en 83 kisten di versen. Scheveningen kreeg donderdag een verse aanvoer van slechts 200 kis ten gul. Voor de vrijdagmarkt in IJmuiden stond o.a. de Wilhelmina Johanna KW 39 genoteerd met 800 kisten en 690 kl. kistjes vis. Van zee viel niet veel te melden. De voor het merendeel gezangen en an dere geestelijke liederen. Van der Keus bracht het repertoire op grote re hoogte en Visser zag kans grote werken als Judas Maccabaus, Schöp- fung, Messias en anderen op de con cert programma's te brengen. Nu zwaait de bekwame Wassenaarse di rigent Louis van Wijngaarden de scepter over "Looft den Heer". Men is er erg gelukkig mee Vaak ook heeft men gezongen met solisten. Dat is nu tijdens het jubileumcon cert weer het geval. Zegt secretaris Van Nieuwkoop: "We hebben grote verwachtingen van dit concert in de Johannes de Evangelistkerk in Buitenkaag. De pastoor heeft ons alle medewerking gegeven. Voorheen zongen we altijd in de herv. dorpskerk hier. De akoestiek is echter slecht. We zin gen Krönungsmesse van W. A. Mo zart, Magnificat van Joh. Clir. Bach, Te Deum van Cimarosa en Psalm 150 van César Franck. Solisten zijn Lize Schoo uit Oude Wetering (so praan), Truus van Dongen, Leiden (alt». Jan van Mantgem, Blaricum (tenor). Jan Hulsbos, Aalsmeer (bas) en muzikale begeleiding (vleu gel en orgel) Ada v.d. Bent, Leiden. Tot nu toe hebben we ieder jaar een uitvoering gegeven en deelgenomen aan zeer vel zangconcoursen van de Kon. Bond van Zang- en Oratorium- verenigingen in Nederland. De prij- zenkast in de kerk hangt vol met medailles, kransen en lauwertakken. "Looft den Heer" is één van de vooraanstaande verenigingen in De Kaag. Als onderafdeling hebben we een bloeiende toneelvereniging met de naam "Wie wil die kan". Ook de ze geeft ieder jaar een avond. Zij .,'k Ben het met Van Raalte eens", betoogde Langeweg van de vrije lijst „In de commissie van grondbedrijf, waren we snel het spoor bijster wie de schade toekomt en hoe groot deze moest zijn." Ook van der MeiJ (SGP) vond het bedrag te hoog, evenals Haasnoot 'CHU), die boven- j Raalte en enige andere raadsleden dien ernstig ongerust was over de hadden gesteld. Eén van de laatste foto's van tenaamstelling, want hoe gaat het de Kaagse chr. gemengde zang- met de krediteuren? vereniging Looft den Heer", met I zittend in het midden de helaas vorig jaar overleden dirigent San- gegaarT stelde der Pieter Visser. Zij werd ge maakt tijdens een concours in Nunspeet. „Van Asperen is er vandoor Pronk (CHU), en hij is niet meer te bereiken. Toen hebben B. en W. maar naar iemand gezocht aan wie het bedrag kon wor den uitgekeerd Een zeer vreemde zaak". Wethouder J. van Dijk was het met staat wel helemaal los van de zang, maar zorgt toch voor de nodige be gunstigers. Jammer, dat bij het to - neel de zaal altijd helemaal vol is en j de raad eens, dat het een zeer in- dat er bij de zanguitvoering nog gewikkelde kwestie is. B. en W. heb- wel eens lege plekken zijn. Voor hetben bij de Kamer van Koophandel jubileumconcert op 1 december, 's en Fabrieken in Leiden gevraagd wie avonds acht uur, hopen we op een j de huurder was. Dat bleken volle kerk". mevrouw Van Asperen en de erven VOORHOUT In de kapel van de BNS in Voorhout zal de li turgische werkgroep Elin liturgi sche vieringen organiseren. De eers te, op 27 november, staat in het te ken van „Preken tot we heel zijn" en de tweede staat in het teken van „Uitzien naar gerechtigheid". Vijf maanden voor joy-riding onder invloed (Van één onzer redacteuren) ALPHEN AAN DEN RIJN Schoorvoetend is de ge-ifA°,v5„de hmotie- H« fu J 1111' indiening hiervan, helemaal niet meenteraad van Alphen aan den Rijn gisteravond akkoord op de hoogte zijn geweest... De- gegaan met de plannen voor de omlegging van de Rijn. .laf Kh" eerst de motie, f, I,, ii ii i voordat hij tot beantwoording over- Ue raadsleden zagen wel het belang van de omlegging ïnjging. Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad een 21- jarige fabrieksarbeider uit Alphen a. d. Rijn, terzake joy-riding en dief- voor het scheepvaartverkeer, maar vroegen zich aan de stal uit automaten. Verdachte had 'tandere kant af of de nieuwe wijk Ridderveld dan niet zal allemaal nogal gemakkelijk opgeno- i i i i i a i i worden geïsoleerd van het overige deel van Alphen. Hy had overigens geen goed woord voor het voorstel van mevrouw Hardijzer over. „Er schort wel het één en ander aan uw motie", zei htf. ,Jk zie geen enkele aanleiding om de behandeling van de Rijnomlegging uit te stellen". men. want toen na een tijdje toe ren de benzine van de gepikte auto opraakte, liet hij dat voertuig staan I en nam een ander. „Ik deed dat omdat ik onder in- i vloed van drank verkeerde", aldus de mededeling van verdachte aan de j visserij overal in gang met de ge- rechtbank, waarop de president! Een bijzonder probleem vormt het bruikelijke resultaten. Onder de moest constateren „Daar maakt u geld. De ramingen voor de kosten kust wordt nog altijd veel gul ge- het feit beslist niet beter op". j van het karwei bedragen tien miljoen Behalve aan drank, bleek verdach- gulden en waar dat geld vandaan vangen. In de omgeving van de rou- j te-boeien worden trekken gedaan van 10 tot 20 kilo tong met daarbij ge middeld 4 manden andere vis. In de noord variëren de vangsten van 50 tot 80 manden per trek, voorname lijk koolvis. te zich ook aan verdovende midde- moet komen is nog een open vraag, len te buiten gaan. De Officier j Deze problemen kwamen echter eerst van justitie eiste 5 maanden gevan- aan de orde. toen men niet mee wil- genisstraf waarvan 2 maanden voor- de gaan met een motie, waarin werd waardelijk en aftrek van het voor- j verzocht om uitstel van behandeling arrest. 'van dit voorstel. De motie, die het D'66-raadslid mevrouw Hardijzer had ingediend, kwam er niet door. Zeventien raads leden stemden tegen deze motie en j slechts vier voor. Hou weling (CHU) die in eerste instantie met haar mee- ging, kwam later op zijn besluit te- j rug en stemde vóór het voorstel van burgemeester en wethouders. De algemene tendens was. dat men ALPHEN AAN DEN RIJN Voor het schooljaar 1972-1973 ziet Alphen er geen gat meer in om alle leerlingen op te vangen. Nu reeds lopen er kleuters op straat rond, waarvoor geen on derkomen kan worden gevonden. Per 1 januari van het volgende jaar komen er vier lokalen ge reed en dan is men even uit de zorgen. Slechts enkele maanden later komt men moeilijk te zit ten. Wethouder Paats hoopt, dat dan de zesde lagere school in Ridderveld klaar is. Scholen in het centrum van Alphen kunnen nog wat kinderen opvangen, maar als deze vol zijn, loopt het helemaal spaak. Deze sombere geluiden liet de wethouder gis teren tijdens de raadsvergade ring horen toen de overdracht van de kleuterschool aan de Vestastraat aan de orde kwam. EGOM „Het vijf entwin- bloemencorso van de Bollen- dat zaterdag 22 april '72 van- Haarlem van start gaat) moet elf bewijzen door een grootse Dat zei voorzitter S. Bonke.i- m de Stichting Bloemencorso astreek bii het begin van de z.g. •avond in de Treslongzaal. Men streeft ernaar 25 wagens mee te la ten rijden. Met het bestuur van „Flo- riade" worden onderhandelingen ge voerd om een aantal wagens in Am sterdam te showen. Een keuzecollec tie geeft een afspiegeling van het bloembollenvak en het corso-motto luidt: bollen naar alle landen. Om corsodag 1972 te doen slagen is sa menspel met de V.V.V. onontbeer lijk. De opbouw van het corso ge schiedt in de H.B.G.-hallen, waar eveneens de wagens worden tentoon gesteld. Scholieren verlenen hun me dewerking om „de bloemen te prik ken". Tevoren gaf voorzitter Bonken- burg een kort overzicht van de vorige 25 corsojaren. Na de bevrijding had den o.a. Lisse en Hillegom plaatse lijke corso's, die door het initiatief van de toenmalige K.A.V.B.-voorzit ter Jhr. Mr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden werden ge bundeld tot een manifestatie van het bloembollenvak. W, Warmenhoven, B. Vos, C. v. d. Zaal en J. de Groot werken al die 25 Jaar mee en voor zitter Bonkenburg sprak lof uit voor deze werkers van het eerste uur. In 1951 reed de afdeling Warmond van de Kon. Alg. voor Bloembollencul tuur als eerste afdeling der K.A.V.B. in het corso mee; vele afdelingen volgden in latere Jaren. Het stich tingsbestuur stelt pogingen in het werk afdelingen vanuit West-Fries land weer tot deelname te bewegen, want de KA.V.B.-afdelingen vormen de ruggegraat van het corso, zei voorzitter Bonkenburg. Vanaf 1966 vindt de start plaats vanuit Haar lem. Ook de bloemenbinders waren gis teravond aanwezig om ze in de gele genheid te stellen vanaf het ontwerp tot voltooiing de ontwikkeling mee te maken. Op het toneel showden de ontwerpers A W. en K. van Driel een zestigtal fraaie ontwerpen over de onderwerpen: tuin per post, gip sy queen, kleurencharme. lenteju welen. romantica, vorm en kleur en vele andere.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15