egenstrijdig nieuws over gevechten India-Pakistan Kort bij kas? Acteurs tegen structuurplan Senaat wil 500 miljoen voor wapens aan Israel STUDENTEN IN ZAGREB STAKEN Contact van Washington met Moskou enduizend in van Saigon Cambodja t)NBONS „GODIVA" Sluit bij de ABN een lening-naar-maat Algemene Bank Nederland Crisis in verhouding met Serven PONTIAC horloges, fijne horloges LEIDSCH DAGBLAD NIEUW DELHI, DACCA, CALCUTTA (AP, Reuter, AFP) Pakistaanse troepen hebben gisteren in zware gevechten op twee plaatsen aan de grenzen van Oost-Pakistan Indiase aan vallers teruggeslagen en tenminste 157 aanvallers gedood, zo werd gisteren in Dacca van militaire commandanten te velde vernomen. Zowel ten noorden van Casbah in het district Co- milla als bij Achaura, in het noordoosten van Oost-Pakistan, zouden de Indiërs op de vlucht zijn gedreven. in de Veiligheidsraad van Naties heeft thans een \e delegatie plaatsgenomen, Peking al eerder in de Al- ne Vergadering vertegen- lig d was. Foto: een beeld le Chinese delegatie, die nu wt tot de vijf permanente van de Veiligheidsraad. De vende Chinees is Hoeang permanente afgevaardigde. GON CAP) Ruim tiendui- !uidVietnamese soldaten hébben in op de derde dag van een cheeps offensief tegen comniu- e opslagplaatsen in oostelijk Ija, vier fronten geopend, in- risten en parachutisten van vier letnamese divisies die worden ad door ongeregelde troepen evechtswagens trekken ten en oosten van verkeersweg op naar de rubberplantage Hi- an Snoeol. Het betreft hier de llte Zuidvietnamese operatie in cdja sinds de eerste geallieerde in maart 1970. Brosio wel mar Moskou DNGTON (GPD) De voor secretaris-generaal van de Manlio Brosio, zal de vol- week in Moskou ontvangen n voor gesprekken ter inleiding Uitgebreidere onderhandelingen een wederzijdse gebalanceerde ndering van troepen in Oost- .-Europa. Dit werd bekend in fcief die president Nixon aan ir John Stennis richtte en in hij pleitte voor de intrek- van het amendement waarin de it zou aandringen op de teriig- ing van ongeveer 60.000 Ameri- se NAVO-troepen. De Senaat vannacht inderdaad senator üelds amendement verworpen. Crisis bij het Nieuw Rotterdams Toneel ROTTERDAM Na langdurig vergaderen hebben de leden van Nieuw Rotterdams Toneel een standpunt ingenomen over het op instigatie van de Rotterdamse loethouder voor kunstzaken door een werkgroep in elkaar ge knutseld plan tot herstructure ring van het gezelschap. De ac teurs zijn tegen de gevolgde pro cedure, noemen de (vier) leden van de werkgroep „incompetente buitenstaanders" en vinden het onaanvaardbaar dat de overheid rechtstreeks ingrijpt in het ar tistieke beleid van NRT, dit alles zonder ieerst uitvoerig met het gezelschap in disóussie te zijn ge treden. Alle acteurs en actrices van NRT zijn het met dit standpunt eens, al dus Bas ten Batenbug, al Jaren als acteur aan NRT verbonden. Over de driedeling van het gezel schap, dat het plan in feite beoogt, zegt Bas ten Batenburg: „Het plan dat door NRT eerder werd ontwik keld kende twee kerngroepen, de groep die de Rotterdamse Schouw burg zou gaan bespelen en een Pic colo-groep. En nu ineens moet er ook een aparte groep voor het Hof plein-theater komen. Een groep die eventueel „selfpaying" zou moeten zijn. Nu is door alle vrije produkties de beschikbaarheid van het Hofplein theater voor NRT zo klein geworden, dat er al bij voorbaat vrij weinig te doen is. En dan zeker niet met 'n clubje van 6 acteurs, zoals nu voorge steld. Trouwens, ook de genoemde aantallen voor de bespeling van de Schouwburg en Piccolo - zestien en zes - slaan helemaal nergens op. ADVERTENTIE Brussel - Parijs - Keulen - New York prachtig en fijn ST. NICOLA AS CADEAU CORNET BONBONS Whiskyfles (vat 69) gevuld met whiskybonbons, Champagne fles, gevuld met praliné champagnekurken. >R ÜW RELATIES ELDERS bonbons in speciale verpakking (franco verzending door 't gehele land). i-verkoop voor Leiden IETBAKKERIJ fa A. van der HEIJDEN Breestraat 83 waarschijnlijk heeft men gemiddel den uit het Theaterjaarboek of zoiets gehaald". Bas ten Batenburg vindt het spijtig en onjuist dat de herstructurering van NRT nu van buitenaf ter hand is genomen. Hij zegt: „Het gezel schap is voor het blok gesteld. Ons is weinig gevraagd, waarschijnlijk omdat nog steeds de fictie levend is, dat acteurs idioten zijn, dat hei mensen zijn die op verzoek een paar zinnen komen zeggen. Binnen het gezelschap is langzamerhand een hechte kern ontstaan, die niets liever wil dan meedenken, wil meepraten over de toekomst van het gezel schap. Het eind augustus op tafel gelegde plan was onder meer het resultaat van die gezamenlijke in spanning". De verenigingsraad van de Neder landse Vereniging van Toneelkun stenaars heeft in een telegram aan de Rotterdamse wethouder van kunstzaken G. Z. de Vos fel gepro testeerd tegen de wijze waarop een oplossing wordt gezocht voor her structurering v. h. Nieuw Rotterdams Toneel. Het NVT staat er op alsnog in het overleg te worden betrokken. In het telegram staat verder dat de NVT het aantrekken van een bui ten lander (de Engelsman Prank Dunlop-red.) als algemeen-directeur voor NRT ziet als een middel, dat bij herhaling heeft bewezen de ont wikkeling van het Nederlands toneel te blokkeren in plaats van te sti muleren. TER BESCHIKKING De artistieke leiders van het Nieuw Rotterdams Toneel (Eric Schneider. Jules Royaards en Anty Westerling) en zakeiyk-directeur Marius Kip hebben inmiddels n een brief aan het bestuur van het gezelschap meegedeeld dat zij hun posities ter beschikking stellen. De leiding van het gezelschap zegt in haar brief de wens van de acteurs en de actrices voor hernieuwd overleg te willen onderstrepen en in afwachting van dit overleg afstand te doen van hun bevoegdheden. Afschriften van de brief zijn verzonden naar alle leden van NRT en naar het ge meentebestuur. Paniek-stemming Volgens reizigers uit West-Paki stan heerste gisteren in Lahore en andere Westpakistaanse steden pa niek. Studenten eisten tijdens een betoging, dat Pakistan aan India de oorlog zou verklaren. Ook vol gens de Indiase minister van Defen sie Ram zijn in Oost-Pakistan felle gevechten geleverd, maar de uitslag was volgens hem kennelijk in het voordeel van de Indiase troepen, want Ram zei, dat O.-Pakistan bin nenkort zijn onafhankelijkheid zal verwerven. Ram zei verder, dat zo wel India als Pakistan economisch ge ruïneerd zouden worden als zij op nieuw oorlog zouden voeren. "Wij willen geen oorlog, maar als het ons wordt opgedrongen, dan zullen we het uitvechten tot in het land van de binnendringer". Indiase pers bureaus hebben een oorlogsbulletin verspreid van de Bengaalse guerril lastrijders, waarin gemeld wordt, dat in totaal nu 1300 vlerkante kilo meter, verspreid over verscheidene sectoren, is bevrijd (de oppervlakte van Nederland is ruim 33.000 vierkan te kilometer. Red. L.D.) „Zelfbeheersing-' De Verenigde Staten staan intus sen met de Sowjet-Unie in contact over de mogelijkheden om India en Pakistan tot gematigdheid te bewe gen en "n oorlog op het subcontinent te vermijden. Dit deelde het minis terie v. Buitenlandse Zaken in Wash ington gisteren mede. Tegelijker tijd drong het Witte Huis bij India en Pakistan aan op zelfbeheersing in de militaire confrontatie over de crisis in Oost-Pakistan. Eerder op de dag had het Sowjet- Russisohe partijblad "Prawda" al aangedrongen op een politieke rege ling voor het geschil. Het schreef, dat het vluchtelingenvraagstuk ten grondslag ligt aan de crisis en noem de het terecht dat India vraagt om een zo snel mogelijke terugkeer van de vluchtelingen naar Oost-Pakistan. Proclamatie Generaal Jachja Chan „is er van overtuigd dat er een ernstige nood toestand bestaat nu Pakistan wordt bedreigd door agressie van buiten af", zo werd meegedeeld in een pro clamatie, die werd uitgegeven nadat Radio-Pakistan 17 uur eerder India er van had beschuldigd een "totaal offensief te zijn begonnen.zonder voorafgaande oorlogsverklaring". Een woordvoerder in Pakistan ver klaarde: "Het is duidelijk, dat achter de facade van de zogenoemde Nloekti Bahini, het Bengaalse Be vrijdingsleger dat vecht voor een on afhankelijk Barigla Desj, het in feite geregelde Indiase troepen zijn die te gen Pakistan ten strijde zijn getrok ken. Het laatste Indiase offensief in Oost-Pakistan laat zien welk een wanhopige haast zij maken om een flink stuk grondgebied in die provin cie te veroveren waar dan alleen de in de de verbeelding bestaande re gering van Bangla Desj zou kruinen worden uitgeroepen". Ex-minister Bhoetto, leider van de Pakistaanse Volkspartij, heeft gis teren in de Westpakistaanse stad Lahore verklaard dat, nu er oorlog dreigt met India, Pakistaanse mili tairen het landsbestuur moeten over dragen aan een burgerlijke regering. „Wij zijn door het volk moeten daarom de verantwoor delijkheid dragen waarop wij recht hebben", zei Bhoetto. Zijn partij heeft in de algemene verkiezingen van december vorig Jaar 85 van de 144 zetels in het parlement van West-Pakistan veroverd. ADVERTENTIE U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal ƒ51,69. Zo zijn er nog tientallen andere mogelijkheden, tot 10.000,- toe. Stap eens binnen bij één van onze kantoren. Men zal u er graag voorlichten over de ieningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. U bent welkom bij de GOLDA MEIR REIST NAAR NIXON (Van onze correspondenten) WASHINGTON, CAÏRO, JERUZA LEM (GPD) Israëls premier, me vrouw Golda Meir, zal op 2 december een bezoek brengen aan Washington voor een persoonlijk onderhoud met president Nixon. Algemeen wordt aangenomen dat mevrouw Meir op nieuw zou aandringen op de hervat ting van de leveranties van Ameri kaanse straaljagers, die al ruim een jaar geleden door de Verenigde Sta ten werden stopgezet om de bemid delingspogingen voor een oplossing Wapens aan Derde W ereld STOCKHOLM (GPD) Het Zweedse instituut voor vredesonder zoek (SIPRI) heeft een 900 pagina's tellende studie gepubliceerd over de wapenhandel van de geïndustriali seerde landen met de „Derde Wereld" De verkoop van wapens aan deze landen is de laatste twintig Jaar verzevenvoudigd. Vorig Jaar omvatte deze handel een bedrag van 1,5 mil jard dollar. De internationale wapenhandel wordt gedomineerd door vier lan den: V.S., de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk. Sowjet-Rusland en AmeFika verkopen hierbij voorname lijk uit politieke overwegingen, ter wijl Engeland en Frankrijk meer economisch denken. Ruim 70 pet. van de wapenhandel vindt in het Midden-Oosten en Azië plaats. Nederland wordt in het rapport ook enige malen genoemd. Verwe-f zen wordt naar Philips, Fokker en Werkspoor. Philips' activiteiten op elektronisch defensiegebied richten zich op os. Zuid-Afrika, Fokker verkoopt vliegtuigen aan verschillen de van deze landen en werkspoormo toren doen dienst in oorlogsschepen. LosgeldEen bankier in Fort Collins, een stad in de Amerikaanse staat Colorado, heeft maandag een afperser 100.000 dollar betaald voor de veilige terugkeer van zijn echtge note die evenwel rustig thuis zat en gehoorzaam de rinkelende telefoon niet aanraakte. Schorsing De Italiaanse minis ter van Onderwijs Misasi heeft na een onderzoek van een bijzondere commissie de rector en zeven docen ten van de faculteit voor architec tuur van de universiteit van Milaan geschorst wegens onrechtmatige on derwijs- en examinatiemethoden. De faculteit geldt als een der hechtste politiek-linkse bolwerken in het Ita liaanse onderwijs. (Van onze correspondent) ZAGREB iGPD) Dertigduizend studenten in de Kroatische hoofd stad Zagreb zijn in staking gegaan om hun eis voor een nieuw devie- zensysteem door te drukken. Verge leken met de andere Joegoslavische deelrepublieken vinden ze, dat Kro atië er onder het huidige systeem te nadelig afkomt. In de oproep van de studenten wordt een boycot van de colleges aangekondigd totdat hun eisen volledig zijn vervuld, hetgeen een zware druk op regering en par lement betekent. Het al maanden lang broeiende conflict tussen Ser ven en Kroaten is daarmee in een open crisis ontbrand'. Al enige weken geleden hadden de nationalistische studentengroepen in Kroatië een aantal eisen opgesteld om aan de "discriminatie" van Kro atië tegenover Servië een eind te maken. Er was toen in een massa bijeenkomst besloten deze eisen met radicale middelen kracht bij te zet ten. De Kroatische autoriteiten heb ben deze ontwikkeling blijkbaar niet ernstig genoeg opgenomen. Volgens de verontwaardigde studenten treden zij veel te slap op tegen de Groot- servische allures van Belgrado (de hoofdstad van Servië). Belgrado drijft op zijn beurt het conflict op de spits door over de on rust m Kroatië als over een begin nende contra-revolutie te spreken. Dit is op zijn zachtst gezegd over dreven. De nationalisten in Kroatië willen de communistische maat schappijstructuur handhaven, maar ze willen een gedecentraliseerd com munisme met meer autonomie voor hun eigen deelrepubliek. De open bare mening in Zagreb weten te ach ter zich. Ze vergelijken hun provin cie met een door de uitbuiters in Belgrado leeggezogen kolonie. van de crisis in het Midden-Oosten niet onnodig te bezwaren. Bovendien heeft de Amerikaanse senaat besloten onmiddellijk 500 mil joen dollar uit te trekken voor de leveripg van militair materieel aan Israël. Van deze 500 miljoen moet de helft verplicht worden gebruikt voor de hervatting van de levering van Phantom-jachtbommenwerpers Het besluit werd genomen in de vorm van een abonnement op het totale defensiebudget. 82 senatoren spraken zich voor het amendement uit, 13 te gen. Voor de regering-Nixon wordt het senaatsbesluit als een ernstige stap beschouwd omdat zij zich giste ren nog vla minister van Buiten landse Zaken Rogers tegenover de Senaat heeft uitgesproken tegen le vering van de Phantom-toestellen. Vanuit Parijs uit werd bericht dat communistisch China de Franse uit nodiging had afgeslagen om als een van de grootste mogendheden deel te nemen aan de besprekingen over het Midden-Oosten China stelt zich op het standpunt dat de grote vier het aan de betrokken partijen in het Midden-Oosten dienen over te laten om onderling tot een vergelijk te komen. Verduistering In Egypte zijn met Ingang van van daag nieuwe verduisteringsbepalingen van kracht. Blijkens een bekendma king van het ministerie van Binnen landse Zaken mogen regeringsgebou wen en fabrieken geen licht uit stralen. De straatverlichting zal tot halve sterkte worden verminderd en de koplampen van auto's moeten don kerblauw zijn geschilderd Neon reclame mag niet branden. Waakzaamheid Zonder de gevaren uit het oog te verhezen en de waakzaamheid te verslappen onthoudt men zich ln Israël op dit moment van dreigende redevoeringen, waar Dajan ln het algemeen zo sterk is, en die alleen maar averechte zouden kunnen wer ken. In de Arabische wereld heeft na koning Hoessein ook Sadats fede- ratiegenoot Gadaffl van Lybië kri tiek laten horen. Volgens een interview dat Gadaffi aan een Libanese krant gaf, zijn de Arabieren niet gereed voor een oor log, die alleen maar een nieuwe mis lukking zou betekenen. De als ex treem bekend staande Gadaffi ia hierdoor geen duif geworden, want hij stelt de Arabische landen voor hun volle steun te geven aan de Pa lestijnse organisaties. De reden waar om Gadaffi Sadat een steek in de rug geeft, is te vinden in de moei lijkheden, die binnen de federatie tussen Egypte en Lybië zijn gerezen. De ironie van het lot wil nu dat koning Hoessein niet met Egypte mee wil doen vanwege de Egyptische aandrang om de commando's meer bewegingsvrijheid te geven, en dat Gadaffi niet meegaat omdat Egypte te weinig voor de commando's doet. Wat Gadaffi werkelijk doet is presi dent Sadats niet zo sterke leider schap ln de Arabische weréld aan tasten, omdat hij het voor zichzelf wil opeisen. ADVERTENTIE zo'n mooie Pontiac maakt u gelukkig vele jaren lang Pontiac Simpatlca wijzerplaat en band in diverse kleuren, doublé f 89.- Pontiao Simpatica met verzonken kroon, doublé f 97.- Pontiac tijd - juiste tijd

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9