niversiteit kan eerder pezuinigen lan ander mderwijs INTÏRTESr KW Solisten ondergeschikt aan ensemble l'Joorzitter Leidse Universiteitsraad: BOETE VOOR LEIDENAAR Oersterk! Parheerpasjes blauwe zóne Prof. Den Haan naar Dijkzigt bp1 mmm Winkels 's avonds USREVUEWEMELT VAN GROTE BALLETTEN 4BE#DAG 24 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Uj 1IDEN In het uiterste geval is het wenselijker dat de ;gg4ersiteit enige veren laat wanneer er toch op het onderwijs 2-0. ïinigd moet worden dan het kleuter-, basis- en middelbaar J srwijs". Deze opmerkelijke uitspraak deed de voorzitter van Uit Leidse universiteitsraad, Dick Couprie tijdens de gisteren tells »uden onderwijs-informatieavond ter voorbereiding op de Jart onale onderwijs protestdag op 29 november. iteraard lokte deze opmerking enige reacties van de in de aanwezige studenten uit. „Op deze wijze brengen wij zelf leeldheid tussen de afzonderlijke vormen van onderwijs eeg, en kan de overheid dank zij die verdeeldheid blijven jj ®rsen", merkte één der aanwezigen op. da et dp Couprie antwoordde dat vol- hem een protest tegen de door egering aangekondigde bezuini- oor en bij het onderwijs aan kracht :nfirinnen als men bereid is voor -n, •is j ir op te komen en elkaar te steu- desnoods, maar alleen in nm ste geval, ook wanneer men daar iter ek de gevolgen van moet voelen. ;ra$fct hele betoog van Couprie tigens vrij mild van toon. In te- 'orn telling t 't de stencils die aan het rkS| n van de avond werden verspreid, hij in bepaalde maatregelen die minister De Brauw van O. en W aangekondigd wel positieve pun- He moeten ons wel afvragen of langekondigde maatregelen in de lopen met 't herstructureringsbe- dat op wat langere termijn moet den uitgevoerd," vond hij. „Daar- kan men bijvoorbeeld de bouw- voor universiteiten nog niet zon- meer afkeuren. Dit is nog geen nitieve stop, en het is raadzaam te zien hoe dit op langere ter- gaat uitpakken. Hetzelfde geld» lD r de geringe personeels-toewijzin- in Ook het plan Posthumus tge- trekking van de studieduur voor en niet met een beurs studeren- l viel bij Couprie in goede aarde: a stap in de richting van grotere iocratisering". kik, ttic Collegegeld llinder te spreken was nij over de Uj. hoging van het college-geld van $0 naar 1.000. „Dit mag in elk ge- geen verkapte numerus fixus rden. Het lijkt mij veel gelukkiger het college-geld te laten afhan- '£Ji van het inkomen van de ouders vel ik mij bewust ben dat daaraan wel wat haken en ogen zitten :paald desastreus zullen naar Mr|n idee echter de gevolgen van de 1 tuinigingen zijn voor de werkgele- 1 aheid. De universiteit is, zeker in ntJ !den, een zeer belangrijke werkge- r. Bij drastisch bezuinigen zullen gevolgen ook neerkomen op archi- tektenbureaus, aannemers, kleine toe leveringsbedrijven etc.". Couprie riep de aanwezigen op om het beleid dat minister de Brauw wil gaan voeren als geheel af te keuren, en mee te doen aan de protestmars op 29 november, van de Academie naar het Stationsplein, waar een dis cussie-bijeenkomst zal worden gehou den, of om op die dag naar de Ire- nehal in Utrecht te gaan. Democratisering Eerder had Kees de Bruin, secre taris van de Algemene Bond van On derwijzend Personeel in Leiden het zelfde gedaan na een betoog dat aanmerkelijk feller was dan dat van Couprie. „De democratisering gaat op deze manier de mist in", was zijn mening. „Gedane toezeggingen uit het verle den worden niet verwezenlijkt, de taakverlichting voor de schoolleiders gaat niet door, de experimenten met streekcentra komen op een laag pitje te staan, de totale lestijd gaat met 7 pet achteruit. Met name het lager beroepsonderwijs wordt door de hele lang van zaken ernstig bemoeilijkt. Dit alles kan naar mijn idee alleen maar leiden tot verpauperisering van het onderwijs". Overigens was het Eigen Huis van de Leidse Vereniging van studeren den Augustinus waar de informatie avond werd gehouden, opmerkelijk slecht bezet. Er waren, ruw ge schat, veertig mensen aanwezig. Niei hoopgevend. Zolang de interesse van het leeuwendeel van de scholieren en studenten zo gering is als men uit deze slechte opokmst zou concluderen lijkt een krachtig protest vrijwel uitgesloten. LEIDEN Een 24-Jarige Leidse assistent-uitvoerder is door de Utreohtse rechtbank tot een boete drie driehonderd gulden veroordeeld, omdat door zijn schuld op 6 oktober in Mijdrecht twee mensen door een gasontploffing werden gewond. De Jongeman moest een gasleiding in een drukkerij die in aanbouw was aansluiten. De stop die hij op de lei ding had gezet was echter niet ste'rk genoeg om de druk van het gas te weerstaan, waardoor in de kelder een explosie plaats had. Fijn om over de vloer te hebben. (Wyers staat er achter) LEIDEN Tijdens het Mar tini Meester-toernooi, dat in Ho- liday-lnn werd gehouden, beleef den de toeschouwers tot het laat ste toe spannende ogenblikken. Van de deelnemende Neder landse paren aan dit toernooi, dat net gehouden werd voor de Euro pese Bridge Kampioenschappen in Athene, bleken Kees Kaiser en André Boekhorst uiteindelijk de sterksten en verrasten het pu bliek voortdurend door hun bij zonder goede spel. Aan dit toernooi werd deelge nomen door vier buitenlandse pa ren van topklasse, nl. Nowak-Pie- LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden hebben gisteren oesloten uitsluitend voor bewoners van de blauwe parkeerzóne in de o.nrenstad een voorlopige parkeer - pas verkrijgbaar te stellen. Aan vraagformulieren daarvoor zijn van af morgen aan de balie van het Bueau Voorlichting in de hal van het stadhuis verkrijgbaar. Een aan vraag duurt ca. een week. Het parkeerpasje is een ontheffing van het langparkeerverbod (en niet van andere verkeersbepalingen» in de blauwe parkeerzóne in het cen trum. Alleen gezinshoofden en al leenstaanden van 26 jaar en ouder, die in het blauwe-zonegebied wonen, kunnen een parkeerpas krijgen. Tot en met eind januari zal een voorlopige ontheffing van kracht zijn. Deze kost f7.Binnenkort zal de gemeenteraad een voorstel behandelen over de definitieve par keerpas, die een jaar geldig zal zijn (van 1 Januari tot 31 december» en die f 100.gaat kosten. Wordt dit voorstel aangenomen, dan dienen blauwe-zonebewoners vóór 15 januari aanstaande opnieuw eer. aanvraag formulier in te vullen. Ook die for mulieren zijn dan verkrijgbaar by het Bureau Voorlichting. Polen), Desrousseaux-Stop- pa iFrankrijkReese-Rose (En geland) Mrs. Markus-Cansino (Engeland) Het winnende Nederlandse paar Boekhorst-Kaiser ontving uit handen van burgemeester Vis van Leiden, de eerste prijs door te ein digen met 84 punten, direct daarop gevolgd door het team Boender-De Haan met 82 punten, terwijl als derden het Ennelse paar Markus-Cansino met 70 NERTS-GESCHENKEN modieus en warm NERTS HOEDEN vanaf 195,— NERTS STAART HOEDEN, vanaf 105, NERTS CRAVATTES vanaf 195, Komt U maar eens küken, want PEPERZAK beheerst 't vak SPUI 149-151 - DEN HAAG (by de Markthof) Tel. 60.48.95 Waardevol zo'n echt bont geschenk Beroepingswerk NED HERV. KERK Beroepen te Hagestein M. van der Linden te St. Philipsland te M id- delburg J. C. Delbeek te Hardegarijp. te Ede A. J. Timmers te Wouden berg, bedankt voor Maarssen H. A. van Slooten te Nykerk. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oosterwolde L. van der Veer, die bedankte voor Baarn, Goes en Zwijndrecht. Bedankt voor Zaanslag A. C. Koe man te Appelscha. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Hamilton «Canada), Reformed Church N. Wieringa te Berkel-Rodenrijs. Aangenomen naar Veenendaal R. Koolstra te Driebergen. Bedankt voor Bedum en Zwolle drs A. N. Hendriks te Delft. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt buiten verband) Bedankt voor Kampen en Zeist (tevens studentenpredikant te Utrecht) J. M. Smelik te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Genemuiden P. Bok te LEIDEN De in Leiden wonende prof. D. C den Haan wordt medisch- directeur van het Dykzigt-zieken- huis in Rotterdam. Dezer dagen heeft hij een voorstel in deze rich ting aanvaard. Prof. Den Haan treedt op 1 Janu ari volgend jaar in functie. Momen teel is hij hoogleraar huisartsenge- neeskunde in Rotterdam. De familie Den HAAN (mevrouw Den Haan is wedhoudster in Leiden) blijft in Leiden wonen. Samenwerking herv.-remonstr. punten eindinde. Op de foto de j Dirksland, die bedankte voor Capelle prijsuitreikingaan de IJssel. VERKEER Parkeerpasjes BEWONERS blauwe parkeerzóne. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat zij een regeling hebben vastgesteld voor ontheffingsmo- geiykheden van het langparkeerverbod in de zogenaamde „blauwe zone" in de' binnenstad, die van maandag tot en met zaterdag geldt van 818 uur. Voor een ontheffing komen in aanmerking: a. gezinnen die binnen het gebied van de blauwe zone wonen; b. alleenstaanden die ouder zyn dan 26 jaar en die binnen het gebied van de blauwe zone wonen. Per gezin zal één ontheffing kunnen worden verleend. De kosten voor een voorlopige ontheffing geldend tot 1 februari 1972 !>edragen f 7,De Gemeenteraad is inmiddels voorgesteld voor een Jaarontheffing een tarief van f 100,vast te stellen. Aanvraagformulieren voor deze parkeerpasjes zijn vanaf heden ver krijgbaar aan de informatiebalie van het Bureau Voorlichting, in de hal van het Stadhuis. Leiden, 24 november 1971. faculteit LEIDEN Op verzoek van de hervormde kerkelijk hoogleraren prof. dr. H. Berkhof en prof. dr. A. J. Rasker heeft de Hervormde Sy node goedgekeurd, dat aan de theo logische faculteit van Leiden een samenwerking met de remonstrant se hoogleraar prof. dr. G. J. Hoen- derdaal wordt aangegaan. Aan de Leidse theologische facul teit werd al enige tyd geëxperimen teerd met een vorm van samenwer king, waarby de hervormde en de remonstrantse hoogleraren over en weer gezamenlijke colleges voor de hervormde en de remonstrantse stu denten gaven. LEIDEN Het Leids City Cen trum. waarin verenigd midden stands- on grootwinkelbedrijven, heeft aan zijn leden de vol gende openstelling voor St. Nicolaaa geadviseerd Van maandag 29 november t.m. vrijdag 3 december tot 21 uur ge opend. Maandagochtend gesloten. Zaterdag 4 december om 17 uur gesloten met uitzonde'ring van een aantal slijterijen en bakkerszaken. Gemeente Leiden De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter openbare kennis, dat het College van jemeester en Wethouders voornemens is aan de Stich ting Paardryden voor Gehan dicapten in Leiden en omge ving, vergunning te verlenen tot het voor een tydvak van vijf jaar bouwen van een houten manége op een op te kening St. 4357 gearceerd aan gegeven terrein aan de noord zijde van de Verlengde Was- senaarseweg, zulks met vry- stelling ingevolge artikel 17 van de Wet op de Ruimteiyke Ordening van de voorschrif ten van het geldende bestem- ningsplan „LeidenPesthuis- [Xïlder I960". Rechthebbenden op aangren zende en naby gelegen perce len kunnen gedurende veertien dagen by Burgemeester en Wethouders schriftelyk bezwa ren indienen. De bouw- en si tuatietekeningen liggen gedu rende genoemde termyn voor een ieder ten Stadhuize (ka mer 111) ter inzage. Leiden, 19 november 1971 LEIDEN Op de foto hiernaast één van de grote balletten in de ijsrevue, die gisteravond in de Groenoordhal van start is gegaan. Welk precies? Eerlijk gezegd we ten we het niet eens meer. Want het wemelde van de grote en grootse bal letten in deze revue. Nooit hebben we een ijsrevue gezien, die zo was volgeladen met massale scènes. Meestal bestaat een revue op het gladde ijs uit talrijke solistische staaltjes, gelardeerd met "levende schilderijen". Nu is solistisch werk op het ijs erg aardig om te zien, maar voor niet ingewijden gaat het op den duur toch een beetje verve len. Pirouettes worden afgewisseld net sprongen, linksom of rechtsom. 3n dan houdt het voor leken en iat zijn de meeste bezoekers aan de .jsrevue nu eenmaal op. Daarom is het massale balletwerk in kleuri ge kostuums tegen fantasierijke dé- jors eigenlijk vaak leuker om te aan- «chouwen. Schaatstechnisch minder >erfect, maar sterker het oog stre- end. En wat dat betreft is deze re- .ue voortreffelijk in elkaar gezet. Iet onontbeerlijke gooi- en smijt- verk van enkele vrolijke broeken zit illemaal bij elkaar voor de pauze. De :ven alom tegenwoordige Russische •n Oosterse taferelen zitten daar ook n de buurt, opgepept met wat acro- jaüisch solowerk en dan heeft men »iet voor de koffie wel gehad. Lang niet slecht, integendeel, maar toch •igenlljk wel een dagelijks hapje, waar het een ijsrevue aangaat. De delicatessen de echte Weense bon bons krijgt men pas na de rust geserveerd. Dan vindt men in dit sa mengaan van Holiday on Ice met de Weense I Jsrevue weer helemaal de laatste terug. Zeker, men heeft te ruggegrepen op wat in de boekenwe reld "bestsellers" en in de muziek wereld "evergreens" worden ge noemd. Niet stuk te krijgen mees terstukjes uit de Weense operetteli teratuur. "Der Vogelhanaler", "Die Fledermaus" en "Die Ssardasfiir- stin" (met goede zangstemmen op de band) vormen onverwoestbare i kapstokken, waaraan men een j machtig brokje show kan ophangen. Maar de wijze, waarop dat is ge daan, is waarlijk grandioos. Zonder een enkel hiaat. In hoog tempo. Met schitterende lichteffecten, heerlijke décors, stralende choreografie en vol doende schaatsraffinement wordt het I zo lichtvoetig zo sprankelend ge bracht, dat dit gedeelte van de show eigenlijk veel te kort duurt en men veel te snel aan het onafwend bare afscheid met "Wiener Blut" toe is. Solisten zijn de Tsjechiscne Hana Maskowa, de verleideiyke Ml- lena, de atletische Joel Parks, de bekwame Ronnie MacKenzie, het prachtige adagiopaar Annette Gar diner en Allan Glenn en nog diverse anderen, maar zij zijn in deze show toch puur ondergeschikt aan het en- semblewerk. Het ballet is hier de knapste solist. A De première van het programma, dat tot en met zondag duurt, was goed bezocht. Tot de aanwezigen be hoorde burgemeester Vis. KOOS POST.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3