PIL MOET IN ZIEKENFONDS Oppositie wil extra voor veertig miljoen milieubeheer WAT ER VERANDERT IN DE BELASTINGEN Meerderheid van Tweede Kamer vindt: Banden met West worden over twee jaar herzien Vele priesters geen bezwaar tegen pil Geref. hebben kritiek op Raad van Kerken VRAGEN OVER BOMMEN (leg uw ideeën bij ons op tafel tyWJSDAG 24 NOVEMBER 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 CVan c politieke redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren besluiten genomen ove'r een reeks belastingen en ac- cijnsen. Als de Eerste Kamer er tij dig mee Instemt, en dat is wel de verwachting, gaan per 1 Januari heel wat verhogingen in. Tegenover de verhogingen staat overigens wèl een aanpassing van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting aan de geldontwaarding. Benzine Als gevolg van accijnsverzwaring gaat de literprijs met 5,6 cent om hoog. De pompprijs passeert hier mee royaal de 70-centgrens voor De verhoging varieert naar ge- een liter super. lang van het gewicht van de auto. 'n auto uit de middenklasse tien tot ruim vijfentwintig gulden meer kosten per jaar. Een auto van 600 kilogram ongeveer 21 gulden. Autoprijzen Als gevolg van een verhoging van de assurantiebelasting wordt een auto uit de middenklasse tien twintig gulden duurder. Deze be lastingverhoging houdt een verdub beling in van twee tot vier procent. Stilstaande auto met de auto rijdt. Maar de rege ring studeert op een mogelijkheid om ook stilstaande auto's onder de ze belasting te laten vallen. Drinkwater „Zuiver drinkwater" in flessen verkocht, valt niet onder de fris drankenaccijns. Voor echte fris dranken gaat de nieuwe accijns per 1 Januari 8,5 cent per liter bedra gen. Per 1 oktober wordt deze ac cijns opgetrokken tot 14.5 cent per liter. Sigaretten Pakjes van 25 stuks van f 1,75 blijven in prijs gelijk. Pakjes van f 1,40 en f 1,50 worden f 1,55. Een pakje van f 1.60 wordt f 1,65. Omzetbelasting Kermisexploitanten en dierentui nen worden van het hoge BTW- tarief (14 pet.) overgeheveld naar het lage tarief (4 pet.). De electri- citeit daarentegen gaat van het la ge naar het hoge tarief en wordt dus tien procent duurder. De heffing op investeringen blijft in 1972 gelijk aan die van dit Jaar. In tegenstelling tot het vroegere voornemen wordt deze heffing vol gend jaar dus niet verder afgebro ken. Dat brengt de schatkist 420 miljoen op voor de extra-finan ciering van woningwetwoningen, onderwijs en Nederlandse Spoorwe gen. Een aantal belastingen, waaron der loon- en inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting, wordt tijdelijk verhoogd met twee procent. Ook in 1972 valt de omzetbelasting niet onder de wiebel tax. Belastingbetalingen De belastingen worden te begin nen in 1972 versneld geïnd. De be taling in vijf termijnen behoort tot het verleden. De belastingschuld moet voortaan zijn voldaan twee maanden nadat de aanslag in de bus is gevallen. Aanmaningen kosten niet langer één maar twee gulden. Dwangbeve len gaan een rijksdaalder meer kosten (was f 5.-) wordt f 7,50) Belastingvrije voet Wie uitsluitend A.O.W. en kinder bijslag of A.W.W. en kinderbijslag heeft, hoeft volgend Jaar geen in komstenbelasting te betalende belastingvrije voet wordt opgetrok ken. Zelfstandigen Een fiscale verlichting komt voor zelfstandigen, die verplicht zijn deel te nemen aan bedrijfs- of beroepspensioenfonds. Voorts wordt een minimum-aftrek inge voerd per zelfstandige van 300 gul den. Het aftrekpercentage wordt verhoogd. DEN HAAG Oppositie- en regeringspartijen hebben zich gisteravond in de Tweede Kamer ongerust gemaakt over het „lot" van de pil, die volgens de Ziekenfondsraad niet voor rekening van de ziekenfondsen moet komen. Bij de behandeling van de begroting van Volksgezondheid liet de socialist dr. J. Lamberts weten dat PvdA, D'66 en PPR een motie achter de hand hebben over het opnemen van de pil in het ziekenfondspakket. Ook de WD-fractie vind dat de middelen om zwangerschap te voor komen in het ziekenfondspakket thuishoren en heeft daarover ook een motie klaarliggen. Het liberale ka merlid mevrouw mr. E. Veder-Smit dat de WD de medische contro le op het langdurig gebruik van de pil een belangrijk aspect vindt. De woordvoerster van de ARP mej. van Leeuwen, zei dat „elk argu ment vóór abortus, ontleend aan een beroep op het zich financieel niet kunnen veroorloven van de pil ont kracht zou zijn als die pil in het zie kenfondspakket zit". Dr. J. Ba- NIJMEGEN (ANP) Slechts 5 procent van de katholieke zielzorgers in Nederland acht „de pil" als voorbehoedsmiddel onder alle omstandigheden on geoorloofd. Ruim 49 procent heeft er geen morele bezwaren tegen. Dit is gebleken uit een schriftelijke enquete van het In stituut voor Toegepaste Socio logie van de katholieke univer siteit in Nijmegen onder priesters in Nederland. Aan het onder zoek werkten 838 zielszorgers Slechts weinig Nederlandse priesters kunnen zich volledig verenigen met de duidelijke ver oordeling van kunstmatige in grepen in het voortplantingspro ces, die is vastgelegd in de en cycliek Humanae Vitae van Paus Paulus VI, zo stelde het sociologisch instituut vast. „Ook als de huidige leer zou worden gehandhaafd, zullen steeds meer priesters de kunst matige anti-conceptie aanvaar den". Een soortgelijk onderzoek is ook uitgevoerd in Columia en in de Verenigde Staten. Het Nederlandse standpunt is „veel progressiever" dan dat van Co lumbia. De priesters in de VS nemen een tussenpositie in, maar neigen toch meer naar de op vattingen in Columbia, aldus deze enquete. De pil wordt geoorloofd ge acht door 7 procent van de ge- enquetteerde priesters in Co lumbia, door 17 procent in de VS en 77 procent in Neder land. Afwijzing van de pil: 68 procent ir Columbia, 51 pro cent in de VS en 5 procent in Nederland. Tegen gebruik van condooms: 80 procent in Columbia, 51 pro cent in de VS en 12 procent in Nederland. Vóór het gebruik van condooms: 5 procent in Colum bia. 18 procent in de VS en 57 procent in Nederland. •fr Hans Croiset verlaat per 1 sep tember 1972 op eigen verzoek de Haagse Comedie. Dit houdt in feite In, dat Hans Croiset zijn contract, dat op die datum eindigt, niet ver- ruoh van DS'70 pleitte voor betere voorlichting op het gebied van de anticonceptie-middelen en het be schikbaar stellen van die middelen. „Het is een taak waarvoor ook de financiële ruimte zeer gewenst is". Hij zei dat er ook meer mogelijkhe den moet enkomen voor zwan-ger- schapsvóórzorg. De KVP-fractie was van mening dat men anticonceptie niet vanuit een kostenoogpunt mag bekijken, maar zij onthield zich van een oordeel. Wijkgezondheidscentra PvdA, D'66 en PPR willen het be drag voor de wijkgezondheidscentra op de begroting van het ministerie van Volksgezondheid en milieu hygiëne (ruim achteneenhalf mil joe) met ruim twee miljoen gul den verhogen. De socialist dr. J. Lamberts heeft daartoe gisteravond een amendement ingediend. „De wijkgezondheidscentra komen onvol doende van de grond", zei hij. „Op tientallen plaatsen in Nederland moeten experimenten komen met centra, waar de mensen ook met hun geestelijke en maatschappelijke nood terecht kunnen. Een op dë drie men sen wil eigenlijk hulp hebben, die we nu niet kunnen geven". Twee ande re amendementen van de „progres sieve" drie zijn: twee-driekwart miljoen gulden meer voor pensioen voorzieningen voor personeel van ge subsidieerde instellingen zoals wijk verpleegsters en twee ton meer om op korte termijn de wet ziekenhuis voorzieningen in werking te laten treden. De woordvoerder van de CHU, drs. A. Tilanius zei dat de patiënt meer voorlichting moet krijgen over de ge neesmiddelen. Hij vond het onbegrij pelijk dat de bijsluiter (gebruiks aanwijzing) in de apotheek uit de verpakking wordt gehaald. Hij kreeg daarbij steun van de VVD-woord- voerster mevrouw mr. E. Veder-Smit. Enige ongerustheid was er over de kostenexplosie op het gebied van de ziekenhuisverpleging, het invoeren van een eigen risico van de patiënt bij medische hulp en het tekort aan tandartsen. DEN HAAG De koninkrijks banden tussen Nederland, Suriname en de Antillen kunnen over twee jaar worden herzien. Al rondom de jaar wisseling zal een koninkrijkscommis sie aan het werk gaan om te stu deren over de nieuwe verhoudingen Minister Nelissen schatte gisteren in de Tweede Kamer dat deze commis sie achttien tot vierentwintig maan den nodig zal hebben om verschil- In deze commissie zullen volken reohtsdeskundigen en staatsrechtge leerden worden benoemd. Ook de politieke stromingen worden er in vertegenwoordigd. Nelissen kon nog niet meedelen of er parlementariërs in zouden worden opgenomen. Eco nomische deskundigen worden er niet in opgenomen ,want, zei de minister, dan "verwaterd" het gezelschap. zal vertegenwoord i- geirs hebben van Nederland, Suri name en de Antillen. Minister Ne lissen deelde niet de opvatting van vrijwel de hele Tweede Kamer dat LUNTEREN (ANP) In de Ge reformeerde Synode hebben vry veel leden zich gisteren nogal kritisch op gesteld tegenover de proeve van een beginselverklaring, die de Raad van Kerken in Nederland heeft uitge geven. Zij waren van mening, dat het een eenzijdig stuk is, dat een huma nistische tendens bevat en daardoor het christelijk getuigenis verzwakt. Prof. dr. H. A. M. Piolet, secretaris van de Raad van Kerken en één van de voornaamste opstellers van de ver klaring, zei dat het stuk een weg wijzer wil zijn naar een nieuw per spectief voor kerkelijke samenwer king. Vroeger is veel gesproken over de vraag hoe men persoonlijk zalig wordt. In onze tijd dringt zich echter de vraag op hoe de wereld kan wor den tot het koninkrijk van God. Kun nen de kerken wellicht elkaar vinden in het zoeken naar een antwoord op deze vraag? Meer wil de beginsel verklaring niet stellen en men mag deze zeker niet beschouwen als een poging tot de samenstelling van een nieuwe belijdenis, aldus prof. dr. Fiolet. De synode besloot de verkla ring toe te zenden aan de plaatselijke kerken, vergezeld van een kritische toelichting. Ook was er kritiek op het feit dat de Raad van Kerken nog zo weinig van zioh laat horen. Hierop zei de praeses van de synode, dr. A. Kruys- wijk, die ook voorzitter is van de Raad van Kerken, dat men na een gescheiden kerkelijk leven van vier eeuwen in Nederland, niet mag ver wachten dat men binnen twee of drie jaar in deze raad tot overeenstemming komt. Daarvoor zijn de verschillen te groot. Sommige synodeleden hadden het gevoel, dat er een soort malaise is in AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft een 31-jarige Turk se gastarbeider wegens doodslag ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de Turk was meer dan het dubbele, na melijk zeven jaar met aftrek, geëist. De i i had op 22 r i in e de oecumenische beweging. Zij be- sterdamse koffiebar zijn landgenoot trokken dit niet alleen op de Raad I Atilla Balaban (32) met messteken Kerken, maar ook op de Wereld- gedood. Het motief van de steekpar- l van Kerken. I tij is nooit duidelijk geworden. naar een spoedige zelfstandigheid van de overzeese koninkrij'ksdelen moet worden gestreefd. Alleen de AR en de CHU hadden een gereserveer der standpunt ingenomen. Nelissen was het daarmee eens. „Over het hoe en wanneer heb ik nog geen mening gevormd", zei hij. Hij zou het in dit stadium onjuist vinden om voorkeuren uit te spreken voor een bepaalde nieuwe verhou- .ding Geen voorwaarden van onze kant vooraf, meende hij, om beïn vloeding te voorkomen. „De partners moeten minstens een even zo grote stem hebben als wij". Minister Nelissen vond het op dit moment het belangrijkste om de zaak niet op de lange baan te schui ven, maar ons land moet zich als ge sprekspartner niet vastleggen op een standpunt. MIGRATIE De trek 1 lianen naa: keken in t „Ik ben i Surinamers en Antil- ns land wordt ook bc- Nelissen: bewust dat in toenemende mate personen naar ons land komen die voor de opbou v van hun land moeilijk kunnen worden gemist". Voor de opvang en de be geleiding wordt volgend jaar één miljoen gulden uitgetrokken. Dat was dit jaar zes bon. In het Haags Gemeentemu- um werden gisteren de eerste exemplaren van het hoek De we relden van M. C. Escheruitge reikt. De heer J. L. Lochen (rechts) samensteller van het hoek en hoofdconservator afde ling Moderne Kunsten van het museum met de uitgever de heer Van Hoorn met het hoek. Meulenhoff heeft het boek in een oplage van 75.000 exempla ren gedrukt. Escherrs werk van vóór 1937 is er selectief, dat van na 1937 compleet in afgebeeld. In totaal omvat het boek 270 afbeel dingen. Personeel vat slagzin letterlijk op ARNHEM Honderdzes rollen closetpapier had de baas van de schoonmaakdienst van de kogellager- fabriek SKF in Veenendaal in zijn huis toen de politie bij hem "op be zoek" kwam. Bij een andere SKF- werknemer lag een kilometer schuur papier. In Veenendaal deed de slagzin de ronde: "Koop niet in de winkels, wat de SKF u biedt". Voor de Arnhemse politierechter stonden gisteren zeven SKF-ers terecht. Vermoed wordt dat een kleine hon derd mensen misbruik hebben ge maakt van de regel dat werknemers spullen mee naar huis mochten ne men. De directie heeft dat nu ver boden. De politierechter veroordeelde ze ven van de acht verdachten conform de eis tot een week voorwaardelijke gev angenisstraf en zevenhonderd gul den boete. De achtste kreeg AR wil „drie van Breda" nu vrijlaten DEN HAAG De hele AR-fractle in de Eerste Kamer is voor vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers die in de Bredase koepel gevangenis zitten. Mr. W. F de Gaay Fortman zei dit gisteren bij de algemene beschouwin gen over troonrede en miljoenen nota. "Een verdergaande gevangenschap is geen toepassing meer van het straf recht en dreigt te ontaarden in wraakoefening," zei De Gaay Fort man onder meer in zijn uitvoerige verklaring. De AR-fractie verwacht overigens nu direct geen standpunt van de re gering. In de Tweede Kamer heeft Justitie minister Van Agt onlangs toegezegd, dat de regering eerst overleg zal ple gen met het parlement alvorens zij een beslissing neemt over "de drie van Breda". ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Het is niet komen vast te staan, dat degenen, die op 23 augustus Jl. in Bodegra ven, tijdens een waterpolowedstrijd tegen Zuidafrikanen, rookbommen wierpen, deel uitmaakten van de So cialistische Jeugd. Aldus heeft mi nister mr. W. J. Geertsema van bin nenlandse zaken geantwoord op schriftelijke vragen van het kamer lid H. Koekoek (BP). Na het ont ploffen van de rookbommen werden de werpers aangehouden. (wij leggen de onze daarnaast). Is uw bureau anno 1930 nog doelmatig? Plannen voor kantoor vernieuwing? Kom bij ons aan de werktafel (...even welkom voor een klein als een groot projekt). In een goed gesprek komen we samen tot de beste oplossing. Belt u even voor een afspraak? In ons tooncentrum ziet u werkplaatsen anno 1975... Over doelmatigheid gesproken. Welkom bij ons aan tafel! ASPA-LEIDEN NV Willem Barentszstraat 23 (Industrieterrein 'De Waard') Telefoon (01710) 20342- DEN HAAG PvdA, D'66 PPR willen bijna f 40.000.000.- meer uittrekken om de milieuverontreini ging te bestrijden dan de regering. Daartoe hebben zij zeven amende menten op de begroting van Volks gezondheid en Milieuhygiëne in por tefeuille. Aangenomen mag worden dat de oppositie minister Stuyt van daag met deze voorstellen tot wijzi ging van de eerste door hem verde digde begroting in de Tweede Ka mer zal confronteren. Voor de sanering van de meest verontreinigde bedrijven in Rijnmond willen „de progressieve drie" f 10.000.000,- vrijmaken. Afhanke lijk van de conjuncturele situatie willen zij dat bedrag besteden vervuilende bedrijven, die op grond van de nieuwe Wet op de Lucht verontreiniging zullen worden geslo ten. te helpen. Die hulp kan er op gericht zijn die bedrijven in of bui ten de Rijnmond de produktie op nieuw te laten beginnen. Dat zou dan echter moeten zijn met Inschakeling van apparatuur die voldoet aan na der te stellen wettelijke eisen. Voor het bijdragen aan (op de in ternationale ontwikkeling aanslui tende) projekten voor ontwikkeling van technische processen voor In dustriële eliminering van S02 (zwa- veldioxyde), nitreuze gassen, kool waterstoffen en koolmonoxyden, ach ten „de drie" f 18.00.000,- nodig. Hier Is f 10.000.000,- afhankelijk gesteld van de ontwikkeling van de con juncturele situatie. Verder willen PvdA, D'66 en PPR ten behoeve van het milieu: de opbouw van een semi-over- heidsonderneming voor het verwer ken van afval-olie en andere moei lijk afbreekbare Industriële afvalstof fen (f 4.000 000,-); subsidies en bijdragen voor 'mi- lieuresearch aan instellingen voor wetenschappelijk onderwijs (f3.500.000.-; een geïntegreerde milieu-dienst, gesitueerd in Zuid-Holland, met in schakeling van ervaren Hinderwet ambtenaren van Rotterdam, die bij een eventuele confontatie met de industrie krachtig tegenspel kan bie den (f 3.250.000.-) steun aan de activiteiten van de Internationale Rijncommissie te Koblenz, die toezicht houdt op de kwaliteit van het Rijnwater (f 500.000,-); steun aan het TNO-onderzoek naar de smogvorming en het aan deel dat uitlaatgassen van auto's daarin hebben (f 500.000.-).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7