.EIDSCH DAGBLAD KLOPJACHT OP INBREKER vandaag Minister gaat akkoord met de verbouwing van de schouwburg Overeenkomst over Rhodesië Wild-west-race met gijzelaars Achtervolging met vliegtuigen Q=[5 Vele schietpartijen u en dan zon Antwoord aan kamerlid LEiDSCH DAGBLAD VISSER (55) VERMIST IN NIEUWKOOP Weer vuil in Aarlanderveen GEMEENTEN GEIEN PASFOTO'S DOOR AAN POLITIE Premier van India OLIEPRIJZEN OMHOOG maant tot kalmte licht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 No. 33564 r: G. Koopman dacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (20,65 per kwartaal (postabonnementen (23,05), (6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers (0,30 Witte Singe) 1. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) 24 PAGINA'S )TTERDAM Een grote politiemacht is sinds van :nd op de been om een gewapende inbreker te pakken, lan, die in Rotterdam op heterdaad werd betrapt, pro- via een wild-west-rit, waarbij een politieman en auto listen als gijzelaars worden gebruikt, te vluchten. Te- bet middaguur waren surveillanceploegen van rijks- meentepolitie, die gebruik maken van snelle Porsches liegtuigen er nog niet in geslaagd het bijster geraakte terug te vinden. opzienbarende zaak begon vanochtend in alle vroegte toen wlitiewagens naar het Shell-benzinestation aan het Zuid- in Rotterdam werden gedirigeerd omdat daar ingebroken jn. De politie trof daar een inbreker aan die onmiddellijk ingerekend. Omdat men in de veronderstelling verkeerde de enige inbreker was ging hoofdagent J. J. K. van Hat- het tankstation binnen om de inventaris na te zien. Op genblik werd hij door de tweede inbreker overmeesterd. Ede man, die een pistool in zijn iwde achter zich kwam gent door een ingetrapte ruit tuiten. Een poging om in een politieauto's te stappen mis pa arna de inbreker dreigde de nan te zullen neerschieten, er de andere politiemannen iden ondernemen. verderop hield de inbreker ito aan, waarin de journalist van Regio Pers zat. De hoofd- moest achterin plaatsnemen inbreker dwong de journalist te volgen die hij aangaf. In- is vuurde hij twee of driemaal irbij gangers. Vrijgeleide de Dorpsweg niet ver van het ein hield een politiecordon de staande. De inbreker liet de slist uitstappen en de politie om een vrijgeleide. Omdat de er vervaarlijk met het pistool ie en om hun collega niet on- in gevaar te brengen trok de zich terug. de inbreker achter het stuur Simca werd de dolle rit voort- De politie die probeerde de te volgen raakte korte tijd het spoor bijster. Even later de auto opnieuw gesignaleerd de buurt van de Gouwse brug juda. Vanuit de Simca werden schoten afgevuurd op wacht- Van Pelt. De rijkspolitieman terug, waarna de auto met snelheid terugreed in de rich- totterdam. Bilt verwacht van vanavond tot navond wolkenvelden, ook nu zon en geen neerslag van mis. Overwegend matige wind, end van noordoost naar weste richtingen. Minimumtempera- van rond 0 graden aan zee tot graden plaatselijk in het bin- nd, maxima morgen ongeveer len. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 NOVEMBER 8.15 uur; onder: 16.38 uur. op: 13.22 uur; onder: uur sater te Katwijk te 7.51 en 20.20 laagwater te 3.24 en 15.52 uur. Daar werd de gehavende auto te ruggevonden op de Goudsesingel in het centrum. Zowel de voor- als de achterruit waren versplinterd en in de carrosserie zaten vier kogelgaten. Een getuige meldde dat de inbreker en de politieman wax-en ovei'gestapt in een ci-ème-kleurige Opel Kadett met kenteken 6795 HK. Omdat al snel duidelijk werd dat de inbi-eker kans had gezien Rotterdam te verla ten werden alle Porsches van de al gemene verkeersdienst op de hoogte gesteld. Een van de surveillanceploegen vond de auto terug op de rijksweg tussen Breda en Tilburg. De politie man Van Hattem had daar kans ge zien zich van zijn ontvoerder te ont doen. Terwijl de auto in een file moest wachten, lokte de agent een worsteling met de inbreker uit. Tij dens deze worsteling schoot de in breker eenmaal met zijn pistool. De agent deed alsof hij een ernstige buikwond had en liet zich uit de auto vallen. In paniek Volslagen in paniek stapte de ont voerder ook uit en rende naar een Duitse Witte Mercedes en dwong de bestuui-der, opnieuw dreigend met het wapen, hem mee te nemen. De politieagent sprong vervolgens in de Opel reed naar Oosterhout en gaf de signalementen van de inbreker en het Duitse kenteken door. Ook deze witte Mercedes werd inmiddels onbe heerd teruggevonden in de buurt van Wouw (tussen Bergen op Zoom en Roosendaal). De inbreker bleek de benen te hebben genomen. Alle be schikbare politiemensen uit de om liggende gemeenden werden ingescha keld om te zoeken naar de dader, die een 20-jarige man met zwart haar en ■zwarte snor moest zijn. Het laatst werd de inbreker gesignaleerd in het bosrijke gebied tussen Roosendaal en Bergen op Zoom. Omdat het gebied j dicht bij de grens was is ook de Bel gische politie gealarmeei-d. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 9 dec. 1971 en ontvang de krant reeds vanat heden. ri Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) 6turen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden. DEN HAAG/ LEIDEN Minister Geertsema heeft aan Gedeputeerde Staten laten weten geen bezwaar te hebben tegen de f 4,5 miljoen die de gemeente Leiden heeft uitgetrok ken voor de verbouwing van de schouwbui^g aan de Oude Vest, die op het moment niet bespeelbaar is. De bewindsman heeft dit van daag geantwoord op vragen van het tweede-kamerlid A. de Goede (D""1, over de financiële positie van Leiden. Minister Geertsema ziet geen moei lijkheden uit budgettair oogpunt voor het door Leiden gevraagde krediet. Verder bevestigt hij aan het Lel- derdorpse kamerlid, dat de kans groot is, dat Leiden de rest van de reser ve zal moeten gebruiken om het te kort op de gemeentelijke begroting te dekken. Dat betekent dat Leiden niet verder komt dan en restauratie van de schouwburg en andere wer ken zoals de bouw van een zwem bad en een experimenteel theater in de Remonstrantse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht zal moeten laten schieten. I Schouwburgdirecteur H. van Dam betoonde zich vanmorgen vooral te leurgesteld dat het rijk niet verder wil gaan dan het sein op groen te zet ten voor de restauratie van de oude schouwburg. Hij meent dat de ver bouwing van K. en O naast de schouwburg even groot belang is. In antwoord o. andere vragen van De Goede bestrijdt minister Geert sema nog, dat de financiële positie, van Leiden zonder meer verder ver slechtert. Hij wijst op de mogelijk heden, die de wet financiële verhou dingen rijk-gemeente nog aan Leiden biedt om het budget te verruimen. NIEUWKOOP Toen de Nieuw- koopse botenverhuurder Hogerwerf gistermiddag één van zijn 's morgens verhuurde vissersbootjes onbemand op de Nieuwkoopse Zuidpias zag dob beren, vreesde hij direct een ongeluk. Met de door hem gewaarschuwde politie ging hij op onderzoek uit, waarbij bleek, dat de boot 's mor gens om 10 uur was verhuurd aan de 55-Jarige Haagse sportvisser J. G. Val, een trouwe bezoeker van de Nieuwkoopse plassen. Gevreesd wordt dat de man onwel is geworden, over boord gevallen en verdronken. Tot gisteravond is de politie ver geefs met een aantal dreggen aan het werk geweest. Vandaag is dit met een grotere dreg voortgezet. ALPHEN AAN DEN RIJN On danks de vele protesten, vooral van zijde van het comité "Aarlanderveen leeft", zal er toch weer vuil worden gestort aan het Zuideinde in Aar landerveen. B. en W. van Alphen aan den Rijn hebben het container-bedrijf J. Vos een vergunning ingevolge de hinder wet verstrekt, zodat er na maan den buiten gebruik te zijn geweest weer vuil in Aarlanderveen terecht zal komen. Dit is de Simca 1000 die de inbreker-ontvoerder achterliet in het centrum van Rotterdam na het eerste deel van zijn wild west-race. De kogelgaten zijn af komstig van de schietpartij bij de Gouicse Brug in Gouda. DEN HAAG De gemeenten zullen ook in de toekomst van aanvragers van paspoorten meer dan twee pas foto's kunnen vragen, als het ont werp voor een herziene paspoortin structie van kracht wordt. De thans veel voorkomende praktijk, dat ge meenten een derde pasfoto doorge ven aan het plaatselijke politie-ar- ohief zou daardoor bestendigd kun nen worden. Deze kwestie is actueel geworden door schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Zoutendijk (VVD) aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie. Hij acht dit een onjuiste handelwijze, omdat die derde foto wordt misbruikt voor een doel, dat met de aanvrage van een paspoort niets te maken heeft. Het aantal gemeenten, dat een pas foto in drievoud verlangt bedraagt ongeveer tachtig. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is het met deze gang van zaken niet eens. Zij heeft geadviseerd in de nieuwe paspoortinstructie de bepaling „ten minste twee pasfoto's" te vervangen door „twee pasfoto's". Daardoor zou de gemeenten de mogelijkheid van het verwerven van een derde foto voor politie-doeleinden worden ont nomen. De vier grote steden vragen allen slechts twee pasfoto's. Daarentegen zijn Arnhem en Zwolle in het nieuws gekomen als gemeenten, die ree 's Jaren een derde pasfoto door geven aan de politi. Dit is Hermien. U weet wel, die van Gert. De twee Timmermannen maken een goed jaar door. Gert heeft allang geleden voorspeld, dat dit het jaar van het Nederlandse lied zou worden. En het ziet er naar uit, dat hij gelük gaat kra gen. Nog nooit was het (vooral "gevoelige") Nederlandse lied zo populair PAGINA 5 Meerderheid van de Tweede Ka mer wil de pil in het ziekenfonds pakket stoppen PAGINA 7 Tegenstrijdige berichten over de botsing tussen India en Pakistan PAGINA 9 De universiteit kan gemakkelijker bezuinigen dan ander onderwijs LEIDSE PAGINA Emigrantenouders niet bang voor tarievenoorlog in de lucht PAGINA 15 De ontvoerde politieman JJ. K. van Hattem kon vanmiddag weer lachen na het hachelijke avontuur. ROTTERDAM (ANP) Met in gang van morgen worden de prijzen van gasolie en huisbrandolie met f 0,90 per 100 liter verhoogd Deze verhoging is het gevolg van gewij zigde marktomstandigheden en valt binnen het kader van de prijsstruc tuur voor vloeibare brandstoffen. heeft vanochtend een beroep gedaar op haar landgenoten, kalm te blijven tegenover de „Pakistaanse oorlogs dreigementen". India zal niet de noodtoestand afkondigen zoals kistan heeft gedaan „tenzij verder agressief optreden van Pakistan on dwingt dit te doen, in het belang van de nationale veiligheid. Nadat zij de Pakistaanse beschul digingen, dat India een „onver klaarde oorlog" voert, als „volstrekt onwaar" van de hand had gewezen verklaarde mevrouw Gandhi, dat de Indiase strijdkrachten stipte or -s hebben niet de grenzen te over schrijden, behalve uit zelfverde diging. India beschouwt „de schen ding van Indisch gebied op mam- dag door vier Pakistaanse straalja gers" als een „louter locale actie". Mevrouw Gandhl werd toegejuicht toen zij verklaarde, dat de Oo~toa- kistaanse verzetsstrijders de Paki staanse strijdkr^-hten zware ver liezen hadden toegebracht en „in de afgelopen twee drie maanden grote stukken van hun geboorteland had den veroverd", (men zie verder pag 9). SALISBURY (Reuter) De Rhodesische premier Ian Smith en de Britse minister van Buiten landse Zaken Sir Alec Douglas- Home hebben vanochtend in de Rhodesische hoofdstad Salisbury een overeenkomst getekend ter oplossing van het zes jaar oude geschil over de Rhodesische on afhankelijkheid. Bijzonderheden over dit akkoord zullen geheim zijn tot morgenmiddag. Dan zal Douglas-Home, die vanochtend naar Londen terugkeerde, 'n ver klaring afleggen in het Britse parlement. Tegelijkertijd zal Smith hetzelfde doen in het Rho desische parlement. Het Engeis-Rhodesische akkoord zal worden voorgelegd aan het Rho desische volk. dat er dan over zal moeten beslissen. De overeenkomst werd bereikt na besprekingen tussen Smith en Dou- glas-Home. Het was het derde top- gesprek sedert Rhodesië op 11 no vember 1965 eenzijdig de onafhanke lijkheid uitriep. De vorige Britse pre mier. Wilson, ontmoette zijn Rhode sische ambtgenoot twee keer voor topoverleg. Tijdens een ontmoeting in 1966 aan boord van de kruiser „Tiger" voor Gibraltar bereikten Wilson en Smith overeenstem ming over een werkdocument, dat echter door het Rhodesische ka binet werd verworpen. Twee Jaar la ter werd over fundamentele zaken geen overeenstemming bereikt en de twee parijen constateerden toen dat er „een zeer wijde kloof" over be paalde punten bleet bestaan. Deze „wtfde kloof" zou dan nu overbrugd zijn. Bedreigd Laos Vijfduizend Noordvietnamese militairen zijn ten noorden en noordoosten van de Vlak te der Kruiken in het noorden van Laos samengetrokken voor een com munistische aanval in het droge sel zoen. zo heeft de Laotiaanse genera r Thongphanh Knoksy. woordvoerdei het ministerie van Defensie, gis teravond meegedeeld. De overeenkomst werd bereikt na tien dagen intensieve onderhande lingen. B(j de aankondiging van zijn reis naar Rhodesië had minister Douglas-Home met nadruk ver klaard, dat een regeling slechts kon worden verkregen op basis van de vijf beginselen waaraan Groot-Brit- tannië veel belang hecht en die uit eindelijk voorzien in het eventueel aan de macht komen van de Afri kaanse meerderheid in Rhodesië. Deze beginselen zijn: O garantie tegen amendementen van de grondwet die deze ontwikkeling belemmeren; het boeken van vooruitgang bij de afschaffing van rassendiscriminatie; een verzekering dat de voorge stelde basis van onafhankelijkheid aanvaardbaar is voor het hele volk van Rhodesië. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 24 November 1871: Eergisteravond (21 Nov.) viel de bejaarde juffrouw v G. in het Levendaal. Zij werd echter gered door twee sjou wer slieden. Doch zij mocht niet lang hare redding over leven, want hedenmorgen is zij aan de gevolgen van eene door den schrik ontstane on gesteldheid overleden. Utrecht 23 Nov. Naar men verneemt bestaat er bij vele leden van de herv. gemeente alhier het voornemen om aan Ds. JW. Felix, wegens het bedanken voor zijn beroei naar Leiden, een bewijs van achting aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1